Hoe de werkloosheid te bestrijden? 0 postgirodienst W ij verzoeken onzen abonnés die gewoon zijn per postgiro hun abonnementsgeld te vol doen vriendelijk, dit niet uit te stellen tot het nieuwe kwartaal is aangevangen. Zij besparen zichzelf daardoor den last van het aanbieden der kwitanties en ons de moeite van het incasseeren. DE ADMINISTRATIE HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1932 Wij bespraken dit plan met den wet houder voor de Werkloosheidsbestrij ding. De heer W. J. B. van Liemt verklaarde ons: ..Een zij het nog slechts oppervlakkige kennisneming van dit plan geeft mij de overtuiging, dat het alleszins gewenscht is het in nadere studie te nemen". Later gaven wij op verzoek van den wethouder een uiteenzetting van het plan aan den directeur van den Gem. dienst voor de Werkloosheids bestrijdin g. Wij vernemen daarna van den wet houder, dat de meening van den direc teur over het plan ook gunstig was. e werkloozen-uitkeeringen eischen, nu de werkloosheid zulke enorme af metingen heeft aangenomen, ont zettende bedragen uit de kassen der overheid. En het ontmoedigende daarbij is. dat de gesteunden slechts aan de soberste levenseischen kunnen voldoen, ter wijl de gedwongen ledigheid en de trooste- looze vooruitzichten het moreel der arbeiders ernstig dreigt te schokken. Daarom zou het van veel belang zijn als bereikt kan worden, dat een groot deel der arbeiders aan het werk gezet kon worden zonder dat er zwaardere lasten op de ge meenschap gelegd behoevep te worden. Dit doel wordt hierbij voor oogeh gesteld. Nu worden er tonnen gouds uitgegeven ter wijl er geen arbeid tegenover staat. Er moet een weg gevonden worden om dit geld pro ductief te maken. In die richting is wel wat te doen. Wij tzijn nu al eenige jaren bezig om de maatschap pelijke verhoudingen als een eerst geknoopt touw uit elkaar te rafelen. Als de eene vezel losgemaakt wordt, is het onafwijsbare gevolg, dat er daardoor nóg meer vezels loslaten. Indien er om slechts een voorbeeld te noemen honderd bouw vakarbeiders ontslagen worden, hebben die ook geen geld om iets door een kleermaker of schoenmaker te laten verdienen. De losse vezels van het uit elkaar gerafel de touw hebben geen draagkracht meer. Daarom moeten wij die uitgerafelde stukjes weer (zij het dan ook gedeeltelijk kunstma tig) in elkaar draaien. Stel dat het de bedoeling is om 1000 arbei ders weer aan het werk te zetten dan zou de volgende weg genomen kunnen worden: Die 1000 arbeiders worden opgenomen in een personeelsreserve. Hun loon wordt be paald op f 30 per week of zooveel minder als voor de branche geldend is bij contract of overeenkomst. Alleen worden bij het beste den van het geld beperkende bepalingen op gelegd die uitsluitend tot doel hebben om daardoor ook andere arbeiders aan het werk te kunnen zetten. Zichzelf en anderen dus te helpen! Aan die 1000 man wordt nu als steun uit gegeven ongeveer f 15.000 per week. Het juiste steunbedrag is niet op te geven, omdat het voor een deel afhankelijk is van de grootte van het gezin, toeslag voor wo- ninghuur, enz. Die f 15.000 zijn dus te besteden zon der dat er extra financieele lasten op de overheden (gemeente en rijk) gelegd wor den. De aangenomenenbij ,de arbeidsreserve moeten, ten gunste van de door de gemeente beheerde organisatie der arbeidsreserve, af stand doen van de uitkeering van de werk- loozenkas. Van de zijde der arbeiders is daar tegen natuurlijk geen bezwaar, want zij zijn dan practisch niet meer werkloos. Maar met het rijk moet overeengekomen worden, dat zij theoretisch nog wel als werkloozen aan gemerkt worden, want het is om de uitkee ring te doen. Het rijk kan daartegen geen bezwaar hebben, want als de arbeidsreserve niet zou werken waren en bleven de men- schen werkloos en dus trekbaar. Bovendien er is een precedent. De Minister van Arbeid heeft namelijk onlangs goed gevonden, dat de kasuitkeeringen doorgaan aan eerst werklooze arbeiders uit de diamant-industrie die bij een door de werkgevers georganiseerde werkverschaffing worden aangenomen (het zoogenaamde plan Douwes). Als men zonder meer die f 15.000 zou laten verwerken zouden er niet veel meer dan 500 man aan het werk gezet kunnen worden. Daarom moet bereikt worden dat door den een ook de ander aan het werk komt. De gemeente moet van die 1000 man 600 man aan groote werken zetten die anders in de tegenwoordige omstandigheden niet uit gevoerd zouden worden. Een nieuw gebouw voor de Meisjes HB.S. Een brandweerkazerne. De brug over het Zuider Buiten Spaarne. Een nieuw gebouw voor den Geneeskundi gen dienst. Bouw van goedkoope arbeiderswoningen. Uitbreiding van het Openbaar Slachthuis. Een nieuwe Lange Brug. Normalisatie van den Zijlweg. Verschillende asphalteeringswerken. Het verbouwen van de Janskerk tot ge meente-archief. De verbouwing van het Stadhuis. De volledige aanleg van de nieuwe begraaf plaats aan den Vergierdenweg. (Thans wordt slechts een- klein gedeelte van dit plan uitgevoerd). Als de gemeente een brug zou laten bouwen zou het ijzerwerk op een Haarlemsche fabriek gemaakt moeten worden door werklieden die ook deel uitmaken van de arbeidersreserve, die daartoe in dienst zouden treden van be doelde fabriek. De gemeente zou op deze wijze in deze crisisjaren groote werken krijgen. Het lijstje van werken der gemeente zal ongetwijfeld lang genoeg zijn voor de crisis jaren. Als de crisis eenmaal voorbij is zal de ge meente zich als werkverschaffer in het groot i kunnen terugtrekken. In dezen crisistijd is van meer dan een zijde het betoog gehoord, dat het de taak van de overheid is om in tij den van malaise te zorgen voor objecten voor werk. In den normalen tijd zou de overheid alleen de op dat moment nog noodzakelijke werken kunnen laten uitvoeren. Die 600 man die op deze wijze te werk ge steld zouden worden zijn natuurlijk meest bouwvakarbeiders, grondwerkers, enzoovoort. Het is niet de bedoeling dat de gemeente (een enkel misschien uitgezonderd) in eigen beheer zou nemen. De gewone weg van een aanbesteding kan gevolgd worden Alleen moeten de aannemers hun werklieden kiezen uit de ingeschrevenen van de Haarlemsche Arbeidsbeurs die voor een opneming in de arbeidsreserve in aanmerking komen. Er zijn zooveel ingeschrevenen dat een vrije keuze mogelijk zal zijn, ook al zou daarbij wel re kening gehouden kunnen worden met bij zondere wenschen van eenige voorkeur voor werkloozen die het langst zonder werk ge weest zijn. Doordat de gemeente eenige groote wer ken laat uitvoeren zullen in de neven-bedrij ven ook vele arbeiders werk kunnen krijgen. De gemeente moet alle opdrachten als dit eenigszins mogelijk is aan Haarlemsche be drijven gunnen. Die bedrijven moeten dan op zich nemen om een aantal arbeiders aan te nemen die noodig zijn om de bedoelde op drachten uit te voeren. Die werklieden wor den dan ook opgenomen in de arbeidsreserve. Zij staan wel geheel onder de verantwoorde lijkheid van die particuliere werkgevers, maar moeten zich de beperkende bepalingen omtrent loon getroosten die voor alle arbei ders der arbeidsreserve gelden. Op die manier kunnen naar schatting de volgende drbeiders in de nevenbedrijven aan gesteld worden: Transport van steenen. dakpannen enz. van de fabriek naar Haarlem 10 man. In de stad: 10 man. Houtleverantie (zagen inbegrepen): 10 man Meubel-fabricage (banken voor scholen, enz.)10 man. Glasleverantie 4 man. Verffabricage: 5 man. Vervoer van zand, kalk, enz.: 5 man. Maken van klein ijzerwerk: 5 man. Loodpletten: 2 man. Tegelfabricagc (trottoirtegels): 2 •man. Totaal "3 man. Natuurlijk is een juiste raming moeilijk te maken. Het betreft hier dan ook slechts een schatting. Voor het eene bedrag kan het iets meer zijn, voor de andere wat minder. De mannen die bij de Arbeidsreserve wer ken moeten een gedeelte van het verdiende geld op een aangewezeïi manier besteden, om daardoor ook andere werkloozen in staat te stellen aan het werk te gaan. Per week moet besteed worden: f 0.75 voor den schoenmaker. Opbrengst per 1000 man f 750 in de week. Werk voot 15 Schoenmakers. f i.voor den kleermaker. Opbrengst f 1000 Werk voor 20 kleermakers. Het behoeft niet alles nieuw werk te zijn; keeren en herstellen valt daaronder ook. f 0.50 voor sigaren. Opbrengst f 500. Werk voor 10 sigarenmakers. f 0.50 voor behanger en stoffeerder. Op brengst f 500. Werk voor 10 behangers en stoffeerders. (Ook opknappen van oude meu belen). f 1.— voor den bleeker. Opbrengst f 1000. Werk voor 20 man. Totaal 75 man. Ook hier geven wij slechts een schatting. Het is niet onmogelijk, dat bij een nadere bestudeering het geld voor een gedeelte beter op een andere manier besteed kan worden. Het gaat evenwel van het beginsel, dat door een zeker aantal arbeiders werk te ge ven de mogelijkheid bestaat, dat daardoor ook anderen aan het werk komen. Het zou vooral nader onderzocht moeten worden of het geld voor de bleekerijen pro ductief gehoeg besteed zou worden, omdat wij vernamen, dat geen vaklui uit die bran che zonder werk zijn. Het zou evenwel mo gelijk zijn dat door die werkverruiming in het bedrijf toch nieuw personeel kan worden aangesteld als helper of voor het halen en brengen van de wasschen. Het is duidelijk, dat het ook bij deze werk verruiming niet de bedoeling is om de be staande werkgevers uit te sluiten. De bestel ling en de aanneming van nieuwe werkkrach ten moet zich aanpassen bij den bestaanden toestand. Natuurlijk is een uitzondering te maken voor afzonderlijk werkende kleerma kers. schoenmakers, enz. Hoe de verplichte besteding van deze gel den geregeld zou moeten worden zal een na dere studie vereischen. Het is evenwel mo gelijk een goede oplossing te vinden. Ook al zal er wat administratie voor noodig zijn om dit goed te regelen. Voor die administratie kan evenwel gebruik gemaakt worden van thans werkloozen. Door het instellen van deze arbeidsreserve zijn de 1000 vroegere werkloozen in staat om hun huur te betalen. De arbeidsreserve ga randeert aan de huiseigenaars de huur in den een of anderen vorm. De huiseigenaars moeten daarentegen op zich nemen om ge durende den tijd dat een huurder opgeno men is in de arbeidersreserve 1 '5 van de ont vangen huur te besteden aan het onderhoud en de verbetering der huizen. Huur geschat op f 5 per week. Opbrengst dus f 1000 per week. Daarvoor kunnen 20 a 25 man van de arbeidsreserve aan het werk gezet worden. Meest schilders metselaars, loodgieters, enz. De huiseigenaars besteden dit- geld dus aan hun eigen huizen. Aan de huizen waarin werkloozen woon den is. omdat in alle gevallen met de volle I huur betaald werd. Ls den laatsten tijd niet veel aan het onderhoud gedaan. Het zal dus Een plan om een groot aantal werkloozen aan den arbeid te zetten zonder zwaardere financieele lasten op de overheden te leggen. geen toer zijn om de eerste jaren f 50 aan elk huis te laten verbeteren. Voorts moeten de menschen van de Ai beidsreserve een groot deel van hun verdien sten bij Haarlemsche leveranciers besteden. Stel f 12 per week. De winkeliers en hande laars die voor die leverantie in aanmerking willen komen, moeten 10 pet. van den ver koop in de kas van de arbeidsreserve stor ten. Er is geen gedwongen koop want ieder kan koopen bij eiken winkelier die een biljet aan zijn raam hangt: „hier worden bonnen der arbeidsreserve in betaling genomen" Door de arbeidsreserve stijgt de koopkracht van die 1000 man en dus de omzet der win keiiers. zoodat het billijk is. dat de winkeliers een deel van hun winst afstaan Opbrengst per 1D00 man f 1200 per week. De gemeente zegt aan Haarlemsche indus- trieele ondernemingen voor het aanvaarden van opdrachten die anders naar het buiten land zouden gaan f 10 per man en per week toe. Als op die manier 220 man aangesteld worden, is de uitgaaf per week f 2200 Ver moedelijk is dit bedrag veel te hoog. Het zal in de practijk wel lager gesteld kunnen worden. Voor de controle en uitvoering der arbeids reserve zijn ongeveer 7 man noodig. Dan zijn dus alle 100 man der arbeidsre serve aan het werk gezet. De rekening wordt dan aldus: Thans wordt aan die 1000 man aan steun uitgegeven f 15.000 per week. Van de 600 man die de gemeente aan de uitvoering van werken zet wordt 14 van het arbeidsloon op den kapitaaldienst geschre ven. Uit den kapitaaldienst wordt dus per week voor de arbeidsreserve beschikbaar gesteld 600 maal f 7.50 is f 4500. Inkomsten van de 10 pet. van- den verkoop van winkeliers f 1200. Totaal inkomsten dus f 20.700. Ten laste der arbeidsreserve komen: 600 maal f 30 voor de werklieden f 18.000 7 man controle a f 30 f 210 220 man steun industrie a f 10 f 2.200 Totaal f 20.410 Als dus inderdaad f 10 voor steun aan de industrie moet worden uitgegeven is er een reserve van f 290 per week. Hoe staat het nu evenwel met den kapitaal dienst. Die 600 man zullen aan loon per jaar f 936.000 verwerken. Het is dus aan te nemen dat f 465.000 aan materialen verwerkt zullen worden. Van deskundige gemeente-autoriteiten werd namelijk verzekerd, dat ongeveer het derde deel van een groot bouwwerk bestaat uit kosten voor materialen. 2/3 is namelijk arbeidsloon. In dat jaar zullen dus ten laste van den kapitaaldienst komen f 465.000 1 '4 van f 930.000 loon) f 242.500 loon is rond f 700.000 Aan rente en afschrijving zal dus per jaar noodig zijn f 50.000. Namelijk 5 pet. rente en 2 pet. afschrijving. Misschien zou het zelfs mogelijk zijn de afschrijving der eerste jaren uit te stellen tot later. Daartegenover staat evenwel, dat de ge meente een belangrijke hoogere belasting ontvangst heeft. Per arbeider is die wellicht te stellen op f 40. zoodat door die hoogere be lastingontvangst de hoogere kapitaals-uit gaven vrijwel gedekt worden. Bovendien is aan te nemen, dat deze 1000 menschen meer gas en electriciteit gebruiken. Als die ver hooging van omzet op f 10.— per jaar per arbeider gesteld wordt, is dat al f 10.000 per jaar. Daarbij komt dan nog de meerdere ontvangst van schoolgeld, ziekenverpleging, enz. die moeilijk onder cijfers te brengen zijn. In elk geval is zeker, dat door het te werk stellen van 1000 arbeiders de gemeentefinan- ciën met meer dan f 50.000 gunstig beinvloed worden. Daarnaast nog de invloed van de vermin dering van het aantal werkloozen, dat op de geheele stad uitwerking zal hebben. Ook in de belasting-ontvangst van anderen. Voor het tweede jaar zou de kapitaalsdienst. verzwaard worden, maar dan is de toestand opnieuw onder de oogen te zien. Voor de financiering van den kapitaal dienst zou het noodig zijn een belangrijke geldleening te sluiten. Betaling Abonnementsgeld per Vermoedelijk zou het rijk in deze willen .medeweiken ais voor 2 3 van het :e leenen geld de Nederlandsche industrie ge steund wordt door het betrekken van Neder- landsche materialen. Bovendien heeft het rijk ook nog het voor deel van de vermeerderde belastingontvangst. De gemeente zou desnoods van het loon der menschen der arbeidsreserve meteen de beasting kunnen inhouden, om daardoor de financiering gemakkelijk te maken. Als deze methode van werken gekozen wordt is het voordeel, dat dc gemeente voor weinig extra geld werken krijgt die in of na de crisis toch noodig zouden zijn en dan maar voor ongeveer de helft van de normale kosten. 3 4 van het verwerkte arbeidsloon wordt im mers niet ten laste van de rekening gebracht. Indien de gemeente op deze wijze o:k eenige woningcomplexen zou bouwen, zou de exploitatie-rekening zoo laag kunnen zijn, dat de huizen slechts lage huren behoefden op te brengen. De gemeente heeft behoefte aan woningen met lage huren. Natuurlijk zou het rijk voor werken die in en om Haarlem zouden kunnen worden uitgevoerd voor rijkswege, van het goed koope werken van de arbeidsreserve kunnen profiteeren. Di; zouden vanzelf ook objecten moeten zijn die anders in dezen crisistijd niet uitgevoerd worden, want door de werking van de arbeidsreserve mag de hoeveelheid nor maal werk die aan de markt komt niet verminderen. Het zou evenwel mogelijk zijn eenige werken te kiezen die voorloopig naar de toekomst verschoven zijn. Op het program ma van het rijk staat bijvoorbeeld het bouwen van een brug over het Noorder Buiten Spaarne en een over het Zuider Buiten Spaarne (veel zuidelijker dan de brug die de gemeente zou bouwen bij de Rustenburger- laan). Verder aanleg van verschillende rijks- en provinciale wegen in de omgeving van Haarlem, de bouw van een brug met viaduct bij de Liede in den rijksweg HaarlemAm sterdam. Het allergrootste voordeel is, dat de werk loozen aan het werk gezet worden. Zij ontvangen dan f 30, waarvan f 12 be steed moet worden voor nuttige dingen in winkels (levensmiddelen daaronder be grepen). Verder voor schoenmaker, kleer maker, sigarenmaker, bellanger en stoffeer der en bleeker f 3.75. Voor huur zal f 5 noodig zijn en voor belasting f 1, zoodat iemand voor zijn andere uitgaven nog f 8.25 overhoudt. Daarmede zal hij heel wat meer kunnen doen, dan nu van het overblijvende van zijn steun na aftrek der noodzakelijkste dingen. Het contractueele loon voor verschil lende arbeiders is meer dan f 30 per week. Voor dien dat geldt, moet zooveel uur werken dat hij aan een loon van f 30 komt. Het loon wordt gedeeltelijk in baar geld en gedeeltelijk in bonnen uitbetaald. Feitelijk gemeentelijk papieren geld. Dit schema geldt voor een arbefdsreservc van 1000 man, maar is ook voor vergrooting of verkleining vatbaar. Als de toestanden normaler worden kan de arbeidsreserve automatisch uitsterven, want de arbeiders zullen als het mogelijk is na tuurlijk zoo gauw mogelijk naar de vrije arbeidsmarkt overgaan. Mocht de regeering niet, willen medewer ken voor zoover het betreft de erkenning dat de arbeiders die opgenomen worden in de arbeidsreserve geen werkloozen zijn en nog recht hebben op een uitkeering, dan komt de zaak anders te staan, maar blijft de uitvoering van het plan toch nog mogelijk. De rekening wordt dan aldus: De gemeente moet het geheele loonbedrag van de 600 arbeiders aan groote werken voor haar rekening nemen. Dat wordt per jaar 52 x 600 X f 30 - f 936.000. Aan materiaal komt daarbij f 470.000. Te zamen f 1.406.000. Dit geeft een jaarlij kschen rentelast van ongeveer f 100.000 Met. de uitkeeringen die van de winkeliers ontvangen worden (f 60.000 per jaar) moet volstaan worden om steun te verieenen aan de Haarlemsche industrie. Voor rekening der gemeente blijven dan nog de kosten voor controle. Die zouden dan zoo laag mogelijk gehouden moeten worden. Desnoods zou ■met f 10.000 per jaar volstaan moeten wor den. wat mogelijk zou zijn als gedeeltelijk over bestaande diensten werd beschikt. De rekening wordt dan aldus: Jaarlijksche lasten voor de gemeente over het eerste jaar f 110.000. Aan belasting, grooteren omzet van elec triciteit, gas. enz., wordt I 50.000 terugont vangen. Blijft f 60.000. De gemeente spaart evenwel ln dat geval een groot bedrag dat nu aan die 1000 arbei ders als steun wordt uitgegeven. Hoeveel dit is valt moeilijk met zekerheid te zeggen, om dat het lastig is te berekenen hoeveel van den steun van een werklooze voor rekening van hei rijk en van de gemeente kom:. Bo vendien is het voor de verschillende groepen arbeiders verschillend. Als wij evenwel ramen, dat van die f 15 steun f 8 ten laste van de gemeente komt. wordt door de gemeente aan die 1000 ar beiders per jaar uit de gemeentekas f 416.000 steun uitgegeven. Het eerste jaar zou dit voor de gemeen tekas per 1000 arbeiders die bij dc arbeids reserve aangesteld worden een bezuiniging van f 356.000 beteekencn. Voor het tweede jaar staat het dan iets minder gunstig. Dan zijn de kapitaalslastcn f 200.000 plus f 10.000 voor controle ls f 210.000. Daartegenover staan f 50.000 baten, zoodat de lasten f 160.000 worden. Het tweede jaar wordt dus op de gemeente- uitgaven f 256.000 bezuinigd. Wat een econoom, raadsleden van uiteenloopende politieke richtingen en leiders nan verschillende vak organisaties .over dit plan ver klaarden: Wij bespraken mot eenige invloedrij ke stadger.ooten dit plan. Hun verklaringen volgen hier: J h r. D r. J. C. M o 11 e r u s, secreta ris van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken: Met belangstelling nam ik van dit plan kennis. Ik vind de gedachte vin dingrijk. Als de medewerking van de Kamer van Koophandel gevraagd zou worden zal zij daarvan ben ik over tuigd alle steun verieenen. P. J. M. van Tetering. voorzitter der Middenstandscentrale voor Haar lem en omstreken: Ik ben overtuigd, dat voor zoover de Haarlemsche winkeliers zouden moeten helpen om dit breed opgezette plan te doen slagen, zij volledige medewerking zullen verieenen. omdat dit niet alleen in het belang der stad, maar ook in hun eigeh belang is. C. van der Winden. Alg. secreta ris van den Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond en bestuurder van den Haarlem- schen Bestuurdersbond: Het hierbij ontvouwde plan tot be strijding der werkloosheid acht ik zeer goed uitvoerbaar. Het brengt de slin ger in het uurwerk dat nu vrijwel stil staat. M r. D r. F. A. B ij v o e t raadslid Het plan ls oen aandachtige studie alleszins waard. H. J. L. Klein Schiphorst, raads lid en aannemer: Het beste zal zijn dit plan. waarin ik veel goeds zie. aan een commissie ter bestudeering te geven. J. Ph. Castricu m, raadslid en be stuurder van R.-K. vakorganisaties: Ik vind de sociale gedachte die ln dit plan zit zeer aanlokkelijk. Er moet ge tracht worden om tot uitvoering daar van te komen. G. Wolzak Hzn.. raadslid Het plan Ls waard nader bestudeerd te worden. Het kan de brug zijn om tot normale toestanden te komen. Joh. Visser, raadslid en bestuur der van den Christ. Natlonalen Werk mansbond: Dc groote gedachte van dit plan: hoe de renteloos liggende werkkracht, der arbeiders weer productief te maken en tevens de stagnatie in het tot stand- komen van nuttige en noodige werken op te heffen op een wijze. dat. verschil lende groepen der stedelijke bevolking daarbij belang hebben en medewerking kunnen bieden, schijnt mij zeer aan trekkelijk toe. Daarom Ls m.i. nadere bestudeering van dit schema ten zeer ste aanbevelenswaardig. M. L. A. Klein, raadslid: Er moet ernstig naar gestreefd wor den dat dit, plan uitgevoerd zal worden. A. Mars, raadslid en voorzitter van den Haarlemsohen Bestuurdersbond: Ik begroet dit plan met sympathie. Van arbeiderszijde ls het toe te juichen, ook zie ik er een gemeenschapsbelang in Voorts sluit ik mij aan bij de verkla ring van den heer Van der Winden. Mr. W. de Rijke, raadslid: Hoewel ik deze materie niet voldoende be ll eersch. komt het mij voor dat het plan in groote trekken juist ls en zeker een ernstige en onverwijlde bestudeering verdient. Tegen enkele bijzonderheden heb ik bedenkingen, maar dat is van later zorg. M. de Braai, raadslid: Het plan lijkt mij de bestudeering overwaard, niet het minst door hen die dagelijks worstelen met het werkloos heidsprobleem en die geroepen zijn da- d«n te doen ter beteugeling. Voorloopig twijfel ik niet aan de prac- tlsche uitvoering als er een ernstige wil aanwezig is cn blijft. Het derde jaar bedraagt dc bezuiniging f 156.000. Het vierde jaar f 56.000. Eerst in het vijfde jaar zou f 44.000 meer uitgegeven moeten worden, voor het bedrag van f 821.000 die in de vorige vier jaren min der in contanten werden besteed. Wij zouden dus al 5 of 6 jaar crisis moeten doormaken in dezelfde mate voor den kapi taaldienst meer geld zou kasten dan nu per jaar aan steun wordt uitgegeven. Bovendien zou het dan billijk zUn. dat het rijk de gemeente financieel tegemoet kwam, want in dat geval bespaart de gemeente voor 't rijk aan steun per 1000 arbeiders die opgenomen worden in de arbcidsccntrale gedurende elk jaar f 361.000. In dit laatste systeem komt eenigszins het idee van een crisLsleening naar voren, want een gedeelte van de crisLslasten worden naar latere Jaren verschoven. Maar daarte genover staat, dat ln die latere Jaren anders die gelden uitgegeven zouden moeten worden voor de uitvoering der werken die nu in den crisistijd zijn gebouwd. De gemeente zou als deze wijze van finan ciering gevolgd zou worden van het rijk een subsidie voor eiken arbeider kunnen vragen die door middel van de arbeidsreserve ie werk gesteld zou worden. Elke arbeider wil zeggen een besparing van ongeveer f 7 steun per week voor het rijk. Met de uit keering der kassen zou namelijk dan geen rekening gehouden behoeven te werden, om dat men alleen te werk zou kunnen ste'.len de arbeiders die van de kas uitgetrokken zijn. Indien het rijk per arbeider van de reserve f 3 steun aan de gemeente zou geven, zou dit voor de gemeente een inkomst beteekencn

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5