HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. De Vrouw in de XXe eeuw. UIT DE WERELD VAN DE FILM. Hoe het eens was. 'fe 5*"' Hoe het geworden is. De Leidschevaart gezien naar de -plek waar nu de Wilhelminastraat is. TARZAN, DE AAPMENSCH. Naar het verhaal van Waagenaar over de Metro Goldwyn Mayer film, gebaseerd op de figuren uit de boeken v«yi Edgar Rice Bur roughs. James Parker was een van die onversaagde lieden, die weten, dat zij hun dorst naar ivoor met hun leven kunnen bekoopen. Hij woonde in een kleine hut. ergens aan den oever van een lange, kronkelende rivier in de eenzaam heid van Afrika met Harry Hol, en samen ruilden zij het ivoor met de negers tegen zout, kralen en andere dingen, die voor de negers zulk een rijkdom beteekenden. Zij woonden daar reeds jaren en al die jaren hadden zij getracht de plaats te weten te komen, die on der de negers bekend stond als de ,3erg des Doods". Er leefde een legende dat wanneer een olifant zijn einde voelde naderen, hij zijn schreden richtte naar deze wijkplaats om er tusschen de door de zon gebleekte gebeenten van honderden van zijn voorgangers den laat- sten adem uit te blazen. Maar de negers had den een grooten angst voor dit olifanten-kerk hof en waagden het ook niet het te betreden, noch er een blik op te slaan en zoodoende was het dan ook noch aan Parker, noch aan Holt gelukt ooit eenige zekerheid te verkrijgen, waar het zich precies bevond. Doch de hoop het te vinden woekerde voort, want welk een onmetelijk fortuin aan ivoor moest daar niet zijn opgeborgen! Eindelijk besloten de twee blanken in de richting te trekken, waar zij hoopten, dat hun fortuin verborgen lag. Op zekeren morgen kwam met de boot, die de laatste benoodigdheden voor de expe ditie meebracht, ook Parker's dochter Jane naar Afrika op zoek naar avontuur, niet den kend aan de gevaren, waaraan zij zich bloot stelde, noch aan de ontzettende verantwoor delijkheid, die zij wierp op de schouders van haar vader. Evenwel niets hielp haar van haar plan af te .brengen en zoodoende werd besloten den tocht, niet met twee, doch met drie blanken door te zetten. Op dien tocht hadden ze een ontmoeting met een kudde neushoorns, die echter nog goed afliep. Terwijl de kleine karavaan door de uitge strekte wouden trok. werd de aandacht ge trokken door het, schreeuwen van een groot aantal apen. Het bijzondere was echter, dat de troep werd vooraf gegaan door een blank wezen. Eenige oogenblikken bleef de vreemdeling stil in den boom staan, dan hief hij zijn hoofd op uitdagende wijze op en een langgerekte kreet klonk door het oerwou'd. Plotseling liet hij zich uit den boom vallen. Jane was van schrik achteruit gegaan en wist in deze ongewone omstandigheden niets an ders uit te brengen dan: „Dag meneer". Op hetzelfde oogenblik voelde zij er het komische van en begon hardop te lachen. Hierop deed Tarzan eenige stappen naar voren, tot hij zich vlak voor het jonge" meisje bevond. Toen pakte hij haar op en vluchtte in de boomen. De witte reus bracht het meisje naar een plaats, waar een heele kolonie apen huisde. Hij zette Jane op een van de takken neer, Op hetzelfde oogenblik kwam een geweldige aap langzaam op Jane toe. doch de man wierp zich op hem en een hevig gevecht tusschen man en aap ontstond. Het duurde niet lang of de groote Orang-Oetang viel uit den boom. Zoo snel als mogelijk was begon Jane nu naar beneden te klimmen. Doch juist op het oogen blik, dat zij een tak lager was gekomen, deed de man een sprong en met een zwaai bevond Jane zich weer op dezelfde plaats als te vo ren. Want beneden stonden twee luipaarden aan den voet van den boom. Een van hen sprong de hoogte in. Het meisje was angstig, doch de man liet zich met zijn mes uitge strekt in de hand op een van de beesten val len, dat met een enkelen steek gedood werd, terwijl het tweede dier op de vlucht ging. Jane begreep, dat deze vreemdeling, hoe wel hij haar niet verstond toch al het moge- 'lijke deed om haar te beschermen en zij zei: „Dank u." Geen antwoord krijgend liet zij er op volgen: „Ik ben Jane". De reus begreep haar en zich op de borst slaande zei hij: „Tarzan! Tarzan!" Gedurende eenige dagen was Jane nu al in gezelschap van den heerscher der wildernis. Op zekeren dag bemerkte zij plotseling de kleine karavaan met haar vader en Holt die op eenigen afstand voorbij trok. Het idee haar vader terug te hebben gevonden, vervulde haar met vreugde, maar aan den anderen kant kon zij er toch slecht toe komen haar metgezel, waarvan zij in die dagen was gaan houden, te verlaten. Zij begreep echter, dat het een onmogelijkheid was langer te blijven en in snikken uitbarstende, terwijl zij Tarzan probeerde duidelijk te maken, dat zij gaan moest, begaf zij zich naar haar vader. Parker trok verder, tot hij zich plotseling weer omringd zag door een dwergstam en dit keer konden zij niet aan een gevangenneming ontkomen. Tarzan. die door een aapje geroepen w begreep wat er gaande was en meteen begaf hij zich op weg. Hij moest .een rivier overzwemmen, hoewel deze vol krokodillen was. Het werd een race op leven en dood. doch de nauurmensch won het van de rivierbewoners. Hij slingerde zich van boom tot boom voort.. Eindelijk kwam hij bij het dorp der dwergen aan. Als een pijl uit een boog snelde hij tusschen de hutten door, om bij een diepen kuil aan te komen. Juist op dat oogenblik verdween Jane, mee gesleurd aan een touw, in den kuil. Tarzan sprong naar beneden. Beneden in den kuil stond een ontzaglijke menschaap, die Jane in zijn armen geklemd hield, terwijl er omheen de zwaar verminkte lichamen der negers la gen. „Tarzan, de aap: Er ontstond een gevecht tusschen Tarzan en de aap dat door Tarzan gewonnen werd. Toen stormde luid trompetterend een kudde olifanten het dorp binnen, alles verwoestend wat zich op hun weg bevond. Tarzan liet zijn uitdagenden overwinning- kreet hooren en eenige oogenblikken later kwamen twee olifanten aan en twee aan twee op de beesten zittend, begaf het kleine gezel schap zich langs de ruines van het dorp door de wildernis. Zij waren echter nog slechts wei nig gevorderd, toen plotseling de olifant, waar op zich Parker en Jane bevonden, een lang- gerekten smartelijken kreet liet hooren. Tar zan, die te voet was gegaan, trok een vergif tigde pijl uit zijn flanken. De gewonde olifant draaide zich langzaam om en sloeg de link- sche richting in. ..Laat hem gaan", zei Parker. „Hij zal ons naar het olifantenkerkhof op de „Berg des Doods" brengen". Inderdaad kwamen zij daar. Parker zat eenige oogenblikken sprakeloos, dan zijn han den opheffende riep hij uit: „De Berg des doods" ivoor wij zijn ergleed van den olifant af, en stierf. Holt herinnerde zich de woorden: „Niemand die den ..Berg des Doods" aanschouwd heeft, kan verder leven, dat is de wet van de jungle". Holt ging naar de beschaafde wereld terug, om een groote karavaan uit te rusten en het ivoor te gaan halen. „Ik kan niet weggaan van Tarzan", zei Jane. DE LEIDSCHE VAART Wij geven hier eenige teekeningen ter vergelijking van de Leidschevaart op de plek waar nu de Wilhelminastraat is. De eerste teekening is ongeveer 11/2 eeuw oud. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU1 terug komt „Ik houd van hem. Maar als je zullen wij je tot gids dienen". Jane en Tarzan beklommen een heuveltje, vanwaar zij nog langen tijd mensch en dier konden volgen. Zij stonden er ook nog, toen er niets meer te zien was. De gedachte bij den man te blijven, dien zij. hoewel totaal ver schillend van haar zelve, toch lief had, ver vulde haar met vreugde. Toen zuchtte Jane diep. Zij draaide zich om en hand in hand liepen zij terug naar de jungle, terug naar de eenzaamheid. INKOOPEN DOEN VOOR ANDERMANS GELD! De heele week kan men haar in Hollywood en Los Angeles rond zien rijden in een prach tige luxe-auto, in gezelschap van Mariene Dietrich of Sylvia Sidney. Voor de elegantste en meest exclusieve modezaken vindt, men haai* snelle sport-torpedo geparkeerd. De directies der fijnste modehuizen ontvangen haar met bijzondere voorkomendheid vaak immers is voor Miss Irene Tranger het duur ste nog maar amiper goed genoeg? Duizend dollars besteedt zij aan costuums, aan hand schoenen, hoeden, aan kostbare stoffen en als het zes uur is geworden gaat de mooie wagen naar de garage en Miss Tranger gaat met de bus naar huis om haar eigen potje te koken. Irene Tranger is een donker, slank meisje van even twintig jaar. Haar functie is een van de meest begeerde in Hollywood: in koopster voor de garderobe-afd eelin g van de studio's. lederen dag doet zij haar ronde langs de talrijke modewinkels en waren huizen van Los Angeles, dikwijs vergezeld van wereldberoemde stars die materiaal wil len uitkiezen voor de costuums die zij in een volgende film te dragen zullen hebben. Want de meeste costuums worden in de studio ver vaardigd en slechts de stoffen worden inge kocht. Slechts zelden, indien een toilet niet op itajd gereed kan komen, wordt een costuum kant en klaar gekocht. Miss Tranger was verkoopster in een wa renhuis toen het geluk haar gunstig was. Paramount's inkoopster verliet de studio en Irene werd door de directie van het waren huis aanbevolen als een meisje met een buitengewoon goeden smaak. „Ik vind het heerlijk dat ik deze betrek king gekregen heb", bekende zij den inter viewer. „Het mag kinderachtig klinken, doch ik heb na anderhalf jaar nog steeds het grootste genoegen in het koopen van allerlei prachtige dingen, die ik zelf onmogelijk zou kunnen betalen 1" Hoe wij nu die plaats kennen. De Hollandsche Vrouw en Clubleven. JOURNAAL. Zij hooren alles, -maar zien niets Als blinden die een tooneelvoorstelling bij wonen werken de ingenieurs die in het filmstudio de apparaten bedienen welke de electrisohe geluidstrillingen als lichtflikkerin- gen op de filmfoand vastleggen. Den heelen langen dag hooren zij wat er in de studio gebeurt door -middel van een groote luid spreker, maar nimmer krijgen zij iets te zien. Slechts door lichtsignalen en een telefoon onderhouden zij de verbinding met de -tech nici die in de studio werken. Mooie rollen vinden zij die waarin veel gesproken wordt, „stil spel" interesseert hen niet- in het minst. Zij werken In een klein gebouwtje, ver verwijderd van de opneming-studio. De ca mera's nemen geen geluid op. Zij fotogra feeren slechits het beeld, terwijl hun motor synchroon loopt met de apparaten die het geluid vastleggen. De filmster Odett-e Florelle (die o.a. optrad in de Fransehe versie van „De Driestuivers- opera") is ten gevolge van een eirnistig auto ongeluk vooi-eerst niet in staat haar mede werking aan films te verleenen. De Tsjechische film-producent A. Voitechows- ky heeft toestellen vervaardigd, die het mo gelijk maken .films te vertoonen bij helder daglicht, zonder dat de beelden hierdoor minder duidelijk worden. Zijn uitvinding- is van het hoogste belang, wanneer men haar -met andere pogingen in die richting verge lijkt. Op het congres van filmexploitanten, dat juist te Belgrado is gehouden, hebben de ver tegenwoordigers der Amerikaansche maat schappijen verklaard, dat zij de filialen van genoemde corporaties in Joego-Slavüë zullen sluiten, aangezien de hooge belasting op bui- tenlandsche films de mogelijkheid om winst te maken volkomen te niet doet. Te Moskou zal een bibliotheek worden op gericht, waairin copy's van alle door den Sovjetstaat vervaardigde rolprenten zullen worden ondergebracht. In de veertien jaren dat de Sovjets produceeren, zijn er 2000 films tot stand gekomen. Zesduizend fotografieën zijn voor de nieuwe bibliotheek ook reeds be schikbaar. Vitjiïarzan, de aapmensch". DE KOUDE GEEFT GELUID. Op welke zonderlinge wijze soms weten schappelijke ontdekkingen worden gedaan, blijkt uit een lezing, die dezer dagen voor de „British Association"' te New York werd ge houden door Miss Mary D. Waller, docente in de Natuurkunde aan de Londensche vrou- wenschool voor medicijnen. Miss Waller kocht op zekeren dag een pakje vruchtenijs bij een straat-koopman en merkte, dat telkens wanneer hij de bel van het karretje met het ijs in aanraking bracht, dit voorwerp geluid gaf. Miss Waller heeft, nu een demonstratie ge geven voor de ..British Association", waarbij ze aantoonde, dat een blok vast kooldioxyde (welke stof wordt gebruikt bij de fabricage van vruchtenijs) een aantal muzikale en voor een deel onmuzikale tonen te voorschijn roept, wanneer het in contact wordt ge bracht met metalen objecten. Zilveren kan delaars, vorken van messing en stalen sta ven deden dienst als proefvoorwerpen. De t"1"""1", woiv-o rir- fT-sluidstrill-Ingen veroorzaakt, zou het gevolg zijn van het zeer groote t.emrje- ratuurvrr-chi' tusschen het CO? er de me talen en voorts van den aard der gebruikte stoffen. Messing, staal en zilver bleken voor deze experimenten het geschiktst. Met 1 October heeft het Clubgebouw voor Vrouwen, Lange Vijverberg 7, te 's-Graven- hage opgehouden te bestaan. De dames, die gewend waren er te logeeren, zullen naar een ander verblijf moeten omzien; de oude dames, die er geregeld bridgeten, zullen el ders moeten samenkomen; de billard- er conversatieclubjes nemen een einde; de wer kende vrouwen, die hier een restaurant von den, zullen de lunch (voor middagmaal) el ders moeten gebruiken; zij, die hier haar fiets stalden als zij gingen winkelen in de stad, zullen naar een andere garage moeten uitzien. Al deze belangen heeft de club ge diend in de ruim tien jaren van haar be staan, en het is de vraag, of er spoedig in de residentie een nieuwe club zal komen, om dat blijkbaar de eerste club niet in een be staande behoefte heeft voorzien. Immers het ledental was steeds achteruitgegaan, laatste lijk misschien door de crisis, maar van toe- nemenden bloei is toch geen sprake geweest. Het getal 1200, waarop was gerekend voor een goede exploitatie, heeft het ledental nooit bereikt. Den lien October 1921 werd zij, vol illusies officieel geopend, na reeds eenige maanden gebruikt te zijn, en stil moest zij verdwijnen, zonder in het sociaal leven van Den Haag een groote leegte te laten, omdat zij nooit een echt centrum is geworden van Haagsch vrou wenleven, nooit van beteekenis is geweest voor de groote massa uitgaande en werkende vrouwen in Den Haag en daarbuiten. Want ook voor de vrouwen buit-en Den Haag, die buitenlid konden zijn, was zij bestemd. We weten, dat er velerlei oorzaken zijn voor het roemloos uiteinde, dat we betreu ren, maar we zullen er niet bij stilstaan, om dat het nutteloos zou zijn, nu redding toc.h onmogelijk bleek. De ongunstige financieele toestand is ongetwijfeld de hoofdoorzaak van de liquidatie, maar niet de eenige Mis schien is van nog sterker invloed geweest het feit, dat de Hollandsche vrouw nog lang niet rijp is voor het clubleven, een feit dat men elders wel mag overwegen, als men denkt aan de oprichting van clubs. Het is een verwijt, dat zoowel de leiding als de leden en buitenleden treft, zoodat allen schuldig waren, als de club velen niet heeft geboden wat zij ervan verwachtten van ge zelligheid en gerieflijkheid. De schilderessen hebben wellicht het best den geest begrepen, welke noodig was. Daar voor waren zij ook artisten en niet typisch Hollandsche vrouwen met Hollandsche psyche. De Hollandsche vrouw heeft ongetwijfeld zeer weinig van den socialen geest, welke voor clubleven wordt vereischt en waarin haar Angelsaksische zusteren zoo uitmunten. Haar geslotenheid, ja zelfs verlegenheid, ge paard met- haar onafhankelijkheidszin wor den soms stijfheid en stroefheid en onbe leefdheid ten opzichte van de onbekende clubgenoote, voor wie zij niet de minste in schikkelijkheid of tegemoetkoming toont, overtuigd van eigen goed recht op de beste plaats en op alle nieuwste tijdschriften te gelijk! Slechts weinigen begrijpen den geest van kameraadschap, meestal de gestudeer den of zij. die veel hebben gereisd. Zoo is het moeilijk de saamhoorigheid te scheppen, welke het clubleven tot een weldaad kan maken, voor allen die geen thuis hebben. Men is bij ons sterk doortrokken van cöterie- geest. die leidt tot een indeeling in hokjes en kringen. Men plaatst graag zichzelf en zijn omgeving op een voetstukje ten koste van anderen. Het is jammer, dat in een stad als de hof stad, die zoo menigmaal gastvrijheid ver leent aan buitenlandsche gasten, het club leven nog zoo weinig onder de vrouwen ont wikkeld is, want het is voor iedere klein behuisde gastvrouw heel plezierig de buiten landsche of buitensteedsche gast een thé complet of een maaltijd in een clubgebouw midden in de stad te kunnen aanbieden. Het is niet minder aangenaam voor de vrouw van buiten, als zij voor Staten-Generaal of voor zaken of voor een feest in de residentie komt. daar over een pied-a-terre te kunnen beschikken, waar zij kan uitrusten, zonder vermoeiend strijkje, waar zij zich kan op- frisschen. kennissen rendez-vous kan geven, in één woord een thuis vindt, zonder iemand dank verschuldigd te zijn. In het buitenland weet men op deze wijze de club te gebruiken, hier weet men nog niet voldoende partij van haar te trekken, be grijpt men niet genoeg haar voordeelen voor de alleenstaande vrouw, die gezelligheid be hoeft. Daarentegen is men bij ons altijd uitei'st c.ritisch. en als men crit'ek oefent doet men het vaak in den onvrienrieliiks^en vorm. Buitenlandschen. die lang in ons land ver toefden en volkomen waardering hadden voor onze goede hoedanigheden hebben ons wel eens opmerkzaam gemaakt, op deze door haar wel eens pijnlijk gevoelde schaduwzijde van het Hollandsche karakter en het is wel licht goed, er eens aandacht aan te schen ken. We vermoeden, omdat er zijn, die de club ongaarne missen, dat er toch zal worden ge tracht een nieuwe te slichten, en dan moet »if" z'ch v"' bewns' zün. waavon ons Hol- landsch clubleven bij de beste leiding zou kunnen stranden. Men zoeke het niet enkel in een degelijken financieelen opzet en In i flinke organisatie, niet enkel in economische en huishoudelijke factoren maar men lette op de kleine eigenaardigheden en gevoelig heden der Hollandsche vrouw, die ondanks de veranderde tijden aan haar huis gehecht blijft en in de vreemde niet dadelijk de toe komstige vriendin ziet. Zij noemt niet iedere kennis „friend", zooals de Amerikaansche. Zij voelt zich niet overal thuis en is kies keurig met de inrichting van de club en de maaltijden betreft. Feitelijk kan men slechts ïn het klein be ginnend geleidelijk toenadering verwachten. Dat de meeste werkende vrouwen niet twee warme maaltijden gebruiken, zooals in hei buitenland, maakt, dat de meesten eenmaal thuis of op haar bureau een broodmaal ge bruiken, wat voor de club altijd weer minder inkomsten beteekent en minder uitwisseling van gezelligheid. Vooral tegenwoordig, nu men in elk warenhuis een koffiemaal kan krijgen tegen reclameprijs moet de club kunnen concurreeren. Maar dit zijn détails, hoofdzaak zal zijn een bestuur met tact en soepelheid, dat ge zelligheid weet te scheppen, vooral op feest dagen, dat zijn leden kent en begrijpt, en de kunst verstaat van geven en nemen, de orde weet te bewaren zonder te veel straffe voor schriften, veel over zijn kant laat gaan, maar zijn grenzen kent en ervoor waakt, dat men nooit vervalt in die goedige slordigheid, die alle vrouwen met net-ten geest of goeden cmaak oj de vlucht jaagt-. En vooral make men, als er ooit een nieuwe club komt, gast vrije bepalingen voor buitensteedsche gasten en introducées en voor de vrouwen van In dische verlofgangers, waarvan Den Haag er zoovelen kent. Dergelijke gastvrijheid is on misbaar voor het bestaan en den goeden naam van elke club, vooral in Den Haag. EMMY J. B. „EEUWIGE LOGES". De erfgenamen van de Vanderbilts hebben hun loges in de Metropolitan Opera te New York verkocht voor den prijs van 200.000 dollar. Het is de gewoonte van rijke families ge worden, zich in groote opera's „eeuwige loges" te koopen. Zoo heeft de Metropolitan Opera niet minder dan 35 van zulke loges verkocht. Zij behooren natuurlijk alleen aan de families van de Amerikaansche geldaris tocratie. Daar in de Metropolitan Opera geen nieuwe loges meer worden verkocht, kunnen zij, die toch zoo'n loge willen hebben, ze al leen regelrecht van andere bezitters koopen. Zoo was het ook gesteld met de Vanderbilts. De loge kwam in het bezit van een petroleum- magnaat uit Californië. ENGELAND, EEN LAND ZONDER STORINGEN. De leider van de afdeeling storingsbevrij ding bij de Engelsche Post-, Mr. Morris, geeft eenige bijzonderheden over den strijd tegen de radiostoringen. De strijd tegen die storin gen berust van den aanvang af bij de Post, die alle kosten draagt-. In het afgeloopen jaar werden 10.030 sto- ringsgevallen behandeld. In aanmerking ge nomen de eppervlakte. is dus het aantal sto ringen niet groot, wat deels moet worden toegeschreven aan het feit. dat 50% van het land nog stroomloos is, waardoor het hebben of houden van apparaten die de radio ontvangst bederven, onmogelijk is. Hoe gering dit aantal storingen is, moge verder blijken uit het feit, dat in Engeland geen fabriek is die zich toelegt op de vervaar diging van middelen tegen storingen, waar mede ons land zelfs nog overstroomd wordt. In zeer ernstige gevallen staat men in Enge land machteloos. De post kan geen wettigen druk op de stoorders uitoefenen Alleen kan bij storing de schuldige oer officieel schrij ven verzocht worden, middelen aan te wen den om de storing te voorkomen. Helpt dit schrijven niet, dan wordt nog door een ambtenaar gepoogd den stoorder tot beter inzien te brengen, doch mislukt ook dit, dan kan de post onverrichterzake huiswaarts keeren. DIEREN EN TABAK. Op het eerste gezicht zou men denken, dat de dieren nigts van tabak moeten hebben. Dat is niet- algemeen zoo. De aap bijvoor beeld, en vooral de chimpansé. houdt van een goede pijp. Als de orang-oetang op Borneo tabak van de Inlanders kan stelen is hij er als de kippen bij: hij kauwt dan op de bla deren. Men zou kunnen zeggen, dat hij pruimpt". In een music-hall van San-Francisco was onlangs een blauwe kangocr0 te zien. die met smaak s'garen rookte. Wordt een bril slang echter in een plaats gebracht, waar gerookt wordt, of werd. dan wordt ze door een hevigen schrik bevangen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16