Voor de economische opleving in Duitschland. AUTO'S, HUN AANTAL EN INVLOED. 16 HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 6 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD De conferentie can Stresa Nadere bijzonderheden over de noodverorde ningen der Rijksregeering. Premie voor kleine en middelgroote bedrijven bij tewerkstelling. Invoering van belastingbons. Sociaal-politieke voorstellen, o.a. inzake verlaging der tariefloonen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Betreffende de nieuwe economische maat regelen der Rijksregeering die in den vorm van verordeningen van den Rijkspresident al thans der Rijksregeering zullen worden uitge vaardigd, publiceert de Rijksregeering een uitvoerige officieele mededeeling. O.m. wordt verklaard dat alle pogingen welke tot nu toe in het werk zijn gesteld om de werkloosheid te bestrijden geen afdoend resultaat hebben gehad. De Rijksregeering moest derhalve be sluiten tot vergaande en ingrijpende maat regelen. De verordening van 4 September 1932 is bedoeld in den strijd tegen de werkloos heid. terwijl nog andere maatregelen in voor bereiding zijn. De tot nu toe opgedane ervaring heeft aan getoond dat al worden de openbare werken op nog zoo uitgebreide wijze toebedeeld niet temin nooit werk zal kunnen worden ver schaft in de mate als vereischt wordt voor de effectieve bestrijding van de werkloosheid. Behalve een uitbreiding van het program der openbare werkzaamheden moeten derhalve effectieve maatregelen worden getroffen tot. herstel van het particuliere bedrijfsleven. De economische bepalingen der verordening zijn uitgewerkt in nauwe samenwerking met de Rijksbank. De verordening staat het bedrijfsleven slechts daar verlichingen toe waar een on middellijke opleving der productie en daar mede van de arbeidsmarkt met zekerheid te verwachten zal zijn. Het gaat er bij den hui- digen economischen toestand om de na het bereiken van het laagtepunt der crisis te ver wachten natuurlijke wederopleving van het bedrijfsleven voor te bereiden. Hiertoe dient in de eerste plaats het uitgebreide program voor het verrichten van openbare werkzaam heden dat betrekking heeft op de nieuwe ver ordening. De openbare instanties zullen hier voor. naar te verwachten is. in de eerstko mende maanden ongeveer drie-kwart milliard Rijksmark ter beschikking stellen. De premie op het te werkstellen zal in het bijzonder ten goede komen aan de kleinere en middelgroote bedrijven. eD belastingverla ging zal uitsluitend betrekking hebben op belastingen welke onmiddellijk verband hou den met de productie. De verlaging der grondbelasting behalve de beschikbaarstelling van een bedrag van ten hoogste 50 millioen R.M. als subsidie voor herstelwerkzaamheden ten behoeve van huis eigenaars moet in de eerste plaats er toe diénen de financieele voorwaarden voor het herstel van sinds jaren verwaarloosde ge bouwen te scheppen. Te verwachten Is dat de belastingontvang sten na de opheffing van de economische crisis rijkelijk zullen toevloeien en dat dan ook de voorgenomen hervorming van het openbaar bestuur zal hebben geleid tot een wezenlijke verlaging der uitgaven. Van het particuliere bedrijfsleven wordt verwacht dat het door de uitvoering van par ticuliere en openbare werkzaamheden de ar beidsmogelijkheden spoedig en op merkbare wijze zal kunnen doen toenemen. Daartoe behoeft het in de meeste gevallen nieuwe sup- pletoire crediten. Tot basis hiertoe dienen de belastingbons. Deze zullen derhalve bij de Rijksbank in onderpand kunnen worden ge geven. Bovendien zullen zij als basis dienen voor aanvullende discontocredieten bij de banken en de Rijksbank. Voorts zullen zij ter beurze kunnen worden verhandeld. Voor hulpverleening aan den industrieelen middenstand dienen ook de bepalingen dei- verordening waarbij aanzienlijke bedragen ter beschikking worden gesteld voor credie- ten op langen termijn aan middelgroote en kleinere ondernemingen, zoomede ten be hoeve van industrieele credietcorporaties en verbruikscorporaties welke het depositobedrijf uitoefenen. Ten behoeve van den landbouw dient de onmiddellijke ontlasting tot een be drag van 40 pet. der belasting op gronden en de opheffing der omzetbelasting op gepas teuriseerde melk. Bovendien zal het princi- pleele besluit inzake de toepassing van con tingenten met grooten spoed worden bestu deerd. Met de betrokken landen zullen on derhandelingen worden gevoerd. Voorts wordt, gestreefd naar een merkbare verlichting der rentelasten. In het officieele communiqué wordt er in de eerste plaats op gewezen dat een ontlas ting van liet bedrijfsleven reeds in de pro grams van vroegere regeerrngen is aangekon digd. doch nimmer is vérwezenlijkt, in de meeste gevallen zelfs juist op tegenoverge stelde wijze is ten uitvoer gelegd. Een directe verlaging der belastingen was niet mogelijk. Het systeem van belastingbons zal worden toegepast. Deze belastingbons ont vangt een ieder die in het tijdvak van 1 Oc tober 1932 tot 1 October 15)33 zekere belastin gen betaalt. Zij kunnen in de jaren 1934 tot 1939 in betaling worden gegeven voor Rijks belastingen. Tegelijkertijd bieden zij van stonde af aan een geschikte credietbasis voor nieuwe zaken. Belastingbons zullen ten bedrage van 2,5 d.i. van 40 pet. der in den tijd van 1 October 1932 tot en met 30 September 1933 vervallen de omzetbelastingen, bedrii fsbelasingen en grondbelastingen worden uitgegeven. Het totaalbedrag der uit te geven belas tingbons kan begroot worden op 1522 millioen R.M.. derhalve op iets meer dan anderhalf milliard. De belastingbons zullen op naam staan. Zij zullen worden uitgegeven ten bedrage van 50. 100. 200, 1000. 10.000 en 20.000 R.M. Zij zullen gesplitst worden. Ieder vijfde deel zal in de jaren 1934 tot 1939 aangehecht aan het biljet worden ingewisseld en ter be taling worden gegeven voor alle door het Rijk geheven belastingen slechts met uitzondering yan de inkomstenbelasting. Het agio bedraagt 4 pet. jaaiiijks. De belastingbons zulen vrij gesteld zijn van beursbelasting. Het Rijk zal 700 millioen R.M, ter beschik king stellen voor premies op te werkstelling. Indien deze middelen geheel uitgeput zullen zijn. zullen van 19321933 ongeveer 1 3 4 millioen arbeiders en employés hun eigen brood hebben verdiend. Verdjec-e maatregelen hebben beltrekking op de verlaging van belastingen op melk In het tweede deel der verordening krijgt de regeering met het oog op den huldigen nood van het Duitse he Volk opdracht ter handhaving van de sociale voorzorg en toe. verlichting van het bedrijfsleven en de fi nanciën de sociale instellingen te vereen voudigen en samen te voegen. De Rijksre geering wordt gemachtigd op bepaalde ge bieden het sociale recht in zijn vormen en grenzen zoo toe te passen als vereischt wordt door den economischen noodtoestand en de sociale behoeften, het gebod van ef ficiency en de spaarzaamheid. De verordening geeft de Rijksregeering machtiging rekening te houden met ae mo gelijke heivorming der speciale politiek. Van deze machtiging heeft de Rijksre geering in een verordening op de verorde ning van den Rijksptresident op het gebied van het tariefverdrag direct gebruik ge maakt. De uitvoerende verordening mach tigt de werkgevers indien zij het aantal hunner werknemers vermeerderen de tarief loonen naar verhouding te verminderen. Bovendien worden de Rijksbemdddelaars ge machtigd in bedrijven welke in bijzondere omstandigheden verkeeren het tarief'.oon binnen een vastgestelde marge te -verlagen. Voorwaarde voor dezen eersten maatregel is dat de werkgever het aantal zijner werk nemers ten opzichte van den stand per 15 Augustus of het gemiddelde der maanden Juni. Juli, Augustus 1932 verhoogt. Hoe grooter deze vermeerdering zal zijn hoe g rooter de verlaging der (tariefloonen zal kunnen zijn. De loonsverlaging moet even wel beperkt worden tot de vergoeding voor het 31e tot het 40e werkuur per week. Op seizcenwerkzaamheden heeflt de ver ordening principieel geen betrekking. Slechts in bijzondere gevallen zal even wel ten aanzien van seizoenwerk revers uit zonderingen worden toegelaten Hierbij zal bijv, ten aanzien van landbouwbedrijven rekening worden gehouden met de overeen komstige periode van het voorafgaande jaar Voor noodlijdende bedrijven zullen de tarief loonen met ten hoogste 20 ipot. 'kunnen worden verminderd De verordening treedt met ingang van 15 September 1932 in wer king. De rechten de loonen te verminderen door personeelsuitbreiding expireeren met de maand Maart 1933. De landen worden bij de nieuwe veror dening gemachtigd van de 672 millioen RM. welke van het Rijk worden ontvangen ter verlichting in de lasten voor crosisuitgaven aan de gemeenten in de toekomst in plaats van 10 pet 20 pet. uit te keeren aan crisis- ondersteuning. Voorts worden de gemeenten die de ..burgerbelasting" voor het begroo- tingsjaar 1931 hebben geheven de in het laatste kwartaal van heit kalender jaar 1932 op de basis der tot nu toe geldende voorschieten dehelft van het be lastingbedrag te heffen dat voor hot jaar 1931 werd geheven. De toeslag voor de echtgenoote moet evenwel in de toekomst vervallen. De burgerbelastingen moeten met 25 pet. van hot belastingbedrag worden ver laagd. Wie derhalve als vrijgezel tot nu toe driemaal 6.18 Mark. heeft moeben betalen, aal voor de maanden OctoberDecember r.;g 6.75 M moeten betalen. Een gehuwde in plaats van tot nu toe driemaal 9.27 M. voor October-December eveneens nog slechts 6.75 RM. Ook voor het jaar 1933 zal de toeslag voor de echtgenoote verschuldigd vervallen. Echtparen zullen derhalve het zelfde betalen als ongehuwden. De op grond van eei> besluit der confe rentie van Lausanne gevormde commissie voor Centraal en Oost-Europa is Maandag middag om half vier in aanwezigheid van vertegenwoordigers van alle uitgenoodigde mogendheden en van den Volkenbond onder voorzitterschap van president Georges Bon net te Stresa aan het Lago Maggiore in eerste zitting bijeengekomen. De president opende de zitting met het uit spreken van den wensch dat de conferentie den economischen vrede van Europa ten zege moge strekken. Vervolgens bracht Bonnet het voorstel van Letland ter kennis deel :e nemen aan de conferentiewerkzaamheden. Een der vertegenwoordigers wees er op dat de inwilliging van dit voorstel een precedent zou scheppen, welke zienswijze door andere afgevaardigden werd gedeeld. Öp voorstel van Bonnet werd de vertegen woordiger van Letland uitsluitend als waarnemer toegelaten. De president schetste in het kort het pr>- gram der conferentie, zooals dat te Lau sanne in algemeene lijnen was vastgesteld. „Indien wij", aldus besloot Bonnet, „niet tot een bevredigende overeenstemming komen, zal de internationale economische wereld conferentie onder een duister gesternte staan. Wij verwachten geen wonderen, doch den goeden wil en de politieke wijs heid van alle naties die vertegenwoordigd zijn." De Miehelis dankte namens Italië voor de woorden van welkom van den president. Ten einde den duur der conferentie te bekor ten en de onkosten te verlagen, werd beslo ten de memoranda der afzonderlijke naties niet voor te lezen, doch slechts schriftelijk in te dienen. Dinsdagmorgen om half elf vangen de al gemeene beschouwingen aan. Duitschland. Volgende Rijksdagzitting op 12 September. Naar van welingelichte zijde wordt verno men. zal Rijksdag-president Goerir.g den Rijksdag waarschijnlijk per Maandag 12 Sep tember an. bijeenroepen. Spoedig kabinetszitting over den Duitschen pariteitseisch? Naar de diplomatieke correspondent van de „Daily Mail" meent te kunnen mededee- len, zal de regeering zoo spoedig mogelijk in een speciale zitting bijeenkomen om haar houding te bepalen, ten aanzien van den in ternationalen toestand, ontstaan door den elsch van Duitschland naar gelijkheid in de bewapening. De regeering hoopt volgens den correspon dent, dat Frankrijk en Duitschland dit vraag stuk zelf kunnen oplossen. Engeland zal eerst dan ingrijpen, als de onderhandelingen tus- schen beide landen in een zoodanig stadium gekomen zijn, dat bemiddeling gewenscht is. (Reuter) Ex-kroonorins Raporecht roert zich in Opper-Beieren. Te Aichbach in Opper-Beieren is gisteren een grooto Beiersche betooging gehouden ter herdenking van den 750en verjaardag van de verleening van het hertogdom Beieren aan Otto von Wittelsbach. Door den Bisschop van Augsburg, Dr. Klumpfmueller. werd op het burchtplein te Ober-Wittelsbach een plech tige Mis opgedragen, die o.a. werd bijgewoond door ex-kroonprins Rupprecht van Beieren en vele leden van den Beierschen adel. Bij de feestelijkheden, die 's middags gehouden werden, voerde ook ex-kroonprins Rupprecht het woord, die zijn vreugde erover uitspraak, dat zich in den laatsten tijd meer en meer de 28 millioen in Amerika, 5 millioen in Europa. (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, 1 September. Het jaarboekje van het Britsche verbond van auto-fabrikanten, dat pas is uitgekomen, vertelt vooral in zijn wereldcjjfers een be langwekkend verhaal. In het grootste deel van de wereld is de auto nog zeer schaarsch. Te oordeelen naar den toestand in Noord- Amerika komen andere gebieden van onzen aardbol wat auto-bezit betreft nauwelijks in aanmerking. Alleen in Amerika is waarlijk een auto-tijdperk ingetreden. Wat. Europa aangaat kan men alleen in Frankrijk en in Engeland er het begin van waarnemen.Voor de groote rest is het feitelijk nog niet ingetre den. De cijfers vertellen het. Ze geven de juiste verhouding en den waren toestand. Ze nemen verkeerde indrukken geboren uit oppervlakkige waarneming, b.v. op den Great North Road hier buiten Londen weg. Van de 36.000.000 automobielen voor alle doeleinden, die over de wereld waren, zijn er 28.000.000 in Amerika en slechts 5.000.000 in Europa. De 3.000.000. die er overblijven, zou den in trieste eenzaamheid over Azië. Afrika en Australië gaan, ware het niet dat. ze de gezelligheid en het vertier zoeken van de randen in het Verre Oosten, die tennaasten- bij zijn verwestelijkt. van de kuststeden (zijn er andere?) van het kleinste werelddeel, en van de Kaap de Goede Hoop en opwaarts, waar men nu werkelijk minder trekkende ossenwagens ziet dan trekkende automobie len. Daar verschilt de Kaap zoo zeer van het hoogere Afrika, waar wel eens een auto met rupsbanden door de woestijnen is gegaan maar waar het schip der woestijn, dat weinig waterkoeling noodig heeft, nog het transport op zijn geduldigen bultigen rug neemt. Daar ook verschilt Zuid Afrika zooveel van Klein- Azië en Groot-Azië. waar de karavanen blij ven trekken, even staag als traag, en waar geen tractor zijn sporen laat in het oudste gezicht van de wereld. In Engeland alleen rijden driemaal zooveel auto's als in geheel Azië. Het half milllioen van Afrika is nagenoeg in zijn geheel naar het zuiden gerold. De auto is nog uitsluitend speeltuig of bedrijfsmiddel van den blanke. Andere rassen mogen met onvoorzichtigen haast onze politieke instellingen willen over nemen. van de machine in al haar vormen schikken zij nog terug. Er is nog veel meer werk te doen voor autofabrikanten dan zij van het begin van den motor af hebben ver richt. Ford en Morris en General Motors moeten China en Rusland, Perzië en Turkije, alle Indieën on Si am nog voorzien. China zal zoowat 80.000.000 auto's moeten invoeren wil het in frequentie van het voertuig per hoofd der bevolking met de Vereenigde Sta ten gelljkkomon Indien het met den auto rijkdom van Enccland genoegen neemt zou het Hcmclschc Rijk er 20.000.000 noodig heb ben. Engeland heeft zoowat 1.500.000 automo bielen. hetgeen overeenkomt met één per 20 inwoners. Frankrijk heeft er naar verhou ding me^r. Maar beide verhoudingen zijn on aanzienlijk vergeleken bij de Vereenigde Sta ten, waar er een auto is op 7 inwoners 'of tot voor kort was. want men zegt dat de stortplaatsen voor afgedankte auto's er sedert de malaise zeer zijn vermenigvuldigd en pyramidaal hoog zijn zoworden). Een bekende massa-fabrikant van auto's in Engeland, Morris, heeft juist ter «relegen- held van do introductie van een van zijn nieuwe modellen verklaard dat in de toe komst het publiek een collectie auto's per gezin zal aanschaffen zooals nu geschiedt met meubels. Men zal een groote auto bezit ten voor groot werk. voor familietochten. en een aantal kleine voor gezinsleden indivi dueel. Hij voorspelt ..naar zich toe": dat Is begrijpelijk. Maar zijn voorspelling zal wel niet uitkomen. De kans is veel grooter dat het Oosten wordt opengelegd voor de auto. Wanneer dat aan den gang gaat zullen Mor- overiuiging baanbrak dat de vrijheid van de landen gewaarborgd moet blijven en dat het rijk slechts tot bloei kon komen, wanneer het de landen goed ging. Ook op een te Aichbach gehouden boeren- betooging werd door ex-kroonprins Rup precht het woord gevoerd. Hij verklaarde zich voor steun aan den boerenstand en noemde het herstel van de binennlandsche markt een der belangrijkste middelen om de werkloosheid te verminderen. De boeren stand bleef de ruggegraat van het volk. De ex-kroonprins werd stormachtig toegejuicht. Geheimrat Dr. Heim, leider der boerenpartij, sprak den wensch uit dat Beieen weer spoe dig een koninkrijk zou zijn. Stahlhelml eider s bij Von Papen. De Rijkskanselier heeft heden in aanwezig heid van den minister voor ce Rijksweer de bondsleiders en andere leden van den Stah'. helm ontvangen. Na afloop vereenlgden de aanwezigen zich aan een noenmaal. De door het Saargebied naar den dertien den Rijksfrontsoldaten te Berlijn afgevaar digde leden van den Stalhhelm werden he denmiddag om vier uur in de Rijkskanselarij aan Von Papen voorgesteld. Engeland. Vakvereenigingscongres keurt de weversstaking goed. Na een zitting met vertegenwoordigers der wevers uit het district Lancashire heeft de hoofdcommissie van het Engelsche vakver eenigingscongres een resolutie aangenomen, waarin de stakingsbeweging geheel en al wordt goedgekeurd en financieele en moreelo hulp wordt gegarandeerd. Het. congres heeft besloten voor 1000 pd.st. bij te dragen in het stakingsfonds der wevers. Regeerinpsintervntie in het katoenconflict. De Engelsche minister van Arbeid heeft de vertegenwoordigers van de door de wevers staking in Lancashire getroffen werkgevers en werknemers schriftelijk tot een bijeen komst met regeeringsvertegenwoordigers uit- genoodigd. Het schrijven bevat een aanspo ring het geschil bij te leggen. China. Bekend Chineesch generaal vermoord. Te Nanking is bericht ontvangen, dat eer. der bekende Chineesche vee h» -generaals Tsjang-Tsjoeng, vroeger gouverneur van do provincie Sjantoeng, zou zijn vermoord. Japansche troepen in geheel Mandsjoerije? Omtrent den inhoud van het verdrag tus- schen Japan en Mandsjoerije weet men van Chineesche zijde mede te deelen, dat het bestaat uit de volgende punten: 1. Japan verplicht zich Mandsjoerije te be schermen tegen binnenlandsche en buiten- landsche vijanden. 2. Japan krijgt het recht in geheel Mands joerije zonder cenige beperking troepen te onderhouden. 3. Mandsjoerije wordt bij de organisatie van zijn weermacht door Japan gesteund. 4. De Mandsjoerijsche regeering verplicht zich geen overeenkomsten aan te gaan met derde staten die zich tegen Japan richten. 5. Mandsjoerije blijft in de buitenlandse he politiek onafhankelijk, terwijl alle belangrijke autoriteiten in Mandsjoerije door Japansche adviseurs worden bijgestaan. Een officieele bevestiging van den inhoud van het verdrag van Japansche zijde kon to' nog toe niet worden verkregen. Japan. De kabinetscrisis opgeheven. Minister-president Salto heelt een brief ontvangen van de fractie der Seyockay-pariij. waarin wordt medegedeeld dat. de fractie heeft besloten uit beweegredenen van bin nen- en buitenJandsche politiek, de regeerir.^ verder te steunen. Door deze verklaring is de ris en zijn collega's handen vol werk hebben. Rusland, dat machine-bewust is geworden, belooft die machine-bewustheid over te bren gen op de Oostersche volken, die altijd het in karakter Oostersche Russische Rijk. dat ge deeltelijk in Europa verdwaald is. naar de oogen hebben gezien. Voordat gezinsleden in het Westen hun eigen auto's hebben zullen de wegen van China en Turkestan en zal de Grand Trunk Road van Britsch Indië. waar over Kipling in „Kim" zoo schitterend heeft geschreven, in aanblik zijn gaan gelijken op den weg, die uit Londen naar het noorden gaat. Ja, het is oog een voorspelling; maar zij klinkt waarschijnlijker dan die van den heer Morris. Men moet vurig wenschen. wanneer het eens zoo ver is, dat de auto allerwege slechts nuttig en vreedzaam zal worden gebruikt cn aan het kwaad gerucht, waarin hij thans in Engeland staat, zal zijn ontkomen. Men weet dat hij al jaren lang als ma^sa-dooder staat gebrandmerkt. Hij is de in zijn doeltreffend heid verschrikkelijkste mechanische hand langer geworden van het geboefte der ge meenschap. En een lichter kwaad, dat hem thans wordt aangerekend, is zijn verantwoor delijkheid voor de slordigheid en ontaarding in de uiterlijke verschijning van den heer der schepping, die de goorste broek cn de vettig- stc jas van zijn garderobe Juist goed genoeg vindt om er mee in een auto te zitten. En aangezien hij het grootste deel van zijn tijd in oen auto zit heeft hij weinig kleeren noo dig. Een hoed draagt hij achter het stuur bij voorkeur niet, Hij weet zich onttrokken aan de kritische blikken van zijn medemenschen wanneer hij in zijn wagentje voortjakkert langs de wogen. Thuis kleedt hij zich. wan neer hij ..op zichzelf' Is, naar het beginsel dat. het gemak den mensch dier.t. Zijn auto wordt meestal een ambulante afdeeling van zijn huis, waar het zelfde beginsel kan die nen. De motor heeft aldus de eene industrie bevoordeeld ten koste van een andere. De hecron Morris en Austin zijn welvarend ge worden maar de nijvere couoeurs van Savile Row 'waar de sierlijkste kleeren voor den gentleman worden vervaardigd) komen op straat te staan. A. K. VAN R. INGEZONDEN' MEDF.DF.FLÏNGEN a 60 ets. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS 98.- kabinetscrisis bijgelegd. Bij de stemming in het parlement zal de partij haar vertrouwen in de regeering uitspreken. Nomoera niet naar Amerika De Japansche ambassade te Washington deelt mede. dat de Japansche admiraal Nomoera zijn voorgenomen reis naar Amc.l- ka bij wijze van vredesmissie om gezond heidsredenen heeft moeten opgeven. Zuid'Amerika. Studentenoproer te Bahia onderdrukt. Volgens te Montevideo ontvangen be richten heeft de Braziliaansche regeering officieel medegedeeld, dat een door studen ten veroorzaakt oproer te Bahia door regec- ringstroepen is onderdrukt. Te Sao Paula hebben de regeerlngstroepen geen nieuwe vorderingen gemaakt. De opstandelingen hebben hun stellingen versterkt door Uen aanleg van moderne loopgraven Amerika. Een deficit van twee milliard dollar. LONDEN. 5 September (V. D.) Senator King heeft, naar uit Washington wordt gemeld, in de financieele commissie van den Amerikaan- schen Senaat verklaard dat opnieuw een groot deficit is te verwachten aan het einde van het volgend begrootingsjaar. Het deficit zal waarschijnlijk ongeveer 2 milliard doll, bedragen. Britsch'Indië. Conferentie in November over de constitutioneele hervorming? De wijziging der procedure in de Indische constitutioneele hervorming is door den on der-koning. Lord Willingdon in de Wetgeven de Vergadering te Simla medegedeeld. De wijziging is bedoeld ten einde het hoofd te bieden aan de omstandigheden welke zich voordoen bij de voorgenomen nieuwe bijeenkomst in Tndlë van de consultatieve commissie der Ronde Tafelconferentie welke de nog niet opgeloste kwesties nader zal hebben te besiudeeren, Willingdon bracht, in herinnering dnt Sir Samuel Hoare den 27 Juni mededeelde dat het in de bedoeling der Engelsche regeerlng lag een gemeenschappelijke uitgelezen parle mentscommissie samen te stellen om voor stellen te bestudeeren in overleg met de In dische vertegenwoordigers. De regeering had gehoopt, in het belang der snelle afdoening, dat te Londen geen verdere formeelo beraadslagingen noodzake lijk zouden zijn vóór deze voorstellen zouden zijn geformuleerd, doch zij was bereid derge lijke beraadslagingen te doen houden indien de overwegingen der consultatieve commissie minder afdoend resultaat kzouden mogelij maken dan gehoopt was. Sinds deze aankondiging is het duidelijk geworden dat het niet mogelijk was dat dc consultatieve commissie dc medewerking zou vcrlecncn welke van haar werd verwacht. De regeering stelt derhalve voor een klein lichaam van vertegenwoordigers van staten en Britsch Indië uit te noodlgcn ten einde omstreeks midden November te Londen bij een te komen. Het ligt In haar voornemen op deze wijze een ernstige poging te doen om overeenstem ming te bereiken nopens de belangrijke vraagstukken welke nog steeds niet tot op lossing zijn gekomen. De status der Indische vertegenwoordigers zal dezelfde zijn al die der gedelegeerden ter Ronde Tafelconferentie. BLIJFT DE FAMILIE HUTCHINSON OP GROENLAND OVERWINTEREN? Volgens V. D. is het ten zeersie de vraag of de familie Hutchinson te Godthaab ben- zine zal kunnen krijgen om zijn vlucht voort te zotten Misschien zal hij nog iets kunnen krijgen van den voorraad, die er indertijd voor Lindbergh was neergezet, n - het is niet uitgesloten, dat cezc voorraad inmiddels reeds voor andere doeleinden is gebruikt Het staat tevens vast. dat Hutchinson ook te Angmagssalik peen benzine zal kunnen krijgen. Bovendien- is de scheepvaart van Oost-Groenland naar Europa dit Jaar reeds gestaakt, zoodat het vrij waarschijnlijk is, dat Hutchinson en de zijnen op Groen land zullen moeten overwinteren. Aangezien het do eerste maal is, dat een particulier vliegtuig zonder vergunning van de Deen- sche regeering op Groenland is geland, is het. zeer waarschijnlijk dat Hutchinson zal worden veroordeeld tot een hooge boete. AGENDA. DINSDAG 6 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert. 8.15—9.15 uur. Palace: „Hare Majesteit de Waschvrouw". Tooneel: The Londo's. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Een lach en een traan" en ..Elf uur getrouwd". 8.15 uur. Rembrandt Theater: ..Juffrouw Kcrk- muis". Tooneel: Wtlba. 7 cn 9.15 uur. Kunstzaal Ree kor. Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 10—720 uur. WOENSDAG 7 SEPTEMBER Stadsschouwburg, WiLsonsplein: Opvoe ring van „Süss de Jood", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teylcr Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN 'AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Firma Bezemann cn Sneltjes, Jansstraaü 27. Tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5