DE FILM. LAAT UW COSTUUM J. LOTTCERINC ItutaTatufoeiSfae HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1932 van f 156.000 por jaar. Dat zou dan de finan ciering voor de gemeente veel vergemakke lijken. Het is al meermalen In den raad gëzeged, dat de gemeente door geen of bijna geen werken te laten uitvoeren, op den verkeer den weg is, want daardoor wordt de werk- Jooshid zeer sterk in de hand gewerkt. Wij hoorden dezer dagen een. zeer sterk, staaltje. Ruim een jaar geleden heeft de gemeenteraad een besluit ingevoerd om het parkeeren van auto's in de drukke winkel straten te regelen en te beperken in het be lang van het veilige verkeer. Dit besluit is tot heden niet uitgevoerd, omdat de gemeente, geen f 1000 wil uitgeven om de borden te laten maken die voor dezen maatregel noodig zijn. Dit 1000 gulden zijn voor het allergrootste deel arbeidsloon, want de borden kunnen te Haarlem gemaakt worden. Als zoo'n opdracht wel werd uitgevoerd zou ver moedelijk een kleine f 500 aan werklozen steun gespaard worden. Die borden zouden dus nu slechts f 500 kosten terwijl de ge meente er laiter f 1000 voor zou moeten be talen. De gemeente Is thans zoo karig met haar kapitaals uitgaven dat ook de uitgaaf van f 1000 voor het maken van een nieuw urinoir op do Groote Markt naar de toekomst ver schoven is. Dit zijn slechts kleine ding/en die evenwel kenmerkend zijn voor den toestand. De gemeente kan nu namelijk op den gewonen dienst moeilijk uitgaven doen, omdat zooveel van die inkomsten noodig is voor de steun bedragen. Als. daarom die op de bovenom schreven wijze een deel naar den kapitaal- dienst verschoven zou worden, komt op den gewonen dienst een belangrijk bedrag vrij. dat zeer nuttig te besteden zou zijn. Nu ls bijvoorbeeld op de begrooting voor 1933 voor het. onderhoud van straten veel minder uit getrokken dan vorige jaren. De overtuiging bestaat dat voor het nu geraamde bedrag onze straten niet voldoende te onderhouden zijn. Zoo geld op de gewone middelen be schikbaar zou komen, zou een deel daarvan bestemd kunnen worden voor verhooging van den post voor het onderhoud van straten. Misschien zou het dan ook mogelijk zijn om wat minder te .schrappen op de subsidies voor nuttige vereenigingen. die nu door de door B. en W. voorgestelde verlaging der subsidies met den ondergang bedreigd worden. Men weet. dat de Duitsche regeering de werkloosheid bestrijden wil door subsidies aan de industrie. In zoover stemt dit dus overeen met een detail van dit plan. Maar het groote verschil ls. dat de Duitsche regée- rlng werken met bela.stlngbons en geheel wil specvleeren op de toekomst. In ons plan ligt het geld voor steun aan de Industrie als het ware op tafel door de bijdragen die van de winkeliers'gevraagd worden als aandel in hun gestegen omzet. Die steun aan de industrie zou ook nog uit gebreid kunnen worden door het betrekken van andere particulieren in het plan voor werkverruiming. De arbeldsccntralc zou ook werken kunnen uitvoeren voor anderen als de gemeente Haarlem. Bijvoorbeeld voor vereenigingen die een goed doel nastreven. De Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose heeft dringend behoefte aan een nieuw gebouw. In dezen crisistijd kan zij er niet aan denken de volle bouwkosten te betalen. De arbeidscentrale zou evenwel veel goedkooper kunnen bouwen, omdat haar kos ten gedekt, zonder dat per bouwvakarbeider het volle loon in rekening wordt gebracht. Bij zoo'n gunstige aanbieding zou de ver een iging er misschien over denken om haar nieuwe gebouw te laten zetten. Op die manier zouden nog wel meer werk- objecten aan de markt kunnen komen. Tot zoover een uiteenzetting van het plan wat de groote lijnen betreft. Natuurlijk zou den bij een toepassing nog vele details beke ken moeten worden en mogelijk ook wat her zien worden. Het gaat evenwel om de gedach te een weg te zoeken om de werkloosheid te bestrijden door te beïeiken dat door den eenen arbeider aan het werk te zetten, ook verkregen wordt, dat daardoor andere werk- oozen profiteeren. Die gedachte ge'ven wij hierbij in overwe ging. C. J. VAN TILBURG. Bij de Haarlemsche Bioscoop-directeuren. Ervaringen en vooruitzichten. Nu ik als referent voor Haarlem's Dagblad geregeld met hun werk in aanraking zal komen, heb ik eens kennis gemaakt met onze bioscoop-directeuren en met ben over hun ervaringen in het verleden en hun vooruitzichten voor de naaste toekomst ge sproken. Wat het eerste punt betreft, trof ik het bij den heer Bakker inzoover bizonder ge lukkig, dat hij Juist op het PUWt staat een jubileum te vieren. Het Rembrandt-theater bestaat thans vijf jaar en deze gebeurtenis zal men morgen herdenken door - inplaals van het gewone variété-programma een con cert te geven van de Haarlemsche Orkest- Vereeniglng onder leiding van den heer Schuurman. Vijf jaar is in de ontwikkelingsgeschiedenis van de jongste der kunsten een heële tijd. Wij kunnen nu al niet meer begrijpen dat er een periode geweest ls. waarin men het nog zonder geluidfilms moest, stellen! En toch. welk een emotie heeft betrekkelijk kort geleden de eerste geluidsfilm, The singing Fool, in het Rembrandt-theater verwekt., vier weken lang heeft dit werk. waarin Al Johnson en Sunny Boy hun triomfen vier den. de Haarlemmers beziggehouden. Deze geluidfilm werd nog gedraaid op het platensystéem; de eerste op bandsysteem was: De onsterflijke Lomperd. ..Wat is tijdens d:t eerste lustrum wel heit grootste evenement in het Rembrand'- theater geweest?", vroeg ik den heer Bak ker. ..Het record heeft in Februari van 't vorige jaar lm Westen nichts Neues geslagen; deze film heeft vijf weken aaneen gedraaid voor een uitverkocht huis. Een evenement zou men ook de vertooning van City Lights kun nen noemen, waarmee wij in Mei van het vorig jaar het gemoderniseerde theater na een maand sluiting hebben heropend. Veel succes hebben we ook gehad ma De Ni- belungen. met Emil Jamming's Psuust. De Patriot en De blauwe engel, met Mariene DeiKricli in Onteerd en Shanghai -express, met verschillende films van Maurice Chevalier, die hier in Augustus 1930 voor het eerst in Innoceuse de Paris is opgetreden. Ook de Russische film De Weg naar het leven, heeft hot goed gedaan. Maar Pallenbeng's De Brave Zondaar is hier niet in den smaak geval len. „Heeft het Ilaarlemsch publiek een be paalde voorkeur?" „Er is ook in dit opzicht ontwikkeling. Met de ouderwetse he sensatie-film behoeven we niet mier aan te komen. Wat men op het oogenbiik wensoht, zijn de operette-films in hot Weensche genre met ouderwetsche Wocnsche walsen, zooals Het congres danst En dan let men ook vooral op de namen der acteurs en actrices: men wil een Cheva lier of een Dietrich. Daarom Ls het goed ge zien van de Ufa. dat zij than/ de geliefde spelers bijeenbrengt en telkens nieuwe com- binat.es maakt". „Hebt u 't repertoire voor 't kamend seizoen al klaar?" „Dat wil zeggen: ik heb weer een twee honderd films ter beschikking, waaruit ik een keuze kan doen. Zco u weet heeft ons con cern hier ter stede twee theaters: Rembrandt en Palace zijn in één hand. In onze beide theaiters krijgen we ook nu weer de volledige Ufa-product ie. die allengs reputatie genoeg heeft verworven. Hierbij is o.a. een nieuwe creatie van Hans Aibers in Quick de clown. Dan komt van de Universal ogi. ce Oost-Bomeo-film en van de City Peter Voss de millioenendief, de eerste humoristische film van Dupont. en van de Paramount Maurice Chevalier In een nieuw werk: Love me to night". Ook de heer Hartman van Luxor. heeft een jubileum in hot vooruitzicht. Het volgend jaar zal het een kwart eeuw geleden zijn. dat hij zijn loopbaan als bioscoop-exploitant is begonnen. Deze directeur, die tevens eige naar van zijn theater ls. is een oude rot in het vak en kan, als opgegroeid met het bedrijf, het heden, met het allerprimitiefste verleden vergelijken. En ovenals de heer Bakker constaiteert ook hij een ontwikkeling in den smaak van het publiek, welke met de ontwikkeling van het bedrijf gelijken tred houdt. „Aanvankelijk beschouwde inen de film als een amusement voor kinderen", zei hij. ..De bioscoop was geen plaats voor verstandigs menschen. Maar dat is in den loop der jaren veranderd. En doordat het publiek zooveel ziet en telkens het beste van 't beste. wordJl hefc al maar kieskeuriger en dit is voor de kunst een goed ding. De tijd. waarin men sensatie vroeg van de film is onherroepelijk voorbij. De dagen van Tom Mix zijn geteld. En op lachen blijven de menschen vooral in deze sombere jaren belust-, maar ook een amusementsfilm .slikken ze niet meer, of ze, moet goed zijn!" De heer Haftman, die zijn loopbaan' als bioscoop-exploitant te Leiden is begonnen, heeft zich in 1919 te Haarlem gevestigd. „Waar nu het Luxor-theater staat, ston den toen twee patriciërshuizen", verltelde hij mij. „In het ééne woonde een dokter, in het andere een apotheker. We hebben van die panden een bioscoop gemaakt en zoo is het nu een gezonde apotheek geworden". Volgens den heer Hartman is de voorkeur van het publiek voor de operette-film aan het tanen; men is. er mee overvoerd en wil wel eens wat anders. Deze directeur meent te hebben opgemerkt, dat de tragische film. maar dan ook al weer alleen de goede! thans het meest in den smaak valt. Met werken als Moeder. Menschen achter tralies, Kameraadschap en Potemfcn heeft Luxor het meeste succes gehad. De Russische film wh er hier nog niet in: in dit opzicht is Potemkin een uitzondering geweest. Ook Luxor belooft voor het nieuwe seizoen veel belangwekkends. Uit de Filma-productie komen o.a Pabst's Atlantis met Brigitte Helm als de verieidelijke koningin Antmea, Het testaimen van <lr. Maftu i\ een ver volg op het bekende werk van Fritz Lang, Lamac's verfilming van Strauss' Fledermaus, Harold Lloyd in Grootmoeders Jongen en van de Metro-Goldwyn Menschen in 't hotel, met Greta Garbo. die met Ramon Novarro ook Mata Hari zal spelen. King Victor's Groote Parade thans ais geluidsfilm. Buster Keaton als de Philantroop en als de Ver liefde Loodgieter, een Feyder: De zoon van den Rad j all en een Vidor: Zijn zwaarste strijd (met Jackie Cooper). Inderdaad, de heer Hartman heeft wel gelijk, als hij zeg't, dat de Haarlemmers om een goede film te zien. niet naar Am sterdam behoeven te gaan! H. G. CANNEGIETER SCHOUWBURG JANSWEG. De Amsterdamsche Tooneelvereenigfng. Dir. Albert van Dalsum en A. Defresne, zullen Zaterdag 24 en Zondag 25 September in bovengenoomden schouwburg twee voorstel lingen geven. Zaterdag 24 September zal op gevoerd worden als première hier te Haarlem „Het verleden cener vrouw" van L. Piran dello. met Charlotte Kohier in de hoofdrol. Zondag 25 September zal opgevoerd wor den „Het Chtneesche Landhuis", met Albert van Dalsum in zijn bekende creatie van Yuan Sing, de rijke Chinees. Verder zullen in deze stukken medewerken Sara Heyblom. Willy Haak, Carpentier Alting, Jules Verstraete, Ph. la Chapelle, Cruys Voor berg, e.a. UIT DE STAATSCOURANT. VOORZITTER TWEEDE KAMER. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijkvak der tegenwoordige zitting benoemd mr. J. R. H. van Schaik. lid van die Kamer. ONDERSCHEI DINGEN. Bij Kon. Besluit ls aan Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. Minister van Buitenlandsche Zaken, verlof verleend tot het aannemen van het eereteeken van het Grootkruis der Orde van de Kroon van Zuid-Slavië. AUDIËNTIES. Dc gewone audiëntie van den Minister van Defensie zal op Maandag 26 September e.k. niet verleend worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. geregeld persen, 'smorgens afgehaald, 'savonds bezorgd. PRIJS f 1,— VERVERIJ EN CHEM. Groote Houtstraat 5 a WASSCHERIJ Telef. 10771 INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. IN DE TWAALF PROVINCIëN. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat. waar zooveel zorg besteed wordt aan het schoolkind en den kleuter, de heele kleintjes, die tenslotte de meeste zorg vereischen, totaal vergeten worden. Daarop richt men ln vele plaatsen comités op, die kinderbewaarplaatsen trachten te stichten, waar de babies, waarvan de moe ders gedwongen zijn buitenshuis het brood te verdienen, of bij ziekte der moeder goed verzorgd worden. Dat er in Haarlem een dergelijk comité bestaat, zal iedere Haarlemmer nu lang zamerhand wel weten. Ondanks de zeer moeilijke tijdsomstandigheden heeft dit comité reeds f 13.000 bijeen weten te bren gen, terwijl nog f 2000 zijn toegezegd. Voor- loopig is van de zijde der gemeente geen fi- nancieele steun te wachten; het comité zal zich moeten houden aan den welgemeenden raad van den wethouder van Financiën, nl. op dezelfde wijze als tot op heden door te werken, totdat de benoodigde gelden, zijn verkregen. Maar het comité rekent ook op den steun van alle inwoners van Haarlem en omstre ken. Het biedt daarvoor in ruil een reisje door alle provinciën van Nederland. De reis kosten zullen slechts 25 cent bedragen en de reis zal maar zeer kort duren hl. naar de bovenverdieping van den nieuwen aanbouw der firma Gerzon, Groote Houtstraat. Zoodra het gebouw gereed is, ongeveer in de laat ste helft van October, zal de reis kunnen be ginnen. Hoewel er geen natuurschoon te ge nieten valt wachtenxien bezoekers toch vele attracties. Er zal zeer veel merkwaardigs te zien zijn: kleederdrachten, voortbrengseleu lekkernijen Alles wordt door een uitgebreid comité, afkomstig uit de verschillende dee- len van het land. met de grootste zorg sa men gesteld, zoodat de reizigers zeer voldaan van hun reisje huiswaarts zullen keeren. Tenslotte heeft het comité een verloting op touw gezet, die wel in ieders smaak zal vallen. De loten kosten slechts 25 cent. de prijzen zijn zeer fraaie en nuttige voorwer pen alleen dames- en hee ren kleed ing en toiletartikelen. In enkele der Haarlemsche winkelzaken zullen een aantal van deze prij zen worden uitgestald. De trekking zal als het mogelijk is .vóór St.-Nicolaas plaats hebben. Als alles meeloopt, kan nog dezen winter met don bouw van de kinderbewaarplaats be gonnen worden. Inwoners van Haarlem, u zult het er allen wel mee eens zijn: Het Comité van de Kinderbewaar plaats Haarlem-Noord dat zoo dap per haar doel nastreeft, verdient ten volle den steun van Haarlem's bur gerij! EEN RIJWIELPAD OP DEN ZIJLWEG? Overveen, 20 Sept. 1932. Aan Fietser. Waarde Collega, Zoo bent U ook blij. dat U er het veege lijf weer hebt afgebracht na den Zijlweg te zijn afgefietst, evenals ik. Uw plan lijkt me uitstekend! Als U inwoner van Haarlem bent gaat U dan. gewapend met een dosis gemeen schapszin, eens naar den betrokken wet houder op zijn spreekuur en legt U hem, na wat geduldig te hebben antigecham- breerd. Uw plan voor. Laat men gerust het tweede fietspad maar bij de Pïeter Kiesstraat beginnen, later komt de rest wel. Voor de wandelaars zal het gewenscht zijn het naast elkaar fietsen te verbieden. Als het U lukt zal ik U steeds dankbaar blijven toelachen als U mij» aan den overkant voorbij fietst. Hopende dat dit laatste U niet zal af schrikken. verblijf ik met collegiale groeten, uw MEDE-FIETSER. DE POST TE DRIEHUIS. Naar aanleiding van den in uw blad van 15 dezer gepubliceerden brief zouden wij het volgende willen zeggen: Onze Vereeniging was en is nog steeds, ten aanzien van een betere bediening van Driehuis door de Posterijen diligent en zij heeft met betrekking tot de lichting dei- brievenbus aan het Postagentschap kun nen bereiken, dat met ingang van 15 Mei een trein op het baanvak Uitgeest-Haarlem werd ingelegd, vertrekkende uit IJmuiden te 22,59, waarmede postvervoer plaats vindt. De met dezen trein te vervoeren corres pondentie zal, practisch voor het geheele land. In de eerste bestelling van den vol genden dag ter plaatse worden- opgenomen. Ten einde de buurtschap Driehuis in dit vervoer te betrekken wordt voor deze gele genheid de bus aan het Postagentschap door een besteller van uit het kantoor te IJmui den gelicht tusschen ongeveer 21 en 21.15. Omtrent een en ander hebben wij de schrif telijke bevestiging van de Posterijen. Wij betwijfelen of de latere buslichtingen, die de ons onbekende schrijver aanhaalt, op name in de eerste bestelling van den volgen den dag waarborgen. Tenslotte merken wij op dat het o.i. juister zou zijn geweest indien de auteur van den door u afgedrukten brief, alvorens zich tot- schrijven te zetten, zich eerst in verbinding had gesteld met onze Vereeniging, welker be staan hem niet onbekend is gezien de laatste alinea van zijn brief en waarvan hij wellicht zelfs lid is? Wij zouden hem met genoegen hebben ingelicht omtrent de ter zake door ons ondernomen stappen en hem de moeite van het schrijven hebben be spaard. Het bestuur der Vereeniging van bewoners in de buurtschap Driehuis. UIT DE PERS. DE MILLIOENNENOTA. VRIJ GUNSTIGE ONTVANGST. Het Algemeen Handelsblad (lib kan zich na de indiening der millioenennota het zware mineurgeluid van de troonrede volkomen verklaren. Een lichtere toon had allicht verwachtingen gewekt, die door de millioenennota onmiddellijk zouden zijn be schaamd. Maar een verklaring dat de regeering ook in deze „duistere tijden" weet wat zij wil en vastberaden front zal maken, en zich niet bevreesd zal toonen voor de critiek die in dit vóór-verkiezingsjaar uit sommige' hoeken luider dan ooit zal wor den geëxploiteerd, ware in ieder opzicht van pas geweest Nu was er een toon van aarzeling, die bevestiging vindt in de millioenennota. Het blad betwijfelt of het zwaartepunt niet nog meer had moeten worden verplaatst naar werkelijke bezuinigingen (behalve dan pers pectief-bezuinigingen voor de toekomst), in- plaats van naar den zoo sterk verhoogden belastingdruk. Het erkent de noodzaak van een abnormaal offer, doch, de vraag is of de verhoogde druk in deze mate noodig was en of een krachti- ge'r bezuinigingsbeleid geen economisch ge zondere verhouding had kunnen scheppen. Vroeg of laat zal dc economische noodzaak de regeering toch tot krachtige algemeene versobering dwingen. Het is struisvogelpoli tiek uitstel van executie te zoeken. Het Amsterdamsche blad mist maatregelen tegen de gemeenten om ze tot bezuiniging te dwingen. Het is althans gelukkig, dat de Regee ring thans een anderen koers heeft in geslagen dan het vorige jaar. toen alle besef van den aard der crisis zoek was en minister De Geer meende dat in 1934 de depressie wel over zou zijn. Wat bet tekort van 22 mlllioen bereft en de uitnoodiging aan de Staten-Generaal om middelen tot dekking aan te wijzen: ..deze wijze van doen: leiding vragen, waar juist leiding gegeven moet worden, doet heel zon derling aan. Het liberale orgaan kan zich voorts niet voorstellen, dat de nieuwe belastingen de op brengsten zullen geven, welke minister De Geer er van verwacht. Bij de invoerrechten ziet het Handelsblad inconsequentie met vorig standpunt, en met dat van Colijn, zonder nog maar van Ouchy te spreken. Het blad verwacht ook. dat de ramingen der belastingen te hoog zullen blijken te zijn. De eindconclusie is nogmaals: inkrimping der staatsuitgaven met alle kracht. „Nog één begrooting en de „potjes" Re servefonds. overschot-Lceningsfonds. „reser ves" uit Pensioen-. Ouderdoms- en ïnvalidi- teitsfonds zijn opgesoupeerd. En waar zal dan de minister van financiën de middelen vandaan moeten halen de steeds grooter wor der.de gaten te stoppen?" De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant (lib.) kent den minister niet als opti mist. hoorde toch verluiden, dat er ter dege kundigen in het sérail van Financiën zijn. die den toestand heel wat duisterder inzien, dan hij in de millioennota wordt afgeschil derd. Wat de opcentèn op de fondsbelasting be treft. om die voor te stellen zal minister De Geer zich zelf geweld hebben moeten aan doen. Niet eens, maar meermalen, toch heeft deze bewindsman als zijne meening te ken nen gegeven, dat aan verzwaring van Inkom stenbelasting in dezen crisistijd niet kon wor den gedacht. Ook ten aanzien van de invoerrechten ver anderde hij van gedachten en de reserve, die bij de onderteekening van het verdrag van Ouchy werd gemaakt, en waardoor een termijn om tot fiscale verhooging van ons ta rief over te gaan, werd opengehouden, komt er wel mee in een zonderling licht. Ook de Dassage in de Troonrede over het internatio naal ruilverkeer, dat de Regeer ing heet te willen bevorderen, wordt door dit voorstel voor een goed deel van zijn kracht beroofd. Woord en handeling schijnen niet met elkaar in overeenstemming. Tenslotte merkt het blad op, dat de mil lioenennota van het jaar een eenigszins an der karakter verkregen heeft, dan de jaar- lijksche millioenen-nota had. doordat- er een polemisch gedeelte aan toegevoegd is. „Dit lijkt ons geen gelukkge vernieuwing. Wan neer de Regeering de millioenennota gaat ge bruiken. om, door de heeren Oudegeest, Wi- baut. en wie nog meer. door dagbladen en propaganda-congressen vluchtig geuite, on doordachte ideetjes te gaan bestrijden, waar is dan het einde van de millioenennota? De Telegraaf (neutraal) spreekt van een „noodbudget". Ook dit blad acht het even ernstig als be treurenswaardig. dat de regeering aan de Kamer overlaat 't tekort van f 22.000.000 te overbruggen. Maar verder is het oordeel: Meer dan ooit behoort ten aanzien van de critiek op deze voorstellen matigheid te wor den betracht. De heer De Geer heeft gepoogd een redelijke drukverdeeling te bereiken. Na de magere Troonrede is deze begrooting een verrassing: zij bezit alle eigenschappen, die voor een even duidelijk als bevredigend ant woord op de felle agitatie der laatste maan den gewenscht waren. Zeker, ook de ambte naren zuilen in den crisislast hun deel te dragen hebben. Van ee'n bestemming der sa larissen tot .sluitpost" der begrooting is ech ter geen sprake. Al evenmin verdient de Regcering den smaad, die men haar wegens de haar bij voorbaat in de schoenen geschoven plannen tot verlaging der werkloozenuitkeeringen heeft toebedeeld. Voorloopig althans ook de Troonrede wijst dien kant uit staat een algemeene verlaging blijkbaar niet op het orogram al is de Regeering, zooals in haar beschouwing omtrent, den stand van het Lee- ningsfonds te lezen .staat, met- de overweging van een, vermoedelijk partieele, herziening doende. De situatie van het oogenbiik eischt sa menwerking van regeering en parlement. Het Volk (s.-d.) oordeelt dat de agitatie met kracht dient te worden voortgezet. „Na Weiter roept de regeering ons tot intensieve voorbereiding van de landelijke betooging op een dag midden in de week". Want het blad is de meening toegedaan, dat de geweldige volksactie verschillende fu neste plannen van Weiter heeft weggewerkt. Ook wat in het rapport nagenoeg geheel ont brak. ee'n verzwaring van belasting ter ge deeltelijke overbrugging van het begrootings- tekort. schrijft het met gerustheid op reke ning van de s.-d. volksbeweging, al zal de re geering dit ontkennen. Op den aard van de belastingvoorstellen heeft het belangrijke aanmerkingen, doch er is nu een aansporing tot de actie nu niet meer tegen Weiter, maar tegen De Geer-Ruys cs. Den werkloozensteun acht het blad nog lang niet veilig. De salarisverlaging is iets minder dan die volgens de commissie, „maar toch nog erger lijk. Hier blijft het sterkste verzet geboden. De groote betooging van het overheidsperso neel a.s. Zondag op de Amsterdamsche IJs club heeft hoogst, noodzakelijk werk. Ook voor het gemeentepersonee! uit het geheele land, dat met nieuwe rijksregeeringsmaat- regelen bedreigd wordt". De verhooging van invoerrechten wordt genoemd een misdaad tegen wat internatio naal ter crislsbestrijding het eerst noodige is: verlaging der tolmuren. Tenslotte vindt het blad te weinig van de belastingvoorstellen der party terug. „Ernstig, maar niet pikdonker" noemt do Maasbode (R.-K.) de ministerieele becij fering. Beziet men de Millioenen-nota in haar geheel en houdt men voor oogen, wat do Regeering in de eerste plaats wil zoo veel mogelijk handhaving en voor zoover direct noodig herstel van het financieel evenwicht dan mag gezegd worden, dat zij blijkbaar getracht heeft de lasten met eenige gelijkmatigheid te verdeelen over de gemeenschap. Het blad wil het hoog noodige toegewezen zien aan onze door de crisis der werkloosheid getroffen medemenschen. God zU dank. is ons land nog geen pauper onder de volken. Summa summarum: een Millioenen nota. die ernstig is. maar gelukkig niet ingegeven door panische vrees. Zij tcc- kent den ontwerper als een man. die met zorg regeert en met beleid zün weg kiest. Ook wie met hem van gedachten ver schilt op ondergeschikte punten, erkent den meester in regeerkunst. Deze is een zeldzame gave: die haar bezitten en in dienst, der gemeenschap stellen, zooals Minister De Geer. verdienen behalve waardeering ook krachtigen steun De Standaard (a.-r.) zegt er het vol gende van: De leelijke vlek in de Nota is. dat de begrooting niet sluit: dat er een tekort blijft van rond 22 millioen. Slechts op één voorwaarde hebben wë daartegen geen overwegend bezwaar. In dien er nl. voor gezorgd wordt, dat in den loop van 1933 het tekort op de spoor wegen verdwijnt. Met critiek wacht het orgaan nog. Doch thans wil het in het algemeen reeds zeggen, „dat de Minister van Financiën, al moge hij dan niet met een sluitende begrooting ko men, en al mogen we tegen sommige voor stellen bezwaren hebben, zonder twyfel den lof verdient van een hoogst ernstigen toe stand courageus onder de oogen te hebben gezien. Van afdingen op zijn voorstellen kan o.i. geen sprake zijn. Wél van vervanging van sommige maatregelen door andere, met ge lijk of beter effect voor de schatkist". PERSONALIA. Te Ouderkerk aan den Amstel ïs beroepen by de Chr. Geref. kerk ds. W. Bijleveld te Haarlem-Centrum LUCHTVAARTBERICHTEN Duif: 20 September te Jodpoer. Uitreis. Hav ik: 20 September te Dj ask. Thuis reis. Havik, 21/9 te Bagdad. Thuisreis. Duif 21/9 te Calcutta. Uitreis INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cts. per regel. VPOPKOMT TANDBEDERF B en poe tót 'savonds en'smorgens met 76 dó per 'A tube 25 dó per A tube. WmmmmmÊ riLDLRlMOSCH FA BRIK A A F Bumm—m* AGENDA, Heden:. DONDERDAG 22 SEPTEMBER Gem. Concertzaal: Volksconcert H. O. V. Hanny Scheffelaar Klots (viool). 8.15 uur. Geb. Kegelbond. Tempeliersstraat. Trek king T. B. C. verloting. 7.30 uur. Café Brinkmann (bovenzaal)Psychome trische Séance der Ver. van Spiritisten „Har- monia". Gebouw Protestantenbond. Conferentie tot verdieping van Geesteiyk leven. Onderwerp: „Jezus de Christus". 3 en 8 uur. La Gaité. Raaks 13. Cabaret, dancing 8—12 uur. Palace: „Der Sieger". Op het toon eel: Al and Val Remo. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Anny Ondra in „Eine Freundin so goldig wie Du". Op het tooneel: Gorewa en Kireef, het beroemde Russische danspaar. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tot eiken prijs en „Good News". 8.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloem endaal: Tentoonstelling van schilderyen en teekeningen van Tine Honig, Do Struyck Du Moulin cn C. J. Laan. Jeugd huis. 105 uur. Vel sen: Hotel „De Prins". Tentoonstel ling Kennemer Kunstenaarskring. 106 uur VRIJDAG 23 SEPTEMBER Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel 300ste „Wijze Kater". 8 uur La Galté, Raaks 13. Cabaret, dancing 812 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Bloem endaal: Tentoonstelling van schilderyen en teekeningen van Tine Honig, Do Struyck Du Moulin en C. J. Laan. Jeugd huis. 105 uur. Veis en: Hotel „De Prins". Tentoonstel ling Kennemer Kunstenaarskring. 10—6 uur Haarlemmer liede: Raadsvergade ring. 10 uur v.m. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van RUn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539. Fa. C. G. Loomeyer en Zoon, zyiweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, Eel. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6