UIT DE OMSTREKEN N.V. Woninginrichting J. CHRISTIAANS. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 23 SEPTEMBER 1932 VELSEN RADIO-CENTRALES EN OMROEP- VEREENIGINGEN. STEUNVERLEENING AAN WERKLOOZEN De plaatselijke vertegenwoordigers der Ra- dlo-omroepverecnigingen hebben in overleg met de exploitanten van radio-eentrales ln de gemeente VeLsen, een commissie gevormd welke tot doel heeft de op deze radio-centra les aangesloten werklooze abonné's of daar mee gelijk te stellen slachtoffers der huidige crisis, door middel van steunverlecning, In het abonnementsgeld tegemoet te komen. Hiervoor is een steunfonds gevormd waarin cenerzijds door de exploitanten der radio- centrales maandelijks een bedrag wordt ge stort en anderzijds zal worden getracht van particulieren steun-bijdragen te verkrijeen, hetzij door stortingen ..ineens" of maandelijk- sche bijdragen. Deze laatste stortingen en bij dragen zullen door middel van de Pers wor den verantwoord. Voorloopig echter zal het aan werkloozen uit te keeren steunbedrag de som van 75 cents per maand niet te boven kunnen gaan. Werkloozen en daarmee gelijk te stellen crisisslachtoffers, die voor deze steunverle ning in aanmerking denken te komen, worden verzocht zich on Donderdag 29 September as, des avonds tusschen 7 en 8 uur te vervoegen aan een der onderstaande adressen. Hun wordt verzocht hun loonboekje, stempelkaar ten en alle andere bescheiden waaruit hun werkloos-zijn enz. duidelijk blijkt, mede te nemen. De hierboven bedoelde adressen zijn: Voor aangesloten abonné's op de N.V. Ra- do-centrale Kennemerland: aan de Gem. Ar beidsbeurs te IJmuidcn-Oost. Voor aangesloten abonné's op de radio-cen trales van de heeren Huisman en Van der Broek: aan het zaaltje van Outenaar, Sluis straat nabij het Enschedéplein te IJmuiden. Voor aangesloten abonné's op de radio-cen trale van den heer Pie terse: aan het gebouw De Toorts te Santpoort Station). Voor aangesloten abonné's bij de firma Ra dio-Centrale Velsen-Noord: aan het gebouw van den R -K Volksbond te Velsen-Noord. Op al deze adressen dus aanmelden op Don derdag 29 September a.s. des avonds tusschen 7 en 8 uur. Alleen op bovengenoemde plaat sen en tijden ingeschrevenen kunnen voor deze steunverleenlng in aanmerking komen. Iedere werklooze. ook hij die reeds door zijn werkloosheid gedwongen was zijn abonnement bij de radio-centrale op te zeggen, van welke godsdienstige of politieke richting dan ook, en die geen schuld heeft bij een der radio-exploi tanten, kan, indien hij naar het oordeel der commissie voor steunverleening ln aanmer king komt, direct weder gratis worden aan gesloten. Voor de werkloozen welke het derde pro gramma wenschen en niet direct de waar borgsom van f 5 kunnen storten is een rege ling getroffen volgens welke zij na 10 weke- lljksche stortingen ad f 0.25 reeds hierop wor den aangesloten, terwijl dan het resteerende bedrag der waarborgsom ad f 2.50 moet wor den voldaan zoodra zij niet meer voor deze steunverleening in aanmerking komen, met andere woorden dus. zoodra zij weder hunne werkzaamheden hebbfn hervat en daardoor ln verdiensten zijn gekomen. C. J. M. V. PHILADELPHIA. Op Maandag 26 September a.s. houdt bo vengenoemde vereeniging oen vergadering in het gebouw Hcrv. Kleuterschool. Banjaert- straat Ds. A. A. Wildschut van IJmuiden- Oost zal spreken over het communisme. BEVERWIJK RAADSVERGADERING Donderdagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burge meester jhr. J. C. W. Strick van Linscho- ten. Dc Raad was voltallig Na vaststel ling van de notulen ging de raad over tot het doen van Benoemingen. Benoemd werden tot leden van de com missie van bijstand in het beheer der bedrij ven do heeren T J. Bilderbeek, W. Maters, J Eljking en G. Welagen: van de commissie voor openbare werken de heeren W. de Groot. C. Versteeg, N. C. M. Brantjes en mevr. KempHaan. van de commissie voor de financiën dc heeren J J Bisschop, J. Vis ser. W. de Groot en W. Maters en van de commissie voor het. openbaar Slachthuis de heeren J Eijklng. J. Visser, J. J. Bisschop en N. J. Out. Alle leden waren aftredend. Huur Sportpark. Op voorstel van B cn W. besloot de Raad de huur van het Gemeentelijk Sport park aan de R. K Sportvereeniging .X> E. M." voor zoover betreft het hoofdspeelter rein. met een paar te verlengen tegen een jaarlijkschen huurprijs van f 300. Sluitingsuur der cafés. Naar aanleiding van een verzoek van de afdeeling ..Kennemerland" van den Ned. Bond van hotel-, café cn restauranthouders in het verlofbedrijf om het sluitingsuur voor alle cafés op 12 uur des nachts te willen bepalen, merkten B. en W. in hun prae-ad- vles op. dat in de raadsvergadering van 27 Juni 1931 een voorstel van den heer Eijking van gelijke strekking werd verworpen. B. on W. zijn nog steeds van meening. dat het ongcwcnscht is om het sluitingsuur voor alle cafe's met een uur te veriengcn. ZU stelden den raad dan ook voor op het verzoek afwij zend te beschikken. Dc heer E U k n g was van meening. dat de thans geldende regeling voor sommige caféhouders onbillijk is. Dan zou spr. nog liever het sluitingsuur voor alle cafés op 11 uur bepaald willen zien. doch alleen de burgemeester heeft dit te beslissen. Hij stelde daarom.voor het sluitingsuur gedu rende dc zomermaanden voor alle cafés op 12 uur te stellen. De heer Visser diende een motie in, waarin de raad de wenschclijkheld uit sprak het sluitinguur te bepalen op 11 uur. Deze motie werd met 5 tegen 8 stemmen verworpen. Het voorstel van den heer E ij k i n g werd met 1 tegen 12 stemmen eveneens verwor pen, dat van B. en W. (afwijzende be schikking) met 10 tegen 2 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren J. Eyking en J. Visser. Daarna diende de heei Visser een twee de motie in. waarin de Raad het gewenscht zou achten, dat na 11 uur nam. in de cafés geen alcoholische dxangen getapt mogen worden. Wethouder S te y n wees op dc onmogelijk heid om op een dergelijke bepaling controle uit te oefenen. Na eenige besprekingen werd de motie van den heer Visser met 2 tegen 11 stemmen verworpen. Dc Winkelsluiting. De plaatselijke afdeeling van de Neder- landsche Sigarenwinkeliersvereenlging heeft onlangs een verzoek aan den gemeenteraad gericht, om in afwijking var. de winkel sluitingswet gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus van v.m. 9 uur tot n.m. 8 ur aan de sigarenwinkeliers toe te staan hun zaken geopend te hebben. B. en W. stel den den Raad voor te bepalen, dat gedu rende 16 achtereenvolgende Zondagen na 1 Juni de bepalingen der winkelsluitingswet omtrent het sluitingsuur voor deze gemeente niet zullen gelden. De heer Eyking had het beter gevonden wanneer B en W. hun praeadvies vroeger hadden ingediend. Dit jaar kunnen de win keliers niet meer van de voorgestelde ont heffing profiteeren. De heer Bisschop wees er op, dat de raad de bevoegdheid houdt, om de vijf res teerende Zondagen nog dit jaar toe te staan. De voorzitter cn wethouder Steyn weten het lang uitblijven van het praead vies aan het verschil van inzicht onder de sigarenwinkeliers. Boven dien kwam het den wethouder ook ge wenscht voor de menschen dan maar direct van de uitzonderingsbepalingen te laten pro fiteeren. Nadat over dit onderwerp zeer breedvoerig van gedachten was gewisseld werd het voorstel van B en W. met alge- meene stemmen aangenomen. Het voorstel van den heer Bisschop, om den winkeliers ook nog voor de resteerende Zondagen van dit jaar ontheffing te verlee- nen werd met 3 tegen 10 stemmen ver worpen. Voor stemden de heeren De Groot. Bisschop en Eijking. Melkverkoop op Zondag. Naar aanleiding van een verzoek van den heer J. J. Bisschop namens den plaatselij ken melkhandel stelden B. en W. voor bij verordening te bepalen, dat, B. cn W. op hun verzoek vergunning kunnen verleencn; om op Zondag tusschen v.m. 5 uur en n.m. 3 uur melk of melkprolucten te bezorgen of te doen bezorgen aan banketbakkerswinkels of -werkplaatsen, aan ziekenhuizen en sportter reinen, benevens aan cafés, restaurants en andere, naar het oordeel van B. en W. ge lijk te stellen inrichtingen.. De vervoerder moet in het bezit zijn van een door den burgemeester afgegeven legiti matiebewijs. De heer Bisschop trok het eerste ge deelte van het verzoek ln, omdat door het zoo juist genomen besluit de melkwinkels op de Zondagen in de zomermaanden ge opend mogen zijn. Het voorstel betreffende de melkbezorging werd aangenomen cn de verordening in haar geheel vastgesteld. Grondverkoop. Met afwijking van de gebruikelijke bereke ning der bijdrage in de kosten van straataan- leg stelden B. en W. den Raad voor in over eenstemming met het advies van de Commis sie voor Openbare Werken aan P. Winter al hier te verkoopen twee strooken grond ter breedte van 0.77 M. en lang ongeveer 73.55 AT. en 27.75 M. ten Zuiden van de Hendrik Burgerstraat voor den prijs van 10 gulden per strekkenden Meter. De heer E ij k i n g wees er op, dat de heer Steyn reeds eerder schriftelijk een bod op deze gronden heeft gedaan van f 25 per strek- kenden Meter. Daarom wilde spr. gaarne we ten, wie nu eigenlijk eigenaar van het terrein Wethouder Steyn, wiens gronden het hier betrof, merkte om. op, dat het gemeentebe lang medebrengt hier een goede oplossing te zoeken. Adressant zal de aan spr. toebehoo- rende bouwgronden koopen. wanneer hij de aan de gemeente toebehoorende strooken grond in eigendom kan bekomen. De heer E ij k i n g vroeg zich af. hoe het mogelijk is. dat. de prijs van dezen bouwgrond te hoog zal worden, in verband met de kosten van afbraak der opstallen. Spr. zou het voorts een groote onbillijkheid achten, wanneer de heeren Winter of Steyn niet. zouden bijdragen in de kosten van straataanleg cn rioleering. Dat hebben ook de andere bouwers aan die straat moeten betalen. Spr. stelde voor het voorstel van B. en W. aan te houden, teneinde do raadsleden gelegenheid te geven deze zaak terdege te onderzoeken. De heer De Groot zei dat de commissie van openbare werken Is afgeweken van haar standpunt ten aanzien van de bijdrage in de kosten van straataanleg en rioleering. omdat de vrees bestond, dat. de gronden anders te duur worden en onbebouwd zouden blijven liggen. De heer Visser achtte het niet verant woord thans een besluit te nemen en gaf er de voorkeur aan dat B. en W. alsmede de Com missie voor Openbare Werken deze geheele zaak nog eens terdege onderzoeken. De heer E ij k i n g had verder nog het be zwaar. dat dc bebouw ing der gronden niet als voorwaarde is gesteld. Wethouder Braun deelde mede. dat de gronden zeer zeker wel bebouwd zullen wor den De teekeningen werden reeds op het bu reau voor Openbare Werken behandeld. Het voorstel tot aanhouding, ingediend door den heer Eijking werd met 3 tegen 10 stem men verworpen. Voor de heeren Eijking. Visser en mevr. Kemp-Haan. De heer Eijking stelde daarna bij wijze van amendement voor, om den verkoopsprijs INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. NIEUWE VINDING KOMT ZIEN! Het 'is ons gelukt tc vervaardigen ROOKFAUTEUILS niet „Patent" vcerende losse kussens. Plat worden der kussens onmogelijk. Behaaglijker zitten. Kleur naar wcnsch. Prijzen vanaf 13.50 contant. Bij levering op condities 5r/o verhooging. Betaling ƒ0.50 per week. ALLEEN VERKRIJGBAAR: ZIET DE ETALAGES. ZIET DE ETALAGES. JULIANAPARK 60 by Soendaplcin, Telefoon I366I. ftf WESTERGRACHT 79, Leidschebuurt. Wij brengen steeds het nieuwste en het beste. van den grond op f 25 per strekkenden Meter vast te stellen. Dit amendement werd met 2 tegen 11 stemmen verworpen. Êen tweede amendement van den heeï Eijking, om den kooper naar evenredigheid de kosten te laten betalen van bestrating en rio leering werd met dezelfde stemverhouding eveneens verworpen, terwijl zijn derde amen dement, om in het koopcontract op te nemen de bepaling* dat de grond over de geheele lengte voor nieuwbouw bestemd wordt door B. en W. werd overgenomen. Het aldus gewijzigde voorstel van B. en W. werd met 11 tegen 2 stemmen aangenomen (Tegen stemden de heeren Eijking en Visser) De heer E ij k i n g zeide nog, er van over tuigd te zijn, dat de gronden nog eigendom zijn van den heer Steyn, die dus ten onrechte heeft mee'gestemd. Spr. zal dan ook niet aar zelen God. Staten te verzoeken dit raadsbe sluit ter vernietiging bij de Kroon voor te dragen. De Voorzitter: „Het zal ons een waar feest zijn!" De steunregeling. Op grond van het feit. dat de betrokken Mi nister meerdere bezwaren heeft aangevoerd egen de hem ter goedkeuring ingezonden ■oncept-regeling en mede ln verband met de bepaling van den Minister, dat ter verkrijging van een Rijksslubsidie in de kosten van steun verleening de redactie der Rijksregeling moet worden gevolgd, stelden B. en W. den Raad voor die regeling voor deze gemeente vast te stellen. De heer Welagen was geen bewonderaar dezer steunregeling, doch zou desondanks voorstemmen, omdat de gemeente de kosten van ondersteuning der werkloozen niet al leen kan blijven dragen. De heer Visser was om. van meening, dat. de Ioonen bij de werkverschaffing te laag zijn. De nieuwe regeling achtte spr. voorts een verslechtering voor de georganl- seerden. Omdat hier echter het parool is: .kiezen of declen" zou spr. onder protest voorstemmen. De heer Bilderbeek (S.D.A.P.) ver klaarde, dat zijn fractie tegen de voorgestelde regeling zal stemmen. De heer Eyking was niet te spreken over het optreden van den opzichter der Ned. Heide-Maatschappij bi.i de werkverschaffing. Spr. was zelfs het recht ontzegd, om als raadslid het terrein der gemeente te betre den. De voorzitter bevestigde, dat de op zichter daartoe het recht had. Mevr. KempHaan wees er op. dat eerder gedacht had moeten worden aan werkver schaffing dar. had de gemeentekas niet zoo geplunderd geworden als nu De heeren, die de werkverschaffing hebben bemoeilijkt had den zich wel eens tweemaal mogen bedenken. Dan was de gemeente nu niet afhankelijk geweest van den Minister. De heer Eyking noemde het verschrik kelijk. dat de regeering allerlei kapitalisti sche instellingen steunt, doch de werkloozen beknibbelt en ouden van dagen aan hun lot overlaat. Nadat over dit onderwerp nog langdurig van gedachten was gewisseld, werd de steun regeling in haar geheel met 10 tegen 2 stem men aangenomen. (Tegen Mevr. Kemp Haan en de heer Bilderbeek). Verder werd nog besloten van de N.V. Bouw- en Woningmaatschapnij ..De Kleis" oen strook grond om niet te aanvaarden langs den Alkmaarschen weg, van 36 bij 1.5 M.. ten behoeve van de rioleering der Regu liersstraat Na eenige besprekingen werd tenslotte be sloten een bedrag van f 1000 ter beschikking te stellen van het plaatselijk crisis-comité, waardoor een even groote bijdrage van het Nationaal Crisiscomité kan worden verkre gen. De vergadering werd hierna gesloten. IJMUIDEN BELANGRIJKE VERGADERING VAN VISCHKNECHTS. ZIJ VERLANGEN AFSLUITING VAN HUN BEDRIJF. Donderdagavond vond een vergadering plaats van de vakgroep vLschkncchts van de IJmui- der Federatie en den Nederlandschen Bonci van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, naar aanleiding van de groote ontevredenheid onder deze groep over het feit. dat niet de minste, zekerheid bestaat betreffende het werk. aangezien ieder zelfs een vrij groot aan- al havenarbeiders, zich voor hun werk dispo nibel kan stellen. De besturen stelden daarom voor, aan de werkgevers te berichten, dat de organisaties voor den arbeid der vischknechts een regeling verlangen, die in groote lijnen overeenkom4 met die der havenarbeiders. Er werden nog vele andere grieven geuit. 1och de vergadering begreep, dat het schep en eener behoorlijke arbeidsregeling voorop diende te gaan. Zij droeg de beide vakgroep besturen op, in overleg met de afdelingsbe sturen, deze grondgedachte uit tc werken en 'aan de IJmuider Vischhandelvereeniging ter beóordeeling voor te leggen. De vergadering was door ongeveer honderd vischknechts be zocht en had een uitstekend verloop. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer J. Bobeldijk slaagde aan de Universiteit te Leiden voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie. LASTIGE DUITSCHERS. Toen de Duitsche trawler U. C. 263 Wilhelm Huth gisteren zou vertrekken bevond zich 'n aantal alhier wonendeDuitschers aan boord w.o. een dame, allen min of meer onder den invloed van sterken drank. Een van hen wilde niet van boord, waardoor een vecht partij ontstond. Met vereende krachten werd de man daarop op den wal gedeponeerd. Na dat men elkaar nog Aens flink de waarheid had gezegd, waarbij het aan malsche uit drukkingen niet ontbrak, ging men uitéén en behoorde ook dit incident weer tot het ver leden. Afnemende zeilvloot. Weer is een groot Duitsch zeilschip uit de vaart geraakt door den verkoop van de bark Peking. Het schip is naar Engelsch bezit over gegaan en zal vermoedelijk nog als opleiding schip ln dienst worden gesteld. Aangekomen: 22 September: Ida, m.s. Londen. Pass of Meifort ss. Londen. Lingestroom ss Londen. Melampus ss. Bremen. Viadra ss. Stettin. Roek ss. Londen. The Viceroy ss. Swansea. Gateshead ss. Newcastle. Vechtstroom s.. Huil. Gerda Kunstmann ss. Danzig. 23 September: British Pluck ms. Swansea. Pluto s.s. Hamburg. Lüneburg s.s. Ned.-Indië. Rijnstroom ss. Leith. Nidd ss. Goole. KeiTy Head ss. Llanelly. Vertrokken: 22 September: Charlotte Grapendorf m.s. Zwijndrecht. Pass of Mei fort ss Londen. 23 September: Tringa ss. Liverpool. Irene ss. Rotterdam. Eigenaardige aanvaring. De Italiaansche stoomtrawlers Dentice en La nuova Fortuna waren bij elkaar aan het visschen. toen van eerstgenoemd schip de winch defect raakte. Men praaide den ande ren trawler en verzocht dezen te willen hel pen. Bij het naderen geraakten beide vaar tuigen met elkander in aanvaring en wel zoo hevig, dat beide direct zonken. De bemannin gen konden zich redden op een ander ter hulp gekomen visschersvaartuig. BESOMMINGEN. Trawlers: H.C. 143. 1450 manden f 5600. Holland III IJim. 179 65 manden f 2000. Kotter: E. 80 f 770. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 150f 1. Griet per 50 kilo f 31f 15. Tongen per kilo f 1.55f 0.65. Zetschol per 50 kilo f 26f 23 50. Kleine schol per 50 kilo f 24f 5.70. Schar per 50 kilo f 6f 4.60. Kleine schelvisch per 50 kilo f 8.50f 7, Kabeljauw per 125 kilo f 38f 28. Gullen per 50 kilo f 7f 2.40. Leng per stuk f 1.55. Heilbot per kilo f 0.95. Wijting per 50 kilo f 4.30f 2.10. Koolvisoh per stuik f 0.33f 0.15. Makreel per 50 kilo f 13. Versche haring per kist f 5.60f 1.70. ONZE VISCHEXPORT NAAR FRANKRIJK. Het contingent voor een groot deel opgebruikt door Engelsche visch. WAAKZAAMHEID DRINGEND GEBODEN. Ongevier tien dagen voor het einde van het tijdvak kwam de boodschap uit Parijs, dat het contingent voor de loopende drie maanden is uitgeput, met als gevolg, dat niet alleen alle uitvoer van fijnvisch, maar ook die van de grove soorten tot 1 October a.s. onmogelijk is. Hem die eenigszins den weg weet ln het doolhof der contingenteeringsmaatregelen. zal het bekend zijn, wat de oorzaak is van dezen vroegtijdigen afloop van het contin gent: het zijn de Engelsche „hammen", waar van ook nadat minister Verschuur zoo naief was op de vragen van den heer Drop te ant woorden, dat doorvoer over ons land ten koste van ons contingent niet meer plaats vond. nog groote hoeveelheden via ons land over de Fransche grens gingen Naar ons van welingelichte zijde werd medegedeeld, moet op deze wijze een hoeveelheid van niet min der dan 150.000 K.G. van deze vischsoort., ge vangen door Engelsche schepen, op rekening van het. Nederlandsche contingent zijn uitge voerd, tot nadeel dus van ons visscherij- bedrijf De direct merkbare gevolgen van de ge dwongen stopzetting van den uitvoer is een aanzienlijke daling van de hakeprijzen. Tegen veler verwachting in bereikte de prijs van deze vischsoort in dit seizoen het hooge niveau van verleden jaar, ca. 150 per groote kist. Voor de exploitatie der Noord zeebooten was dit een zeer gunstige factor en het is niet het minst aan de goede vraag van Fransche afnemers naar onze hake en andere soorten grove visch te danken, dat de Noordzeebooten en tot voor eenlgen tijd ook de Westkust- booten mooie besommingen maakten. Wan neer de een of andere trawler een partijtje hake aan den wal bracht, was de reeder al bij voorbaat, verzekerd van een goede reis. Zoodra was het niet afgeloopen met den uitvoer naar Frankrijk of de prijs van de hake daalde, zooals nog nooit op de beurs een aandeel, zelfs niet het meest speculatieve is gedaald. De groote en middelhake die. tot voor eenige dagen nog ca. 150 onbracht. liep terug tot ca. 50, de klelnmiddel en hake daalde navenant. De goede prijzen van deze vischsoort had menigen reeder verleid, één of twee booten naar zee te zenden. De eerste klappen zijn reeds gevallen; een reeder kon tot zijn spijt constateeren, dat een trawler, die eergisteren aan de markt was door deze aanzienlijke prijsdaling ongeveer 800 minder besomde. De trawlers, die de komende dagen nog bin nen komen, zullen ook en in niet mindere mate de nadeeligc gevolgen ondervinden. Minister Verschuur gelieve hiervan nota te nemen. Opnieuw ongerustheid. Nauwelijks is een lichte verbetering van den toestand ingeluid of opnieuw is er onge rustheid in de reederswereld. Er schijnen voorteekenen te zijn. dat na en wellicht naast Engeland, thans ook Duitschland zich gereed maakt, om een aanval te doen op ons Fran sche contingent van de komende 3-maands- periode. die zooals men weet 1 October a.s. ingaat. Om eigen contingent te sparen, schijnen Duitsche handelaren stappen te doen om over ons land visch, zoowel fijne «te grove, naar Frankrijk uit te voeren. De heer Drop. die door zijn vragen aan den minister reeds meermalen den vinger op de wondeplekken heeft gelegd, zal wel zoo goed willen zijn, zijn aandacht op deze zaak te vestigen Wat zeide burgemeester Rambonnet Don derdagmiddag ook weer in zijn toespraak tot de rondom hem verzamelde werkgevers? „En terwijl, gelijk de oude Romeinen zeiden dat „deliberante Senatus Saguntum perit" (ter wijl de senaat beraadslaagde, ging Sagantum onder), de regeering nu al jaren wikt en weegt en delibereert zonder ook maar iets of een enkele maatregel in het belang van het IJmuider bedrijf daar te stellen, gaat IJmui den niet, gelijk Saguntum onder, maar waagt zijn allerlaatste restje kapitaal om zichzelf en zijn bedrijf weer op gang te helpen". VERKOCHTE SCHEPEN. De stoomtrawler Uranïa LJm. 65 van de in staat van faillissement verkeerende visscherij maatschappij „Die Scelvisch", is aangekocht door de heeren Kerkhoven en Parkvliet al hier. Het schip, dat geruimen tijd opgelegd Is geweest, zal weer in de vaart worden ge bracht. OP WACHTGELD. De ambtenaren bij het Staatsvisscherijbe- bedrijf D. van Duivenbode en J. Koevoets worden met 1 Januari op wachtgeld gesteld. KENNEMER KUNSTENAARS KRING. In de voor deze gelegenheid in gedempte tinten en indirecte verlichting gehouden zaal van het hotel „De Prins" gaven 1.1. Donder dagavond de musici uit den Kennemer Kun stenaars Kring een concertavond, welke door een klein, doch select gezelschap kunstvrien den bezocht werd. De dames Annie Hermes (alt) en Suze Wintershoven (begeleiding) openden het pro gramma met een drietal liederen in ouden stijl. De zangeres beschikt over een aange name, gave stem. Zij liet zich na de pauze in een modern repertoire hooren, wat haar veel minder lag, dan Scarlatti en Gabrielli. Hoewel haar zang van technische cultuur getuigt is het goede erin nog eensdeels be perkt; haar zang Is niet expressief genoeg, zoodat op den duur de modernen en matten indruk maken. In de klassieke nummers trekt dit niet zoo de aandacht; men kan daar de zuivere bedoeling en een volstrekt gemis van pose of effectbejag waardeeren. Mej. Suze Wintershoven, welke de zangeres slagvaardig aan den vleugel terzijde stond, werd hierin gesecondeerd door den heer Eduard Bielc, die de bijbehoorende obligaat- cellopartij fijntjes en bescheiden verzorgde. Deze cellist deed zich nog solistisch hooren ln een lang-ademïge Suite van Schenk, wel ker uitvoering door enkele vergissingen der pianiste niet geheel enal vlekkeloos was. Het trio ln Bes-dur van Beethoven was voor mij wel 't hoogtepunt van dezen avond. Bij dit prachtige brok ware muziek ver- bleeken nog vele moderne „kunstwerken". De drie uitvoerende kunstenaars (de heeren Gijs Beths, viool; Eduard Biele, cello en Piet Hal- sema, piano) hebben het werk met vuur en geestdrift vertolkt, waarbij de stuwende kracht van den piano-conductor opviel. De violist strijkt een vollen warmen toon (en heeft een superieur instrument) en weet ook fn zijn voodracht veel muzikaliteit te leggen. De cellist make nog meer werk van een breederen zangrijker toon; daar kunnen zijn goed-ontwikkeld stijlgevoel en uit nemend samenspel ten zeerste bij winnen. Het luisteren naar Beethoven's werk werd door hem tot een waar genot gemaakt. Hoe boeiend is b.v. het Thema con Variazoni, zoo vol geestige wendingen en verrassingen. (De variaties ontleende deze Grootmeester der Componisten aan een thema uit Weigls Opera „l'Amore marinaro", en deze opera effecten zijn nog duidelijk te herkennen). Uitnemend, gaaf spel van onberispelijk technische homogeniteit was ook in de executie van Debussy's Viool Sonate te waar deeren. Toch leek men ondanks dit technisch voortreffelijk musiceeren niet sterk genoeg van den innerlijken geest doordrongen en kreeg deze sonate nog te weinig relief. Niet temin viel ook hier veel tc waardeeren. Men heeft de executanten van dezen concert avond geestdriftig en welverdiend beklapt. Een volgende maal hopen wij ook eens eigen werk van hen te hooren. W. EEN FLINKE KOE. De slager G. v d, Kolk. Velserduinweg. heeft op de landbouwtentoonstelling te Alkmaar aangekocht een koe, die het respectabele ge wicht heeft van 1764 pond. Het dier dat met een eersten prijs bekroond werd. was opge fokt door den burgemeeser van Oudkarspel. NUTSBIBLIOTHEEK. De bibliotheek van het Departement IJmui den van het Nut zal Woensdag 28 September des avonds van 7 1/29 uur worden openge steld en wel in school C ingang tegenover Thaila. Daar de commissie niettegenstaande de slechte tijden kans heeft gezien haar collectie wederom met een flink aantal nieuwe boeken aan te vullen, hoopt zij ook dat er dit seizoen zeer veel gebruik van zal worden gemaakt, temeer daar het inschrijvingsgeld slechts 15 ets. en het leesgeld 4 ct. per "week en per deel bedraagt. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd dat voortaan Woensdagsavonds boeken ruilen zal plaats hebben en niet zooals voorheen Donderdags. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad. HERVORMDE EVANGELISATIE. Dc Hervormde Evangelisatle-vereehlging hoopt Zondag weer een aanvang te maken mot het. houden van Evangelisatie-samen komsten. Als sprekers zullen optreden de hee ren Ds. A A. Wildschut en J Sevensma uit Amsterdam. De aanvang dezer bijeenkomst is bepaald op 7.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14