Fantasie- en P.eoktauieuiis Chnstiaans' OoeÉrenii. N.V. Hoe de werkloosheid te bestrijden? ZOMERKADE 53 ZAANENSTRAAT 1 (HAARLEM-N KENNtMERLAAN 70, IJMUIDEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 OCTOBER 1932 VIERDE BLAD. Het plan-van Tilburg. De toepassing voor de gemeente Velsen. Reeds instemming van vele zijden. In Haarlem's Dagblad van Donderdag 22 September is mijn plan opgenomen over de werkloosheidsbestrijding. Daarin werden naast het algemeene principe in het bijzonder de toestanden te Haarlem besproken. Meteen werd evenwel opgemerkt dat de mogelijkheid van practische uitvoering die met mede werking van het Rijk, geschieden moet be- heerscht wordt door de vraag of het principe vrij algemeen in ons land kan worden toege past. De burgemeester van Velsen. de heer F. L. J. E. Rambonnet, verleende zijn volle mede werking om een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de vraag hoe het plan ook in zijn gemeente zou kunnen worden toegepast De toestand in de gemeente Velsen is zeer verschillend met dien te Haarlem, maar een studie van de plaatselijke toestanden en vele conferenties met autoriteiten en belangheb benden gaven mij toch de overtuiging, dat ook hier het door mij geopperde plan tot werkloosheidsbestrijding is toe te passen. Natuurlijk wat de onderdeelen betreft in een eenigszins gewijzigden vorm. Het principe de werkloozen tege.n normaal loon aan den arbeid te zetten zonder dat zwaardere lasten op de overheden gelegd worden is daarbij volkomen gehandhaafd. In de gemeente Velsen staat men voor twee groote groepen werkloozen de visscherij en de bouwvakarbeiders. Beginnen wij met de-visscherij. Velsen heeft op dit moment ongeveer 1800 werkloozen die ondersteund worden. Onze' be rekeningen hebben wij gebaseerd op het te werk stellen van de helft. Wij doen dit niet omdat wij meenen, dat daarmede volstaan kan worden, maar om een gemakkelijken maatstaf te hebben voor de vrij ingewikkelde becijferingen, die volgen. Men kan het aantal te werk gestelden eventueel verkleinen of ver- grooten. zonder dat dit van invloed is op de kosten-berekening. Onder die 900 man rangschikken wij dan 300 visscherlieden. De bemanning dus voor 30 trawlers, want gemiddeld varen op elke boot 10 man. Als er 30 trawlers mee'r in de vaart komen dan thans varen, mag aangenomen worden, dat in de nevenbedrijven. ook nog 150 man werk krijgen. De overhejd rijk en gemeente betalen aan die 450 man per week aan steun '450 maal f 15.50 (de steun Ls naar de directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon ons mededeelde f 15 a f 16) of f 362.700 per jaar. De gemeente en het rijk storten die uitkee- ringen (die anders toch gegeven moesten wor den als de booten aan den kant bleven lig gen) in een reservefonds. Verder krijgt het reservefonds nog een uit- keering van f 36.800 uit- het winkeliersfonds (daarover straks meer), zoodat de totaalin- komsten van het fonds ongeveer f 400.000 per jaar zijn. Per boot zou dus meer da,n f 13.100 per jaar. of (gerekend op 26 reizen van elke boot in het jaar) meer dan f 500 per reis, verlies ge leden kunnen worden. Maar het is aan te nemen, dat er heel wat reizen zullen worden gemaakt, die meer op brengen dan genoemde f 1750. De reeder komt in rekening te staan bij het garantiefonds. Eventueele winst op de eene reis wordt verrekend met verlies op een andere. De loonregeling voor het personeel kan on gewijzigd gehandhaafd blijven, omdat dit voor een deel bestaat uit een garantieloon aangevuld met een percentage van de besom ming. Het personeel heeft dus al minder ver diensten als een reis slecht of minder gun stig is. Er dient een regeling gemaakt, te worden voor de assurantie der schepen. Nu moet men de assurantie sluiten voor een geheel jaar terwijl meteen 40 pet. van de premie betaald moet worden. De premie bedraagt 8 12 pet. Voor vele schepen is dit ineens een uitgave van f 2500 a f 3000. Dit is in den tegenwoor- digen tijd voor vele reeders een zeer ernstig bezwaar. Het belet het uitvaren der schepen. De overheid moet haar bemiddeling verlee- nen om de assuranties per reis te betalen. Als maatregelen genomen worden om het vischverbruik in ons eigen land te vermeer deren. dan is aan te nemen, dat op de reizen der booten niet veel verloren zal worden. Wat van het reservefonds overblijft, is na tuurlijk eigendom van het rijk en de gemeen te, in verhouding natuurlijk van de daarin gestorte steungelden. Als de visscherij zich herstelt, zullen de reeders als het eenigszins mogelijk is, weer geheel op eigen risico gaan varen. Dan sterft deze steunactie automatisch uit. Wij nemen in het nu volgende een en ander over uit de voorstellen, die burgemeester Rambonnet ontworpen heeft voor steun aan de visscherij. Het vischverbruik in ons land moet vermeerderd worden, anders is er geen kans op loonende besommingen. Uit het meer genoemde winkeliersfonds wordt f 10.000 per jaar beschikbaar gesteld voor propaganda voor het vischgebruik. Verder moet het rijk bevorderen, dat er in rijksgestichen. inrich tingen, ziekenhuizen enz. een wekelijksche vischdag wordt ingevoerd. Het zeewaardig maken van de trawlers moet. zooals ook de burgemeester zich voor stelde. geschieden door werkloozen. De reede- rijen zou ik slechts de helft van het arbeids loon in contanten willen laten betalen. De andere helft (die nu toch als steun wordt uit gekeerd) kan op rekening gechreven worden. Als een loonende reis wordt gemaakt, wordt deze schuld in gedeelten afbetaald. De overheid heeft op die manier kans, dat zij den steun voor die 50 man die aan die booten werken, op den duur geheel of althans gedeeltelijk terug krijgt. Nu de bouwbedrijven. De gemeente en het rijk laten verschillen de groote werken uitvoeren, die anders in dezen crisistijd zouden blijven rusten. Voor de gemeente noemen wij de volgende objecten: Een openbaar slachthuis. De verbetering van de tunnels in den Sta tionsweg (in samenwerking met de Spoorwe gen). Verbetering van den Brederodeweg. Verbetering van den IJmuider Straatweg. Een badhuis te IJmuiden. Een dienstgebouw te IJmuiden-Oost voor de oolitie, de Arbeidsbeurs, Maatsch. Hulpbetoon enz. Bouwrijp maken van de terreinen bij Roos- wijk en bij het Burgemeester Rijkenspark. Aanleg van industrieterrein voor zoover daarvoor geen onteigeningen behoeven plaats te hebben. Voor het Rijk: Aanleg der rijkshavens in de Breesaap. Verbreeding van het Noordzeekanaal. Voltooiing van het Spuikanaal. Aan deze werken worden 330 mannen gezet, meest bouwvakarbeiders, grondwerkers, enz. Het loon wordt bepaald volgens de geldende arbeidscontracten, evenwel onder de bepalir.e. dat niet meer verdiend mae worden dan f 30 oer week. Als het contractloon hooger Ls, wordt een kortere werkweek gemaakt. Als die 330 arbeiders te werk gesteld wor den. zal dit ook werk opleveren voor den hart cel in materialen en enkele andere bedrijven. Wij schatten dat bij het transport der mate rialen 40 man betrokken zijn. terwijl nog 15 man (werkers in machinale houtbedrijven, meubelmakers, enz.) werk zullen krijgen. De 900 man worden uitgezonderd de 150 man, die in de nevenbedrijven van de vis scherij werk zullen krijgen, omdat die moei lijk aan te wijzen zijn, daar zij ongemerkt bij de arbeiders, die nu al in de nevenbedrij ven werken opgenomen zullen worden theo retisch gerekend te behooren tot de zooge naamde arbeidsreserve. (In het. Haarlemsche plan is dit denkbeeld nader uitgewerkt). Die 750 man krijgen nu een behoorlijk loon in vergelijking met den steun, die nu ontvan gen wordt. Zij zijn dan in staat om hun huis huur te betalen. Nu komen vele huiseigenaars nog al wat te kort aan de huur. De gemeente earandeert de huiseigenaars van die 750 per sonen in het vervolg de huur. Daartegenover moeten de huiseieenaars op zich nemen om gedurende den tijd, dat hun huurder tot de arbeidsreserve behoort, 1 '5 van de huur te be steden aan het onderhoud van de woning. Als wij rekenen, dat de huur gemiddeld f 5 per week bedraagt, wil dat zeggen, dat per week f 750 beschikbaar komt voor dit onderhoud. Het werk moet verricht, worden door arbei ders, die genomen worden uit de arbeidsre serve, Dit beteekent werk voor ongeveer 15 man. Meest metselaars, schilders, timmerlie den, stucadoors enz. De regeling moet zoo ge maakt worden, dat het gaat via de gevestig de wei-kgevers. Dan zijn dus geplaatst: 300 visschers. 150 man in de nevenbedrijven der vis scherij. 50 man herstel trawlers. 330 man aan groote werken. 40 man aan transportmaterialen. 15 man in de nevenbedrijven van de uit te voeren groote werken. 15 man onderhoud van woningen. Alzoo alle 900. De personen, die opgenomen worden in de arbeidsreserve, moeten van het ontvangen loon f 12 in de week in winkels in de ge meente uitgeven. Daarvoor kan alles gekocht worden, geheel naar eigen keuze. De omzet er winkeliers stijgt, daardoor zeer belangrijk. Het is billijk, dat de winkelier de verwezen- 1 ij king van dit plan mogelijk maken door zelf ook een offer te brengen. Dit bestaat in het. afstaan van 10 pet. van hetgeen aan die 750 man verkocht wordt. De opbrengst daarvan !s f 900 of f 46.800 per jaar. Elke winkelier, die daartoe genegen is, kan zich opgeven. Toen wij het Haaiiemsche plan met den heer P. J. M. van Tetering. voorzitter der Middenstandscentrale bespraken, verklaarde hij: „Ik ben overtuigd, dat voor zoover de Haar- 'mnsche winkeliers zouden moeten medewer ken om dit breed opgezette plan te doen sla gen. zij volledige medewerking zullen ver- Venen. omdat dit niet alleen in het belang der stad, maar ook in hun eigen belang is". Het is dus aan te nemen, dat de winkeliers in de gemeente Velsen er evenzoo over zullen denken. Dit zijn dan de f 46 800 van het winkeliers fonds, waarvoor wij h»erboven reeds een be stemming gegeven hebben. Hoe staat het nu met den financieelen kant van de uit te voeren groote werken? Als wij aannemen, dat aan die 330 man f 30 oer week betaald wordt, eischt dit een uitgaaf van f 9.900 per week. De gemeente en het rijk soaren op de werk- 'oozen-uitkeeringen voor 400 man (330 man. die aan de werken zelf arbeiden. 40 man bij het transport. 15 man in de nevenbedrijven en 20 man bij het onderhoud der woningen) f 6200. Hetgeen tekort komt f 3700 wordt, als arbeidsloon op den kapitaaldienst geschreven. Ook de materialen werden op den kaoitaal- 1 dienst verrekend. Per jaar wrordt door die 330 "man in totaal aan loon f 514.800 verwerkt. Volgens schatting moet dan aan materialen ongeveer f 275.000 uitgegeven worden. Ds kapitaaldienst wordt dus belast met f 192.400 loon (52 weken van f 3700) en f 275.000 materiaal. Laten wij nemen rond f 500.000. Voor dit totaal van f 475 000 moeten dus leeningen gesloten worden, die ten laste van de kapitaaldiensten worden gebracht. Als wij eens aannemen, dat. de gemeente 2'3 van die groote werken laat uitvoeren en het rijk 1/3, dan komen de zaken als volgt te staan: De gemeente moet haar kapitaaldienst met. de rente en aflossing van f 335.000 verhoogen, hetgeen wil zeggen een jaarlijksche last voor het eerste jaar van ongeveer f 24.000. Daar staat evenwel heel wat tegenover. De 900 man betalen nu vrijwel geen belas ting. Dan gaan zij gemiddeld f 30 per week verdienen, zoodat aan gemeentelijke belasting ongeveer f 40 per hoofd inkomt. (Deze bere kening is van den gemeente-ontvanger). Per jaar dus f 36.000. Bovendien zal dan het gas verbruik stijgen, ten voordeele van de ge meentekas. Per hoofd is dit op f 10 per jaar te stellen (2 M3. gas per week méér dan thans». Dit, is dus ook weer f 9000. Te zamen dus f 45000, of al f 21.C00 meer dan de ka pitaaldienst over het eerste jaar extra kost. Duurt de crisis nog 2 jaar. dan wordt in die twee jaar aan kapitaaüasten uitgegeven f 72.000, terwijl f 9Ó.00C meer ontvangen wordt. Maar dan heeft de gemeente ook voor iets meer dan de helft van de normale kosten •rroote belangrijke werken gekregen, die an ders na den crisistijd toch uitgevoerd zouden moeten worden. Dan zouden die werken heel wat meer kos ten. zoodat zij dan ook den kapitaaldienst zouden verzwaren. Zelfs nog meer dan zij nu bij de uitvoering van dit plan bedragen. Het rijk krijgt ook oo die manier groote werken voor deze lage korten. Dit wordt immers bereikt, doordat van he* arbeidsloon minder dan 4 10 op den kapitaal dienst wordt, geschreven. Meer dan 6 10 wordt immers betaald van het geld, dat anders voor werkloozensteun uitgegeven zou moeten wor den. Door deze manier van handelen worden dus geen zwaardere lasten op de overheid gelegd, integendeel, de overheid wordt in menig op zicht verlicht, omdat het geld. dat anders verloren gaat aan steun nu in productief werk wordt omgezet. Er is zelfs veel kans op financieel voordeel voor rijk en gemeente. Er komt f 400.000 in het reservefonds voor het varen van booten. Het bestuur van de Reedersyereeniging te TJmuiden (zie elders op deze pagina) ver zekerde mij de zeer besliste overtuiging te hebben, dat dit bedrag slechts gedeeltelijk be steed zal behoeven te worden. Als f 200.000 noodig zou blijken, wil dit dus zeggen een fi nancieel voordeel voor rijk en gemeente van f 200.000 per jaar. die op den steun gespaard wordt. 65 pet. van den steun komt voor reke ning der gemeente en 35 pet. voor het rijk. De gemeente zou dus in dat geval een voor deel hebben van f 130.000 die aan den gewo nen dienst ten goede komen. Bovendien krijg: de gemeente nog andere financieele voordoo ien die moeilijk precies in cijfers zijn uit te drukker.. Ik bedoel meer ontvangsten aan <=choo!ge'd. minder uitgaven voor ziekenhuis- verpleging en andere dingen der armenzom betreffend, want die 900 man die weer ver diensten hebben zijn weer in staat om meer zelf te betalen. Als een zeer groot aantal werkloozen aan het werk zou gaan. zou dit voor de geheele "cmeente bovendien nog een opleving beter - ker.en. die niet alleen aan de overheid, maar nn de geheele samenleving ten goede zou komen. Het rijk zou niet alleen f 65.000 op den rtcun besparen, maar ook het voordeel ge nieten van de meerdere belastingontvangst. Voorts noe de financieel voordeden die ver bonden 7iin aan de opleving in het Staats- •isscherijbedrijf. Het allergrootste voordeel is evenwel, dat de werkloozen, die nu tot leditrbeid gedoemd -pn. aan het. werk kunnen gaan. Dit moreele voordeel is van het allergroot ste belang. Niet alle opvarenden van de trawlers te Mmuiden zijn inwoners van de gemeente Vel sen. Er is evenwel geen bezwaar tegen om ook opvarenden uit andere gemeenten op de boo- •en varen die in rekening staan met het ga rantiefonds. maar dan natuurlijk onder be ding. dat de betrokken cemeenten bijvoor beeld Esmond en Katwijk de nu aan de visschers verstrekte steungelden in het reser vefonds storten. C. J. VAN TILBURG INGEZONDEN* MEDEDFELÏNGEV a 60 ets. per regel. WIJ HEBBEN EEN KEUR COLLECTIE met prima zwaar gevulde hand-geweven kussens, Dessins naar keuze, vanaf f 11.50. Desgewenscht ook leverbaar met orig. PHARA PATENTVEEREN. Vraagt onze REKENING-COURANT VOORWAARDEN Alleen P.S. Zoo juist ontvangen de welbekende onafbrandbare Gormaine Haarden. De Reeder^vereefiiging te IJmuiden vereenigt zich met dit plan. Een mededeeling van het bestuur. Wij hadden met twee bestuursleden van de Reedersvereeniging te IJmuiden een breed voerige conferentie over dit plan. Zooals men weet- is deze organisatie reeds langen tijd met de autoriteiten aan bet onderhan delen over de vraag wat gedaan kan worden voor een opleving van het visscherijbedrijf. Ook werden daarover besprekingen gevoerd met de door de regeering ingestelde Staats commissie, Het slot van onze conferentie met het bestuur der Reedersvereeniging was, dat. de voorzitter, de heer J, Polderman, ons mach tigde tot de verklaring, dat hij overtuigd is, dat de Reedersvereeniging met hot door ons ontwikkelde plan in alle opzichten accoord gaat. Naar de heer Polderman ons verder ver klaarde leefde een deel van de door ons uit gewerkte plannen, zij het dan ook in een eenigszins anderen vorm. reeds onder de reeders en andere belanghebbenden bij het visscherijbedrijf. Hij sprak de verwachting uit. dat de regeering thans eindelijk tot daden zal overgaan om de visscherij te IJmuiden, die in een noodtoestand verkeert, tehulp te komen. De regeering steekt aan vele bedrijven, die door de crisis lijden de reddende hand toe. maar tot heden is voor het groote visscherijbedrijf te IJmuiden niets gedaan. Het wordt aldus de heer Polder man meer dan tijd dat de overheid iets doet. Zooals de hulp in het door u ontwik kelde plan is voorgesteld, kan er voor de overheid geen gegrond bezwaar zijn om daar op in te gaan. Het kan aan het rijk en aan de gemeente feitelijk geen geld kosten. Er zal meer op den werkloozensteun gespaard worden, dan uitgegeven wordt. Het reserve fonds van 400.000 zal op geen stukken na noodig zijn. Laat de overheid eens een proef nemen om de 30 booten onder de voorge stelde garantie te laten varen en ik ben overtuigd, dat er zeer weinig uit het fonds zal behoeven bijgepast te worden. De toestand in het visscherijbedrijf te IJmuiden is thans evenwel zoo, dat vele reeders geholpen moeten worden om na de slechte tijden die zij al achter den rug heb ben. weer op gang te komen. Zij hebben geen middelen meer om op eigen risico hun boo ten in de vaart te brengen. De in dit plan omschreven hulp zal hen daartoe in staat stellen. Als er 30 booten meer in de vaart komen dan er nu zijn. kan men er van verzekerd zijn. dat er minstens 150 man In de neven bedrijven aan het werk zullen gaan. Als de visscherij te IJmuiden weer gaat opleven, is dat de redding voor heel IJmui den. want IJmuiden (en daardoor de geheele gemeente Velsen) bestaat voor een groot gedeelte daarvan. Ik hoop zoor besloot, de heer Polderman dat de regeering. die tot heden doof is ge bleven voor de dringende verzoeken van de belanghebbenden bij de visscherij, eindelijk een willig oor zal geven, temeer nu in dit plan voor alle groepen werkloozen der ge meente iets is te doen. Het andere bestuurslid der Reedersveree niging drong er pp aan, dat de regeering tevens maatregelen zal nemen om te-bevor deren, dat er in liet land meer visch gegeten wordt. Dit kan zooals reeds aangegeven is gedaan worden door het invoeren van verplichte vischdagen in alle rijksgestichten, gevangenissen, ziekenhuizen, krankzinnigen gestichten, enz. Ook zou het een uitstekend middel zij als de regeering medewerkte om visch voor de werkloozen beschikbaar te stel len in den vorm van steun in natura. Want zoo besloot dit bestuurslid als er meer booten gaan varen, moet er in het land meer visch afgenomen worden. Anders zou het varen van die 30 extra booten tenge volge hebben dat de vischprijzen in IJmui den gedrukt werden, waardoor de 60 vrije booten die nu varen nadeel van de nieuwe regeling zouden ondervinden. Als de regee ring evenwel medewerkt is dit gevaar zeer goed te voorkomen EEN REEDER OVER HET PLAN. De reeder Bakker te IJmuiden die ons bij het bestuur van de Reedersvereeniging introduceerde gaf ook zijn eigen meening over het plan. Hij zei: Als bedoelde regeling tot stand komt, dan ben ik onmiddellijk bereid om mijn booten die nu stil liggen in de vaart te brengen. Ik ben overtuigd dat de andere reeders er beslist, zoo over denken. Er wordt wel eens wat gezegd over de minder-zeewaardigheid van de trawlers te IJmuiden, maar dat is onjuist. Ik kan ver zekeren, dat 70 a 75?/' van de booten zonder al te vec-1 kosten binnen betrekkelijk korten tijd in uitstekende conditie kunnen uitva ren. Verscheidene booten zouden in een week al kunnen vertrekken. Er kan veel gedaan worden om het visch verbruik in eigen land te bevorderen. Laat men in deze een voorbeeld nemen aan Duitschland. Daar heeft men een goed-wer- kenden visch-propagandadienst. die bewerkt heeft, dat het vischverbruik in Duitschland na den oorlog met 400gestegen is. In Ne derland is daarentegen het vischverbruik na den oorlog vrijwel stationnair gebleven. Als de propaganda goed wordt aangepakt, kan alle visch die door Nederlandsche visschers gevangen wordt zonder bezwaar in het eigen land gegeten worden NOG EENrGE BEOORDEELINGEN. De heer W. L. Kuiper, directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon te Velsen. verklaar de naar aanleiding van ons plan: „Ik ben overtuigd, dat het met den werk- loozenzorg dezen kant uit moet, ZooaLs het nu gaat kan het niet blijven. Met belang stelling wacht ik den verderen gang af". G. D. Boerlage, notaris te Velsen: Blijde werd ik verrast bij het lezen van de mij door U ter inzage verstrekte, door U be werkte. plannen tot economischen opbouw voor de gemeente Velsen in den geest van Uw zeker hoogst interessant, onlangs gepu bliceerd. ontwerp voor de gemeente Haarlem. Vast overtuigd, dat er broodnoodig in die richting moet worden gestreefd, in plaats van naar uitsluitend bezuinigen ln den z!n van „Abbau", ben ik van meening dat U groote waardeering toekomt voor Uw belang rijk werk, dat in de hoofdlijnen stellig ook voor de gemeente Velsen richtingen aanwijst om, langs mi. bereikbare wegen, niet alleen tot algemeene opleving te geraken, maar vooral ook een anders voor haar onvermijde lijke catastrophe te helpen voorkomen. INGEZONDEN MEDEDEKLINGEN a 60 ets. por regel. N.V. KELLER MACDONALD'S TECHNISCH BUREAU JANSWEG 42 TELEF. 14049 ALLE NIEUWE PHILIPS' RADIOTOESTELLEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR RECEPTIE SIGARENFABRIEK W. H. VOET ZONEN. Zeer druk is de receptie geweest, die de Haarlemsche Sigarenfabriek van W. H. Voet en Zonen Vrijdagmiddag gehouden heeft lil een feestelijk met tal van bloemstukken ver sierde zaal van hotel „Lion d'Or". Elr was een deputatie van de Kruisstraat-Kruisweg- vereenlging, er kwamen de secretaris van de Kamer van Koophandel jhr. dr. J. C. Mode ms. en verscheidene particulieren. Behalve dat er veel bloemstukken gestuurd werden, gewerden de firma ook telegrammen in groo- ten getale en schriftelijke gclukwenschen. Een famillediner besloot den voor de tegen woordige firmanten zoo heugelijken dag. BOTSING Vijdag ontstond op het kruispunt Slaperdijk- Rijksstraatweg een botsing doordat een zand- wagen. komende van den Slaperdijk voor rang verleende aan een luxe-auto die met groote snelheid uit Haarlem kwam en daar door een vischauto niet bemerkte die uit de richting IJmuiden naderde. De botsing .had alleen materleele schade tot gevolge De lading, uit kistjes gerookte bokking bestaande, kwam gedeeltelijk op den weg. gedeeltelijk in de sloot terecht. Don bestuurder van de uit Haarlem komen de luxe-auto wordt, verzocht zich te willen melden bij den heer C. Lust,, Rijksstraatweg 471 of bij de politie te Santpoort om inlich tingen omtrent dit ongeval te verschaffen. VEREENIGING AFGESTUDEERDEN DER M. T. S. Bovengenoemde vereeniglng houdt heden avond haar 9de jaarvergadering. De agenda vermeldt diverse evrslagen en de verkiezing van twee bestuursleden. NATIONAAL CRÏSIS-COMITé OPROEP AAN HET NEDERLANDSCUE VOLK Op 23 November 1931 werd op initiatief van Hare Koninglijke Hoogheid Prinses Juliana het Nationaal Crisis Comité opge richt. Hare Majesteit de Koningin heeft het behaagd Haren naam als Beschermvrouwe aan het Comité te verbinden. Toonaange vende personen op elk gebied namen er zit ting in. In 755 gemeenten werden Plaatselijke Crisiscomité's opgericht, waarbij tal van in gezetenen veelal geheel belangeloos tijd en werkkracht beschikbaar stelden. Ilun nuttige arbeid verdient dankbare er kenning. Giften in geld tot een waarde van 2 12 millioen kwamen, nevens gaven in natura, ter beschikking van het Nationaal Crisis- comité en Plaatselijke Comité s wij herden ken dezen steun met groote dankbaarheid, niet het minst van diegenen welke geregeld van hun inkomsten een bedrag afzonder den en menigmaal niet zonder opoffering, eigen arbeid dienstbaar maakten om ande- rer nood te lenigen. Met deze middelen hebben het Nationaal Crisiscomité en de Plaatselijke Comités ge daan wat zij konden om den heerschenden crisisnood in zijn meest dringenden vorm te bestrijden, waarbij helaas verzoeken van ruimer strekking moesten worden afgewezen omdat voldoening daaraan dc beschikbare middelen te boven ging. Thans bij den aanvang van den twee den winter is bij de meeste Plaatselijke Comité's de kas zoo goed als ledig; het Na tionaal Crisisc.omité heeft in vele gevallen uit zijn middelen algeheele stopzetting der ultkeeringen kunnen voorkomen. Het be schikt thans over een organisatie, systema tisch opgebouwd, welke goed kan f unction- neeren wanneer en naar mate het Ne- cerlandsche Volk in zijn geheel nogmaals zijn steun verleent. i Van 2—9 October zal over het geheele land uitgezonderd daar waar dit wegens locale redenen reeds geschiedde een na tionale inzamelingsweek worden gehouden. De opbrer.gst ervan wordt voor 90 pet. ter plaatse besteed: 10 pet. vloeit in de Cen trale kas en daarmede worde n de Plaatselijke Comité's eer meest noodlijdende gemeen ten gesteund. Wie er de voorkeur aan geeft, dat zijn bij drage geheel of voor meer dan 10 pet aan de Centrale kas ten goede komt, kan deze ge heel of gedeeltelijk storten op de Postreke ning 186000 N. C. C. of rechtstreeks inzen den aan het Bureau Kneuterdijk 20 te 's-Gra venhage. Periodieke bijdragen en deze zijn voor den arbeid van het grootste belang kunnen door het eenmaal invullen van een machti ging tot overschrijving Ier beschikking van het Nationaal Crisis Comité worden gesteld. Binnenkort ontvangt Iedere rekeninghouder bij den Postcheque en Girodienst daartoe weder een formulier. Postrekeninghouders ten getale van 195000 overweegt eens of niet maandelijks van uwe rekening een klein bedrag op 186000 kan worden overgeschreven. Als slechts de helft der rekeninghouders per week f 0.25 liet overschrijven, zou dit onze kas versterken met f 1.300.000 in één jaar. Het ls zoo een voudig, het gekozen bedrag behoeft niet drukkend te zijn en de continuïteit verhoogt zoo de waarde! Sommige meenen reeds teekenen te zien dat het diepste punt van de crisis over schreden is en zien de toekomst hoopvoller te gemoet: hoe dit zij. dc komende winter zal nog zeer moeilijk zijn en het N. C. C. moet thans weten of het over de noodige mid den kan beschikken, ten einde tijdig voorzie ning te kunnen treffen om zijn taak doel treffend voort te zetten. De crisis woedt nog in hevige mate over het Vaderland; steunt elkander om tegen den storm in de zwaksten op dc been te houden. S. VAN CITTERS, Voorzitter. FREDERICKS, Algemeen secretaris,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11