Staking in de Scheepvaart opgeheven Een leus. Hef Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15099 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 15 September 1932 HAARLEM S DAGBLAD Pireetie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ^ABONNEMENTENper week 0-23, per maand 1.10, per 3 maanden 3J5, franco per post i55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad yer week ƒ0.05, per maand f022, per 3 mnd. 0-65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels f 1.75, elke regel meer f035. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60^ elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels f030, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 150.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600-, Veilies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HET DEMONSTRATIE-VERBOD Een serie interpellaties in den raad. Veranderde houding van den burgemeester tegenover den raad. In de zitting van Woensdagmiddag behan delde de Haarlemsche gemeenteraad een serie interpellaties over geweigerde demon straties, voorvallen bij demonstraties en het demonstratie-verbod. Wij verwijzen daarvoor naar het raads- verslag. De heer Peper (communist) keurde het af, dat de burgemeester geweigerd had vergun ning te verieenen voor een openluchtsamen komst van het anti-oorlogscomité. De burgemeester deelde mede. dat hij dit gedaan had omdat er geen sprake was van een comité. Er was een aanvraag van drie personen, die het voornemen hadden op die openluchtmeeting uit de bezoekers een co mité samen te stellen. Over een motie van den heer Peper om uit te spreken, dat de raad meent, dat de burgemeester vergunning had moeten geven en in de toekomst zoodanige aanvragen moet inwilligen, staakten de stemmen. In verband met de interpellatie van Mr. F. A. Bijvoet (r. k.) over enkele voorvallen bij de demonstratie op 4 Juli, deelde de bur gemeester mede. dat hij in het vervolg nog strengere voorschriften zou geven bij het toestaan van vergunningen voor optochten en betoogingen,waardoor voorkomen zal kunnen worden, dat uitlatingen gedaan wor den die stuitend zijn en ergernis wekken. De heer Bijvoet protesteerde er tegen, dat spreekkoren in den optocht hepen die ver kondigden „hang op, hang op, Ruys moet in den strop", hetgeen hij een beleediging vond .van den minister-president. Van de zijde der s. d. a. p. en der commu nisten werd er de nadruk op gelegd, dat het gemoed der arbeiders door de ellende van de werkloosheid overkropt is. De bedoelde woor den moeten niet als een bedreiging, maar als een critiek op de politiek van regeerders op gevat worden. Verder was er een interpellatie-Peper over het weigeren van een gemeente-terrein aan de Kleverlaan aan de communisten voor een open luchtsamen komst. B. en W. zeiden aan den raad toe te zul len overwegen welke gemeenteterreinen be schikbaar gesteld kunnen worden voor open luchtsamenkomsten. Tenslotte een interpellatie Oversteegen over het demonstratie-verbod. Mr. M. Slingenberg verklaarde waarom hij als waarnemend-burgemeester geweigerd had vergunning te geven voor demonstraties van het Anti-Weiter comité. De burgemeester weigerde te antwoorden op de vraag of hij voor de toekomst hetzelfde standpunt zou innemen als de heer Slingen berg. Verder deelde de burgemeester mede, dat hij in het vervolg in den raad niet meer zou antwoorden op interpellaties waarin zijn houding als hoofd der politie ter sprake komt. De heer Joosten (s. d. a. p.) zei: daarover spreken wij nog wel eens. Hef voorbereidend Onderwijs. Er worden toch leerlingen tot de le klasse toegelaten Goedkoope leerkrachten. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag ander half uur gedebat teerd over de bezuinigingen bij het Voorbe reidend Onderwijs. B. en W. hadden hun eerste voorstel om een derde van dit onderwijs stop te zetten door geen nieuwe leerlingen in de eerste klasse toe te laten door een minder ingrijpend voorstel vervangen. Zij wilden nu niet alleen verschillende bezuini gingen invoeren, die door de betrokken or ganisatie van personeel waren voorgesteld en de leeftijdgrens voor toelating der kin deren van 3 tot 3 1/2 jaar opvoeren, maar bovendien nog het onderwijs in de eerste klasse aan goedkoopere krachten (kweeke- lingen) opdragen. Het verzat van de s.dap. ging vooral tegen dit laatste onderdeel van het voorstel von B. en W. Tenslotte werd evenwel het voorstel van B. en W. aangenomen met 20 «tegen 15 stemmen. Tegen stemden de s.d.a.p., de communisten, mevr. ScheKema en mevr. Venema en de heer van Santé. De kweekelingen die les geven in de eeTste klasse zullen f 300 salaris ontvangen. De raad verleende, in verband met deze reorganisatie, meteen ontslag aan de on derwijzeressen H. Teyeur, H. J. du Buy, M E. Or mond en S Duba. Mej. A. A. Mooyen wordi overgeplaatst van school 6 naar school 5. Aan de ontslagen onderwijzeressen wordt wachtgeld toegekend. SPREEKUUR BUR/GEMEESTER. De Burgemeestér is morgen (Vrijdag) ver hinderd spreekuur te houden. WORDT HET INVOERRECHT 15%? Toch nog een fiscaal karakter. VERHOOGING MET 50 OPCENTEN ZAL WORDEN VOORGESTELD. Naar de N.R.Ct. verneemt, zal de ver- hcoging van de invoerrechten, welke de re- geering aan de Sta ten-Generaal zal voor stellen een heffing zijn van 50 opcenten op het bestaande tarief. Daar voor de meeste goederen het tarief bij de wet van 19 December 1931. Staatsblad nor 530 reeds verhoogd is van 8 tot 10 pet. zou de nieuwe verhooging dit laatste per centage tot 15 opvoeren. De uitzonderingsbepalingen van het ver drag van Ouc'ny staan verhooging van het fiscaal tarief toe. De regeering moet derhalve deze ver hooging beschouwen als een van fiscaal en niet van beschermend karakter. MAN DOOR TWEE VROUWEN VERGIFTIGD. ONTSTELLENDE GEBEURTENIS IN VREELAND. RATTENKRUID DOOR BOTER GEMENGD. Een dezer dagen voelde C. Tangeman, woonachtig te Vreeland zich plotseling onwel worden. Nadat geneeskundige hulp was ver leend, werd noodig geoordeeld, dat T. naar het Ziekenhuis te Utrecht werd overge bracht. Zijn toestand was tamelijk ernstig. Intusschen heeft de justitie een onderzoek bevolen, daar het ziektegeval duidde op ver giftiging, Een onderzoek ïn zijn woning werd ingesteld en de gemeente- en rijkspolitie wisten beslag te leggen op een hoeveelheid boter, terwijl een leeg doosje, waarfn een rattenvergif had gezeten, meegenomen werd. Het onderzoek wees verder uit, dat de man toen hij van de boter at, onwel was ge worden. Vermoed wordt, dat het rattenver- gift door de boter is gedaan. Na een uitgebreid onderzoek werden Woensdag aangehouden de 22-jarige echt- genoote van T., die te Weesp bij haar ouders woonde, en de ongeveer 50 jarige schoon moeder van T Beiden zijn gevankelijk naar Vreeland overgebracht, waar zij na een ver hoor zijn opgesloten. Beide vrouwen worden verdacht bij afwezigheid van den man het huis te zijn ingegaan en daar het vergif door de boter té doen. Het parket uit Utrecht was ter plaatse om een uitgebreid onderzoek in te stéllen. ONGELUK IN DE MIJN EMMA. Dinsdagmiddag is de 48-jarige houwer N. J. Hermans in de ondergrondsche werken van de Staatsmijn Emma, onder een plot seling vallend gesteente geraakt en ge dood. De getroffene was gehuwd en vader van tien kinderen. Overeenstemming met Centralen Bond te Amsterdam en de officieren. Toestand blijft gehandhaafd in lijnvaart tot 1 Maart. In vrachtvaart een maandmet verzoek om Rijkssteun. Tusschen den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij en de Contactcommissie van Organisaties van Werknemers ter Koop vaardij en de Contactcommissie van Orga nisaties van Werknemers ter Koopvaardij i: na langdurige onderhandelingen de navol gende overeenkomst getroffen: 1. De best aande loon- en arbeidsvoorwaar den, geregeld in de op 16 Augustus jl af- geloopen collectieve arbeidsovereenkomsten, zlllen worden gehandhaafd tot en met 31 Maart 1933 voor de navolgende reederijen: Stoomvaart Mij. Nederland, Stoomvaart Mij. Rotterdamsche Lloyd, Vereenigde Neder- la-ndsche Scheepvaart Mij., Nederlandsche Stoomvaart Maatschappij „Oceaan", Hol- landsche Stoomboot Mij., Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" en Batavierlijn. De Kon. Hollandsche Lloyd zal het bovenstaande toe passen tot en met 31 December 1932, de Hol land Amerikalijn tot en met 31 Febr. 1933. 2. Ten aanzien van de Algemeene Vracht vaart en alle andere niet onder 1 genoemde lijnbeórijven zal de status quo van de loon- en arbeidsvoorwaarden als omschreven on der 1. gedurende een maand te rekenen van 15 September af worden gehandhaafd. 3. Gedurende dien tijd zullen partijen onderhandelen over de mogelijkheid om te komen tot afsluiting voor de onder 2 be doelde reederijen van nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst;), waartoe zij zich ge zamenlijk zullen wenden lot de regeering ter verkrijging van medewerking om een zoo ruim mogelijke werkgelegenheid te ver krijgen. 4 Ten aanzien van de weder tewerkstelling van het personeel geldt, het volgende: a. De reederijen verklaren geen enkele rancunemaatregel te zullen nemen tegenover leden van hun personeel, die tijdens de sta king ontslagen werden op of eenigerlei wijze bij de staking betrokken geweest zijn. b. Bij het wederom in de vaart komen van schepen, welke tengevolge van ce sta king stilgelegd werden, hebben de leden van oude bemanningen voor zoover nog niet geplaatst, voorrang op hun oude schip. Voor zooveel tot het verrichte van werk zaamheden tijdens den duur van het op- liggen personeel noodig is, geldt deze voor rang eveneens. c. Bij noodzakelijke inkrimping van per soneel wordt het feit van deelneming aan de staking niet in aanmerking genomen. d. Ten aanzien van de officieren geldt bovendien, dat zij bij opheffing van de sta king wederom in dienst worden genomen en te werk gesteld in hun oude functie. Voor zoover terugplaatsing of ontslag wegens inkrimping van het bedrijf moet plaats vinden, zal bij deze terugplaatsing of dit ontslag rekening gehouden worden met de anciënniteit. 5. Geschillen uit het bepaalde onder 2 en 4 voortspruitende, zullen worden beslecht door het scheidsgerecht. Ingesteld krachtens de oude collectieve arbelds overeenkomst- De H. A. L„ de K. H. L. en de K. N. S. M. hebben het contract ook van toepassing ver klaard op het civiele personeel. Te Amsterdam nam de ledenvergadering der Centrale van Koopvaardij-officieren het voorstel tot opheffing bij acclamatie aan. Ook de Zeeliedengroep van den Centralen Bond van Transportarbeiders deed zulks eveneens. Te Rotterdam waren in de Centrale van Koopvaardij-officieren 421 stemmen voor en 121 tegen en 37 blanco. Te Rotterdam heeft- in den Centralen Bond van Transportarbeiders de voorzitter de heer J. Bra u tig am het voorstel tot ophef fing verdedigd. De oppositie tegen opheffing der staking was echter zoo groot, dat er zeer langdu rige discussies plaats vonden, dde ten slotte uitliepen op een verwerpen van de voorstellen van het bestuur met 392 tegen 214 stemmen en 12 stemmen blanco. Het blijkt dus. dat te Rotterdam een meer derheid bestaat tegen opheffing der staking. De totale uitslag der gezamenlijke stem mingen is: Centrale van Koopvaardij officieren vóór 971 stemmen tegen 120 stemmen, blanco 37 stemmen. Centrale Bond van Transportar beiders vóór 696 stemmen tegen 394 stem men. van onwaarde 12 stemmen. Derhalve heeft do contactcommissie de staking met ingang van heden opgeheven met uitzonde ring van enkele reederijen die niet bij den Bond van Werkgevers zijn aangesloten en de nog geen rechtstreeksche overeenkomst met de contactcommissie hebben getrof fen nl. de Halcyon Lijn. Emzctcolijn (Middc- landsche Zeevaart Compagnie) en de reederij van het s.s. Ary Scheffere die zich met de voorwaarden niet vereenigd hebben. Reeds Donderdag, heden, zal voor de ver schillende schepen, die vertrekken moeten, worden gemonsterd. Wat Amsterdam betreft, vernemen wij. dat niet minder dan 16 schepen van de K.N6H. en van ce Hollandsche Stoomboot Maatschappij 4 schepen naar zee zullen ver trekken. Bestuurders mishandeld. Na <Je vergadering van den Centralen bond te Rotterdam hebben communisten getracht bestuursleden te molesteeren. De heer Es- veld en een andere bestuurder werden mis handeld en gewond, zoodat zij een huis moesten binnenvluchten vanwaar zij later per auto naar huis zijn gegaan.. MEMORIE VAN ANTWOORD OVER BEDRIJFSRADEN. Naar de Msb. verneemt wordt het regec- rings-antwoord aan de Tweede Kamer be treffende de Bedrijfsradenwet nog vóór de Troonrede verwacht. De Maansverduistering gekiekt. Teneinde misverstand te vermijden, geven wij de verzekering dat de fotograaf en zijn toestel volkomen nuchter waren, zooals trouwens altijd. (Een onzer tooneclgezelschappen heeft verklaard het nieuwe seizoen te beginnen onder de leuze: werken en niet praten.) Onze tijd is arm aan daden. 'Ls dat heusch al eens beweerd?) Onze tijd is rijk aan praten, (Is dat eerder geponeerd?) Onze tijd is zwaar van zorgen, 'Heeft u dat zelfs al gehoord?) Onze tijd brengt weinig vreugden. 'Kom ik daarmee laat aan 't. woord?) Onze tijd is stérk in zwakheid. 'Ls dat werklijk al gezegd?) Onze tijd is zwak in sterkte, (Is dat feit al vastgelegd?) Onze tUd nee. er komt nu iets, Dat u niet heeft overdacht, Onze tijd Is rijk aan leuzen En deviezen, vol van kracht. Zit niet bij de pakken neder, Zet den kop er tegenin. Klemt de tanden op elkander En nog meer in dezen zin. Als dus een tooneeleezelschap Moedig voor het voetlicht stapt Met een daverende leuze. Wordt er nog niet hard geklapt. Maar toch is er iets bijzonders. Naar ik meen. in deze leus. Ik'vind niet. dat het gezelschap Slaagde in zijn woordenkeus. Want dit: werken en niet praten, Past heel goed. haast overal. Toch lijkt: spelen en wel praten, Wel zoo goed in d i t gevaL P. GA6US. Het conflict tusschen Duitsche Rijksregccring en Parlement. Rijksdagcommissie eischt opnieuw het verschijnen. (2e blad. le pag.) Ontzettende treinramp in Algerije. Trein met militairen in een kloof gestort. (2e blad, le pag.) Uit Haarlem's Gemeenteraad. De bezuiniging bU het Voorbereidend Ondene(js. (3e blad. 2e pag.) Staking in de scheepvaart opgeheven. Over eenstemming met den Centralen Bond te Amsterdam en de officieren. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. Voor de forensen: Kleingoed. (2e blad. le pag.) DE GEMEENTEBEGROOTING- VERGADERING DER AFDEELINGEN De vergadering der afdeelingen van den raad tot. behandeling der gemeentebegrooling is bepaald op Woensdag 5 October. ELECTRICITEITSTARIEF. VERLAAGD VOOR HUISHOUD- EN WINKELTARIEF. Het voorstel van B en W. tot verlaging van het huishoud- en winke!tarief voor electric:telt 'dat wij breedvoerig Sn ons num mer van Vrijdag modedeelden) is Woensdag middag door den gemeenteraad goedge keurd. Het nieuwe tarief gaat 1 September ji. in. Door B. en W. werd de toezegging gedaan dat als in het afgeloopen jaar sommigge gebruikers door het nu vervallen hulshoud- tarief meer oan de gemeente betaald hebben dan zij verschuldigd zouden zijn geweest voor het enkelvoudige tarief, restitutie ge geven zal worden. DE CRISIS-COLLECTE. EEN OPWEKKING Medeburgers van Haarlem! As. Zaterdag zal het Nationaal Crisis Co mité een beroep doen op uw medeleven in den nood van zoovele inwoners onzer ge meente. die werken willen maar hel ais! door den ongunst der tijden niet werken kunnen. A.s. Zaterdag zal het Nationaal Crisis Comité eon collecte houden, om daardoor in staat te zijn dezen winter te kunnen voldoen aan de vele aanvragen om hulp in den bitteren nood. waarin zoo menig gezin onzer werklooze medeburgers verkeert. Als wethouder voor het Armwezen en de Werkloosheidszorg is het mij maar al te zeer bekend, hoe treurig de toestand in die ge zinnen is. waarvan vele vaders en kostwin ners meer dan twee jaar zonder werk loo- pen, terwijl zij bij al hun naarstig zoeken, dit niet kunnen vinden. En hoe men snakt naar te kunnen wer ken bewijzen de honderden aanvragen om een gelijk bedrag aan loon te mogen ver dienen met werken als thans aan steun wordt ontvangen. Maar niet alléén de steeds meer uitge mergelde toestand in de gezinnen baart hot comité groote zorg, ook het nog steeds groeiend aantal werkloozen doet het Comité den naderenden winter met bezorgdheid te gemoet zien. Was dit aantal in den afgeloopen winter ongeveer 3500. begin zomer was dit gestegen tot 4000, terwijl in midden Augustus de 4500 werd gepasseerd. Bij een dergclljken nood, 't behoeft eigenlijk niet te worden ge zegd. kan de Overheid, zelfs met de enorme bedragen welke voor de werkloozensteun worden beschikbaar gesteld, niet op eenigs- zins afdoende wijze voorzien. Daarom moet het Comité kunnen helpen. Hieraan kunt gij. cn ik ben er van overtuigd, zult gij medewerken. Elkeen, ik herhaal het nog eens, die het geluk heeft, zij 't wellicht in mindere mate dan voorheen, inkomen te hebben uit arbeid of vermogen, heipe zoo veel als in zijn vermogen is. Wil het comité zijn taak ecnigszlns naar behooren kunnen vervullen, moet er veel, zéér veel geld binnenkomen. Daarom, weest mild! Bedenk hoe hard hot u zou vallen, wanneer het ongeluk der werkloosheid u trof cn ge van een steunbe drag van 15 a 16 gulden, na aftrek van 5, 6 en meer guldens huur, zieken- en begrafenis fonds, enz. een gezin met meerdere kin deren moest onderhouden. Hebt ge daarvan de mogelijkheid wel eens overwogen? Hebt ge ce positie van de vader en moeder van zoo'n gezin wel eens ingedacht, wan neer hun kinderen om het allernoodigste vragen Daarom geeft royaal Zij. die weinig hebben, geven weinig; hij die veel heeft, geve veel! Het zal u niet ar mer maken, maar het comité in staat stel len ontzaglijk goed werk te doen. door in menig gezin een schrijnenden nood te leni gen in den komenden winter. W. J. B. VAN LIEMT.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1