NATUURLIJK- iedereen inhaleert, hetzij be wust of onbewust, en ook daaromga over op deze sigaret—'t toppunt van zuiverheid en bovendien de beste voor Uw gezondheid VIRGINIA v«n ONTBOEZEMINGEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 1 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD. DE KOMENDE MODE. Show van de Firma Gerzon. Half Haarlem en heel Bloemendaal was Donderdagmiddag; opgetrokken naa-r hotel Duin en Daal in Bloemendaal waar de firma Gerzon 'haar modeshow voor dezen winter hield, en waarvan de opbrengsten ten bate zouden komen van het crisiscomité. Immers is er aantrekkelijker iets dan een mode show te gaan bezoeken en tegelijkertijd in het gelukkige bewustzijn Ce verkeeren, dat men liefdadigheid bedrijft? Terwijl men bovendien nog een kleine kan.? heeft met den door de firma Gerzon ter beschikking gestelde bontmantel huiswaarts te gaan? De attractie van dien bontmantel moet men waarlijk ook niet te lacht stellen hoef maar terug te denken adn de geweldige teleurstelling van de dame. wier nummer het eerst afgeroepen werd bij de verloting in de pauze, en die bleek van ontroering op stond om haar bontjas in ontvangst te gaan nemen; ze keerde evenwel terug met een das: het pièce de resistance werd tot het allerlaatst bewaard! Mevrouw Dyserinck, die te zamen met me vrouw Nienhuys het initiatief voor deze lief dadige modeshow had genomen en op het oogenblik waarschijnlijk lang niet ontevreden zal zijn met het verkregen batig isaldo van f 1167, legde in een kort openingswoord het tweeledige doel daarvan nog eens uit. ■dankte de firma Gerzon en de directie van Hotel Duin en Daal, die haar zalen belange loos ter beschikking had gesteld, benevens de heeren van de pers, die vermomd als dames in vrij grooten getale aanwezig waren, voor hun welwillendheid en belangstelling, en liet vervolgens het ongesproken woord aan de heldinnen van den middag: de man nequins en hun omhulsels, waarvan speciaal de mantels, mantelpakken en wollen jurken voor het grootste deel van Hollandsch fabri kaat, naar ontwerpen van een Hollandsche ontwerpster waren, en die duidelijk bewezen, dat Holland, ook als 'het zich op dit ietwat pénabele gebied, gaat meten met het buiten land en vooral het gerenommeerde Parijs, er uitstekend zijn mag. Een neiging om te veel te overladen alleen is onmiskenbaar aan wezig en het zou misschien niet overbodig zijn als de Hollandsche modeontwerpsters een beetje meer in het oog 'hielden, dat men fijner en geraffineerder jurkjes krijgt met een enkel markant effectje, dan als men twee, en soms drie typische details samen brengt op één jurk; had men ze over twee jurken verdeeld, dan zouden beide er waar schijnlijk mee gewonnen hebben. Ik herin ner me bijvoorbeeld een zwart jurkje met een ceintuur en manchetten van zwart lak leer versierd met wit helaas was ten over vloede op de jurk nog een kraag aangebracht, die te druk van lijn was en de aandacht veel te veel afieidde van dat alleraardigste stel letje. In allen gevalle, de twee kleuren, die van den winter drüdelijk de mode zullen beheer- schen, zijn ziwart. en bruin. Het zwart veelal gecombineerd met wit, het bruin dikwijls effen, een enkele keer met. koraalrood. Het harde blauw, dat dit voorjaar en van den zomer zoozeer de harten gewonnen scheen te hebben, is gansch en al van het tapijt verdwenen; het harde groen, dat ermee wedijverde was nog maar „dn evidence" in een simpel jurkje met bruine bonbgar- neering; het paars echter, dat ieder jaar weer op nieuw een poging schijnt te doen om de gunst der wereld te veroveren, en daar niet te gemakkelijk in slaagt, was veel aanwezig. Mogelijk zal een kleur als die, meer succes hebben als garneering dan voor heele jurken, om de simpele reden, dat het. wat men noemt, een moeilijken" kleur is en weinigen staat. Ik herinner het me op een buitengewoon mooie avondjurk van een typisch zilverachtig beige kant, waarop het. hier en daar te voorschijn komend t-usschen de draperiën uit. een bijzonder mooi effect maakte. Trouwens, in dit soort kant was bovendien nog een sprookjesachtige middag jurk aanwezig, met groote, om hals en schouders gedrapeerde s'naw! van hetzelfde materiaal, die opvallend mooi en verfijnd was. De strepen, die, te oordeelen naar de winkel-étalages- dit najaar de wereld tot een gestreepte wereld zouden maken, waren hier. zooals dat overigens gewoonlijk gaat met zulke plotseling opkomende en door iedereen geaccepteerde modes, slechts een enkele keer en dan uitsluitend in zwar.t en wit en zwart en beige aanwezig: nog geen paar weken na hun verschijnen waren ze al zoo populair, dat de groote modehuizen, wier streven het is om. indien mogelijk, de mode een 'half jaar vooruit te zijn. ze al bijna weer ais démodé zullen beschouwen. Wat de lengte v,an ide rokken 'betreft: wat iedereen al den gansehen zomer voelde aankomen: ze zijn niet langer geworden, eer der misschien iets korter. Van de getoonde wintermant.elpa.kken hadden er zelfs vter- scheidenen opvallend korte rokken en de coupe, afgezien van eenige grapjes aan de mouwen en de aanwezigheid van betrekkelijk veel bontversiering, bleef opvallend streng: rechte rokjes me:, wat plooien, vrij lange jasjes met een ceintuur in het middel. Het bont bijna uitsluitend kortïsarig en glad. en veel verwerkt op de manier van een kor>2 shawl, waarvan men het ééne uiteinde door een split in het andere haalt. Het eenige onderdeel, waaraan bij alles japonnen, mantels, mantelpakken, buitenge woon veel aandacht wordt besteed, zijn de mouwen: er was er vrijwel geen enkel zonder een eigenaardigheidje, en zelfs kwam in een wollen middagjurkje met wit en zwart ge streept bovenstuk de ouderwetsche kopmouw uit het begin van deze eeu.w weer in zij het iets eenvoudiger stijl terug; de ruimte bovenin was simpelweg verkregen door een paar vrij breede plooien in den kop te leg gen en niet. vast. te stikken. Wat de hoeden betreft: het kleine hoedje met opgeslagen rand, eenigszins in den stijl van de Amerikaansche matrozenmuts, met een koddig strikje vlak boven het rechter oog, wint het met stukken van de andere modellen De hoeden staan nog steeds vol komen op één oor. en voor ons andere, arme, onbedekte oor. zullen we van den winter waar schijnlijk een apart verwarmingstoestelletje moeten uitvinden, dat verborgen onder het haar, zich uitsluitend onledig houdt met het op temperatuur houden van dat miskend gehoororgaan. In verband daarmee zullen waarschijnlijk nog heel wat dienaressen der mode overgaan tot andere haardrachten: wie er het ..windblown" kapsel, dat de fiim- aotrice Kathe von Nagy introduceerde, niet staat, zal een andere manier moeten ver zinnen om het haar minder uitstaand en gladder te gaan dragen Bij deze hoeden met stijl en charme, zoo gansch en al verschillend van de dingen, die een jaar of wat geleden maar op de één of andere manier over het hoofd getrokken werden en dan wel stonden, hoort, niet- het eerste het. beste kapsel en de tijd zal nog komen, waarin evenais weleer, hoed en kapsel één van de ingewikkeldste INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per reset. CHIEF WHIP Ook met kurk mondstuk onderdeden van het vrouwelijk toillet zijn. Zullen de mannen, in navolging daarvan, ook weer een schrede verder op he: pad der schilderachtigheid zetten, en misschien terug- keeren tot de krullenpruik? In allen gevalle ben ik u tot slot nog minstens een kleine recapitulatie schuldig, en het alleraardigste stelletje van baret en handschoenen met groote kappen van ..ver- lours cotelé" oftewel ribbeltjesfluweel in avondjurk I van anqorawol zwart is werkelijk wei het eerst een vermel ding waard. Voor gekleedere mantels zal fluweel, het steeds geliefde, er weer zijn, voor mantel pakjes. waarvan ik er mij een buitengewoon aardig herinner van zwart fluweel met wit hermelijn, idem dito. Een alleraardigst mid dagjurkje was dat met het schuin gestreep te bovenstuk, waarop het zwarte onderstuk kanteelsgewijze was gezet en quasi gehecht- met groote knoopen; opvallend bij dit en bij meerdere jurkjes was de hooge. met een smal, dichtgeknoopt shawltje gesloten hals. Bij de verdere middagjurken werd veel ge werkt met breede ajours, die de heele gar nering van de overigens simpele jurk uit maakte ook was er één met ovale hals opening, afgezet met een breede, gevlochten witte bies en een soort van wit, ovaal plas tron. Wat de avondjurken betreft verschei denheid te over. Na de katoenen en linnen avondjurken van van de zomer komen nu de wollen aan de beurt: een buitengewoon aardig gevalletje was de jurk van angorawol. van voren hoog gesloten met een garneering, die een Etonkraagje simuleerde, van achteren zeer laag en puntig uitgesneden. Avondjur ken zonder mouwen evenzeer als met halve mouwen wie herinnert er zich niet de japon van velours chiffon met groote, met vlamrood gevoerde strooken als mouwen, die •teruggeslagen en op den schouder gelegd konden worden? Veel zwart, veel zwart met wit. vooral met wit bont; voor de variatie een witte japon, met lange zwarte hand schoenen en een groote, zwarte voeren waaier: wat paars, wat blauw, wat geel. En zou ook o schrik! de terugkeer van de veeren boa ons te wachten staan? In alle gevalle, geen mensch zal kunnen ontkennen, dat deze mode meer mogelijk heden dan ooit biedt. Ze heeft stijl en charme en geeft vrijwel ieder een kans. Een grootere kans in allen gevalle dan de kans op den bontmantel onder zoovelen. terwijl tot slot ook nog de gelukkige trokAer ervan onkundig van haar verrukkelijk lot, de plaats gepoetst scheen te hebben, maar eindelijk nog ge vonden werd. WTLLY VAN DER TAK. INZAMELING NATIONAAL CRISIS-COMITé. Het Nationaal Crisis-Comltc zal in de week van 2 tot 9 October in het geheele land op nieuw een inzameling houden. De gemeente Haarlem zal hier echter bui ten staan, omdat daar reeds kortgeleden door het plaatselijk Comité op dergelijke wijze gel den zijn ingezameld. EXAMEN SPORTLEIDSTER. Overveen. 28 September 1932. Geslaagd de Dames: 1. A. H. H. M, Kellenaers te Leiden; 2. M. F. Nogarede te Amsterdam. EXAMEN SPORTLEIDER. Overveen, 29 September 1932. Geslaagd de Heeren: l. Gerard Dijksma, Amsterdam: 2. Petrus Franciscus Josephus van Leeuwen, Den Haag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. Waf een genot! Wat een gemak! Die kolen van Hoenderdos, In een papieren zak! SIIIIIIIIE I van een Optimist. Yo-yo, uit psycho-analytischen ge zichtshoek bekeken. Nog een teeken van opleving: de herfstpet met het halve oog eronder. De herjstmode in de politiek. Wijze mannen schrijven stukken tegen het nieuwe speeltuig: Yo-yo. Dat zal ik niet doen. Ik heb er maar één ding tegen, name lijk dat ik er zelf heelemaal niet handig mee ben. Zij daarentegen filosofeeren erover, en beweren, dat de populariteit van Yo-yo een bewijs is van het. gebrek aan zelfbeheersching van den mensch. Dat is erg belangrijk, als dit gebrek een oorlog of een wereldcrisis ver oorzaakt, maar ik juich het toe als het Yo-yo oplevert. Onschuldiger uiting van ons ge brek aan zelfbeheersching is niet denkbaar, en als wij deze neiging nu eenmaal toch moeten botvieren, lijkt mij dit de beste op lossing. Ge vergeet er de crisis totaal bij. Laat ik verder gaan: Yo-yo is een teeken van de opleving. Ik weet niet of professor Sigis- mund Freud er zich al over uitgesproken heeft, maar in afwachting zal ik het maar vast probeeren. Ons onderbewuste streeft naar snelle stijging uit den poel des econo- mischen verderfs, den afgrond, de diepe put, waarin de wereld was beland. Dat klopt, nietwaar? Gij laat het klasje langs het touwtje omhoog klimmen. Goed Ik ga verder. Het daalt weer. gelijk de beurskoer sen. Het snelt omlaagNeen, denkt gij. Die daling symboliseert slechts mijn twij fel. Een lichte handbeweging, en omhoog snelt het klosje weer. Zoo gaat het keer op keer, tot gij te Laat zijt met uw polsgebaar, en het klosje onderaan blijft. Haastig grijpt gij het en windt het touw (windt uzelf) op. Uw verstoordheid plus het gebaar van op winding symboliseeren uw driftigen wil tot opleving. Tenslotte stopt gij. Nimmer zult gij dit doen als het klosje onderaan hangt en is „afgeloopen" Neen. als het bovenaan komt zult gij het grijpen. Dit is de symbolische greep naar de nieuwe, blijvende welvaart. Gij bergt uw Yo-yo zorgvuldig op, en voelt u tevreden.... Tot zoover mijn psycho-analytische ver klaring van het nieuwe „joujou", dat een Fransch woord is en speelgoed beteekent, maar tot Yo-yo is verbasterd. Professor Freud zou er natuurlijk veel meer over ten beste geven, maar hij is geen optimist. Ik wel. Ik streef er althans naar, en dat komt op het zelfde neer. Natuurlijk is Yo-yo niet nieuw. Ge hebt spelen die blijvend zijn. zooals voetbal en cricket. Ge hebt er die telkens een korten slaap van eenige jaren ingaan, en dan weer herleven. Zooals pingpong. Ook zijn er die een eeuw of langer in den dut gaan om dan plots op te bloeien tot schoon en krachtig leven, en snel te sterven, gelijk de bloem van den Nachtcactus. Zoo is Yo-yo. Het schijnt maar voor een goede eeuw te verdwijnen, zoodat omtrent het jaar 2050 zijn volgende vogue verwacht kan worden. Dat is kort, ver geleken met de groote dictators. Een Caesar, een Alexander, een Napoleon worden slechts eens in de duizend jaar geboren, zooals Emil Ludwig verzekert. Als dat waar is zal pas omtrent het jaar 2800 dat volgende groote staatsmansgenie verschijnen. waarnaar Europa beweert dat. het zoo hunkert. Wij zullen dat dus niet meer beleven. Ket doet mij genoegen, want ik heb de vrijheid-van drukpers lief. Zoowat twintig jaar geleden beleefde de diabolo zijn glorietijd. Die zal ook wel uit het stof der eeuwen zijn opgestaan. Ik weet niet wanneer hij terugkomt. Het was een derge lijk klosje als de Yo-yo, maar ge moest het los over een horizontaal bewogen draad la ten snellen. Daar zat weinig stijging en da ling in. Het liep maar wanhopig heen en weer. overgeleverd aan de grillen van den diabolist, telkens geneigd om van het touw tje te springen, buiten uw bereikSym boliseerde dit de vervlakking van de voor- oorlogsche jaren, het gejaagd zoeken naar een uitweg, de onmacht ten slotte om dia bolo, den Duivel zelf, in der menschen macht te krijgen?.zich tenslotte uitend in de wereldramp van 1914? Misschien zou prof. Freud, als hij dit las, wel zeggen. „Niet zoo kwaad. Optimist! Niet zoo kwaad voor een dilettant!" Nu schei ik hier maar over uit. Het spijt mij alleen dat mijn zevenjarige zoon beter yo-yo't dan ik. Zoodra dit stuk af is, zal 'k hem opnieuw om advies vragen. Het is nood zakelijk dit spel te beheerschen. Deze week nog heeft op een goeden morgen de Bijenkorf in Amsterdam vóór twaalf uur al vierduizend Yo-yo's verkocht. Het is het mode-artikel. Niet het eenige. Helaas zijn er ergere. Ik zal niet uitweiden over de Hot-Jazz, die voor zichzelf spreekt, of liever: kermt. Wel acht ik het noodig te waarschuwen tegen de nieu we dames-herfstbaret, herfstpet of herfst- muts de hemel weet wat het eigenlijk is die u in dit nummer op een teekening bij een verslag van een modeshow afgebeeld kunt zien. Het ding laat slechts een half oog vrij. Dit belooft een reeks nieuwe ver keersongelukken, zooals ook indertijd de nauwe rok, genaamd ..entrave", het aantal slachtoffers van auto's op de champs-Ely- sées in één jaar tijds verdrievoudigde. Maar laat ik optimist blijven. Hoevelen van u, me demannen, zult u door dit nieuwste staaltje van vrouwelijk raffinement weer laten van gen? Hoevelen uwer zullen de begeerte in zich voelen opkomen, gezien de guitige en lokkende blik van dat halve oog, om in het overige anderhalve oog te blikken?en dat wel zeer diep?.... hetgeen u zal nopen veel te dicht de schoone bezitster van de herfstbaret of herfstpet te naderen? Ik mag zulks geen verkeersongeluk noemen, maar een verkeersprobleem wordt het altijd. Weest op uw hoede! De herfstpet, belaagt u! Steeds meer keert de Vrouw terug tot het besef der aloude waarheid, dat de charme in het verborgene ligtalthans in het voor-drie-kwart-verborgene. Ook dit is een teeken van opleving. Dc herfstmode in de politiek is nu ook merkbaar. Zij wordt gekenmerkt door een terugkeer van ongeloof in Genève. en door het stand punt dat zich uit in: „Als er tenslotte oorlog moet komen, dan moet-ie maar komen, daar is toch niks aan te doen. Hoera voor ons zelf, en als ze ons te na komen slaan we erop!" Deze herfstmode wordt in hoofdzaak door zeer jonge en zeer oude heeren gelanceerd. De gezichten worden er lang bij gedragen, maar de glimlach draagt men spottend, als het ontwapenings-enthousiasten zooals mij geldt. Ik zeg er dan maar niet veel op. Het is een eigenschap van vele zeer jonge heeren. dat zij wereldwijs en sceptisch doen, alles wat naar idealisme zweemt met een hoog hartig glimlachje verwerpen. Dat is niet erg. het gaat wel over. Soms is het. nocal grap pig. En wat zooveel zeer oude heeren betreft: hun wereldwijsheid Ls over dc grens der energie heengegroeid. Zij voelen niet meer voor nieuwe dingen, gelooven er niet meer aan. zijn er benauwd voor bovendien. Het makkelijkste voor al deze wereldwijzen Is altijd maar: de dictatuur. Dan hoef je zelf niets te doen. Een ander doet alles. Het eenige lastige is voorshands de afwezigheid van dien ander. Ik herinner aan Emil Lud- wig's woord, hierboven vermeld Wat het erop slaan betreft, als ze ons te na komen, dit klinkt erg heldhaftig, maar dateert van zeer lang geleden. Ik zou die genen, die daarin meenen te gelooven, aan raden ditzelfde eens tegen een Engelschman of een Franschman of een Amerikaan te zeggen, en het effect in de gelaatsuitdruk kingen van deze lieden te bestudeeren. Wil len zij de zaak ernstig onderzoeken, dan raad ik hen lezing van de laatste opgaven om trent omvang en bewapening der diverse weermachten aar. en tenslotte dat roman tische epos in nuchtere taal onder den titel: Gifgasrapport van den Volkenbond. Dit is geschreven door zeer zakelijke en deskun dige lieden. Het geeft bij aandachtige lezing niet bepaald den indruk, dat men met „erop slaan" tegen een gaswolk veel uitricht. Ook niet tegen die brandbom, die onbluschbaar is en die ze in uw huls zullen laten vallen, met een gasbommetje in uw tuin er achter aan, nadat gij zult zijn uitgerukt om huls en hof tegen den overweldiger te bescher men" Weet U hoe groot ons leger, onze vloot en onze luchtmacht zijn, vergeleken bij die van de groote naties? Lees hot, eens na, en vertel mij daarna eens of gij het zeer veel verschil vindt maken of wij op Defensie nog eens tien of twintig, dertig procent bezuini gen. Notaris Boerlage spreekt in een artikel in dit nummer zijn voorkeur uit voor een Ncder- landsch initiatief tot uitvoering van het plan-Hoover. Dat wil zeggen: drieëndertig procent vermindering. Een man naar mijn hart. Nu heb ik het alleen nog maar uit het standpunt van Nederlandsch belang be schouwd. Maar het resultaat van zoo'n oor log? Nu, tien milllocn dooden. wereldver arming. wereldcrisisHet resultaat van den vorigen voelen we nog dagelijks aan den lijve. Het hindert u zeer, nietwaar mijne hee ren? En gij vindt het heel aannemelijk, dit te cureeren met oen volgenden oorlog? Ik voel den spottenden glimlach nu toch bij mij verschijnen Ènfin. u raakt wel weer van die mode af. Die gaaf. in den laatsten tijd als een soort griep-epidemie door Europa. Wij komen vaak een beetje laat met dat soort dingen, en er zijn landen die er alweer van bevrijd zijn. Och. och, die mode' Als de wijzen het. nu over gebrek aan zelfbeheersching hebben, zich uitend in de Yo-yo Speel liever Yo-yo! Het symboliseert hcusch de opleving. En heb een eigen oordeel! Wat dit blad aangaat, wij worden heusch niet door een aantal mode-bevangenen uit onzen koers geslagen. Het is Juist wel animeerend, er tegen in te gaan. Graag, hoor! Strijd en dispuut moeten er wezen en zullen er altijd zijn. Maar geen massamoord, geen stomme, brute vernietiging, geen lafhartig uitmoor den van geheele volken met brandbommen, gifgassen, duikbooten, zeemijnen, torpedo's en de rest van het gemeene, rechtelooze tuig. Een beestenboel! Dat is de vriendelijke waarheid. OPTIMIST.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5