Ramp met een autobus te Laren. HOE DE WERKLOOSHEID TE BESTRIJDEN? Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15109 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 27 September 1932 HAARLEM S DAGBLAD Dirccli.: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURBNS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Honfdrednel.or. ROBERT PEEREBOOM. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN 1 ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0-05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0-65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNI5 regels 1.75. elke regel meer 035. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f060, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Duim f250 Idem voor Abonnés op het Gelll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—, Verl Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. es Duim f75—. Verlies Wijsvinger f 75—, Verlies andere vinger f 30—. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Het plan-Van Tilburg. HAARLEM, 27 September. Bezuiniging op Justitie. Tot de voorstellen van de bezuinigings- conimissie-Welter, die in hoofdzaak door de regeering zijn overgenomen, behoort het plan tot opheffing van een aantal recht banken en kantongerechten. Eén der ter verdwijning aangeduide rechtbanken is die van Alkmaar, en reeds is duidelijk gebleken dat deze zich niet bij dit vooruitzicht neer legt. Var. de bewuste rechtbank zelf, en ook van blijkbaar mobiel-gemaakte gemeente besturen en organisaties op land- en tuin bouwgebied in het arrondissement Alkmaar gaat een actie uit in de richting-Den Haag. om de opheffing te voorkomen. Waarbij als alternatief de mogelijkheid van een ophef fing van de Haarlemsche rechtbank is ge opperd. Dit is het tweede probleem in dezen vorm; het eerste hangt ten aanzien van de keuringsdiensten in Haarlem en Alkmaar. Een en ander, in de eerste plaats het feit, dat het wel heel gevaarlijk lijkt om in crisis-stemming, gewapend met het hakmes der bezuiniging, op Justitie te gaan be snoeien, heeft mij ertoe genoopt de voorlich ting te vragen van een insider. Zijn oordeel heeft mij gesterkt in de overtuiging al eerder in deze rubriek tot uiting gekomen toen de reeds zeer lage salarissen van de rechterlijke macht in de algcmeene verlaging deelden dat men met dit besnoeien op Justitie wel buitengewoon voorzichtig mag wezen. Het is een oud woord dat zegt, dat het heil van den staat zijn eerste en beste waar borg vindt in zijn zuivere rechtspraak. Dat woord heeft niets van zijn kracht verloren. NiveLleering is veelal een gevaarlijke zaak. en als men de (in verhouding tot het totaal) onbeduidende bedragen ziet, die met de af schaffing van zeven rechtbanken en 48 kantengerechten bespaard zouden worden, vraagt men zich af of niet de nivelleerings- gedachte hier teveel heeft meegewerkt tot de voorstellen. Of namelijk niet van de re deneering is uitgegaan: Waterstaat, Buiten - landsche Zaken, Defensie enzoovoorts heb ben elk zóóveel veeren moeten laten.nu moet er nog idem zooveel van Justitie af. Dit zou de verkeerde weg zijn. Het gevaar van een bezuiniging over de geheele linie is altijd, dat zij geneigd is quantitatieve beoor deeling boven qualitatieve te stellen, en om met zoo weinig mogelijk verzet te ontmoe ten allen in gelijke mate wil behandelen, zonder aanzien van het ambt en zijn bijzon dere omstandigheden. Ten aanzien van de rechterlijke macht valt daartegen m.i. aan te voeren: le dat aan haar leden een ontzaglijke verantwoor delijkheid is opgelegd; 2e dat zij nimmer in verhouding tot deze verantwoordelijkheid gesalarieerd is geworden; 3e dat men, door een aantal rechtbanken en kantongerechten op te heffen, haar arbeidstaak nog zéér zou verzwaren en de vlotte werking van haar functies belemmeren door vergrooting van arrondissementen. Wat dit laatste punt be treft zijn er bij den huidigen toestand al vele bezwaren. Het arrondissement-Haarlem, waartoe de Zaanstreek behoort, en de bollenstreek tot Sassenheim toe, ondervindt ze ook in niet geringen mate. Als eenige tonnen bezuini gingen ee'n toestand teweeg brengen, waarbij men gedwongen wordt haastiger en dus min der grondig en weloverwogen tot zijn conclu sies te komen, waarbij dus de zuiverheid der rechtspleging in gevaar komt, waarbij men bovendien des rechters persoonlijke toewijding tot zijn zeer belangrijk en verantwoordelijk ambt dreigt te verminderen.... dan is dat een slechte en gevaarlijke bezuiniging ge weest. Als natie vergen wij van de onpartijdigheid en juistheid van den rechtspraak zooveel, dat wij ons op het standpunt moeten stellen dat de rechter zonder financieele zorgen moet kunnen leven, volgens de standing die zijn bijzondere positie in de maatschappij ver- eischt, en dat hij den tijd en gelegenheid moet hebben zijn arbeid te verrichten volgeps de „normen die zijn toewijding aan zijn ambt en zijn geweten hem stellen. Er moet geen toestand geschapen worden waarin de rechter in een te groot arrondissement bij zijn beslissinsen het gevoel heeft: ik heb de zaak feitelijk niet voldoende kunnen on derzoeken, ik had daar naar mijn eigen wensch meer tijd aan willen besteden. Dat is in alle opzichten een gevaar. De ..justitiabe len" in de eerste pjaats zouden er benadeeld door worden. Uit hetgeen mijn zegsman mij als voorbeel den vertelde heb ik zeer sterk den indruk meegenomen en dat is de kern van dit artikel: op Justitie kan men wel bezui nigen, maar niet in het overhaaste tempo van een crisis-bezuiniging. Door hervorming van het procesrecht, door hervorming ook van de administratieve methoden op de griffie, achtte hij bezuinigingen van belang mogelijk. Maar ten aanzien van het proces recht zou men beter doen het geheele vraag stuk in overweging te nemen, dan een deel ervan, met uitstel van de rest tot later. Hij beval mij ter lezing aan een pas verschenen brochure van mr. H Judell: „Bezuiniging niet op maar door rechterlijke organisatie", waarop ik in een volgend artikel terug hoop te komen. Wat de vraag: ..opheffing van Alkmaar's rechtbank of van Haarlem s rechtbank" be treft. als dit dilemma zioh inderdaad zou voordien, schijnen de argumenten van Alk- maarsche zijde lichtelijk voorba-ig in dit opzicht, dat niemand weet hoe bij opheffing van rechtbank de arrondissementen gereor ganiseerd zouden worden. De regeermg heeft daar geen plan voor ingediend, en de com- missie-Welter heeft er zich heelemaal niet aan gewaagd. Beschouwingen over langer en korter reizen, meer en minder tijósopoftering en kosten hangen dus volkomen in de lucht. Overigens komt het mij voor (en mijn zegsman was van dezelfde meening) dat bij de keuze tusschen een belangrijk bevolkings centrum als Haarlem, vijfde stad des lands, en een klein provincieplaatsje als Alkmaar de beslissing niet twijfelachtig kan zijn. Ook daarop zal de gelegenheid zich wel voordoen uitvoeriger terug te komen. De entourage die een rechtbank heeft, haar aanwezigheid in het verreweg-voomaamste centrum van haar arrondissement, is in tal van opzichten van belang. Evenmin als men van Amsterdammers zou vergen dat zij Bussum aanvaardden als centrum van de rechtspraak in hun arrondis sement. evenmin kan men iets voelen voor de zonderlinge gedachte dat de Haarlemmer als zoodanig Alkmaar zou moeten accepteeren. Maar de hoofdzaak is thans niet de vraag: Haarlem of Alkmaar. De hoofdzaak is: Geen rechtbanken en kantongerechten afschaffen in een haas tige crisis-bezuiniging. Volstrekt geen haastig snoeimes toepassen op instellingen, wier arbeid en wier taak behooren tot het geen de Duit-scher zou noemen: „unsere hei- ligsten Güter". R. P. VOOR DE SLACHTOFFERS TE ZANDVOORT. De Koningin heeft een telegram van deel neming gezonden aan den waarnemend bur gemeester van Zandvoort, den heer Siegers, naar aanleiding van den ramp waarbij de garnalenvisschers J. Visser en P. Loos zijn omgekomen. Voorts heeft de Koningin een gift van f 200 gezonden voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. Naar het lijk van Piet Loos wordt nog steeds gezocht. In den Duitschen staat Oldenburg is het tot een conflict gekomen tusschen den minister president en de Lambertikerk icegens een voordracht van den hierboven afgebeeldcn neg er-zendeling Kivami uit Togo. Bus vervoerde Duitschers naar het Roergebied. Chauffeur heeft de tram niet zien aankomen. Maandagmiddag omstreeks drie uur is op het kruispunt Hilversumscheweg en het kruispunt te Laren een Duitsche autobus met 35 passagiers in botsing gekomen met een tramwagen van de Gooische tram, welke uit de richting Amsterdam naderde. De wagenbestuurder had signalen gegeven, doch de Duitsche chauffeur had de tram niet zien aankomen. Door de botsing ge raakte de tram uit de rails, waardoor het voorbalcon geheel werd ingedrukt. De wagen bestuurder kreeg bijna geen letsel, terwijl ook niemand van de trampassagiers werd gewond. Van de 35 inzittenden van de auto bus, waren velen er echter zeer ernstig aan toe. Een Duitsche dame is gedood. Alle ge wonden zijn naar het ziekenhuis te Laren vervoerd, terwijl de ziekenhuizen uit Bussum en Hilversum materieel en verplegers hebben gezonden. Er speelden zich op den weg. waar de gewonden voorloopig werden neergelegd, hartverscheurende tooneelen af. Te 4 was nog geen enkele naam van de slachtoffers bekend. Ter plaatse van het ongeval was een groote politiemacht aan wezig. Nader wordt gemeld: De autobus, welke een Duitsch gezelschap van 33 personen uit 's-Gravenhage naar Duitschland terugvoerde, kwam gelijktijdig met de motortram. welke te kwart voor drie uit Hilversum vertrekt, bij het kruispunt aan. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat de chauffeur op het laatste moment voor de tram den Hilversumscheweg wilde over- HET NEDERLANDSCHE LIED. (Op een prijsvraag, uitgeschreven door de Nederlandsche Ver- eeniging van Concertzangeres sen en -zangers .voor een Nederlandsch lied zijn 96 in- zendtngen binnengekomen, doch de jury heeft geen daar van een bekroning waardig geacht.) Met een kwantiteit van honderd, Bleek de kwaliteit niet sterk. Geen van al werd uitgezonderd, Niemand kreeg de kroon op 't werk Er zyn wel veel toonpoëten Op ons kleine grondgebied. Vol van vuur om zich te meten In het Nederlandsche lied; Maar bij 't aantal, dat zoo vlijtig Aan het componeeren sloeg, Was er, en dat. is wel spijtig. Niemand liederlijk genoeg. Waar de oorzaak op te sporen. Dat die prijsvraag is mislukt. Dat geen manuscript de ooren Van de jury heeft verrukt? Wachtte men op klare tonen In een sfeer van poëzie, Luisterde men voor bekronen Slechts naar schoone harmonie? Zocht men zulke eigenschappen In het Nederlandsche lied, Dan begin ik het te snappen. Die „vertoning" kreeg men niet. Want een vloed van lage noten Van de echte treurmarschsoort. Die aan 't einde wordt besloten Met een klagend slotaccoord. Een verwarde stroom van tonen. Zonder samenhang en schril, Het gesnork van saxofonen Met een rauwen klaxongil: Vol van nieuwe zaaklijkheden, En met menig dissonant, Dat, geachte juryleden, Is het lied van Nederland. P. GASUS. DOODELIJKE AANVARING TE LISSE. Maandagmorgen te 9 uur voer de 46-jarige beerruimer Van der Laan met. een vlot. op de z.g. „gracht" ter hoogte van het ge bouw van Openbare Werken. Van de andere zijde naderde een motor boot van de firma Van der Linden te Lisse. Een zeer lichte aanvaring volgde. Van der Laan, die achter op de vlet stond, werd nog gewaarschuwd zich vast te houden De waarschuwing drong evenwel blijkbaar niet tot hem door. Althans hij verloor het even wicht en viel te water. Toen hij spoedig daar na op het droge werd gebracht, bleek hij reeds overleden te zijn. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. steken Het uitzicht werd hem namelijk be lemmerd door een passagier, die rechts van hem op de treeplank stond. De bestuurder van de tram heeft signalen gegeven en ver keerde dan ook in de meening. dat de chauf feur tijdig zou stoppen, om de tram te laten passeeren. De autobus werd in het midden aange reden met het gevolg, dat hij werd opgelicht en met een vervaarlijke smak op den Hilver sumscheweg werd geslingerd. De autobus een vrachtauto, welke met zeilen was gesloten en overgebouwd tot een touringcar werd totaal vernield, terwijl de inzittenden er uit werden geslagen. Enkele hunner kwamen enkele meters buiten de auto op de straatstecnen terecht. Het voor balcon van de tram werd eveneens ingedrukt en de ruiten werden geheel versplinterd. De passagiers van de tram. Er ontstond onder de inzittenden een ontzettende verwarring. Er werd gegild en om hulp geroepen. Toen assistentie ter plaatse was bleek, dat een ongeveer 50-jarige dame om het leven was gekomen. Zij was tusschen de verbrijzelde schotten bekneld ge raakt en hiermede ongeveer zes meter hoog de lucht ingeslingerd. Enkele oogenblikken. nadat zij op straat was neergesmakt, is zij overleden. Er zijn elf zwaar gewonden en twaalf licht gewonden. Nadat deze ter plaatse waren verbonden, werden zij overgebracht naar het St Jansziekenhuis te Laren, waar een zestal doktoren uit Laren, Blarïcum. Bussum en Hilversum, geneeskundige hulp verleende. Bij zes hunner moest dokter Nlcolal uit Hilver sum operatief Ingrijpen. Onjuist Is het eerste bericht, als zou een der zwaar gewonden op weg naar het ziekenhuis, zijn overleden. De toestand van deze gewonde is echter zeer ernstig. De meeste gevallen zijn beenbreuken, schedelfracturen en verwondingen in het ge laat. Een vierjarig kind werd door glas scherven in de oogen gewond. Een enorme menschenmenigte was spoe- Haarlem's Dagblad van 22 September 1932 publiceerde het vindingrijke voorstel-v. Til burg tot bestrijding van de werkloosheid. Het nieuwe plan werd reeds door velen in onze stad aan een voorloopig oordeel onderworpen. De ontwerper zelf kan zich slechts verheugd gevoelen over de gevallen uitspraken, Volko men terecht is door R P. in diens beschouwing opgemerkt, dat er critiek zal komen. Daarvoor zijn wij nu eenmaal Hollanders, die nooit over één nacht ijs zullen gaan. Mijnerzijds zal geen critiek geoefend worden, maar slechts een waarschuwing volgen, die hoogstwaarschijn lijk door velen gedeeld zal worden. Het betreft hier niet het principe der voorstellen daar mede heb ik mij reeds vereenigd het gaat om de uitvoering. Evenmin als de werkloos heid een specifiek Haarlemsche aangelegen heid is, evenmin kon de oplossing van dezen gruwel binnen onze stadsmuren gevonden worden. De heer v. Tilburg heeft hier en daar gevoeld, dat het, ter bereiking van zijn doel. noodig was over de Haarlemsche muren heen te kijken. Immers, de arbeiders, die opgeno men worden in de Arbeidsreserve blijven la ter hun recht behouden op de voordeelen der werkloosheidsvoorziening. Dat kan alleen, in dien de r ij k sregeering hare medewerking terzake wil verleenen. Daarmede is het wel slagen van het plan-v. Tilburg grootendeels overgebracht naar 's-Gravenhage. Daartegen bestaat mijnerzijds geen bezwaar, niet omdat alles wat Den Haag ons bereidt even aange naam is, maar wel, omdat daardoor het ee- heel gebracht wordt op een breeder plan. Met R P. ben ik het eens, dat het denkbeeld-v. Tilburg alléén iets bet eekent wanneer de ver wezenlijking voor Haarlem x andere ge meenten, mogelijk blijkt. t Ik zou zelfs willen waarschuwen, om vooral aan dit plan bij voorbaat een breedere strek king te geven, omdat de tenuitvoerlegging voor Haarlem alleen zou voeren tot een locaal protectionisme, waarvoor ik niets, maar dan ook heelemaal niets voel. De heer v. Tilburg schijnt in de „afsluiting" onzer stad minder bezwaren te zien. Immers, hij bepleit bij de aanbesteding van uit te voeren bouwwerken, dat de aannemers hun werklieden moeten kie zen. „uit de ingeschrevenen van de Haarlem sche Arbeidsbeurs, die voor een opneming in de arbeidsreserve in aanmerking komen". De zelfde visie blijkt uit deze zinsnede: „De ge meente moet alle opdrachten als dit eenigs- zins mogelijk is aan Haarlemsche bedrijven gunnen". Men voelt, wel, dat hier over hot in dienst nemen van arbeiders een meer impera tief voorschrift wordt gegeven, dan over de verstrekking van opdrachten van gemeente wege. Of de voorsteller daartoe „met. voorbe dachten rade" is gekomen, of dat hier het- toe val een groote rol heeft gespeeld, is mij on bekend. In beide gevallen voelt men, dat de dig op de plaats van de ramp samengekomen. Rijks- en gemeentepolitie, zorgden voor de afzetting van den weg en de regeling van het verkeer. De tram. welke met het voorste gedeelte gedeeltelijk uit de rails was geraakt stag neerde gerufmen tijd den dienst. De verongelukte autobus is afkomstig uit Bottrop. Hij onderhoudt tweemaal per week een dienst op Amsterdam en Den Haag en vervoert in den regel Duitsche dienstmeisjes en vacantiegangers. De identiteit van de gedoode dame kon tot dusver niet worden vastgesteld. De toestand van de zwaar gewonden is over het algemeen zeer ernstig. Om vijf uur kwam het parket uit Amster dam ter plaatse, bestaande uit Mr. Versteegh. Officier van Justitie en Mr. Verdam rechter commissaris. De verongelukte bus werd bestuurd door Michael Eisenhut uit Oberhausen. die er tevens eigenaar van is. Hij maakte zijn vijfde reis met den wagen. Hij kreeg in het ge heel geen letsel en was daarmede de eenige, die geen enkele wonde opliep. Het was "s avonds onmogelijk de identitelts van de gedoode dame en ae overige slachtoffers vast te stellen, aangezien de papieren en andere goederen tusschen de resten van de auto zijn zoekgeraakt. Als deskundige werd 's middags nog een onderzoek ingesteld door Ihs-iecteur Schotting van het Bureau Verkeerswezen te Amsterdam. Nader wordt gemeld, dat de namen van de zwaar gewonden zijn: Frau Kapp uit Gladbach. ernstig enkel fractuur: Frau Kahlrath uit Hamborn. zware hoofdwonde: Frau Juettjes uit Den Haag. ge compliceerde beenfractuur; Frau Nickel uit Hamborn. ernstige shockverschijnselen: Franz Plotz uit Duisburg, ernstige kaakfrac- tuur; Plotz Sr ernstige shockverschijnse>n; Alfred Beinlich uit Bottrop, ernstige hoofd wonde; Frau Lehossy uit Hamborn, ernstige inwendige kneuzingen. Het lijk van de 50-jarige vrouw kon niet geïdentificeerd worden, daar geen enkel papier op haar gevonden werd. terwijl ook in een taschje dat zij bij zich had geen enkele aanwijzing omtrent haar gevonden werd. Ook de politie uit de verschillende plaatsen vanwaar de passagiers uit de auto bus kwamen kon tot nu toe geen enkele aanwijzing verschaffen. Maandagavond om streeks twaalf uur is een autobus uit Ober hausen gearriveerd, waarmede vijftien pas sagiers. waaronder de lichtgewonden naar huis vervoerd zijn. Negentien gewonden be vinden zich nog ter verpleging in het St. Jans Ziekenhuis te Laren. heer v. Tilburg een voorstander is van ..terug trekkende" bewegingen. Ik bedoel daarmede, dat hij zich „versterken" wil binnen onze •stadsmuren. Dat is m.l. de zwakke zijde in het overigens in zoo menig opzicht heldere betoog van den schrijver. Wij allen strijden voor het slechten der immer hooger wordende tariefmuren: wij Hollanders zijn om vol komen verklaarbare redenen gebaat bij een minimum van handelsbelemmeringen, omdat wij nu eenmaal moeten leven van onzen uit voer en onzen doorvoer. Niet voor niets ma ken wij ons warm voor een Oslo-pact en voor de overeenkomst van Ouchy terwijl wU met leede oogen het resultaat van de conferentie van Ottawa dienen te bekijken En waarom dat alles? Omdat wij ons gevoelen ln een kooi, waarvan het traliewerk hoe langer hoe dich ter ineen wordt, gevlochten. De levenden ln die kooi. wij Nederlanders, hadden het. al ietwat benauwd, maar krijgen het bijkans iedere week nog benauwder Een dergelijke procedure kan maar gedurende korten tijd worden volgehouden, anders riskeert men den dood. Het stelsel-v Tilburg gaat in de be staande kooi een kleinere kooi plaatsen, mis schien wil hij zelfs wal meerdere klein" kooi tjes toelaten. Maar hoe zullen de bewoners, dezer laatste inrichtingen zich wel voelen, waar in de groote. alles-omslultende kool al oen bedompte atmosfeer hangt? Neon. een leder, die fulmineert tegen het bestaan der groote kooi, mag geen propagandist zijn voor het oreeëren der kleine dito's, Het plan-v. Tilburg heeft in zich verborgen het groote gevaar van het locaal protectio nisme. Het zal alleen kunnen slagen, wanneer deze fout or wordt uitgehaald. Dat is alleen mogelijk door een opzet voor vele plaatsen, In plaats van voor één stad. In tusschen schept dit feit op zich zelf geen onoverkomelijke be zwaren voor het initiatief en den initiatief nemer. MOLLERUS. Bijschrift. Mijn inleidend artikel bij de publlcatlp van het plan-van Tilburg besloot ik met de ver wachting uit te spreken, „dat het initiatief van Haarlem's Dagblad in Den Haag de aan dacht zou genieten die het voor een Juiste beoordeeling van zUn mogelijkheden ver dient". Die verwachting is inmiddels bewaarheid. Donderdagavond publiceerden wij het plan, reeds Zaterdagmorgen ontving ik een schrij ven van den minister van Binncnlandsche Zaken Jhr. mr. Ruys de Bcerenbrouck. waar in hij mij mededeelde dat hij zijn aandacht aan de zaak zou geven. Ons is het zeer wel duidelijk ook de ontwerper van het plan beseft dit dat de beslissing over de practische uitvoerbaarheid van het plan in Den Haag ligt en niet bij een of meer gemeentebesturen, ofschoon hun oordeel over de zaak van zeer groot belang is. Omtrent de gevaren van plaatselijk pro tectionisme, en de noodzakelijkheid iets der gelijks te vermijden, Ls Haarlems Dagblad het met jhr. dr. Mollerus van a tot z eens. Ook bij toepassing van tijdelijke maatregelen tot verbetering ln den toestand moet derge lijk protectionisme vermeden worden. Weer zou dit een kwestie van samenwerking zijn. Daaromtrent schreef Ik reeds; „In dit punt, ook in de contróle-maatregelen op dc rlch- tige uitvoering van die samenwerking, liggen do voornaamste moeilijkheden van dit plan". Er wordt van zeer veel zijden wil tot samen werking vereischt. Coördinatie van de mo gelijkheden daartoe kan ongetwijfeld alleen van Den Haag uitgaan. Het is niet voldoende dat een aantal gemeenten elk voor zichzelf het plan uitvoerbaar acht: het ls noodzake lijk dat de belangen der industrie, d w.z. van allen die daarbij betrokken zijn, als geheel bevorderd worden. Omtrent onze warme belangstelling voor het Oslo-pact en dc overeenkomst van Ouchy. cn het leede oog dat zich op Otta wa's resultaten richt, zijn wij het eens. Drie dagen geledéh hebben wij op deze pagina nog gewaarschuwd tegen de gevaren, lig gend in het voorstel tot verhooging van het algemeene invoerrecht van 10 tot 13 pCtcn erop gewezen dat dit allerminst „den geest van Ouchy" ademt. •Belangstelling uit andere gemeenten ln het principe van het plan-van Tilburg ls reeds gebleken. Verscheidene andere dagbla den hebben het reeds geciteerd en naar vo ren gebracht. Dc burgemeester van Velsen heeft zijn medewerking reeds toegezegd tot he" bo.studeeren van het plan in verband met de toestanden ln zijn gemeente. R. P. Ramp met een autobus te Laren. Een doode, elf zwaar gewonden, twaalj licht gewonden. <lc blad. le pag.t Nieuue economische maatregelen van de Duitsche regeering. (2e blad. le pag.) Gandhi's toestand baart nog zorg. Wordt hij vrijgelaten? (2e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Bezuiniging op Justitie. (le blad. le pag.) Jhr. dr. J. C. Mollerus: Hoe de werkloosheid te bestrijden? Het plan Van Tilburg. (le blad, le pag.) Jhr. dr. J. C. MollerusVerkooper per brief. (2e blad 3e pag.) Van onzen Londenschen CorrespondentKa binetscrisis in Engeland verwacht. (2e blad, le pagJt Door Gooische tram in de flank gegrepen. Een doode, elf zwaar gewonden, twaalf licht gewonden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1