1 TIENJARIG JUBILEUM „CONCINERE' HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 27 SEPTEMBER 1932 KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND DE UITSLAGEN. Ie klasse: Haarlem 2De Kennemers S. S. H. IAdvendo (n.o.) 2 S. V. 2—K. V. 1 2e klasse A: Haarlem 3Oosterkwartier 2 D. W. S. 1—Alw. Ready 1 De Kennemers 2Zilverm. 2 2e kl. B: De Thorn 1Ons Genoegen 1 Palvu 1—S. S. H. 2 3e klasse A: Animo 3Excelsior 1 Tempo 1Haarlem 4 Meerlebosch 1S. V. 4 3e klasse B: T. H. B. 3Tempo 2 Oosterkw. 3Alw. Ready 2 3—3 5—0 1—0 3—3 1—3 3—1 2—3 0—0 1—2 6—1 0—2 5—0 5—1 DAMMEN. JUBILEUM HAARL. DAMCLUB Maandagavond werd de derde ronde van den zakschijfwedstrijd, georganiseerd ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan der Haar- lemsche Damclub, gespeeld. De uitslagen luiden als volgt: P. J. Bijrij wint van JJ. H. Reedijk; J. C. Bom wint van Th. C. v. d. Sluijs; B. Henneke wint van K. Olij; J. W. van Darteleen wint van J. Balk; A. de Jong wint van J. Balk; Th. Wesselman wint van W. J. A. Matla; Th. Wesselman wint van P. J. Bijrij; N. J. H. Koers wint van P. A. Nooij; N. J. H. Koers wint van Th. C. v. d. Sluijs. TEGENWEDSTRIJD. H. Rozijn wint van W. J. A. Matla. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN DER HAARL. DAMCLUB. Maandagavond j.l. werden voor bovenge noemde wedstrijden nog de volgende par tijen gespeeld J. Poppen remise met J. van Looij; H. GreeuwW. van Pelt afgebroken. SCHAKEN. HAARL. SCHAAKGEZELSCHAP. In aansluiting op het eerste bericht omtrent den vriendschappelijken wedstrijd tusschen de eerste tientallen van A.S.C. en H.S.G. kan nog worden gemeld dat deze wedstrijd te 8.15 uur zal aanvangen. De opstelling der spelers zal zijn: Bord A.S.C. I Amsterdam. H.S.G. I, Haarlem 1. Dr. M. EuweG. Kroone. 2. L. PrinsTh. de Jong. 3. H. v. HartingsveltG. Bollebakker. 4. F. Wackers—P. T. Stol. 5. W. Scheffer—H. v. d. Hoff. 6. J. H. AddicksH. J. Lichtenveldt. 7. J. H. LöhrJ. H. Marwitz 8. J. SturmJ. F. H. Busking. 9 Th. Mul—F. Puts. 10. A. Th. KnoppersG. de Bruin. HANDBAL. Het programma voor Zondag. Het Handibal -eizoen te Haarlem zal gjeopend worden met een competitiewedstrijd ïheeren tusschen Rapiditas 1 en Kracht en Vlugfheid 2 Een handbal-demonstratie door dames heeft plaats tusschen Rapiditas I en II. VOETBAL. ZILVERMEEUWEN—BEVERWIJK (1—2) Ook deze lastige uitwedstrijd is door Bever wijk verdiend gewonnen, ofschoon de zege pas ln de laatste vijf minuten bevochten werd. Zilvermeeuwen wint den toss en laat Be verwijk tegen den wind in spelen, wat haar niet belet direct goed aan te vallen, doch de thuisclub kan het spel op gemakkelijke wijze verplaatsen. Na 15 minuten spelens komt er een schiet kans en met één van zijn bekende harde schoten bezorgt Maanhout zijn club de leiding. (0—1). Als Zilvermeeuwen vijf minuten later den gelijkmaker in het Beverwijk-doel weet te plaatsen komt er steeds meer spanning in het spel. Na de rust is Beverwijk met windvoordeel het meest in den aanval, doch niets lukt. want ook de Zilvermeeuwen beschikken over een goede achterhoede. De tijd verstrijkt al meer en meer; wij stel len ons reeds tevreden met een gelijk spel. als Kuijer Sr. vijf minuten vóór het einde het winnende punt op solide wijze' in het net weet te deponeeren. (12). Als de heer Prins het einde aankondigt, heeft Beverwijk een zwaar bevoohten zege behaald. EDO 4—STORMVOGELS 3 (1—2). De bezoekers nemen het spel in handen en zijn steeds in den aanval. Binnen vijf minuten weten zij den E.D O.-keeper reeds te passeeren. Dan west E.D.O. het spel te ver plaatsen, zoodat we een gelijk opgaanden strijd te zien krijgen. Hanson weet dan in moeilijke spositie den gelijkmaker te scoren (1—1). Door een fout in de verdediging scoort Stormvogels wederom (12). Na de hervatting is de thuisclub steeds in de meerderheid, doch de voorhoede is niet bij machte om maar één kans te benutten, zoodat met onveranderden stand het einde komt. Hierna werden van beide kanten aardige aanvallen ondernomen, maar beide doelver- dedigers hielden verder hun doel schoon. Aangezien deze wedstrijd gespeeld werd om een medaille, werd besloten twee maal minuut langer te spelen. Deze verlenging is uitgespeeld, maar aangezien een goal uitbleef besloot men dezen wedstrijd nogmaals te spelen. Tramvogels 2Tweede Jeugd (26) Tramvogels stelt zich op met enkele in vallers. Daar Tramvogels ook een Invaller voor hun keeper hebben, is door Tweede Jeugd gemakkelijk de stand spoedig op 03 gezet. Dit is Tramvogels te veel; hun mid denvoor verkleint den achterstand (13>. Na rust is Tweede Jeugd steeds in de meer derheid maar bij een aanval van Tramvogels schiet de middenvoor keurig in <23). Tram vogels weet een tijd dezen stand te bewaren, maar dan werkt Tweede Jeugd zich los en scoort er lustig op los, totdat de scheids rechter fluit voor het einde (26). DE VERHUIZING VAN E. D. O. HET PUBLIEK KAN A.S. ZONDAG AAN DEN MIDDENWEG ONTVANGEN WORDEN. Aan de Kleverlaan is men nu al zoover met de verhuizing gevorderd, dat er Yan het voet- baiterrein niet veel meer te zien is. Het kleed lokaal moet nog geheel gesloopt worden, maar de afrastering is op een enkel stukje na ge heel weg. Aan den Middenweg vordert men eveneens goed. Een geheel nieuw kleedhuis met vier lokalen en waschgelegenheid is bijna gereed. De overdekte en de twee open zittribunes kun nen ook spoedig klaar zijn. Achter de beide doelen worden over de geheele breedte staan- tribunes gebouwd, terwijl tegenover de zit- tnbune langs die zijde de nog in voorraad zijnde vlonders geplaatst worden. Geheel gereed zal men voor a.s. Zondag wel iswaar niet zijn, want het kleedlokaal met buffet voor eerste en tweede elftal kan mer. nog niet geheel in orde krijgen Maar daar heeft het publiek geen last van. want voor de bezoekers is as. Zondag alles gereed, zoodat een ieder, hetzij op een zit- of staanplaats naar genoegen den wedstrijd tegen W.F.C. zal kunnen volgen. WANDELSPORT. „JAN PASTOORS" TN DEN HAAG EN UTRECHT. Door de R.-K. A. V. „Graaf Willem ÏT' te Den Haag werd Zondag een 25 K.M. prestatie- marsch gehouden, waaraan door Joh Aarts. J. v. d. Berg. M. Dannys en W. Vermeer, le den der H.W.S.V. „Jan Passtoors" werd deel genomen. Alle deelnemers volbrachten den afstand m den daarvoor vastgestelden tijd van 3 uur 10 minuten en kwamen derhalve in het bezit van het Graaf Willem Il-kruisje. Aan den snelwandelwedstrijd over 25 K.M. voor het kampioenschap van Nederland werd deelgenomen door het lid G. A. Ramaker. Deze' 17-jarige looper kwam als vierde binnen, het- eeen gelet op den leeftijd en het feit. dat dit zijn eerste wdstrijd was een zeer goede nrestatie genoemd mag worden. De bekende Amsterdamsche snelwandelaar Toscani, die ook ditmaal wederom beslag legde op den kampioenstitel, complimenteerde persoonlijk den Haarlemschen wandelaar voor zijn mooien stijl van loopen. Een speciaal diploma zal hem voor deze prestatie worden uitgereikt. Dienzelfden dag bevonden zich de leden M. Timmerman. M. Glas. B. Stevenhagen, Th. IJzerman. A. v. Hoorn, Jac. Schijf en P. Wikke te Utrecht als deelnemers aan een 50 K.M. marsch uitgeschreven door de Stichtsche Athletiekvereeniging „Hellas". Allen volbrach ten dezen tocht in goede conditie en verwier ven daardoor een mooie herinneringsmedaille. Alles bij elkaar dus een succesvolle dag voor Jan Pastoors". Ook andere Haarlemmers hadden succes. Aan den prestatiemarsch van 25 K.M. werd ook door de Haarlemmers mej. A. Larones. mej. A. Westrik en D H. v. Leeuwen. H. Koo ien Sr J. de Reus. H. v. Nimwegen. J. Bon Sr.. J. Bon Jr.. J. Larones. J. Bouwens, P Bou- wens. P. v. Meel. P. Christiaans. T. Larones, H. Vester en G. A. Bout deelgenomen. Alle deelnemers volbrachten den marsch binnen den vastgestelden tijd van 3.10 uur. zoodat dit ook voor deze Haarlemmers we derom een succes mag worden genoemd. Deze ploeg gaat op 16 October naar de Wandelvereeniging ..Gouda", om daar te trach ten weder een prijs te bemachtigen. WIELRIJDEN. DE CLUBKAMPIOENSCHAPPEN VAN DEN WEG. „DE BATAAF" WINNAAR. BUITEN DE COMPETITIE T. O. P.Tramvogels (22) Zaterdag speelden de Tramvogels een me daillewedstrijd tegen T. O. P. op het Heem- steedsche Sportpark. Direct onderneemt Tramvogels een paar mooie aanvallen, maar de achterhoede van T. O. P. retourneert alles. T. O P. werkt zich los; wanneer zij een aan val doet op het Tramvogels-doel en de doel man niet te vlug ingrijpt, is de stand 1—0. Tram vogels onderneemt dan weer enkele aanvallen, maar de T. O. P. doelverdediger is op zijn post. Na rust zijn enkele spelers van Tram vo gels verwisseld van plaats. T. O. P. onder neemt een aanval, de achterhoede van Tram- vogels weifelt, waarop T. O. P. haar voor sprong vergroot <2O). Dit schudt de Tramvogels wakker; spoedig hebben zij succes wanneer de doelverdediger van T. O. P. gehinderd wordt schiet de links binnen van Tramvogels in (2—1). T. O. P. speelt nu niet meer zoo goed als vóór de rust: zij zakt zichtbaar af, waarvan de Tramvogels profiteeren (2—2). Uit Arnhem: Op het bekende korte Veluwe- traject: Arnhem, Beekbergen, Ugchelen. Hoen derloo. Otterloo, Oud Reemst. Schaarsvergen. Arnhem hebben Maandag twaalf wielerclubs met elkaar den strijd aangebonden om het clubkampioenschap van den weg. Als eerste ploeg startte om half elf do kam pioen van het vorige jaar, de vereeniging ..De Bataaf" uit Ha'.fweg. Er werd tegen het hor loge gereden, telkens met 5 minuten tusschen- pooze Na ..De Bataaf" startten achtereenvol gens Sparta. Den Haag. Olympia. Amsterdam. Ulysses. Amsterdam, de Germaan. Amster dam. Eerste Ned R.-K Wielrennersvereeni- glng „Amsterdam". Amsterdam, Vitesse. Til burg. Excelsior. Amsterdam. Amhemsche Wielrenclub ..Voorwaarts", Arnhem. Le Cham pion. Amsterdam. Wilhelmina. Eindhoven, en tenslotte om precies half twaalf „Het Zuiden" Eindhoven. Als eerste ploeg kwam binnen .De Bataaf", die over de eerste ronde van 56 KM. een tijd van 1 uur 35 min. 17 sec. had gemaakt. De ploeg was nog geheel volledig Vervolgens kwam Sparta, Den Haag. met nog vijf ren ners- De bekende zesdagen-man Cor Wals, gaf in de eerste ronde reeds op. Na de derde ronde bleek de einduitslag: 1 De Bataaf (Halfweg) 4 uur 57 min. 37 sec. 2. Excelsior (Amsterdam) 4 uur 58 min. 19 sec. 3 Het Zuiden (Eindhoven» 4 u. 59 min. 43 sec. 4 Vitesse (Tilburg* 5 03.37; 5 Sparta 'Den Haag) 5.03.39. 6 Germaan (Amsterdam) 5 uur 9 min. 36 sec. 7 Olympia. Amsterdam, tijd 5 uur 14 min. 35 sec. 8 Wilhelmina. Eindho ven. 5 uur 23 min. 38 sec. 9 Voorwaarts. Arn hem. 5 uur 26 min. 18 sec 10 E.N.R.K.W.V. Amsterdam. 6 uur 4 min. 50 sec. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN VER. VAN VRIJZINNIG- HERVORMDEN. LEZING DS. HORREUS DE HAAS. Voor de Ver. van Vrijzinnig Hervormden sprak Maandagavond in het vereenig ingslo- kaal aan den Groeneweg ds. Horreus de Haas van Zwolle over: .Kan de menschheid voor uitgaan zonder religie?" Het zaaltje was geheel bezet toen de voor zitter der vereeniging ds. A. J. van Leusen de aanwezigen welkom heette. Spreker deed een beroep op de hulp der aanwezigen in verband met het feit, dat de vereeniging is overge gaan tot het aanstellen van een predikant hetgeen groote lasten op de schouders der ver eeniging legt. Ds. Horreus de Haas zegt. dat het onder werp gekozen is door het bestuur als onder werp voor de in den komenden winter te hou den lezingen. Spreker legt verband tusschen de door cien voorzitter gehouden lezing over z'n reis naar Rusland. Ook hij zal de Russi sche toestanden ter sprake brengen. De Rus ziet de religie negatief. Hier wordt het pro bleem scherp gesteld. Het. Russische probleem stroomt de wereld door, het is een waarheids probleem. een probleem van ons allen. Wan neer we in gedachten naar Rusland reizen dan hooren we een duidelijke uitspraak over de vraag, die ons bezig houdt De Lenin- of Stalin-Rus heeft over de godsdienstvraag een beschouwing die zeer kort is. ..Dat er religie in de wereld is. is begrijpelijk want er is re den voor dat een nageslacht religieus dacht. De mensch van vroegere eeuwen kon niet an ders dan religieus denken. Hij was het maak sel en den speelbal van onbekende krachten. Hoe kon een mensch. die leefde in de oude wereld anders dan religieus denken. Hij ging noodwendig denken aan hoogere machten. De mensch van heden mag niet meer religieus zijn. want die heeft met z'n wetenschappelijke middelen en methoden de natuur begrepen. Hij heeft ook de maatschappij begrepen en de kapitalistische wereld doorzien. We hebben dit alles nu zelf in handen, we beheerschen de maatschappij en we begrijpen de natuur. Zoo ongeveer is de gedachtengang van den Rus. Achter alles ziet men de materie, de stof. het menschelijk leven daarbij inbegrepen; zelfs het gedachtenleve-n wordt materieel ver klaard. Gedachten zijn een fijn afscheidings proces van de hersenen, gedachten zijn wer kingen van de materie, van het denken. Dit is het dynamische proces, de dialectiek, d.i. de voortgang der gedachte door tegenstellin gen, Wanneer men in Rusland een vooraan staande plaats inneemt moet men een aan hanger zijn van deze wereldbeschouwing. Het dialectische materialisme is de officieele Rus sische wereldbeschouwing. De religie be schouwde men ook als een fatale macht, in .handen van den staat. Godsdienst was een reactionnair misbruik, het opium voor het volk. De leuze Godsdienst is privaatzaak" be schouwde men onjuist. Er is in Rusland een bond van de .strijden de goddeloozen", die in 1925 50.000, in 1929 2 millioen en in 1931 5 millioen leden telde. Daarbij moeten nog geteld worden 2 millioen „Octoberkinderen", die op hun wijze willen ondersteunen den strijd van de goddeloozen. Zij hebben van den Kerstdag een gewonen arbeidsdag gemaakt. Uit deze cijfers blijkt, dat men hier te doen heeft met een volksbe weging. Uit Rusland komt op de vraag, die spreker zich tot onderwerp van den avond heeft ge kozen tot antwoord, een .hartstochtelijk: neen! Door vooraan te staan bij den arbeid, willen de strijdende goddeloozen onwaarheid der religie aantoonen. Wat moeten wij nu aan dezen Rus antwoor den? Zit er een kant van waarheid aan het Russische begrip? Voor den Rus was religie vereenzelvigd met de Grieksch-Katholieke kerk Er was een in nig verbond tusschen het Tsarisme en de Grieksch-Katholieke Staatskerk. Dezen gods dienst. heeft de Leninist leeren kennen als een onhoudbaarheid. In het verdere deel van z'n betoog vóór de pauze voerde spreker z'n toehoorders naar oude tijden, naar de religie van de Semieten enz. waarbij hij naar voren bracht, dat men al'-e religie moet zien in den geest van den tijd. In het tweede deel zijner lezing wil spreker aantoonen. dat Lenin tenslotte diep ongelijk heeft, Lenin vergrijpt zich aan de waarheid, omdat zijn wereldbe schouwing even onhoudbaar, alleen nog vlak ker is dan de oude godsdienstige wereldbe schouwing, die ze moet vervangen. Men kan do wereld zien als een reeks van stoffelijke processen. Op grond van de gedachte, dat het verheven mysterie van den geest niet te ver klaren is. verklaart spreker, dat de leer van Lenin onjuist Is. Er is iets dat. ons leven, dat ons denken doet: wie dat begrijpt, is religieus. Er is waarde, oordeel, innerlijke roeping in het leven; dat is ook religie. De religie Is de hoog ste samenvatting van het innerlijke leven. Als we het zoo bekijken zien we dat de leer van Lenin onwaar is. Men grijpt verkeerd als men zegt. dat de vooruitgang van de wereld alleen komt van de religie: er is ook een wereld van techniek. Hoe men ook over de dingen denkt, het zal noo- dig zijn. dat de maatschappelijke verhoudin gen zich geheel wijzigen. Er volgde ten slotte nog ampele gedachten- wisseling met den spreker. WANDELSPORT Maandagavond heeft in Café Royal een vergadering plaats gehad, die ten doel had de oprichting van een wandelsportvereeni- ging. Besloten werd. om op nader te bepa len datum een vergadering te houden met als spreker de heer Brandwijk uit Beverwijk, die dan een lezing zal houden over: „Wan delsport en wandeltourisme." Tot deze vergadering zullen de besturen der verschillende sportvereenigingen worden uitgenoodigd. Deze vergadering Ls tevens toegankelijk voor belangstellenden. Een voorloopig bestuur werd samenge steld uit de hoeren D Brandwijk. Beverwijk. Groenelaan 73. voorzitter. W. D. Wilgoord, Keizer Wilhelmstr. 6. secretaris. W van Cit- ters Jr.. Willebrordstr. 74. penningmeester, alwaar belangstellenden alle gewenschte in lichtingen kunnen verkrijgen of zich als lid kunnen aanmelden. HET HOOGOVENBEDRIJF DE WERELDMARKT. OP ONGUNSTIGE INVLOEDEN VAN INVOER RECHTEN EN BETALINGSBELEMMERINGEN 'N HET BUITENLAND. Aan het jaarverslag van de Kon. Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken ontleenen we nog het volgende: De internationale beteekenis van ons be drijf als exporteur van ruw ijzer is in deze cri sistijden relatief steeds belangrijker gewor den, hetgeen een natuurlijk gevolg is van het feit. dat wij onzen export min of meer handhaven, terwijl de totale export van ruw- ijzer voortdurend geringer is geworden. De ernstigste gebeurtenis voor onzen han del in ruwijzer in den laatsten tijd is geweest het verlies van de Engeische markt. Wij hadden besloten onzen afzet naar En geland te handhaven, niettegenstaande de waardedaling van het pond sterling en niet tegenstaande de heffing van een fiscaal in voerrecht van 10 pet., doch toen op 14 Juni 1932 een invoerrecht van 331 3 pet. van kracht werd. moesten wij dit afzetgebied prijsgeven. Wat dit voor ons beteekent. blijkt uit het feit. dat onze export naar Engeland in het afgeloopen boekjaar 74.300 ton ruw ijzer bedroeg. Buitengewoon storend waren de gevolgen van de maatregelen die verscheidene landen troffen om het afvloeien van goud zooveel mogelijk te voorkomen. De betalingsbelem meringen, die door deze maatregelen ver oorzaakt worden, hebben onzen ruwfjzerafzet naar de Centraal- en Oost-Europeesche markten en naar Denemarken en de Balkan- landen zeer ongunstig beïnvloed. In het buitenland duiken herhaaldelijk be weringen op dat ons bedrijf op eenigerlci wijze financieelen steun geniet van den Ne derlandse hen Staat. Ook in dit verslag wenschen wij te verkla ren dat voor deze beweringen alle grond ontbreekt. Ons bedrijf ontvangt geen enke len financieelen steun, terwijl de Neder- landsche markt voor ruwijzer, zooals bekend, geheel onbeschermd is. De financieele resultaten waren in het af geloopen jaar zeer ongunstig. De waardeda ling van het pond sterling had na een korte aarzeling ten gevolge dat ruwijzer in gelijke mate in waarde daalde als het pond sterling; daarna is deze daling nog verder voortgezet, zoodat thans de prijs minder dan de helft, is van dien, welke voor het begin van de crisis gold. De prijzen der voornaamste grondstoffen, ertsen en kolen, toonden een analoge ont wikkeling. Ook deze kwamen op een niveau terecht zooals nog nooit bestaan heeft. De verliezen, welke voor onze onderneming voortvloeiden uit leveringen van grondstof fen op contracten van ouden datum, waren veel aanzienlijker dan de reserve van f 400.000, welke daartegen in de balans was opgenomen. Voor het loopende boekjaar hebben wij dan ook gemeend voor dit doel een bedrag van f 650 000 te moeten reserveeren. ofschoon uit den aard der zaak onze verplichtingen uit hoofd van oude contracten geringer zijn geworden. Wij kunnen hieraan toevoegen dat in het loopende boekjaar eenige schade lijke contracten zullen afloopen, zoodat daar na onze positie, voor zoover dit punt betreft, belangrijk zal verbeteren. Door de enorme daling der prijzen gingen onze voorraden grondstoffen en producten aanzienlijk in waarde achteruit. De daar door noodzakelijk geworden afschrijvingen veroorzaakten een belangrijk verlies. De bedrijfslnkomsten uit anderen hoofde dan door den verkoop van ruwijzer, konden op bevredigende wijze worden gehandhaafd. Daarentegen leverden onze deelnemingen in aanverwachte ondernemingen nagenoeg geen inkomsten. Wat de markt voor bijproducten betreft, kan het volgende worden vermeld. De op brengst van onze teerproductie week weinig af van die. welke in het vorige jaar werd ver kregen. Aan benzol ontstond, doch eerst na afloop van het boekjaar, schaaxsohtc. Dit artikel wordt als motorbrandstof hoe langer hoe meer gevraagd en de productie is zeer sterk verminderd. De markt voor ammoniumsulfaat toonde een beeld van volslagen anarchie IX' prijzen daalden op de Nederlandsche markt beneden f 30 per ton af fabriek. In den zomer van dit Jaar kwamen over eenkomsten tot stand tusschen de Europec- sche producenten van synthetische stikstof, als gevolg waarvan de prijzen .zoowel voor ex port als voor blnnenlandsch verbruik, zich eenigermate hebben kunnen herstellen. VELSEN DE RAADSELEN DER WINKELSLUITING. WINKELIERS DOEN EEN BEROEP OP DEN BURGEMEESTER. Men schrijft ons: De wettelijke bepalingen Inzake de win kelsluiting hebben reeds menigen winkelier tot wanhoop gebracht, vooral omdat deze be palingen zoozeer lndruischen tegen elk be grip van gezond verstand, dat hetgeen mag en niet mag ongetwijfeld een dankbaar on derwerp zou vormen voor een klucht ln zoo veel bedrijven. Wat er van te denken, dat een winkelier in visch, fruit. koek. bonbons en andere lekker nijen z'n winkel op Zondagmorgen van 8—12 open mag houden voor fruit en visch en op Zondagnamiddag van 4—8 voor koek en bonbons. Dat hij. als hU tusschen eerstge noemde uren een pond druiven of tusschen laatstgenoemde een ons bonbons verkoopt, alle kans loopt, met een proces-verbaal te worden vereerd, hetgeen Inderdaad reeds is geschied. Stel u eens voor. dat een vreemdeling 's Zondagsavonds een wandeling gaat maken door IJmuiden. HU heeft trek in, laat ons zoggen een banaan Hij ontdekt een geopende fruitwinkel. De winkelier staat achter z'n toonbank. In de etalage liggen trossen goud gele bananen. Twee bananen alstublieft! 't SpUt me wel meneer, maar die mag ik niet verkoopen. U kunt wel een ons koekjes krijgen, zal hU wellicht ten antwoord krijgen. De klant zal vermoedeiyk denken dat het den winkelier ln z'n bol ls geslagen. Ook geen druiven? Meneer, ik heb honderd pond druiven in m'n kelder, maar ik mag ze niet verkoopen vanwege de winkelsluiting. Maar u bent toch niet gesloten? De winkelier doet vergeefsche pogingen, om tekst en uitleg te geven, maar hU slaagt er niet in, z'n klant ook maar iets wijzer te maken. Eenige winkeliers, die gaarne Zondags zouden willen verkoopen. stellen thans naar wij vernemen, pogingen in het werk. om aan dezen wantoestand een einde te maken. Zij hebben de vorige week een onderhoud met den burgemeester gehad, die bleek, een open oor te hebben voor de bezwaren der winke liers. Hij heeft toegezegd, het vraagstuk der winkelsluiting ernstig onder de oogen te zul len zien en te zullen trachtten, zoovee! moge- lUk aan de wenschen van deze winkeliers te gemoet te komen. De winkeliers zUn tevreden als hun wordt toegestaan, des Zondags gedurende vier uren open te mogen blUven ZIJ achten hiervoor het tijdvak van 10 tot 2 uur het beste, maar zouden dit eventueel bU enquete willen laten vaststellen. De winkeliers zouden dan op de vastgestelde uren alles dienen te mogen ver koopen. wat zU in hun winkel hebben on niet alleen bepaalde artikelen. Hierdoor vermeen de of werkelUke overtredingen, die thans ce- maakt. worden, voorkomen kunnen worden, waardoor dus de contróle zeer vergemakke- lijkt wordt. Voor tal van winkeliers, die toch al moei- lUke tUden meemaken, is het te hopen, dat burgemeester Rambonnet er ln mag slagen, een voor hen bevredigende oplossing vn het ingewikkelde vraagstuk der winkelsluiting te vinden. Een feesfconcerf in October. Op I April 1922 vierde het Protestantsch Christelijk onderwijs in Beverwijk een ju bileum. Ter opluistering var. het Jubileum was uitgenoodigd he: Hervormd Kerkkoor, directeur de heer D. Klut alhier. Het geval deed zich voor. dat voor ceze gelegenheid ook ingestudeerd was de ..Hochzeitsmarsch" van Mendelssohn-Bartholdy en om dit num mer tot zUn recht te doen komen werd de hulp ingeroepen van eenige violisten enz. Deze marsch oogsttte veel bijval, niet het minst dooh de medewerking der musici. Deze muzikale medewerking gaf den stoot aan de oprichting van het muziekgezelschap „Conclnere" dat aan het hoofd van dit stukje staat afgebeeld. Want de begeleiden de musici drongen er bU den heer Klut op aan. deze medewerkers tot een gezelschap te vereenigen, waaraan de heer Klut maar al te zeer geneigd was gevolg te geven Don 15en Mei 1922 vond de eigenlijke oprichting der vereeniging plaats, zoodat 15 Mei J.l. ..Con- cinere" tier. jaar bestond. Om verschillende redenen kon op den da tum van het jubileum geen herdenkings feest plaats vinden, maar de vereeniging heeft thans besloten het jubileum te vieren met een feestconcert. dat zU denkt te ge ven in de eerste helft van October. In de tien jaren, die sedert den datum van haar oprichting zijn verstreken, heeft ..Con- cinere" een belangruke rol in het muziek leven vervuld Het gezelschap geeft tweemaal per jaar een concert voor donateurs en be langstellenden. Verder concerteert het gere geld ln ..de Westerburg" te Beverwijk en voor do patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis te Bakkum. Oorspronkelijk had „Concinere" haar ze tel in Beverwijk. Tengevolge van moeilijk heden in verband met het repetitielokaal en ook omdat de meeste leden in de gemeente Velsen woonachtig zijn. besloot de vereeni ging twee jaar geleden Umuidcr.-Oost tot haar domicilie te kiezen „Concinere" heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt door het geven van concerten voor liefdadige doeleinden. Haar muzikalie mede werking werd steeds op hoogen prUs gesteld en vooral om deze roden hopen we van harte dat de heer Klut en z'n leden, waaronder dr.e zoons van den directeur, nog tal van jaren het mooie werk mogen voortzetten. t>

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11