DE VEEDIEVEN DE PRINS VAN WALES vertoefde Donderdag op doorreis van Londen naar Kopenhagen een half uur op het Amsterdamsche vliegveld Schiphol. De Prins stapt in de 4-motorige Imperial Airways-machine, om zijn reis naar Kopenhagen te vervolgen. IN AMSTERDAM-ZUID werden van gemeentewege nieuwe gemeentelijke vuilnisemmers gedistribueerd. IN DE HAVEN VAN ROTTERDAM is Donderdag een telefoondienst geopend door Radio Holland. Met deze installatie hoopt men voortdurend contact te kunnen houden tusschcn schepen op de rivier en het stads- telefo onnet. DIPLOMATIEKE GEHEIMEN? - De Prins van Wales in ge sprek met Lady Russell, cchigcnootc van den Engdschen gezant tijdens zijn kort bezoek dat hij bracht aan het vliegveld Schiphol op doorreis van Londen naar Kopenhagen. ■nm BIJ DE KUNSTHANDEL FRANS BUFFA ZONEN TE AMSTERDAM, is Donderdag een tentoonstelling geopend van werken door Marius Bauer. Een der geëxposeerde schilderijen. TENGEVOLGE VAN DEN DROGEN ZOMER, heeft zich bij de spoorbrug te Oostcrbeck een grootc zandplaat in den Rijn ge vormd, die meer dan de helft der breedte van de rivier heeft drooggelegd. SCHOLLENBRUG VERDWENEN. - Waar vroeger de bekende uitspanning aan den Amstel te Amsterdam Mond. herinneren nu alleen nog de puinhoopen aan het aloude „Schollcnbrug". EEN DIE ZIJN „VOLKEN" KENT. Een imker op de groote najaar-bijen- en honingmarkt te Tilburg, die niet bang is, om zich temidden der korven te rusten te leggen. FEUILLETON. (TOM MIX SERIE.) door CHARLES ALDEN SELTZER. 30) Ferguson rolde een sigaret. Hij. stak haar aan en rookte een oogenblik zwijgend ter wijl de baas naar hem keek. „aDarginds in Dry ©ttom", zei Ferguson nu, „was een man op een blik aan het schieten, toen ik in de stad kwam. Hij joeg vijf kogfls in het blik. Was dat je opzichter?" Stafford glimlachte. „Dat was Leviatt mijn opzichter", antwoordde hij. „Wij gingen naar Dry Bottom om een goeden revolver- schutter te zoeken. Wij moesten iemand heb ben, die heel vlug kon schieten. Hij moest vlug zijn, want Radford is zoo vlug als het weerlicht met een revolver. Leviat zei, dat het schieten op een blik een goede manier zou zijn om een man te vinden, die het tegen Rad ford kon opnemen voor geval dit noo- dig mocht zijn, voegde hij er snel aan toe Ferguson's gelaat geleek een onbeweeglijk masker. „Waar is Leviatt nu?" vroeg hij. „De Ute op met het personeel". „Hoe ver naar boven?" „Dertig mijlen". Ferguson's wimpers trilden. Js Leviatt binnenkort nog hier geweest?" vroeg hij. „Niet sinds eergisteren". „Wanneer verwacht je hem terug?" De jongens komen over een week terug. Waarschijnlijk komt hij met hen mee". ji-m-m je laat mij vrij spel?" „Natuurlijk." Ferguson slenterde naar de deur. „Ik ga eens een beetje rondkijken", zei hij, „om wat wegwijs te worden. Ik heb liever niet. dat je mij bij het personeel voegt dat vind je zeker wel goed?" „Ik huur je om een bepaald iets te doen." antwoordde Stafford. „Ik zeg je niet. hoe je het doen moet. Je hebt er tijd voor bot de herfstinspectie." Ferguson knikte. Hij liep naar de heining van de corral, maakte zijn pony los en reed over de vlakten naar de rivier. Stafford keek hem na tot hij niet meer was dan een stipje aan den horizon. Toen glimlachte hij vol daan. „Die kerel bevalt mij", zei hij in zichzelf. „Hij stelt zich niet aan, maar je kunt op hem rekenen," HOOFDSTUK VH. Man tegen man. In de week die volgde op Ferguson's aan komst op de Two Diamond rancho, zag Staf ford niet veel van hem. 's Morgens stapte hij naar de corral, ving zijn pony, steeg op en reed weg. Eerst met het vallen van den avond keerde hij terug. Meermalen had Stafford uit het raam van zijn kantoor, hem weg te zien rennen in den maneschiji Fergu son kookte zijn eigen potje, want de kok was met het personeel en de wagens meegegaan de rivier af. Stafford viel den nieuwen knecht niet lastig met voorschriften of raad gevingen; het werk waarvoor Ferguson ge huurd was. moest hij alleen doen. want wan neer er zich complicaties voordeden, moest de eigenaar zorgen, er buiten te blijven. De Two Diamond rancho was niet veel an ders dan vele andere, die zich groepeerden op de grasvlakten van de Territoriën. De groote afstand, die Stafford van de naast- bijzijnde sctheidde, belette niet, dat hij den eigenaar daarvan .buurman"noemde, want de ai standen werden alcus bepaald en wa ren bijna altijd onnauwkeuirg. De reiziger, die naar de plaats van zijn bestemming vroeg, moest haar maar ergens in de onbe kende verte gaan ontdekken. De Two Diamond rancho had de benij denswaardige reputatie van „in de puntjes" te zijn wat beteekende dat Stafford werk zaam en zuinig was en dat de rancho een on gewoon netten aanblik booc. Ctafford dweep te bijvoorbeeld met de irrigatie. Een heining omgaf zijn gebouwen een andere omsloot een groote uitgestrektheid goed gras en vormde zoo een weinde voor de paarden. Zijln gebouwen, ofschoon ruw, zagen er aantrekkelijk uit, want zij getuigden van voortdurende zorg. Zijn woonhuis prijkte met een schuin dak en geplaveide galerijen. Een tuin achter het huis gaf een ander blijk van Stafford's werkzaamheid. Hij bezat oeien, die extra verzorgd werden, omdat het „melkgeefsters" waren, want Stafford had zenn jeugd op een boederij doorgebracht en hij herinnerde zich dagen, waarop zijn va der hem naar de wei had gestuurd om de koeien naar huis te drijven om gemolken te worden Er waren ook vele andere din gen, die Stafford niet vergeten had. want kuikens trippelden in grooten getale rond op de plaats van de rancho en drongen nu en dan door binnen de gewijde grenzen van den tuin en de bloembedden. Zijn paarden ston den netjes opgestaló gedurende de koude, ruwe dagen, die onvermijdelijk kwamen, zijn mannen hadden weinig reden tot klachten en er hing over het algemeen een sfeer van welvaart over de geheel rancho. Maar den laatsten tijd had de eigenaar van de Two Diamond zich niet erg tevre den kunnen voelen. Als zes maanden waren veedieven aan het werk geweest onder zijn vee. Het resultaat van de voorjaars-inspectie was verre van bevredigend geweest. Hij wist dat er nieuwe bewoners in ce buurt gekomen waren; een hunner Radford verdacht hij op aanwijzing van zijn opzichter. Rad ford had den raad gekregen om Bear Flat te verlaten, maar deze waarschuwing was in den wind geslagen. Maar er was nog een uitweg overgeble ven en Stafford had dezen gekozen. Hij had geen oogenblik geaarzeld; hij moest het eigendom van de Two Diamond beschermen. In deze omstandigheden was alle gevoel mis plaatst. Daarom nam Stafford tegenover Fer guson's optreden een schijn van opzettelijke onverschilligheid aan,, hoewel hij er niet aan twijfelde, naar hetgeen hij van een man ge- eien had, dat deze bij gelegenhenr zou komen aanrijden en berichten dat het werk waar voor hij werd gehuurd, was voltooid. In het laatst van de week kwam het per soneel met de wagens thuis. Zij kwamen al leen met tweecn en drieën, gebruinde, ster ke, verweerde jongemannen, weirig spraak zaam, met ernstige oogen en handig, Er kwamen er steeds meer, tot er zeven en twin tig bijeen waren. Later op den dag kwamen de wagens en remuda. Uit een periode van kalmte en rust, ont waakte de rancho nu tot leven en beweging. De slaaploods werd geschrobd; „gezwab berd". volgens het woordenboek der cowboys; het schaarsche beddegoed werd „gestoomd" in het witte zonlicht, en de kok werd aan gesproken om zijn uiterste best te doen bij het bereiden van het voedsel, om den mannen schadeloos te stellen voor het gemis aan goede dingen, gedurende het veertien- daagsch verblijf op de open vlakte met de wagens. In den avond van den eersten dag na hun thuiskomst, was Rope Jones, een lange, leni ge jonge herder, die zijn weinigen vrijen tijd doorbracht met het africhten van wilde paar den. die nu en dan op de Two Diamond aanlandden, bezig om zijn zadelleer in te smeren. Hij zat op eer. bank bij de slaaploods en merkte, dat Stafford naast hem stond. ..Is Leviatt al thuisgekomen?" vroeg de eigenaar. De herder grinnikte. „Neen. Toen ik D«wse het laatst zag, reed hij als de wind naar Bear Flat. HU zei, dat hy later thuis kwam'.' Hij sprak iets zachter en zei veelbctecke- nend: „Ik geloof, dat dat meisje Radford Dave niet met rust laat." Stafford glimlachte koel en wilde Juist antwoorden, toen hy Ferguson zag, die bij het hek van de corraf op zyn pony sprong. Rope, die Stafford's blik volgde, zag Fer guson ook. Hy keek Stafford aan. „Een nieuwe0" vroeg hij. Stafford knikte, Hy had een aannemeiyke verklaring bedacht voor de aanwezigheid van Ferguson. Vroeger of later zouden de Jongens ontdekt hebben, dat deze laatste niet bij het andere personeel was gekomen. Wanneer hij nu dus van te voren met zijn verhaal op do proppen kwam, zou dit latere verwikkelingen vermijden. „Jelui hebben genoeg te doen", zei hij, terwijl hy aldaar naar Ferguson keek. „Ik heb dezen man gehuurd om naar verdwaalde die ren te zoeken. Hij kan daar nu het grootste gedeelte van zyn tyd aan besteden." Rope keek op en wierp een vluchtige blik op den rug van de. eigenaar. Toen grinnikte hy heimelijk. Twee revolvers", merkte hU kalm op; „en de uiteinden van zijn holsters vastgebon den. Ik geloof, dat die man. dien je voor de verdwaalde dieren gehuurd hebt, niet met zich laat spotten." Maar Stafford had zUn verhaal gedaan en wist, dat Rope dit. binnen niet al te langen tyd. aan de andere mannen zou vertellen. Daarom liep hy. zonder te antwoorden, naar het woonhuis. Voor hy dit bereikte, zag hU, dat Leviatt afzadelce by het hek van de corral. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9