v Medelijders. Het Belangrijkste. ASFALT-WEGEN ZUS BRAUN'S ZIEKTE 50e Jaargang No. 15098 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 14 September 1932 HAARLEM S DAGBLAD pirectie- P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden jT3.25, franco per post 3-55, losse nrs. ƒ006. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 072*4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels 1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames 060 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentje* (iedercn dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 150.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 September. De Partijdigen. Vandaag heb ik juist weer eens twee offi- ciëele stukken van de Ontwapeningsconfe rentie ontvangen. Eerstdaags moet die her vat worden, maar de eerste commissie-zitting, die deze week zou plaats hebben, is alvast een paar dagen uitgesteld. Twijfel aan Duitschland's verschijnen is wellicht de oor- Het eerste officiëele stuk bevat de notulen van de 18e „séance plénaire", gehouden op 23 Juli. Het was geen erg belangrijke zitting. Er werd in besloten de conferentie te ver dagen en de „bewapeningsvacantie" per 1 November 1932 met vier maanden te ver lengen. Ik herinner eraan dat 49 landen vóór dat voorstel stemden en geen enkel tegen. China, in z'n eentje, stemde blanco. Het maakt voor China niet veel verschil. In die zitting werden evenwel ook nog complimenten afgestoken. Herriot huldigde president Henderson voor zijn voortreffelijke en onpartijdige leiding, Sir John Simon hul digde den rapporteur Benes, Gibson huldigde het secretariaat en de tolken. Al de aldus ge- prezenen bedankten daarna aangedaan. De president, Arthur Henderson, zei evenwel iets erbij, dat ik even aan de vergetelheid moet ontrukken „Het doet mij buitengewoon genoegen 4at M Herriot de onpartijdigheid van den voor- zittef heeft geprezen. Temeer omdat een lid van zijn eigen parlement in een debat zich verzet heeft tegen mijn voorzitterschap. Hij zei dat ik niet onpartijdig kon zijn omdat ik voor ontwapening ben! Helaas weet ik niet wie dit Fransche Ka merlid is. Maar ik hoop dat hij het officiëele „Journal" van de Conferentie ook geregeld ontvangt. Net als ik. Dan zal hij daarin, net als ik, in elk nummer pagina's vol lijsten van petities uit de geheele wereld vinden. Die pe tities vertegenwoordigen den aandrang van tientallen, van honderden millioenen men- schen, allemaal „partijdige", die voor ont wapening zijn. In dit jongste nummer van het „Journal", het tweede officiëele stuk dat ik vanmorgen uit Genève ontving, zijn vier volle pagina's gewijd aan de opsomming al leen van die petities. De stroom gaat onaf gebroken voort. In dit geval zijn er petities en resoluties uit Nederland, Tsjecho-Slowa- kije, België, Denemarken, Polen, Portugal, Brazilië, Zweden, Frankrijk, Iersche Vrij staat, Vereenigde Staten van Amerika en Groot-Brittannië. Er wordt in die vier pagi na's melding gemaakt van duizenden open bare vergaderingen die in al die landen voor dit doel zijn gehouden. En dit in één enkel nummer van het „Journal"! Duizenden „par tijdige" vergaderingen, vermeld in één enkel nummer, terwijl ieder nummer zulke lijsten bevat! Merkwaardig, nietwaar? Men zou haast zeggen dat de persoon althans van Arthur Henderson de wereld-opinie vertegenwoor digt. Het is dus niet zoo mal dat hij daar zit. Het lijkt wel alsof al de volken schandalig partijdig zijn Nu nog een kleine herinnering. Morgen is het precies een jaar geleden dat wij gedrieën als delegatie van de Nederland- sche Dagbladpers naar Genève vertrokken, om ons petitionnement van het Nederland- sche volk, dat bijna 2]/. millioen handteeke- ningen verworven had, die prachtige cam pagne van al onze dagbladen, daar aan te bieden. Wij waren de eersten. Ons petitionnement opende dien geweldigen stroom uit alle lan den. Er werd overal melding van gemaakt na de indrukwekkende rede waarmee de presi dent van de Volkenbondsvergadering, Titu- lesco, het in ontvangst nam. Wij hadden de hoop geuit dat onze daad stimuleerend ook in andere landen zou werken. Ik geloof wel dat wij mogen zeggen dat zij dat gedaan heeft. Misschien is het goed hier nog eens even die talrijke sceptici aan te herinneren, die beweerden dat wij „in Genève uitge lachen zouden worden" en dat „het buiten land er zich niets van aan zou trekken". Dat petitionnement van ons. in den vorm van de oorkonde die het belichaamde bij de aanbieding, neemt thans nog de eereplaats in in de vitrines in het Palais des Nations te Genève, waar de petities zijn uitgestald op initiatief van den „partijdigen" Hender son. Het opende de reeks, het was meteen de meerderheids-uiting van een geheel volk, er stond de geheele dagbladpers van dat volk achter. En nu vraagt u: wat hebben wij daarmee bereikt? In daden, in feiten? Wacht af! Zelfs duizenden petities kunnen het aangezioht der wereld niet in één jaar tijds wijzigen! Maar de Ontwapeningsconferentie, aldus voortgedreven door den aandrang der vol ken, kan haar arbeid niet meer staken. Kan niet opgeven. Voelt de zweep van die uitingen van tientallen millioenen achter ziehl Want dit is wel zeker, ondanks alle gedaas van belanghebbende bewapenaars: De volken zijn Goddank partijdig, zijn voor ontwape ning, evenals Arthur Henderson! Die stroom is ontketend, en komt niet meer tot stil stand! Zoo is het bij vorige wereldhervormingen ook geweest. Het getij ging rijzen, en bleef rijzen. Zoo werd. bijvoorbeeld, in de vorige eeuw de slavernij, een andere kanker der menschheid. uitgeroeid. Ondanks alle tegenslagen, alle rampen (die meestal slechts dreigen) moeten wij dat in het oog houden. Daarop is onze (partijdige) hoop gevestigd. R. P. VANAVOND MAANSVERDUISTERING. Hedenavond zal naar de N.R.Ct. meldt van 8 u. 33 m. (zomertijd) tot even na 12 uur een maansverduistering plaats vinden, die voor Nederland om 10 u. 20 bijna absoluut zal zijn. VOOR HET CRISISCOMITé. DE COLLECTE OP 17 SEPTEMBER. Op 17 September, dus Zaterdag a.s„ wordt de collecte van het Crisiscomité in onze stad gehouden. Ten behoeve dezer collecte zijn een groot aantal voorbereidende maatrege len getroffen, welke in het onderstaande in het kort worden gereleveerd. Wijkbureaux zijn ondergebracht op de na volgende adressen: Café Brinkmann, Groote Markt. Mevr. Van Viegen, Gr. Hootstraat 140. Haarl. Schoolvereeniging, Florapark. Melkinr. De Sierkan, Zijlweg 2. Hotel Lion d'Or. Kruisweg. Noorderkerk. Velserstraat (Kleuterhuls). Oosterkerk, Zomerkade. Café „De Bruine Beuk", Rijksstraatweg. St. Luciaschool, Gen. de la Reystraat 3. Hotel Hildebrand, den Hc^t. Als wijkpresidenten zullen fungeeren de dames Mevr. H. C. v. d. Vangstde Gilde, Brede- rodestraat 14. Mevr. A. J. BeundersVroesom de Haan, Julianalaan 93, Overveen. Mevr. E. van DamCohen, Binnenweg 90, Heemstede. Mevr. A. M. Th. Castricum—Peters, Tette rodestraat 100. Mevr. J. F. R. Holtzapffel—Bakx, Sant poorterstraat 5. Mevr. J. van LiemtDolmans, Lorentz- plein 35. Mevr. C. E. Mollerus—Blanke, Vredenhof- straat 9. Mevr. Th. Ozingavan Dusseldorp, Garen- kokerskade 52. Mevr. R. J. PfaffReudler, Vredenhof- straat 10. Mevr. M. A. Reinalda, Ged. Oude Gracht 81. Mej. T. Overakker, Bloemendaalscheweg. Mevr. E. van SchelvenWilde, Kenaupark 18. Mevr. E. van der WindenSchenk, Frans Halsstraat 13. Een groot aantal collectanten en collec- trices hebben zich voor de collecte opgegeven. Alle medewerkenden zullen in het bezit zijn van een kaartje, waarop vermeld staat: Col lecte Crisis Comité, Haarlem, alsmede een nummer. De padvïndersorganisatie zal voor de estafettediensten zorg dragen. Van de T.B.C. Vereeniging te Haarlem mocht het Crisiscomité de collecte busjes in bruikleen ontvangen. Niet minder dan 50.000 bloempjes zijn voor deze collecte besteld. Ongeveer 25.000 reclame biljetjes zullen geleidelijk in onze stad verspreid worden door de zgn. huis- aan-huis bezorging. Verschillende muziekver- eenigingen hebben hun medewerking toege zegd. Gezien het bovenstaande is er van de zijde van het Comité alles ln het werk gesteld om deze collecte zooveel mogelijk aan haar doel te doen beantwoorden. Wij hopen, dat de Haarlemsche burgerij op onbekrompen wijze het werk van dit Comité zal steunen. DE DAHLIATENTOONSTELLING ZIJ ZAL HAAR VOORGANGSTERS OVERTREFFEN. Donderdagmiddag a.s. te 2 uur zal de bur gemeester. de heer C. Maarschalk, de dahlia- tentoonstelling in de groote zaal van het Krelagehuis, officieel openen. Verwacht wordt dat deze tentoonstelling het is nu al de zesde keer dat de Dahlia- vereeniging en de afd. Haarlem van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde tezamen zulk een expositie organiseeren haar voor gangsters verre zal overtreffen. Zij zal n.l. ditmaal in tegenstelling met andere jaren, niet uitsluitend een dahliatentoonstelling zijn, maar een gecombineerde. Bovendien zal zij worden gekenmerkt, door een ander arrangement van de zaal. waardoor de in zendingen nog beter tot haar recht zullen komen. Er zullen zijn: dahlia's, orchideeën, kas planten. cactussen, cyclamen uit Aalsmeer, kasplanten van „Careol" van den heer Bunge en van den heer Ruys uit Wassenaar. Wij vestigen de bijzondere aanacht op de laatste twee liefhebber-inzendingen, die planten brengen, welke geen handelskweeke- rij te zien geeft, ja: die nog op géén Neder- landsche tentoonstelling te zien zijn geweest. Met de inzending van den heer Bunge, die bijzonder smaakvol gearrangeerd zal worden, zal de geheele achterwand van de zaal ge vuld zijn. De gemeentelijke kweekerij van Haarlem is vertegenwoordigd door een inzending Indi sche planten: bananen, suikerriet, apen- noten. Noemen wij nog de inzendingen van de volkstuinen ..Eigen Tuin", aan de Zomer- vaart en van School- en Werktuinen, (die beide komen met eigen gekweekte planten) en van de Firma Van Tubergen. De Planten- ziektekundige Dienst demonstreert verwek ker en bestrijder van de iepenziekte. En dan zullen er ook buitenlandsche in zendingen (uitsluitend dahlia's) te bewon deren zijn: uit Weenen. Frankfort, Legden (in Westfahlen) en Wilrijck, bij Antwerpen. De bloemen uit Oostenrijk worden per vlieg machine aangevoerd. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de dahliatentoonstelling, die zoo langzamerhand traditie in Haarlem begint te worden, dezen keer al buitengewoon veel te genieten zal geven. (De menschen verdienen mede lijden, veel meer medelijden. Mussolini in een persge- sprek.) Dit zijn ongewone tonen. Con sordino, zacht pedaal. Meestal hoort men Mussolini Spreken in een andre taal. Tjonge, dat zijn teere woorden En ze klinken diepgevoeld. 't Is alleen nog niet erg helder, Wat Benito heeft bedoeld. Veel meer medelijden, zegt ie, Wat is daarvan de portee, Valt er nog iets uit te breiden? Allen lijden toch al mee. Wij verdienen medelijden En veel meer, heeft hij verteld. Maar wat is daar voor te krijgen, Wij verdienen minder geld. Dacht hij slechts aan Italianen, Toen hij aldus heeft beweerd, Heeft hij met hen medelijden. Omdat hij dat volk regeert? Medelijden. Mussolini, Spaar ons dat nu verder maar, Daarmee komen 's werelds zaken Toch niet beter voor elkaar. Spreek veel liever sterke woorden In den grooten Volkenbond, Geef verstandige adviezen. Maak de wereld weer gezond. Werk daar met je medeleiders Ruim van blik en vooruitziend. Met je meelij, hoe verdiend dan Is de menschheid niet gediend. DE ONTSLAGAANVRAAG VAN MEVR. OP 'T EYNDE—STOLP. (Zie ook elders ir> dit nummer) Naar wij nader vernemen is mevrouw Op t EyndeStolp bij een geneeskundig onder zoek afgekeurd voor de verdere vervulling van haar taak. Aan haar zal dus pensioen worden toegekend. Mevrouw Op 't Eynde Stelp heeft bijna 19 jaar te Haarlem haar functie van school arts vervuld en als zoodanig belangrijke diensten aan de gemeente bewezen en veel gedaan voor het welzijn van het opgroeiend geslacht. DE GEMEENTEREINIGING. NIEUWE VUILNISSTORTPLAATS. De nieuwe stortplaats voor het verladen van het stadsvuil aan het Vuilrak, is thans in gebruik genomen; daarmede is de vuilnis belt van het terrein aan den Harmenjans- weg feitelijk verplaatst naar het nieuwe ter rein. Voor het laden der groote vuilnisschuiten is aan het Vuilrak een haven gemaakt. Het terrein is voor voertuigen slechts te bereiken via den Oudeweg. Het oude terrein aan den Harmenjansweg is geheel ontruimd van beer- en vuilnis- putten en genivelleerd, omdat daar een tegelfabriek gevestigd wordt. Het wagenpark van den Reinigingsdienst blijft gevestigd aan den Harmenjansweg. Gorgoelof hedenmorgen terecht gesteld. Ontzaglijke drukte bij de gevangenis. „Voor zijn idee gestorven.' PARIJS. 14 September (VI).) De moor denaar van wijlen president Doumer. de Rus Paul Gorgoelof is hedenmorgen te 5.54 uur terechtgesteld. Zijn hoofd viel onder de guillotine. Reeds gisterenavond laat, begaf een ware volksverhuizing zich naar de boulevard waar op weinige meters afstand achter de deuren van de gevangenis-binnenplaats de terechtstelling zou geschieden. Teen tegen 2 uur vannacht de Parijsche scherprechter Deibier met zijn helpers arriveerde, om de guillotine op te stellen, hadden zich reeds duizenden op de boulevards verzameld die door een sterke politie-afzetting op eenige honderden meters afstand werden gehouden Enkele nieuwsgierigen waren in boomen ge klommen om te trachten over de muur op de binnenplaats te kunnen zien. Om 6.20 betraden de procureur-generaal, de rechter van instructie, de leden van den rechtbank een griffier, de beide verdedigers en een geestelijke de cel van den veroordeelde bin nen. die nog in diepen slaap lag. Toen hij werd gewekt, begreep Gorgoelof terstond, dat zijn laatste uur was gesla gen. Hij dronk het traditioneele glas rum, en blechte voor de laatste maal bij den Rus- sischen geestelijke. Toen hij naar de guil lotine werd geleid, verklaarde hij te sterven voor zijn idee. dat noch royalistisch noch communistisch was. Hij stierf voor het Russische volk. Zonder verzet liet hij zich op de plaat leggen en eenige seconden later was het vonnis vol trokken. HOOGOVENS DUMPEN NIET IN BELGIë. REGEERING VERLEENT GEEN ENKEL SUBSIDIE. Op de vragen van den heer Vliegen (s.-d.) over de berichten betreffende dumping door de Hoogovens in België en wel met regeerings steun, hebben de ministers van Economische Zaken en Arbeid en van Buitenlandsche Za ken eeantwoord, dat hiervan geen sprake is de Hoogovens door beginselen van goede koopmanschap geleid worden en de regeerinc daar geenerlei invloec op uitoefent, evenmin als zij zich bereid verklaard heeft aan het bedrijf op e enigerlei wijze subsidies te verlee- nen tot dekking van geleden verliezen. Dat het Hoogover.bedrijf te IJmuiden zijn product in België 50 francs per ton lager le veren zou dan de normale prijs daar te lande bedraagt, acht de Regccring ondenkbaar. Voor de Orar.jc-Nassaumljnen geldt hetzelf de. Voor dumping van steenkolen uit de Lim- burgsehe mijnen in België behoeft reeds daarom geen vrees te bestaan, omdat in Bel gië de invoer van steenkolen is gecontingen- teerd "C - aj- JKM> H>TM. ^11;. -C- 'y> .i/ y, J/? -k 4~yy' --f -y "U <C^._ y Sy/ s/j.: X, Een historisch document: tiet decreet, dat de Duitsche rijkskanselier Von Papen aan den voorzitter van den Rijksdag overhandigde en dat het besluit tot ontbinding van het parle ment behelsde. Duitsche Rijksdagcommissies contra de re geering. Ministers weigeren in de zittingen te verschijnen. (2e blad. Ie pag.) De vliegende familie" gered. Toch overwin tering op Groenland? (2e blad, le pag.) Naar overeenstemming in het scheepvaart conflict? Verlenging status quo tot 1 Maart? (2e blad. 2e pag.) De weg langs het Brouwerskolkje. Is het natuurschoon bij het Blocmendaalsche ge meentebestuur veilig? (2e blad, 3e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De partijdigen. (le blad. le pag.) Jhr. dr. J. C. Mollerus: Nieuwe contingen- teeringen. K. de Jong: Julius Röntgen. (2e blad, 2e pag.) (le blad, 3e pag.) IN (i EZON DE N MEDEDEE LIN G EN a 60 ets. per regel. De guatibus non disputandum: Men moet niet twisten over smaak; Maar ASFALT is óók nog GOEDKOOPER- Dat is de hoofdzaak van de xssk. Economische wegen Zou zij opzettelijk buiten gevecht gesteld zijn? Een ietwat vage be schuldiging. Pa Braun wordt ont dekt, laat zich interviewen en betreedt na Ma en Zus de arena der publiciteit. Een Haagsch persbureau, Van den Berg's Reportage Dienst, zendt ons het volgende schokkende verhaal, dat wij bij wijze van curiosum plaatsen: „Het bericht, dat „Zus" Braun volgens een gerucht niet tengevolge van een insecten- steek, maar door een listig met menschen- handen toegebrachte Injectie, plotseling op de Olympische Spelen uitgeschakeld werd, kwam voor ons niet onverwacht. Het gerucht was ons al vrij geruimen tijd bekend, cn het bevreemdde ons niet. dat het zijn weg naar de krant vond. Wel deed het ons in niet ge ringe mate zonderling aan, dat onze Rotter- damsche collega, die het gerucht in kopij omgezet heeft, van den vader van het slacht offer slechts hoorde, dat hem uit Amerika alleen geschreven was. dat Zus door een in sect gebeten was. en dat de heer Braun aan die mcdedeellng toevoegde: „dat als hij iets wist van hetgeen we hem vertelden, hij het dan zeker niet onder stoelen of banken zou steken, en de begeleidster van Zus, haar moeder, stellig evenmin". Wat is nl. het geval? Toen we Zondag 4 September op het per ron Delftsche Poort te Rotterdam de aan komst van de Olympische ploeg met de Pull man afwachtten, maakten we kennis met Pa Braun. door de publiciteit welke Ma en Zus ln hevige mate genieten, altijd zoo op den achtergrond gebleven, dat we ons over het bewijs van zijn bestaan oprecht verheug den. Het gesprek kwam natuurlijk onmiddel lijk op zijn ln Amerika achtergebleven fa milieleden. en op de oorzaak van het achter blijven. Na zijn teleurstelling over de pech van Zus te hebben betuigd, zei Pa Braun kort geleden een brief van Ma Braun te heb ben ontvangen, waarin deze schreef, dat het uitvallen en de ziekte der dochter niet- moest worden toegeschreven aan een lnsectensteek, doch aan een haar onverwacht op de tribune toegediende Injectie. De heer Braun deed ons precies hetzelfde verhaal, dat onze Rotter - damsche collega thans als het groote gerucht brengt, waarvan hij van den heer Braun geen bevestiging kan krijgen. De heer Braun zei nog: „Ze hebben met Zus gedaan wat ze heel dikwijls met. renpaarden doen. en op onzé vraag of het zijn vrouw was. die het hem ge schreven had antwoordde hij: „Ja, hoe zou ik het anders kunnen weten". De echtgenoot van de gedupeerde zwem ster. de heer Philipse. die ook op het perron aanwezig was, zei eveneens, dat Ma Braun over de injectie had geschreven, doch hij gaf ons grif toe. dat, het bewijs van de daad wel nooit geleverd zou kunnen worden. Deze mcdedeelingen. die we voorzichtig heidshalve niet aan de openbaarheid prijs hebben gegeven, vormen een wel zonderlin gen achtergrond voor de onkunde van Pa Braun. dezer dagen jegens onzen Rotterdam- schcn collega aan den dag gelegd. O.l. is de bron van het gerucht over de injectie dezelfde als de bron waaruit wij 4 September onze kennis putten, en ls ze door de een of andere manipulatieplotseling uitgedroogd. De vraag Ls nu slechts of do Nodcrtandsche zwem-autoriteiten het beter hebben gevon den aan een niet met bewijzen te staven, en daarom waardelooze aanklacht tegen een naar Amerikanen (e'n dus tegen de Ameri- kaansche gastvrijheid en sportiviteit) geen algemeene bekendheid te geven, of dat de be schuldiging van opzet haar ontstaan dankt aan teleurstelling over een verwacht succes. Hoewel geen der twee onderdeelen van die vraag ons van ontstellend groot belang lijkt, moest ons thans toch het gesprek met den heer Braun uit de pen. Na Ma en Zus valt eindelijk de schandelijk lang verwaarloosde 'Pa Braun ln het zoeklicht der publiciteit**.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1