TWEEDE KWARTAAL VAN '32 SLECHTER DAN HET EERSTE. DE HAARLEMSCHE STRATEN EN HUN OORSPRONG. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 13 SEPTEMBER 1932 DE WEG HAARLEM- AMSTERDAM. Voordeelen van contingenteering alweer verdwenen. Het bekende overzicht van het Centraal Bureau v. d Statistiek over den bedrijfstoe- stand en de arbeidsmarkt Is weder versche nen. Thans geldt dit voor het tweede kwar taal van 1932. Uit het breed opgezette ver slag blijkt, dat de positie van ons bedrijfs leven in dit kwartaal nog ongunstiger was dan in het eerste. De belangrijkste indus- trieele bedrijfstakken gaven een bedrocven- den aanblik. De enkele verbeteringen met betrekking tot de werkgelegenheid waren van veel minder omvang dan in vorige jaren. Tal van fabrieken waren genoodzaakt tot ontslag van personeel en verkorting van den werktijd over te gaan. terwijl zoo goed als algeheele stilstand geen zeldzaamheid was. De ontwikkeling van den uitvoer was droe vig De export van fabrikaten, welke in dit kwartaal nog slechts 748 millioen K G ad 111 millioen gulden bedroeg, was in de overeen komstige perioden tot 1929, resp.: 863. 869 en 1002 millioen K.G.. ad resp. 196. 268 en 325 millioen gulden. Niet alle industrieën hadden in dezen achteruitgang een gelijk aandeel, ja, een klein aantal had zelfs quantitatief een grooter export dan verleden jaar. maar de veel ongunstiger prijzen compenseerden dit voordeel. Dat de indexcijfers van de werk loosheid voor tal van industriegroepcn zeer hoog waren, spreekt, gezien het bovenstaan de, wel van zelf. Voor April en Mei waren deze cijfers resp. 24.6 en 25.4 tegen verleden Jaar resp. 12,4 en 11,4. En toen was de po sitie ook al hoogst ongunstig Wel dient bij de bcoordeeling dezer cijfers rekening ge houden te worden met het feit. dat eenerzijds een steeds verder doorgevoerde rationalisatie de werkgelegenheid niet gunstig heeft be ïnvloed. maar anderzijds zijn er tal van on dernemingen geweest, die, ten einde nog zoo veel mogelijk in gang te kunnen blijven, or ders hebben aangenomen tegen weinig of geen winst. In den scheepsbouw was het wel diep treu rig gesteld. Voor zoover de werven niet ge heel waren stopgezet werkten de overige ver beneden haar capaciteit Blijkens Lloyds re gister was er einde Juni nog maar 49.000 bruto-registerton in aanbouw tegen resp. 108.000 en 187.000 één en twee jaren geleden. Bouworders voor nieuwe schepen bleven vrij wel geheel uit. Bijzondere vermelding ver dient dan ook het feit. dat een onderneming zich, zij het dan beneden kostprijs, de bouw zag toegewezen van een tweetal schepen voor Noorsche rekening. In de machinefabricage. ijzergieterijen en constructiewerkplaatsen "'ord behoudens in sporadische gevallen de verhouding tusschen productiecapaciteit en de orders nog ongunstiger. In het hoog- ovenbedrijf moest in enkele afdeelingen het personeel worden ingekrompen In het be drijf der gloeilampen- en radio-industrie vertoonde de personeelsterkte voor het eerst geen noemenswaardige daling en bleef rond 9.500, tegen resp. 14.000 en 20.000 één en twee jaar geleden. In de katoenindustrie is de productiebeper king nog meer toegenomen. De mededinging van Japan op de Nederlandsch-Indische markt is buitengewoon scherp. Omtrent de binnenlandsche vraag kwamen deels even min bevredigende berichten binnen. Ja, som tijds moet vastgesteld worden, dat zelfs bij verliesgevende prijzen geen voldoende orders geplaatst konden worden. In Tilburg, het wolindustriecentrum, was de geringe ople ving. als gevolg der contingenteering van den invoer, reeds lang vóór het einde van het kwartaal verdwenen en achtte men den toe stand ongunstiger dan verleden jaar. in hoofdzaak door de ongekend lage prijzen. De personeelbezetting bedroeg op 1 Juni 1932 bij 37 ondernemingen 4500, tegenover op 1 Octo ber 1931 bij 40 ondernemingen bijna 5600. Van eerstgenoemd aantal werkten circa 3100 den normalen tijd Ook In de kunstzijde industrie werd weder overgegaan tot pro ductie-inkrimping. In de kwijnende diamant industrie bracht de toepassing van het plan- Douwes een kleine verruiming van de overi gens buitengewoon geringe werkgelegenheid. De malaise in het bouwvak liet niet na den gang van zaken in tal van andere branches ongunstig te beïnvloeden. Men denke bijv. aan de steen fabricage, de kalkzandsteen- industrie. de houtzagerijen enz. In de schoenenindustrie heeft het gunstige seizfeen wel opleving gebracht, maar de druk te van weleer bleef achterwege. Uit verschil lende groepen der voedingsmiddelen en ge notmiddelenbranche werd geklaagd over ver minderden afzet, als gevolg van de in wer king getreden Winkelsluitingswet. Over de moeilijkheden in den land- en tuinbouw werd in de kolommen van Haar lem's Dagblad al zooveel medegedeeld, dat deze takken van volksbestaan thans onbe sproken blijven. Slechts worde opgemerkt, dat zooveel mogelijk op betaalden arbeid werd bezuinigd en waar dit niet doenlijk was werden de volwaardige arbeiders vervangen door jonge, goedkoopere krachten. Het totaal beeld was uiterst droevig. Geluk kig, dat na dit sombere tweede kwartaal er een opleving gekomen is. MOLLERUS. STADSNIEUWS (Zie ook elders in dit nummer.) Voor den Politierechter. De driftige bakker. In Vogelenzang is een gemeentelijke nacht waker, die als zoodanig bezoldigd wordt, maar omdat de wet onder de opsporingsambtena ren geen nachtwakers kent. is hij er nog on bezoldigd agent: of veldwachter bij, teneinde hem politiebevoegdheid te geven, zoodat hij in geVal van nood kan optreden. Blijkbaar is het dus de bedoeling van den burgemeester geweest, geen politiebeambte van den man te maken, maar een nachtwaker, waaronder ik niet anders verstaan kan dan iemand, die 's nachts voor de veiligheid zorgt, dus naar dieven cn dergelijke speurt, waakt, dat de nachtrust niet verstoord wordt en zoo al meer. Wanneer het de bedoeling is geweest lom and aan te stellen, die op alle mogelijke overtredingen gaat letten, dan Is hij verkeer delijk nachtwaker genoemd en wanneer het wel de bedoeling ls geweest een echten nacht waker te hebben, dan. vind ik, lag het niet op den weg van den man om overtredingen van de arbeidswet te constateeren, die niet eens In den nacht plaats grepen, zoo min als dit op den weg zou liggen van een spoorbeambte, die buitengewoon veldwachter is. Hoe 't zij. deze nachtwaker vond goed een bakker te bekeuren, omdat hij een loopjongen beneden 14 jaar in dienst had. wat natuurlijk niet goed te keuren is van dien bakker, omdat de wet het verbiedt. De nachtwaker toog naar den bakker, die in zijn werkplaats was om hem naar aanlei ding van de vermeende overtreding een ver hoor af te nemen en toen had je de poppen aan 't dansen, de bakker werd kwaad, zeï. dat de nachtwaker hem zocht en nam een blikken vorm op. dien hij kletterend op den grond deed neerdalen. Toen zou hij een staaf hebben gegrepen en daarmee gezwaaid en daarna zou hij met een vloek gezegd hebben: ..ik zal je aan 't mes rijgen" Dit was een be dreiging en volgens den nachtwaker zouden dit geen dikke woorden alleen zijn geweest, zooals een driftig mensch wel eens meer uit. maar zou de bakker werkelijk een mes in de hand hebben genomen en daarmee op den nachtwaker zijn toegeloopen, zoodat deze werkelijk vreesde, dat de bakker met het aan 't mes rijgen wou beginnen. De nachtwaker vluchtte het- huls uit en de bakker hem na, steeds altijd volgens den ander met het mes in aanvalshouding in de hand. 't Kwam niet tot. bloedvergieten, dank zij de vlugge voeten van den nachtwaker of omdat de bakker tijdig tot Inkeer kwam, deze keerde althans zonder nachtwaker op de punt van zijn mes in de bakkerij terug De beambte maakte proces-verbaal op we gens bedreiging en de zaak kwam voor den politierechter. Nu is volgens de wet. een ambtseedig proces-verbaal met een verkla ring onder eede van den verbalisant, dat hij bevestigt wat in het proces-verbaal staat, voldoende om iemand te doen veroordeelen zoodat de bakker veroordeeld zou zijn als Mr. van Löben Seis. de verdediger, niet eenige getuigen a décharge had doen dagvaarden en de eerste getuige, een knecht van den bakker, verklaarde onder eede. nadat de po litierechter hem op het gewicht van den eed had gewezen het navolgende: „Het Ls perti nent onwaar, dat verdachte de woorden heeft geuit: ik zal je g.v.d. aan 't mes rijgen Ook heeft hij geen broodmes in de hand gehad. Er was toen in de bakkerij geen broodmes aanwezig, alleen een aardappelmesje Toen verdachte op Laduc aankwam had hij niet een mes maar een strijkkwastje in de rech terhand. Het roerijzer, dat verdachte tevoren had gegrepen en weer ahd neergezet, had hij in beide handen. Toen Laduc de vlucht nam en verdachte hem vervolgde, had ver dachte niets meeT in zijn handen; ik heb dat met miin eigen oogen gezien". Zooals men ziet beweert deze getuige per tinent onder eede. dat wat de nachtwaker in zijn proces-verbaal heeft gerelateerd leugen ls. Nu is 't voor ieder duidelijk dat hier mein ■■ed werd gepleegd, öf door den nachtwaker of door den bakkersknecht, want beiden kun nen geen gelijk heben. De officier wilde de zaak schorsen en den bakkersknecht in ar rest stellen, als verdacht van meineed, maar Mr. v. Löben Seis verzette zich hiertegen, want deze wilde de andere getuigen a dé charge ook gehoord zien; de politierechter zou dan ervaren, dat deze getuigen de ver klaring van den knecht bevestigden; de offi cier vond dit niet goed. maar een der getui gen, een nichtje van den bakker, werd nog ehoord en deze verklaarde, dat toen de bak ker Laduc naliep, hij geen mes in de hand had. „Weet u dat absoluut zeker, dat hij niets n de hand had?" vroeg de politierechter en het meisje antwoordde: „dat weet ik abso- uut zeker". Mr, v. Löben Seis weéS er op, dat de be ambte indertijd in een proces-verbaal betref fende een vermoedelijke brandstichting had verklaard van ramen, die open. stonden, ter wijl later bleek, dat dit niet kon, waarmee de verdediger wilde zeggen, dat hij gegronde reden had om aan de opmerkingsgave van den verbalisant te twijfelen en dat hij daar om maar niet voor waar kon aannemen, het geen de beambte nu verklaarde gezien te hebben Misschien heeft- hij zich iets verbeeld van een mes. maar daartegenover staan de oertinente verklaringen der getuigen a dé charge. 't Mocht alles niet baten; voorloopig werd de beambte geloofd en kon huiswaarts kee- ren, maar tegen den bakkersknecht werd bevel tot aanhouding gegeven Bakkersknecht verdacht van meineed Voor den Politierechter diende heden de zaak tegen een bakker uit Bloemendaal, die een politiebeambte, die hem bekeurd had we gens overtreding der Arbeidswet met een mes zou hebben bedreigd. Als getuige werd gehoord een knecht van den bakker, die pertinent verklaarde dat zijn baas geen mes in de hand had gehad. De of ficier van Justitie vroeg van deze verklaring proces verbaal op te maken, hetgeen ge schiedde. waarop de officier de inhechte nisneming van getuige gelastte, als verdacht van meineed en schorsing der zaak vorderde. Waarop de rechter de zaak voor onbepaalden tijd schorste. PERSONALIA. Ds. W. Bijleveld te Haarlem-centrum komt voor op een tweetal voor de Chr. Geref. Kerk te Ouderkerk aan den Amstel. Ds. K. G. van Smeden te Haarlem-Noord komt voor op een tweetal voor de Chr. Geref Kerk te Schiedam. De heer W. Meynhout. candidaat bij de Chr. Geref. Kerk te Haarlem heeft aangeno men het beroep naar Amsterdam Noord en bedankt voor Aalten. DE STRAATBELASTING. OPBRENCST RUIM M MILLIOEN. De opbrengst van de Straatbelasting voor 1933 is door B. en W. van Haarlem geraamd op f 520.000. In 1931 heeft deze belasting f 536.283.99 opgebracht. B. en W. schrijven in hun toelichting niet waarom vermoed wordt, dat de opbrengst thans wat lager zal zijn. TEGEN VERBLINDENDE AUTOLICHTEN. In verband met ons artikel In het nummer van Zaterdag j.l. over den gevaarlijken toe stand bij avond op den weg Haarlem—Am sterdam. in verband met de vele auto's dïe daar rijden met verblindende lichten, schrijft een lezer ons: Als wij de motor- en rij wiel wet inkijken, dan hebben we allereerst artikel 22 dat hier van toepassing zou kunnen worden gebracht, daar genoemd art. als volgt luidt: Art. 22. ..Het is den bestuurder van een motorrijtuig of rijwiel verboden daarmede te rijden over een weg of een rijwielpad: a. op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. De bedoeling van dit lid van art. 22 zal een ieder duidelijk zijn. Maar het motor- en rijwielreglement gaat nog veel verder en geeft precies aan in art. 19. na eerst aangegeven te hebben hoe en wanneer een motor of auto verlicht behoort te zijn: Art. 19. Een motorrijtuig, hetwelk zich op een weg bevindt gedurende in art. 16. eerste lid, aangegeven tijd, mag niet een verblin dende verlichting voeren voor zoover: a. de weg is gelegen binnen een be bouwde kom eener gemeente. b. het motorrijtuig stil staat. c. het motorrijtuig een ander motorrij tuig. een rijwiel, een ander rij- of voertuig, of een rij- of trekdier of vee tegenkomt, van het oogenblik af. dat het on 100 M. ge naderd is. tot od het oogenblik. waarop een ontmoeting heeft plaats gehad. Duidelijker kan het niet en derhalve leek het mij dien stig de automobilisten hferoD attent te moe ten maken, temeer daar blijkt, dat ook vak- menschen de wet niet onder knie hebben. Tot zoover dit schrijven. Uit ons artikel van Zaterdag is wel ge bleken. dat vele automobilistenhoewel dit artikel in het motor- en rijwielreglement staat, hun lichten niet temperen. Vandaar dat de heer Looman. de voorzitter van Vei ligheid bij Snelverkeer er tegen onzen ver slaggever op wees. dat een middel gevonden moet worden om te bereiken, dat de autobe stuurders daartoe gedwongen worden. DE WINKELSLUITING. STRAATVERKOOP VAN BLOEMEN OP ZONDAG. Bliikens een tweetal adressen van den Haarlemschen Markt- en Straatkooplieden- bond „D.E.S." en de onlangs opgerichte Haar- lemsche BloemLstwinkeliersvereeniging, zou een aantal venters, welke hun bestaan vin den in den straatverkoop van bloemen, als mede een groep bloemenwinkeliers, zeer prijs stellen op een zoodanige van de Winkelslui tingswet afwijkende regeling, dat de verkoop van bloemen op Zondag is toegestaan. De bloemenwinkeliers hebben hierbij voorname lijk het oog op de ochtenduren Naar aanleiding hiervan hebben B. on W. zich, in samenwerking met de over derge lijke vraagstukken adviseerende Raadscom missie, nader met belanghebbenden alsmede met den Minister van Economische Zaken en Arbeid in verbinding gesteld. Gebleken is, dat aan de wenschen van dc straatventers kan worden tegemoetgekomen in zooverre, adt de verkoop zal zijn toege staan tot 's avonds 6 uur nabij de stations gebouwen en gedurende eenige' uren nabij de ziekenhuizen en de begraafplaatsenTe gen een dusdanig beperkten straatverkoop hebben ook de meeste bloemenwinkeliers geen bezwaar. Ten aanzien van het toestaan daarnevens ook van den winkelverkoop, bleek bij nadere beschouwing echter geen eenstemmigheid order de betrokken winkeliers te bestaan. Blijkens een adres gedateerd 2 September II. wordt door 32 Haarlemsche bloemenzaken verzocht de in de wet vastgelegde Zondags sluiting voor bloemenwinkels onverkort te handhaven. Laatstgenoemde winkeliers wen schen niet alleen voor de Zondagen in het al gemeen geen van de wet afwijkende rege ling, maar verzoeken ook aan winkelzaken, :elegen nabij de stations, ziekenhuizen cn be- begraafplaatsen, den bloemenverkoop op Zondag niet toe te staan. Aan een algemeene vrijstelling van den Zondagverkoop verklaar den deze belanghebebnden ceen behoefte te hebben, terwijl voor het. publiek een derge lijke vrijstelling van weinig nut werd geacht. Een vrijstelling voor slechts enkele winkelza ken meende men uit billijkheidsoverwegingen te moeten ontraden, omdat daaruit een ze kere bevoorrechting en wellicht minder eer lijke concurrentie zouden voortvloeien. Ge wezen werd nl. op de mogelijkheid voor der gelijke winkelzaken om gedurende de uren. dat zij 's Zondags open zouden zijn. ook an dere klanten in de stad te bedienen. Waar het totaal aantal bloemenwinkels te Haarlem op ongeveer 40 a 45 mag worden gesteld en de overgroote meerderheid, nl. 32 der belanghebbenden bovenvermeld stand ount deelt, meenen B cn W. met de betrok ken Raadscommissie, dat de afwijkende re geling zich tot den straatverkoop nabij de stations, ziekenhuizen en begraafplaatsen moet beperken. Een ontwerp voor een nieuwe verordening. aarin het vorenstaande is belichaamd en waarbij tevens nog ten béhoeve van publiek en winkelstand een algemeene ontheffing voor den 31 en Augustus is ingelascht, dienen B. en W. bij den raad in. De redactie van het ontwerp is afkomstig van de rechtsgeleerde commissie. LIN SCHOTEN STRAAT. DE VERLAAGDE SUBSIDIES. NOG EENIGE VERLAGINGEN. Wij somden reeds een groot aantal ver een igingen en instellingen op. waarvan B. en W. van Haarlem voor 1933 de subsidie willen verlagen. Bij het verder napluizen der begrooting vonden wij nog de volgende ter completee ring van het lijstje: ..Pro Juventute" f 250 (in 1932: f 500). Sanatoriumfonds Nat. verbond van ge meenteambtenaren f 0 (in 1932; f 1001 Schoolvoeding en kleeding f 21.000 (1932 25.000 Vereeniging voor huisvlijt f 125 (1932: f 250'. Ned. vereeniging ter behartiging van de Een der meest bekende straten in- het Rozenprieel. Deze straat- is genoemd naar Jan Huygen van Linschoten. die omstreeks 1563 te Haarlem werd geboren. Hij was één van de bekerde zeevaarders uit- de 16de en 17de eeuw. Hij nam o.a deel aan een tocht door de IJszee, om via het Noorden een weg naar Indië te zoeken. Reeds op jeugdigen leeftijd ging hij naar Spanje en Portugal. Hij overleed in 1611 Ter herinne ring aan zijn zeereizen hangt een groot wal- vischbeen in de hal van ons Stadhuis. belangen van jonge meisjes en „St. Martha' f 1000 (1932: f 2000 Doorgangshuis en Vereeniging tot steun aan verwaarloosden en gevallenen f 500 (1932: f 1000). Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn f 0. (1932: f 750). Tehuis voor schoolgaande kinderen het Warmoezeniertje f 750 (1932: f 1500). St. Jozefshuis voor onverzorgde kinderen f 1500 (1932: f 2000). Vereeniging tegen het mishandelen van dieren f 0 (1932: f 75). Bureaux van arbeidsrecht f 300 (1932: f 600). GEEN CONCERTEN IN DE BUITENWIJKEN? BEZUINIGING VAN ƒ1200. In 1932 werd f 1200 beschikbaar gesteld voor het geven van concerten door Haarlem sche dilettanten muziekvereenigingen in de buitenwijken, met gebruikmaking van de verplaatsbare muziektent. B, en W. willen voor 1933 dezen post op de begrooting schrappen. ONZE STINKENDE GRACHTEN. IN 1933 MINDER SPUIEN? Zooals men weet moet de gemeente Haar lem aan het hoogheemraadschap „Rijnland" het spuien betalen, dat geschiedt door het stoomgemaal te Spaarndam. Voor 1932 was hiervoor f 1200. geraamd. Daarvoor werd 40 halve etmalen gespuid. Nu willen B. en W. voor 1933 slechts f 1000 beschikbaar stellen. Minder spuien beteekent meer stank in onze grachten, temeer omdat de Reiniging ook reeds minder in onze wateren baggert, DE HAARLEMSCHE FINANClëN. WAT UIT DE BEDRIJVEN KOMT. Uit de door B. en W. van Haarlem bij den raad ingediende ontwerp-begrootinjg voor 1933 blijkt dat uit de bedrijven de volgende baten komen: Electriciteitsbedrijf Retributie f 137.400 Winst 854.068 Storting in reservefonds 80.000 f 1.071.468 Gasfabriek: Retributie f 138.000 Winst 533,427 Storting in reservefonds 55.000 f 726,427 Waterleiding: Retributie Winst- Storting in reservefonds Grondbedrijf: Storting in reservefonds Openbaar Slachthuis. Winst f 126.000 42,326 13,000 f 77.000 Voor deze vijf bedrijven beteekent dit dus een totaal bedrag van f 2.096.221. Nu kan men wel zeggen, dat stortingen in het reservefonds voor bijzondere doeleinden niet aan ce gewone geldmiddelen der ge meente ten goede komen, maar dat die be stemd zijn voor de betaling van de annexa tie-schadeloosstelling. Dit gaat evenwel niet geheel op. Het is de gewone handeling var. vest- en broekzak. B. en W hebben na melijk thans aan den raad voorgesteld om op den dienst 1932 f 75.000 uit dit reserve fonds over te brengen op den gewonen clenst en bovendien nog de storting van f 100.000 uit- de gewone middelen in dit fonds achter wege te laten. Verder stellen zij voor om ten gunste van den gewonen dienst van 1933 neg f 75.000 uit dit reservefonds over te boeken. In totaal worden dus f 250.000 uit dit- fonds naar de gewone middelen overge bracht. Tegenover die aderlating van f 250.000 op di: reservefonds, staat dus. dat B en W. uit- de bedrijven voor 1933 weer f 188 000 in dit fonds willen storten. ACADEMIE VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. INSTALLATIE VAN PROF. DR. K. GAULHOFER. Maandag heeft de installatie plaats ge had van prof. dr. K. Gaulhofer als Rector van de Academie voor Lichamelijke Opvoe ding in het gebouw der Academie in de Nic. Maesst-raat te Amsterdam. Eerst voerde het woord: Jhr. Mr. G. C. von Weiier als vice-voorzitter van bovenge noemde vereeniging. Spreker achtte het een zeer aangename plicht, prof. dr. Gaul hofer te mogen begroeten en in zijn nieuwe functie in te leiden. In Oostenrijk, waar Prof. Gaulhofer een zeer belangrijke staatsbetrekking bekleedde, was hij in de gelegenheid zich grondig bezig te houden met de belangrijke vragen der Lich. Opvoeding'. Hij heeft het onderwijs in nieuwe banen geleid en heeft een stempel gedrukt op de handhaving van dit volks belang. „Het zal u", aldus spr., „ongetwijfeld" moeilijk geweest zijn, van uw functie te scheiden des te meer daar met dit afscheid'n afscheid van uw vaderland en een scheiding van bloedverwanten en vrienden samen ging. Wij stellen deze opofferingen zeer op prijs en verheugen ons, dat het werk, waar aan u hier uw krachten wilt wijden, u zoo danig bevalt, dat u het in uw vaderland ach- tergelatene ten offer hebt gebracht. Deze offervaardigheid waarborgt ons een bezie ling bij de vervulling van uw zware doch mooie opgave, het onderwijs te leiden en een steeds groeiend aantal jonge menschen klaar te maken voor hun bestemming, de hand te leggen aan de bevordering en versterking van de geestelijke en lichamelijke vitaliteit van de jeugd." Spr. eindigde met de verzekering dat het bestuur prof. Gauihofer krachtig zal bijstaan en ten volle zal medewerken bij de vervul ling van zijn taak. Hierop verrichtte de voorzitter van het Curatorium prof. dr. L. M. Woerdeman, de installatie. Namens het Curatorium wenschte spreker prof. Gaulhofer geluk met de aan vaarding van zijn ambt, waarbij hij den wensch uitspreekt, dat de nieuwe rector zich spoedig geheel thuis zal gevoelen in ons land en met veel succes werkzaam zal zijn in het belang van de Academie voor Licha melijke opvoeding. Maar ook de academie mag men gelukwenschen, aangezien thans een einde is gekomen aan een interregnum, dat voor haar niet gunstig was. Weliswaar heeft het bestuur op voortreffelijke wijze en met opoffering van veel tijd in de rector- looze periode den goeden gang van het on derwijs bevorderd, maar geheel en al kon het gemis van een Rector niet worden vergoed. Het curatorium zegt den nieuwen rector van ganscher harte zijn steun toe cn hoopt met hem prettig en met vrucht te kunnen samen werken. Namens de Docenten sprak dr. P. Stegen- ga Azn.. „Wij verheugen ons" aldus spr.. „dat wij weer een rector hebben en nog wel een, wiens naam schier over de geheele wereld bekend is. Het corps van docenten heeft daarnaar verlangd. Het heeft verlangd naar een rustige, bekwame, stevige leiding, ge oefend door een man van groote vakkennis en groote menschenkennis als gij zijt.Daarom treden wij u niet alleen met blijdschap, maar ook met vertrouwen tegemoet". Spreker ver zekert dat de docenten den nieuwen rector in alles zullen helpen om het schoone doel der academie te verwerkelijken. Prof. Gaulhofer dankte hierop het bestuur, het curatorium en de docenten voor de har telijke ontvangst en voor het vertrouwen, dat zij in hem gesteld hebben door de benoe ming tot rector. Hij belooft met alle kracht aan dit ambt te werken en noodzakelijke her vormingen tezamen met alle medewerkers te organiseeren. Hij herdacht toen zijn te vroeg gestorven vriend, den grooten man dr. Nieuwenhuis in wiens geest hij belooft te zullen werken. Met den wensch naar een samenwerking aan de academie in vertrouwen en vriend schap, eindigde prof. Gauihofer zijn rede DE OPLEVING. KREYMBORG BREIDT UIT IN AMSTERDAM De firma A. Kreymborg Co.. welke reeds in alle voorname plaatsen van Nederland haar filialen heeft gevestigd, gaat uitbrei de:'.. Door bemiddeling van het makelaars kantoor P Everout is door haar aangekocht het hoekcomplex Nieuwendijk 200—202 hoek Gravenstraat te Amsterdam, waar zij het voornemen heeft a.s. voorjaar een nieuw filiaal te openen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10