DE VIERDE MAN HET NIEUWE GEBOUW van dc Amstcrdamschc Bank te Amsterdam, dat binnenkort DE BEKENDE NED. ZWEMSTER WILLY In gebruik zal worden genomen. DEN OUDEN op weg naar school te Rotterdam. TE DE BILT is Dinsdag een groot concours hlppique gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Een moment uit dc draverijen. IN TEGENWOORDIGHEID VAN H. M. KONINGIN -MOEDER EN Z. K. H. PRINS HENDRIK is Dinsdag In de Ridderzaal te Den Haag het internationaal tu berculose-congres geopend. Tijdens de openings rede door Z. Exc. minister .Ihr. Ch. Ruys de Beeren brouck. BIJ GELEGENHEID VAN HET 40-JARIG BESTAAN VAN DE BERLIJNSCHE CACTEEËNVEREENIGING, heeft deic een groote tentoonstelling in den Botanischen tuin georganiseerd, Een prachtige verzameling van deze merkwaardige planten SOCIETYHUWELIJK. - het huwelijk getreden met mej. van Marie, dochter van een der commissarissen van de Nedcrlandsche Handel Mij. Te Amsterdam is Dinsdag de bankdirecteur Mr. Dr. B. van Maasdijk in DE 27ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE JAARBEURS is Dinsdagmiddag te Utrecht geopend. Verschillende goede stands en nieuwe inzendingen zijn op dc tentoonstelling te bewonderen, r- Dc Jaarbeurs blijft tot 15 September a.s. geopend. FEUILLETON. /Een geval tt!t de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) d-OO-T HDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. Het was de dames tn Siedermayer cos- tuum. met wie inspecteur Sanders zich bijna den ganschen avond had geoccupeerd. Ze werd nu vrijwel geheel aan het oog onttrok ken door de leuning van de fauteuil, maar ook wanneer dat niet het geval was geweest, zou Wils tevergeefs getracht hebben haar identiteit, vast te stellen, daar een deel van haar gelaat nog steeds door een masker be dekt werd. Terwijl hij zich nog het hoofd pijnigde met de vraag, wat Sanders in 's hemelsnaam be woog zich nu zoo zorgvuldig voor dit „por seleinen figuurtje", zooals Adams haar ge noemd had. te verbergen, terwijl hij nog geen lialf uur geleden haar gezelschap zoo bijzon der op prijs scheen te stellen, trad een 'wee- de persoon het vertrek binnen en op hetzelf de oogenblik voelde hij weer de hand op zijn arm, ditmaal echter kennelijk met het doel om hem tot beheersching aan te manen. Overbodig was deze waarschuwing niet, Hvant nu had Wils werkelijk moeite een kreet Van verrassing te onderdrukken. Teneinde beter te kunnen zien. was hij half van den bank opgestaan, maar Sander's hand drukte Shem weer neer en terwijl de meest uiteen- loopende gevoelens hem bestormden, keek tuj met wijd opengesperde oogen naar het- jgeerv zich daar afspeelde. De man, die het laatst was binnengetre den, bleek niemand anders te zijn dan Adams in zijn costuum van oud Hollandschen mees ter. Hij zelf scheen niet minder verbaasd dan de man. die hem vanachter het gordijn ob serveerde. want, terwijl hij zijn breedgerande hoed afnam, bleef hij bij den ingang staan in de min of meer verlegen houding van iemand, die tot de ontdekking komt een verkeerde voor zich te hebben Dit duurde echter slechts een oogenblik, want het Biedermayer figuurtje was, zoodra ze hem zag. uit haar stoel opgesprongen en liep nu op hem toe. „Gunst was jij dat?" begroette ze 'den verbaasden Adams, die bij het hooren van deze woorden plotseling zijn zelfbeheer- sching scheen te herwinnen en een paar stappen op haar toetrad. Doch nog vóór hij had kunnen antwoorden, vervolgde ze: ,,Ik heb je al een paar maal gezien, maar ik had er geen idéé van, dat jij dat was. Waarom heb je me niet vroeger gewaarschuwd?" Wils zag hoe Adams met een heftige be weging zijn masker afrukte en daarop de dame tegenover hem ruw aan haar arm pakte. ..Jij?!", siste hij, terwijl hij een schuwen blik in de richting van de deur wierp. ..Wat kom jij hier doen? Vertel op, vlug! Is de zaak scheef gegaan0" Doch nu scheen de beurt aan het Bieder mayer-figuurtje om verbaasd te zijn „Je hebt me toch zelf geseind hier te komen om nadere instructies in ontvangst te nemenik heb het geld meegebracht, zooals Ie me hebt opgedragen het ligt veilig in een koffer op m'n kamer. En toen Adams, die een oogenblik wankelde, nog steeds bleef zwijgen: ..Wat is er nouwat heb je? Alles ls toch ln orde. Ze zijn in Dus- seldorf het spoor bijster geraaktaan de grens heb ik niet de minste last gehad en ik vind het juist een pracht idéé van je om el kaar hier te ontmoeten. Het volgende oogenblik gebeurde er iets. dat Wils zich nog jaren later tot in de klein ste bijzonderheden herinnerde. Met twee, drie sprongen was Adams, na een verwilderden blik om zich heen te heb ben geworpen, bij den schakelaar van het electrisch licht, welke naast de deur was aangebracht, maar nog voor hij gelegenheid had gevonden den knop om te draaien, trad Sanders van achter het gordijn te voorschijn en terwijl hij een revolver op den vluchte ling richtte, zei hij ..Doe geen moeite, vriend Adams Het spel is uit. Handen op!!" Met een schier verbijsterende snelheid veranderde plotseling de houding van den man, die nog slechts enkele seconden gele den in de vlucht de eenige kans op redding had meenen te zien. Hoewel hij geen oogenblik aarzelde aan het bevel van den inspecteur te voldoen, ver scheen daarbij op zijn gelaat een trek van zóó intense verbazing, dat zeker menigeen in twijfel zou hebben verkeerd of in dezen man inderdaad de dader van een zoo ernstig mis drijf moest worden gezien. Met een tegen woordigheid van geest, waarvoor men be wondering zou kunnen hebben, wanneer zij onder andere omstandigheden aan het licht ware getreden, wendde hij zich glimlachend tot den inspecteur, wien hij toevoegde: „Werkelijk een niet onaardige grap. San ders. Alle achting, niettegenstaande ik er zelf het slachtoffer van ben geworden! Maar tegenover deze bekoorlijke en mij helaas nog steeds onbekende jongedame vind ik je handelwijze toch niet bepaald kiesch". „Het spijt me, dat ik je meening in deze niet kan deelen, Adams", antwoordde de in specteur rustig. „En ik ben bang, dat je er zelf ook anders over zult denken, wanneer je polsen eenmaal gesierd worden door deze armbanden". Bij het zien van de handboeien, die San ders te voorschijn had gehaald, overtoog een doodelijke bleekheid Adams' gelaat. Hij deinsde eenige schreden achteruit tot hij vlak bij de deuropening stond, waar hij zich vliegensvlug omdraaide, maar op hetzelfde oogenblik traden hem van de gaos uit. twee rechercheurs, eveneens met revolvers gewapend in den weg. zoodat de kans om in die richting te ontvluchten, geheel verke ken was. Slechts eenige tellen later zaten hem nu ook de handboeien om de polsen, waardoor Sanders gelegenheid kreeg zijn antwoord, dat hij had moeten afbreken, te vervolgen. „Ik kan het feit. verdacht te worden van den moord op bankier Leuvenstevn, kwalijk als een grap beschouwen. Adams', zei hij. „en ik vrees, dat de rechtbank er straks evenzoo over zal denken". Hoewel het luchtige uit zijn houding van zooeven was verdwenen, bewees de wijze waarop hij den inspecteur van repliek dien de toch wel, dat hij niet van plan was zich nu reeds over te geven. „Dwaasheid, Sanders" snauwde hij. „Je bent bezig de grootste blunder van Je leven te begaan. Hoe kan ik aan den moord op Leuvensteyn debet zijn geweest, terwijl ik op het tijdstip, waarop de moord plaats had. op het kantoor van de bank in Amsterdam zat? Je zult me toch moeten toegeven, dat dit alibi voldoende zal zijn om elke recht bank van mijn onschuld te overtuigen". „Je houdt me ten goede. Adams", ver zocht Sanders nog steeds even rustig, „dat lk weinig lust gevoel op dit oogenblik over de ze kwestie met je van gedachten te wisselen bovendien ïykt het me daartoe hier niet de geschiktste plaats. Ik zou je echter m over weging willen geven deze houding straks tegenover den commissaris te laten varen Je kent me lang genoeg om te weten, dat ik niet over één nacht ijs pleeg te gaan en daarom ook zeker niet aan je arrestatie zou hebben gedacht, wanneer ik de overtuigen de bewijzen van je schuld niet in handen had. We zullen het hierbij voorloopig laten. Aan de achterdeur van het hotel wacht onze politie-auto. zoodat we zonder eenig opzien te baren dit gebouw zullen kunnen verla ten". En zich daarop tot het „porccleinen fi guurtje" wendend, dat zwijgend en blijkbaar volkomen immuun voor hetgeen zich om baar heen afspeelde, in een fauteuil had plaats genomen, vervolgde Sanders: „Ik vertrouw. Juffrouw Robert, dat wij ten opzichte van u niet die maatregelen zul len behoeven te nemen, waartoe uw mede plichtige door zijn starre houding helaas aanleiding heeft gegeven. Wanneer u mij be looft geen poging tot ontvluchting te zullen wagen, zullen wij u het vernederende van de handboelen besparen". „Zuster" Robert, want deze bleek het. zoo als Wils, nu ze haar masker had afgenomen, vanachter het gordijn ook reeds gezien had, inderdaad te zijn, gaf met een kort knikje te kennen, dat zij beloofde aan de door den inspecteur gestelde voorwaarde te zullen voldoen en nadat nog een tweetal recher cheurs, die op een teeken van Sanders uit een anderen erker in het vertrek te voor schijn waren getreden, haar in hun midden hadden genomen, verlieten allen de blauwe salon. Slechts Sanders bleef achter en nau welijks waren de anderen verdwenen, of ook Wils kwam uit zijn schuilplaats te voorschijn, trad op den inspecteur toe en reikte dezen de hand. „Ik begrijp, Sanders", zei hij, terwijl zl) el kaar vast in de oogen keken, „dat dit ook voor Jou een van de moeilijkste oogenblikkcn uit je leven moet zijn geweest, maar je hebt het er kranig afgebracht. Er is voor mij, zoo als je begrijpen zult. nog veel duisters in de ze onverkwikkelijke affaire en al heb ik de hoofdzaken dan ook zelf we! kunnen combi- nceren, dit einde had lk toch allerminst ver wacht. Voor een voorloopig artikel ln het Ochtendblad weet ik genoeg, maar ik zou het zeer op prijs stellen, wanneer ik over een uur ongeveer de details van Je zou kunnen vernemen. Intusschen kan ik dan het bericht van Adam's arrestatie aan De Mercuur door geven". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9