DE GROOTE UITVINDINGEN. LETTEREN EN KUNST HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1932» Hoe Haarlem daarvan profiteerde. ««*--air Het station te Haarlem, aan de Amsterdamsche Vaart. De Spoorwegen. Het is onmogelijk precies te zeggen, wan neer de spoorwegen ontstaan zijn. Ook deze. als zoovele uitvindingen, hebben een lange ontwikkelingsperiode moeten doorloopen voor ze praktisch bruikbaar waren. Reeds in de zestiende eeuw werden in Duitschland i later ook In Engeland) rails gebruikt in de mijnen, evenwijdig loopenrie houten balken, waarover de wagens makke lijker voortbewogen konden worden dan over den modderigen of muilen grond. De ijzeren rails kwamen pas tegen het einde van de 18e eeuw in gebruik. Houten dwarsligger werden toegepast, die gedurende een bepaalde periode vervangen zijn, door steenen liggers en blokken. De tractie bestond in den beginne uit men- schelijke of dierlijke kracht. Wel beproefde men soms mechanische aandrijving, bijv. de „atmospherïsche spoorweg", die door middel van luchtdruk werkte doch deze was zeer gebrekkig en wierp geen practische resulta ten af. De uitvinding der stoommachine bracht een verandering aan. Een staande stoom machine trok de treinen aan touwen de helling op. Het gold toendertijd nog slechts goederenvervoer. In 1770 werden de stoomwagen en stoom- koets uitgevonden, die echter onbruikbaar was wegens het schokken op de straatkeien. Den Engelschen ingenieur Trevithick komt de eer toe in 1804 rails en locomotief bij elkaar gebracht te hebben. Men gebruikte toen nog tandraderen om doordraaien op de rails te voorkomen. Hedley deed dc uitvin ding om gladde wielen over gladde staven te laten lopocn en sinds 1813 liepen zulke loco motieven dan ook in de mijnen bij New castle. Toen kwam George Stephenson, die den grondslag legde voor het huidige spoorweg verkeer. Zijn eerste machine (Mylord, later Biücher gedoopt» liep 7 K.M. per uur, Op 29 September 1925 vond het eerste personen verkeer plaats op den spoorweg Stockton Darlington met 25 K.M. per uur snelheid. Later gebruikte hij den pijpketel. door den Franschman Séguin uitgevonden, voor zij Rocket, die op 7 Oct. 1829 bij Liverpool bijna 50 KM haalde en in een wedstrijd haar mede dingsters volkomen in de schaduw stelde. Met deze locomotief werd op 15 September 1830 de nieuwe spoorlijn Manchester—Liver pool geopend. Frankrijk volgde in 1832 St. EtienneLyon i met den stoomspoorweg, België in Mei 1835 (BrusselMechelen», Duitschland op 7 Dec. 1835 «Neurenberg Flirth) en Oostenrijk in Jan. 1838 tWeenen Wagram). In Nederland werd op 20 Sept. 1839 de eerste spoorweg geopend, van Amsterdam naar Haarlem met 4 treinen per dag. Het station in Haarlem bevond zich aan de Am sterdamsche vaart nabij de Amsterdamsche Poort, ongeveer daar waar nu de werk plaatsen der Spoorwegen staan. De trein deed over die 16 K.M. een half uur, Over 4 locomotieven (Snelheid. Arend Hoop en Leeuw) had de maatschappij de beschikking. Thans loopcn er in Nederland 1350 stoom locomotieven over een spoorwegnet dat 3500 K.M, lang is. In 1842 en 43 werd de lijn HaarlemDen Haag en in 1847 Den Haag Rotterdam in gebruik genomen, Haarlem Uitgeest in 1867, HaarlemZandvoort in 1881 Velsen—IJmuiden in 1883, HaarlemAalsmee in 1912. De electrische treinen kwamen in 1884 in Amerika, nadat in 1879 in Berlijn proeven waren genomen. Europa zag pas in 1902 een electrische hoofdlijn bij het Como-meer. De eerste electrische" in Nederland liep 1927 van AmsterdamRotterdam en van Haarlem naar IJmuiden, terwijl de lijnen AmsterdomAlkmaar en HaarlemUitgeest In 1931 geëlectrificeerd werden. Een der eerste treinen. De wagens achter den locomotief heetten in volgorde diligence (gesloten), char-a-bancs en waggon (beide open). I H. A. DIEVENBACH in Kunstzaal Reeker. Van dezen Larenschen schilder is kort ge leden in zijn woonplaats de zestigste verjaar dag gevierd. Dat deze viering nu nog eens in Haarlem wordt herhaald door een tentoon stelling van zijn werk bij Reeker, is niet zoo overbodig als het lijkt. Niets schijnt overbodig wat gemotveerd kan worden en een motief ligt in dit geval voor het grijpen. Dievenbach werd zestig jaar geleden in Haarlem geboren! Dat ik, niet-Haarlemmer. dat niet wist, is ver schoonbaar: doch iedere oude» «üd-Haarlem- mer moet Dievenbach's vader nog gekend heb bendie bewaker was van het Paviljoen, met de geheimzinnige kamer van Koning Lodewijk Napoleon. Die oude heer is later naar Am sterdam verplaatst en in dienst van het Rijks museum gekomen. Daar was hij het opper hoofd der deftig gesteekte dienaren van oud directeur van Riemsdijk en in die qualiteit heb ik aan dien ouden heer nog wel vage her innering om dat als ik mij niet bedrieg hij het was die vooral den jongen copiisten voor studie of broodwinning van dienst kon zijn of ten detrimento strekken. En nu is diens zoon al weer zes tg en ver plaatsbaar jubilaris geworden. Hoe snel vliet het leven! De schilder Dievenbach oud-leer ling van de Academie en van Professor Allebé is inmiddels jong gebleven dat wil zeg gen. hij is, onberoerd door gevaarlijke nieu wigheden blijven staan waar de rijpe appelen van den boom der Haagsche school neervielen. Men vergeet te vaak dat ook dit stand houden een wijze kan zijn om jong te blijven. Dat het werk desondanks een beetje verouderd lijkt, ligt aan ons. die van iedere dertig jaar maar steeds weer wat nieuws verwachten. Dat is eigenlijk malligheid, want wie in de 21e eeuw kunstgeschiedenis bedrijft dien zal een kwart eeuw spacie in de productie van thans ver moedelijk niet zoo vlug in het oog vallen. Al zal men dan misschien toch nog wel de ver schillen tusschen bijvoorbeeld Albert Neuhuys en Dievenbach kunnen constateeren. Maar dat is van later zorg. Voor het oogen- blik is het verheugend bij zulk een jubileum te mogen opmerken dat een veranderde tijd nooit geheel en al aan een schilder kan voor bijgaan. Hij reageert van zelf en zijns ondanks op wat er om hem heen ontstaat. En doet dat soms zoo. dat het werkelijk voor den lateren kunsthistorcus moeiliik zal zijn het werk juist te dateeren. De qualiteit moet dan de eenige toetssteen zijn. Laten wij aannemen dat over honderd jaar de een of andere Bredius of Hofstede de Groot, over schilderijen van onzen tijd zijn wijsheid ten beste geeft, dan zullen misschien die tafereelen bij lamplicht van Dievenbach geen onverdeelde bewondering vinden, doch Stillevens a'.s no. 10 en no. 14 'beide met ra dijsjes). een bloemstuk als de Rhododendrons (25) een meisje met roode baret (4) en een teekening als het Hofje te Kortrijk (3) met waardeering genoemd worden als respectabel werk van een meester van het tweede plan op het tooneel der Hollandsche spelers met den penseele van omstreeks 1900. En de hemel weet wat voor prachtige certificaten dan nog. door officieele leveranciers daarvan, over Die venbach's schilderijen worden afgeleverd. Maar dan zullen onze tanden geen pijn meer doendus Bij Reeker zijnde is de verleiding groot nog even boven te gaan rondkijken of er bij de Spaarne-schilders nog wat nieuws voor onze notities valt. op te pikken. Een stilleven van mej. Verheus. die indertijd dat. aardig-zake- iijke teekeningetje van de tramremise expo seerde. staat hier vlak bij den ingang en heeft qualitciten waardoor men er op afste vent Mej. Verheus werkt zeer serieus. Daar moet voor de maakster al een groote voldoe- nng in zitten, want het groote publick zal er gemakkelijk aan voorbij gaan D. Voerman heeft hier een werkje, waar door ge ook de lust voelt opkomen op dien schilder in het vervolg acht te geven. Van een mevrouw Plekker is er een leuk ge schilderde hondenkop, met een te waardeeren handigheid neergezet, die alleen maar onbe grijpelijk maakt dat de maakster met dien rauwen groenen achtergrond genoegen nam. Aan de overzijde zijn de Rhododendrons van Veringa te noteeren als knappe en smakelijke wandversiering Een Hooiberg in winterland schap van J. Visser van Ecntvcld 'den zoo- veelsten Visser in onzen kunstpias) onthoudt men door de gave doorwerktheid en het be schaafde totaal-aspect. Tenslotte vndt men hier een boschkijkje door Tiele uit Noordwijk. die ook onder de Haarlemmers is opgenomen en voor exposities van dit gemengde gehalte zeker een verster king daarvan beteekent. Als gewoonlijk maar enkele grepen uit wat ons nieuw en te regis- treeren scheen. J H DE BOIS. EEN NIEUW OF.7ELSCHAP- VERBEEK. IN AMSTERDAM S GRAND THcATRE. De Tel. verneemt, dat on 15 October een nieuw gezelschap onder leiding van don heer Dirk Verbeek het Grand Theatre in de Am- stelstraat zal beginnen te bespelen. Als eerste voorstelling brengt men „Wirst- du mich immer lieben" van Halasz, met Vera Bondam in de hoofdrol. Het gezelschap zal o.a. bestaan uit mevr. Vera Bondam, mevr. B. Ranucci Beekman en de heeren Verbeek. Piet Bron. F. Bouwmeester H. Hamburger, terwijl met een aantal spelers nog onderhandeld wordt. Mevr. Vera Bondam zal eenige maanden als gast optreden. MUZIEK Concert der H. O. V. „Concert der H.O.V. uitverkocht". Het veelzeggende bordje prijkte in de vesti bule! Meer nog: vijfhonderd muziekliefhebbers moesten teleurgesteld worden. Er was geen plaats. Uitverkocht! Het was net laatste der z.g. zomerconcerten. die, zooals men weet. onder leiding van den 2den dirigent, Marinus Adam. staan en sinds een paar jaren in de .door d? Gemeente daar toe kosteloos afgestane Gemeentelijke Con certzaal gegeven worden in plaats van in de zeer ongeschikte Hout-muziektent. Het was dus weer een soort van afscheids concert. Ik heb onlangs naar aanleiding van het afscheidsconcert hier ter stede van Frans Vonk en Leo v. d. Lek. dat eveneens uitver kocht was het bestuur der H O V. schertsend geadviseerd, om meer, om zooveel mogelijke afscheidsconcerten te organiseeren. Blijkbaar is het publiek er dol op. Het voorlaatste con "ert was tenminste niet uitverkocht, hoewel het uitstekend bezet was Evenwel moet ik bij nader inzien zeggen dat tegen zoo'n per manente Abschieds-Svmphonie ook bezwaren zouden zijn in te brengen en da*, er licht de klad in zou kunnen komen. Doch nu alle gekheid op een stokje. Er is nog iets anders, dat ik zou willen releveeren en dat verheugend mae heeten. nl. dat ons oubliek zoo'n belangstelling toont voor een programma als dat van jl. Donderdagavond Twee werken van Bach en een svmphonie van Tschaikowsky vormen heusch geen program ma dat samengesteld is om aan wansmaak of behoefte aan lichte verstrooiingsmuziek tege moet te komen. En de wijze waarop het audi torium op de uitvoering gereageerd heeft pleit voor zijn smaak en muzikale eruditie. In de vertolkingen zelf was veel dat gepre zen mag worden. Het. strijkorkest had in Bac.hs b-min.-Suite de medewerkte van 5 fluitisten, waarvan 3 occasioneele De welko me versterking bracht gelukkigde eenheid niet in gevaar: wel was deze in het begin van het fugatische Allegro der Ouverture, met name bij den inzet der 2e violen minder goed. Het gróotsche openingstuk en de kunstig gecon strueerde en daarbij breed-melodisch stroo- mende Sarabande zijn voor mij de hoogte punten dezer Suite, die mij in haar andere deelen wel eens wat lang voorkomt. De solo fluitist speelde aanvankelijk niet geheel ge- 'ukkig. later zeer lofwaardig. De 2de Concertmeesteres. Hanny Scheffe- !aar Klots, droeg de solopartij van Bachs Vioolconcert in a min. voor. Ook zij moest- blijkbaar acclimattseerer.in 't begin was meermalen te lage intonatie merkbaar. In he: Andante scheen me de onstandvasticheid van het tempo, dat grootendeels rijkelijk lang zaam genomen werd maar soms plotseling gedurende een maat versnelling onderging, niet goed te keuren. Over *t algemeen toonde haar voordracht van dit concert niet veel in nerlijke warmte, maar wel groote technische gemakkelijkheid. Met vijf of zes bloemstukken werd de be kwame violiste gehuldigd. En ook Marinus Adam werd geëerd: een toespraak van het bestuurslid Mr Beets en een lauwerkrans vie len hem ten deel als dank voor het vele en goede dat hij dezen zomer verricht heeft. Het auditorium juichte de huldiging luide toe. toonde ook bijval toen Mr. Beets, na allen opgewekt hebben om ais lid toe te treden, zeide: ..D? opkomst hedenavond heeft bewe zen dat Haarlem de HX5.V. niet kan missen. Zij steunt onze poging om het dreigende ge vaar der subsidieverlaging te bezweren". Toen volgde nog een harteliike ovate. Tschaikowskys „Pafchétique" vormde de tweede programmahelft. Ik heb vroeger al op het tekort aan contrabassen voor dc juiste weergave van dit werk gewezen: het ooen- baarde zich ook nu: een vierde bas is bij de deeling in 2 groepen dringend noodig. De ver tolking miste polijsting, maar deze muziek imponeert des ondanks. Het tempo van het derde deel leek me wat te vlug en de coupures daarin waren groot. De ledenconcerten staan nu weer voor de deur. Moge daar ook vaak het bordic ..uitver kocht' prijken! We willen de H.O.V. niet missen! K. DE JONG. GEMEENTELIJKE DIENST LICHAMELIJKE OPVOEDING. In het tijdvak 1—5 September zijn in de gemeentelijke zweminrichingen 16534 baden genomen verdeeld als volgt: Houtvaart mannen vrouwen Abonnés 915 623 35 ets. baden 28 20 10 ets. baden 581 605 Vereenigingsbaden 234 153 Schoolbaden 1090 682 Kostelooze baden 2679 2376 Totaal Delft Abonnés 35 ets. baden 10 ets. baden Vereenigingsbaden Schoolbaden 5527 4459 mannen vrouwen 1544 1535 50 47 378 401 56 28 1639 870 Totaal 3667 2881 In het tijdvak 15 Mei 15 September 1932 zijn in to'aal 315.592 baden genomen (vori: jaar 227 216» Op 12 Juli werd het hoogst aantal baden op één dag bereikt n.l 6612. Uitgereikt zijn 938 diploma's als geoefend zwemmer(ster). Het aan:al schoolbaden bedraagt 43412. Gemiddeld aantal baden per dag '2545 ivo- rig jaar 1635). MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL Dc volgende gediplomeerden der Middel bare Technische School tc Haarlem werden geplaatst in de navolgende betrekkingen: Van de Bouwkunde: do heer G. H. H. van Groeningen als teekenaar bij den heer G. J. P. Ros. architect te Haren bij Groningen. Van de afd. Weg- en Waterbouwkunde: de heer J. D. G. Blankenstein. als tcekenaar bij den Rijkswaterstaat, afd. Rijksbruggenbureau te 's-Gravenhage. Van de afd. Werktuigbouwkunde; de lieer J. A. Haan. als teekenaar op het teckenbureau van N.V. Gebr. Stork Co., Hengelo en de heer W. H. Reiling, als teekenaar-construc- teur bij de N.V. Machinefabriek Zevenheu vel v.h. J. W. Teriet te Zutphen. Van de afd. Electrotechniek: de heer N. C. Sipman, als assistent bij het Provinciaal Electr. Bedrijf van Zeeland. Van de afd. Scheepsbouwkunde: de heer J. H. Krietemeyer, als assistent op het Mari tiem Kantoor W. H. Mellema tc Amster dam. UIT DE OMSTREKEN VELSEN Burgemeester Rambonnet's toespraak tot de werkgevers. Belangwekkend betoog, dat getuigt van een breeden blik. Na afloop van he»:, bezoek aan de nieuwe Centrale van he: P EN. en de Cementfabriek der Hoogovens, werden de bezoekers van de in ..Concordia" gehouden jaarvergadering van he: verbond van Nederla-ndsche Werk gevers officieel ten gemeentehuize door he: gemeentebestuur ontvangen. Onder de bezoe kers merkten wij o.a. op de heer Ir. A. H Ingen Housz, directeur van het Hoogoven- bedrijf Joan H. A. Kruimel en Smit van Gelder Jr. directeuren der Papierfabriek, Jac. Boen, directeur der Java-deuner.fabriek. J. G B. Olie directeur der N.V. Ploatweilerij" enz. Burgemeester Ranibonnet. die in ambtsge waad was. hield voor een groot aantal con gressisten een zeer interessante toespraak. Na eer. woord van weikoen en nadat hij zijn spijt had uitgedrukt over de afwezigheid der wethouders, zeide de burgemeester, dat het gemeentebestuur het congres gaarne op geheel andere wijze ontvangen had. VclSen voorheen en 'hans. Datt u, mijne heeren. meest alien verte genwoordigers van de door mij A laatst ge noemde groep desalniettemin belang stelt in de aanraking met het bestuur van een groot ere industrie-gemeente moet ons tot verheuging stemmen en kan niet anders dan aan de onderlinge waardeering ten goede komen. Het zal u dan ook zeker interesseeren om iets meer te vernemen van deze merk waardige gemeente, die in ruim 50 jaar tijcLs van kleine conservatieve plattelandsgemeente van 6 of 7000 inwoners is gegroeid tot wat eigenlijk meer Is een dichtbevolkt, gewest me: 43000 ingezetenen en die nu in deze tijden nog maandelijks met circa 100 zielen ra- groeit. In het tegenwoordige noordelijk stadsge deelte is niets meer te herkennen van het Zegepralend Kennemerlanc" van weleer waar tientallen aaneengesloten buit: ...»:aac- sen van landadel en Amsterdamsche koop lieden het wonderschoone duinlandschap van Beverwijk tot Heemstede vulden met de voorname statigheid van lust- en rustoord van het echt-Hollandsche patriciaat. De aanleg van het Noordzeekanaal heef; de ge- hee'.e streek onherkenbaar doen veranderen Het noordelijk en westelijk deel der gemeente is geheel ingenomen door industrie van mis schien de zwaarste soort die ons vaderland kent en door de zeevlsscherij met haar over- tairijke bij- en nevenbedrijven. Daar leeft en werkt een uitgebreide arbeidersbevolking rondom de groote gebouwen en machlnc- inrtallatles die. wonderen van techniek, dwg ten macht doordraaien en razen, daar is des nachts de lucht rood gekeurd d:or den schijn der Hoogovens en rijen zich de lichten van de andere fabrieken eiken avond als een fëeetl 1 h wninatie langs het kanaal. Als een wonderlijke tegenstelling lig>t daarnaast in het centrum der gemeente het, oude dorp Velsen, dat in 50 jaar tijds :.n bebouwing en bevolking nog weinig is vooruitgegaan. En op de plaats waar 52 jaar geleden wijlen Koning Willem III de kleine groep van vL>- schers- en poiderwerkershutten den p- naam van ,,IJmu:den" gaf, ligt nu een stad van ongeveer 30.000 inwoners, welke b king in al haar geledingen bijna haar bestaan moet vinden in het bedrijf der paar hon derd visschers-ohepen. Dit. geheeie noorde lijke en westelijke deel waar het natuur schoon voor een deel verdwenen is. waar de Westerstormen blazen in de door het kanaal gevormde opening in den duin- en bosch- rand. is nieuw en jeng. sterk en ruw. Daar kun het leven en dc krachtsinspanning zich zelf tot ongekende hoogte opvoeren, daar kan de strijd der menschelijke hartstochten wild en meedoogenloos worden gevoerd, daar Kunnen vermogens worden verdiend, maar beleef: men het volgende oogenblik de mees' hopelm-ze ..Zuzammenbruoh" De bcv ng van dit gedeelte is niet autoch-thoon maar samengeraapt uit alle streken en oorde- in ons vaderland, maar daar is thans onder den invloed van ruw klimaat, zeemansleven, har den arbeid en emotievol bestaan bezig een niettw en sterk ras te groeien waarop een groote vorwaoht ng voor de 'toekorru-i. kan worden gebouwd. Ik heb deze streek, dit volk wel eens willen verge!ij':on met sommige deelen van Noord- Amerika in haar tijd van ontginning en opkomst. Werkelijk in dit nieuwe IJmuiden- Velsen ligt nog veel van „the spirit of Wild- West"! Zoo geheel anders is het midden en zuide lijk <fl?el van de gemeente. Daar nor de beboschte duimen, de onmetelijke wandelin gen en buitenplaatsen, de rust van het wer kelijk landelijke leven. Daar woont naast dc zeer talrijke forensenbevolking, de oude be volking van het Kcnnemer platteland, nijver in boerderij, tuinbouw en bollenteelt. Daar bestaat nog het gemoedelijk leven van het Hollandsche platteland, daar worden oude tradities in eere gehouden. Dit alles neemt echter niet weg. en ik wil het van deze plaats gaarne onderstree pen aldus ging dc burgemeester voort dat ons gemeentebestuur overtuigd is van de belang rijkheid en het gewicht van uw organisatie en juist daarom zoo verheugd is dat juist op onze gemeente de keuze voor deze jaar- lijksche vergadering mocht vallen. De werkgevers en de democratie Er is echter nog een andere reden -waar om wij uw bezoek apprecieeren en die is ge legen in het feit, dat juist u als organi satie van meest grootere werkgevers en in- dustrieelcn een contact hebt gezocht met ons, een gemeentebestuur, zich demon- roerend in uw beleefdheidsbezoek van dit oogenblik. Het is toch een algemeen bekend verschijnsel dat, voortspruitende uit de overal doorgedrongen democratische tijds- mentalitelt, nog al eens hier en daar en op verschillende tijdstippen de maatregelen en besluiten, de wetten en verordeningen van officieele lichamen, speciaal gemeentebestu ren. Sn botsing kwamen met die uwer orga nisatie en van haar individueele leden. Het is misschien van mij niet misplaatst en u zult het mij niet ten kwade duiden, wanneer ik de verdenking uit dat niet ale maatregelen en besluiten van a Tie N>d er- landsche gemeentebesturen in uwe kringen steeds met bijval en toejuiching worden begroet. En m.sschien is hier wol gedeelte lijk de reden gelegen van het feit. dat juist uw vertegenwoordigers zoo vee'.ai in de >cr- teger.woordigonde lichamen en in de bestu ren der belangrijke gemeenten worden ge mis'-. En toch moet ö:t verschijnsel worden betreurd. Wan;, niet alleen heeft hot op deze wijze ver van elkaar afstaan een geest van onbekend maak: onbemind" geschapen maar ook heeft die onbekendheid van personen en lichamen tevens een onbekendheid ver oorzaak: met elkanders drUfvoeren, nooden en belangen. Onze tegenwoordige staats instellingen hebben meestal een overwegen de invloed verzekerd in de ver:"genwo - ;li- gende en besturende lichamen van die groepen der bevolking die in aantal iet sterkste zijn. Omdat echte» daarnaast andere geledingen bestaan waarvan met door getal sterkte maar door andere redenen en mid delen een belangrijke invloed op het econo mische leven uitgaat, zal wanneer de stem van deze n:et of onvoldoende in het bestuur van land en gemeente wordt gehoord, van -on evenwichtige samenwerkte: geen sprake kunnen zijn. hetgeen aanleiding kan geven tot on nood: gen strijd en botsing omdat men elkanders belangen niet ken:, begrijpt en waardeert. Daar ligt uit gemeentelijk financieel oog punt bezien een moeilijk te hoog te schatten belang. Daar is, zonder het machtige na tuurschoon te schaden nog overal plaats te over voor vestiging van hen. die aan don rand der groote zakencentra een rustige woonplaats zoeken dan we! hun „otium cum digrvitate" wenschcn te genieten Ik zou nog lang kunnen doorgaan met u mijn nog zoo versche indrukken van deze gemeente me de te deelen maar daarvoor ontbreekt mij de tijd. Ik kan mij echter voorstellen dat u misschien bijna allen met een zekere vraag op de lippen naar hier zijt gekomen en van mij de beantwoording dier vraag ver vracht. Die vraag luidt aldus: ..Wij hebben allen gehoord en gelezen van de groote ma laise, ineenstorting en ellende in IJmuiden en zijn bedrijven en industrieën wat denkt u van de toekomst?" Ik twijfel niet of de belangrijke en in teressante rede die u heden hebt aange hoord en uw on ierlinge besprekingen '/.uilen u over den algemeen economlschen toestand en over den wijzerstand en de neiging der economische de press ieba rome ter in alge- meenen zin meer licht hebben ontstoken dan ik die slechts plaa'selijke symptomen con troleer, u kan geven. Ik wil slechts enkele feiten memoreeren: bij al de werkelijk be staande naarheid, bij de groote ellende in alle zakenleven in deze gemeente, bij de overgroote werkloosheid die nu al enkele jaren heerscht. bij al deze feiten waarvan de pers u steeds een overvloedig verslag gaf. verneem ik dat één der grootste hier geves tigde industrieën ernstig overweegt de stich ting van een geheel nieuw groot verwant bedrijf, heeft de laatste paar weken het volgens de werkelijk juiste berichten in dood strijd verkeerende visscherijbc;rijf zijn zee gaande vloot bijkans ver 'ubbeld Doet. zulk een taaie energie en volharding niet den ken aan de ui.spraak onzer Hollandv-he voorouders, die zeiden: „Handel te zullen drijven tot des noods in de poorten der hel. al zouden ze er hun zeilen b'j verbranden"? En terwijl, gelijk de oude Romeinen zeiden dat „deliberantc Seratus Saguntum perlt", de regeering nu al Jaren wikt en weegt er» delibereert, zonder dan ook maar iets of ec'< enkelen maatregel in het belang van bet IJmuider bedrijf daar te stellen ma: Ut\ul- don niet. gelijk Saguntum onte»\ en-.r waagt zijn allerlaatste restje ka'vtani om zichzelf on zijn bedrijf weer op gang te hel pen. Het taaie bedrijf gaat niet (en onder. Mijne Heeren zulk een energiek ras. zulk oen taai bedrijf gaat niet te*i onder, mis schien zullen de slagen die ons treffen nog zwaarder worden, wanneer do regeer In-* in haar afwijzende houding *olhar t. misschien zal cr nog een grootor en botreurenswaar- diger aantal slacluoff-rs moeten valten. maar eindelijk zal voor de overblijven ten de volharding beloond worden en zal de zon opgaan over een nieuw „Zegepralend Ken- nemerland". In verband met dit laatste gesprokene is ons juist ook nu uw bezoek zoo welkom, wij weten dat ook zoovele, ja bijkans all" on er u door de slagen der crisis zwaar zijn ge troffen. in onze moeilijkheden zal voor u een bekend geluid klinken, wij wc'en ook dat alles wat met zakenleven en sociale toe standen in verband staat uw levendige be langstelling heeft, dat als 't ware onze moeilijkheden en strijd ook de uwe zijn En mocht u dan ook in de toekomende tij.en weer op eenigerlei wijze in aanraking komen met onze gemeente of haar zakenleven dan hoop ik dat u een indruk zult hebben me de genomen van de gemeente met een be volking. waarin een ontmetelijke capaci teit aan kracht en energie hulst, die als alle jongeren wel eens aan zware kinderziekte heeft geledon en wel eens heel vlot heeft geleefd maar die inwendig nog kom gezond is. Wij hopen ook dat u dien indruk zult mode- nemen dat het dagelijksch bestuur dezer gomeen-te zijn verantwoordelijkheid wol be wust is en niet eenzijdig de belangen van enkele bevolkingsgroepen behartigt, dat wij overtuigd zijn van de groote waarde voor deze gemeente die is gelegen in het bezit harer kapitaalkrachtige bewoners die wij met kracht en klem zullen verdedi gen tegen niet tc rechtvaardigen belasting druk. dat wij ook diep overtuigd zijn van de waarde van het bezit onzer kostbare in dustrieën. Met dezelfde ijzeren hand waar mede wij de rust en orde in onze gemeente handhaven zal ook de orde op financieel en economisch terrein door ons gewaarborgd worden. Ik dank u voor uw aandacht waarmede u mijne misschien wat uitvoerige rede hebt. ge volgd. Met mijn dank voor uw komst spreek ik do wensch uit voor het succes en het welslagen van uw congres in de hyop. dat, wanneer toch eenmaal eens betere tijden voor ons land en volk zullen zijn aangebroken uw instelling nog weer eens opnieuw haar jaarvergadering in deze gemeente mag hou den. Nu liggen onze havens nog vol opge legde schepen evenals het zelfde het geval is met de havens van heel het economisch leven in Nederland; mogen dan weder onze havens geheel ledig zijn als gevolg van het feit, dat de vloot van het Nederlandsche economische en zakenleven weder zee heeft gekozen met de oude Oranjc-blanje-bleu- vlag in top Op de rede volgde een krachtig en lang durig applaus. Zij werd beantwoord door den heer II. P. Gelderman van Oldenzaal, voorzitter van het verbood.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13