SCHADELOOSSTELLING VAN HAARLEM AAN HEEMSTEDE. Een Zout-Boeme!aar. BERICHT Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15108 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 26 September 1932 HAARLEM S DAGBLAD Pireictie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. uitgave lourens coster maatschappij voor courant-uitgaven en algemeene drukkerij n.v. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN 1 EN per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3-35, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNI5 regels 1.75. elke regel meer 0-35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onxe Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid e Idem voor Abonnés op het Geill. ZondagsbladLevenslange ongeschiktheid f 2000— 1 Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Overlijden f 600—, Vetlies van Hand. Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75—, Verlies andere vinger f 30—, DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Antwoord van Mr. Slingenberg aan Jhr. Van de Poll. Naar aanleiding van de repliek van den Heemsteedschen wethouder van financiën, Jhr. A. v. d. Poll, op de nota van Mr. Slingen berg, inzake de door Haarlem aan Heemstede te betalen schadeloosstelling als gevolg van de annexatie, verdocht Mr. Slingenberg ons het volgende op te nemen: Ik mag niet geheel zwijgen op de repliek van Jhr. v. d. Poll, vooral omdat hij mededeelt dat ik onjuiste cijfers heb gegeven omtrent de belastingkohieren. Mijn dipliek zal echter kort zijn. I. De reeds door Haarlem betaalde schade loosstelling voor den overgang van bezittingen en ter zake van de bedrijven. Jhr. v. d. Poll meent, dat deze schadeloos stellingen bijzonder voordeelig voor Haarlem zijn uitgevallen. Haarlem meent eerder da: het tegenovergestelde juist is, doch het heeft geen zin daarover te debatteeren, want deze schadeloosstellingen berusten op een onder linge overeenkomst tusschen Haarlem en Heemstede, door Gedeputeerde Staten be krachtigd. Het is nakaarten, hierover in re trospectieve beschouwingen te treden. n Tuinwijk Zuid. Heemstede had een groo te vordering op de woningbouwvereniging Tuinwijk Zuid, die absoluut waardeloos is. Bij een goed gemeentebeheer had deze vor dering reeds vóóc 1 Mei 1927 afgeschreven moeten zijn. althans belangrijk verminderd. In stede hiervan ging Heemstede het tegen overgestelde doen: zij schreef de jaarlijksche tekorten van 1926, 1925 en 1924 op de exploi tatie van Tuinwijk Zuid bij de reeds bestaande vordering. En nu wil Heemstede, dat Haar lem deze totaal waarde'looze vordering voor het nominale bedTag overneemt, ook zelfs de exploitatie-tekorten van de jaren vóór de an nexatie. Haarlem bedankt hiervoor en stelt zich op het standpunt, dat deze vordering ge waardeerd moet worden naar haar werkelijke waarde en is bereid dien overeenkomstig met Heemstede af te rekenen. Jhr. v. d. Poll zegt, dat Haarlem met Bloe- mendaal anders heeft gehandeld en meent, dat de wet gelijkelijk voor Bloemendaal als voor Heemstede moet worden toegepast. Deze laatste meening volkomen onderschrijvende, deel ik Jhr. v. d. Poll echter mede. wat ik dacht dat hem bekend zou zijn. dat de rege ling met Bloemendaal in haar geheel een com promis is geweest, bekrachtigd door Gedepu teerde Staten: derhalve geen administratieve rechtspraak, gegrond op wetstoepassing, doch een dading, dit is een overeenkomst waarbij beide partijen iets toegeven. Daar was bovendien geen enkele vordering die geheel waardeloos was; men kan twisten over de vraag of een vordering op de woning bouwverenigingen 100 pet. dan wel 95 pet. waarde had. maar van een waardelooze vor dering was geen sprake. En wat stond voor Haarlem daar tegenover? Bloemendaal nam genoegen, voor de bedrij ven met een 10-.iarige schadeloosstelling die telken jare met 1'10 vermindert, terwijl Heem stede 10 jaar een gelijk blijvende schadeloos stelling ontvangt. Bloemendaal heeft geen schadeloostellmg ex art. 22 der Annexatiewet gekregen, ter wijl Heemstede nu nog blijkens het commu niqué van Jhr. v. d. Poll 2 millioen vraagt! Indien Heemstede met Haarlem wil onder handelen, om over de geheele linie eenzelfde regeling te treffen, als is gesloten tusschen Haarlem en Bloemendaal, 't gemeentebestuur van Haarlem zal ongetwijfeld alsnog bereid zijn een zoodanig denkbeeld in ernstige over weging te nemen. Het gaat echter niet aan. om een onderdeel van deze regeling, dat gunstig uitviel voor Bloemendaal, voor zich op te eischen. doch een ander onderdeel, dat gunstig uitviel voor Haarlem, niet te willen aanvaarden. IET De financieele toestand van Heemstede. Deze was in het voorjaar van 1932 dus 5 ja ren na de annexatie op een tijdstip dat tal van gemeenten in financieel moeilijke om standigheden verkeerden, gunstig; zóó gun stig. dat- een salariskorting op dien grond niet noodig werd geacht. Men kan dit standrmnt van Heemstede sympathiek vinden, er blijkt echter ten duidelijkste uit dat, indien uit de ontwerp-begrooting van 1933 een minder gun stige toestand blijkt, zulks geen gevolg kan zijn van de Annexatie. Deze redeneering is niet tendentieus, zooals Jhr. v. d. Poll haar qualificeeTt, maar zuiver logisch gebouwd op vaststaande feiten. IV. Onjuiste cijfers. Door mij was in het vo rige perscommuniqué medegedeeld, dat 't be lastingkohier van Heemstede 1926-1927 18 mil lioen bedroeg en het kohier 19301931 reeds weer tot meer dan 18 millioen was gestegen Jhr. v. d. Poll zegt. dat het cijfer van 18 mil lioen voor het kohier 19261927 onjuist is. het bëdrag zou zijn 25 millioen. Indien dit zoo is. en ik neem het aan op gezag van mijn Heemsteedschen collega, dan is zulks heel ergvoor Heemstede! Immers ik heb mijn cijfers overgenomen uit het ..Verweerschrift tegen de Haarlemsche Annexatieplannen", uitgegeven als officieel stuk van het gemeen tebestur van Heemstede Ik lees daar pag. 26: „Kapitaalsvlucht ook uit Zuid-Heemstede omdat zooals we straks nader zullen aan- toonen het overblijvende gedeelte een donkere toekomst tegemoet zou gaan. De helft van het belastbaar inkomen (9 millioen van de 18 millioen) gaat verloren. Noemens waardige vermindering van uitgaven staat daar bijna niet tegenover. Het belastingcijfer zal bijna driemaal zoo hoog worden en daar mee zal Heemstede haar aantrekkelijkheid als tuindorp en forensengemeente voor goed verliezen". En wat blijkt thans, nu 5 jaren voorbij zijn? De cijfers van Heemstede waren fout, de voorspellingen komen niet uit. Het ls dan ook maar gelukkig, en ieder die een rechtvaar dige beslissing wil, zal zulks m i. moeten be amen, dat niet onmiddellijk recht gedaan is tusschen Haarlem en Heemstede. Geen rechter, noch de burgerlijke rechter, noch de administratieve rechter, kan recht vaardigheid betrachten op onjuiste gegevens, op een valsche voorstelling van zaken. En rechtvaardigheid willen en ziehier mijn slotwoord zoowel de wethouder voor de financiën der gemeente Heemstede, als zijn Haarlemsche collega. JAARVERSLAG KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL FABRIEKEN. saldo verlies ƒ2.330.582.82. Aan het óns toegezonden jaarverslag over het boekjaar 19311932 ontleenen wij het volgende Bouwwerkzaamheden en Uitbreidingen. In het afgeloopen paar werden de bouw werkzaamheden beëindigd, welke noodig wa ren voor de aansluiting van het bedrijf aan de nieuwe P E. N.-Centrale. Deze werkzaam heden eischten nog belangrijke uitgaven, welke vrijwel geheel in het afgeloopen boek jaar vielen. In het loopende boekjaar zijn geen groote uitgaven op kapitaalrekening te verwachten. Staatsstudiebureau. In ons vorig jaarverslag hebben wij mede gedeeld. dat door ons een organisatie werd gevormd, welke tot taak heeft- om de ver dere verwerking van ruwijzer tot gegoten ijzeren voorwerpen, staal- en walsproducten, te bestudeeren. De Regeering bleek van oordeel dat het wenschelijk zou zijn om dit studiebureau te vens te gebruiken als adviseerend instituut in al die gevallen, waarin de Regeering aan voorlichting behoefte heeft, ter zake van onderwerpen, welke gerekend kunnen worden te behooren tot het arbeidsveld van het studiebureau. Het is in dit verband, dat de Regeering be sloot om een jaarlijksche bijdrage te ver- leenen ter tegemoetkoming in de kosten van het Staalstudiebureau en bovendien om een tweetal regeerings-gedelegeerden te benoemen, die aan de werkzaamheden van het bureau hunne medewerking zullen ver- leenen. Nadat de benoeming dezer regeerings-ge- delgeerden, met name van de heeren Ir. A. Groothoff en C J. Ph. Zaalberg in het voor jaar van 1932 had plaats gevonden, kon met de werkzaamheden van het Staalstudie bureau systematisch worden begonnen. Bedrijf (technisch). De totale ruwijzerproductie gedurende het verslagjaar bedroeg 255 609 ton (gemiddeld per dag 698 ton). In Nederland werd ver kocht 29,846 ton. De cokesproductie bedroeg 273 830 ton. Van het P. E. N. werden 43.971.000 K.W.U. betrokken. Cokesovengas werd afgeleverd aan; 1931-1932 1930-1931. VelseTV 5 890.451 M3 5.833.089 M3 Beverwijk 2,762.946 2.586.277 Krommenie 1.533 400 1.559.700 Wormerveer 1,928.520 1.833.200 Haarlem 1,940.844 Totaal 12,165.317 M3 13,753,110 M3 Aan bijproducten der kolendestillat-ie werd nog geproduceerd 2,418 ton gereinigde ben zol-producten. 9,849 ton teer en 3,558 ton am moniumsulfaat. Bedrijf (commercieel). Nadat is aangetoond, dat de ruwijzer productie van de vijf voornaamste produc tiegebieden gedaald is tot 32.4 pet. van de productie van 1929, wordt omtrent den gang van zaken aangaande productie en afzet op gemerkt, dat het bedrijf er in slaagde, ce ruwijzerproductie nog zeer bevredigend te handhaven. Sinds eenige maanden ziet de directie zich genoopt, de productie te verla gen tot 575 a 600 ton per dag. hetgeen de kleinste productie is. welke is te vereenigen met het in bedrijf houden van twee hoog ovens. Indien verdere productie-beperking onvermijdelijk mocht blijken te zijn, kan zulks alleen bereikt worden door een der pro- du cee rende ovens uit het bedrijf te ne men. De hoeveelheden ruw ijzer, die In het af geloopen boekjaar werden vervaardigd, kon den ook vrijwel geheel worden verkocht, ingezonden .mededeelingen Koopt kolen van KRUL. NV STEENKOLENHANDEL T/h J. H. KRUL Jr. OVERVEEN Telef 11617 en 14106 zoodat de onverkochte voorraad ijzer per 1 April 1932 nog slechts weinig grooter was dan een jaar geleden. 'Gedurende de eerste maanden van het thans loopende boekjaar is deze positie echter veel onguustiger ge worden. Balans en Verlies- en Winstrekening. De verlies- en winstrekening toont een belangrijk verliessaldo van f 2.330.582.82, hetwelk naar nieuwe rekening zal moeten worden overgebracht. De directie vestigt er de aandacht op. dat de bedrijfsrekening als zoodanig een overschot liet van f 478,863.82 waarvan f 400.000 afkomstig waren van de reserve tegen loopend grondstoffencontrac- ten. Het groote verliessaldo is ontstaan door de belangrijke afschrijvingen en reservee- ringen. In de eerste plaats zijn de afschrij vingen op fabrieksinsta 11aties volgens de in dertijd vastgestelde afschrijvingspercenta ges ook dit jaar toegepast, in de tweede plaats was een bedrag van ruim f 876 000 noodig om de voorraden van grondstoffen en van producten in waarde terug te brengen tot op de marktwaarde per balansdatum, terwijl tenslotte eer. bedrag van f 650.000 voor het boekjaar 1932 '33 gereserveerd werd te gen loopende grondstoffenconr.racten. De rekening laat de volgende cijfers zien: Verlies: Interest f 47.719,34; afschrijvingen op fabrieksinstallaties en op woningen f 1.349.778.44; afschrijving op voorraden: f 876,562,66; reserve tegen loopende grond stoffen-contracten f 650.000. Totaal f 2,924,060.44. Winst: Onverdeelde winst vorig boekjaar f 86.485.19 voordeelig saldo bedrijfsrekening f 478,863,82, exploitatie grondbezit, en woningen f 25.439.06 baten uit deelnemingen in aanverwante on dernemingen f 2,689,55; saldo verlies f 2.330.582.82. Totaal f 2,924.06044. Do Raad van commissarissen stelt voor, onder betuiging van waardeering aan. de di rectie voor het gevoerde beheer, de balans en verlies- en winstrekening goed te keuren en 't verliessaldo ten bedrage van f 2.330.582,82 naar nieuwe rekening over te brengen. overval door gemaskerde mannen. Vrijdagavond werd naar het Handelsblad meldt bij een landbouwer te Ovezande 1 Zuid- Beveland) op de deur geklopt. Toen hij open deed, drongen drie gemaskerde mannen, die met revolvers dreigden, de woning binnen en dwongen den landbouwer, dien zij slagen op hoofd en rug toebrachten en dien zij tot in de slaapkamer volgden hun 500 te geven. Zij verdwenen toen en namen ook het geweer van den man, dien zij hadden afgeperst, mede. (Verscheidene inwoners van Zalt- Bommel hebben aldaar in de Waal een zeehond gezien.) WeLeen ongewoon verschijnsel Is ffn zeehond in de Waal, De Zalt-Boemelaars tenminste Zager, 't voor de eerste maal. Nu de hondsdagen voorbij zijn, Moet ik afzien van den gis. Dat die vreemde Waalsche zeehond Een vermomde zeeslang is. Neen we moeten hem aanvaarden En dan vraag je slechts, waarom Deze zeerob bij Zalt-Bommel Juist zijn hondenbaantje zwom. Er lijkt mij maar één conclusie, Hij was 't hondenleven moe In de zee, en wilde liever Voor zijn rust naar Artis toe. Bij de Zuiderzee gekomen. Vond hij daar zijn weg versperd En hij moest toen wel aanvaarden, Dat een omweg noodig werd. Daarna is hij ongetwijfeld Wel wat erg ver afgedwaald. Maar toch heb ik wel vertrouwen, Dat hij nog zijn einddoel haalt. Laat ons honds tniet menschlijk) wezen, En hem vredig laten gaan, Met zijn zeespeurhond-instincten Komt hij wel in Artis aan. Daar. bij zijn familieleden, Heeft hij verder niets te doen. En wie gunt een ouden zeerob, Na veel zwerven, geen pensioen. P. GASUS Zij, die xich met ingang van t October per kwartaal abonneeren, ontvangen do in September nog te verschijnen num mers gratis. DE ADMINISTRATIE. OVERHEIDSPERSONEEL TEGEN DE BEZUINIGINGSPLANNEN. 25.000 betoogers te Amsterdam. Het Comité ter behartiging van de alge- rneene belangen van Overheidspersoneel tA. C. O P.) heeft Zondag te Amsterdam een meeting, gevolgd door een demonstratie, ge houden tegen de plannen van commissie- We Iter. Uit alle deelen van het land zijn met acht extra-treinen, autobussen en andere ver voermiddelen de betoogers naar Amster dam gekomen. In verschillende optochten trokken allen omstreeks 12 uur naar het IJsclubterrein. Dit terrein vulde zich tusschen 12 en 2 uur met een zeer groot aantal betoogers. Voor hen was voor de noodige ververschingen ge zorgd. Verschillende muziekkorpsen, die el kaar in de muziektent afwisselden, zorgden voor een opgewekte stemming. De meeting werd om twee uur geopend door den heer W. Luberti, die o m. mededeel de. dat van buiten Amsterdam meer dan 10.000 mannen en vrouwen waren gekomen om te protesteeren tegen de plannen van de regeering. Hoeveel er uit den omtrek van de stad en uit de stad zelf waren gekomen is moeilijk te zeggen, maar spr. schatte het aantal meetïnggangers op 20 a 25.000. Deze protesteerenden, allen in dienst van de overheid, zullen in hun actie gesteund worden door de geheele moderne arbeiders beweging. Er zijn hier. zei spr., vertegenwoor digers van het Partijbestuur van de S.D.A.P van den Amsterdamschen Bestuurdersbond, van het Ned. Verbond van Vakvereeniglngcn en alle bij het N. V. V. aangesloten Bonden. De vlaggen van alle organisaties zullen voor aan in den stoet worden meegevoerd. Wij doen. zeide spr., vandaag onzen eersten plicht tegen het Rapport-Weiter. Er zal nog veel meer gedaan moeten worden, maar ons land mag geen Welterland worden. De mee ting was hiermee geopend en van vier spreek gestoelten werd tot de massa het woord ge voerd. Zoo spraken de heer H. J. van Braam beek voor de S D. A. P., de heer W. Noord- boff voor het N. V. V., de heeren F. van Meurs en S. N. Posthumus voor het A. C. O. P. Zij gewaagden van de beroering onder het Overheidspersoneel, dat deze duizenden naar Amsterdam heeft gedreven. Dit. personeel wordt toch door dc Regeering bedreigd met de uitvoering van de voorstellen in het rap port. waardoor het de lasten worden opge legd van dezen slechten tijd. Uit deze meeting moet blijken, dat men niet met zich laat sollen en dat de Regeering niet kan doorgaan op den ingeslagen weg. Na deze toespraken, die slechts kort duur den, werd begonnen met het opstellen van den stoet. Buiten het terrein had zich Intusschen een dichte menigte verzameld om den stoet te zien. Politie te paard en te voet hield den weg voor den optocht vrij. Hier stonden ook de ruiters en de agenten gereed, die den op tocht zouden begeleiden. Zij stonden onder bevel van den hoofdinspecteur C. Blanken, chef van de bereden politie. De waarnemend hoofd-commissaris, de heer J. W. Haarman, was mede aanwezig. Het was ongeveer drie uur toen dc op- marsch der duizenden begon. Aan het hoofd schreed het A. C O. P.-bestuur, gevolgd door de hoofdbesturen der aangesloten Bonden en de vertegenwoordigers van S. D. A. P. en N. V. V. Hierna kwamen de verschillende afdee- lingen, die een groot aantal vaandels en doeken met opschriften met zich voerden. Er waren afdeelingsvaandels bij van plaat sen uit Groningen, Friesland, zoowel als uit Zeeland en Limburg. Op de meegevoerde doeken lazen wij o.a. ,.Goen afbraak, maar opbouw, dus weg met. Welter", ,,Wie Welter weg wil werken, moet onze macht versterken", „Wat met veel strijd veroverd werd, mag niet weggewelterd wor den". Het duurde langer dan een uur voor de laatste groep het IJsclubterrein verliet Men trok naar het Beursplein door de Hobbema- straat. Jan Luykenstraat, langs Stadhou derskade. De flercqstraat, Roeengracht, Raadhuisstraat. Paleisstraat, naar den Dam en Beursplein. Op het Beursplein werd dc stoet, die langs den gehee'.en weg zeer veel belangstelling trok. ontbonden. Deze ontbinding had bij gedeelten plaats. In de Beursstraat en op de Prins Hendrik kade waren de talrijke autobussen opgesteld, waarmede reeds dadelijk een gedeelte van de betoogers naar huis vertrok. Anderen trok ken nog de stad in om hedenavond om streeks half acht met extra-treinen naar hun haardsteden terug te koeren AMSTERDAM WINT VAN ANTWERPEN. IN DEN STRIJD OM EEN ORDER. Het Engelschc stoomschip Bellucia (dat aan den grond heeft gezeten) en te Antwer pen in droogdok 8 was gegaan voor onderzoek, om te weten, of de achtersteven moet wor den vernieuwd zou te Antwerpen, te Rotter dam of elders gerepareerd worden Het ge meentebestuur van Antwerpen was bereid de droogdokrechten met 40 ten honderd te ver minderen, ten einde het werk in België te houden. Thans ontvangt de N.R.C. bericht, dat de Bellucia van Antwerpen is vertrokken en te Amsterdam gaat repareeren bil de Amster- damsche Droogdokmaatschappij Dc bemoeiingen van het Antwerpsche ge meentebestuur hebben dus geen succes gehad. Groote politieke rede van Herriot over de Franschc politieke en de Duitsche her bewapening. (2e blad, le pag.) Opzegging van het Fransch-Duitsche handels verdrag? (2e blad, lc pag.) De schadeloosstelling van .Haarlem cai\ Heemstede. Antwoord van mr. Slingeiiberg aan jhr. Van dc Poll. (le blad, le pag.) Het jaarverslag van de Kon. Ned. Hoogoven en Staalfabrieken. (le blad, le pag.) ingezonden mededeelingen kPIRITUS- GASLAMPEN Zuinig «n bovanol zindulijk. *utv«rfcoopkontoor „Sargan op Zoom Da.tl" MACDONALD STEMT TOE. Gandhi kan zijn vasten opgeven. SIMLA, 26 Sept. «Reuter). Naar hier wordt vernomen heeft Mac Donald de overeenkomst van Poona, ten aanzien van de verkiezingen en vertegenwoordiging van de Paria's goed gekeurd. Gandhi zal dus zijn vasten op kunnen ge ven, zooals hij heeft aangekondigd. N. Z. H. EN BROCKWAY. DE CONCESSIE AAN DE BROCKWAY VOOR HAARLEM-LEIDEN. Voor een commissie uit Ged. Staten werd hedenmorgen ter Prov. Griffie in openbare zitting de zaak behandeld betreffende hei al dan niet verlengen der concessie aan de N.V. Haar! Brockway Bus Mij. te Heemstede, voor de lijn Haarlem—Leiden, na 4 Januari 1933. Ir. W. J. Burgersdijk. directeur der N.Z.H., ontwikkelde bezwaren tegen een eventueels verlenging der concessie. Spr. meende, dat het hier een afgedane zaak gold. Wel zou de N.ZJi. er geen bezwaar tegen hebben, ais de concessie nog voor een paar maanden werd verleend: de N.Z.H. zou dan bereid zijn, hei begin der exploitatie van de geëlectrificeerde lijn HaarlemLelden zoo lang ie verschuiven Maar dit was ook het uiterste, waartoe de Maatschappij bereid zou zijn. De commissie moet nog eenige inlichtingen inwinnen, waarna zij zal adviseeren aan Ged. Staten, die daarna beslissen zullen. nieuwe ziekenauto van de firma mathot. De firma Mathot heeft een nieuwe zieken auto aangeschaft, waardoor haar wagenpark tot vijf wagens Ls uitgebreid. Eén wagen is altijd in reserve, één dient voor vervoer van patiënten met besmettelijke ziekten, de drie overigeen voor de dagelijks voorko mende ongevallen en ziektegevallen. De nieuwe auto is een 6-cyllnder Adler- wagen van donkergrijze kleur, terwijl het chassis is zooals het speciaal voor ambu lance-auto's is gemaakt. De chauffeursruimte ls door een dubbele raamafsluiting van het overige deel van den wagen afgescheiden. Do verwarming ge schiedt door een centrale verwarming van het koelwater van den motor, in tegenstel ling met verouderde methodes die de af- voergassen gebruikten. Dc achterdeur wordt automatisch vastge zet, zoodat men bij het inbrengen van de brancard op dc uitschulfbarc rails er geen hinder van heeft. Binnen zijn twee makkelijke zitplaatsen voor begeleiders, terwijl er ook enkele kast jes aanwezig zijn om verbandmiddelen en In jectiemateriaal te bergen Alle handvaten en deurknoppen zijn van chroomstaal. Speciale aandacht vraagt, de bijzondere constructie van de brancard. Onder het ligbed zijn gewichten aange bracht. die zoodanig zijn geconstrueerd, dat zij het nadeellg gevolg van de middelpunt vliedende kracht opheffen Twee olie- schokbrekers aan hoofd- en voeteinde bren gen het schudden tot op een minimum terug. Voor het geva: dat zenuwpatiënten ver voerd moeten worden, kunnen deze schok - brekers ook vastgezet worden. Deze wagen die ruim f 8000 heeft gekost voldoet wel aan alle redelijk gestelde eischen voor modern ziekenvervoer. CARILLONBESPELING. Zaterdagavond van 67 uur heeft ter gele genheid van de A. J. C.-dagen alhier een ca- nllionbespeling plaats gehad.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1