UIT HET BUITENLAND STA TEN- GENERAAL. De Kamer werkt binnenskamers verder DAMES KAPSALON ANNIE KROON HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 23 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Schermutselingen in het bureau van de Ontwapenings conferentie. Henderson contra Sir John Simon en Paul Boncour. Voorstel van Henderson verwacht om de Duitsche eischen in een openbare zitting te behandelen. Een voorbereidende internationale arbeidsconferentie in Januari over de veertigurige werkweek. Besluiten van den Rv.isischen Landdag. Het onderzoek naar jongste incidenten in den Rijksdag. M HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. GENèVE. De zitting van Donderdagmiddag van het Bureau van de Ontwapeningsconferentie was van iets meer beteekenis dan de voorafgaan de zittingen, voornamelijk door het optreden van Litvinow. De Russische Commissaris van Buitenlandsche Zaken eischte, dat na behan deling van de zuiver zakelijke kwesties nu eindelijk eens een begin wordt gemaakt met het voor een werkelijke ontwapening alleen beslissende hoofdprobleem. De Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken Simon verklaarde direct hierop, dat het Bureau der Ontwapeningsconferentie in geen enkel opzicht bevoegd is politieke vraagstukken te behandelen. Daar dient de plenaire commissie vpor. Paul Boncour steunde voort-s den Britschen Minister in diens opvatting. Hij betuigde er volgaarne zijn instemming mee. dat de Russische voor stellen in een speciale bijeenkomst zouden worden behandeld. De chef-rapporteur van het Bureau, Benesj trachtte de behandeling van de te behande len kwesties in het juiste daglicht te stellen. Hij wees daarbij op de beteekenis van de ge nomen besluiten tijdens de laatste onderhan delingen, die volgens hem een stap vooruit beteekenen op het gebied der ontwapenings- idee Henderson zeide daarentegen dat de be handeling van een groote politieke kwestie, zooals die op grond van een briefwisseling met den Duitschen Minister voor Buiten landsche Zaken is opgeworpen, th&ns zeer noodzakelijk is geworden. De besprekingen werden daarna verdaagd tot Dinsdag a.s. Op te merken valt nog, dat de kwestie in zake luchtbombardementen eveneens ver daagd is tot Dinsdag en wel met het motief, dat een der bij deze kwestie belanghebbende mogendheden, n.l. Duitschland momenteel niet ter zitting aanwezig was. Men schijnt dus van meening te zijn, dat Duitschland a.s. Dinsdag wel aan de zitting van het Bu reau zal deelnemen. V.D. meldt nog* t De verklaringen, die in de zitting van het Bureau der Ontwapeningsconferentie door den Britschen Minister van Buitenlandsche Zaken en door den Franschen Minister van Oorlog inzake de politieke kwesties zijn af gelegd, hebben nog al opzien gebaard in po litieke kringen hier ter stede. Men begrijpt, dat wat de politieke kwesties betreft hier na tuurlijk alleen sprake was van den Duitschen eisch inzake gelijkberechtigdheid. Gebleken is dus. dat zoowel Simon als Boncour de be handeling van den Duitschen eisch in de Bureauzitting willen verhinderen om den weg voor de door Frankrijk gewenschte bespre king over deze kwestie of in de Assemblee of in den Volkenbondsraad vrij te maken. Opmerkelijk vindt men hier, dat Henderson dit standpunt niet deelt en een spoedige op lossing van de gelijkgerechtigdheidskwestie in het Bureau der Ontwapeningsconferentie verlangde. Paul Boncour heeft in een verklaring aan de Fransche persvertegenwoodigers nog maals gewezen op het Fransche standpunt, dat de Duitsche eisch inzake eeliikberech- tigdheid thuis hoort in den Volkenbond en door alle naties aangesloten bij den Volken bond, besproken behoort te worden. De president der Ontwapeningsconferentie, Henderson, zou, naar verluidt, na zijn Don derdag in de zitting van het bureau der con ferentie afgelegde verklaringen het voorne men hebben bij de verdere onderhandelingen welke de volgende week zullen plaats hebben het voorstel indienen alle politieke kwesties van het ontwapeningsprobeem onverwijld door het bureau in behandeling te doen nemen. Hij zou in het bizonder de bedoeling heb ben de Duitsche eischen inzake de erkenning der gelijkgerechtigdheid in openbare zitting van het bureau te doen behandelen. Henderson zou aldus de aleemeen te ver wachten diplomatieke besprekingen achter de coulissen wenschen te bespoedigen. Hij zou er. naar voorts verluidt, zeer groote be teekenis aan hechten het Duitschland mogelijk te maken ter Ontwapeningsconferentie terug te keeren en wenschen dat de principieele en moreeie aansoraken van Duitschland op ge lijkgerechtigdheid worden erkend. De Buitengewone Raad vam Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau heeft begoten per Januari 1933 een Voorbereidende Tech nische Internationale Arbeids Conferentie bijeen te roeoen ter behandeling van het voorstel der Itahaansche regeering tot in voering van den 40-urigem werkweek in de industrie. Het voorstel werd aangenomen met 16 tegen 6 stemmen (en wel tegen: vijf stem men van den groep werkgevers en de stem der Engelsche regeering). Besloten werd dat de 40 urige werkweek niet vain toepassing zaJ zijn op de arbeiders in de landbouw- en havenbedrijven, doch slechts op arbeiders in industrieën, met in- begrlo van mijnwerkers en emoioy^es -n het mijnbedrijf. Voorts besloot de Raad van Beheer voor deoe conferentie ook uit te noodigen de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie. Op de Octofoer-bijeenkomri van den Raad van Beheer welke te Madrid zal worden ge houden, zal beslist worden, of de invoering van de 40-urige werkweek in de industrie geplaatst zal worden op de agenda van de gewone Internationale Arbeidsconferentie van 1933 Op dezelfde bijeenkomst zal beslist worden of de resultaten der technische con ferentie welke in Januari zal worden ge houden. zullen worden doorgegeven aan de Economische Wereldconferentie. Bovendien besloot de Raad van Beheer den secretaris generaal van den Volkenbond op te wekken de gemengde Commissie van de Europeesche Commissie bijeen te roepen, teneinde haar houding te bepalen nopens hot verrichten van openbare werkzaamheden. DUITSCHLAND De Pruisische Landdag heeft gisteren in een zitting, waar het zeer rumoerig toeging (president Kerrl moest de zitting tot vier maal toe schorsen) bij hoofdelijke stemming het voorstel verworpen om de immuniteit van den vroegeren ministerpresident, den so ciaal democraat dr. Braun op te heffen. In verband met het instellen van een civiele vordering van Adolf Hitler tegen het lid Dr. Braun was dit voorstel door de Commissie voor het reglement van orde op de agenda van den Landdag geplaatst. Voor het ophef fen der immuniteit stemden de Nationaal- Socialisten. de Duitsch-Nationalen, de Duit sche Volkspartij en de Chr. Sociale Volks- dienst. In de avondzitting van den Pruisischen Landdag verwierp de Landdag het voorstel der Duitsch-nationalen om het landdagbe- sluit van 30 Augustus 1.1. inzake de gehoor- zaamehid der ambtenaren ten aanzien van de commissoriale staatsregeering op te hef fen, met 208 tegen 35 stemmen, terwijl 45 stemmen in blanco werden uitgebracht. Voor het voorstel stemden behalve de Duitsch- Nationale slechts de Duitsche Volkspartij en eenige kleine partijtjes, terwijl het Centrum zich van stemming onthield. Daarna ging men tot stemming over van het Nationaal-Socialistisch voorstel, dat het volgende behelst: Voor zoover de rijksgrond wet van Pruisen door de aan het roer zijnde regeering volgens de door haar afgelegde eer geëerbiedigd en doorgevoerd wordt is het de plicht der ambtenaren en onderge schikten van Pruisen de grondwet eveneens te eerbiedigen en te steunen. Dit voorstel werd met 156 stemmen der Na tion aal-Socialisten tegen 86 stemmen der Duitsch-Nationale, Duitsche Volkspartij en Communisten aangenomen. Het Centrum onthield zich van stemming. De Sociaal-De mocraten namen niet aan de stemming deel. Gistermorgen kwam de Rijksdagcommissie tot handhaving van de rechten der volksver tegenwoordiging onder voorzitterschap van Loebe bijeen als commissie van onderzoek naar de gebeurtenissen in de jongste Rijks dagzitting, waarbij verschillende getuigen ge hoord moesten worden. In de zaal 'waren de voor de radio-uitzen ding opgenomen gramofoonplaten van de Rijksdagzitting aanwezig. In den loop van de zitting zullen ze met behulp van een luidspre ker ten gehoore worden gebracht. In een korte huishoudelijke zitting werd de volgorde waarin de sprekers het woord wouden krijgen, geïeseld. Eerste getuige is de Duitsch-nationale afgevaardigde Laverrenz. die verklaart, dat de Rijkskanselier het woord had gevraagd vóór dat voorzitter Goering had gezegd: de stemming is begonnen. Eenige oogenblikken later had de Rijkskanselier het decreet overhandigd. Loebe merkt op. dat ook uit de foto's blijkt, dat de Rijksdagpresident inderdaad naar links heeft gekeken en den opgestoken arm van den Rijkskanselier niet had gezien. Nadat andere leden van den Landdag hun meening hadden geuit schilderde Rijksdag president Goering (Nationaal Socialist) uit voerig de gebeurtenissen. Goering zeide: Na dat ik het hoofdelijk karakter der stemming had geconstateerd was op de regee'ringsban- ken een oogenblik beweging ontstaan. De Kanselier was even opgestaan en had een woord gezegd, dat een onderdeel eener secon de r.a den uitroep ..hoofdelijk" gehoord werd. Hij. Goering, zou dan ook dit woord hebben verstaan. Het moet echter het woord „amt- lich" geweest zijn. Daarna is de Kanselier nogmaals opgestaan, hij de getuige heeft dat echter niet precies gezien. De Rijkskanselier zou wederom gezegd hebben: „ik vraag het woord" en nog zoo iets. Toen Is de staatssecretaris naar den Kan selier gegaan, waarna deze zich weer naar den Rijkspresident begaf. De staatssecretaris riep hem daarop toe: De Rijkskanselier verzoekt het woord. Daarna heeft Goering verklaard, dat dit vanzelfsprekend zou geschieden, als de stemming was afgeloopen. De voorzitter der Commissie. Loebe wees er op. dat een verzoek om het woord geschiedde door op te staan en luid om het woord te vra gen. doch ook dat van de plaats af een teeken wordt gegeven, waardoor men begrijpt waar het omgaat. Dit laatste geval is echter alleen dan mogelijk, als het in het Huis rustig is. Nadat Goering nog verklaard had dat het verzoek om het woord eerst geschied was. toen tijdens de stemming de staatssecretaris hem het verzoek van den Kanselier mede deelde. werd de gramofoonolaat te voorschijn •zehaald. waarop het betreffende deel der zit ting is opgenomen. Voorzitter Loebe was van meening. dat de plaat geen voldoende opheldering gaf. Men Von hoogstens aannemen, dat bij de eerste heftige beweging in het Huis de Kanselier om het woord had gevraagd. Besloten werd de zitting te verdagen en op Dinsdag as. een niet-openbare zitting voor het verdere getuigenverhoor bijeen te roepen. EK GEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.- Duitschland, De Rijkskanselier over den wintersteun. Rijkskanselier von Papen sprak gister- avond voor de radio, welke redevoering via alle Duitsche zenders kon gehoord worden. Sprekend over het winterwerk verzocht von Papen ook in den aanstaanden winter door vrijwillige bijdragen van allerlei aard de behoeftige landgenooten te ondersteunen. Boven ons vaderland hangen nog altijd donkere schaduwen. Wel laat het zich aan zien, dat- hier en daar in de wereld verlich ting schijnt te komen. Nieuwe hoop komt op. dat na den vreeselijken vernielingsvloed van den oorlog en de na-oorlogsche tijden nieuw leven ontstaat, waarop het economisch leven weer kan gedijen. De opvatting vestigt zich. dat al is het einde van de vreeselüke economische crisis nog niet bereikt, het ge vaarlijkste punt toch overwonnen is. De Rijksregeering heeft harerzijds maatregelen getroffen om de Duitsche economische krachten uit hun verstarde positie weer tot nieuw leven te brengen. Voor het laatste steunwerk zoo zeide Von Papen voorts o.m. zijn door het Duitsche volk meer dan 100 milüoen mark in geld en an dere bijdragen opgebracht. Honderdduizen den mannen, vrouwen, vaders, moeders en kinderen heeft men daarmede een deel van het allernoodzakelijkste kunnen geven, wat zij anders zouden moeten ontberen. De ervaringen van den vorigen winter heb ben echter voorts laten zien. dat ons volk boven alle wereldbeschouwingen en partij- kastjes uit steeds dan de handen ineenslaat, wanneer het er om gaat hulp te verleenen. en het bewijs van nationale handhaving in tijden van gevaar geleverd moet worden Ik ben er van overtuigd, aldus von Papen, dat ook deze oproep om offers te brengen niet tevergeefs zal zijn. De levensstrijd van den enkeling is slechts een deel van den grooten strijd, waarin Duitschland als geheel staat, en waarin het om zijn bestaan en om zijn toekomst kampt. Het is een bevrijdingsstrijd. zooals Pruisen voor 120 jaar gestreden heeft. Ieder geve daaraan zijn krachten en zijn gave. al is die zoo klein mogelijk. Het zal een teeken zijn voor alle lijdende volksgenooten, dat ook in den hartstochteli.lken strijd der meeningen een onbreekbare band van menschelijke ver bondenheid allen vereenigt, die zich Duit- schers noemen. Na von Papen spraken nog Karow en Prof. Langstein over de winterhulp. Engeland. Onderhandelineen in het textieleeschil vorderen. De onderhandelingen over een oplossing van het conflict in de textielindustrie heb ben naar Reuter verneemt, een gunstiger wending genomen. Met. betrekking tot de moeilijke kwestie der loonsverlaging zijn be langrijke vorderingen gemaakt. Hongarije. Graaf Bethlen in het nieuwe kabinet? Graaf Bethlen. Van de onderhandelingen over de oplos sing van de Hongaarsche kabinetscrisis krijgt men meer en meer den indruk, dat de afgetreden minister-president graaf Karolyi niet met de kabinetsformatie zal worden be last. Men verwacht, dat de nieuwe regeering zeer sterk beïnvloed zal worden door graaf Bethlen, doch het is nog niet bekend of hij in het- nieuwe kabinet minister-presiden' zal worden. LOLA SCHRöTER'S PARACHUTE RECORD. SPRONG ZIJ VAN NOG GROOTER HOOGTE: In verband met het door Lola Schröter ge vestigde nieuwe wereldrecord parachute springen wordt nog het volgende gemeld: Verscheidene berichten zijn in omloop, waarin gesproken wordt., dat de sprong van 6000 Meter hoogte geschied is. Feitelijk is ge bleken, dat de in het vliegtuig ingebouwde hoogte meter op een hoogte van 6000 Meter bevroren is. De speciale meegenomen hoogte meter had echter geen last van bevriezen en wijst een hoogte aan van 7300 Meter. Men vermoedt zelfs, dat de sprong van een nog grootere hoogte is gemaakt. Een officieel onderzoek wordt momenteel ingesteld naar de verzegelde instrumenten. De koude was zoo hevig, dat ook de film- en fototoestellen onbruikbaar werden. De parachutiste heeft vanzelfsprekend sterk geleden bij de koude van 35 graden C. doch later voelde ztf zich weer heel goed. NIEUW HOOCTERECORD GEVESTIGD FRANSCHE VLIEGER SIGNERIN STIJGT TOT 10.450 UI. PARIJS. 23 September (V D.) De Fransche vlieger Signerin heeft Donderdag met een Brequet-toestel een nieuw wereldhoogte- record gevestigd, aangezien hij een hoogte van 10.450 M. bereikte. Het record stond op naam van den Franschman Burtin met 9.374 M. TWEEDE KAMER. De heer Van Schaik aanvaardt zijn ambt. Verschillende com missies benoemd. Toegestane interpellaties. Bedrijfsra- denwet vóór de begrooting. Regecring moet wachten met de wet-Terpstra. 22 September. De Koningin heeft den wensch der Kamer geëerbiedigd en nummer één van de voor dracht voor het presidentschap, Mr. van Schaik, tot voorzitter van ons Lagerhuis be noemd. De heer van Schaik aanvaardde zyn ambt met de volgende rede: In dezen tijd vol onzekerheid en verwar ring, waarin het oude en bestaande afbreekt, voordat nog het beeld van het nieuwe zich duidelijk afteekent. is voor hem, die de zorg heeft voor de publieke zaak. de taak niet gemakkelijk. Van ons, als volksvertegenwoordiging, wordt verwacht, dat wij op de bres zullen staan voor de bevordering en als het moet verdediging der rechtmatige volksbelangen Maar nu de omstandigheden dwingen tot sterk ingrijpen op allerlei levensterrein, is het trekken der grenzen tusschen vermeend en waar volksbelang niet zoo eenvoudig aLs sommigen, die geen verantwoordelijkheid hebben te dragen, ons wel zouden willen doen gelooven. Zoo staat ons een parlementair jaar te wachten, waarin de meeningen over hetgeen 's lands welzijn wél en niet eischt. zich naar alle waarschijnlijkheid scherp tegenover el kander zullen afteekenen Nu echter de algemeene overtuiging be staat, dat de toestand, waarin de economi sche en financieele wereldontreddering ook ons land en zijn bevolking heeft gebracht, ingrijpende voorzieningen vordert, is over leg èn in eigen boezem èn met de Regeering meer dan ooit geboden. Dit overleg zai slechts mogelijk zijn. indien men zich niet bij voor baat blind staart op eigen aanvankelijk oor deel. Brengt staatmanswijsheid niet mede. dat men tracht ook een open oog te hebben voor andermans inzicht, het goede daarin op te sporen en in eigen opvatting te ver werken? Hetgeen te gemakkelijker wordt, in dien men zich bewust- is, dat ook in den po li tieken tegenstander de begeerte leeft om naar beste weten en naar eerlijke overtui ging de belangen van het land te dienen. Ondanks het tijdelijk karakter dat een deel onzer beslissingen wellicht zal dragen, behoeft onze arbeid geen onvruchtbare te zijn. Want in zijn diepste wezen is en blijft het gemeenschappelijk en parlementaire werk een geestelijk proces, waarin het nieu we uit maatschappelijke behoeften ont staande recht tracht, zich te kristalliseercn. Ons deel leverend aan dit proces van rechtsontwikkeling en rechtsverschuiving. zullen wij goed doen de stoffelijke belangen van het volk, hoe sterk die thans ook mogen spreken, mede aan zijn zedelijke belangen te toetsen. Hopen wij dat de menschheid spoedig de diepe inzinking waaraan zij ten prooi is. zal weten te boven te komen. Slechts moeizaam zal de weg naar een betere toekomst kunnen worden gebaand. Maar als het sterk ontwik kelde voortbrengingsvermogen ook gevolgd wordt door de overwinning van het begin.sel van betere ordening van den arbeid en van het economische leven, zal met Gods hulp de volkswelvaart zich geleidelijk kunnen her stellen. en meer dan dat. Laten wij dus, hoezeer beseffend dat ons land leeft in groot internationaal verband, als volksvertegenwoordiging onzen blik ge richt. houden op den scheppenden nationalen arbeid, waartoe wij nu en in de toekomst ge roepen zullen worden. Ik verklaar op uw wensch met de leiding der Kamer belast, gaarne het voorzitterschap opnieuw te aanvaarden Daarna stelde de Kamer verschillende com missies samen. In de commissie voor Buitenl. Zaken wer den benoemd de heeren Marchant, Snoeck Ilenkemans, Vliegen, Bongaerts, de Wilde en Knottenbelt. In de vaste commissie voor de rijksuit gaven de heeren Aalberse, Vliegen, Oud. Schouten. Feber, Bierema en Rutgers van Rozenburg. In de commissie voor het Straf- en Pri vaatrecht de heeren Marchant. Beumer. Knottenbelt, Kortenhorst, v. d. Bergh, Gose- ling en Mej. Katz. In de commissie voor de belastingen de heeren Fleskens. v. d. Tempel. Oud. Schou ten v d. Wilde, Suring en Rutgers van Ro zenburg. In de commissie voor de Waterstaatsaan gelegenheden de heeren Bongaerts. v. d. Waerden, van Dijk, EbeLs, Feber, en Prof. v. d. Bilt. In de commissie voor de Handelspolitiek de heeren Oud. Hermans, v. d. Waerden. Schou ten. Bierema, Lovink en Kortenhorst. In de commissie voor de verzoekschriften de heeren Bakker, Suring. Cramer, Dr. Vos en Amelink. Herkozen werden de Huishoudelijke com missie en de leden der Tweede Kamer in de gemengde commissie voor de Stenografie. De huishoudelijke commissie bestaat uit de heeren Beumer en Vliegen, leden der Steno grafiecommissie zijn en blijven de heeren Marchant, Snoeck Henkemans en Aalberse Tot voorzitters der afdeelingen werden ge kozen de heeren Aalberse. Beumer. Snoeck Henkemans. Albarda en Knottenbelt. Drie der aangevraagde interpellaties wer den toegestaan: nX de Interpellatie-Kupers over de werkloozen- steunverleeningen in de vier groote steden. de interpellatie-de Visser over het recht van demonstratie en betoogen (de commu nist liet op aandrang van den president ver vallen, dat aan demonstraties en betoogin gen „thans meer dan ooit behoefte is") en de interpellatie-de Vries-Bruins over de opheffing der rijkskweekschool voor vroed vrouwen te Amsterdam. Het vragen-verzoek van den heer de Visser over de geweigerde visa voor sommige vreem delingen, vooral uit Rusland, die het anti- oorlogscongres hadden willen bijwonen, werd met 852 stemmen geweigerd Inder daad: hierbij was heel geen haast en de be- grootingsbehandeling geeft alle gelegenheid daarover te spreken. De interpellatie-de Vries-Bruins staat wijl daarbij wèl haast is intusschen reeds op de agenda voor de dagen, wanneer de Ka mer weer haar openbare werk verder zal voortzetten. Want twee en een halve week arbeidt zij thans in stilte: aan studie van de begrootingen en aan de behandeling in de afdeelingen. De Interpellatie van Mevr. de Vries staat als voornaamste punt op de agenda voor de vergaderingen na 13 October mèt het. ont- werp-Bedrij fsradenwet van Mr. Verschuur. De regeering had gaarne gewild, dat de L. O.-wet-Terpstra zou worden behandeld in dien tijd. Bit de voorzitter wilde de regee ring wel steunen. Maar de regeering zal geduld moeten hebben, want de Kamer wilde niet. De heeren Aalbers. Ketelaar. Albarda Marchant en Knottenbelt hebben allen be toogd. dat drie a drie en een halve week veel te weinig ls voor een wet. als de L O.wet, waarbU heel wat vraagstukken in den breede zullen en moeten worden besproken De heeren Colljn en Snoeck Henkemans pleitten voor het standpunt dor regecring: zij wilden, en achtten dat ook mogelijk, de L. O -wetswijziging, behandeld zien om een argument van Mr. Aalbcrs voor z ij n stand punt Deze vreesde, dat. wanneer de BedrUfs radenwet eerst na het winterrecès zou wor den behandeld, zij mot het oog op de ver kiezingen van hot volgend jaar. niet meer In het Staatsblad zou verschijnen. De hoeren Coiijn en Snoeck Henkemans vreesden echter hetzelfde voor do wijziging van de LO.-wet. Intusschen hadden zij nog een ander ar gument en dat werd gevonden ln de bespa ringen. welke de L. O wetswijzigingen zou den opleveren cn waarop de regeering vast rekent. Hiertegen plaatste de heer Marchant de opmerking, dat de regeering deze met noodwetjes ook bereiken kan. Welke dan ook ongetwijfeld zullen komen, nu de Kamer met 59—24 stemmen besloot de Bedrijfsra- den-wet voor de bcgrootlng te behandelen en niet de L. O-wet-Terpstra Tot 13 October Ls de Tweede Kamer dus niet in openbare vergadering byeen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer benoemde vandaag tot huishoudelijke commissie de hoeren van Lanschot en Polak. En ;ot. leden der gemeng de commissie voor de Stenografie do heeren Janssen, de Veer cn Sllngenberg. Verzoek schriften worden behandeld door de heeren de Gijselaar. van Embden. Mondeis en Die penhorst. Morgen behandelt de Senaat de redactie van het adres van Antwoord. INTTMUS. ZWARE STRAF VOOR DEN ADVOCAAT MACHRAY. WEGENS 7.1 JN VERDUISTERINGEN UIT UNIVERSITEITSFONDSEN. Naar Reuter uit Winnipeg meldt, bekende de 67-jarige zeer geziene advocaat Machray, beheerder van de fondsen van de universiteLt van Manitoba en van het Angllkaamsohe bis dom Ruperlsland voor den politierechter zich schuldig te hebben gemaakt aan ver duistering van 901.000 van het. unlvcrsitelts- fonds en aan diefstal van 60,000 'ton na deel© van zijn vroegeron compagnon Archi bald. Hij werd voor elk der beide feiten tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld. Machray heeft waarschijnlijk nog maar enkele maandien te leven daar hij ernstig ziek is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stelt U prijs op een keurig verzorgd Kapsel. Bezoekt U dan een» onze salons. Billijk tariof. Tel. 15675, Koninginneweg 14boven AGENDA. VRIJDAG 23 SEPTEMBER Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtoonecl 300ste „Wijze Kater". 8 uur. La Gaitë, Raaks 1—3. Cabaret, dancing 8—12 uur. Palace: Zwel glückliche Tage. Op het too- neel: 3 Chatams. 7 cn 9.15 uur Luxor Sound Theater: De Philantroop. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Eln Lied. cin Kuss, ein Madel. Op het tooneel: de H. O. V. 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 1!3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloemendaal: Tentoonstelling van schilderijen en teekonlngen van Tine Honig, Do Struyck Du Moulin en C. J Laan. Jeugd huis. 105 uur. Vel sen: Hotel „De Prins", Tentoonstel ling Kenncmer Kunstenaarskring. 10—6 uur ZATERDAG 24 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Het Nederl. Indisch Tooneel: Apotheek de Ooievaar. 8 uur Schouwburg Jansweg: Amsterdamsch Too neel: Het Verleden Eener Vrouw. 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond. Volksuniversi teit: Venetië. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. La Gaitë, Raaks 13. Cabaret, dancing 8—12 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST)' P Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539. Fa. C G. Loomeyer en Zoon, Zljlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek. Rijksstraatweg 10, Tel. 12711. I

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5