LETTEREN EN KUNST DE ONVOLWAARDICEN. Radiomuziek der week. EEN VOORBESPREKING TIJDSCHRIFTEN. Nieuwe Uitgaven. BIOSCOOP. dooi KAREL DE JONG. In 1723 verwisselde Joh. Seb. Bach zijn betrekking als kapelmeester te Cöthen met die van Cantor aan de Thomasschule te Leipzig. Zijn benoeming tot dat ambt was niet van een leien dakje gegaan. Den 5den Juni 1722 was de Cantor Johann Kuhnau overleden. Terstond daagden vele sollicitan ten op om de vacante plaats te bezetten. Bach was niet onder hen. wel Georg Philip Teleman uit Hamburg, dien men te Leipzig reeds van vroeger kende en die dan ook daags na zijn proefdiensten van 9 en 10 Aug. met alsemeene stemmen benoemd werd. Doch hij gaf zijn betrekking te Leipzig na korten tijd weer op, en keerde naar Hamburg terug. Zoo stond het bestuur voor een nieuwe keuze. Weer meldden zich vele gegadigden, waaronder ditmaal ook genoemd werden de kapelmeester Graupner uit Darmstadt en Joh. Seb Bach uit Cöthen. Voor ons klinkt het haast ongelooflijk, wanneer we vernemen dat men op Bach's sollicitatie weinig acht sloeg en Graupner wilde hebben. Deze kon echter geen ontslag uit zijn betrekking te Darmstadt krijgen; de landgraaf wilde hem houden en wel op zeer voordeelige voorwaar den. Alzoo schreef Graupner Leipzig af en beval Bach aan. In de bestuursvergadering van 22 April 1723 werd Bach gekozen, met de motiveering: ..da wir die Besten nicht be- kommen können, mussen wir uns mit einem Mittleren begnügen". Den 13den Me! zwoer Bach den eed van trouw en vlijt; den 31 sten werd hij plechtig als Cantor geïnstal leerd. Naar Leipzig bracht Bach oa mede zijn werk „Das Wohltemperierte Klavier", in het vorige jaar f17221 ie Cöthen geschreven. Het autograflsche titelblad van het. werk ver meldt. onder den zooeven genoemden titel, de volgende toelichting: „Praeludia, und Fugen durch alle Töne und Semi-tonia, So wohl tertiam majorem oder Ut Re Mi anlan- gend. als auch tertiam minorem od. Re Mi Fa betreffend" enz. enz. We zien dus dat Bach opzettelijk alle mogelijke majeur- en mineurtoonsoorten aangewend heeft. Wat heeft dit nu met den titel ..Das wohltempe rierte Klavier" te njaken? Onder „muzikale temperatuur" verstaat men. in korte woor den gezegd, de verdeeling van het octaaf ;n twaalf gelijke deelen (halve-toonsafstanden), waardoor alle gelijknamige afstanden of in tervallen onderling gelijk en alle toonsoorten gelijkwaardig worden. Daartoe is een com promis noodig: alle intervallen behalve de octaven verliezen iets, min of meer, van hun theoretische waarde en daarmee van hun zuiverheid; zij worden „getempereerd". Daartegenover staat het voordeel dat alle toonsoorten practisch gebruikt kunnen wor den en modulatie onbeperkt mogelijk is. Voor de invoering der gelijkzw. temp. was men tot enkele toonsoorten beperkt. Bach, die ook in theoretische kwesties levendig belang stelde betoonde zijn hooge ingenomenheid met het nieuwe stelsel door het schrijven van een werk dat alleen op een volgens dit stelsel ge stemd klavier uit te voeren was. Volgens er der uitvoerige titeltoelichtingen was het voor de leergierige muzikale jeugd en daaren boven voor tijdverdrijf bestemd. Maar de aesthetische waarde er van ging ver boven theoretische of didaktische belangen uit, al werd er in Bachs eigen tijd weinig aandacht aan geschonken. Hoe men in lateren tijd er over oordeelde mogen enkele citaten bewij zen. Beethoven beschouwde het W. kl. als zijn bijbel. Goethe verklaarde in 1827 na het hooren van eenige stukken er uit, dat het was, alsof de eeuwige harmonie zich met zich zelve onderhield, zooals het zich onge veer in Gods boezem, kort vóór de wereld schepping mocht toegedragen hebben". Hans von Bülow zeide: Bach is het triplexextract der muziek: als alle meesterwerken der mu ziek verloren zouden gaan en het W. kl. bleef voor ons behouden, dan zou men daar uit de heele literatuur weer nieuw kunnen construeeren. Het W. kl. is het Oude Testa ment, Beethoven's Sonates vormen het Nieuwe, aan beide moeten we gelooven. Bachs W. kl. van 1722 bestaat uit 24 pre ludia en 24 fugas. In 1744 schreef Bach een tweede deel, dat evenveel preludia en fugas als het eerste bevat. Daventry zal in de „Grondslagen" een volledige serie uitzenden; er wordt niet gemeld of het eerste of het tweede deel bedoeld is. Wijl het eerste het meest bekende der twee is, zullen we aanne men dat dit bedoeld is. De preludiën zijn verschillend van vorm. Vele voeren een constante figuur door (etu de) zonder dat een schei-pe indeeling in pe riodes waar te nemen valt. andere hebben een min of meer duidelijke twee- of drie- deeligheid, één (no. 24 in b. min.) bestaat uit twee gescheiden en elk voor zich her haalde deelen. No. 7 in Es is uit een voorspel en een lange dubbelfuga. waarvan het thema nauw verwant, is met dat der groote tripel fuga voor orgel, en ook met dat der fuga in Es uit het 2de deel van het W. kl., reden waarom Busoni in zijn uitgave deze laatste in het 1ste deel geplaatst heeft. Alle moge lijke gemoedstemmingen, van de somberste tot de vroolijkste zijn in deze. deels vlugge, deels langzame predulieën vertegenwoordigd. Maar ook in de strengere vormen der fugas hebben die stemmingen zich kunnen uiten, zij het dan ook ten koste van de schoolsche regels die eerzame theoretici voor de con structie der fuga hadden opgesteld, reden waarom in oude leerboeken de leerling tegen de studie van Bachs fugas gewaarschuwd werd. Van de fugas uit het 1ste deel van het W. kl. is één. n.l. no. 10 tweestemmig, driestem mig zijn de nos. 2, 3, 6. 7, 8. 9, 11. 13. 15. 19 en 21; vierstemmig de nos. 1. 5. 12, 14. 16. 17. 13. 20, 23 en 24; vijfstemmig de nos. 4 en 22. De tweestemmigheid laat. natuurlijk slechts een gering aantal verschillende combinaties toe. Van de driestemmige is de meest kunstvaar dige en gecompliceerde die in dis (es) min. (No. 8) waarin door omkeering van het the ma, door ineenschuiving (stretta) en door combinatie van het thema met de verlenging in dubbele notenwaarden, al of niet in om gekeerde beweging, tot het slot toe een stij ging aanwezig is. Van de vierstemmige is 1 de kunstigste; de ineenschuiving is hier in het midden, waar ook het muzikale hoogtepunt ligt. drievoudig, zoodat het voor den speler moeilijk wordt het thema in al de stemmen nog goed te laten hooren. De eerste der vijfstemmige (no. 4) is een gran dioos stuk, waarin 3 themas optreden en waarvan Busoni schreef, dat het was alsof men uit het grafgewelf van een machtigen dom langzaam tot den koepel opstijgt; in 't midden ziet men vroolijker ornamenten; naar de hoogte wordt de bouw verhevener en strenger, maar overal komt de grondidee aan den dag. Het weinige, wat ik in dit korte bestek kon samenvatten zal, naar ik hoop, voor meni- gen ernstigen muziekliefhebber een prikkel zijn om de uitzending van het volledig werk met groote aandacht te volgen. En in dat geval behoeft hij geen teleurstelling te duchten. Andere uitzendingen moeten ditmaal on. besproken blijven. „Europa". No. 2 van ..Europa", officieel orgaan van de Vereeniging ter Bevordering van de Op- r.chting der Vereenigde Staten van Europa, het Augustusnummer, is grootendeels ge wijd aan het congres, dat deze «te Haarlem opgerichte vereeniging 10 September houd' in ..Groenendaal" te Heemstede. De keuze viel op Haarlem om dit congres te houden, omdat daar de oudste afdeeling is gevestigd Ter inleiding wordt een stukje plaaitsbe schrijving en historie van Groenendaal ge geven. Meegedeeld wordt het besluit van de hoofdbestuursvergadering van 20 Juni om een bureau op te richten. De voorzitter stelde een der lokalen van zijn kantoor daartoe beschikbaar. Ter assistentie van den secretaris der vereeniging en redacteur van „Europa" mr, J. H. Schultz van Haegen trad mejuffrouw Dola de Jong. journaliste te Amsterdam in functie. Terstond werd een begin gemaakt, met de systematische propa ganda in Nederland. 1 Augustus werd een brief verzonden aan alle consuls-generaal en consuls van Nederland in Europa, waarin het doel en streven der vereeniging werd uiteengezet. De vereeniging verbond hieraan het verzoek in hun rayon bekendheid te geven aan den brief en de vereeniging bij te staan in het zoeken van .connecties buiten Nederland. Eenzelfde brief werd gezonden aan verschillende belangrijke personen in het buitenland. Verschillende betuigingen v.an instemming zijn op het bureau reeds ontvangen. De beide hoofdbestuursleden de heeren L, Schoorl en J. Th. Ruijgrok hebben zitting genomen in de commissie van voorbereiding tot uitgave van ..Une presse mondiale". Deze organisatie heeft ten doel in elk der hoofd steden van Europa, wellicht van de wereld een dagblad uit te geven, dait in zijn opzet niet van de gewone dagbladen verschilt en nauwere samenwerking tussdhen de staten onderling beoogt. Het eerste nummer van ..Europa" is gezon den aan alle notarissen, dokters en advoca ten te Haarlem met het verzoek het ter ken nismaking te deponeeren in de wachtkamers. Het aantal leden der vereeniging is in Augustus met 5 pet. vermeerderd. De voorzitter der vereeniging de heer Taco Mulder te Haarlem schrijft over de positie die de koloniën zullen innemen bij verwezen lijking van de Vereenigde Staten van Europa meer in het bijzonder over Nedcrlandsch- Indië. Hij komt tot de conclusie, dat men zich bij deze beschouwing niet op het ver ouderde standpunt moet stellen, dat een kolonie „bezit" is en ziet dan in een Indië dat onder de regeering der Vereenigde Staten van Europa staat nog kansen genoeg voor economische expansie van Nederland, terwijl dan ook andere koloniale gebieden voor Ne- derlandsche jongelui open staan. S. v. H. verdedigt de geschriften van Victor Marguéritte, vooral waar deze strijdt voor de erkenning van Briand als vredesapostel tegen de aanvallen, waaraan Marguéritte in Frankrijk yoortdurend bloot Staat. Zeer verrassend voor een periodiek van dezen omvang is de oorspronkelijke wijze, waarop propaganda gemaakt wordt voor het congres in Groenendaal door een extra-om slag over de helft van de hoogte der pagina, waarop een goede foto-montage voorkomt, de geneugten van Groenendaal in beeld bren gend, met als inzet het dagelijksch bestuur aan den arbeid. Jammer is, dat de bestuursmededelingen in slecht verzorgd Nederlandsch gesteld zijn. Nieuwe Zakelijkheid in opvoeding Bij van Holkema en Warendorf's uitgevers mij te Amsterdam is verschenen Nieuwe Za kelijkheid in Opvoeding door J. Riemens Reurslag. De schrijfster verstaat onder nieuwe zakelijkheid wat het gemeenschap pelijke is in de nieuwe bouwstijlen en niet. wat bijv. de internationale de Fransche. de Duitsche scheidt. Typografisch is het werk verzorgd door Ch. Muratti. Uit den inhoud noemen we hoofdstukken over: de eeuw van het kind en van de techniek, de nood der jeugd, drie richtingslijnen, het nieuwe op voedingsideaal. het gezin, de school, de jonge mensch en het huwelijk in de eeuw der nieu we zakelijkheid. De politic-vakstudie Verschenen is bij A. W. Sijthoff's Uit gevers Mij. N V. te Leiden een drietal boeker van den heer W. H. Schreuder. inspecteur van politie te Amsterdam, als Leidraad bij de PoliMe-vakstudie. In zijn voorwoord zegt de schijver. dat hij zich bepaald heeft tot het voldoen aan de eischen die in het algemeen gesteld wor den aan de kennis, die de politieman voor ce juiste uitoefening zijner taak onmiddellijk behoeft. De practische zijde van het vak heeft hij voor den student belicht: deze ont vangt slechts die leerstof, die tot de on misbare uitrusting van een degelijk politie ambtenaar geacht wordt te behooren. Zwakke punten voor den leerling heeft schrijver extra geaccentueerd. Behandeld worden in de twee deelen o.a. de staatsinrichting, het strafrecht, organieke en andere wetten. Toe gevoegd zijn voorbeelden en modellen van in de praktijk gebruikte formulieren. De Leidraad is in 2 lijvige deelen uitgekomen terwijl bij afzonderlijke uitgave is uitgegeven een op dezen leidraad correspondeerend vragenboek „De repetitor", inhoudende vra gen op alle in de andere deelen behandelde gebied, LUXOR THEATER Het Cubaanschc Liefdeslied. Toen in December van het vorig jaar Lawrence Tibbett op een liefdadig heidsfeest in Bal- timore The Cuban Love song gezon gen had het leit motiv uit de film bestormden ruim 200 dames het podium. Zij trok ken de knoopen van zijn smoking, zij vochten om zijn handen te mo gen kussen, en bezwijmden Voor het doek in het Luxor Theater zou zulk een bestorming funest zijn en Tibbett zou er persoonlijk niets van merken, terwijl ik de Haarlemsche da mes ook te verstandig oordeel voor een der gelijke daad. Maar dat het lied pakt en dat de heele oilm pakt is een feit.Zoowel door zijn prachtige stem, en het losse spel van de pri mitieve inboorlinge (Lupe Velez). als door de regie en montage van van Dyke en de fraaie fotografie, is deze film van soms ont roerende schoonheid. Terry Tibbett) verloofd met Crystal (Ka ren Morley) ontmoet op Cuba de schoone Nenita. Hij blijft bij haar en heeft een zeer gelukkigen tijd. tot. de oorlog uitbreekt. Dan vertrekt hij naar Frankrijk, wordt gewond en door Crystal liefderijk verpleegd. Tien jaar later hoort hij in een restaurant het lied, dat Nenita steeds zong. Hij heeft haar nooit vergeten en gaat naar Cuba te rug. Daar verneemt hij dat zij is overleden en met hun beider zoontje Terry keert hij terug naar Amerika, waar Crystal beide in genade aanneemt. Andere rollen in deze uitmuntende film worden o.a. vervuld door Ernest Torrence en Jimmy Durante. De voorfilm heet Artistenleven. waarin Gray en de Duncan Sisters optreden. Het. is een revue-film die goede balletten en zang geeft. Vooraf loopt een Paul Terry Toon. een grappig en vooral rythmisch teekenfilmpje met veel knock-outs en veel ratten. Het Orion-Profilti journaal geeft badge- neugten onder begeleiding van Ambrose's blue Lyres met prachtige fotografische opne mingen en verder o.a. de opening van het nieuwe museum in Roermond door prinses Juliana. REMBRANDT THEATER. Felix Bressart en Hermann Thimig in „Geld speelt geen Rol". In „Geld speelt geen Rol" kan Felix Bressart weer al de kofhische ta lenten waarover hij be schikt uitbuiten. Een ad vocatenbureau of een bank zijn de plaatsen, waar hij zich zeer thuis gevoelt, evenals zijn partner Hermann Thi mig, die evenals in de „Privé-secretaresse" ook in deze film zijn pa troon is. Als het verloop van de geschiedenis hem dan ook nog in de gele genheid stelt om aan voerder en dirigent van oen muziekcorps tc zijn, dan kan hij zijn beste krachten ontplooien. Advocaat Dr. Barke (Hermann Thimig) en Ulli von Waldhofen, de dochter van een clicnt van den advocaat, zijn hevlglijk ver liefd op elkaar. De financiën van de familie von Waldhofen staan er niet zoo schitterend voor, er moet o.a. geregeld een zeer hooge rente betaald worden aan den heer von Zamakki. die jaren geleden aan den gesneu velden generaal von Waldhofen een groote som geld geleend heet te hebben. Dr. Barke heeft een rekening „Konto X" geopend, waaruit deze rente betaald wordt. De chef de bureau Reissnagel (Felix Bressart) maakt zich nijdig en zenuwachtig èn over deze re kening èn over andere uitgaven van Dr. Barke. Een en ander slokt zooveel geld op. dat het advocatenkantoor Dr. Barke zelfs In geldverlegenheid komt. Riessnagel hoe stun telig hij ook doet en hoe sullig hij soms lijkt, is een zeldzaam pientere baas. Od een heel handige manier weet hij aan de geld afzetterij van von Zamakki een einde te 'maken. Het blijde einde ziet natuurlijk het gelukkige paartje Dr. Barke en Ulli en nog een ander blij paartje Reissnagel en Charlotte, het nichtje van Dr. Barke. Het is een alleraardigste film, waarbij men zich bijzonder kan amuseeren. Een extra woord van lof voor het heel mooie tooneelnummer „Levend Porcelein". De beelden zijn smaakvol, fraai en kunst zinnig. een genot voor het oog. De vlugheid van werken baart verwondering! In een mi nimum van tijd worden steeds de kleedles verwisseld en staat telkens weer een andere beeldengroep voor U. Het is mooi en artistiek. Het verdere bijprogramma geeft de t-radi- tioneele acer gewaardeerde nummers. Felix Bressart. CINEMA PALACE. Maria Solveg in „Een weck Dollar- prinses". Bovengenoemd theater sraat door met het vertoonen van luchtige films. Deze week wordt gedraaid ..Een week Dollarprinses" waarin de voornaamste medewerkers zijn Maria Solveg en de heeren Hörbieer. Roberts en Otto Walburg. Twee tandpastafabrikan ten schrijven een prijsvraag uit en Vanda Bilt krijgt op een bijzondere manier de ult- noodiging om een maand naar een badplaats te mogen Zij wist daar niets van, want een lieer, die haar foto in een album zag. zond het portret, naar de tandpastafabrikanten. Deze beide heeren benevens de onbekende inzender voelen een warme genegenheid voor Vanda. die van de geboden gelegenheid ge bruik maakt en naar de badplaats trekt, waar men haar aanziet voor miss Vander- bilt. het nichtje van den Amerikaanschen multimillionnair. Daaruit ontstaan de mal ste situaties. Het meisje wordt echter ge wonnen door den man die uit een grap haar foto inzond. Vóór het echter zoover is, is er al heel wat gebeurd. Vóór de pauze zien we de gebruikelijke journaals, zoowel van de Ufa. Paramount als Polygoon, de Olympische Spelen kwamen ook weer op het witte doek. Polygoon was niet het minst interessant. ,,'n Lach en 'n Traar." vertoont ons een komisch marionettentheater. .Verkeersongemakken" is' eveneens een komisch nummer. Pasco en Dorothy treden op het tooneel op in een romedie juggllng-act, een nummer dat altijd succes heeft. Een heel goed programma, Een nieuw, belangrijk Nazorgrapport. Wat de gemeente Haarlem zou kunnen doen. In 1929 droeg de Verbandscommissie Na zorg te Haarlem aan de heeren dr. W. Mol en E. P. Schuyt op, om een rapport samen te stellen over de lichamelijk gebrekklgen. Van dit uitgebreide en goed-gedocumenteerde rapport (dat ook In het geheele land de aan dacht trok) gaver, wij indertijd een uitvoerig overzicht. Bovendien maakte een onzer re dacteuren een gedeelte van de enquête door deze heeren ingesteld naar de gebrekklgen te Haarlem mede en schreef daarover een serie artikelen. Het gemeentebestuur van Haarlem stelde er prijs op. om nog een aanvullend rapport te ontvangen, waarin in het bijzonder belicht werd wat de overheid zou kunnen doen om het lot dor onvolvmardigen te verbeteren. Dit nieuwe Nazdtgrapport van de heeren Mol en Schuyt (een bock van 69 pagina's) ligt hans voor ons. Zwakzinnigen. Allereerst wordt wat de zorg voor zwakzin nigen te Haarlem betreft, herinnerd aan het geen op dit terrein reeds gedaan is. Het bui tengewoon onderwijs, de nazorg voor de zwak zinnige leerlingen die de scholen verlaten, de avondschool, de werkinrichting, enz. Te Haarlem wonen ongeveer 2000 zwakzin nigen: dat is ongeveer 1.8 pet. der bevolking. Opgemerkt wordt, dat het voor de gemeen - tefinanciën de moeite zou loonen. om eens na te gaan, hoevee! achterlijke kinderen er in dertijd in gestichten geplaatst zijn. die nu best weer thuis zouden kunnen komen. Dank zij het fonds der vereeniging „Haar lemsche werkinrichting" is de laatste jaren meermalen gestichtsverpleging van kinderen voorkomen. Verschillende zwakzinnige jongens en meis jes kunnen beslist in de maatschappij blij ven. doch na den dood der ouders moet er wel tot gestichtsverzorging overgegaan worden, daar ze geen heenkomen hebben, wijl ze voor gezinsverpleging ongeschikt- zijn. Dn zou te voorkomen zijn, als we te Haar lem de beschikking hadden over een inrich ting of tehuis, waar ze een goede behande ling en verzorging hadden. Overdag zouden zo in dc Werkinrichting of in de maatschap pij kunnen arbeiden. Uit het fonds der vereeniging Haarlem sche Werkinrichting" zou het grootste ge deelte der kosten voldaan kunnen worden. De eenvoudigste oplossing zou zijn, als in het Haarlem s Tehuis voor Ouden van Dagen ruimte beschikbaar was. zoodat deze achter lijken een aparte slaapzaal etc. hadden en ze dus niet tusschen de oudjes ingezet werden. Dat dit de gemeente een belangrijk finan cieel voordeel zou bezorgen, behoeft geen be- Nazorg kan op deze wijze veel voor de kin deren doen. Verder wordt aangedrongen op aanstelling van een ambtenaar, die bij het buitengewoon onderwijs werkzaam was, voor de nazorg. In de verdere conclusies wordt o.a. gezegd, dat het minder gewenscht is alle maatschap pelijk ongeschikte en weinig geschikte zwak zinnigen in Nazorgwerkplaatsen onder te brengen. Deze werkplaatsen dienen zoo klem mogelijk gehouden te worden. Een boerderij met tuinbedrijf in do omge ving van Haarlem waar de zwakzinnigen overdag werkzaam zijn. zou voor de weimg- geschlkten een betere werkplaats zijn. Nazorg is geen onderwijs meer; «amen- werking met den Geneeskundige- en ue- zondsheidsdienstWerkloosheidsbestrijding en Maatschappelijk Hulpbetoon zal nood zakelijk zijn. Onderbrenging van den Nazorgdienst als zelfstandig instituut bij den Wethouder v. Sociale Zaken zal aanbeveling verdienen. De blinden. Uiteengezet wordt hoe thans de verzorging der blinden te Haarlem Is. Geconcludeerd wordt, dat het blindenvraag stuk tc Haarlem goed geregeld is. Er zijn in Haarlem 83 blinden (0.7 pet. der bevolking) De lichamelijk gebrekkigen. Het aantal gebrekkigen is te Haarlem op ongeveer 1200 te stellen (1 pet, der bevolking) Betoogd wordt, dat dit aantal in de toe komst belangrijk naar beneden te krijgen is door tijdig geneeskundig ingrijpen. D<? laat ste jaren is reeds veel op dit gebied gedaan doordat pollklinieken daarvoor werden inge richt in het St. Eliffbeths Gasthuis en in de Mariastichting. Gewenscht is, dat: a. wettelijk^ maatregelen medici, vroed vrouwen etc. verplichten om er tijdig aan gifte van te doen. als een kind door een aan doening gebrekkig dreigt te worden: b. het door loer- of schoolplicht niet meer mogelijk is. dat een gebrekkige maanden en soms jaren van goed onderwijs verstoken blijft: c. op 14-jarigen leeftijd een gebrekkige door juiste beroepskeuze op de plaats komt, waar hij of zij hoort. Voor het schoolonderwijs aan gebrekklgen zijn kleine klassen aan lagere scholen of bui tengewoon lagere scholen gewenscht. Het huisonderwijs ban ook nog verbeterd worden. Voor de gebrekkigen die te onvolwaardig zijn om in de maatschappij te arbeiden, zal een Nnzorgwerkplaats aanbeveling verdienen. Gewenscht is dat de keuringsvoorschritten der gemeente voor personeel gewijzgd wor den. opdat gebrekkigen die voor arbeid ge schikt zUn. niet van gemeentewerk uitgeslo ten blliven. Geschikt werk is o.a. bewaking van parkeer terreinen. fietsenbewaarolaatsen. bewaken en schoonhouden van openbare gebouwen. Maatschappelijk minder geschikten dienen te worden U* werk gesteld met eventueel een toeslag op het loon. Tijdeliike steun moet bovendien vakopleiding mogelijk maken. Doofstommen. De heer J. C. van Moort, hoofdonderwijzer aan het Instituut voor doofstommen, schrijft over ce vraag wat voor de doofstommen ge daan kan worden Daaronder vallen maatre gelen tot tijdig herkennen van doofstomheid tijdige behandeling door een specialist om dreigende doof.stomheid zoo mogelijk te voor komen, onderwijs aan doofstommen-inrich tingen, herhalingsonderwijs yoor doofstom- t men, opneming van geschikte werkkrachten door de overheid, vakonderwijs, toeslag op loon aan onvolwaardige doofstomme werk lieden. Slecht hoor enden. Dit vraagstuk wordt behandeld door de heeren A. A. Hillebrand cn W. van Orden, voorzitter en secretaris der afd. Haarlem cn omstreken van de vereeniging tot bevorde ring der belangen van de slechthoorenden. Zij adviseeren aan de vereeniging wel steun van overheidswege te geven, maar de be hartiging der belangen der slechthoorenden aan cie organisatie over te laten. Voor de gevallen van onvolwaardigheid, die vooral voorkomen wanneer slechthoorigheid gepaard gaat aan andere defecten, moet een speciale werkgelegenheid opengesteld worden, of d:« onvolwaardigen moeten door subsidies el ders te werk gestéld kunnen worden. Slechthoorigheid moet geen bezwaar zijn om in gemeentedienst te kunnen komen, als het werk daaronder niet lijdt. Zenuw- en ziels ziekten. Daarover schryft de heer R. A. Mees. ec- neesheer-directeur van het provinciaal zie kenhuis te Santpoort, o.a.. dat nazorg voor patiënten die voor zenuw- of zielsziekten verpleegd zijn. gewensoht is. Haarlem, dat geen eigen krankzinnigenge sticht bezit, zal het voorbeeld van Amster dam kunnen volgen en aan den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst een ervaren gestichtspsychiater moeten verbinden. Deze moet worden terzijde gestaan door een ge diplomeerde krankzinnigen verpleegster. Bei den .zoowel de psychiater als de verpleeg ster, moeten zich de sociale moeilijkheden terdege bewust zijn en voor het sociale werk voelen. Veel geduld en volharding is noodig, om de wegen te vinden, die voor ieder spe ciaal geval tot het doel kunnen lelden. Hier is nooit mogelijk naar een vast schema te werken. Geen twee gevallen zijn aan elkan der gelijk. De voornaamste taak. die de nazorg heeft op zich te nemen, ls het verschaffen van werk aan ce ontslagenen. Daarbij zal in zeer vele gevallen het werk, dat voor de ziekte werd uitgeoefend, niet meer kunnen worden verricht, doordat een achteruitgang in hot intellect van den patiënt Ls opgetreden. Zoo zal bijv. de architect slechts geschikt kun nen zijn voor eenvoudig schrijfwerk, de huis vrouw zal slechts met hulp van derden haar huishouding kunnen besturen. Is de door de ziekte veroorzaakte geestelijke achteruit gang nog grooter. dan zal het kunnen zijn, dat de patiënt, geleid door zijn familieleden die door den psychiater en verpleegster van den nazorgdienst worden voorgelicht, zonder stoornis in de maatschappij verkeert, maar voor eenig vak ongeschikt is. Dan is het nog mogelijk hem een eenvoudig werk op een centrale werkplaats te doen verrichten, bijv. mattenmaken, weven, of vervaardigen van betontegels. granito-gootsteoncn, enz. Voor deze categorie is dus noodig een goed gc- outileerde centrale werkplaats, waar tevens plaats is voor die leerlingen van liet. Bui tengewoon Onderwijs, die ook na dat onder wijs op geen manier zelfstandig werk in de maatschappij kan worden bezorgd. De moei lijkst en onder deze defecten zijn zeker de epileptici en de reclasseering van hen stuit tallooze malen af op de angst van den werk gever voor ongelukken door het toeval. Deze lijders, die vaak uiterst netjes en precies in het uitvoeren van hun werk zijn (al gaat het zeer langzaam), maken zich vaak onmogelijk in de maatschappij door hun verregaande overschatting van eigen bekwaamheden. Waar een aanzienlijke werkkracht bij hen kan zijn overgebleven is het onze plicht, deze werkkracht in het eigen belang der lijders te gebruiken. Voor dezulken zal ook do centrale werkplaats zijn aangewezen. Wanneer men in de Bodelschwingsche Anstalt bij Biele feld de werkmogelijkhedcn voor deze onge- lukklgen heeft gezien, dan is het een gebio. dende cisch voor hen op uitgebreide schaal die werkmogelljkheden te schoppen. Scnoen- makerij blijkt voor de epileptici een geve! werk. Het zal noodig zijn voor hen een apar te werkplaats te hebben. De onderlinge hulp, die ze elkander bieden, voorkomt gevaar lijke verwondingen, in Bielefeld tenminste, geheel. Haarlem zou In deze kunnen samenwerken met de omliggende gemeenten, omdat de ge neesheer en de zusters anders geen volle da gen werk zouden hebben. Een nazorg-belasting? In het rapport wordt verder nog opge merkt: Een nadere Nazorgregeling zou zeker geld kosten, doch met wat goeden wil zou dit wel te vinden zijn. Belastingen zijn vooral In dezen tijd impopulair. Doch een Nazorgbelasting b.v. varieerend van 1.— tot 5. per gezin cn per jaar zou de burgerij gaarne opbrengen, als ze weet, dat dc Overheid dit geld aan wendt om uitbreiding aan het Nazorgwerk te geven. In een serie conclusies worden verder nog de volgende wenschelijkheden opgesomd, die in het hierboven medegedeelde nog niet naar voren kwamen: Onder Nazorg valt de verzorging: a. van de oud-leerlingen der Buitengewone Scholen (zwakzinnigen); b. van de blinden; c. van do doofstommen: d. van de lichamelijk gebrekkige kinderen van 0 tot 14 jaar en wel zoodanig, dat er met behoud van ieders zelfstandigheid een federatief verband gevormd wordt. Dc Haarlemsche Werkinrichting worde on dergebracht in een groot, centraal gelegen gebouw, waar ruimte beschikbaar is voor eventueelc werkplaatsen voor andere maat schappelijk ongeschikten of minder geschik ten. Reorganisatie van de Verbandscommissie in een Nazorg-commLssie, waarin alle groe pen van maatschappelijk minder geschikten zitting kunnen nemen, verdient aanbeveling. EEN GEDFNKTFEKF.N OP DEN AFSLUITDIJK Het comité, dat zich gevormd heeft om op den afsluitdijk van de Zuiderzee een gedenk- teeken op te richten voor de technische ver diensten van dit werk zal dezer dagen por circulaire een beroep doen op de sympathie en de flnancieele medewerking van de be langstellenden,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13