DE BILT HAARLEM'S DAGBLAD HERINCA WUTHRICH HAARLEM BLIKSEM BEVEILIGING meldt: Hoogste barometerstand 774.4 tm Jvl. te Warschau. Laagste barometerstand 737.5 m.M. te Janmayen. en voorspelt: meest zwakken wind uit Zuidelijke ftot Oos telijke richtingen, Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Iets warmer overdag. Uit het Buitenland. HET BLIJFT MOOI. Over Engeland, Frankrijk, Duitschland en de Oostzee-staten steeg de barometer stevig verder. zoo.iat zich thans een ferme rug van hoogen luchtdruk over deze gebieden uit strekt. De depressie over Usland heeft zich verder in Noord-Oostelijke richting ver plaatst, en wordt thans door flinke drukstij- gingen gevolgd. De depressie, die gisteren nog gedeeltelijk over Lapland lag, is even eens verder Noord-Oostwaarts afgetrokken. Over Spanje ligt een ondiep lagedruk gebied. Overal in onze omgeving stijgt de barometer verder door, het minst echter in Frankrijk, zoodat verwacht mag worden dat onze wind van Zuid naar Oost zal krimpen. Terwijl de nachten door de sterke uitstraling bij de droge atmospheer vrij koud zullen blijven, zal de temperatuur overdag nog wel een weinig stijgen De luchtdrukverdeeling maakt ook voor de verdere dagen mooi herfstweer waarschijnlijk. Behalve over Scandinavië, waar het nog stormachtig en regenachtig is, is het over het verdere waarnemingsgebied rustig weer, met lichte morgennevels, terwijl overdag maximum temperaturen van. 20 graden Celsius of hoo- gcr worden aangetroffen. Barometer Stand van heden 774 m.M. (Goed Weer) Vorige stand 767 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KF.TP, Groote Houtstraat (naast Luxor) Telefoon No. 11640. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 15 September. Ondertrouwd 14 September: J. C. Klees en R. Teeuwen:: J. Boere en A. K. Scharmann;: J. J. C de Best en J. C. E. van Empel; W. F. J. de Graaf en E. Maijer, C. van Mierlo en W. A. II. Kreuger; A. Z. J. Panbakker en M. Durczak; T. Gorter en G. Schaap: J. F. H. Toeset en K. J. C. Bruel; H. J. Schutte en G. J. Brussé. Getrouwd 14 September; P. A. Boelsma en M. H. Blokker; J. Dfrks en C. J. Verdam: B. .Bonsma on E. Stlrzer; P. v. d. Bos en J. A. van Zutphen; H. Kol en G. Buur; J. C. A. Drost en S. J. Spaargaren. Bevallen 12 September: B. Makkes v. d. Dcijl—Kuneman, 2 d.; 13 September: A. A. de Vogel—Cramer, z.; M. Wljlacker—van Essen, z.; H. W. OorBltim, z. Overleden 13 September: M. C. Horn Schiltman, 80 j., Corn, van Noordestraat, HILLECOM PLOEGEN IN EEN STRAAT. EEN ONGEWOON SCHOUWSPEL. 5£ - Passar.tcn van de Leidschestraat zullen Woensdag hun oogen niet geloofd hebben, toen zij den brecden rijweg vol toewijding zagen behandeld worden door een ploeg met 2 paarden bespannen. Met grootcn ernst werd voor na voor getrokken als gold het den straatweg plantrijp te maken. Dit was dan ook werkelijk de bedoeling van dezen arbeid, niet voor groenten of bollen, maar voor de onderliggers van de nieuwe trambaan. De prond is namelijk zoo hard dat het los ma ken op de gewone wijze zeer langzaam gaat: de aannemer had nu een ploeg laten aanruk ken waardoor het werk veel vlugger voort gang vindt. BEVERWIJK INBRAAK. In den afgeloopen nacht fs ingebroken ln de Sigarenfabriek Cubana aan den Heems- kerkweg. Toen de fabrikanten hedenmorgen do fabriek betraden bleek hun. dat onge- wenschto bezoekers den sigarenvoorraad grondig hadden doorzocht. De Inbrekers had den zich loegang verschaft door vernieling van een ruit aan de achterzijde van het perceel;., zij hebben de fabriek langs den- zelfden weg weer verlaten met medeneming van 1250 sigaren, die zij zich uit de betere merken hadden uitgezocht. Een portemon- nafc met een inhoud van f 14.werd on aangeroerd gelaten. De politie heeft een on derzoek ingesteld. DONDERDAC 15 SEPTEMBER 1932 FLORALIA -TENTOON STELLIN G In de bovenzaal van het vellingsgcbouw ..Centrum" werd Woensdagmiddag de jaar lij ksche tentoonstelling gehouden van de door de schooljeugd opgekweekte potplan ten, haar destijds uitgereikt door de Flora- Have reeniging. Van de 900 uitgereikte stek ken waren 300 planten ingezonden, die kwa litatief weer een belangrijke vooruitgang vertoonden, vergeleken bij de vorige expo sitie. De voor het meerendeel bloeiende plan ten waren op overzichtelijke wijze gerang schikt. De heer W. Steyn had door een fraaie inzending bloemen en planten de tentoon stelling opgeluisterd. In den loop van den middag hebben vele belangstellenden van de gelegenheid gebruik gemaakt de expositie te bezichtigen. De jury. welke gevormd werd door de hee- ren Heynekamp, Rijsdorp en A. v. d. Wel, kende de prijzen als volgt toe: School voor Buitengewoon Onderwijs: le pr. Joh. v. d. Wel,. 2. B. Polder. 3. M. TwLsk. O. L. School 3: 2e pr. J. Dubbelman, 2e pr. A. Mouton. R.K. Jongensschool Galgeweg: 3. A. v. d. Winkel. R.K. Jongensschool Romerkerkweg: 1. H. Butter, 2. J. Henneman, 3. K. de Ruyter, 3. W. Luypen. Chr. School Noorderwijkerweg: l.C. Martin, 2. K. Steyn, 2. W. Maters, 3. M. Koster. R.K. Meisjesschool Peperstraat: 1. M. Ap pel, 2. M. Niesten, 2. A. Pirovano. 3. M. Pi- rovano. O. L. School 4: 1. B. Rijkers, 2. J. A. Tolk, 3. J. v. a. Berg. R.K. Meisjesschool Galgeweg: 1. T. de Vries 3. F. v. d. Hoorn. Chr. School: Meerensteinstraat: 1. H. de Vries, 2. J. de Vries, 3. H. Prins, 3. A. Prins R.K. Jongensschool M. U. L. O.: 1 Jb. Ooms 3. J Schoone, 3, J. Korsman. Chr School Heemskerk: 2. A. Wen tink, 3. M. Bakkum. O. L. School 2: 1. J. Jongman, 2. M. Visser, 3. A. Eekhart. O. L. School 1: 3. G. Nieuwkerk. O. L. School Wijk aan Zee: 2. N. Leddcr, 3. Chr. Witte veld. Duinwijckschool: 3. A. Toeset, R.K. Meisjes-M. U. L. O.: 2. M. Luypen. Huishoudschool: 1. B. Spijker. R.K. Jongensschool Hobbestraat: 1. H. van Etten. 3. J. Henneman, 3. c. Zonjee. De prijzen zullen op Woensdag'28 Sept. in het veilingsgebouw „Centrum" worden uit gereikt. JUBILEUM BEVERWIJKSCHE HARMONIE KAPEL. Ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan zal de Beverwijksche Harmonie- kapel morgen, Vrijdag 16 September, een muzikale avondwandeling houden, waaraan alle plaatselijke vereenigingen met met haar vaandels kunnen deelnemen. Des avonds te 7 uur wordt de stoet op het C. H. Moensplein opgesteld. Het vertrek is bepaald op half acht. De volgende route wordt afgelegd: C. H. Moens plein, Zeestraat, Koningstraat, Kerkstraat, Hoflanderweg, Alkmaarscheweg, Schous, Breestraat, Velserweg, door Scheybeeck. Vcl- serweg, Vondellaan, Akerendamlaan, School laan, dr. Schuytstraat, C. H. Moensplein, waar de stoet ontbonden wordt. Na afloop van de muzikale wandeling, waaraan ook het jongenscorps zal deelnemen, wordt in het repetitielokaal in de Groenelaan een recep tie gehouden, welke te 9 uur aanvangt. Tij dens deze receptie zal voor iedereen de ge legenheid zijn opengesteld, om het bestuur der Beverwijksche Hamoniekapel met het twintigjarig bestaan te complimenteeren. DE HARDDRAVERIJ. Voor de heden-Donderdagmiddag ojp de Breestraat te houden kortebaandraverij met handicap waren 41 paarden ingeschreven. De loting en de afstanden luidden: 1. Fanfare (305 M.) 2. Catrina Spier (305 M.) 3. Idylle (305 M.) 4. Lady Bond (325 M.) 5. Reva D (305 M.) 6. Omega (eig. C. Verborst Beverwijk 305 M.), 7. Oplooper (310 MD, 8. Sister Patrick H. (320 M. 9. Janet Harvester (320 M.) 10. Ook land Baron B. (305 M,) 11. Miss Everharda (310 M.) 12. TeU (310'M.) 13 Remplaoante (305 M.) 14 Polltesse (305 M.> 15. Baron Silvester (310 M) 16. Rentner (305 M.) 17. Miss Zelda Peter (320 M.) 18. Uniform (305 M.) 19. Hartstein (305 MD 20. Brace (315 Meiter) Fatima (310 MD. 22. Kaptein de Bruane (305 M.) 23. Noma B (305 MD 24. Sire Axworthy (310 M.) 25 Qualiteit (305 MD 26 Cotta (305 M.) 27. Patrick Dulebt (315 M.) 28 Monte Carlo (300 MD 29. Notherman B (305 MD 30 Pieternel (eig. W. Vessies. Beverwijk 305 M.) 31. Frettchen (315 M.) 32 Orettdhcn H (320 MD 33. Prinses Bertha (305 MD. 34. Newbold (310 MD 35. Peter Kerrigan (305 MD 36 Odessa (305 MD 37. Edna M. (315 MD. 33 Clewatts <305 MD Eulogie (315 M.) 40. Ko- nora (300 M.) 41 Sally. Karverstex (eig. J. Hofland, Beverwijk (325 M.) Na afloop der draverij geeft de Beverwijk sche Harmoniekapel voor het raadhuis een concert. Te 10 uur wordt op den Koudenhom het vuurwerk ontstoken. VELSEN DE GESLACHTE KOE OI' UITKIJK MET GELADEN REVOLVERS? VIER ARRESTATIES NA GEDANE HUISZOEKINGEN. ZooaLs wij hebben gemeld, werd eenige dagen geleden ten nadeele van den veehou der Zwanenburg in een weide te Velscn oen koe geslacht. Belastingambtenaren vonden de overblijfselen van het geslachte dier. De politie stelde direct een onderzoek in. Er werd spoedig een spoor gevonden en wel doordat ontdekt werd. dat met een bootje, tocbehoorende aan zekeren H. vleesch was vervoerd. Al spoedig rezen verdenkingen tegen zekere personen en nadat het onderzoek nog eenigen tijd werd voortgezet, ging de politie Woensdag over tot het verrichten van huis zoekingen en wel ten huize van K. Piet Hein- straat. D. Bloemstraat en G, Pres. Kruger- straat Deze huiszoekingen waren lang niet oppervlakkig. Bij een der verdachten werd de tuin omgespit, de vloer opgebroken enz., waarvoor een groot aantal agenten van rijks- «n gemeente-politic gerequireerd was. Spoedig bleek, dat de politie op het goede spoor was. Bij de huiszoekingen kwamen restanten vleesch en beenen voor den dag, terwijl voorts een revolver werd gevonden. Het. gevolg was. dat alle drie personen als verdacht, medeplichtig te zijn aan den dief stal van de koe. alsmede nog een vierde ver dachte gearresteerd werden. Het Is der politic reeds gebleken, dat bij den diefstal een achttal personen betrokken moet zijn geweest. Van hen zouden naar ons ter oore kwam, vier met een geladen revolver op wacht hebben gestaan, terwijl de anderen de koe afmaakten en in stukken sneden. Van dit achttal, waarvan er eenigen zich bij de onlangs plaats gehad hebbende wanordelijk heden niet onbetuigd hebben gelaten, zijn er zes bekend, waarvan er zooals hierboven vermeld, inmiddels reeds vier ziin gearres teerd. De arrestatie van de andere twee medeplichtigen is spoedig te verwachten. De huiszoeking bij K. in de Piet Heinstraat veroorzaakte in de bevolkte wijk niet weinig opschudding. Overal stonden groepjes men- schen. door de politic op een behoorlijken af stand gehouden, de zaak te bespreken. CONCERT IN VELSERBEEK. De Harmoniekapel der Kon. Papierfabriek ..De Eendracht" zal op Zondagmiddag 18 September des namiddags te 3 uur een con cert geven in de muziektent in Velserbeek. Het volgende programma zal ten gehoore worden gebracht. 1. Sempre Avanti (Marsch) N. Gerharz. 2. Ouverture Solenellc 1812 Tschaikowsky. 3. Fantasie uit ..Lohengrin". 4. Ouverture ..Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien" F. v. Suppé. 5. Fantasie uit. .Tannhauser" R Wagner. 6. Ouverture Robespierre. Litolff OPENING HEBA. Woensdagavond werd in tegenwoordigheid van vele belangstellenden de bazar ..Heba" genaamd, voor de Ned. Herv. Kerk en de Kleuterschool in gebouw „Concordia" ge opend. Het eere-comité woonde eveneens de opening bij. evenals burgemeester Rambon- net en de heer .T. Kruijmel der firma Van Gelder Zonen. Voorts werd de openingsplech tigheid bijgewoond door vertegenwoordigers der kerkelijke instellingen en door de tal rijke medewerkenden, leiders, verkoopsters, verkoopers enz. De heer Van Geelen sprak een inleidend woord cn dankte in de eerste plaats het eere comité. waarvan de leden hun namen aan deze bazar hebben willen geven en vervol gens de firma Van Gelder Zonen, die zoo be reidwillig was „Concordia" beschikbaar te stellen en die steeds zoo veel voor de ge meente gedaan heeft. Hoewel het spr. niet mogelijk was alle inzenders met name te be danken. wilde hij één uitzondering maken en dat ten opzichte van den heer F. P. Ver meulen, die zijn schitterende schelpencollec tie voor de bazar beschikbaar stelde. Spr. kon een bezoek aan deze zeldzame collectie, welke men in geen enkel museum zal aan treffen, ten zeerste aanbevelen. Tenslotte dankte spr. het uitvoerend comité, dat zich zoozeer beijverd heeft de noodige voorberei dingen te treffen en in het bijzonder den heer Deynum voor het enorme werk, dat hij in de laatste dagen heeft moeten verzetten. Met den wensch, dat succesvolle dagen zullen mogen volgen verklaarde spr. onder applaus de Heba voor geopend. Daarna voerde Ds. Meyer het woord, die eveneens de firma Van Gelder Zonen dankte voor de beschikbaarstelling van het gebouw en enkele vriendelijke woorden richtte tot den burgemeester voor diens belangstelling. Spr. had veel lof voor het gepresteerde werk en verwachtte daarvan goede resultaten. Onmiddellijk daarna was de bazar in vol len gang cn begonnen de vei'koopsters zaken te doen De eerste bezoekers en bezoeksters werden meegetroond haar de vele keurige stands en lieten zich eewilllg slachtofferen. De „amusementsinrlohtingen" kregen druk werk. men timmerde mot groote hardnekkig heid spijkers in het dak van de kleuterschool, sjoelde, waagde een gokje aan het rad van avontuur, kortom men amuseerde zich koste lijk en de zaak marcheerde naar wensch. Voor iedereen valt op deze bazar veel te genieten. De stands prijken met een groote verscheidenheid van artikelen, keurig en met smaak geëtaleerd en voor crisisprijzen be schikbaar. Het postkantoor is als attractie een ware vondst en den ganschen avond moest men queu maken voor het loket. Een getrouwe afspiegeling alzoo van de werke lijkheid. In de leerzaal bevindt zich de prachtige en kostbare schelpenverzameling van den heer F. P. Vermeulen. Deze inder daad unieke verzameling verdient ten volle een druk bezoek. Velen maakten reeds dezen eersten avond van de gelegenheid gebruik de bijzonder fraaie collectie te bezichtigen. Tenslotte vindt men op de galerij, behalve het orkest, dat geassisteerd door een ver sterkte gramofoon, de bazar met muziek op luistert. ook nog. de schilderijenstand der C.J.M.V. Ook deze tocht naar boven loont alleszins de moeite. Zoo biedt de bazar voor elk wat wils. Op het tooneel serveeren in kimono's gedoste Japanschc lieftalligheden een kopje'thee, waarvan de firma Van Nelle de eer toekomt het kant en klaar beschik baar te stellen. Hier kan men uitrusten van de vermoeienissen en bovendien genieten van een aardig kijkje op het drukke, vroo- lijke gedoe in de zaal. Ongetwijfeld zal déze goed georganiseerde bazar veel bezoek trekken. Zij Is tot en met Zaterdag geopend. Het sluitingsuur is op des avonds 11 uur bepaald, met uitzondering van Zaterdagavond. Dan gaan de deuren te 10 uur dicht en volgt de officieele sluiting. VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMTTé. Kunst- en amusementsavond in „De Prins". De commissie van Ontspanning van ons comité organiseert Zaterdag in hotel „De Prins" een grooten kunst- cn amusements avond. Voor deze soirée is speciaal geëngageerd de 8-jarige Nellie Paoli, de kleinste telepate van de wereld en de populaire operette-diva Johanna Keizer. Tevens zal de bekende band medewerking verleenen. Na afloop der voorstelling gezellig samen zijn, afgewisseld met dansen. De er.'ree bedraagt slechts 40 cent. Als bijzondertield kunnen wij mededeelen, dat. de Kcr.nemer Kunstkring eenige fraaie schilderstukken voor dezen avond belange loos beschikbaar heeft gesteld. Ongetwijfeld belooft het een pracht avond te worden en zal de belangstelling zeker groot zijn. IJMUIDEN J. HELT..TNGA t Te Vlissingen is dezer dagen plotseling overleden de her J. Hellinga. gep. rijkshaven meester aldaar. De overledene was vroeger lange jaren werkzaam als hulpsluismeester alhier, doch maakte daarna snelle promotie, eerst door zijn benoeming tot havenmeester te Terneuzcn en daarna te Vlissingen. DE VLAG UIT. Ter eere van den verjaardag van den Italiaan schen Kroonprins waait op het Italiaansche consulaat alhier dc Italiaansche vlag. KINDERKOOR „KLEIN HOSANNA". Het onlangs opgerichte kinderkoor „Klein Hosanna" is dezer dagen z'n eerste repetitie begonnen, bij welke gelegenheid eerst de tweede voorzitter, later de eerste voorzitter van het koor eenige opwekkende woorden tot de kinderen sprak. Het koor bestaat thans reeds uit 43 „man". ..Klein Hosanna" wordt, naar men ons mededeelt gesteund door enkel leden van de vereeniglng. die de kinderen bij de zang studie behulpzaam zijn. Hierin schuilt mede een kracht om het koor tot bloei te brengen, waartoe ongetwijfeld de directeur de heer S. Wiersma het zijne zal bijdragen. GUNNING. Het aanbouwen van een gymnastieklokaal enz. voor het bestuur der Chr. Cchool voor L.O. en UJj.O. te Bloemendaal is gegund aan J. Kes alhier voor 23.975. GESLAAGD. Woensdag is wederom een onzer plaatsge- nooten geslaagd voor het examen Radio- Telefonie te Den Haag. en wel de heer K. Krab. De heer Krab ontving zijn opleiding voor dit examen ook van de opleiding „Radio- Holland" alhier en van het Ontwikkelings- onderwijs voor wèrkloozen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per KG. f 1.60—f 1 40. Griet per 50 KG. f 40—f 14. Tongen per KG. f 2f 0.90. Middelschol per 50 KG. f 36. Zetschol per 50 KG. f 33. Kleine schol per 50 KG. f 25—f 4.89. Schar per 50 KG. f 15f 4.50. Vleet per stuk f 0.73—f 0 63. Pieterman en poon per 50 KG. f 10. Gr. schelvisch per 50 KG. f 25f 24. Middelschelvisch per 50 KG. f 18.50—f 14. KL middelschelvisch per 50 KG. f 16.50f 6. Kleine schelvisch per 50 KG. f 8.50f 4.20. Kabeljauw per 125 KG. f 58f 23. Gullen per 50 KG f 11—f 1.10. Leng per stuk f 1.20f 0.70. Heilbot per KG. f 1.30—f 1.25. Wijting per 50 KG. f 5.25—f 1.20. Koolvisch per stuk f 0.38f 0.32. Makreel per 50 KG. f 12.50—f 3.10. Versche haring per kist f 2.90f 1.70. Groote hake p. kist 125 KG. f 120—f 112. Middel hake per kist 125 KG. f 126f 120. KL middel hake p. kist 50 KG. f 46— f 40. Kleine hake per kist 50 KG. f 32—f 18. BESOMMINGEN. Trawlers HC 260 1350 manden f 3500 Antje Ro. 15 320 m. f 1700. Amsterdam IJm. 58 450 m. f 2300 Caroline IJm. 26 50 m. f 2500. Rotterdam IJm. 112 510 m. f 2700 Gloria IJm. 37 350 m. f 2700 Ita Urn. 22 205 m. f 1300 Izabel IJm. 14 75 m. f 1600 Azimuth IJm. 195 210 m. f 3700 Adelante Um. 19 340 m. f 3100 Leëntje Elisabeth IJm. 155 65 m. f 1500 Maasmond IJm. 138 260 m. f 1800. Kotter: E 110 f 250. Logger: KW 161 f 960. DE HEER D. v. d. ZWAN VERLAAT IJMUIDEN. Naar wij vernemen, zal de heer D. v. d. Zwan, vrijgestelde bij den Centralen Bond van Transportarbeiders en tweede voorzit ter van den IJmuider Bes tuurde rsb ond binnenkort zijn functie alhier neerleggen wegens zijn benoeming tot bestuurder van de afdeeling Harltngen van den Centralen Bond. De heer v. d. Zwan werd in September 1929 dus drie jaar geleden benoemd tot bestuurs lid van de afdeeling LJmuiden van genoem den bond. Hij was vóórdien bestuurslid van de afdeeling Vlaardingen. Spoedig nadat in November 1930 de fusie tusschen deIJmuider Federatie en den Centr. Bond tot stand kwam werd de heer v.d.Zwan tot 2den secretaris van de nieuwe organisa tie benoemd. Hij is thans belast met de lei ding van de zeelieden-actie hier ter plaatse. BEZOEK POLITIEKRUISER. Gisteravond is hier binnengekomen en aan den toeristensteiger gemeerd de Engelsche po- litiekruiser Dee, welke hier tot Zaterdag zal blijven. ZANDVOORT UITSLAG VEILING. Tenoverstaan van de notarissen Mr. M. Slingenberg en J. van Munster van Heuven, heeft Dinsdagmiddag in café „Welgelegen" de veiling plaatst gehad van: A. Een huis mét rijwielstalling, groote brandstoffenschuur, erf en poort aan de Wes terstraat 5 nabij het Schelpenplein. B. Een huis en erf gelegen naast perc. sub A pl. ingedeeld Seinpostweg 1, Kooper van perceel A was de heer Th. van den Bos te Heemstede voor f 5700 en. van perceel B. de heer G. Bakkenhoven te Zandvoort voor f 2800. TENTOONSTELLING VAN GASAPPARATEN. Door bemiddeling van den heer Cense, di recteur der Bedrijven, is in het gebouw van de oude bewaarschool aan den Hoogeweg een gastentoonstelling georganiseerd. De tentoonstelling bevat voornamelijk ap paraten voor kcud en warm watervoorziening en gasfornuizen. De heeï Koning, raadslid en lid van de commissie der Bedrijven, opende om drie uur Woensdagmiddag de tentoonstelling. Hij bracht dank aan de velen, die aan de eerste uitnoodiging gehoor gegeven hadden en waardoor bewezen werd, dat er een groote belangstelling voor gas bestaat. Spr. deelde mede, dat hij wethouder Siegers verving, die anders deze tentoonstelling geopend zou heb ben, maa' daarvoor geen gelegenheid had gevonden. Het verheugde den heer Koning, dat hij deze tentoonstelling mocht openen. Als lid van de commissie der Bedrijven had hij het gasbedrijf steeds van nabij kunnen waarne men. De toenemende belangstelling van de bevolking had hij met genoegen geconsta teerd. Hij wist dat dit te danken was aan den werkzamen ijver van den directeur, den heer Cense. De groote verbeteringen in de techniek hebben ook een vei-betering in de apparaten gebracht. Een apparaat in elk huis, in elke keuken is haast noodzakelijk geworden. Spr. vestigde de aandacht op de moderne vinding, in de tentoonstellingszaal aanwezig, waardoor men nu zelfs een bad kan nemen Ln den salon. Wanneer het gas steeds populairer te Zand voort wordt, geeft dit aan het gasbedrijf voordeden en dit komt weer aan de belas tingbetalers ten goede, want vaak was de winst op het gasbedrijf gemaakt, een steun voor de gemeente begrooting. De he-»r Cense noodigde daarna de aan wezigen uit, de tentoonstelling te bezichti gen. Hij gaf bij de verschillende toestellen, die gedemonstreerd werden, de noodige ver klaringen. Er is o.m een toestel dat in elke keuken gemakkelijk geplaatst kan worden en per minuut twee liter water van 65 graden kan geven. Zoo groot is de capaciteit, dat ook een douchebad op de wannwaterlelding kan worden aangesloten. Dan was er een modern bad van de aller nieuwste vindingen voorzien. Hier heeft het warmwater een aanslu.:tingsmogeüjkheid op de waschtafel, zoo mtr wenscht zelfs op meer. Een groot toestel voor warmwatervoorzie ning was er zelfs vooi ïestaurants en groote inrichtingen Daar regtJt ce temperatuur van het water zelf de vlam Ook de gascomforen zijn geheel gemoder niseerd. De uitvoering van elk toestel, klein of groot, is uiterst nauwkeurig. Kraantjes en schroefjes en stangen z\jn geheel verdwenen. De afwerking is zeer so.ide en daar alle dee- len uitneembaar zijn. is schoonmaken thans een eenvoudig werk. De tentoonstelJng duurt veertien dagen. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL Rotterdamsch-Hofstad Tooneel CARAMBA! flarar i! dat was gisteren een succes voor hei (erdamsch-Hofstad Tooneel. Het ap plaus was niet van de lucht en hoe veel kee- ren er wel „gehaald" is, ik zou het niet kun nen zeggen, maar het was ontelbare malen. En zij wa= ook aardig, deze Spaansche ope rette met hindernissen. Hoe zij ontstaan is in Spanje en via Duitschland naar Holland is overgewaaid? Het programma geeft er heel uitgebreid het antwoord op, maar wat doet het er eigenlijk toe? Caramba is er en wij hebben er ons best mee geamuseerd. Reeds dadelijk het begin was amusant. Adolphe Engers verscheen als „directeur" voor het nog dichte doek. „Dames en heeren, wij zitten leelijk in de knel. U weet, dat wij heden avond voor U een Spaansche operette zouden opvoeren, maar daar ontvang ik zoo juist een telegram uit Madrid, dat de compo nist de muziek niet vrij geeft!" Eerste hin dernis! Engers neemt haar met 'n tour de force! „Als de componist niet wil, dan maar de operette zonder muziek", en zoo krijgen wij al de dwaasheden van de operette in de meest naakte vorm, je reine parodie! Soli, duo's, trio's, finale, zonder de franje der mu ziek, u weet niet half, hoe onzegbaar bela chelijk dit werkt. U moe; Caroline van Dom melen en Ceesje Speenhoff over het tooneel zien schuiven met wiegelende heupbewegin gen, den onnoozelen tekst rhythmisch lancee- rend en de onmogelijke dwaasheid der ope rette springt onweerstaanbaar komisch naar voren. Het wordt één daverende onzin, 'deze ope rette met hindernissen, nog het meest, wan neer de muziek gaat meespelen Want juist als wij tegen het eind van het eerste bedrijf beginnen te vreezen, dat het eentonig en flauw zal gaan worden, komt er redding uit de zaal! Protesteerende dames en heeren in. de stalles en op de galerij tegen 'n operette zonder muziek! Engers weer voor het voet licht. „Ja, wat wilt u dan, dames en heeren? Wilt u de 50000 gulden boete betalen?" Nieuwe protesten in de zaal! 'n Jong musicus zóó van het conservatorium biedt zijn hulp aan. Hij zal wel improviseer en! Het jonge mensch verschijnt op het podium. „Is U Hollander, meneer?" vraagt Engers. „Nee, Duitscher!" antwoorde de musicus. „Geluk kig, dan vinden de menschen het veel mooier!" zegt Engers onder daverend gelach van het publiek en hij sleept hem het too neel op. De operette zal met geïmproviseerde mu ziek verder worden gespeeld. Wij krijgen nu alles compleet, niets ont breekt er meer aan den onzin. Een operette' in den bollen spiegel en ik vraag u, dames en heeren, die er geweest zijt in gemoede, is er zoo heel veel verschil tusschen de parodie en de werkelijkheid? Jushny parodieerde in De Blauwe Vogel eens prachtig in een enkele scène de opera, het Rotterdamsch Hofstad Tooneel doet het de operette in drie volle bedrijven en ik vrees dat wij na dezen avond geen operette meer zullen kunnen zien. zon der aan dezen avond terug te denken. Het' onnoozele gespring van de girls, de dansen der ballerina, de weeïg-zoete languissante wals, de naïeve soubrette, de komische alt, de dikke komiek, niets ontbrak er aan en wij hebben er ons kostelijk mee geamuseerd. Waren de finales van II en III niet heer lijke parodieën, was de romance aan de „lente" van Fie Carelsen niet onweerstaan baar lachwekkend in dat heel even, fijn aan zetten van het overladen seniment? Dat werd een meesterstukje van voordracht van Fie Carelsen, die trouwens heel den avond als operette-diva voortreffelijk op dreef was. En Ceesje Speenhoff was niet minder in haar element in de rol van de soubrette, waarin haar in het cabaret geschoold talent wel op zijn best uitkwam. Voor den zangtekst van de door haar gezongen coupletten zal vader Koos wel verantwoordelijk zijn. Het werd een succes voor vader en dochter. Zeer vermake lijk was ook Caroline van Dommelen die met veel verve en entrain de .komische alt" zeer geestig speelde. Het was duidelijk te zien, dat alle medewer kenden plezier in dit soort werk hadden! Zij speelden, zongen en dansten met een animo, dat de zaal er geheel van in stemming kwam en het publiek zelfs aan het. slot. de muziek m~* de Jushnv-klap begeleidde. Adol phe Engere als de dikke Turk en de directeur hij vooral was voortreffelijk op dreef Johan Elsensohn als Marcelino de ..parallel". Piet Rienks als de aanbidder hoe goed was zijn aria „op de roos", Anton Roemer als Pancorbo, Van der Linden als Coco. Ludzer Eringa als Rebello, allen waren zij er geheel en al in en maakten deze door Cor van der Lugt met zoo veel fantasie geregisseerde ope rette met hindernissen voor ons tot een al ler genoegelijksten avond. Ook aan de aan kleeding, de muziek en de dans ontbrak niets en als het publiek in nog grooter getale zou zijn verschenen, zou het succes ook voor van der Lugt geheel compleet zijn geweest. Maar laat deze teleurstelling hem niet weer houden, hier nog eens met Caramba terug te komen. Want ik verzeker, zeker, zeker, zeker, zeker hem. Dat het dan vol. ja vol, ja vol zal :Jjn. Daarom Van der Lugt. kom dra. kjfcm dra, Terug, terug met Caramba! Met Caramba! Met Caramba! Met Caramba! TB. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2