DE DAHLIATENTOONSTELLING. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 16 SEPTEMBER 1932 INGEZONDEN" MEDEDEEL ING EN a 60 ets. per reffel. STADNIEUWS. DRAISIM-VANVALKENBURG'S-- I. LEVERTRAAiT De openingsplechtigheid. LEEUVH/ARDKh- burgemeester Maarschalk (links) opent de tentoonstelling. Verder v.l.n.r.; de heer J. L. Bouwermevr. Maarschalk en Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Welkomstwoord J. L. Bouwer. Donderdagmiddag is de groote Dahlla-ien- toonstelling in het Krelagehuis officieel ge opend in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden, onder wie eenige autoriteiten. Namens de regelingscommissie sprak de heer J. L. Bouwer, voorzitter, een vriendelijk woord van welkom. Hij dankte de schenker; der medailles en de jury voor haar moeite en arbeid, waarna hij het woord gaf aan den heer J F. Ch. Dix van de Ned. Dahlia-Ver- eeniging. Red? J- F. Ch. Dix. Deze sprak ongeveer als volgt: „Het is heden de zesde maal. dat de Ne derlandsche Dahlia-Vereeniging in samen werking met de afdeeling Haarlem van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw er Plantkunde in de bloemenstad haar Jaarlijk- sche dahliafeesi houdt. Driemaal praalde onze koninginne, de Dahlia, in de Gemeen telijke Concertzaal en het is heden de derde keer. dat wij door de groote welwillendheid van de Alg. Vereeniging van Blosmbollencul tuur in het Krelage-huis bijeen zijn. V/ij dan ken deze vereeniging voor het geven van de gelegenheid om onze bloemen op zoo gunstige wijze to kunnen exposeeren. Namens de Ned. Dahlia-Vereeniging spreek ik mijn groote vreugde er over uit. dat gij allen wederom aanwezig wilt zijn op ons Dahliafeest. In het bijzonder verheugt het ons, dat u. mijnheer de Burgemeester, op ons verzoek zich bereid heeft verklaard, de tentoonstelling te willen openen. Onze eerbiedige dank gaat uit naar hot Koninklijk Huis voor de oprechte belang stelling In onze tentoonstelling, nu weer be wezen door de voor deze tentoonstelling ge schonken eCre-medailles. De Ned. Dahlia- Vereeniging dankt de afdeeling Haarlem voor haar grooten steun en hoopt dat het halve dozijn tentoonstellingen van thans tot dozij nen zal aangroeien in de toekomst; Zonder nu aan de zeer groote verdiensten van anderen Iets Ie kort. te doen, wil ik toch één naam noemen, nl. dien van den heer Van der Hart. steeds de ziel van onze tentoonstellingsorga nisatie. De naam van den heer Van der Hart moet men met een d spellen, als men hem wil toepassen op hem zelf. als hij met gewel dige opofferingen en buitengewone werk kracht zijn laatste vrije minuut voor onze be langen opoffert. Maar een hart van goud heeft de heer Van der Hart voor den vader- landschen tuinbouw en dien van Haarlem in het bijzonder. Niets is hem te veel! Wij dan ken u. mijnheer Van der Hart. voor het vele. dat ge ook voor de Ned. Dahlia-Vereeniging deed en we rekenen in de toekomst op u! Hulde brengen we ook aan onze inzenders, di? ook in dezen moeilijken tijd deze zaal in zulk een fraaien bloementuin herschiepen. We hopen, dat vooral bun werk met succes bekroond wordt. Ja. met succes! Erger dan ooit te voren wordt doe? deze crisis do kwee- kor getroffen en vooral met den export naar alle landen is het droevig gesteld, In het bui tenland wordt hier de deur voor onze produc ten geheel gesloten; ginds heft, men onmo gelijk hoogc invoerrechten .terwijl elders door contingenteering of deviezenregeling het pad van onzen handel met doornen bestrooid wordt. De blik naar het buitenland ontwaart overal duisternis. Is er dan geen enkele licht straal? Jawel, uw tuin en uw groote liefheb berij voor bloemen en planten zijn lichtstra len. welke wij dankbaar opvangen Wanneer men thans Nederland van Oost naar West. van Zuid naar Noord doorkruist, dan gaatS men als het ware door één bloemengaarde' ..Heel Holland is één groot bloemrnpark!". hoorde ik dezer dagen een Duitsche dame zee gen en zoo is het inderdaad! En dat geeft on.s de zekerheid, dat u ook in de toekomst uw tuinen zult maken tot de mooiste var. do wereld. Dat onze kweekers voor u gezorgd hebben, zal een rondgang door deze tentoon stelling u bewijzen. U zult tot de conclusie komen, dat er geen vaas in uw huis is, of u vindt er hier een passende bloem voor. en dat er geen plekje in uw tuin is. of hier vindt u de plant, welke door kleur, vorm en groei wijze dat plekje tot het mooiste kan maken van uw tuin. Bestudeer zoo onze bloemen hier; het zal zijn in het belang van u, uw tuin en de Nederlandsche kweekers". Zich tot den Burgemeester wendende, zei de heer Dix; „Door u is altijd groote belangstelling voor dc dahlia aan den dag gelegd en nooit heb ben wij vruchtelocs bij u aangeklopt. Steeds vonden wij een open oor: bereidwillig is door u de Dahlia-tentoonstelling altijd ter zijde gestaan. Kan het anders, dat bij de Dahlia- kweekers behoefte bestond om hun erkente lijkheid aan u kenbaar te maken? Welnu, het is mij een groote eer. u mede tc deolen dat dc firma Topsvoort te Aalsmeer gaarne pén van haar allermooiste aanwinsten, welke hier aanwezig is, den naam van „Burge meester Maarschalk" zou willen gévem. Wij hopen, mijnheer de Burgemeester, dat u wilt toestaan dat deze Dahlia uw naam zal dra gen. Uw naam telt twee titels, nl. „Burge meester" en „Maarschalk". Moge dan deze Dahlia als een burgemeester op alle Dahlia- kweekerijen boven de andere uitblinken en moge zij als maarschalk aan het hoofd van het Dahlia-leger staan, dat uit deze crisis zal opmarcheeren naar ee'n betere periode". (Ap plaus). Rfde van dep Burgemeester. De heer C. Maarschalk dankte allereerst voor de aangename verrassing, hem bereid, om zijn naam aan een Dahlia te verbinden. Hij hoopte nog langen tijd getuige te mogen zijn van den bloei der Ned. Dahlia-Vereeni ging ..Met veel genoegen", aldus de Burge meester. „heb ik de uitnoodiging aanvaard om wederom deze tentoonstelling te openen. De zeer aangename herinneringen, die ik aan haar voorgangsters behield en de op zich zeif zoo aantrekkelijke omgeving, waarin deze handëling geschiedt, geven daartoe reeds voldoende aansporing, maar meer nog is het voor mij een aangename taak, omdat ik op hoogen prijs stel den durf. die spreekt uit het houden van deze tentoonstelling in een tijd, die, niet het minst voor de kweekers, uiter- ■mate moeilijk is Deze daad in samenwerking van de Ned. Dahlia-Vereeniging en de afdee ling Haarlem van de Kon. Ned. Mij.' voor Tuinbouw en Plantkunde levert hef bewijs dat kweekers en bloemisten bezitten en too- nen dien onmisbaren factor voor behoud en vooruitgang, het vertrouwen in de mogelijk heden van hun vak, een vertrouwen om moeilijkheden en ernstige tegenslagen te overwinnen. Dit verheugend verschijnsel, dat wij ook in andere takken van nijverheid mo gen ontmoeten, doet hier te weldadiger aan, omdat wij het begroeten in een vorm, die in etterlijken en in figuurlijken zin een wijle kleur en geur geeft aan het sombere aspect van den huidigen tijd. Ik zal hier niet den lof der bloemen zingen, want deze' verzameling doet dat op zulke overtuigende wijze, dat woorden dien lof slechts zouden verzwakken. Ik wil er slechts op wijzen hoe de bloemen cultuur, die door deze keuring en tentoon stelling zoo krachtig wordt -bevorderd, zulk een grooten invloed heeft op de liefde voor bloemen bij de bevolking. Want het is thans toch zoo. dat bloemen onmisbaar zijn in alle lagen en kringen onzer landgenooten. dat- er welhaast geen woning is, waar bloemen niet •^en weinig fleur brengen aan de omgeving Deze tentoonstelling zal die behoefte weder vergrooten. de kennis van en den smaak voor uw schoon product ook bij het- publiek ver meerderen. Telkens wanneer wij de vorige •entoonstellingen bewonderden, hebben wij de overtuiging gehad dat toch wel het hoog te bereikt was; maar telkens heeft de vol gende tentoonstelling deze meening gelogen straft. Wij zagen nog schoonere. nog verras sender resultaten. Voor de exposanten bestaat blijkbaar geen grens van mogelijkheden en zoo biedt ook deze tentoonstelling weer iets beters. Behalve de nieuwe dahlia-variëteiten brengt deze tentoonstelling in tegenstelling met vroegere ee'n uitgebreider verzameling tropische- en andere planten waaronder in zendingen, die in ons land zeldzaam zijn. Ook uw organisaties werken op deze wijze mede, om Ir.dië wat dichter tot het Moeder and te brengen en ons hier den plantenrijk- dom van ons schoone Insulinde. zij het nog maar op bescheiden wijze, voor oogen tc stel- 'en. Dat ook deze tentoonstellingen in niet ge ringe mate medewerken om de liefde voor bloemen en planten, ook bij de jeugd aan te kweeken. daarvan kunt ge u stellig overtuigd houden. Onze parken en plantsoenen, waar- 'angs velen van ons zich dagelijks naar hun arbeid begeven zijn daar het bewijs van. Ver nieling daarvan wordt zoo goed als niet meer waargenomen Zoo is deze tentoonstelling dan ook nog meer dan een ontspanning voor de velen die hier komen genieten van de stille pracht, welke het oog boeit. Moge dan deze tentoonstelling brengen, waarnaar de vereeni gingen en kweekers hebber, gestreefd: het bewijs dat Holland de bultenlandsche con currentie kan weerstaan en overwinnen; en moge' zij mede bevorderen, dat de moeilijk heden. welke de kweekers ondervinden door de invoerbepalingen ln het buitenland, zoo spoedig mogelijk zullen worden weggenomen, opdat ons land blijve: het tuinbouwland van Europa". Hiermede verklaarde de Burgemeester de tentoonstelling voor geopend. Mej. Teunis bood hierop aan mevrouw Maarschalk en aan mevrouw Krelage' fraaie bloemruikers aan. Hierop werd een rondgang door dc zaal gemaakt. Dc bekroningegn. EERE-PRIJZEN. Zilveren medaille van H. M. de Koningin: Julius C. Bunge, huize Careol, Aerdenhout. Zilveren medaille van H. M. dc Koningin- vloeder: firma D. Bruidegom. Baarn. Zilveren medaille van Z. K. H. de Prins: Groep-Dahlia's Tuinbouwinrichting Enchan tress voorh. H. Carlee, Haarlem. Zilveren medaille van H.K.H. Prinses Ju liana: firma J. C. van Tubergen. Haarlem. Verg. zilveren medaille Gem. Haarlem: Or chideeën, J. J. van Cruyningen, Haarlem. KI. gouden medaille Floralia: D. T. Ruys, Wassenaar. Verg. zilveren medaille Ned. Gladiolen Ver.: G. Lubbe Zoon .Oegstgeest.. Zilvere.n medaille Oprechte Haarlemsche Cour.: Cactussen, D. Smit. Haarlem. Zilveren medaille Haarlem's Dagblad: Bloemwerk, S. Pool Zn.. Haarlem Wisselbeker: Beste buitenlandsche aan winst Dahlia, Miss Belgium, K. Maarse Dzn„ Aalsmeer. Wisselbcker: Beste binnenlandschc aan winst: Dahlia Thomas Haorth. N V Tuinb. Inrichting Enchantress v.h. Carlee. Haarlem. KI. gouden medaille Ned. Ver. v. Bloem bollencultuur: Voor belangrijkste collectie aanwinsten Dahlia's van binnen- en buiten- 'andschen oorsprong; J. G. Ballego Zn.. Leiden. GOEDEN MEDAILLE. 1. Groep Orchideeën, J. J. van Cruyningen, Haarlem. 2. Groep bloeiende en niet-bloeiende plan ten, Julius Bunge, huize Carol, Aerdenhout, tuinbaas Boogschoten, met gelukwensch der jury voor cultuur. 3. Groep Cyclamen, N.V. Handelskweeke'rlj voorh, J. C. Maarse, Aalsmeer. 4. Groep bindwerk, S. Pool Zn., Haarlem. 5. Inzending bloemen, planten en groenten, Ver. voor Schoolwerktuinen Haarlem en Om streken. 6. Groep Cactussen en Vetplanten, D. Smit, Haarlem. 7. Groep planten en bloemen, met geluk wensch van de jury voor cultuur. Van D. T. Ruys, Wassenaar, tuinbaas D de Gans. 8. Groep bloeiende en niet-bloeiende plan ten, met gelukwensch van de jury. Van Stads kweekerij te Haarlem. 9. Dec. groep Dahlia's, fa. Bruidegom, Baarn. 10 Dec. groep Dahlia's, N.V. Tuinbouw Inr. Enschantress vooh. Carlee. Haarlem. 11. Gemengde groep afgesneden bloemen, fa. C. J. v. Tubergen, Haarlem. 12. Deca groep Tretomas en vaste planten. G. Lubbe Zn.. Oegstgeest. KLEINE GOEDEN MEDAILLE. 1. Dec groep Dahlia's (afgesneden), fa. W Topsvoot, Aalsmeer. 2. Als voren: Chr. Duyn. Santpoort. 3. Als voren: J. vari Oosten, Hillegom. 4. Als voren: J. G. Ballego Zn.. Leiden. VERGELD ZILVEREN MEDAILLE. 1. Dec. groep afgesneden Dahlia's: A. Th. Kroone. Heemstede. 2. Als voren: H. J. van Oosten. Den Haag. 3. Als voren: Ver. van Oud-Leerlingën der Tuinbouwcursussen te Haarlem. 4. Als voren: C. Soeteman, Noordwijk. 5. Als voren: K. Maarse Dzn. Aalsmeer. 6 Als voren: A'.g. Begraafplaatsen Am sterdam. hoofdopzichter Jac. v. Trouquer 7. Als voren: Coop. Tuinbouwvereeniging Eigen Tuin". Haarlem. ZILVEREN MEDAILLE. 1 2 tuinvazen Dahlia's, A. Koper, Benne- oroek. BRONZEN MEDAILLE. 1. Groep bindwerk, in imitatie antiek dé cor, C. V. Fieurastic, Haarlem. GETUIGSCHRIFT le KLASSE. 1. Naegelca Orange King, fa. v. Tubergen ,e Haarlem. 2 Cvpreptdium F. W. Abboth T. C. C. Man chester, J J. v Cruyningen, Haarlem. 3. Dahlia „Red Champion", R. A. v. d. Schoot, Hillegom. GETUIGSCHRIFT VAN VERDIENSTE. 1. Victoria Aster Leuchtfeuer, fa. C. J. van Tubergen, Haarlem. 2. Naegelea Walmsgate Beauty, fa. C. J. van Tubergen. Haarlem. 3. Dahlia Jean Keefer, Emile Nagels, Wil- ijck, België. 4 Dahlia „Cardon de lichtbuer", Emile Nagels. Wilrijek, België. 5. Dahlia Souvenir de Mr. Kronacker, Emile Nagels, Wilrijek. België. 6. Dahlia „Nagels Canari", Emile Nagels. Wilrijek. België. 7. Dahlia Mr. Raymond Naveau, Emile Na gels. Wilrijek. België. 8. Dahlia H, dc Boer, C. Soeteman. Noord- wijk. 9 Triloma Princess Mary, G. Lubbe Zn.. Oegstgeest. 10. Dahlia Serie I No. 4. D. van Randwijk. Apeldoorn. 11. Dahlia „Goldfunke", K. Maarse Dzn. Jr Aalsmeer. 12. Trltoma Isabella, G. Lubbe Zn., Oegst geest. 13 Dahlia 719, C Kroon. Baarn. 14. Dahlia ..Pres Martougin". Emile Nagels. Wilrijek. België. 15. Traoma 85. G Lubbe Zn Oegstgeest. 16. Dahlia Mad. Ernest van de Berghe. van Tosef van Rec'nem de Naer. Gent. België. 17. Tagetes signata prümula Golden Geur. la. C J. v. Tubergen, Haarlem. 18. Dahlia No. 12. Sluis Groot. Enkhuizen 19. Begonia gracllus ..Carmen", fa. C. J. van Tubergen. Haarlem. 20. Dahlia ..Fire Glow. C. Kroon. Baarn. 21. Dahlia Eugenie, fa. F. W. Topsvoort. Aalsmeer. 22. Dahlia „Burgemeester Maarschalk", fa. F. W. Topsvoort. Aalsmeer. 23. Tagetes patulanava ..Etoile de Feu", fa. C. J. van Tubergen. Haarlem. J 24. Salidago Goidschleier, G. Lubbe Zn., Oegstgeest, ARR. RECHTBANK. DE AANSLAG OP EEN AGENT IN DE PREVINAIRESTRAAT OFFICIER EISCHT VIER JAAR Wegens poging lol doodslag. Voor de rechtbank diende Donderdagmor gen dc zaak tegen den 22-jarigen chauffeur uit Haarlem, die in den nacht van 12 op 13 Juni in de Previnairestraat een agent van politie met een ijzeren bandlichter een vijf tal slagen op het hoofd heeft toegebracht, waardoor hij zwaar gewond werd De belang stelling voor deze zaak, die gedeeltelijk met gesloten deuren behandeld werd, was zeer groot. Omstreeks half twee in den bewusten nacht ontdekte een agent een auto half op het trottoir staande in de Prévinairestraat, zon der licht met twee verschillende nummer borden. In den wagen zaten de verdachte en een meisje, dat eerst geen naam wilde op geven en zeide 21 jaar te zijn. Ze bleek echter den leeftijd van 19 jaar te hebben De chauf feur. die uitgestapt was. greep een ijzeren bandlichter en diende daarmee den agen^ onverwachts harde slagen op het hoofd toe. Zelfs toen hij op den grond lag. sloeg de aanvaller nog. De agent kreeg wonden boven het rechteroog, achter het rechteroor en drie op het hoofd, terwijl hij ook een hersen schudding opliep. De eerste dagen daarna was sprake van levensgevaar. Na den aanslag liepen de dader en het meisje weg. doch dienzelfden nacht zijn zij nog aangehouden. Het slachtoffer, de agent W. Bruys, heeft lang in het St. Elisabeths gasthuis gelegen en kan thans zijn functie nog niet uitoefe nen Hij heeft nog steeds last van duizelig heden. Hij beschreef uitvoerig het gebeurde, Enkele omwonenden hadden lawaai gehoord van stemmen, geluid van slagen en den val van een lichaam. Eén hunner had de politie en den Ongevallendienst opgebeld. Toen een rechercheur ter plaatse kwam, vond hij den agent hevig bloedend op den weg liggen naast de auto. Het instrument, waarmee ge slagen was, een ijzeren bandlfchter, werd op de voetmat in den wagen aangetroffen. Er zaten bloedvlekken op. Verdachte is reeds eerder 's nachts met het meisje aangetroffen, waarbij hij een hoogen toon aansloeg. Hij schetst zich zelf opvliegend van aard Zoo staat hij ook be kend, blijkens andere gevallen. Vooral is hij driftig als hij sterken drank gebruikt heeft. Op den bewusten dag had hij 10 of 11 kleine glazen bier gedronken. Het meisje, als getuige gehoord, weet zich niets meer te herinneren. Verdachte weet zelf niet. hoe hij tot zijn daad gekomen is. Hij heeft, toen de agent het meisje wilde meenemen naar het bureau, nog smeekend gevraagd, of hij hem met mee kon nemen in haar plaats. Toen de agent floot, werd hij dusdanig opgewonden, dat hij het Ijzer greep en in het wilde naar hem sloeg. Hij zag den politieman wel op den grond liggen, echter niet vallen. De president merkt op, dat de dader toch niet zóó driftig geweest Is. of hij heeft het besef gehad het ijzer te grijpen, dat niet voor de hand lag en het na gebruik weer in de auto te leggen. Als .de agent en verdachte naast elkaar gaan staan, blijkt de -politieman een hoofd grooter en veel forscher te zijn dan ver dachte, De Officier van Justitie mr. A. R. Andringa acht het eerst ten laste gelegde poging toü doodslag bewezen. Verdachte heeft nog ge slagen. toen zijn doel, het buiten gevecht stellen van den agent, bereikt was en de agent op den grond lag. Het feit is zeer ern stig. Een rustig optredend agent in functie wordt op deze wijze zwaar mishandeld. Nog steeds kan de man zijn functie niet uitoefe nen. De Officier eischt een gevangenisstraf van 4 jaar. Bij het vernemen van den eisch barst ver dachte in snikken uit. Het meisje moet ge heel van streek uit de zaal gedragen worden. Mr. L. G van Dam, als verdediger op tredend. noemt het voorgevallene ontzettend, en verdachte betreurt het sterk. Poging tot doodslag acht hij niet aanwezig. Angst voor de gevolgen van een bekeuring en de ge bruikte drank zijn oorzaak van het gebeurde. Pleiter gelooft wel degelijk in een plotseling opgekomen driftbui. Na overleg zou verdachte het ijzer toch niet zoo rustig weggelegd heb ben en de auto laten staan. Mr. van Dam zegt hier te kunnen spreken van het tweede ten laste gelegde, zware mis handeling,. Een korte, scherpe gevangenis straf en daarna een voorwaardelijke ver oordeeling met bizondere bepalingen o.a. ten aanzien van drankgebruik acht hij op zijn plaats, in verband met de jeugd van ver dachte. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Een steekpartij Vast is komen te staan, dat in den nacht van 25 op 26 Juni op den Burgwal een vecht partij heeft plaats gevonden tusschen een 55 jarig persoon en een jonge man. waarbij een enkele klap is gevallen. Vast staat, dat hierop de vader van den jongen man in botsing is gekomen met den 55-jarigen man, deze bij den linkerarm heeft vastgegrepen en op het hoofd heeft geslagen. Toen de getroffene los gelaten werd. vertoonde zijn hoofd een 7-tal wonden, ondiepe sneden varieerend in lengte tusschen 3 en 8 c.M.. waarvan enkele op luttele centimeters van een slagader aflagen. Vast staat ook. dat een der omstanders vlak na de vechtpartij een kleine plons heeft ge hoord. alsof er iets in het water viel. De juiste plek toonde hij aan de politie, die pre cies daar een mes opvischte. Dit staat vast Maar over den eersten klaD en over het instrument waarmede de hoofd wonden zijn toegebracht, heerschte verschil van meening. D.w.z. -de vader en zoon be weerden. dat het instrument uit een steen bestond en de eerste klap door het slacht offer gegeven was de 7 getuigen ver klaarden. dat het Instrument een mes was geweest, gelijk aan het opgevlschte ze hadden het zien blinken en dat de zoon was beginnen te slaan. Verdachte schijnt een week te voren aan een anderen zoon een mes getoond te hebben, waarbij hij zeidc den 55 jarigen man „de hersens ln te zullen steken". Hij had den be wusten avond 7 glazen bier gedronken. Verdachte Ls reeds zeer vele malen veroor deeld wegens vernieling, mishandeling, be dreiging, weerspannigheid. ..Maar dat gebeurde allemaal, toen ik dronken was. en niet meer wist was ik deed". En het slachtoffer, voor het getuigenhekje staande, voegt hij toe: „Jij.met twee messen DE DRIFTIGE BAKKER TE VOGELENZANG De heer J. Pater, bakker te Vogelenzang, verzoekt ons te melden dat hij niet de drif tige Vogelenzangsche bakker is, waarvan sprake was in het Politierechter-verslag ln ons nummer van Dinsdag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. Dr.H.NANNING's PER TUBEi neiniqtmond en tanden.I I III ta&freOERLAHDSLH FABRIKAAr.anSBm TOONEELVEREENNGING „JACOB VAN LENNEP". De vereeniging de Zeemeeuwen te Zand- voort organiseert op Maandag 19 Sep tember een feestavond in gebouw Centraal. Zij heeft hiervoor uitgenood :gd de tooneel- vereeniging „Jacob van Lennep" te Haar lem. die zal opvoeren „Een dag dame", blij spel in drie bedrijven. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Wisbrun Liffman. Groote Houtstraat 37, broche. Timmer. A. L Dyserlnckstraat 35, notitieboekje. Bureau v Politie. Smedestraat 9, ceintuur. De Ruiter. Busken Huetstraat 37. doosje spaarzegels. Staphorst. Merovingen- straat 41. das. Woudenberg. Linschotenstraat 2, gewicht. Flipsen, Zomervaart I2A. hand schoen. de Roo. Brouwersplein 7rdhonden penning. Mulder Da Costastraat 45. idem. Schouten. Frans Halsstraat 43. jas. Wagen maker, Schotersingel 51. regenjas. Harting. Lotterstraat, 37. 2 kousjes. Kennel Fauna, Parklaan 119, 5 katten. Kennel Haerlem. Rc- gentesselaan 42. 2 katten. Wildeboer, Kas tanjestraat 3. muts. Dreyer Korte Hofstraat 3, portemonnaie. Mansveldcr. Zwaardstraat 6, idem. Sprik. Santpoorterplein 22. idem. Fre- nay, Gen. Joubertstraat 72, passer. Van Ker sen. Kleverparkweg 172, parapluie. Van Don selaar, De Keystraat lOrd.. portemonnaie. Bureau v. Politie, Smedestraat 9, idem. Tim- rnei-, Nienwstraat 2, rijw. belast plaatje. Van Andel, Hasebroekstraat 14, idem. Valkenier, Dorreboomstraat 11. idem. Castricum. Tette rodestraat 100, idem. Godefrov. Damaststraat 31, idem. Hensen. Oostvest 4rd.B. kindertasch v. Hattem, Assendelverstraat 49, damestaschi en ik met mijn bioote handen, dan waag ik het nog wel!" De Officier acht poging tot zware mis handeling bewezen en eischt een gevangenis straf van 1 jaar en 6 maanden. Mr. L. G. van Dam betoogt, dat het vol tooid delict van eenvoudige mishandeling aanwezig is en vraagt vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van benzine. Terecht stonden twee Duitschers. broers, die in den nacht van 23 op 24 Juli 30 tot 40 liter benzine gestolen hadden ten nadeele van hun patroon in Velsen. De oudste zeide, de benzine noodig te hebben gehad voor een auto, waarmee hij tot de grens had willen gaan. De Officier achtte den diefstal van benzine bewezen en elschte voor elk een gevangenis straf van 7 maapden met aftrek. Voor den* tenlaste gelegden diefstal van een molton deken vroeg hij vrijspraak. De verdediger vond de straf te hoog. Boven dien is de jongste eigenlijk meegenomen door den oudste, voor welke laatste hij de uiter ste clementie van de rechtbank inroept. Voor den jongsten vraagt hij een straf gelijk aan het voorarrest en onmiddellijke invrijheid stelling. Voor dit laatste vindt de rechtbank geen termen. Zij bepaalt de uitspraak tot over 14 dagen. Het gestolen motorrijwiel. Een 21-jarig slooper uit Haarlem stond terecht terzake dat hij in den avond van 7 Juli een motor gestolen zou hebben. De eigenaar was het rijwiel dien avond kwijtgeraakt en zag het eenigen tijd later terug, bestuurd door een onbekende. Mot hulp van een apto achtervolgde hij zijn mo tor en kreeg hem terug. De bestuurder zeide ae machine gekocht te hebben van iemand uit Den Haag. Doch de nasporingen van de politie leidden ten dezen opzichte tot niets: de opgegeven verkooper was onvindbaar. De motor had hij gekocht naar zijn ver klaringen en bij een kennis gestald. Later had hij dien kennis willen laten zeggen, dat de datum van stalling 14 Juli geweest was, doch deze suggestie ging niet op. daar de vrouw van dien kennis zich dezen da tum (8 Juli) veel te goed herinnerde, omdat zij dien dag jaris is. Bovendien wilde ze niet liegen, waarop de broer van verdachte den kennis bedreigde met verdrinking, als hij zijn broer de gevangenis in moest; Mr. Andringa achtte den diefstal bewezen. Ook in dit geval is weer sprake van den Groote Onbekende, die als verkooper was op getreden, doch waaraan hij niet gelooft. Hij eischt een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van preventief. Mr. B. W. Stomps pleitte voorwaardelijke veroordeeling, subsidiair een lichtere straf dan de eisch luidt. Uitspraak over 14 dagen. De schietpartij in de Duvenvoordestraat. In de Duvenvoordestraat i'neeft ?n den nacht van 14 op 15 Juli een inbraak plaats gehad, waarna een schietpartij ontstaan is. Een der daders (Duitschers) is ontkomen naar Essen, de ander, die niet heeft ge- I schoten, is gevat en stond thans terecht voor diefstal met braak. De buit bestond uit een eiersnijder. Verdachte beweert dat zijn ontvluchte kameraad hem uit Essen kwam halen, om dat er werk was in Holland. Hij is 'toe meegegaan en ontkent de bedoeling gehad i te hebben in te breken, wat de ontkomene 1 wel aan de Duitsche politie verklaard heeft. Drie dagen waren ze pas in Holland, of ze braken reeds in. Verdachte zegt, dat zijn makker de glas-in-lood-ruiten uitsneed en de deuren openmaakte en dat, toen hij, verdachte, binnenkwam, alles reeds op tafel lag. De Officier elschte een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek. De verdediger zeide dat de door verdachte in Duitschland gepleegde misdrijven plaats vonden voor verdachte's 21ste jaar. Reeds 6 jaar heeft hij niets slechts meer gedaan. Door een zenuwschok tengevolge van een mijnongeluk is hij ontslagen en kreeg zeer weinig steun. Pleiter dringt aan. ook met het oog op de zorgelijke omstandigheden van verdachte's vrouw, op de uiterste cle mentie. Uitspraak over 14 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10