UIT HET BUITENLAND. FINANCIEELE KRONIEK. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Herriot spreekt in de Assemblée. „Frankrijk eiscnf het Volkenbondspact". Pleidooi van Lord Cecil voor ontwapening. Uiteenzetting van den Deen Munch over het ontwapeningsontwerp in etappes. De Britsche kabinetscrisis: Baldwin volgt Snowden op. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In de plenaire zitting van de Volkenbonds vergadering heeft de Fransche Minister president Herriot Donderdag zijn aangekon digde rede gehouden. De belangstelling was zeer groot en de zaal toonde het beeld van vroegere dagen. De perstribune en de diplo matenloges waren tot de laatste plaats bezet. Herriot zeide, dat Frankrijk bij de algemee- ne discussies in de Assemblée opnieuw uiting wilde geven aan zijn trouw aan den Volken bond. Het brandende middelpunt van het open bare leven is op het oogenblik de Ontwape ningsconferentie. Herriot sprak zijn bezorgd heid er over uit hier niet alles te kunnen zeg gen zonder de plichtmatige eerlijkheid en openhartigheid geweld aan te doen. Thans moet niet naar voren worden gebracht wat scheidt, doch dat wat vereent. Elke mogend heid heeft haar eigen moeilijkheden en het zou veel beter en eerlijker zijn de doeleinden die men nastreeft ter Ontwapeningsconfe rentie duidelijk te noemen, dan geheimzin nig te doen en voorbehouden te maken. De gnootste moeilijkheid van de Ontwape ningskwestie moet voorzichtig behandeld worden, aangezien het lot van den Volken bond er bij op het spel staat. Frankrijk heeft echter den moed, al deze vraagstukken onder het oog te zien om ze op te lossen. Het succes der Ontwapeningsconferentie zou van door slaggevende beteekenis voor de algemeene rust zijn. Ondanks de critiek en andersluidende op vattingen is het werk der Ontwapenings conferentie ongetwijfeld niet zonder resul taat gebleven De Conferentie moet thans op den bodem der werkelijkheid blijven. Een nieuwe orde moet geschapen worden. Met stemverheffing riep Herriot uit: „Frankrijk wil het Volkenbondspact, niets dan het Vol- kenbondspact, het volle Volkenbondspact, Frankrijk eischt recht". Verder besprak Herriot de beteekenis van de plannen van Hoover. Hij prees het initia tief van de Amerikaansche regeering en sprak zijn vertrouwen in het slagen ervan uit. Na de ontwapeningskwesties kwam hij op de actueele economische kwesties. Ten slotte verklaarde hij dat de Volkenbond twee beslissende resultaten had bereikt: de onder drukking van de geheime diplomatie en het einde van de groote bondgenootschappen van voor den oorlog. Aan het slot verklaarde Herriot, dat alle naties in den Volkenbond op voet van gelijk heid behandeld moeten worden, De Volken bond heeft weliswaar tot nog toe het 'geweld niet volledig kunnen uitschakelen, doch moet thans een machtsysteem scheppen, opdat in de plaats van het geweld het recht treedt. Herriot's rede werd met applaus begroet. Als vertegenwoordiger van Engeland voerde in de Volkenbondsvergadering verder nog het woord Lord Robert Cecil. Lord Cecil verdedigde den Volkenbond te gen alle aanvallen. Verwijten moeten niet tot den Volkenbond maar tot de leden ervan ge richt worden, Cecil noemde de Conferentie van Lausanne de eerse stap naar 't wereld herstel, en besprak vervolgens de Fransch- Duitsche betrekkingen. De gespannen verhouding tusschen Duitsch- land en Frankrijk achtte hij ernstiger dan alle andere conflicten. Overeenstemming tus schen deze beide groote mogendheden zou de thans heerschende onrust en bezorgdheid voor een belangrijk deel doen verdwijnen. Hij was niet voornemens, critiek op een der beide mo gendheden te oefenen. Niemand zou er ech ter aan twijfelen dat wanneer de politiek die deze mogendheden voeren in volle overeen stemming zou zijn met de door den Volken bond aanvaarde grondslagen, automatisch alle moeilijkheden en tegenstellingen zouden verdwijnen. Alle mogendheden moesten eischen, dat deze beide staten zich op de ba sis van het Volkenbondspact stellen. De vrede kan niet verzekerd worden zonder den beslis- senden wil tot vrede. Lord Cecil deed een beroep op de Fransche en de Duitsche regee ring om in de toekomst hun politiek met het Volkenbondsverdrag in overeenstemming te brengen. Vervolgens besprak hij de ontwapenings kwestie. De regeeringen stonden thans voor de belangrijke' beslissing of zij oorlog of vrede wilden. In de geheele wereld stelde men thans de vraag, of de regeeringen werkelijk willen ontwapenen.. Juist de mogendheden met de grootste bewapening ter zee en te land moe ten een eerlijke ontwapening wenschen. Wan neer de Ontwapeningsconferentie een misluk king wordt, zal de wereld onvermijdelijk niet slechts terugkeeren tot de toestanden van voor den oorlog doch er zou een veel ernstiger en gevaarlijker toestand ontstaan. Do regee ringen zouden hierdoor openlijk toegeven, dat zij geen vrede, maar oorlog willen. Naar aanleiding van de geruchten, die de laatste dagen de ronde deden over het zoo genaamde Deensche plan tot oplossing van bepaalde onderdeden der ontwapeningspro- biemen. heeft de Deensche minister van Bui- i enlandsche Zaken Munch de pers der acht kleine staten te woord gestaan. (Deze sta ten zijn: Zweden, Denemarken, Noorwegen, Belgié, Nederland, Zwitserland, Spanje en cechoslovakije). Munch verklaarde, aldus lezen wij in de Tel. dat er inderdaad een ont wapening in etappes, zooals ook tijdens de besprekingen der voorbereidende ontwape ningscommissie steeds de bedoeling is ge weest. hetgeen de Duitschers op het oogenblik blijkbaar vergeten zijn. Aldus zou geleidelijk gelijkheid tusschen alle staten worden be reikt, Dit plan is tevens gebaseerd op het beginsel van president Hoovers plannen om de bewapening met een bepaald percentage te verminderen. Voorts bevat het juridische veiligheidsbepalingen cn voorschriften om trent de definieering van den aanvaller en de door den Raad te nemen conservatoire maatregelen. Het plan is reeds in Juli ter loops door de acht staten besproken. Tijdens de bijeen komst van de Assemblée zullen opnieuw be sprekingen plaats hebben tusschen de acht staten en misschien ook tusschen andere. Het ontwex-p beperkt zich niet tot Europa, doch strekt zich ook tot andere werelddee- len uit. Ook moet Munch de idee hebben geopperd, een luchtvloot uitsluitend voor enquête-doel einden ter beschikking van den Volkenbond te stellen. Deze vloot zou in geen geval voor sancties bestemd zijn. Zooals bekend is er bij de uitzending van de com missie -Lytton naar Mandsjoerije reeds sprake van geweest de geheele reis spoedshalve per vliegtuig te ver richten, waarover o.a. onderhandeld werd tusschen de K. L. M. en den Volkenbond. Als opvolger van Lord Snowden ls benoemd tot Lord Privy Seal Stanley Baldwin, de tegenwoordige Lord-Zegelbewaarder. Baldwin zal beide functies combineeren, doch hij zal voor zijn nieuwe ambt geen salaris ontvan gen. Voorts werden nog benoemd tot financieel secretaris van de schatkist mr Hore Beliha, nationaal-liberaal, die tot op heden de functie van onderstaatssecretaris van de Board of Trade bekleedde; tot parlementair onderstaatssecretaris van de Board of Trade dr. E. L. Burgin, nationaal-liberaal; tot par lementair onderstaatssecretaris van Kolo niën de Earl of Plymouth, conservatief, die in het laatste conservatieve cabinet onderstaatssecretaris voor de Domi nions was; tot parlementair onder staatssecretaris voor het Transportwezen kolonel Morley Headlam, conservatief, vroe ger onderstaatssecretaris van de Admirali teit; tot parlementair onderstaatssecretaris voor India mr. R. A. Butler, conservatief. Laastgenoemde, de zoon van Sir Montague Butler is pas 30 jaar oud. Genève. Hederi seen plenaire V olkenbondsüersaderins. De tegen heden Vrijdag vastgestelde zit ting van de Volkenbondsassemblee, waarin de algemeene beschouwingen zouden wor den voortgezet, is afgelast, aangezien behal ve de vertegenwoordiger van een Zuid- Amerikaanschen staat niemand het woord heeft gevraagd. Deitschlaod. Aantal slachtoffers van politieke twisten aanzienlijk sedaald. In de periode van 1 Januari tot 23 Septem ber 1932 werden, zooals officieel wordt mede gedeeld, bij politieke twisten en vechtpartijen in Pruisen 155 personen gedood. In de maand Juni vielen 19, in Juli 86 slachtoffers. Door verscherpt politieoptreden en verhoog de rechterlijke straffen daalde het aantal in de maand Augustus aanzienlijk. In de maand September blijkt er een politieke rust te heerschen zooals in langen tijd niet meer is voorgekomen. De ontaarding van den poll- tieken strijd aldus nog steeds de officieele mededeeling vooral in Juli, waarin alleen van 1 tot 20 Juli, den dag waarop de Rijks commissaris werd benoemd, 63 dooden vielen, maakte het noodig dat met alle middelen werd ingegrepen. Van 21 tot 30 Juli daalde het aantal slachtoffers van 38 in de vooraf gaande tien dagen tot 23. Op den dag van de in werking treding van de doodstraf-verorde ning daalde het nog verder om tenslotte tegen het einde van Augustus en in de maand September het nulpunt te naderen. Het werkloozencijfer voor Pruisen. In den staat Pruisen waren, volgens offi cieele mededeelingen. per 31 Augustus 1.662 575 werkloozen die steun ontvingen, tegenover 1.612.801 per uit. Juli. In de maand Augustus is het aantal werkloozen dus met 49.774 toegenomen, d.i. 3,1%. Litauen, Ex-premier Woldemaras vrijgesproken. In het proces tegen den vroegeren Litau- schen premier, prof. Woldemaras. heeft het opperste gerechtshof Donderdagmiddag, na een behandeling, welke drie dagen duurde, vonnis gewezen. Verdachte werd vrijgespro ken. Het- proces is, naar gebleken is, aan hangig gemaakt door politieke tegenstanders INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.- van Woldemaras die hem er van beschuldig den staatsgelden tot een bedrag van 53.000 Deensche kronen te hebben verduisterd. Hongarije. Von Gömbös kabinets formateur. Rijksbestuurder admiraal Horthy heeft gisteravond volgens een RevTcrib«richt ut. Boedapest den Hongaarschen minister voor landsverdediging Julius von Gömbös met de formatie van het kabivm. belast. Brazilië. Weer rust in Sao Paulo? De regeering deeL volgens Reuter mede. dat de rebellen in Sao Paulo gevrgadd heb ben om stopzetting der vijandelijkheden. Dit verzoek is door de opstandelingen gedaan, om vredesvoorstellen aan de regeering te over handigen. De orkaanramp op Portorico. 194 dooden, 1857 gewonden. 75000 personen dakloos. De effectenhandel minder le vendig. Het Duitsche nationa lisme in economie cn financiën. Renteverlaging van hypothe ken. Cultuurwaarden in afwach ting van betere producten prijzen. Maatregelen tot steun van de scheepvaart. Nieuwe Indische leening. De effectenzaken zijn deze week op de voornaamste beurzen iviet van zoo grooten omvang geweest als eenlge weken geleden. Nieuwe haussebewegingen, door New-York ingezet, worden telkens door omvangrijke winstnemingen onderbroken, zoodat per saldo het koerspeil zich niet belangrijk wij zigt. De aanwijzingen voor het economisch herstel zijn daartoe niet positief genoeg We! werken de ijzer- en staalfabrieken in de V. S. met een grootere capaciteit en le vert ook de automobielnijverheid meer wa gens af. hier staan indices van tegenover- gestelden aard tegenover. In tusschen wint de hoop het toch langzamerhand van de vrees en niet slechts in de Vereenigde Sta ten, ook in Europa blijven de beurzen door gaans aan den vasten kant. Temeer is dit van beteekenis, omdat de prijsstijging op de goederenmarkt tot staan is gekomen. Nu de tweede haixl haar voorraden heeft aangevuld en het verbruik nog niet sterk toeneemt misschien ook in het geheel nog niet toeneemt laat men ce producenten weer met hun product zitten. Uit alles blijkt wel dat de crisis maar niet zoo met enkele voorschriften van Hoover of van de Duitsche regeering is verdwenen. Vooral het vraagstuk van de werkloosheid blijft in de V. S. brandende. Dc Spoorwe gen hebben al weer een nieuwe loonsverla ging in uitzicht gesteld, waarover nog wel het een en ander te doen> zal zijn. rceders in October a.s. een internationale: conferentie worden gehouden. Ten onzent ls thans do Mpij tot behartiging van de natio nale scheepvaartbelangen" opgericht door den Staat en de Kon. Holl. Lloyd, die door de crisis wel de meeste averij heeft opge- loopen. In dc af deeling der industriecle aandeelen heerscht. niet slechts te Berlijn, waar men onder don invloed staat van dc berichten over het tewerkstellen van nieuw personeel bij verschillende bedrijven, maar ook op dc Amsterdamsche beurs een betere sfemmlng. Op de Beleggingsmarkt blijft do vraag aanhouden, waarvan thans dc gemeenten zooveel mogelijk trachten te profiteeren. Tot dusver loopt het met dc emissies naar wenseh. Dc Indische regcerlng heeft thans ook besloten een nieuwe 5 pCt. icening uit te geven a 97 1 2 pCt. tot een bedrag van f 106 millloen, in verband waarmede dc oude obligaties deze week wat zijn gedaald. Met name de 6 pCt. dollarlcening en de 5 1 2 pCt. dito hadden van ecnige aanbod te lijden. Blijft de geldmarkt ruim en het vertrouwen aanhouden, dan is voor de 6 pCt. en 51 2 pCt. dollarleeningen allicht eerlang een con versie te wachten. De oude 5 pCt. gulden- leeningen van Nederl. Indfë noteeren dicht bij den parikoers, zoodat voor dc nieuwe Indi sche leening a 97 1 2 pCt, een redelijk succes mag worden tegemoet gezien. Wie had dit eenige maanden geleden kun- denken! Geld op prolongatie 1 pCt. LETTINGA. HET CONTINGENT BOTER IN FRANKRIJK. GEDEELTELIJKE OPHEFFING OP 1 OCTOBER. De minister van handel heeft, volgens een Havasbericht uit Parijs een communiqué ge publiceerd, waarin hij o.a. zegt. dat het jong ste decreet, hetwelk de douanerechten op bo ter verhoogt, ongerechtvaardigde commenta ren heeft uitgelokt. De verhooging dor rede nen brengt inderdaad de gedeeltelijke ver dwijning der contlngenteering met zich. Met ingang van 1 October zal vcrsche en gezoute buitenlandse he boter vrij in Frankrijk kun nen binnenkomen, terwijl door de contlngen- teering de grens gedurende de geheele laat ste drie maanden gesloten bleef. HET LICHTEN VAN DE DUIKBOOT M IT MISLUKT LONDEN. 29 Sept. (V.D.) De Woensdag aangevangen poging de onderzeeboot M II definitief te lichten is mislukt. Toon Don derdagmorgen een krachtige wind kwam opzetten, werden de bergingswerkzaamhe den gestaakt. De M TI zonk wederom en ligt thans opnieuw op den bodem der zee. De bergingsvaartuigen zijn naar dc kust terug gekeerd. Hot. staat nog niet. vast wanneer de bergingswerkzaamheden zullen worden hervat. VON GRONAU TE BATAVIA VOOR DE DUITSCHE ZENDERS? MANILA. 29 Sept. (V.D.) Von Gronau ver wacht Vrijdag gunstige weersomstandighe den voor het verdere deel van zijn reis. De hooge temperatuur bereidt de Dornier Wal bij den start; wel is weer eenige moeilijkhe den, doch deze zijn voor hem wel tc over winnen. De Duitsche radiozenders zullen trachten von Gronau direct na zijn aankomst te Bata vla voor de microfoon te krijgen. Dit gesprek zou dan door alle Duitsche zenders worden verspreid. BERLIJN. 29 Sept. (V.D.) Wolfgang von Gronau die. zooals gemeld, met de .Groen land Wal" Dinsdag te Manila is aangekomen, heeft besloten een dag langer te Manila te verblijven dan zijn oorspronkelijk voorno men was. Von Gronau is tot eere-burger van Manila benoemd. Waarschijnlijk zal Von Gronau Vrijdagmorgen zijn reis voort zetten naar Zomboanga en vandaar naar Tarakan op Oost-Bornco. AGENDA Heden: VRIJDAG 30 SEPTEMBER Gem. Concertzaal: Achtste Haarlemsche Kruideniersbeurs. 1.30—5.30 en 7.3011 uur. La Galté, Raaks 13. Cabaret, dancing 812 uur. Luxor Sound Theater: „Tropenkolder" en «Itgebreid voorprogramma. 8.15 uur. Cinema Palace: ,.De Gravin van Monte Chrlsto". Op het tooneel: Lola en Clay, Ta lent and Comedy. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ein Lied, ein Kuss, eln Madel" geprolongeerd. Op het tooneel: Andy en Caroll, Dancing Fools. 7 cn 9.15 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon- stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Tcyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van ]l3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZATERDAG 1 OCTOBER Stadsschouwburg, Wllsonsplcin: Opvoe ring van „Jcan dc la Lune" door de N.V. Het Schouwtooneel. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Opvoering van ,.Het verleden eener Vrouw". 8.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond. Tempelicrsstr.: Buitengewone feestavond Herstellingsoord- Vcrecniging 1835—1905. 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Lezing met lichtbeelden Dierendag 1932 door Paul Eip- per. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. La Gaité, Raaks 13, Cabaret, dancing 812 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees, Lange Voor straat 14. Tel. 11000. L. Schoor], Frans Halsplcin 1. Tel. 11130 Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft naar United Press aan de Tel. meldt bericht ontvangen, dat als gevolg van den storm, die Portorico heeft geteisterd, 75 000 personen dakloos zijn. Voor zoover bekend bedraagt het aantal dooden 194 en dat der gewonden 1857. De aardbevingscafasfrofe in Griekenland. Totnutoe 328 dooden en meer dan duizend gewonden. Assistentie van Engelsche oorlogsschepen. LONDEN, 29 Sept. (V.D.) Volgens uit Athene ontvangen berichten zijn Woensdag avond en Donderdagmorgen on het eiland Chalcidge opnieuw aardschokken waarge nomen. Te Chalcidice zijn eenige openbare gebouwen vernield. De bewoners zijn uit hun huizen gevlucht en hebben den nacht in de open lucht doorgebracht. Ook te Asvesto- cKÖri en andere dorpen in de omgeving van Saloniki werd ernstige schade aangericht. Er is een scheur ontstaan van 3 K.M. lengte en 20 M. breedte. Volgens de laatste mededeelingen bedraagt het aantal dooden 328, terwijl meer dan 1000 personen gewond zijn. Engelsche oorlogsschepen verleenen assis tentie. De matrozen hebben direct de ber gingswerkzaamheden aangevangen. Weer een ramp met een onderzeeboot? Russische onderzeeër zou na botsing zijn vergaan. 35 slachtoffers? STOCKHOLM, 29 Sept. (V.D.) Volgens „Allehanda" is, naar eerst thans wordt ver nomen, de vorige week Woensdagavond een Russische onderzeeboot in de Finsche Golf door de Deensche stoomboot „Robert Maersk" geramd, waarbij de duikboot met zijn geheele bemanning, bestaande uit 35 koppen, zou zijn vergaan. De stoomboot sloeg bij de bot sing lek, zoodat naar Leningrad moest wor den teruggevaren. Volgens de mededeelin gen van „Allehanda", welke afkomstig zijn van het Deensche consulaat-generaal is het aan geen twijfel onderhevig of de Russische onderzeeër is met man en muis vergaan. In de omgeving van Leningrad hebben de vorige week groote vlootmanoeuvres plaats gehad. Van Russische zijde wordt de ramp geheim gehouden, zooals ook bij twee vorige gelegenheden het geval is geweest. VON PAPEN ZAL 16 OCTOBER A.S. EEN REDEVOERING HOUDEN BERLIJN, 29 Sept. (V.D.) De Rijkskanse lier von Papen zal den 16 October a.s. te Pa- derborn op een congres der werkgeversorga nisatie een redevoering houden. GEEN GODSVREDE BIJ DE VERKIEZINGEN IN DÜ1TSCIILAND BERLIJN, 29 Sept. (V.D.) Naar van be voegde zijde wordt vernomen, zijn de berich ten. volgens dewelke de Rijksregeering de wederinvoering van een z.g. Godsvrede zou willen afkondigen, met een volkomen verbod van vergaderingen, onjuist. CHINEES THE ONTVOERDERS WEIGEREN HET AANBOD VAN WANG NJOETSJWANG. 29 Sopt. (Reuter.) Zoo als bekend, had generaal Wang Tjen-tsjocng den bandieten, die mrs. Pawley en Charles Corkran hebben ontvoerd, immuniteit en opneming in zijn leger aangeboden. De ban dieten hebben thans geantwoord, dat zii dit aanbod niet willen aanvaarden. De jongste ontwikkeling der politieke ver houdingen heeft uiteraard op de beurzen geen bemoedigenden indruk gemaakt. De tegenstellingen zijn. de laatste weken meer zichtbaar geworden. Duitschland's streven naar versterking van het nationaal bewust zijn, zijn zelfbewuste houding tegenover Frankrijk, zijn talrijke maatregelen tot her stel van het economisch leven, waarbij de belangen van het buitenland steeds meer in het gedrang komen, dit alles komt den idealisten der na-oorlogsche jaren niet in het gevlei. De zware lasten, welke men de Duitsche bevolking heeft- opgelegd, begin nen zich te wreken, en dat men thans in Duitschland in het zoeken naar middelen om zich van die lasten te ontdoen, te ver gaat, is wel niet vergeeflijk, maar wel be grijpelijk. Vooral nu allengs het dictator schap van Von Papen en Von Schleicher absoluut begint te worden en heel het leven door noodverordeningen wordt beheerscht. Thans is voor een tijd van twee jaren de hypotheekrente, welke de landbouw moet opbrengen, met 2 pet. verlaagd. Deze ver laging geldt zoowel voor particuliere schul den als die aan de hypotneekbanken, welke derhalve in hun bedrijf ernstig worden ge troffen. Er is echter reeds op gewezen, dat de meeste Duitsche hypotheekbanken slechts een klein percentage van hun uitge leende gelden in hypotheken op landerijen hebben belegd, zoodat zij het hun door de regeering opgelegde noodoffer wel zullen kunnen dragen. Men verkeert echter nog ietwat in het onzekere, of de regeering ook nog niet een verlaging der pandbrie ven-rente zal voorschrijven. Wanneer men eenmaal het recht voor den nooo heeft doen wijken staat do deur voor allerlei willekeur open en treedt feitelijk een toestand van rechteloosheid in. Dusver wordt nog verze kerd dat men de hypotheekbanken welke meer dan 10 pet, hunner vorderingen op landerijen hebben uitstaan, zal tegemoetko men. Ook zal. naar verluidt, de rentever laging niet gelden voor hypotheken, welke als dekking voor buitenlandsche leentngen dienen. Maar dit zou voor de hypotheekge ve rs de boeren toch een meten met twee maten zijn. Vermoedelijk zal ook In deze gevallen de regeering de hypotheekbanken tegemoet komen. Deze tegemoetkoming zal, zoo heet het verder. niet in geld geschieden, maar in schatkistpapier, of door de overneming van pandbrieven. Alsof dit 'n groot verschil maakt. Dr. Luther, de presi dent, der Duitsche Rijksbank heeft nog de zer dagen verzekerd, dat er voor de Duitsche valuta geen gevaar is, Formeel zal dit wel juist, zijn, nu" het geldverkeer met Duitsch land practisch is uitgesloten. Men zou kun nen zegeen, dat de Inflatie van het Duitsche ruilmiddel niet zichtbaar is. Want de wer kelijkheid is. dat allen die vorderingen op Duitschland hebben, daarvan in den een of anderen vorm een deel moeten prijs geven cn op die wijze worden aan het buitenland groote verliezen berokkend. Voorts zal nog moeten worden afgewacht, of de Duitsche re geering met haar noodverordeningen en haar autarkische maatregelen, waardoor ook de Nederlandsche export opnieuw wordt belaagd tot. het gewenschte doel leiden. In elk geval beteekenen ze een verdere vermindering van Duitschland's buitenlandschen handel. <iie de laatste maanden toch reeds zulke ongun stige cijfers vertoont. Op de Amsterdamsche Beurs heeft dc aandeelenmarkt een zeer kalm verloop gehad. Cultuurwaarden verkeeren in afwach ting van betere prijzen voor de Indische producten, die nog maar niet willen komen. Het blijkt dat de voorraden nog altijd aan een belangrijke prljsverhooging in den weg staan. Op de tabaksmarkt hebben dc najaarsinschrijvingen een teleurstelling opgeleverd, terwijl de weerberichten, met name voor de Senebah ongunstig luiden. Ook ten aanzien van den suikervoor raad heeft men volgens Dr. Prinsen Geerlings, misgerekend. Men had verwacht dat de wereldvoorraad met 1.725.000 ton zou dalen, terwijl de teruggang in werkelijkheid niet meer dan 642.000 ton groot ls. Doordien de productie nog steeds wordt ingekrompen zal men echter na verloop van tijd het nieuwe evenwichtspunt bereiken, maar vooreerst schijnen de kansen op een prijsherstel van suiker dus nog niet zoo groot. Voor Scheepvaartaandeelen wordt de ten dentie iets beter, nu ten behoeve van de scheepvaart in de meeste landen steun maatregelen door de regcerlng worden ge troffen. Geleidelijk zal een deel van de op gelegde vloot worden gesloopt, ten deele met gelden uit de overheidskas, terwijl ook internationaal pogingen worden gedaan om de moordende concurrentie wat te temperen. Daartoe zal. op initiatief van Engelsche

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5