Hervatting. Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15090 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 5 September 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck 0 25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f325, franco per post 3Ö5, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 rrmd. 0.65franco per post 0.72j<$. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 rcccjs 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele pri.i*. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 150.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Gelll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75-, Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 September. Hoe zij schrijven De Franschman G. Charensol heeft in een boekje onder dezen titel beschreven hoe vijf tig Fransche romanschrijvers en -schrijfsters hun werk verrichten. Hoe zij schrijven. De omstandigheden en de voorliefden blijken nogal uiteenloopend, hetgeen nauwelijks ver wonderlijk mag heeten. Wordt er niet een beetje teveel gezanikt over de persoonlijke eigenaardigheden van auteurs? Als ik lees dat Germaine Beaumont een Chineesche inktpot, rose en bleek groen papier en de nabijheid van een kerk noodig heeft om te kunnen schrijven, dan beneemt mij dat met een alle lust om mij in haar werken te ver diepen, want die dame lijkt mij een aan stelster. Max Jacob gaat bij voorkeur naar een postkantoor en krabbelt de hem invallen de geniale gedachten op telegram-formulie ren. hetgeen ook erg naar Amerikaansche reclame - anno 1932 riekt. Paul Léautaud schrijft nog met een ganzenveder, en altijd in de grootste stilte, hetgeen een prestatie is want waar heeft hij die in het tegenwoordige West-Europa gevonden? Louis Roubaud seint uit verre landen zijn boeken telegrafisch over. De hemel weet waarom. Misschien kent hij ze een zeer kort leven toe, en wil-ie iedere minuut daarvan te baat nemen. In elk geval bezit die man teveel geld, maar hij compenseert voor de P. T. T. het verlies dat zij lijden door het matelooze en onbehoor lijke formulieren-gebruik van Max Jacob Lucien Dcscaves schrijft staande voor een lessenaar. Hij is erg pessimistisch, hetgeen ik verklaar uit zijn rare gewoonte om bij voor keur onmiddellijk na zijn maaltijden te schrijven. Dit is ongezond Er wordt dan, als ik het wel heb, teveel bloed aan de hersenen onttrokken, of zooiets. Hij zou beter eerst een dutje kunnen doen voor-ie ging schrij ven. Het zou zijn litteratuur minder zwart gallig en zijn gezondheid beter maken. Sommigen schrijven „zoomaar ineens'' hun gedachten neer en corrigeeren er latei- haast niets meer in. Anderen zwoegen tijden over een paar zinnen en overdekken later de drukproeven weer met verbeteringen. Dit is niet bepaald nieuw. Wij hebben het altijd geweten. Het is ook niet onverklaarbaar. Tusschen die twee uitersten in vindt men alle denkbare overgangsvormen. De gravin de Noailles, die blijkbaar de bc- scheidenste van het lieele gezelschap is, heeft nederig verklaard: „Ik werk niet. Mijn boe ken komen uit zichzelf tot stand". Zij be schouwt zich dus slechts als de nederige dienaresse van haar talent, en zou het devies ,,Ich dien" in haar familiewapen kun nen voeren als dit niet reeds in het wapen van de Engelèche kroonprinsen stond. Mij treft het dat meneer Charensol blijk baar heelemaal niet gemerkt heeft, dat de ze eigenaardigheden van schrijvers niets bij zonders zijn. Als hij vijftig metselaars, vijf tig leeraren, vijftig pianisten, vijftig politie ke redenaars en vijftig huisvrouwen geïnter viewd had, zou heb de openbaring zijn ge worden dat zij telkens op vijftig verschillen de manieren metselden, les gaven, piano speelden, redevoeringen hielden en het huis houden deden. Merkwaardig zou zijn boekje pas zijn als hij ook maar twee lit-terators had kunnen vinden die op precies dezelfde ma nier aanteekeningen maakten, hun opzet ontwierpen, die uitwerkten, correcties aan brachten, dezelfde omgeving en omstandig heden verkozenkortom, gelijkelijk dach ten en voelden. De twee menschen die iden tiek denken en voelen moeten nog ontdekt worden in deze wereld. Zelfs bij tweelingen komt het niet voor. Wat al die rare bizondere gewoontetjes be treft, zou ik tenslotte de aandacht willen vragen voor een bij de romanschrijvers in 't algemeen min of meer gehate groep: de journalisten. Hoe zij schrijven? Men zou beter kunnen vragen: Hoe schrijven zij niet? Op een druk redactiebureau, temid den van telefoongesprekken en zelf daar door bij herhaling in hun werk onderbroken. In een voortsnellenden trein, zwaar schok kend over wissels In een vliegtuig, achter een razenden motor. Op een kerkhof, min of meer verscholen om de sfeer niet te versto ren met hun potlood-gekras op een bloc nootje. In een stormachtige raadszitting, ter wijl de politie bezig is de communistische claque eruit te werken. In een menigte, met de blocnote op den rug van den weiwillen den meneer vóór hem. Op een telegraafkan toor. in een queue. In een telefooncel, zonder licht desnoods en met één hand half vrij om zich te bewegen, aangezien die hand meteen het papier moet vasthouden In een auto, in volle vaart op weg naar 't bureau van de krant. Enzoovoorts. Tenslotte ook wel eens 's avonds thuis, in een rustige werkkamer. Maar dat gebeurt niet vaak. want de meeste dingen moeten heet-van-den-naald tot stand komen. Ge meenlijk is er een kopyjongen die elk kwar tier een volgeschreven velletje komt weg halen, zooals ook het geval is met dit stukje. Hoe schrijft, u? vraagt gij misschien, aangenomen dat u een dergelijke belangstel ling even voelt opkomen. Nu hoor. overal waar het noodig blijkt. Met een vulpen, op wit papier. Ik houd niet van rose of bleek groen papier, zooals Germaine Beaumont. Dit is een van mijn interessante eigenaar digheden. Doorhalingen maak ik niet veel, voornamelijk omdat er geen tijd voor is. en het nalezen van de drukproeven moet ik ge meenlijk wel aan de correctoren overlaten. In tegenstelling met de gravin de Noailles werk ik wel. Mijn artikelen maken zichzelf nooit, hetgeen mij overigens af en toe wel eens aangenaam zou zijn. Maar meestal niet Ik houd veel van werken. Als maar niemand vergt dat ik zulke belangrijke boekjes schep als dat van mijnheer de Charensol. Hoe regeeren ministers? Hoe werken onze burgemeesters? Hoe exerceeren soldaten? Hoe praten „Orangs Zendbek"? Hoe timmeren timmerlieden? Hoe tuinieren tuinlieden? Allemaal onderwerpen voor zulke hoekjes. Er zijn er nog 7.483.937 méér. R. P. Openstelling van de Heemsteedsche Dreef. De Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Róeil, knipt het lint door. Rechts van hem de burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn. Zaterdagmiddag om kwart voor vier vond de officieele openstelling van de Heemsteed sche Dreef plaats, aan welke plechtigheid een samenkomst voor genoodigden vooraf ging, in de O.L. School aan het Julianaplein. Aanwezig waren o.a. Jhr. Mr. Dr. A Röell, commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. D. E. van Lennep, oud-burgemees- ter van Heemstede; Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester, de geheele raad en hoofden der takken "van openbaren dienst. Het weer was buitengewoon slecht, en men kon soms gerust van een wolkbreuk spreken. Er was echter een aanzienlijk aantal belang stellenden op de been. De burgemeester opende de bijeenkomst, hij dankte de aanwezigen voor de getoonde belangstelling en sprak tevens zijn erkente lijkheid uit voor de groote ijver, die alle medewerkers aan dit grootsche werk, had den betoond. Vervolgens gaf hij het woord aan Dr. E. A. M. Droog, den wethouder van Openbare Werken, die uitvoerig schetste hoe de Heem steedsche dreef tot stand kwam. Reeds 20 jaar geleden is men met de plannen begonnen, en vele moeilijkheden waren to overwinnen. In October 1931 werd het laatste terrein aangekocht en kon wor den begonnen met het 5de en resteerende gedeelte van den weg. Met recht zei Dr. Droog: „Dit werk heeft ons veel hoofdbrekens ge kost, maar het Is een groote voldoening ge worden". Inderdaad. Heemstede kan trotsch zijn op deze prachtige verkeersader, die niet alleen voor groot belang is voor het interlocale- maar ook voor het interprovinciale verkeer, daar men hoopt de Heerenweg te ontlasten. Men rekent dat de weg zich in den loop der jaren productief zal maken, doch ook wanneer dit niet geheel het geval zou zijn, dan kan Heemstede zich toch gelukkig achten zoo'n mooie „boulevard" te bezitten. De weg is aangelegd door de N.V. De Ge- ruischlooze Weg, en bezit twee banen: voor op- en afgaand verkeer. Het wegdek is van een hard en stroef materiaal, zoodat het aan een minimum slijtage onderhevig is en ook de slipkans voor motorrijtuigen zeer ver minderd is. Spr. vergeleek de Dreef met het lichaam van een vlinder. Ter weerszijde strekken zich de mooie vleugels uit, maar in het lichaam moeten zich verschillende processen afspelen. Zoo ook met de nieuwe Dreef. Ze is niet alleen voor belang voor het verkeer boven den grond, maar ookvoor het verkeer onder den grond. Een belangrijk buizennet voor de noleering ligt onder de mooie plant soenen die beide banen scheidt. Voor Heemstede meer in 't bijzonder zag spr. de Dreef den boulevard waar de nijvere bevolking op mooie dagen zich gaat ver treden, en genieten van Holland's vermaarde luchten, groene gazons en kleurrijke bloem tapijten, bloeiende heesters en verre bosch gezichten die de Hout biedt De heer J. C. Reinders Folmer, N. Vos en Van Stugen werd bijzonderen dank gebracht voor hun medewerking. Ten slotte noodigde Dr. Droog de aan wezigen om tegenwoordig te zijn bij het door knippen van het lint- De burgemeester zei tenslotte, dat men wel durf moest hebben de aanwezigen bij zulk weer tot een wandeling naar buiten te invi teeren. maar ondanks de stroomende regen was Jhr. Röell toch bereid het lint door te knippen. Onder geweldige watermassa's en de tonen van het Wilhelmus geschiedde de plechtig heid waarmee de Heemsteedsche Dreef offi cieel In het wegennet der gemeente was op genomen. Na een korte rondwandeling kwamen de genoodigden weer bijeen in de O.L. School, en enkelen beklommen zelfs den toren, om van daar uit te genieten van het prachtige panorama, waarin de nieuwe Dreef, als hoofdverkeersweg duidelijk is te onder=o>-*j den. Op kantoren en fabrieken Is nog wel een plaatsje leeg. Van den enkling onder velen, Die wat laat vacantie kreeg. Maar die vormen nog ten hoogste Een heel kleine minderheid, 't Is September, dat beteekent. Eind van den vacantietijd Allen die nog mogen werken Zijn t' arbeid weergekeerd. Alle scholen zijn weer open. Er wordt weer met vlijt geleerd. Wel blijft soms het werk eens liggen En een oog dwaalt door de lucht., Dan vindt even de memorie Uiting in een diepe zucht; Maar, we zijn weer aan den arbeid Met wat meer of minder lust, D'ongedurigheid is over, Er !s weer regelmaat en rust. Gratis Ongevallenverzekering voor abonnés van Haarlem's Dagblad. Wij betaalden lieden aan onzen abonné T C. SLOOTEN, Spaarnwoudcrweg 965. tc Vijf huizen, het bedrag uit van HONDERD GULDEN wegens een hem op 24 Augustus j.l. overkomen ongeval, dat breuk van een zijner beenen ten gevolge had. ADM. HAARLEM's DAGBLAD. NIEUWE VOORSTELLEN IN HET SCHEEPVAARTCONFLICT. (Zie ook elders in dit nummer.) Het Volk vernam wan den heer Brautigam. voorzitter van de contactcommissie, dat deze commissie het voorstel van de reeders, over gebracht door den Rijksbemiddelaar, heeft, afgewezen. Tegenover steun aan de lijnvaart staat de regeering afwijzend en daarom is de contactcommissie, die onderhandelingen over regee'ringssteun wenscht, tegen het betrek ken van de lijnvaart in besprekingen over de vrachtvaart. JUBILEUM H. SEEGERS. Heden, Maandag, herdenkt de heer H. Seegers, graveur op de afdeeling geldswaar dig matrieel bij de firma Joh. Enschedé en Zonen. N.V. den dag waarop hij vóór 40 jaar bij genoemde_ firma in dienst trad. Hij Is thans sedert 1923 chef der af deeling. Hedenmorgen werd hij in tegenwoordig heid van het personeel der afdeel ing. de hoof den van de afdeeling administratie en ae onderchefs der zaak waardeerend toegespro ken door den heer J J. Warnaar, die de vlijt en ce plichtsbetrachting van den jubilaris prees en hem een geschenk in plateel en een fruitmand aanbood. Namens de hoofden van de afdeeling ad ministratie en de onderschap prees de heer B J With alt den heer Seegers als een uitste kend vakman en bood hem een Smyrnatapijt en een vaas bloemen aan. Van de N.V. Gra fische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen ontving hij een fraaie bloemenmand Nog sprak de chef van de controle der P T. T. den heer Seegers toe. Te 11 uur werd de jubilaris door de directie onr.vangen. Bij verhindering van mr H J. D. D. Enschedé sprak Mr. Joh. Enschedé Jen heer Seegers toe en bood hem. na een waar- deerende toespraak, een radio-installatie aan. De heer Seegers bracht verder den dag in den huiselijken kring door. VERZET ONDER DE BEMANNING VAN DE „ROTTERDAM". Poging der directie om het schip varende te houden. VAN BOULOGNE NAAR NEW-YORK TERUG? Het ss. „Rotterdam" van de Holland— Amerika Lijn was met het oog op de staking der zeelieden naar Boulogne sur Mer gediri geerd, waar o.a. de Nederlandsche Olympi sche ploeg ontscheept werd. Het schip was daar gebleven en niet naar Rotterdam opge varen. Thans blijkt. dat de Holland-Amerika Lijn het schip terug wil zenden naar Southamp ton. waar het de passagiers, die met de Vo- lendam zouden zijn vertrokken, doch die nu met de Batavier moesten oversteken, aan boord zou kunnen nemen. Het schip zou daarna naar New York varen. Onder de bemanning schijnt tegen dit plan verzet te zijn gerezen. Zij is echter vol gens den monsterrol verplicht weer mee te gaan. De bemanning monstert n.l. voor een reis van Rotterdam naar New York en terug naar Rotterdam of naar een andere haven, aan te wijzen door den kapitein. De Contact commissie uit- den Centralen Bond van Transportarbeiders en de Centrale van Ge zagvoerders heeft aan de bemanning geseind dat zij diende mee te gaan. Naar de heer J. Brautigam aan V. D me dedeelde. hebben echter alle schepelingen van dek. machinekamer en civiel personeel besloten in geen geval mee terug te gaan naar New York. In Het Volk lezen wij. dat in een vergade ring van het. personeel zich van de 105 sto kers 104 uitspraken tegen voortzetting der reis, naar New York. van de 33 matrozen 32 en van de 185 man civiel personeel 172 tegen de voortzetting. De officieren verklaarden achter de bemanning te staan. De Rotterdam is intusschen uit Boulogne in Noordelijke richting vertrokken. De -a- diostations konden over de route geen in lichtingen geven. Radio-Schevenir.gcn stond wel in verbinding met de „Rotterdam" maar had kennelijk opdracht gekregen te zwijgen, aldus het blad. De Daily Herald meldt nog. dat zoodra het schip uit Boulogne vertrokken was leden der bemanning den kapitein cr opmerkzaam op maakten, dat de „Rotterdam" niet naar Hol land stoomde, maar in de tegenovergestelde richting. Zij eischten onmiddellijk uitlegging van deze zaak. De officieren hielden besprekingen met de bemanning, die weigerde eenig werk te ver richten voordat de kapitein haar de plaats van bestemming zou hebben meegedeeld. Toen de manschappen hoorden, dat het schip op weg was naar Southampton stel den zij een ultimatum. Ze weigerden werk te verrichten voordat het schip opnieuw naar Holland zou vertrekken. De kapitein moest toegeven en de „Rot terdam" wendde den steven naar Holland. Verder weet Het Volk nog te melden, dat, Zondagavond laat 25 mariniers onder bevel van een luitenant in zeven taxi's vervoerd zijn naar Hoek van Holland, waar zij zich zouden inschepen op de loodsboot ..Frans Naerebout". Eerst onderweg zou hun meege deeld worden, waarheen de „Frans Naere bout" zou vertrekken. Later Ls gebleken, dat zij naar het vuur schip „Noord-Hinder" zijn gebracht. Over het conflict aan boord van de ..Rot terdam" seint het Haagsch correspondentie- bureau nog: Een der stoomloodsvaartuigen van Rotter dam is Zondagavond vertrokken met 30 ma riniers. onder bevel van een officier, ten einde zoo noodig de werkwilligen aan boord van het s.s. Rotterdam tc beschermen. De directie der Holland-Amerika Lijn had deze bescherming ingeroepen. PERSONALIA. Door het bestuur van den kring Hoofddorp van de afdeeling Haarlemmermeer van de N.H. Vereeniging het Witte Kruis, is in de plaats van den heer S. Silver, tot secretaris van deze afdeeling benoemd de heer J. F. Jansonius, gemeentesecretaris alhier. Ticec snapshots van den DulUchcn StahlhclmdagOp de afbeelding links twee leiders van deze beweging, nJ. Seldt en Duesterbcrg (v.l.n.r.) De Mcdikaatische president Ortiz Rit bio af getreden. (2e blad. Ie pag.) Haar het etnde der Belgische tnijnwerkers- staking? (2e blad. Ie pag.) De Duitschc nota in den Franschcn minister raad. Eenstemmigheid over de te bepalen houding. (2e blad. Ie pag.) De uitvaart van kardinaal Van Rossurn. (2e blad. 2e pag.) Ernstig ongeluk op den Muiderstraatueg b{f Diemen. Motorrijder en duo-rijdster ver ongelukt. (4e blad. Ie pag.) Het scheepvaartconflict. Verzet onder de be manning van de „Rotterdam". (Ie blad. lc pag.) Openstelling ran de Heemsteedsche Dreef (Ie blad le pag.) Federatie van Haarlemschc muziekcorpsen. Het festival. (le blad. 3e pag.) Karei de Jong: Prins Joachim van Pruisen. (le blad, 3c pag.) ARTIKELENENZ. R. P. Hoe zij schrijven. (lc blad. le pag.) Van onzen Rcrlijnschcn Corespondent: Brieven uit Berlijn. (2e blad. le pag.) A. ten Ca te: Per sleepboot van IJ mui den naar Danzig. (4e blad. 2c pag.) Ton Ruygrok: Langs dc Straat. Edelmoedig heid. (4e blad, le pag.) DE OPLEVING. OOK IN HET V1SSCHER1JBEDRIJF TE IJMUIDEN. Er valt in het visscherij bed rijf te IJmulden een kieine opleving te constateeren. Naar wij vernamen, zullen zes trawlers van d" „Marezaten" worden klaar gemaakt, terwijl de Limburgia a_s. Dinsdag naar zee zal ver trekken. BRAND IN HET UTRECHTSCHE „MODERN". HET CABARET GEDEELTELIJK UITGEBRAND. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks middernacht heeft brand gowoed in het cabaret „Modern", gelegen aan den Steenweg tc Utrecht. Toen de brand tesen half een werd ontdekt, woedde het vuur reeds vrij hevig in de bovenzaal Er was op dat oogenblik niemand in hei gebouw aan wezig. De brandweer die spoedig «ter plaatse was heeft het vuur met een achttal stra len aangevat en :s er in gesaagd. door hard werken de brand te localiseeren. Zij kon echter niet verhoeden dat de bovenzaal ge heel uitbrandde. Het gevaar voor uitbreiding tot andere gebouwen was zeer groot. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. TAXI TEGEN EEN BOOM GEREDEN. ALLE INZITTENDEN GEWOND. Zondagavond keerden enkele feestgangers van de sportclub EDO. per taxi naar huls. Op den Gasthuissingel Ls de auto tegen een boom gereden. Als oorzaak wordt geme'.dt dat de chauffeur een raampje wilde sluiten. Alle inzittenden kregen sntjwonden en wer den voor'.oopig door O. D. verbonden. Eén dame had dc arm gebroken. Zij zijn naar het Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar bij 2 person enoperatief moest worden Ingegre pen. De wagen werd zwaar beschadigd. Tegen den chauffeur Is proces verbaal op gemaakt. DE GASHANDGRANAAT. DE OCTROOI-AANVRAGE INGETROKKEN. In Mei 1.1. werd melding gemaakt van een bezwaarschrift, door Mr. L G van Dam advocaat te Haarlem, als gemachtigde van den Alg. Ned. Vrouwen Vrede B nd. inge diend bij den Octrooiraad tegen de verlee- ning van een octrooi voor een ga handgra naat aan R. Ostermeycr te Hamburg Onlangs werd door den octrootge- machtigde van Ostermeyer Ir. Daendeis een verweer tegen dit bezwaarschrift aan den Octrooiraad gezonden, terwijl de monde linge behandel..nr van h"t bezwaarschrift werd bepaald op 23 September a.s. Heden ontving Mr van Dam echter be richt van den Octroolrraad dat de octrooi aanvrage door den gemachtigde van het bezwaarschrift overbodig is geworden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1