DE BILT Gandhi. HAARLEM'S DACBLAD Heringa Wuthrich, Haarlem CENTRALE VERWARMING H ER INQ A—JOHNSON OLIEBRANOERS (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 775 m.M. te Bres- lau. Laagste barometerstand 744.8 ml, te Ingö. en voorspelt: zwakken tot matigen Noord-Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind; licht tot half bewolkt, waarschijn lijf: droog weer, weinig verande ring In temperatuur. Uit het Buitenland. MOOIE WEEKEINDE VERWACHT. Het gebied van hoogen luchtdruk heeft slch in het Oosten nog versterkt. Ten Wes ten van de Britschc Eilanden daalde de barometer een weinig doch ver weg op den Oceaan vertoont zich een nieuw gebied van hoogen druk. Over de Golf van Biscaye en Spanje ligt oen vlak lage-drukgebied. De depressie van het hooge Noorden heeft zich verder Oostwaarts verplaatst. Behalve in Zweden, Noorwegen en Finland waar dit lage-druk gebied nog storm en regen brengt is het in het geheele waarnemings gebied rustig, droog weer, met zwakken wind en lichte ochtendnevels. Het laat zich aanzien dat het fraaie herfst weer het a.s. weekeinde nog zal aanhouden. Barometer Stand van heden 772 m.M. (Goed weer) Vorige stand 774 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP Groote Houtstraat (naast Luxor) Telefoon No 11640. Thermometer 16 September: Hoogste gisteren 71 F. Laagste heden nacht 57 F. Hoogste heden tto 12 uur 70 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 16 September. Ondertrouwd 15 September: G. N. Rinkel en A C. W. Wervers; C. A. Steenkist en G. M. v. d Pot. Getrouwd 15 September: P. Wilkes en I. M. Lindner; J. L. Uitendaal en C. Kooreman; A. Adema en J. Bloemen: W. T. Alting en D. T. Weijcrs; P. v. d. Bergh en J. F. Hirsch; H. J. Douma en M. Waal; H. W. Scherpenhuij- zen en G. Spaans. Bevallen 12 September: S. H, van Koot Post, d.: J. GeutskensHirs; A. C. Strahl— Uljt den Boogaardt, d.; 12 September: A. van Elten—Backhaus, zM. Kriege—Sieraad, d II. G. Koedijker--Sol, z.; 14 September: M. de Graaf—Nuis, d A. Kroon—de Groot, d.; M. J. LeeuwenbergMolkenboer, z.; A. J. Breg- manKalis, z. Overleden 13 September: H. H. Baggelaar, 81 j., Kleverparkweg. HAARLEMMER LI EDE EN SPAARNWOUDE. Geboren: A A. Dijkzeul—Warmerdam, d. Overleden: H. P. Boelhouwer, 6 jaren. UIT DE OMSTREKEN BEVERWIJK HARDDRAVER VEROORZAAKT ONGEVAL. Bij de Donderdag alhier gehouden draverij is een ernstig ongeval gebeurd. Kort na den start voor de eenfte rit brak van het tuig van Lady Bond van A. C. v. d. Veen te Haar lem, berijder J. van Leeuwen Jr., een riem, waardoor de bespanning onklaar geraakte. Het paard sloeg op hol de sulkey met zich voerend. Dot berijder viel van het lichte wa gentje en werd een eindweegs meegesleurd. Gelukkig wist hij zich te bevrijden en bleek er behoudens een lichte kneuzing van een zijner beenen wondergoed te zijn afgekomen. Lady Bond holde de baan af en den Velser- weg op. De sulkey sloeg tegen een boom doch het dier rende alleen verder. Helajis eischte de dolle ren een slachtoffer. Een meisje werd door het hollende dier omver gcloooen en moest vrij ernstig gewond naar het Roode Kruis Ziekenhuis worden over gebracht. Tenslotte kwam de draver te vallen en kon toen gemakkelijk worden gegrepen. Het dier was gewond en moest uit de course wor den teruggenomen. Bij nader informatie werd ons medege deeld. dat het getroffen meLsje het dochter tje is van den heer Jonker, wonende aan den Rijksstraatweg te Vciscn. De hollende draver liep het rijwiel omver, waarop haar vader naar Beverwijk reed. De man was er goed afgekomen, doch zijn dochtertje had eenige hoofd- en beenwonden. Bij informatie aan het. Roode Kruis Ziekenhuis deelde men ons mede. dat de toestand van het kind be vredigend is. DE HARDDRAVERIJDAG. EEN PRACHTIG GESLAAGD SPOKTFEEST. De jaarlljksche paardensportdag. georgani seerd door de Harddravcrijvcreeniging ..Beverwijk en Omstreken", mag weer als uit stekend geslaagd worden aangemerkt. Duizenden bezoekers, die in dfchte rijen de dvaversbaan omzoomden, hebben genoten van een uiterst spannende harddraver^, waaraan niet minder dan 35 dravers deel namen. Van dc 41 Ingeschreven paarden bleef slechts een zestal op stal. De goede organisatie was oorzaak, dat dc course een Vlot verloop had, dank zij vooral ook het VRIJDAC 16 SEPTEMBER 1932 voortreffelijk werk van den starter, den heer B. Kaandrager uit Rotterdam, die dit groot aantal dravers binnen den korst mogelijken tijd wist „weg te werken". Door ideaal herfst weer begunstigd nam de course te één uur een aanvang. Zeer jammer was het, dat in de eerste rit een vrij ernstig ongeval ge beurde. waaromtrent men elders nadere bij zonderheden vermeld vindt. Het breken van een riem van Lady Bond, eigenaar A. C. v. d. Veen te Haarlem, berijder J. van Leeuwen Jr. was oorzaak, dat dit paard op hol sloeg. Met verlies van zijn berijder rende het verschrikte dier den Velserweg op, waar het kwam te vallen. Het paard moest uit de course worden teruggenomen. In den eerste omloop vielen af Reva D., Janet Harvester, Miss Everharda. Remplaeante. Baron Silvester. Hartstein, Brace. Fatlma, Norma B., Qualiteit, Nother- man B, Frettchen, Grettchen en Edna M„ terwijl in den tweeden omloop Newbold, She Axworthy, Kaptein de Bruane, Catrina Spier, Patlick Dulith, Ockland Baron en Pieternel het veld moesten ruimen. In den derden omloop ontwikkelde zich een bijzonder feilen strijd, waarin na eenige kampritton Sally Harvester, Miss Zelda Peter, Sister Patrick en Uniform het veld moesten ruimen Met vier paarden. n.l.Eulogie, Op- looper, Monte Carlo en Prinses Bertha werd tenslotte een vurige strijd om de prijzen ge streden. Eerst tegen achtc- uur werd de laat ste rit gereden en was de uitslag als volgt: le prijs (f 300 benevens de beker van de Amstel Brouwerij): Monte Carlo van J. C. Out, berijder W. Geerssen; 2e pr. f 150; Op- looper van P. Weehuizen te Amsterdam (ber.- K Bakker): 3e pr. f 75: Eulogie, eigenaar P. J. de Roo, Groningen, berijder J. van Leeuwen Sr.: 4e pr. f 25: Prinses Bertha van Ph. Ko nijnenburg, Den Haag, berijder P. Appel. In de pauze tusschen den eersten en tweeden omloop stortten in de draversbaan de deelnemers aan den 5 K.M. loop door Beverwijk, waarvan de organisatie bij het bestuur van D E. M. in goede handen was. De deelnemers waren: P Zoontjes, De Ken- nemers. J. Zonneveld, V.V.E. Wijk aan Zee, J Schaft. D.T.S., Wormcrveer. S. Bunschoten, W.F.C., Wormerveer: J de Wit. W.F.C.. Wor- merveer; H Bruin. WF.C Wormerveer (kampioen van Noord-Holland): C. Kok, W.F.C., Wormerveer; K. Kok. W.F.C., Wor merveer; J. Kartman, D.O.K.. Beverwijk; S. Schuurman. S. S. S., Beverwijk: W. Vessies, D.E.M.. Beverwijk: J. Burger. D E M.. Bever wijk; A dn Reus. D.E.M Beverwijk: J. Wïl- lemse, D.E.M.. Beverwijk: J. v. d Linde; J. C. Hey; A. Engelhart. Gratlo Plato, IJmuiden; J. Dol. idem: H. Hendrikse; L. J. Lodewijks, A V A C., Amsterdam: H v. d. Meulen. idem: Ph. Koppies, idem: J. Punt. idem: A. Kluijs- kens, idem; W. Effern. H.A.V., Haarlem: J. Luij, Gratïo Plato, IJmuiden: H den Bra- ber. idem; C. Bierdrager, A.V.A.C., Amster dam en J. Stolk. A.V.A.C., Amsterdam. Aangezien de finish eveneens in cle dra versbaan, waarlangs de loopers driemaal pas seerden, gelegen was, bestond voor dezen uitslag enorme belangstelling. De volgorde dor prijswinnaars was: 1. H. Bruyn. W.F.C., Wormerveer (kamofoen van Noord-Holland): 2. W. Vessies. D.E.M.Beverwijk: 3. S. Bun schoten. W.F.C.. Wormerveer: 4. W. Effern, HA.V., Haarlem. Na afloop werden in het Kennemer Hotel de prijzen van draverij en wedloop uit gereikt. Dit geschiedde bij monde van den voorzitter, den heer A. Blom Hzn., die daarbij hartelijk dank bracht voor de van zoo vele zi.iden ontvangen medewerking. Des avonds concerteerde de Beverwijksche Harmoniekapel onder leiciing van den heer H M. Hofmeester, die ook de draverij met muziek opluisterde, in de Breestraat. Dit concert werd door een enorme menschen- menigte bijgewoond, evenals het vuurwerk, dat te ruim 10 uur op den Koudenhorn werd afgestoken. De verscheidenheid van lucht- nummers en groote stukken werd afgewisseld door zang van het Mannenkoor ..Zanglust", een noviteit, die blijkens het daverend ap plaus zeer in den smaak viel. Na afloop van het interessante schouwspel verspreidde de menigte zich en zocht nog eenige uren ver tier in de café's of in de theaters. Het was een ware feestdag, waarop het bestuur der Harddraverijvereeniging met groote voldoening kan terugzien De politie verdient een woord van hulde voor de wijze, waarop bij zich vooral ten op zichte van het verkeer van haar taak heeft gekweten. LEENING VAN f 600.000 Op Dinsdag 20 September a.s. wordt dc in schrijving opengesteld op f 600.000 5 1 2 pet. obligaties van een 10-jarige leening in stuk ken van f 1000. ten laste der gemeente Bever- wiik. tot den koers van 99 1/2 pet. De gelegenheid tot inschrijving wordt open gesteld te Amsterdam, 's Gravenhage, Rot terdam en Beverwijk. HILLECOM PERSONALIA. Mej. J. Tasma te Hlllegom is te Utrecht geslaagd voor het examen lichamelijke op voeding L. O. SPEELTUIN FEEST. Wij ontvingen het programma van het Sneeltulnfeest dat jaarlijks door de Buurt en Speeltuïnvereeniging „Patrimonium" wordt georganiseerd en dat er veelbelovend uitziet. Na keuring van de met bloemen versierde fietsen, autopeds wagentjes, enz. wordt hier mede een ommegang door het kwartier ge houden Er wordt een vaandel aangeboden -Jat door den voorzitter onthuld zal worden, terwijl de meisjes reidansen ten beste zullen geven. Tot slot geeft de tooneelgroep dei- Speeltuin vereeniging „Meerlebosch" uit Haar 'em een opvoering van een openluchtspel, waaraan ook Hillegomsche kinderen mede werken. Een en ander zal worden afgewisseld door demonstratie van verschillende spelen. Buiten muziek zullen verschlller.de aardige attracties op het terrein aanwezig zijn. Waar de toegang vrij is zal het aan belang stelling zeker niet ontbreken hetgeen aan de bedoeling «mi het groote nut van het speel tuinwerk in breeden kring bekendheid te ge ven ongetwijfeld ten goede zal komen. BLOEMPJESDAG. Ter bestrijding van de kosten verbonden aan de verpleging van Tuberculose-lijders houdt de vereeniging „Santos" Zondag a.s. een bloempjcsdag ïn onze gemeente. Het is zeker onnoodig op te wekken tot het koppen van een bloempje voor dit goede doel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. BELANGRIJK BERICHT. De groote Dekencampagne is begonnen. Meerdere, zuivere LE1DSCHE DEKENS voor 0.50 en lper week, alle maten. Prijzen vanaf 6.75. Alleen leveringen te Haarlem. N.V. Woninginrichting J. CHRISTIANS. LET WEL! Julianapark 60 bij Soendaplein. Tel 13661 en Westergracht 79, Tel. 13292. 't Concurreerendst adres. BIOSCOOPVOORSTELLINGEN. Na gedurende de zomermaanden gesloten te zijn geweest opent Zondag a.s. de Roxy- bioscoop weder hare deuren met een interes sante zedenroman „In een Roes", terwijl ook des middags weder speciale Kindervoorstel lingen worden georganiseerd. Waar in het afgeloopen seizoen de voorstellingen zeer goed verzorgd waren twijfelen wij niet of ook nu zullen zij wel weder bezoekers trekken. HAARLEMMERMEER GEMEENTERAAD. De Raad van deze gemeente kwam Don derdagmiddag in openbare vergadering bij een. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Aan mej. T. Woudt werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 6 met ingang van 1 October a.s. Tot onderwijzeres aan de openbare la gere school no. 2 werd benoemd mej. C. Mulder te Hoofddorp. Tot leden van het burgerlijk armbestuur werden benoemd de heeren H. v. d. Ban. J. Baars. J. Ravesloot. T. Bisschop en C. Kem penaar. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de voetbalvereeniging E T O. in zake het gebruik van het gemeentelijk sport terrein voor het beoefenen van het voetbal spel en het houden van wedstrijden op Zon dagmiddag, stelden B. en W voor, hot terrein onder nader te stellen voorwaarden beschik baar te stellen, echter met dien verstande dat wedstrijden niet op Zondag mogen worden gehouden. Na breedvoerige discussie werd met 11 te gen 10 stemmen een voorstel aangenomen om het verzoek toe te staan met bepaling dat op Zondag niet voor 1 uur van het ter rein gebruik zal mogen worden gemaakt. Een adres van het. hoofdbestuur van de N. H. Vereeniging ..Het Witte Kruis" tot het verkrijgen van subsidie tot dekking van het tekort op de exploitatierekening van den ont- smettingsdienst in Haarlemmermeer en om geving voor den dienst 1931, werd aangehou den. Vastgesteld werd een verordening op den Gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsvoorziening in Haarlemmer meer. aan welken dienst is opgedragen o.a. werkzaam te zijn als gemeentelijke arbeids beurs. Verder werd goedgekeurd een voorstel tot instelling van een z.g. contactcommissie voor werkverschaffing en steunregeling, be staande uit 7 leden, met den wethouder voor sociale aangelegenheden, den heer Koning, als voorzitter. Verder drie leden door den Raad uit z'n midden aan te wijzen (benoemd werden de heeren Paas, Bras. en v. d. Welle) en drie le den van wie onderscheidenlijk één zal wor den aangewezen door den bestuurdersbond Haarlemmermeer, de R-K vakcentrale Haar- Vmmermeer en den Chr. besturenbond Haar- '°mmermeer. Een verzoek van het bestuur van de ver eeniging van pachters van gemeentegrond te Nieuwvennep inzake pachtsverlaging, werd goedgekeurd. Goedgekeurd werd een voorste1, tot wijzi ging van de verordening tot heffing van schoolgelden voor het lager onderwils in deze gemeente. Hierbij is bepaald dat de heffing 's gebaseerd op de rijksinkomstenbelasting. Vastgesteld werd het eerste kohier voor de gemeentelijke wegenbelasting dienst 1932. Goedgekeurd werd een verzoek van het bur gerlijk armbestuur om het toegestaan subsi die a f 90.000 in verband met de buitenge woon ongunstige tijdsomstandigheden met f 45000 te verhoogen en te brengen op f 135000 GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Graanbeurs was de aanvoer als volgt: Rogge en wintergerst f 4.50 a f 5: Gerst (chevalier) f 5.25 a f 5.75: Haver f 5.50 a f 6; Duiveboo- nen f 8 a f 9.50: Paardeboonen f 6 a f 6.75: Groene erwten f 8.50 a f 11: vale erwten f 9.50 a f 11: geel mosterd f 12 a f 15.. Ka nariezaad f 6 f 6.50. Karwiizaad f 16 a f 17: Blauwmaanzaad f 25 a f 27; Koolzaad f 10 a f 11. Alles per 100 K G. AANRIJDING. Op den Hoofdweg in Haarlemmermeer werd de 13-jarige zoon van den arbeider B. door een passeerende auto aangereden. De ontboden geneesheer constateerde been breuk en achtte overbrenging naar een zie kenhuis noodzakelijk. DE OOGST. VREES VOOR MISLUKKING WEGGENOMEN Omtrent de uitkomsten van den oogst in Haarlemmermeer werd ons van betrouwbare zijde het volgende medegedeeld. Ieder jaar leert de ondervinding dat het nog niet zoo gemakkelijk is om in dezen op landbouwgebied zoo belangrijken stand van zaken een behoorlijk inzicht te verkrijgen en zich aan de hand van de van verschillende zijden verstrekte gegevens een juist oordeel te vormen. En wel in hoofdzaak hierom, om dat de uitkomsten van de teelt der gewassen in de onderscheidene deelen van den Haar- lemmermeerpolder vaak zeer different zijn en in den regel omtrent de verkregen resul taten verschillende mecningen worden ver kondigd, waarbij pessimisme en optimisme elkaar afwisselen, zoodat men er aan den eehen kant zoo gemakkelijk toe komt om er een donker oordeel over te vellen en aan den anderen kant zoo licht geneigd is om er een gunstige voorstelling aan te geven, terwijl men er zelfs meestal niet mee zou kunnen volstaan om een middenweg te bewandelen. Hoe dit alles zij, uit een en ander volgt wel. dat men niet dan met de grootst mogelijke voorzichtigheid jet ee"n juiste beoordeeling kan komen en een overzicht niet zonder moeite en bij eenzijdige gegevens in 't ge heel niet te verkrijgen is. Het is gebleken, dat de uitkomsten van den oogst zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft, Ln de verschillende deelen van dezen polder zoo sterk uiteenloopen als men zich :n geen jaren herinneren kan. In het begin van den zomer stond het er met de verwachtingen omtrent de te velde staande gewassen niet rooskleurig voor, wijl door het aanvankelijk ongunstige weder al lerwegen een groot gedeelte van het koren plat tegen den grond lag geslagen, zoodat niet ten onrechte de vrees werd gekoesterd dat, daarvan niet veel terecht zou komen en de oogst wel eens grootendeels op een mis lukking kon uitloopen. Die vrees werd echter aeheel weggenomen en de sombere voorspel ling omtrent den graanoogst kwam gelukkig andersom uit doordat er in de weersgesteld heid een schitterende verandering ten goede kwam. die men niet had durven verwachten. Het aanhoudende prachtige weder in Augus tus heeft de aanvankelijk met regen en wind ondervonden tegenslag tot kleinere proporties teruggebracht en de hoop des landmans op betere verwachtingen weder doen herleven Het platgeslagen koren is prachtig nagerijpt, zoodat vele stukken, waarvan een machinale bewerking eerst vrijwel onmogelijk werd ge acht. toch nog niet de machine gemaaid kon den worden. I-let heeft d^n boeren aan een goede gele genheid om alles in de gewenschte conditie binnen te halen niet ontbroken. Zij hebben zich daarmede dan ook niet onbetuigd gela ten en veelai tot laat in den avond gewerkt, zoodat dit jaar de graanoogst in verhou ding tot voorgaande jaren wel heel spoe dig z'n beslag heeft gekregen. De landerijen leveren reeds uitgezon derd dan de bietenvelden een kalen aan blik op en worden al weder met bemesting, ploegen en eggen voor den uitzaai van de wintertarwe in gereedheid gebracht. De opbrengst van ongeveer achtduizend hectaren werd voor het grootste gedeelte in de schuren en kapbergen geborgen of op de erven op schelven gezet en deels ook direct van het land gedorscht. En zouden nu de boeren de veel te lage prijzen buiten beschouwing latende over de opbrengsten van den oogst tevreden kun nen zijn? Op de vraag kon in aanmerking geno men dat men b.v. op vele plaatsen pl.m. 45, op andere boerderijen 30 en verder hier en daar slechts 25 zak tarwe van 't bunder dorschte drieërlei antwoord beluisterd wor den en wel: ,Ja"; ,,'t gaat nog al" en „neen". Summa summarum. zou er o.i. iets voor te zeggen zijn om het antwoord te laten luiden: ..over 't algemeen genomen, hebben de ver bouwers niet veel reden tot klagen". Dit uit de ter oore gekomen verschillende beschou wingen gevormd oordeel komt de juistheid misschien wel nabij, maar we willen gaarne onze meening geven voor een betere en het verder oordeel aan onze' lezers overlaten. Tarwe (het hoofdproduct der gewassen; bijna 6000 hectaren)Op tal van plaatsen is dit veel uit gezaaide gewas door de buitengewone warm te te snel gerijpt, waardoor de korrels zich niet goed konden ontwikkelen en klein ble ven: hetgeen de opbrengst aan den geruimen kant deed blijven. In sommige gevallen viel echter het beschot nogal mee. en kon van een bevredigende opbrengst worden gespro ken. Haver. Dit gewas werd dit jaar in dezen polder weinig geteeld. De stand was licht te noemen en de opbrengst zeer verschillend (20 tot 35 zak per bunder). Gerst. Ook weinig verbouwd. Opbrengst matig, Erwten. Hoewel dit gewas aanvankelijk door den knopworm werd aangetast heeft het zich doordat de schade niet groot is geweest fcch goed kunnen ontwikkelen. De nogal va- rieerende opbrengst viel niet tegen. Vooral de groene erwten leverden hier en daar een mim beschot op. Boonen. Sommige stukken werden door luis ge daagd. De stand liet over 't algemeen nogal te wenschen over, terwijl ook over het be schot niet veel te roepen viel. Karwij. Bleef in den beginne niet vrij van de runs, d'e aanvankelijk veel schade veroorzaakte, doch later kwam hierin een onverwachte ver betering. zoodat de verdere groei niet werd belemmerd en de stand tot den maaitijd goed bleef. Het beschot van dit zoo speculatieve gewas bleek in vele gevallen beter te zijn dar. men verwachtte. Spinazie. De stand was vrij goed. Van sommige stuk ken die te dun stonden, was het beschot on bevredigend. Blauwmaanzaad. Van dit weinig geteelde gewas was het be schot middelmatig. Oliezaden, radijs, mosterdzaad. Behoudens enkele uitzonderingen gaven deze gewassen vooral het mosterdzaad een vrij goed beschot. Aardappelen. Dit jaar weder op groote schaal geteeld in :n dezen polder (ongeveer 1200 H A.) Wat het beschot betreft, is de voorspelling dat 1932 een goed aardappel jaar zou zijn, niet mis ge weest. De vroege' en middelvroege soorten, waarvan velen zeer gevoelig zijn voor de .aardappelziekte", hebben daarvan weinig of in 't, geheel niet te lijden gehad. Bieten. Het prachtige zomerweder heeft den groei van dit veel warmte vragend gewas in ruime mate bevorderd zoodat het er behoudens enkele dunne stukjes prachtig bijstaat. Als er nog een paar weken zonnewarmte op mag volgen, zal het percentage suikergehal te zeker meevallen. Vlas. Zoo goed als niet uitgezaaid, mede ook al met het oog op de groote stroppen die er in de voorgaande jaren mee gehaald zijn. Voor zoover het nog geteeld werd was de opbrengst niet slecht. Gras en klavers. De opbrengst; vooral van de le snede kon veel geoogst worden. Boomgaarden. Op sommige plaatsen leveren de boom gaarden zooals ook wel verwacht werd weinig op zoodat er over 't algemeen wel niet veel appelen en peren geoogst zullen worden. 'Nadat Gandhi had gedreigd met een hongerstaking tot den dood, werd op denzeljden dag door den tandarts deze leider behandeld voor een nieuw kunstgebit.) Ik ben altijd zeer erkentlijk, Als mij iemand attendeert. Op thema voor een rijmpje. Dat ik zelf had gepasseerd. Je kunt toch niet alles lezen En (in strict vertrouwen dan) Het gebeurt me tusschenbeiöen, Dat ik zelf niets vinden kan. Wel, verscheiden lezersvrienden, Zagen 't vreemd verschil, dat zit In dien Gandhi's hongerstaking En zijn nieuwe kunstgebit. U begrijpt toch de bedoeling, Het leek dezen lezers vreemd, Dat een man, die niet wil eten, Gauw nog nieuwe tanden neemt. Nou, ik wil wel eerlijk zeggen, Dat ik dat niet zoo bekijk, Volgens mij had deze tandarts En ook Gandhi, schoon gelijk. Kon die man, die dan die tandi Van die Gandhi had gemaakt, Wachten of zijn klant het eten En misschien het leven staakt? Zonder tanden is 't slecht eten, Maar dit blijft toch even waar Zonder eten, want wat klem je Zonder tanden, op elkaar? Tanden zijn niet slechts voor eten, Dat vergeet men ook misschien, In de politiek zijn tanden Nuttig om te laten zien. P. GASUS. ZANDVOORT PERSONALIA. De heer J. M. A. Versteege te Zandvoort Ls te Utrecht geslaagd voor het- examen vrije en ordeoefeningen. EEN GELDLEENING. Er wordt een spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort ge houden op heden Vrijdag 16 September 1932, des namiddags 7 1/2 uur ten raadhuize. De agenda vermeldt: 1 Voorstel tot het aangaan eener leening a pari groot f 100.000 rentende 5 1.2 met de R.V.S. CENTRALE OUDERCOMMISSIE. Morgenavond komt de Centrale Oudercom missie om 8.30 in School D bijeen. Hoewel er op de agenda alleen vermeld staat: „Uitbrei ding van het bestuur" zijn we er toch van overtuigd, dat er ook gesproken zal worden over het besluit tot reorganisatie van het lager onderwijs, dat in de laatste Raadsver gadering werd aangenomen. WATERLEIDING BEDRIJF. Veel werd er geklaagd, dat de rekening van het „oververbruik" van water, dat is water, dat meer gebruikt is. dan het con tract aangeeft, in de moeilijke Januari maand kwam. Thans heeft de directeur een proef ge nomen, om na de meteropneming in Sep tember, dadelijk het oververbruik tot dien datum te berekenen. De kwitantie daarvoor zal worden aangeboden. De rest van het oververbruik, van 1 Sept. tot 31 December komt dan in rekening in de maand Januari. JONGEREN KRING. De Zandvocrtsche Jongeren Kring houdt Zaterdagavond 17 September haar ope ningsavond in het Gebouw Brugstraat. Dit is de eerste avond van een reeks: ds. Padt zal het openingswoord spreken. Het programma is verder gewijd aan muziek en zang. BEUGEN Nu de seizoendrukte weer voorbij is krijgen de Zandvoorters weer tijd om zich aan lief hebberijen te wijden. Meestal weten zij hier bij het nuttige wel aan het aangename te verbinden. Zoo trekt de een er op uit nu nog wat late bramen bij elkaar te garen. Veel worden er niet meer gevonden, doch als liefhebberij beschouwd is het toch een nutti ge tijdpasseering. De ander voelt zich meer tot de zee aangetrokken en gaat visschen voor tijdverdrijf, niet met een boot en een net maar met de beug. Dit visschen met de beug geschiedt nog op twee manieren: met de zoogenaamde zet- beug en de werpbeug. De zetbeug is een lange stevige lijn van ongeveer 100 meter. Op be paalde afstanden bevinden zich dunne zij - lijntjes, voorzien van een haak. Deze beug wordt bij laag water zoo ver mogelijk in zee gebracht. Het eene uiteinde wordt aan een paaltje op het strand vastgezet. Bij hoog wa ter bevindt zich het uiterste einde vrij ver onder de oppervlakte. Wat er verder onder de oppervlakte gebeurt is natuurlijk niet waar te nemen en geduldig wachten de vis- schers enkele uren om bij afloopend water de beug met de vangst binnen te halen. Niet altijd is men even gelukkig. Soms spartelen achter elkaar 8 a 10 groote en kleine vis schen meest scharren en botjes aan de haken. Doch het gebeurt ook wel dat de beug geheel „levenloos" wordt ingepalmd. De tijd van wachten wordt meestal bekort door het visschen met een paar werpbeugen. Een beug van een 25 a 30 meter en 3 a 4 haakjes, aan het einde voorzien van een stuk ijzer of lood wordt met het eene eind op het strand vastgezet. Het andere eind wordt met een handigen zwaai zoo ver mogelijk in zee geworpen. Na ongeveer een kwartier wordt, deze beug ingehaald; de buit er afgehaald, de haakjes zoo noodig van nieuw aas voor zien en opnieuw in zee geslingerd. Werkend met 3 a 4 werpbeugen en een zetbeug is het mogelijk in een voormiddag een aardig zooitje visch op het droge te halen. Vooial dezer dagen was de vangst zeer bevredigend. Sommigen wisten het zelfs te brengen tot een 25 tal botjes van behoorlijke grootte en eenige scharretjes. Niet altijd kan deze visschcrij worden uit geoefend. Hiervoor is in de eerste plaats noodig. dat er ..aas aankomt". Als aas wordt n 1. een bepaald soort platte mossel gebruikt. Vooral na ruw weer zooals Zondag j.l. worden deze vaak in groote getale op het strand ge worpen. Voor deze diertjes gestorven zijn. worden ze uit. de scheipen gehaald en aan den haak geslagen. Vooral het openen van de schelpen Ls niet ieders werk. Doch de Zandvoorters hebben er wel slag van. Met taai geduld zijn deze soms uren bezig om enkele visch je te verschalken. Hun visch tuig bestaat meestal uit een blokje hout, een eindje touw van een halve meter en een haakje. Nadat de haak van aas is voorzien wordt het heele stelletje los in zee geworpen. Door het opkomende water wordt het blokje na langer of korter tijd meestal we! weer op het strand geworden. Niet zelden spartelt er dan ook een vischje aan.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2