DE VIERDE MAN IN DE SINT PETRUSKERK TE BOXTEL zijn Vrijdag twee nieuwe klokken ge plaatst door de klokkengieterij Petit Fritzen uit Aarle Rixtel. De grootste der twee klokken, welke 1.47 hoog is en een gewicht heeft van 2125 kilo. SLECHTS EVEN vertoefden de deelnemers aan de Europa-rondvlucht op Waalhaven. Daarna werd de reis naar Kopenhagen vervolgd, om vandaar te Berlij.i den tocht te beëindigen. EEN PRACHTEXEMPLAAR VAN EEN HOP. kleur blauw-grijs, in de Rotterdamsche dier gaarde. HET AFSTEMPE LEN DER ROND- VAARTBILJET- TEN van de deelnemers aan de Europa-rondvlucht geschiedde Vrijdag op Waalhaven met veel nauwgezet heid. Een der deelnemers laat zijn biljet door be voegde handen waarmerken. DOOR DEN SCHILDER GEORGE CLAASSEN te Den Haag is in opdracht van het Haagsche crisis-comité een schilderij vervaardigd van den eere-voorzitter van het comité den heer Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch, ridder van Rosenthal, burgemeester van Den Haag. DE DEELNEMERS aan de groote Europa-rondvlucht maakten Vrijdag op Waal haven te Rotterdam een tusschenlanding. Van het korte oponthoud w.erd gretig gebruik gema_ak om benzine te laden. DE VIER HOOFDBEKLAAGDEN IN HET PROCES TEGEN SANJURGO TE MADRID. V.l.n.r. kolonel Esteban Infante, kapitein Justo Sanjurjo, generaal José Sanjurgo en Dr. Garcia de la Merranz. FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. 30) Nadruk verboden. Sanders stelde echter onmiddellijk de voorwaarde, dat zijn belangen, welke vrijwel uitsluitend betrekking hadden op de falts et gestes van de pseudo verpleegster, door het optreden der Dusseldorfsche autoriteiten niet zouden worden geschaad. HIJ begreep zeer wel, dat men hier op het hoofdbureau meer interesse had voor de be woners van het perceel in de Alte Jakob- strasse dan voor de zaak. die hem naar Düs- seldorf had gevoerd en het leek hem daarom geenszins overbodig zijn buitenlandsche col lega's op het hart te drukken vooral geen stappen te ondernemen zonder zijn voorken nis. Tot eiken prijs moest hij trachten te voorkomen, dat de pseudo verpleegster er de lucht van kreeg, dat zij gevolgd werd en. af gaande op den. in dit verband min of meer bedenkelij ken dienstijver van de Duitsche rechercheurs, leek hem dit gevaar geenszins denkbeeldig. De toezegging van den commissaris, dat niets buiten hem om zou worden onderno men. stelde hem tenslotte gerust en als re sultaat van de bespreking kwam men voor- loopig overeen, dat Sanders weer naar Hotel „Zweibriickenhof" zou gaan om daar den te rugkeer van Evertsen af te wachten. Met dezen zou hij zich dan wederom aan het hoofdbureau vervoegen, waarna verdere maat regelen in gezamenlijk overleg zouden kun nen worden vastgesteld. Het lunchuur was reeds aangebroken, toen hij voor de tweede maal op dezen morgen het restaurant binnentrad. De ruime zaal bood nu een geheel ander aspect dan enkele uren geleden. Van de gedekte tafeltjes was er vrijwel geen enkele onbezet; haastige kellners, beladen met borden, schotels en gerechten van de meest uiteenloopende soort, baanden zich, tallooze malen dezelfde verontschuldiigng mompelend, een weg tus- schen de gaande en komende gasten door en het gegons van honderden stemmen, af en toe onderbroken door het lawaaierige gerin kel van ijlings neergeworpen messen en vor ken. bewees afdoende, dat het niet uitslui tend eenzame zakenmenschen waren, die hier hun middagmaal gebruikten. Tot zijn niet geringe verbazing vond San ders ook de tafel aan het raam. waaraan hij ongeveer twee uur geleden met Wil gezeten had, door anderen in beslag genomen. Hij had er geen oogenblik aan getwijfeld, of de reporter zou, hoe onaangenaam dat ook voor hem mocht zijn, hier op hem wachten. Dat was afgesproken en een gevoel van wrevel bekroop hem dan ook bij de gedachte, dat Wils, het wachten moe. besloten zou hebben elders zijn fortuin te zoeken. Juist passeerde hem de kellner, die hen dien morgen bediend had en hoewel de man beide handen vol had met een stapel soepborden en twee glazen schuimend bier, hield hij hem staande om naar den reporter te informeeren. Eenlgszlns ongeduldig, bijna onmiddellijk nadat de vraag gedaan was reeds weer door loopend, antwoordde de kellner, dat ,.der Herr" vertrokken was met iemand, die hem blijkbaar kwam halen. Als een schok trof Sanders deze mededee- llng. Toen do kellner nu bevrijd van zijn last weer naar het buffet draafde, drukte hij hem een geldstuk in de hand. hetgeen zijn uit werking niet bleek te missen. De dienende geest bleef nu uit eigen beweging staan en alle ongeduldige bezoekers, die hij met een minzaam „ik kom zóó bij u" of „direct me neer" den mond snoerde, ten spijt, deelde hij nu in korte bewoordingen mede, dat Wils ongeveer drie kwartier nadat Sanders ver trokken was, het restaurant verlaten had met een heer, die zich aan hern had voorgesteld. Beide waren dat had hij duidelijk door het raam gezien in een groote luxe auto gestapt, welke de richting van de Cornelius- platz was opgegaan. Tientallen vragen bestormden Sanders, toen hij, langzaam achter andere vertrek- kenden aanschuifelend. een weg zocht naar den uitgang. Wat was dit nu weer voor een raadsel? Wie was de man, die er in geslaagd was Wils zijn belofte jegens hem Sanders te doen breken? Was het niet onverant woordelijk geweest den reporter onder deze omstandigheden alleen te laten? De pseudo verpleegster kende hem immers en zij zou ze ker niet voor drastische maatregelen terug deinzen, wanneer zij bemerkte, dat men haar verblijfplaats ontdekt had. Kon het Evertsen geweest zijn? Maar hoe ter wereld zou die kunnen weten, dat Wils met hem hier was? Nee, Evertsen was het niet; het moest iemand geweest zijn, die wist, dat de reporter daar op dat oogenblik alleen zat En plotseling schoot het hem door het hoofd; die vreemdeling moest zich met een gefingeerde boodschap van hem tot zijn met gezel hebben gewend. Hij was onder valsche voorwendsels meegetroond. Slechts zóó was het verklaarbaar, waarom Wils zich niet aan hun afspraak had gehouden en den ander vrijwillig was gevolgd. De ongerustheid over het lot van zijn vriend deed Sanders zoowel den Arnhem- schen rechercheur als zijn eigen positie een oogenblik vergeten. Maar toen hij den uit gang van het restaurant bereikt had en de portierloge passeerde had hij zich in zooverre van de even onaangename als onverwachte verrassing, die hem door een onbekende be reid was, hersteld, dat hij althans weer lo gisch kon denken. Hij begreep, dat juist de aanwezigheid van Evertsen op dit moment van groote beteekenis kon zijn. Lang niet on mogelijk toch was het, dat de handlanger van de pseudo verpleegster, die hier onge twijfeld de hand in het spel had, tot de be woners yan het geheimzinnige perceel in de Alte Jalcobstrasse behoorde. Helaas zou er dan wel niets anders opzitten dan tot een on- middellijken inval in dit pand over te gaan, waardoor men gevaar liep, dat de verpleeg ster argwaan zou krijgen, maar dat zou men dan in 's hemelsnaam maar moeten riskee- ren. Daarnaast vereischte nu ook zijn eigen persoon de noodige zorg. Wanneer zijn ver onderstelling. dat de man. die Wils had mee gelokt, het had doen voorkomen, alsof hij met een boodschap van den inspecteur kwam. juist was. dan volgde daaruit, dat men van zijn tocht naar 't hoofdbureau op de hoogte was geweest. Men was dus ook zijn gangen nagegaan en de kans was derhalve zeer groot dat hij ook op dit oogenblik nog door 'n lid van de tegenpartij geobserveerd werd. In ieder geval diende hij thans met deze moge lijkheid rekening te houden. Waarschijnlijk zou de man buiten staan, gereed om hem te achtervolgen, zoodra hij het restaurant ver liet. Het kwam er nu dus op aan van deze kans te profiteeren! Hij verzocht een picolo, die juist aanstalte maakte de groote draaideur voor hem in beweging te brengen, in het restaurant den naam van Herr Govers af te roepen. Wanneer de rechercheur dien naam hoorde, overlegde hij, zou hij zeker begrijpen, dat de Amster- damsche inspecteur hem zocht. Het bezwaar dat men elkaar niet kende, bleek slechts op deze wijze te overbruggen en in ieder geval leek hem deze handelwijze verkieselijker dan den naam van den Arnhemschen politiedie naar in het overvolle restaurant wereldkun dig te maken. Na enkele minuten keerde de jongen ech ter terug met de boodschap dat hij driemaal met assistentie van eenige kellners geroepen had, zonder eenig resultaat. Sanders wendde zich daarop tot den por tier, en liet zich het vreemdelingenboek over handigen. Onmiddellijk vond hij, wat hij zocht. De naam van Josephine Marie Por- telle, boekhoudster uit Brussel stond onmid dellijk boven dien van Hendrik Jan Hermans handelsreiziger uit Vlissingen, waaruit hij gevoegeijk meende te mogen concludedren, dat de heer Hermans niemand anders was dan rechercheur Evertsen, die er vrij gemak kelijk in geslaagd was een kamer naast die van de boekhoudster machtig te worden. Niet onwaarschijnlijk leek het zelfs, dat dit succes hem noodlottig was geworden. Het was vrij onvoorzichtig van Evertsen geweest om zich als Hollander in het vreemdelingen - boek in te schrijven, ook al behoefden naam en kwaliteit van den onmiddellijk na haar gekomen gast dan ook nog niet direct ge dachten aan een achtervolging op te wekken. Haar positie bracht echter mee, dat zij wan trouwen koesterde jegens eiken landgenoot en alleen het feit reeds, dat een Hollander na haar het hotel betreden had. was in de gegeven omstandigheden natuurlijk voldoen de geweest om dubbel op haar hoede te zijn. Nu was het aan hem deze fout goed te ma ken. Hij begaf zich naar buiten en hoewel zeker geenszins gezegd kon worden, dat hij op op vallende wijze om zich heen keek, werd zijn aandacht onmiddelijk getrokken door een man, die zich. niettegenstaande de tempe ratuur nog allerminst daartoe lokte, op een der banken, welke aan den overkant langs het wandelpad van de Königsallee waren ge plaatst, had neergelaten, en met belangstel ling de drukte op dezen breeden verkeers weg scheen gade te slaan. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14