DE VIERDE MAN DE BOUW VAN HET JULIANA- KANAAL TE BORN. Nu dc staking voorbij is vorderen dc werk zaamheden weer snel. TER GELEGENHEID van het gouden jubileum van dc Kon. Ned. Bloemen, Planten en Tuinbouw Mij. is heden te Dordrecht een grootc bloemententoon stelling geopend. Vele fraaie exem plaren zijn op deze tentoonstelling te bewonderen. OPENING VAN DE GERHARDT HAUPTMANN TENTOONSTELLING TE BRESLAU. Van links naar rechts: Prof. Masner; mevrouw Hauptmann; Gerhardt Hauptmann: en Dr. Wagner, burgemeester van Brcslau. dat is het ccnigc en hoogste bevel dat voor hem geldt. WOENSDAGMIDDAG heeft H. M. dc Koningin een bezoek ge- braeht aan de Reinbrniidttctitoonstelllng, welke in het Rijksmuseum te Amsterdam gehouden wordt. DE OPENING van de conferentie inzake de internationale schuldenregeli ng te Stresa. - Bonnet tijdens zijn openingsrede. Op den achtergrond de Fransche gedelegeerde Georges DE WINNAAR VAN DE EUROPA-RONDVLUCHT, de Poolschc vliegenier Zwirko, is Warschau teruggekeerd. De aankomst op het vliegveld bij Warschau. FEUILLETON. (Een geval nit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) dOOrUDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. Wat zegt een naam? Toer. Wils, na zijn collega's in de nacht- redactie verrast te hebben met het belicht van Adam's arrestatie, tegen 2 uur in de blauwe salon terugkeerde, vond hu daar San ders, behaaglijk genesteld in een der groote fauteuils, welke in een gezellig hoekje onder een groote schemerlamp waren geplaatst. In den lichtkring onder den kap van deze lamp hing een wolk van rook. waaruit de reporter meende te mogen opmaken, dat de inspec teur de eenzaamheid van dit vertrek, waar in zich slechts enkele uren geleden de ever sensationeele als onverwachte ontknooping van het raadsel-Leuvensteyn had afgespeeld, geprefereerd had boven het rumoer van dc danszaal, waar de stemming inmiddels haar hoogtepunt bereikte en de aanwezigen ge heel onkundig waren gebleven van hetgeen als het ware boven hun hoofd had plaa's gevonden. Die gedachte had voor Wils uit een be roepsoogpunt toch wat pikants. Waarschijn lijk zou het geen tweede maal in zijn leven voorkomen, dat hij temidden van eenlge honderden collega's uit binnen- en buiten land, erin slaagde beslag te leggen op een primeur, waarom de geheele couranten.we reld hem zou benijden. Maar tenslotte was hij van al die collega's dan ook de eenlge geweest die meer dan gewone beroepsbelang stelling voor deze duistere zaak had getoond en van het begin af aan in de oplossing van het raadsel een werkzaam aandeel had ge nomen. Sanders ontving hem met een uitnoodi- gend gebaar op den stoel tegenover hem plaats te nemen en nadat hij den journalist een sigaar geoffreerd had, stak hij onmid dellijk van wal. „Ik zou je willen verzoeken. Miel". zoo be gon hij. „mij eerst rustig, zonder interrupties het slot van de zaak te laten vertellen. Daar na zal ik je verklaren op welke wijze het misdrijf heeft plaats gehad, terwijl je dan tenslotte, wanneer je nog iets niet duidelijk mocht zijn, vragen kunt stellen. Ik denk. dat we op die manier het snelst aan een eind zullen komen, want., eerlijk gezegd, blijkt de spanning, waarin ik vanavond verkeerd heb. haar uitwerking niet te missen en waar het morgen of liever gezegd straks weer een drukke dag voor me zal zijn, zullen eeni- ge uren gezonde slaap me waarschijnlijk geen kwaad doen". Wils knikte ten teeken van instemming. „In de eerste plaats dan", vervolgde San ders, „het antwoord op de vraag hoe ik er achter ben gekomen, dat slechts Adams, die wij beiden toch wel in de laatste plaats van medeplichtigheid verdachten, aan de mis daad debet kon zijn. Wellicht dat je dit zcif reeds hebt kunnen nagaan, nadat ik je in Dusseldorf zoo uitvoerig inlichtte over m'n ontmoeting met zuster Robert en wat daar aan vooraf ging". Wederom knikte Wils, doch Sanders scheen daarop geen acht te slaan. „Toen ik kennis had genomen van den in houd van het telegram dat de verpleegster, die we nu voor het vervolg maar eenvoudig mejuffrouw Robert zullen noemen, in Hotel Zweibriickenhot ontving, was het slechts een kwestie van tijd om achter de identi teit te komen van den man die dit telegram verzonden had en daardoor als de ver- vermoedelijke dader in aanmerking kwam. Je herinnerf ie. dat mej. Robert verzocht werd omgaand aan het adres van Staver- man. telegraaf restante Amsterdam, terug te seinen, of alles nog in orde was Dit was op zichzelf natuurlijk eehi groote domheid, welke alleen verklaard kan worden door het feit, dat de afzender in Amsterdam vreesde zich niet tijdig in veiligheid te kunnen stellen, Welnu. mej. Robert voldeed natuurlijk aan dit verzoek. Toen zij ongeveer een uur. nadat ik als de bejaarde heer Fedorra van de in ternationale vereeniging tot bescherming van ionge vrouwen en meisjes afscheid van haar had genomen, het hotel verliet stond er 'n mannetje klaar om haar te voleen. Ze begaf zich. zooals ik verwacht had. allereerst naar het telegraafkantoor, waar zij een telegram verzond aan het opgegeven adres in'Amster dam. De rechercheur was zoo vrij van den inhoud van dit telegram kennis te nemen, doch waar het niets anders bevatte dan de woorden .Alles ln orde. Verwacht nader be richt te Berlijn", bestond tegen de verzen ding onzerzijds geen enkel bezwaar. Onmid dellijk daarop vertrok zij naar Berlijn, waar aan het station Friedrichstrasse alweer een mannetje gereed stond om na te gaan of zij inderdaad aan het. in het telegram opgege ven adres. Kurfiirstonstrasse 12. haar intrek nam. Ook hierin bleek zij echter precies over eenkomstig de door den man in Amsterdam gegeven aanwljziglngen te handelen. Inmid dels had ik me echter reeds telefonisch met het hoofdbureau te Amsterdam in verbin ding gesteld. Daar had men niets anders te doen dan een oogje te houden op het loket in het postkantoor, waar als telegraaf-res- iante verzonden stukken in ontvangst kun nen worden genomen en daarbij meer in het bijzonder te letten op den man. die zich on der den naam Staverman zou aandenen. Het spreekt van zelf. dat hierbij de noodige voor zichtigheid betracht werd. Een onzer re chercheurs werd door den directeur van het telegraafkantoor in de gelegenheid gesteld een plaatsje aan de andere zijde van het .oket in te nemen en inderdaad vervoegde zich daar Zaterdagmorgen, toer. jij nog rus tig op één oor lag. iemand, die het voor Sta verman bestemde telegram Ln ontvangst kwam nemen. Men bleek daarbij althans in zooverre wat voorzichtiger ?e zijn geworden, dat men een gewonen Amsterdamschen straatjongen deze boodschap had laten ver richten. De jongen werd echter nagegaan en deze begaf zich naar het Centraal Station, waar hij in de 2e klas wachtkamer het tele gram overhandigde aan. ..Han Adams", interrumpeerde Wils in strijd met de afspraak. „Uitstekend gecombineerd", antwoordde Sanders glimlachend. „Maar daarmee", ver volgde hij. nu weer ernstig, „stond slechts zijn medeplichtigheid aan de misdaad vast. De vraag door wien de moord gepleegd was, bleef nog te beantwoorden over en al rees dan ook onmiddellijk het vermoeden, dat Adams de dader was. zekerheid daaromtrent hadden wij nog geenszins. Zaterdagmorgen werd ik telefonisch van een en ander ln kennis gesteld. In overleg met den hoofdcom missaris werd besloten Adams voorloop tg streng te bewaken en op elk telegram, dat hij eventueel naar Berlijn zou verzenden, be slag te leggen. Overbodig bleek vooral deze laatste maatregel niet. want reeds Maandag morgen werd Josephine Marie Fortelïe te legrafisch opdracht gegeven zoo spoedig mo gelijk naar Brussel te vertrekken, daar aan een opgegeven adres haar intrek te nemen en he* geld op naam van een zekeren me neer Jambeau te deponeeren bij de Natio nale Bank. Je begrijpt, dat dit telegram nooit zijn bestemming bereikte. Ik had nl. intus- schen een ander plannetje uitgewerkt. Zon dagmiddag, onmiddellijk na onze terugkomst in Amsterdam stelde lk me in verbinding met je collega Kroese van het „Dagblad", die mc zeer welwillend een introöuctiekaart voor het bal-masqué verschafte waarmee :k een kennisje, een zekere Juffrouw van Buren, eon dienst meende te kunnen bewijzen. In plaats van het telegram van Adams ging er nu Maandagmorgen een draadbericht van ons naar Berlijn en wel van den volgenden in houd .Kom Woensdagavond in Biedermayer costuum op he; jaarlljksche ba'.-masqué van de Noderlandsche Reis vereeniging. Motel Es planade. den Haag. Hier kamer ten name van Ada van Buren gereserveerd Hcrken- ningsteeken; camelia. Ik kom persoonlijk en geef nadere instructies. Introductie ten na me van Ada van Buren gaat heden per brief af". We verzonden dien dag do Invitatie ln een blanco enveloppe, voorzien van oen getypt adres naar Ber'ijn. daarmee een val open stellend, die ook om een andere reden, welke ik Je straks zal verklaren, noodzakelijk was. Het kwam t-r nu slechts op aan de ante cedenten van Han Adams eens wat nader te onderzoeken en na te gaan, of zijn aanwe zigheid op het kar.toor van de bank inder daad samenviel met het tijdstip, waarop Leuvens te in r. den trein werd vermoord. Ik deed daarbij Sn de eerste plaats een ont dekking. d'.e in dit stadium van het onder zoek weliswaar lang niet van zooveel betee- kenis was. als zij eenigc dager eerder voor ons zou hebben gehad, maar die or toch toe bijdroeg wat meer licht in de zaak to bren gen. Op het bureau van de Bevolking vond ik nl. Adams als volgt in de registers vermeld: Johan Robert Adams, geboren 18 Juni 1898 te Loehem". Wils liet een zacht gefluit hooren. „Wan neer we dat geweten hadden op het moment, waarop ik dien vreemden bezoeker in het perceel aan de 2e Oosterparkstraat signa leerde. zou onze reis naar Diisscldorf waar schijnlijk niet noodig geweest zijn", zeide hij. .(Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9