DE NIEUWE HEEMSTEEDSCHE DREEF. Ons sterk geslacht Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15088 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 2 September 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper Week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 325, franco per post 355, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post fO-72lA. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels j'030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 150.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—, Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—, Verlies Duim f75—. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30—. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 September. Pariteit. De Duitsche nota aan de Fransehe regee ring, waarin eigenlijk royaalweg te kennen wordt gegeven dat Duitsohland de ontwape ningsclausules van het Verdrag van Versail les zal gaan overtreden als Frankrijk zijner zijds voortgaat met zijn ontwapeningsver plichtingen, in hetzelfde verdrag neergelegd, te ontwijken, is een van de eenvoudigste po litieke zetten, die men zich denken kan. Dit beminnelijke briefje van de oude Pruisische sabelzwaaiers spitst de situatie alleen maar een beetje toe. In zooverre kan het geen kwaad. Het kan zelfs heel nuttig en heilzaam werken. De vraag is maar: wie zullen voortaan de wereld regeeren, de fabrikanten van oorlogsmaterjëêl, die haar met vernieti ging bedreigen, of de overige „belangheb benden", die de sohandalig-moderne gedachte zijn toegedaan dat zij hun kinderen niet op voeden om ze in massa te laten slachten ter- wille van de dividenden van meneer Krupp, meneer Schneider, meneer Vickers en hun trawanten? .Het Duitsche nationalisme, thans aan het bewind, bewonder ik allerminst. Maar wie hebben het gefokt? Dat moeten de politici der ci-devant gealliëerde mogendheden, die in 1919 te Versailles nog als de „overwin naars" golden en sindsdien allang als de mede-verliezers voor den dag zijn gekomen, zichzelf maar afvragen. Het simpelste spie- geltje-aan-den-wand zal hun het antwoord geven, zonder hun nochtans „de schoonsten in het land" te toonen. Met al zijn vele fouten en gevaren heeft het vredesverdrag van Versailles één alles- overheerschend gebrek, en dat is zijn kort zichtigheid. Wat verwachten de Fransehe en andere politici, die het krampachtig in stand willen houden, er eigenlijk van? Blijkbaar dit: dat men het tot in het eindelooze kan handhaven, en dat nog wel zonder zijn eigen erin neergelegde ontwapenings-verplichtin- gen na te komen. Dat is onzin, gevaarlijke onzin. De verzoe ningspolitiek Briand-Stresemann heeft een tijdlang in de juiste richting gevoerd. Die is losgelaten. Tenslotte is men, onder den drang der openbare meening, toch tot een Ontwapeningsconferentie moeten komen, en die heeft tot haar recès haar tijd verknoeid met belachelijke rapporten van generaals en admiraals, z.g. deskundigen. Deskundigen in bewapening, maar zooals wel gebleken is: allerminst in ontwapening. Het eenige nut van de commissie-rapporten is geweest, dat zij de oogen van millioenen eenvoudige lieden geopénd hebben voor de schandelijke wijze, waarop met de levensbelangen der volken gesold worden. Laat ons dit nut vooral niet onderschatten. Nu vraagt Duitschland pariteit. Ja, dat is niet onlogisch. Aan Duitschland was ontwa peningspariteit feitelijk beloofd. Niet alleen aan Duitschland, maar aan de heele wereld. Vooral ook aan de kleine naties, voor welker rechten Frankrijk. Engeland, Italië, Amerika enz. allemaal streden. Weet u het nog? Dat was de groote leus. Het leek haast een hei lige oorlog, als men het gezwets erover las in dien tijd. Nu, wij van de kleine naties hebben er ook aardig bij geprofiteerd. Wij hebben de na-oorlogsche rechten op Malaise, Werkloosheid, Afbraak ruimschoots mede verworven. Een van die Parijsche dagbladen, waarvan algemeen bekend is dat de bewapenings industrie erachter zit, schrijft nu dat Herriot op de Duitsche nota eenvoudig met een krachtig „Neen!" moet antwoorden. Net als Laval en Tardieu, wier heele politiek tegen over het gansche buitenland bestond uit krachtige Neens. Maar dat gaat niet meer. Het handelt de zaak niet af. Als de Ontwapeningsconfe rentie straks weer bijeenkomt zal zij moeten kiezen tusschen bewapenings-pariteit en ontwapenings-pariteit. Als men wil opbou wen, evenwicht scheppen, de wereld reorga- niseeren en tot nieuwen bloei brengen, moet men ontwapenen. Internationaal ontwape nen. Er is geen evenwicht denkbaar waarbij één groot volk van zestig millioen zielen grootendeels ontwapend is, en de overige volken tot de tanden bewapend zijn. Die onevenwichtigheid heeft, misschien meer nog dan de oorlogsschulden-politiek, het Duitsche nationalisme tot zijn huidige ontwikkeling gebracht. Al „maszregelnd" heeft men hei- oude régime in Duitschland doen hei-boren worden. Angst is een slechte leidsman. Geen slechtere is denkbaar. En hoe meer men haar toont, hoe moediger de tegenpartij wordt. Van de vermaarde conferentie-Cecïl in No vember 1931 in het Palais Royal te Parijs herinner ik mij als het critiekste moment, veel belangrijker dan het later volgende Tro- cadéro-relletje, de rede van het Fransehe Kamerlid Pierre Cot.... die tot ons, het duizendtal gedelegeerden van de anti-oor - logs-actie in andere landen, deze merkwaar dige woorden ronduit sprak: „Ons geroep om ,,sécurité", om veiligheid door bewapening, vloeit geheel voort uit onze angstNiet uit oorlogzuchtigheid, dat allerminst, maar uit angst Op dat cogenblik beseften wij zeker allen hoe hopeloos mis een politiek was, die dat openlijk dorst zeggen. En hoe onwaardig in den mond van den vertegenwoordiger van een volk, welks grootheid in de wereld historie juist- altijd gegrondvest is geweest op den geweldigen moed en energie, die het juist in tijden Van tegenslag altijd wist te ontwikkelen. Angst! En dat uit den mond van den woordvoerder van Frankrijk. Het antwoord staat nu in de nota van meneer Von Schleicher. Het komt neer op: „Jullie zijn gewaarschuwd. Handelen, anders 'gooien we jullie heele vredesverdrag in een hoek Ziedaar het resultaat. De vraag is nu maar of de heer Herriot door angst of door moed bezield zal worden. Ik ben niet pes simistisch. Er is een Fransehe natie die meer moed bezit dan haar kliek politici. Er is een 'groeiend streven in Frankrijk, dat anders wil. Veiligheid ligt in ontwapening. Pariteit in ontwapening is de eenige op lossing en moet en zal komen. Moed kan den wereldvrede brengen. Angst leidt tot oorlog. R. P. SLECHTS GEZAGVOERDERS MONSTEREN. BEMANNINGEN NIET TOT DIENST NEMEN TE BEWEGEN. SCHERPE CONTROLE OP WERKWILLIGEN. Namens de Contactcommissie in het Scheepvaartbedrijf is het volgende bericht over den stand van zaken op Donderdag verspreid: Te Amsterdam werd in den loop van den morgen voor een zestal schepen van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij monstering aangeboden. De beman ning weigerde eenparig hiertoe over te gaan. Het stoomschip „Boskoop" van dezelfde reederij, dat in den loop van den dag bin nenkwam, zou dienzelfden dag weer moeten aanmonsteren. Ook daar weigerde de beman ning tot de monstering over te gaan. Hetzelf de geschiedde voor schepen van de Holland- sohe Stoomboot Maatschappij te Amster dam, waar eveneens de geheele gemamnóng weigerde tot de monstering over te gaan. Te Rotterdam schijnt een laatste poging ondernomen te zijn om de bemanning van het stoomschip „Volendam" der Holland- Amerikalijn tot monstering te bewegen. Dit is wederom mislukt en afgestuit op de stand vastige weigering der bemanning. Een poging in Scheveilingen ondernomen om onderkruipers te ronselen is door het optreden der organisatie verijdeld. A'llerwege wordt scherpe controle geoefend. In de besprekingen die tusschen den heer Fimmen, secretaris van de Internationale Transportarbeiders Federatie en het bestuur der Contact-commissie plaats vond, is na overleg met de Engelsche organisatie beslo ten dat begin volgende week een bespreking te New-Castle (Engeland) zal worden gehou den ten einde vast te stellen, welke maat regelen in Nederland en Engeland kunnen worden getroffen tegen Nederlandsche ree- ders, die aan het conflict pogen te ontko men door hun schepen onder Engelsche vlag te brengen, respectievelijk Engelsche char ters aan te gaan. Donderdag was voor een zestal schepen in de Amsterdamsche haven de aanmonstering opengesteld. Gemonsterd moet worden voor de „Brion", de „Iris" de „Nereus"; de „Nero" en de „Plubo" van de K. N. S. M. en voor de op Londen varende „Hontestroom" van de Holl. Stoomboot Maatschappij, Van alle zes genoemde booten melden zich slechts de ge zagvoerders, terwijl noch door een der offi cieren, noch door eenig lid der bemanning gemonsterd werd. Alleen voor de „Tabian" van de Maat schappij „Nederland" die buiten het conflict staat, werd volledig gemonsterd. FIETS GESTOLEN. Een rijwiel dat op het Hasselaersplein was achtergelaten, is ontvreemd. Ontzettend ongeluk op de Amsterdamsche vaart. Gezin in een driewieler aangereden. Vader, zoontje en dochtertje gedood, moeder en een kind gewond. Droef einde van een wereldreis. Donderdagavond omstreeks kwart voor elf is nabij de halte Rijksstraatweg (Haarlem- Hoofddorp) op de Amsterdamsche vaart een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie per sonen om het leven, zijn gekomen- In de richting Haarlem reed op den straat weg een 'driewielige flets, waarin gezeten waren een Duitsche oorlogsinvalide met vrouw en drie kinderen, twee dochtertjes en een jongetje. Het gezin maakte een wereld reis en was o.m. met Koninginnedag te Am sterdam geweest, waar de wereldreizigers en hun kar veel bekijks hadden gehad. Van achteren naderde een vrachtauto van den sneldienst op Den Helder, bestuurd door een chauffeur uit den Helder. Verblind door scherp licht heeft de bestuurder van de vrachtauto, ter hoogte van de Israëliti sche begraafplaats gekomen, de familiefiets voor hem in het geheel niet opgemerkt. Een aanrijding was onvermijdelijk. De bestuurder van den vrachtauto trachtte nog uit te wijken, hij gooide zijn stuur om, zoodat de voorwielen van de vrachtauto op de tram baan kwamen te staan. De fiets werd echter geraakt en totaal door den zwaren wagen vernield. De man werd op slag gedood. Zijn vrouw werd zeer zwaar gewond. Het 12-jarig dochtertje bekwam een halsslagaderbreuk en word eveneens op slag gedood. Het vijfjarig jongetje werd ernstig gekwetst. Een meisje van 18 maanden werd niet gewond De chauffeur van de vrachtauto waar schuwde onmiddellijk de politie en de eerste hulp bij ongelukken, die spoedig ter plaatse verschenen. Met een ziekenauto werden de beide lijken en de twee zwaargewonden naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem over gebracht, waar operatief ingrijpen noodzake lijk bleek. Voor het leven van de vrouw en het jongetje wordt gevreesd. Naast den bestuurder die niet gewond De bakfiets met een Dultschen oor logsinvalide en ge zin, die Donderdag avond op de Am sterdamsche Vaart op zoo gruwelijke wijze verpletterd werd door een zware vraentauto. De familie was van plan de volgende landen te bereizen: Duitschland. Hol land, Denemarken. Zweden, Oostenrijk Zwitserland,Frank - rijk, België, Spanje enz. en terug naar het vaderland. Men vraagt zich af wat er, nu de vader gedood is en de moeder zwaar gewond, van de overblijvende fa- muieieaen moet worden. werd zat in de vrachtauto Vos, eveneens uit den Helder. Vos was zoo geschrokken door het ongeval, dat hij totaal overstuur naar het St Elisabethsgasthuis moest worden vervoerd, waar hij ter verpleging is opgeno men. De electrische tram naar Amsterdam had door het ongeval vertraging. De Haar lemse he politie en de rijksveldwachter te Haarlemmerliede hebben een onderzoek in gesteld. De vrachtauto is in beslag genomen. Naar wij vernemen is de toestand van de vrouw, die o.a. een been gebroken heeft nog onzeker, die van 't jongste kind is goed. He denmorgen om 6 uur is echter ook het 5-ja rige jongetje overleden. Volgens inlichtingen van de politie in Halfweg voerde de fiets wel een achterlicht, bestaande uit een zaklantaarn, waarover een stukje vloeipapier was bevestigd. Dit heeft een ooggetuige waargenomen. Later is er niets van teruggevonden, daar de fiets volkomen vernield was. Nog voor de politie van Haarlemmerliede ter plaatse was, arriveerde dc firma Mathot met drie ziekenauto's uit Haarlem. De chauffeur was na het ongeluk niet meer te vinden. Volgens verklaringen van een jon gen, die naast hem gezeten heeft, hebben beiden echter niets gezien. Het schijnt, dat de chauffeur verblind is door zijn eigen licht daar de schijn der groote koplichten terug gekaatst moet zijn door een regengordijn De vrachtauto was beladen met een vracht van 3 ton. 43 meter van de plaats, waar het ongeluk gebeurde kwam de wagen op de trambaan terecht, 20 meter verder lagen de (gewonden. (alleen voor lieeren) (Een gezelschap van vier heeren en twee dames heeft een zwemtocht van .Edam naar Marken ondernomen. Alle liee ren gaven onderweg op, de heide dames bereikten het doel.) Dit rijm is alleen voor heeren, Dames, wil het overslaan. Ik moet met mijn medemannen, Me even ongestoord verstaan Het tweede gedeelte van de Heemsteedsche Dre.f is nu gereed gekomen en zal a.s. Za terdag officieel door den burgemeester van Heemstede, Jhr. J, P. W. van Doorn, wor den geopend. De afbeelding geeft een overzicht van het nieuwe gedeelte, dat een lengte van pl.m. 720 M. heeft en een breedte van 32 M. (twee rijwegen van 8.25 M. breedte, twee voet paden van 3.75 M. en een plantsoen in het midden van 8 M, breedte). Mannenbroeders, leest aandachtig Het hier bovenstaand bericht. En dan vraag ik in gemoede Wat is onze dure plicht? Sluit een oogenblik uw oogen En gc ziet het zestal gaan, Vier der onzen, twee der haren, Zwemmende op Marken aan. Ha, ons viertal zal eens toonen, Wat het sterk geslacht wel kan. Waar de vrouw toch steeds moet buigen, Voor de spierkracht van den man. Kijk, die dames zwemmen dapper, Kranig voor zoo'n zwak geslacht, De nabijheid van de onzen Geeft haar blijkbaar extra kracht. Flink hoor, dames, maar doe 't liever Kalmpjes, anders breekt de lijn, Denk maar aan het oude spreekwoord. Dat ook 't pogen schoon kan zijn. Kijk, een heeft er opgegeven, 't Is te zwaar ook voor een vrouw, Neen, het is een man warempel En een tweede volgt al gauw. En een derde en de laatste En de dames zwemmen voort. Kijk daar zijn zij al in Marken^ Een blamage ongehoord. Mannenbroeders, ik herhaal het. Hier ligt onze toekomsttaak, Onze rehabilitatie Worde tot een cerezaak. 't Water wordt nu in September Spoedig al een beetje kil, En ik kan uit dezen hoofde Nu nog niet doen, wat ik wil, Maar mijn broeders, laat ons toonen, Wat wij kunnen met elkaar, Laat ons zwemmen. EdamMarken En retour hm! 't volgend jaar. E. GASUS. Gratie voor dc ter dood veroordeelde Natto- naal-Socialisten. (Ie blad, 2e pag.) Dc Duitsche nota aan Parijs. (2e blad, lc pag.) Ontzettend ongeluk op de Amsterdamsche- Vaart. Drie dooden, één gewonde. (lc blad, le pag.) Resolutie van S.D.A.P. en N.V.V. tegen de voorstellen Welter. (2e blad. 2e pag.) Van Egmond op de wielerkampioenschap pen tc Rome geslagen. (4e blad, le pag.) Het conflict in de Koopvaardij. Slechts ge zagvoerders monsteren. (Ie blad, le pag.) Algemeene Verecniging voor Bloembollencul tuur. Het plan Sassenheim verworpen. (2e blad, 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Pariteit. (le blad, le pag.) Jhr. dr. J. C. MollerusDe moeilijkheden voor onzen tuinbouio. (3e blad. 2e pag.) Uit het Hollandsche kamp op Groenland. (3e blad, 2e pag.) De Haarlemsche straten en haar oorsprong. Groot Heiligland. (3e blad, 2e pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tO O KT ZUINIG EN ZINDELIJK OP SPIRITUS llu»vorkooDkonloof „Bofa»n o? Zoom-Dollt" MEDISCHE NOOD IN INDIë. EEN „S. I. M. A. V. I." BLOEMETJES-DAG. Men schrijft ons: Op den lOcn September a.s. zal ln Heem stede (binnenkort ook in andere plaatsen) een „bloemetjes-dag" gehouden worden ten bate der vereeniging ..S. I. M. A V. 1." (Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheem sehen). Het mag haast wel als overbodig be schouwd worden het doel dezer vereeniging, die in de laatste jaren meer en meer aan be kendheid gewonnen heeft, nader te omschrij ven. Wie gevoelde er niet aanstonds sympathie voor den ontzaglijken medischen nood. die in ons Indië onder het millioenen-volk, dat zich voor zijn medische verzorging (ook in crisis tijd) op Nederland, als koloniale mogendheid, ziet aangewezen, te helpen lenigen? Duizen den kwijnen weg aan ziekten van allerlei aard. verstoken van de meest noodlge des kundige hulp, in het land. dat met zijn ruim 60 millioen inwoners slechts 1360 Artsen telt, terwijl wij in ons bevoorrechte landje kunnen beschikken over 5200 artsen! Hoe was het mogelijk, zoo is men zich gaan afvragen, dat wij niet reeds veel eerder onze krachten zijn gaan inspannen om aan dezen schreienden nood tegemoet te komen? S.I.M.A.V.I. is een sterk groeiende vereeni ging; zij heeft in de weinige jaren van haar bestaan in toenemende mate aan de talrijke tot haar gerichte aanvragen om financieelen steun voor het medische barmhartigheids- werk tegemoet kunnen komen. Maar nog veel meer verzoeken om de meest dringende hulp moet zij door gebrek aan middelen terzijde leggen. Namens het comité voor den bloemetjes dag op Zaterdag 10 September a.s. doen wij met aandrang een beroep op uw milddadig heid, opdat deze poging een rijke oogst moge opleveren voor het Schweitzeriaansche werk in Nederl. Indië. Het comité wekt tevens met. warmte vele jongeren (of ouderen) op bij den bloemetjes- verkoop wel hun daadwerkelijken steun te willen verleenen, door zich bij de voorzitster, mevr. R. de Voogt-De Vogel. Crayenestersln- gel 57. Heemstede op te geven als collectrice of collectant, opdat men o^k op die wijze het hare of zijne er toe bijdrage, dat de 10e September een geslaardc dag voor ,S. I. M. A. V. I" moge worden! HET CADEAIJSTFT SFL IN NIEUWEN VORM. ECONOMY-COUPONS. Het cadeaustelsel wordt ©enerzijds fel bestre den, anderzijds warm verdedigd. In ieder ge val: hot heeft zich een plaats veroverd. Dc techniek van het verkoopen is veran derd; attracties worden den consument in ruime mate geschonken in den vorm van prijsvragen, kortingbons, cadeaux. extra kortingen bij aankoop boven een zeker be drag. spaarzegels, enz. Een nieuwe toepassing van het cadeaustel sel wordt thans gebracht door dc Economy- coupon-ondernomir.g. Naar wij vernemen is men ook te Haarlem reeds hiermede begon nen. De winkelier verstrekt zijn cliënten bij den aankoop van winkelwaren Economy-coupons. De verzamelaars van deze bons kunnen deze bij de onderneming inwisselen tegen nuttige geschenken en ook tegen geld. Tevens stelt de onderneming haar spaarders in staat, om door inzending van eenige coupons gratis deel te nemen aan bijzondere vermakelijkhe den, circusvoorstellingen, autotochten, cine ma- of tooneelvoorstellingen, enz. in Den Haag hebben zich reeds 400 winke liers bij de onderneming aangesloten.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1