DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. BRIEVEN UIT BERLIJN. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BUD Loebe en Von Papen confereeren over het verschijnen van de ministers voor de commissie van onderzoek. Coering dient een aanklacht in tegen den Rijkskanselier. Critiek van het Centrum op de regeering. De voorzitter der Ontwapeningsconferentie, Henderson, bepleit een spoedig mogelijke opheffing van de Duitsche uitzonderingspositie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De voorzitter van de controle-commissie van den Rijksdag, Loebe, heeft naar Reuter meldt, een bespreking gevoerd met den rijks kanselier von Papen. Volgens „Das Tempo" is het doel van zijn bezoek geweest het besluit, om de commissie als commissie van onder zoek te constitueeren en om overeenkomstig het nationaal-socialistisch en communisti sche voorstel den rijkskanselier en andere leden der regeering als getuige uit te noodi- gen, te bespreken. Het ligt niet in de bedoe ling van de commissie van onderzoek, om trent welker bijeenkomst nog niets is be paald, de ministers als zoodanig te onder vragen, maar wel, om hen als Duitsche staats burgers te verhooren over feiten en niet over politieke kwesties. In socialistische kringen reageert men op de berichten, dat de partijen, die niet inge stemd hebben met de constitueering van de commissie van onderzoek, dus de sociaal-de mocraten, het Centrum, de Beiersche volks partij en de D. nationalen, geen deel zouden nemen aan de zittingen en dat ook de soc.- dem. voorzitter Loebe de vergaderingen niet zou leiden. Deze berichten be nisten, voor wat de soc.-dem. betreft, op speculaties. Zij be schouwen het onderzoek wel als overbodig, doch zij zullen hun standpunt in de commis sie afhankelijk maken van de houding der regeeïing en de nat.-soc. en communisten. MüNCHEN. 15 September (V.D.) De „Völkische Beobachter" deelt mede, dat Rij'ksdagpresident Goering den advocaat Dr. Frank opdracht heeft gegeven een aan klacht in te dienen tegen Rijkskanselier Von Papen omdat deze in zijn brief aan Goering den Rijiksdagpresident er van beschuldigt de grondwet te hebben geschonden door den Rijkskanselier niet het woord te verleenen. Het bestuur der Duitsche Centrumpartij is Donderdag in het gebouw van den Rijksdag in vergadering bijeengekomen. Aan de zit ting werd eveneens deelgenomen door de le de n van de centrumsfractie van den zoo juist ontbonden Rijksdag, terwijl partijvoorzitter Dr. Kaas ondanks zijn geschokte gezondheid het openingswoord hield waarin hij o.a. zeide dat op het oogenblik dat de Rijksdag „dreig de" een tot werken in staat zijnde meerder heid te vormen, het kabinet von Papen hem als vijand beschouwde. De waarnemend voorzitter der partij Dr. Jobs verklaarde dat het bij de besprekingen tusschen Centrum, Beiersche Volkspartij en Nationaal Socialisten er om ging de moge lijkheden te vormen voor een remming van een regeering welke op een partij meerderheid berust, het vertrouwen van het volk bezit en de volkomen handhaving van de grondwet kon garandeeren. De gedachte een eenzijdig partij kabinet te vormen heeft niet voorgele gen. In tegendeel. We hebben naar een op lossing gezocht welke' een krachtige staats leiding mogelijk zou maken. Ons doel zou te bereiken zijn geweest bij goeden wil van al len. Ons doel zou ook bereikt zijn, indien de regeering er zich voor zou hebben geïnteres seerd. Zij deed evenwel het tegendeel. Terwijl de Rijkskanselier zijn eigen tot mis lukking gedoemde poging de nationaal so cialisten te bewegen tot zijn kabinet toe te treden voortzette trachtte hij het Centrum tegen de nationaal socialisten en de natio naal socialisten tegen het Centrum op te zet ten. Voor de verkiezingen was de heer von Papen de laatste jaren steeds voorstander van een toenadering tusschen nationaal so cialisten en Centrum. Een vereeniging van Rijkspresident en Rijksdag had tot stand kunnen komen indien de Rijksregeering zich er niet tegen had verzet.. Nopens het econo mische program der regeering hebben wij onze gegronde twijfel. Werkverschaffing is zeer zeker geen reactie, doch het is zeer zeker reactionair indien men subsidieert zonder feitelijk werk te verschaffen dat men belooft. De voorzitter der ontwapeningsconferentie, Henderson, heeft volgens een Reutertelegram uit Londen een rede gehouden op een lunch, aangeboden door den nationalen vredesraad. Met betrekking tot Duitschland en zijn voor malige bondgenooten verklaarde hij. dat er zich onder de deelnemers aan de ontwape ningsconferentie vele voorstanders bevinden van het onmiddellijk nemen van maatregelen in de richting van bevrediging der Duitsche eischen. Henderson gaf al zijn oordeel te ken nen. dat het werk der conferentie de volgen de week kan worden hervat en dat. wanneer er slechts goede wil wordt betoond, de ge noemde aangelegenheid met- den arbeid der conferentie kan worden vereenigd op een wijze, welke niet slechts van voordeel zal ziin voor Duitschland en ziin vroegere bondge noot-en. doch ook voor Europa en zelfs voor de geheele wereld. De Duitsche eisch in zake gelijke rechten op bewapeningsgebied. aldus Henderson, zou het bureau der conferentie, en ook de con ferentie zelve in een uiterst kritieke positie kunnen brengen. Trekt Duitschland zich van de conferente terug, dan zou het zich volgens sommigen van Europa vervreemden. Er be staat echter ook een betere weg. die. naar Henderson hoopt, zal worden ingeslagen, wan neer n.l. de voormalige geallieerde en eeasso- cieerde mogendheden ten spoedigste bijeen komen en verklaren, dat het haar bedoeling is de Duitsche uitzonderingspositie zoo spoe dig mogelijk te doen verdwijnen. Lord Cecil, die eveneens het woord voerde, was van oordeel, dat het recht van Duitsch land zijn bewapening geregeld te zien, vol gens dezelfde beginselen welke ook voor de andere staten gelden, niet kan worden ont kend. Dit vloeit duidelijk voort uit de te Pa rijs onderteekende documenten Deze gelijk heid dient echter bereikt te worden door ver mindering der bewapening van de andere staten, en niet door uitbreiding der Duitsche bewapening. Zoude conferentie concludeeren tot vermeerdering der bewapening, dan zou dit aanleiding geven tot algemeerie veront waardiging. Geneve. Commissievergadering der Ontwapeningsconferentie zonder Duitschland. Voor de eerste maal heeft gisteren een commissie der Ontwapeningsconferentie ver gaderd zonder dat Duitschland vertegenwoor digd was. Het is de commissie voor de leger- uitgaven. De Roemeensche voorzitter der commissie, Radulescu, opende de vergade ring met een langdurige begroetingsrede, waarin hij met geen woord repte van de af wezigheid van Duitschland. Begonnen werd met het onderzoek van de Roemeensche le- grbegrooting. Frankrijk, Regeering stelt de vertrouwenskwestie. De zitting der Fransche Kamer, welke i Vrijdagmiddag gehouden zal worden, belooft van groote beteekenis 'te worden. Aan de orde zal uitsluitend komen een wetsvoorstel inzake de conversie van zekere staatslee- ningen. In verband met het voorstel van Taittinger, om de beraadslagingen over het door de regeering ingediende wetsvoorstel te verdagen, heeft de premier Herriot reeds aangekondigd, dat de regeering er in ieder geval op zal staan, dat het ingediende wets voorstel Vrijdag en Zaterdag door Kamer en Senaat zal worden afgehandeld. Ten aan zien van het voorstêl-Taittinger zal de re geering de vertrouwenskwestie stellen. Spanje. Het Catalaansche statuut in werking getreden. Naar Havas uit San Sebastian meldt, is het nieuwe Catalaansche statuut gisteren door president Zamora in werking gesteld. Chili. Opstandige beweging onderdrukt. Carlos Davila, De nieuwe president van Chili, generaal Blanche, die de aristocraat onder de soldaten wordt genoemd, heeft een nieuw kabinet ge vormd. Donderdag heeft hij met dr. Davila een vrij langdurig onderhoud gehad. De regeeringsstrijdkrachten hebben de contra-revolutionnaire bewoging van den commandant van het vliegerscorps, Merino, onderdrukt. Woensdag was Merino ten ge volge van een verschil van meening met ge neraal Blanche met 70 militaire vliegtuigen verdwenen. Spoedig bleek dat hij te Ovalle was en vandaar uit een luchtaanval op de hoofdstad voorbereidde. De regeering liet direct alle vliegterreinen bezetten en de zich in de nabijheid bevindende benzinetanks vernietigen ten einde het Merino onmogelijk te maken brandstof te laten bijvullen. Ten slotte werden alle vliegtuigen veroverd. Drie vliegers werden gedood. In chili heerscht thans vrij algemeen rust. Het leger en de vloot staan achter de re geering. Amerika. Oud-strijdersorganisatie tegen Hoover. Het congres van het American Legion, de bekende organisatie van oud-strijders, heeft volgens Reuter met 1267 tegen 109 stem men de resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke betaling der uitkeering van 2250 mülioen dollar aan de óud-strijders. ZooaLs bekend, is president Hoover tegen dezen maatregel gekant. Voorts heeft het congres niet 144 tegen 133 stemmen een resolutie aangenomen. waarin wordt aangedrongen op inrekking van het drankverbod. Joegoslavië. Onrust in Dalmatië. In de omgeving van Goerscha in Dalmatië is het tot een hevig vuurgevecht gekomen tussch ensterke afaeelingen gendarmerie en een groote groep vrijscharen. nadat de in- surgenten een bomaanslag op de gendar meriekazerne hadden gepleegd. De gendar merie bleef bij het gevecht in de meerder heid. De opstandelingen lieten een doode. vijf helsche machines, vier bommen en tal rijke patronen en equipementstukken achter üit de bloedsporen blijkt dat zij hun ge wonden hebben medegevoerd. Britsch-ïndië. Conferentie ter voorkoming van Gandhi's hongerkuur. Zooals gemeld. Is Gandhi van plan „tot zijn dood te vasten", doch er worden thans volgens Reuter, pogingen aangewend hem van zijn plan af te brengen. De Hindoe leider pandit Malaviya heeft, voor as. Za terdag een conferentie te Delhi bijeenge roepen, ten einde spoedig tot een accoord te komen over de vertegenwoordiging der paria's. Men hoopt daardoor Gandhi af te brengen van zijn plan tot een hongersta king over te gaan. Volgens een bericht uit Londen, is beslo ten Gandhi dadelijk naar zijn particuliere woning over te brengen, zoodra hij zijn vood- selweigering begint. Hem zal verboden wor den zijn woning te verlaten. DE SPOORWEGRAMP IN ALGERIë VOLGENS OFFICIEELE OPGAAF 55 DOODEN EN 283 GEWONDEN. PARIJS, 15 Sept. (V.D.) Omtrent het spoorwegongeluk bij Tlemcen zijn tot Don derdagmiddag slechts weinig nadere berich ten ontvangen. De bergingswerkzaamheden zijn nog in vollen gang. Tegen den middag heeft men bij het Fran sche departement van Oorlog vernomen, dat tot nu toe 55 dooden en 2S3 gewonden geborgen zijn. Daarentegen wordt van andere zijde volgehouden dat er 120 personen om het leven zijn gekomen. Een groot aantal lijken zou nog niet geborgen zijn. De machinist van den trein, die tot de overlevenden behoort, vertelde, dat hij in een scherpen bocht plotseling bemerkt heeft, hoe de locomotief ter zijde is overgeheld en in den afgrond is gestort. Zonder een oogen blik te aarzelen is de machinist toen zelf van de locomotief gesprongen, zoodat hij slechts geringe schaafwonden heeft opgeloopen. Tusschen Tlemcen en de plaats van de ramp rijden sinds Donderdagmorgen onop houdelijk hulptreinen, die de gewonden naar het dorp brengen waar hun de eerste hulp wordt verleend. De plaats van de ramp zelve biedt, volgens mededeelingen van ooggetui gen. een afgrijselijken aanblik. Afgerukte le dematen, keukengerei en geweren liggen in bonte mengeling door elkander. Uit, de ver splinterde wagens klinkt onafgebroken hulp geroep der slachtoffers die tusschen de ijzer- deelen beklemd liggen. De stervende grondwet. Openlijke dicfafuur-Von Hindenburg op komst? (Van onzen correspondent). Berlijn, 13 September. Dat is wel de merkwaardigste Rijksdag geweest, die het Duitsche Rijk tot nog toe meegemaakt heeft. Weinige weken geleden gekozen, nadat de vorige door den Rijkspre sident ontbonden was op grond van de over weging, dat die oude volksvertegenwoordi ging ofschoon nog niet twee jaren oud! volstrekt niet meer de juiste verhouding der partij krachten weerspiegelde, heeft de nieuwe rijksdag niet meer dan twee openbare zittin gen gehaald. De eerste om zich een presi dent drie vice-presidenten en een reeks se cretarissen te kiezen, de tweede om een pro grammatische rede van den chef der regee ring aan te hooren en daarover een oordeel uit te spreken. De lezer weet, dat die tweede, tevens laat ste zitting op herrie en conflict, op een uiterst hefige botsing tusschen regeering en volks vertegenwoordiging is uitgeloopen. en dat in Berlijn voor de zooveelste maal de heeren politici met de handen in het haar zitten. Voor dengene. die deze laatste zitting bij gewoond heeft, is dit parlementaire satyrspel stellig onvergetelijk. Het heeft symbolische beteekenis gehad. Eensklaps zag men alle te genstellingen, die sinds jaren de kracht van de Duitsche volksgemeenschap ondermijnen, als onder den stralenbundel van een zoek licht duidelijk voor zich. Maar alles weer overschaduwend zweefde boven deze ner- veuse zitting de zware figuur van Duitsch land's feiteiijken dictator, den generaal- veldmaarschalk Von Hindenburg. Want dat is toch zeker het eind van dit weemoedig lied: de Duitsche democratische republiek is slechts een schijn gebleven, de werkelijkheid kent geen democratie en feitelijk ook geen invloed van het volk door middel van het parlement meer. Waar de volksvertegenwoor diging zich jaar na jaar zelf meer uitscha kelde. steeg automatisch de invloed van den president der republiek. De omstandigheid, dat sedert ruim zeven jaren de eerwaardige' volksheros Hindenburg dat hooge ambt be kleedt. heeft er niet weinig toe bijgedragen, dezen functionaris een machtspositie te ver schaffen, die door den ontwerper van de Grondwet van Weimar wijlen dr. Hugo Preuss zeker niet in dien omvang bedoeld is. Een feit is het intusschen, dat zoowel het vorige kabinet-Brüning als de tegenwoordige regee- ring-von Papen niet meer parlementaire re- geeringen maar naar men het hier noemt. ..Presidialkabinette" zijn, regeeringen. die. meer of minder onafhankelijk van de volks vertegenwoordiging, het volle vertrouwen van het Hoofd van Staat genieten en feitelijk slechts uitvoerders van diens wenschen en desnoods bevelen zijn. Rijkskanselier dr. Brüning demissioneerde dan ook niet met zijn kabinet omdat de volks vertegenwoordiging hem het toch grond wettig verankerde en noodzakelijke ver trouwen ontzegde (hij had in tegenstelling met den tegenwoordigen Rijkskanselier Von Papen steeds een zij het ook kleine meerder heid in den Rijksdag achter zich), maar om dat- de oude heeï Von Hindenburg in den jongen Brüning niet meer den man zag, die hem in zijn streven naar het invoeren van een christelijk-conservatief bewind in alle consequenties volgen wilde en die naar zijn meening te ver ging in het vasthouden aan samenwerking met de sociaal-democratie. Het lijdt geen twijfel, dat de koers der te genwoordige Duitsche politiek, afgezien van de heftige oneenigheid der verschillende volksgroepen, die daardoor uitgelokt is, den ouden veldmaarschalk tenslotte niet onwel gevallig is. Hindenburg is als beroepssoldaat en Pruisisch edelman zelf stok-conservat-ief. bovendien vroom christen en opgegroeid in de tradities der landjonkers. Hij heeft nu eindelijk een rijkskanselier gevonden die weliswaar gelijk ook Brüning katholiek is, maar die in de weinig-tolerante Centrum partij steeds een lastig opponent is geweest en zich tenslotte geheel van haar vervreemd heeft, een vroom christen eveneens, ook oud beroepsofficier. ook tot den landadel behoo- rend, ook christelijk-conservatief, en boven dien intiem bevriend met den eigenlijken mentor dezer regeering, generaal von Schlei cher, thans Minister van Rijksweer. en met Hindenburg verbonden door gemeenschappe lijke banden uit het .Derde Garderegiment te voet". Of zulke dingen in het heder.daagsehe Duitschland werkelijk nog een rol spelen? Ze spelen een rol. Hindenburg plus regeering plus rijksweer zijn daarom de werkelijke machten in Duitschland, merkwaardig genoeg zonder eenige groep van beteekenis in de bevolking werkelijk achter zich te hebben. Het merk waardige geval doet zich voor. dat. als straks werkelijk weer een nieuwe verkiezingscam pagne begint wat nog altijd niet onom- stootelijk vast staat dat deel van het Duitsche volk. dat het met Hindenburg en zijn regeering eens is, feielijk niet weet, op welke partijcandidaten het zijn stem moet uitbrengen om daardoor den regeeringskoers te steunen. Bij de stemming, die onder zoo merkwaar dige en dramatische omstandigheden in den Rijksdag heeft plaats gehad is geconstateerd, dat van de 550 stemmende afgevaardigden slechts 32 bereid waren, der tegenwoordige regeering het vertrouwen uit te spreken. Men kan zich een kleiner percentage nauwelijks voorstellen. Het is dan ook sinds de dagen van Bismarck's vinnigen strijd met de oude volksvertegenwoordiging niet meer te boeken geweest. Zuiver democratisch gedacht, moet tot de conclusie komen, dat onder al deze te genstemmers dan toch groepen te vinden moesten zijn, die een meerderheid konden vor men, welke niet alleen het kabinet parlemen tair ten val bracht maar ook in staat ware, den rijkspresident een nieuw kabinet voor te stellen. Het merkwaardige geval doet zich voor. dat zuik een meerderheid inderdaad tot stand kwam bestaande uit nationaal-so- cialisten. Centrum en Beiersche Volksparty maar dat rijkspresident en rijksregeering deze meerderheid niet wenschten. ten deele om redenen van persoonlijke gekrenktheid, maar ook, omdat zij in het plotselinge sa mengaan van geboren vijanden als Hitiers Nat ionaal-socialisten en het Centrum geen eelijke en in deze spannende tijden betrouw bare combinatie ten bate van de nationale herleving konden zien. Het normale verloop der dingen ware hoogstwaarschijnlijk geweest dat de kanse lier zijn groote rede zou uitgesproken heb ben. dat de partijen zouden hebben geant woord en dat een motie van wantrouwen de regeering tot aftreden gedwongen zou heb ben. die dan de quitantie gestuurd had in den vorm van ontbinding van het onwillige par lement. Deze oplossing is vlugger gekomen, dan wie ook verwacht had en leidde tot een dramatische scène ,die half ernst, half come- die bleek. Met het eindresultaat, dat voorloo- pig Hindenburg meei aan ooit dictator Ls en het parlement zich zelf uit het laatste beetje machtspositie heeft weggemanoeuvreerd. Hindenburg en zijn kabinet zullen nu. de volle verantwoordelijkheid dragend, moeten zorgen voor handhaving van de orde in het Rijk en tevens voor de saneering van den uiterst-gespannen binr.enlandschen toestand. Zij hebben daartoe een programma opge maakt van bijna sensatïoneelc consequenties een programma, dat den lezer bekend is. en waartegen nu vrijwel alle partijen in Duitsch land storm loopen De sociaal-democraten hebben reeds een plebisciet tot opheffing van de sociale noodverordening aangekondigd. De Duitsche kiezer rent dit jaar van de ee'ne verkiezing naar de andere, om tenslotte te merken, dat alles voor niets Is en zijn stembiljet niet den minsten invloed meer heeft op den gang van zaken. Zoodat inder daad een openlijke dictatuur geldig voor de periode van doorvoering der saneerir.gsmaat- regelen. nog de meest gezonde oplossing ware. En men wacht in spanning af. of daartoe tenslotte niet nog za1 worden overgegaan. H. v. B. INGEZONDEN MEDEPF.ELÏNGEN a 60 ets. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 s Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS 98.- MANDSJOEKWO ERKEND. CHINA VRAAGT SCHERPE ACTIE TEGEN JAPAN. TSJANG SJUN, 15 September (Reuter). Japan heeft het verdrag waarbij Mand- sjoekwo wordt erkend, onderteekend. WASHINGTON 15 September. -Reuter). Volgens het ministerie van bui ten land sc he zaken zal Amerika ten aanzien van de er kenning van den nieuwen staat Mandsjoe- kwo door Japan geen maatregelen nomen tot het rapport Lytton te Genève zal zijn be handeld De vraag van den consul-generaal van de Vereer.'.gde Staten te Harbin om bescher ming tegen de roovers, houdt nog geen er kenning van Mandsjoekwo in. NANKING. 15 September (Reuter)Ge lijktijdig met de officieele Japansche me dedeel ing omtrent de erkenning van den staat Mandsjoekwo. heeft de Chineesche re geering een tegenaanval gedaan in den vorm van protestnota's aan Londen, Parijs. Wash ington. Rome en Genève. waarin Japan beschuldigd wordt de territoriale soevereini teit van China te hebben geschonden en waarin een onmiddellijke ir.'cmationale actie tegen Japan gevraagd wordt. In een In krachtige bewoordingen ge stelde nota aan Japan heeft de Chineesche regeering verklaard, dat de erkenning van Mandsjoekwo kan worden geïnterpreteerd als een openlijke schending van de territo riale onschendbaarheid van China. Japan vertegenwoordigt Mandsjoerije te Geneve Het Japansche Ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft een telegram van de MandsjoerUsche regeering ontvangen, waar in tot de Japansche regeering het verzoek wordt gericht de MandsjoerUsche b: langen bij den Volkenbond te willen behartigen. Geen verzoek tot bijeenroeping nngenmogendlicdtMiconf eren tie. Volgens Reuter verklaarde de chineesche minister van financiën Soeng dat China be sloten had niet aan de andere onderteeke naren van het negenmogendhedenverdrag te vragen een conferentie bijeen te roepen in zake het. Japansche protocol tot erkenning der onafhankelijkheid van Mandsjoekwo. Vrees voor ongeregeldheden op 18 September. Aangezien do 18 September ln China als treurdag, in verband met de bezetting van Mandsjoerije. wordt doorgebracht, vreest men in Japansche politieke kringen dat dezo dag niet rustig zal verloopen. in het bijzon der met het oog op de erkening van Mands joerije door Japan. Do Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Oesjlda, heeft de Chineesche regeering telegrafisch verzocht bijzondere maatregelen te willen nemen ter bescherming van do Japansche onderdanen in China. In geval de Chineesche regeering niet in staat mocht zijn de noo- dige maatregelen te nemen, zal do Japansche regeering den minister van Oorlog verzoeken, met oorlogsschepen troepen te zenden naar Sjanghai en andere havens. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. AGENDA VRIJDAG 16 SEPTEMBER Palace: „Der Sieger". Op het tooneel: Al and Val Remo. 7 en 9.15 uur. Rembrand Theater: Anny Andra in „Eine Freundin so goldig wie Du". Op het tooneel: Gorewa en Kireef, het beroemde Russische danspaar. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tot eiken prijs" en „Good News". 8.15 uur. Bakenessergracht 13: Openbare voordracht Rozekruiscrs Genootschap. 8.15 uur. Nieuwe Kerk: Samenkomst afd. Haarlem en Omstreken Ned. Hcrv. Verbond tot Kerk- herstel. 8.15 uur. Krelagchuis (Leidsche Vaart): Bloemen tentoonstelling 1010 uur. La Gaité, Raaks 13. Cabaret, dancing 812 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haariemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Bloeme ndaal: Tentoonstelling van schilderijen en teekenlngen van Tine Honig, Do Struyck Du Moulin en C. J. Laan. Jeugd huis. 105 uur. ZATERDAG 17 SEPTEMBER Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Opvoering van „Het raadselachtige huis". 8 uur. Krelagchuis «Leidsche Vaart): Bloemen tentoonstelling 1010 uur. La Gaité, Raaks 1—3. Cabaret, dancing 8—12 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haariemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Bloemend a al: Tentoonstelling van. schilderijen en teekeningen van Tine Honig, Do Struyck Du Moulin en C. J. Laan. Jeugd huis. 10—5 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Barteljo risstraat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek. Kleverparkweg 13. Tel, 11793.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5