VERKOOPER-PER-BRIEF. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 27 SEPTEMBER 1932 Voor den Politierechter. ALS EK GISTING IS. 't Gaat met de stucadoorsstaking net als met een pak, dat je op afbetaling hebt ge kocht: 't pak is versleten, maar nog steeds zijn er termijnen af te betalen, terwijl je al weer over een nieuw pak begint te denken. Zoo was er Maandag een. die oude schuld te vereffenen had en Mr. Drilsma. die hem verdedigde, kondigde aan, dat er nog meer zouden volgen. Terecht zag de verdediger in, dat het zoowel voor hem als voor den politie rechter eenigszins vervelend zou worden, wanneer hij telkens weer met hetzelfde be toog kwam en daarom gaf hij nu alvast een uiteenzetting, die voor alle volgende gevallen zou gelden, zoodat hij later zou kunnen zeg gen: zie mijn pleidooi van 26 September, om dan verder naar voren te brengen wat voor elk geval op zich zelf buiten dat pleidooi viel. We kregen dus van Mr. Drilsma te hooren, wat die dacht van den gemoedstoestand van stakende stucadoors. die zagen, dat er an dere stucadoors waren, die wel werkten en hij schetste ons, hoe de stucadoors tot de meest vredelievende menschen behooren, wars van geweldpleging, doch dat zij in hun strijd om lotsverbetering of verhindering van datgene wat zij meenden, dat hun lot zou verslechte ren. de menschen. die wel werkten, als hun vijanden beschouwden, die oorzaak zouden zijn. dat de offers door de stakers gebracht, bestaande in een goed weekloon, dat zij. al stakende dierven. niet tot het doel zouden leiden, dat zij beoogden. Vandaar die onge wone beroering in de stucadoorsgemoederen en 't was ermee, als met een zeeDbel. die ie opblaast, een klein tikje te hard blazen en ze spat uiteen. De verdediger verzocht den rechter zich in den gemoedstoestand van de stakers in te denken, nu en de volgende keeren. dat er een voor moet komen, om te komen tot een cle- ment oordeel over die. overigens brave lieden, al hadden zij zich dan ook voor een keer aan de wet vergrepen. Wat de man betreft, die nu voor stond, die had in de Duvenvoordestraat een paar klin- kersteenen in een huis geworpen, waar stu cadoors werkten, welke steenen een gat had den gemaakt in een etern'etplaat of zoo iets. Had hij de bedoeling gehad die plaat stuk te gooien, die geen waarde van beteekenis had of had hij de pleisteraars. die zich door die plaat beschermd achtten, willen treffen? Het eerste was hem ten laste gelegd of liever, Mr. Drilsma vor.d, dat dit in de dagvaardia niet- tot uiting kwam, want daarin stond wel. dat hij opzettelijk met steenen had gegooid, waardoor de plaat gebroken was. maar niet. dat hij het opzet had gehad om de plaat te breken: dat zou dus m°°r straatschenderij zijn geweest, wat weer bij den kantonrechter thuis behoort. Ple'ter vro^a daarom ontslac van rechtsvervolging. Verdachte zei, dat hij de mannen binnen niet had kunnen treffer en hij was blij. daf hij ze niet getroffen had- hij had gecooid, omdat hij kwaad was en had de stenen met opzet tegen de plaat geslingerd Nou, ik'vind, als je met onzet met een stok tesren een ruit slaat, zoo hard. 8at d'e breken moet, dat dan ook wel gezegd kan word°n, dat je de ruit opzettelijk hebt stukgeslagen, en zoo vatten officier en rechter de zaak ook op. zoodat het ontslag van rechtsvervolging ge^n kans had. Wat de beschouwing van Mr. Drilsma over de psychologie der stakers betreft, de rechter ging daar even op in door op te merken, dat de stucadoorsstaking geen gewone staking was; leden van een bepaalden bond volgden hun leiders, maar leden van een anderen bond hielden zich aan hun partijleiding, die niet wilde staken: dat was heel iets anders dan wanneer er vreemp.ies de plaats van sta kers innemen. En wat dat offer betreft, ze1" de politierechter, de cost gaat voor de baet uit: zij brachten dat offer in de hoop, er beter door te worden. De politierechter wilde graag rekening houden met- het feit, dat verdachte overigens een behoorlijk mensch was. maar de begane onbehoorlijkheid moest gestraft worden; men moet een ander niet met geweld zijn mee ning opdringen en waar de officier f 50 boete geëischt had, deed de rechter er slechts 10 af. DE LASTIGE GROENTEBOER. Ik zal niet zeggen, wanneer je als groente boer meent, dat je nog recht hebt op een paar centen voor geleverde aardappelen en ze slaan je dan met een bezem op je pet. dat je met een lichte schedelbreuk naar 't gast huis moet, dat ie met die behandeling tevre den hoeft, te zijn, zoodat het geen verwon dering zal wekken, dat de ridder van de bezem thans terecht stond, maar zooals die de zaak voorstelde, was de aardappelman zelf toch ook wel schuldig aan het feit. dat hij werd uitgebezemd. Hij zou namelijk op een dag in Mei aan de woning van een hoog ovenbaas in IJmuiden zijn gekomen met een zak aardappelen en de juffrouw had gezegd, dat zij ze niet moest hebben, waarop de man beweerde, dat haar schoonmoeder ze besteld had. De schoonmoeder was er niet om het geschil uit. te maken en de man wilde zijn aardappeltjes met- alle geweld opdringen: hij gaf ze zelfs op crediet. Maar de aardappelen moesten mee terug en toen begon de koop man over een oude schuld, die er nog zou zijn en waaromtrent we ingewikkelde berekenin gen te hooren kregen. De hoogovenbaas had zich. daar hij bin nenskamers was, aanvankelijk buiten de kwestie gehouden had hij 't maar heele- maal gedaan maar toen hij hoorde, dat de groenteboer onvriendelijke woorden tegen de juffrouw gebruikte, die eerst kort te voren uit het ziekenhuis was ontslagen en emoties moest, vermijden en toen hij zae. dat de man zijn klomp tusschen deur en drempel zette, toen bemoeide hij zich met de zaak. ge lastte den groenteboer herhaaldelijk te ver trekken en ja. 'oen kwam d° noodlottige slag. die no<? betrekk^Mjk goed afliep. De baas had het zoo niet bedacht, ging later den zieke opzoeken, wilde schadeloos stelling geven, maar de rechter vond toch. dat die bezem slag niet door den beugel kon. Om onpartijdig te zijn. wil ik vermelden, dat de groenteboer beweerde, dat hij vol strekt niet zoo onbehoorlijk was opgetreden en hij kan wel getuigen meebropgen. maar een knecht bij de hoogovens denkt om zijn baantje als hij tegen den baas moet getui gen. Even scheen het of de rechter nog andere getuigen wou hooren. maar waar het feit, waar 't om ging. vast stond, werd daarvan af gezien. De baas kreeg twee maanden voor waardelijk en ik begrijp niet, dat hij niet dolblij was, dat hij er zoo afkwam, want al zet een groenteboer z'n twee klompen tus schen je deur, dan mag je hem toch de her sens niet inslaan; er zijn gelukkig nog andere rechtsmiddelen. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE Bovengenoemde vereeniging hield in den Haarlemschen Kegelbond haar jaarvergade ring. die druk bezocht was Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat het ledental steeds stijgende is. Gememoreerd werd een zeer werkzaam vereenigingsjaar- vier ledenvergaderingen, vijf lezingen, twee propaganda-feestavonden een Nieuwjaarsreunie en een Zondagmiddag bijeenkomst werden gehouden. De studiekring der afdeeling kwam zes maal bijeen, op vijf avonden werden onderwerpen door leden in leid, terwijl op een bijeenkomst door Mr L. G. van Dam werd gesproken. Tenslotte werd met de afdeeling Den Haag een ge slaagde excursie gehouden naar de Indische Tentoonstelling, een Westelijke landdag werd te Haarlem georganiseerd en de afdee ling nam actief deel aan het. zomerkamp op de Veluwe. De rekening van den penningmeester sloot met een klein batig saldo, terwijl een tekort van het vorige jaar was weggewerkt. Hierop volgde bestuursverkiezing. Vier be stuursleden waren niet herkiesbaar. Het vol gende bestuur werd samengesteldD. J. A Geluk, voorzitter, D. F. Verpoorte. penning meester, E. van Voolen. 2e penningmeester (allen zittend), L. H. Blom. G G. Egas. J. C van Rigteren en P. van Wijngaarden De functies der nieuw gekozen bestuursleden zullen nader worden vastgesteld. Een voorstel voor de algemeene vergadering der Organisatie om den maximum-leeftijd der leden van 25 op 30 jaar te brengen on dervond in de vergadering veel bestrijding, zoodat het Bestuur het terugnam en voor stelde den leeftijd op 27 jaar te bepalen. Ook dit. werd fel bestreden, daar men van mee ning was. dat principieel in de organisatie geen kiesgerechtigden moeten worden opge nomen om iedere rechtstreeksche invloed van een politieke partij te weren. Na ampele discussie werd het bestuursvoorstel met een kleine meerderheid aangenomen. Voor het Hoofdbestuur werden candidaat gesteld: S. Zandstra. Snoek E. Klein, Hil versum, B. Levits. Den Haag. Mei. H. van Dam en D. J. A. Geluk, beiden te Haarlem. Tot vertegenwoordiger bij de plaatselijke Jongeren Vredes Federatie werd benoemd de heer H. J. van Reewijk. HFRDENFTvr, PER RUSSISCHE RFVOLUTTF In aansluiting op het bericht in ons blad van 6 September betreffende de herdenking an het 15-jarig bestaan van de Sovjet-Unie en het slagen van het 5-jarenplan. op 7 No vember in de groote zaal van het Concertge bouw, wordt thans bericht dat het voorbe- 'idenrt comité beslag heeft weten te leegen in dc film „Turk sib". een buitengewone Rus- "sche film. Als spreker wordt aangekondigd de heer Louis de Visser, lid der Tweede Ka mer. Het comité heeft verder besloten, voor de kinderen ook een filmavond te organiseeren op denzelfden dag met de Russische film ,,Mo- asco de IJskoning". HAARLFM'S TOONFFL. Naar wil vernemen zal bovengenoemde ver eeniging het seizoen in begin October a.s. openen met een cabaret-avond, te geven door beroeps-artisten. De werkende leden hebben voorts onder lei- dm-g van Johan Kaart Jr. in studie genomen De familie van miin vrouw", het. successtuk ■an het Centraal Theater in Amsterdam. Dit tuk zal voor de eerste maal door dilettanten 'o Nederland worden gespeeld. De opvoering kan in begin November as. worden verwacht DS. P. A. E. STT.LEVIS SMTTT. Ds P A. E S'Tlevis Smitt orediknnt bij de Gereformeerde kerk in Hersteld Verband te Haarlem is beroepen te'Amsterdam-Centrum JUBILEA. A.S. Vrijdag 30 September hopen de heeren P. Beugeling. machinebankwerker. A. Perrv. draaier. A. Moser, zadelmaker en H. Baltes. electricien den dag te herdenken dat zij voor 25 jaar in dienst kwamen bij de Nederland- sche Spoorwegen aan de Centrale Werkplaats. ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ Het bestuur van de afd, Haarlem van de O. S. P deelt ons mede. dat toestemming is verkregen van B. en W. tot het houden van 5 minuten speeches op dc openbare pleinen. A.s. Zaterdagmiddag 1 October zullen deze speeches plaats vinden op het Nagtzaam plein tusschen 45 uur. ABONNEMENTS KUNSTAVONDEN Door den heer K S. Ankersmit, imores- sario te Overveen zijn voor dezen winter 6 abonnementskunstavonden in den Stads schouwburg georganiseerd De volgende kunstenaars en kunstenares sen zullen optreden. Oct.: Paul Haakon en eeniee danseressen van het Anna Pawlowa Ballet, loa. Cecil Mather). Nov Fientje de la Mar met chanso/s en een-acte rs. Dec.: Daria Collin* en haar leerlingen. Jan.: Alexander Maskowski. ■a-iool. Febr. Charlotte Kohier met haar nieuwste voordracht (hoogstwaarschijnlijk ,.De Groot- inouisiteur" van Dostojewski) Maart: Het Budapest-Trio, trio, piano-, viool-, en cello-soli. VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Zaterdag heeft kapitein Haremaker de schietvaardigheidsproef afeenomen van ver schillende leden van de Haarlemsche Vrijw Burgerwacht. Het resultaat was niet al te gunstig: er slaagden voor B slechts 2 schut ters. A H. Joursen en L. A. Duyn, beiden me' 117 punten. Voor C slaagde J. de Goede met 109 punten, voor A ls dit Jaar niemand geslaagd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. Hoenderdos is voor Uw brandstof Kolen, cokes en anthraciet Het adres waardoor ge 'swinters Van Uw kachel echt geniet. Hoenderdos verkoopt U brandstof Zonder sintels, steen of gruis En van Hoenderdos ontvangt ge Ook het juist gewicht in huis LEDENVERGADERING ZIEKENFONDS ..ZIEKENZORG". Dezer dagen hield hei Ziekenfonds ..Zieken zorg-" een ledenvergadering waarin een her ziening van het reglement in behandeling kwam. Na uitvoerige discussies werd het door het bestuur voorgestelde Concept-reglement, op een entkele van ondergeschikt belang zijnde wijziging met algemeene stemmen aan genomen. Door deze reglementswijziging is nu door de ledenvergadering officieel aangenomen, de stichting van fonds B. het z.g. Middenstands fonds. Na dit agendapunt hield de heer C. Baay administrateur van Ziekenzorg, een inleiding over ..De huidige situatie op Ziekenfondsge- bied". Een inleiding waarin besproken wer den de vele moeilijkheden, welke het aelf- beheerde ziekenfondswezen niettegenstaan de de Christelijke. Moderne en Katholieke vakoentralen het standpunt der zeifbeheer- de fondsen krachtig voorstaan, heeft te on dervinden van de zijde der Maatschappij van Geneeskunst De inleider wees op de meer dan slechte organisatie van het ziekenfonds wezen in ons land. vooral op het platte land. een organisatie welke hoog noodig een af doende regeling vraagt, doch waarbij alles afstuit op den onwil van de organisatie van doktoren. Er moet een einde komen aan dc tot nu gevolgde gedragslijn, dat men zich in de groote steden van datgene wat daar buiten voordoet niets aantrekt. De zieken fondsen onder .zelfbeheer" der verzokerder hebben den plicht, zich het lot van de plat telandsbevolking op het gebied van de ziekte verzorging wel degelijk aan te trekken. De reorganisatieplannen van het zelfstandig ziekenfondswezen, waarin Z. Z. een belang rijk aandeel heeft gehad, geven een afdoende oplossing en maken het mo^e'ijk. dat tegen over de conservatieve macht der Mij. van Geneeskunst een sterk krachtig Ziekenfonds wezen komt te staan, dat in staat, zal blijken te zijn, het ziekenfondswezen zoodanig te leiden, dat het overal in het land. de arbei ders tot steun zal zijn. Na dieze, met instemming door de verga dering aangehoorde inleiding sloot de voor zitter deze zeer druk bezochte vergadering PERSONALIA. Bij beschikking van den minister van Financiën is bij den aanvan-r der 461ste Staatsloterij benoemd tot collectrice der staatsloterij te Amsterdam mevr. C. ter Laan van Lokhorst, thans collectrlce der Staats loterij te Velsen MOTORDIENST. Aan den sergeant A. J. Boomgaard van de Schoolcompagnie van den Motorddenst zal op 1 October a.s. het onderschei-dingsteeken voor 12-jarigen dienst worden uitgereikt. KUNST AAN HET VOLK. Men schrijft ons; Met regenweer en stormvlagen heeft de herfst zijn intrede gedaan en wij gaan denken aan het kunstgenot van komende winteravonden. Zooals reeds gezegd is heeft de vereeniging „Kunst aan het Volk" ge meend goed te doen, zich op een enkele uit zondering na, te bepalen tot Hollandsche ar- tisten. Zij is er in geslaagd een zevental mooie avonden in het vooruitzicht te stellen. De uitzondering ls gemaakt voor den grooten zanger Charles Pautéra. Het seizoen opent op 5 October a.s. met het Nederlandsche kamerorkest onder leiding van Otto Glastra van Loon, bestaande uit 20 strijkers, 4 blazers en 2 slagwerken. In de pers komen o.a. de volgende beoordeelingn voor: „Een kunstavond als deze zal zeker on- uitwischbaar in onze herinnering blijven, want er viel zooveel muzikale schoonheid te genieten, dit was alles zoo on-alledaagsch. dat wij zouden kunnen spreken van be klemming en vervoering tegelijk". .Otto Glastra van Loon, de jeugdige diri gent 't was trouwens alles jeugd, frisch- heid en vernieuwing houdt zich niet aan de oude beproefde wij zouden bijna zeg gen Academisch zwaarwichtige wijze van dirigeeren. Het staat figuurlijk gespro ken niet vóór het orkest; hij staat er midden in. Hij is er mee samengegroeid: hij is het middelpunt, behandelt het orkest als een groot ..instrument, waarin duizend en meer mogelijkheden schuilen". Van harte hopen wij. dat de Gemeentelijke Concertzaal te klein zal zijn voor den stroom nu eens niet bij den warmen haard en de .radio blijven zitten, maar den tocht naar de „levende" muziek zouden ondernemen. BISSCHOPPELIJKE BENOEMINGEN De Bisschop van Haarlem heeft, naar St Bavo meldt, benoemd tot officiaal van het bisdom (d i. voorzitter van de kerkelijke rechtbank» den hoogeerw. heer J. C. Aal- berse. die blijft wonen ln het St. Jacobs Gods huis te Haarlem. De Bisschop heeft verder benoemd tot nastoor te Voorburg de weleerw heer Th. A. Vis. thans leeraar van het Klein Seminarie te Heemstede, tot. pastoor te Kudelstaart de weleerw. heer W. W. van Leeuwen, thans leeraar aan het Klein Seminarie te Heemstede JUBILc. Zondag 25 September was het 25 jaar ge leden. dat de heer J. Hop bij de firma Gebr. Stuijt. kaasexporteurs, in dienst trad. De ju bilaris werd namens de directie gecompli menteerd. hij ontving een enveloppe met In houd alsmede een bloemenmand. Namens het kantoor-personeel werd hem een bloementafel met palm aangeboden. Zijn collega's schonken hem een karpet. PERSONALIA. De heer N. K. de Vries te Haarlem heeft te Amsterdam het politiediploma van den Aleemeer.en Nederlandschen Politiebond ver worven. Een middel om den omzet te vermeerderen? In dezen tijd van verminderden afzet in schier alle branches, ls leder middel, hetwelk tot vermeerdering van omzet kan voeren, wel kom. Eén dier middelen is de verkoop-pcr- brief. Het is een systeem van verkoopen, het welk, vooral in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en ook in Engeland, grooten omvang heeft aangenomen. In ons land en ln de meeste andere Europeesche staten heef. men nog weinig ervaring op dat gebied. In de enkele gevallen, dat Ik van eer.ie resultaat vernam bleek dit gunstig te zijn. Het spreek' wel van zelf. dat vooral die landen voor der verkoopmethode in aanmerking komen, waar men groote afstanden kent. waar de bevolkin- dun gezaaid is en waar de communicatiemid delen óf klein in aantal, óf weinig up-'o-date zijn. Dat neemt natuurlijk niet weg. dat ook binnen kleinere eenheden de toepassing van dit stelsel mogelijk is Wellicht dat de huidige depressie enkelen, misschien velen, wel in deze richting zal drijven In plaats van het bezoek van den reiziger komt de toegezonden verkoop-brief te staar. Men mist het contact van aange zicht-tot-aangezicht tusschen verkoope: en kooper: men heeft geen gele genheid kennis te nemen van dc door den reiziger meegebrachte monsters en het gemar '•handeer ter plaatse over de prijzen word' onmogelijk gemaakt. Daartegenover staat, da' de kosten voor de vrij uitvoerige procedure hoog zijn. Men denke slechts aan het inscha kelen van den re'zlger en de eventueel ver- treefsche reizan. die deze moet doen. De ge dachte ls dan ook or> zich zelf volkomen lo gisch om deze bedrijfskosten te doen vermin deren door de toezending van oen brief, eer verkoop-brief. Het spreekt wel van zelf. da' deze toezending in de eerste plaats zal ge schieden aan hen. die het verst verwilderd zijn Nauwkeurig zal evenwel overwogen moe ten worden, of de besparing van kosten we' gepaard gaat met een vermeerdering van omzet. Een van de voordeelen van dit systeem van verkoopen. is gelegen ln het directe contact met den persoon, dien men zoo meteen onder zijn clientèle hoopt te rekenen. Zulks in te genstelling met de advertentie en in tegen stelling met de reclame, in den vorm der z.g. huis-aan-huls-bezorglne. De verkoop-per- brlef richt zich vóór alles tot hen. van wie men een zekere belangstelling voor het be wuste object mag verwachten Hoe meer men aar. dezen brief het karakter weet te geven van het persoonlijk-contact zoeken, des te grooter is de kans van slagen Velen zijn er nu renmaa2 op gesteld in persoonlijke relatie met den verkooper te komen de reiziger brengt dit contact tot stand maar. btj het systeem van d'.n verkoop-per-brief zal het wenschelijk zijn het verzendstuk een Intiem, persoonlij* cachet te geven. BH d« verzerding van één brief kan het na- "uurlijk niet blijver, behalve misschien voor hen. die direct bestelden. Na eenlgen tijd zal •ewoonlljk een tweede brief moeten volgen. Beide behooren te verschillen van Inhoud De «erstc moet een smakelijk samengesteld resu mé vormen over de voordooien van het te koo- oen artikel: een uiterst bescheiden catalo- cusje De vervolebrlef misschien wel ver- olgbrieven dior.en sterk suggestief te wer ken en zoo moee'.iik no- eens versierd te wor sen met een cliché Het adressenmatertaal dient men zelf op te bouwen, aan de hand van gen klanterH'jsten, telefoongidsen, adresboe ken. persoonlijk contact enz. Bij dc verzending der brieven en ook van de herinneringen zal een bepaald systeem gevolgd moeten worden. Dat daarbij een zekere regelmaat wenschelijk is, spreekt wel voor zich zelf. Al zijn er aar. dit verkoorstelsel bezwaren erbonden. de resultaten elders verkregen zijn van dien aard. dat een bestudeering der mo gelijkheden zeer zeker overweging verdient. MOLLERUS. HAARLEMSCH OPERETTEKOOR „EXCELSIOR". Door bovenstaande Vereeniging is het vol gende programma opgemaakt voor het sei zoen. Op een Zondagmiddag in October in don Stadsschouwburg. De Woudkoningin en Joringel en Jorinde, kinoeroperette. op te voeren door het kinderkoor Jong Excelsior. Op een Zondagavond in November in der Stadsschouwburg. Voor het eerst in Haarlem De klokken van Eremit of de dragonders van villars, opera-comique ln drio bedrijven Medewerking verleenen een 23-tal musici van de H. O. V. Zaterdagavond in Januari, cabaret-avond Zondagmiddag in Maart, in den Stads- schouwburce de geheel nieuwe kinrerope- rette „Willu's Droom" door het kinderkoor Jong Excelsior. Zondagavond in Maart ln den Stadsschouwburg op verzoek Zurkoff de Kaper, operette in drie bedrijven en een voorsoel. Medewerking van 12 leden van de H.O.V. Zaterdagavond in Mei, Sluitingscabaret avond. Het bestuur bestaat thans uit: M. Groene- veld, voorzitter: H. Landwert, algemeen func tionaris, J. M. Dammlaans, le secret.. M. van Soelen. 2. secretaris, mevrouw M. Groenc- veld-Steenklst, le penninmeesteresse, mej.S Faber 2e penninmeesteresse. mej.G. Piepcn- brink, commissaresse. DE WEG ALS SLAAPPLAATS. DE DOOD HET GEVOLG. Op den rijksstraatweg van Apptogedam naar Delfzijl is een Jongeman, die zich op den weg te slapen had gelegd, door een auto over reden en gedood. Het bleek te zijn een 25-jarige meubel maker te Appinge-dam. IN EEN PINDA GESTIKT. Te Zwolle ls een 2-jarig meisje, dat een pinda ln het verkeerde keelgat kreeg, ge stikt. STUUR VAN EEN BUS DEFECT. MET VOETBALLERS VAN EEN DIJK GEREDEN. Zondagavond is naar het Handelsblad meldt, nabij den oprit naar het nieuwe veer tusschen Ridderkerk en Alblasserdam een aurtobus van de fa. cc Wed. J. van Nelle te Rotterdam met voetballers van den Molen dijk gereden, doordat de stuurinrichting de fect raakte. Drie personen alsmede een kind kregen zulke zware verwondingen, dat zij naar een der ziekenhuizen moesten worden vervoerd. De andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. SLEEPBOOT ..EBRO" KOMT NAAR MAASSLUIS TERUG. De sleepboot ,.Ebro" van L. Smit en Co'. Intern. Sleepdienst, die de baggermolen, dtr- van Dordrecht naar Guadeloupe werd ge transporteerd. in de Golf van Biscaye heef. verspeeld, zal naar Falmouth varen, waar het stoffelijk overschot van de runner C Ras. dat zich aan boord van de slewboo: bevindt, zal worden gekist. Men verwvaoh' de sleepboot tegen Vrijdag te Maassluis terug meldt het Handelsblad. MOTORRIJDER IN EEN SLOOT VERONGELUKT. Zaterdagnacht vonden voorbijgangers een motorfiets met brandende lichten op der. 's Gravenweg te Capeüc a d IJs<ei liggen meldt de N.R.C. Dc politie werd onmiddel lijk gewaarschuwd. Deze heeft met een drez uit de aangrenzende sloot opgehaald het lijk van den 20-jarigen A. v. d. Lek. gewomd hebbende aan den Capelschenweg te Capelle aan den IJssel. Vermoedelijk is de motor fietsrijder verongelukt doordat hij, met groote snelheid van Rotterdam komende, een bocht in den weg niet heeft kunnen nemen BENZINEPRIJS TERUG NAAR 18 CENT PER LITER. Het Dagblad van Rotterdam verneemt, dat zoodra het. wetsontwerp op de verhoogde in voerrechten zal zijn aangenomen de ben zineprijs weer 2 cent per liter duurder zal worden dus 18 cent per liter. OP EEN ONBEWAAKTE OVERWEG. Te He'.loo is een 30-Jarige wielrijder ui' Egmond aan Zee op der. on bewaakten over weg een been verbrijzeld. Hij keck cm en zag den trein niet. „DE HOOP" GEEN SLACHTOFFER VAN KWAADWILLIGHEID. De veronderstelling dat dc ooreaak van den brand ln dc molen „de Hoop" aan den Kra- lingschen plas te Rotterdam kwaadwilligheid zou zijn, blijkt ongegrond te zijn, zegt de Maasbode. De politie stelt thans een onder zoek in naar de werkelijke oorzaak. Ver moedelijk is er onvoorzichtigheid to het spel geweest. WERKWILLIGE SCHIET UIT ZELFVERDEDIGING. EEN VAN TWF.E ACHTERVOLGERS GEWOND. Tc Rotterdam heeft een werkwillige stuur man van een Rijnvaartnilg op twee hem ach tervolgende posters geschoten, toen zij hem w:ldon a am vallen. Een hunner had hem reeds een slag in den nek gegeven. De stuurman Toste daarop een schot in de lucht en toen zijn belagers hem daarop een jas over het hoofd wilden gooien een paar schoten on dc twee achtervolgers. EEen 26-Jarigc stoker kreeg twee schot wonden ln don rechter bovenarm. De aange vallene heeft de revolver later in het water geworpen. De aamvallers zijn opgesloten. executopïat e verkoop belemmerd. BOEREN BESCHERMEN EEN LOTGENOOT. I.^den van de tulnbouwvereenlttlne te Nieu- we-NMorn <N-H.) hebben ln het café Ceres te Schagen den voorgenomen exeeu'oralen -erkoop verhinderd van een boerderij met 'and, schuren enz. te Lutjewinkel, samen -»root 0 04 70 H A eigendom van den heer A. Wit aldaar, meldt de N. R. Ct. Het ceheol was ingezet op f 12.407 50 BU den inzet reeds hadden bovenbedoelde hoeren en tuinders op de tafeltjes in het café biljetten gelegd, waarin gezegd werd. dat de •Miverc bouwer, wiens bezittingen od last vm •Min hypotheekgever werden verkocht, ziin le- "cn in noesten vlijt om zijn bedrijf heeft ge- rieten en dat na een leven van harden ar beid slechts armenzorg of ontbering voor hem openstaat. En dit land- en tuinbouwers zlfn wlltcht ook uw vooruitzichten Daarom heb ben wij besloten, een boycot uit te spreken over den kooper van deze plaats: wil worden daarbij gesteund door de organisaties ter plaatse en in de omgeving Vandaag hij morgen gij". BIJ den afslag werd op geen enkel der por- reelen oen bod gedaan, waarna een der de monstranten, dc heer Zwagerman, opstond, het publiek voor zijn houding bedankte en aan spoorde, ovenzoo te handelen bU elke volgende oxecutorale verkoop'ng Tevens snrak hU den boycot uit over den notaris. d!c deze verkoo- nlng had geleld, welke boycot later is inge trokken. De notaris deelde hierop mee. dat het *e- heel voor f 12 457 was gekocht door den twee den hypotheekhouder, en dat deze den heer Wit zal laten wonen voor een lagere huur. dan de hypotheekrente bedraagt. In het café en daarbuiten bleef het nog ecnigen tijd rumoerig.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7