Een Vijfmogendheden- conferentie te Londen. 'S WERELDS GROOTSTE OCEAANSTOOMER IN AANBOUW. LAAT UW COSTUUM J. LOTTCERINC HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD. Ter behandeling van de kwestie der Duitsche gelijkgerechtigdheid. Duitschland bereid er aan deel te nemen, indien het zich niet voor een gemeenschappelijk front geplaatst ziet. Be zwaren van Herriot. De„ acht kleine staten" te Cenève bijeen. Voorstellen der Unie van Volkenbondsvereenigingen in behandeling. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In den nadut op Woensdag heeft het Engelsche ministerie van bultenlandsche zafeen het volgende communiqué gepubli ceerd: De Engelsche regeering is in contact ge treden met de regeeringen van Frankrijk, Duitschland en Italië, teneinde zich er van te vergewissen of de moeilijkheden, die door de houding van Duitschland ter ontwape ningsconferentie zijn ontstaan, gemaakt kun nen worden tot onderwerp van een gedachten wisseling. De aangelegenheid wordt nog over wogen. De Engelsche regeering heefit hierbij te verstaan gegeven, dat zij gaarne bereid is een conferentie tot dit doel naar Londen bijeen te roepen. V.D. meldt hieromtrent nader: Het Engelsche voorstel inzake een Vijf- mogendhedenconferentie was aan de orde bij de bespreking welke de Britsche minister van Bultenlandsche Zaken, Sir John Sicmon, Dinsdag te Parijs heeft gehad met den Fran- schen premier, Herriot. Te Londen verluidt dat de Engelsche re geering met de andere mogendheden, be halve Frankrijk, nog niet officieel in ver binding is getreden. In de eerste plaats zou ter conferentie de Duitsche eisch inzake ge lijkgerechtigdheid worden behandeld. Uit Parijs wordt bericht dat het onderhoud tusschen Herriot en Simon bijna anderhalf uur duurde. Hoewel beide ministers na het onderhoud door de persvertegenwoordigers als het ware met vragen werden bestormd, weigerden zij eenige verklaring af te leg gen. Sir John deelde slechts mede dat hij on verwijld per vliegtuig naar Londen zou teruig- keeren .terwijl Herriot verklaarde dat de ge dachtewisseling zeer hartelijk is geweest. Voorts meldt V.D. nog: Betreffende het resultaat van 'het onderhoud 'tusschen Her riot en Sir John Silmon, verluidt in poli tieke kringen dat Herriot zich slechts met bepaalde reserves heeft willen accoord ver klaren met het plan-Mac Donald. Hij zou o.m. eisohen, dat de conferentie niet te Londen, doch te Genève, d.w.z. t/.n minste theoretisch binnen het kader van den Volkenbond gehouden wordt. Het definitieve besluit inzake de gelijkgerechtigdheid zal bij den Volkenbond moeten blij ven berusten. Uit Berlijn: De Engelsche zaakgelastigde is Dinsdagmiddag op het departement van Bui- tenlandsche Zaken verschenen om de Rijks- regeering uit te nood'igen voor de te Londen te houden Vijfmogendhedenconferentie inzake de kwestie der gelijkgerechtigdheid. Deze' uitnoodiging zou van Duitsche zijde zijn aangenomen met het voorbehoud dat tevoren zekerheid moet bestaan dat Duitsch land zich niet geplaatst zal zien voor een ge meenschappelijk front en dat de Duitsche aanspraak op gelijkgerechtigdheid ook feite lijk zal worden erkend. Dinsdagmiddag heeft te Genève een nieuwe bijeenkomst plaats gehad van de ministers van Buitenlandsche Zaken der acht kleine staten, waarbij Nederland vertegenwoordigd werd door jhr. Beelaerts van Blokland, aldus meldt de Tel. De andere staten zijn Zwitser land. Tsiechoslowakije. België, Zweden, Noor wegen. Denemarken en Spanje. Een zevental vertegenwoordigers van de In ternationale Unie van Volkenbondsvereeni gingen heeft aan de acht staten een verkla ring aangeboden, die ten doel heeft de moei lijkheden der ontwapeningsconferentie op te lossen, op grond van de besluiten, die ge noemde unie te Boedapest en Parijs heeft ge nomen. Men wensch het Duitschland weer mogelijk te maken zijn plaats ter conferentie in te nemen. De Unie ontveinst- zich niet. dat de practi- sche verwezenlijking van het beginsel op groote moeilijkheden zal stuiten. Immers het internationale wantrouwen is een feit. dat niet tegengesproken kan worden. Hiermede rekening houdend meent de Unie. dat de op lossing van de pariteitskwestie langs de vol gende lijnen gezocht moet worden: In de eerste plaats in den duur der ver plichtingen. die de staten op zich nemen: 2e. in het systeem, dat op dn wapen fabricage van toepassing zal zijn; 3. de instelling van een doeltreffende bescherming en controle en ten slotte verdeeling der wapens in defensieve en offensieve, met. dien verspande, dat de eerste categorie onvoorwaardelijk voor alle staten verboden moet zijn. De Unie stelt voor, dat de afschaffing der defensieve wapens op den grondslag van het vredesverdrag geleidelijk en wel verdeeld over den duur der conventie bewerkstellied moet worden. Bepaalde categorieën offensieve wa pens zouden ter beschikking van den Volken bond gesteld moeten worden, die daarvan ge bruik zouden moeten maken als materieelen biistand voor een aangevallen staat. Tenslotte wordt er op gewezen, dat. de ont wapening stellig vergemakkelijkt, zal worden door de versterking van de internationale or ganisatie van den vrede, d.w.z. door de inwer kingtreding van de conferentie voor financiee- len bijstand aan een aangevallen staat en van bevoegdheden voor de voorkoming van oorlo gen. Verder dient- aan de interpretatie, door de conventie voor de versterking van de Raads minister Stimson gegeven aan het Kellogg- pact, met betrekking tot de niet-erkenning van met militair geweld veroverde gebieden en de noodzakelijkheid van overleg tusschen de onderteekenaars van het pact-, een concre ter vorm te worden gegeven. De Unie hee'ft deze methoden aan de acht kleine staten aan bevolen. Duitschland. Hessische Landdag wordt niet ontbonden. In den Landdag van Hessen is Dinsdag de sociaal democratische motie inzake landdag ontbinding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, op denzelfden dag als waarop de Rijksdagverkiezingen zullen worden ge houden, aangenomen met de stemmen der voorstellers tegen de stemmen van Centrum en Socialistische Arbeiders Partij. Aangezien de nationaal socialisten vóór de stemming de zaal hadden verlaten en het quorum van 2/3 dus niet aanwezig was. blijft de uitslag der stemming zonder effect. Engeland, Een onderhoud van De Valera met Thomas. De Valera is hedenavond te Londen aan gekomen. Morgenochtend zal hij een onder houd hebben met Thomas, Neville Chamber lain, Lord Hailsham en waarschijnlijk Sir John Simon. Ierland. Arrestatie van het ex-ministerie Cosgrave? Te Dublin doet, naar het Alg. Handelsblad meldt, het gerucht de ronde, dat de regee ring van den Ierschen Vrijstaat de arrestatie overweegt van Cosgrave en andere ex-minis- ters omdat zij de boeren opstoken de an- nuiteiten (die voorloopig op een afzonderlijke rekening worden gebracht tot er een oplos sing voor Engelsch-Iersch conflict gevonden is) niet te betalen. Griekenland. Optimistische boodschap van president Zaimis. De president van Griekenland. Zaimis, heeft volgens Reuter de volgende bood schap aan het Grieksche volk gericht: Als beschermer van den republikeinschen staatsvorm in Gx-iekenland heb ik sedert mijn. verkiezing met een gerechtvaardig de belangstelling de beslommeringen ge volgd., die in het- land betreffende die quaestie heerschen en die ik zelf gedeeld heb. Na de beslissende verklaringen echter, die de leider van de volkspartij op 28 Sep tember tegenover mij heeft afgelegd en waarin hij met zooveel woorden de repu bliek en de eerbiediging van den republi keinschen staatsvorm onvoorwaardelijk er kende, in. eigen naam en m naam van de volkspartij en de schriftelijke verklaring van den heer Tsaldaris, waarin hij die erkenning nogmaals bevestigt en den wensch uit spreekt dat Griekenland onder de republiek een gelukkige toekomst tegemoet moge gaan, verliest die beduchtheid voor den republikein schen staatsvorm van nu af aan haar grond en kan men thans zeggen dat de quaestie van den staatsvorm voor goed is geregeld en be vestigd. Ik doe van die hoogst belangrijke gebeur tenis mededeeling aan het Grieksche volk. dat die mededeeling met vreugde zal ont vangen. De geheele Grieksche pers publiceert deze boodschap en roemt- algemeen de bekwaam heid van den president, die de officieele en uiteindelijke erkenning van de republiek door de op één na grootste politieke part-ij in het land heeft kunnen bewerkstelligen, zoo dat thans de sluitst-reep getrokken kan worden onder dit precaire hoofdstuk van de nationale geschiedenis. Men is algemeen vol vertrouwen dat de politieke toestand zich verder, tot aan de vormng van een nieuwe regeering, op normale wijze zal ontwikkelen. Japan. Geen wijziging in de politiek ten opzichte van "t andsjoekwo. Het Japansche kabinet- heeft onder voor zitterschap van minister-president Saito den politieken toestand in het Verre Oosten be sproken, naar aanleiding van het door de commissie-Lytton uitgebrachte rapport. - -, 7:"-ng werd ook deelgenomen door de vertegenwoordigers van den marine- en d: i generalen staf. De minister van buitenlandsche zaken, Oesjida. heeft verklaard, dat de Japansche regeering niet in staat is haar politiek ten opzichte van Mandsjoerije te wijzigen. Na de kabinetszitting heeft de minister van oorlog. Araki, gezegd dat het Japansche hoofdkwartier in Mandsjoerije volgens de vroegere instructies en richtlijnen der Ja pansche politiek zal blijven handelen. Het rapport van de commissie-Lytton zal geen terugslag hebben op de door Japan in Mandsjoerije gevolgde politiek. Genève. Titulesco candidaat voor Sir Eric's functie? Te Londen verluidde gisteren volgens de N.R.C. dat Titulesco. de Roemeensche gezant aldaar en voormalige minister van Buiten landsche Zaken, zichzelf als candidaat heeft aangeboden voor den door het ontslag van Sir Eric Drummond openkomenden post van secretaris-generaal van den Volkenbond. Ti tulesco heeft reeds vorige maand zijn ont slag als gezant aangeboden, maar koning Karei heeft dat nog niet aanvaard. China. Offensief tegen de ongeregelde troepen van Mandsjoerije. Reuter meldt uit Moekden: Volgens de militaire autoriteiten heeft bet offensief op groote schaal op het front van de Nonni geleid tot het in ae pan hakken van ongeveer 1500 bandieten. Japansche vliegtui gen vervolgen de rest der bandieten, die naar het- overstroomde gebied zijn gevlucht. De militaire autoriteiten zeggen eveneens dat het heele gebied van TSjangtsjoen thans van bandieten bevrijd is. Binnenkort zal er ook een groot offensief in Kirin worden in gezet. SLATIN PASHA OVERLEDEN. BONDGENOOT VAN GENERAAL GORDON. WEENEN, 4 October. iVD.) Op 75-jari- gen leeftijd is te Weenen overleden de be kende oud-militair en Egyptekenner Rudolf Carl Slatin Pasha. Rudolf Carl Slatin werd in 1857 te Wee- ren geboren. Hij studeerde aan de Handels- hoogesohool en later, toen hij zich meer tot de natuurstudie voelde aangetrokken, aan de sterrenwacht. Door zijn zucht naar avon turen trok hij reeds op 16-jarigen leeftijd naar Egypte, waar hij kennis maakte met de bekende onderzoekers Schweinfurt-h, Rohlfs, Nachtigall en Heuglin met wie hij dikwijls samenkwam. In 1874 reisde hij door den Soedan, waar hij kennis maakte met denEngelschen gener. Gordon. Van 1876 tot 1878 vertoefde hij in zijn vaderland. In 1878 noodigde Gordon hem uit, weer naar Egypte te komen, waar de Engelsch- man den toen nog pas 22 j aar ouden Oosten rijker benoemde tot gouverneur van de Soe- daneesche provincie Darfoer. Beleidvol streed hij tegen de religieusen opstand der steeds verder opdringenden aanhangers en volgelingen van de Mahdi. Na de catastrophe van de Engelsche troepen en den moord op Gordon moest Slatin zich op 24 December 1883 aan den Mahdi overgeven. Elf verschrikkelijke jaren heeft Slatin in gevangenschap van den Mahdi en diens op volger doorgebracht. In zware ketenen werd hij op alle krijgstochten van den Mahdi en diens opvolger Abdullahi meegesleept. Op 20 Februari 1895 slaagde eindelijk een der vele door zijn vrienden voorbereide pogingen om te ontvluchten. Als overste trad Slatin, vereerd met den Pasha-t-itel, in dienst van het Anglo-Egyp- tische leger. Tijdens den in 1898 door Lord Kitchener georganiseerden veldtocht tegen den Mahdi, waarbij deze tenslotte definitief verslagen werd, was Slatin chef van den militairen berichtendienst. Hierna trad hij in Anglo-Egyptischen gouvernementsdienst, om echter bij het uitbreken van den oorlog in 1914 naar Oostenrijk terug te keeren. Hij deed afstand van al zijni Engelsche ti tels en waardigheden en nam tijdens den ooi- log de leiding op zich van de zorg voor de krijgsgevangenen, die georganiseerd was door het Oostenrijksche Roode Kruis. Zijn avonturen heeft Slatin Pasha, die in 1906 in Oostenrijk den titel van „Freiherr" kreeg, neergelegd in een boek „Vuur en Zwaard in den Soedan". DE VERKEERSSTAKÏNG TE HAMBURG GEëINDIGD. HAMBURG, 4 Oct. (Wolff) De bindendver klaring van de arbitrale uitspraak heeft een snel einde gemaakt aan de Hamburgsche ver- keersst-aking, welke drie dagen heeft geduurd Het verkeer wordt heden weer hervat. HINDENBURG DANKT. RADIOREDE VOOR ALLE DUITSCHE ZENDERS. BERLIJN, 4 October. (V.D.) De toespraak, welke de Rijkspresident Dinsdagavond voor de radio heeft gehouden om te bedanken voor de hem ter gelegenheid van zijn 85sten verjaardag overgebrachte gelukwenschen en bewezen attenties, heeft den volgenden tekst: „Op mijn 85sten verjaardag zijn mij uit alle deelen des Rijks en ook van Duitschers aan gene zijden onzer grenzen zeer vele ge lukwenschen geworden. Al deze groeten en giften van groot en klein, van rijk en arm, hebben mij diep geroerd. Ik heb deze vele be wijzen van persoonlijke attentie tegelijker tijd toegejuicht als bewijs van trouwe va- derlandsche gezindheid en verbondenheid. Met bijzondere voldoening heb ik er ook ken nis van gekregen dat de oproep van het Hindenburg-fonds, hetwelk mijn oude oor logsinvalide kameraden en hun nagelaten betrekkingen in geval van nood tot nu toe zoo zegenrijk heeft geholpen, goeden weer klank heeft gevonden en nieuwe middelen te dien einde heeft, doen binnenkomen. Op deze wijze dank ik dan heden van ganscher harte allen, die mij hebben bedacht, die in mijn geest velen behoeftigen hulp hebben gebracht en die mij door de gelofte van trouwe medewerking aan den wederopbouw van het vaderland hebben verheugd. Wij staan voor moeilijke taken. Naar buiten worstelen wij voor onze vrij heid en ons recht; in het binnenland om werk en brood. Zooals steeds zal mijn doel zijn als rechtvaardig zaakwaarnemer van het geheele volk boven de partijen staande alle Duitschers te dien einde te vereenigen. Ik bouw daarbij op het gezond verstand van het Duitsche Volk, welks geschiedenis leert dat't zich ook in vroeger tijden van nood en ge vaar eensgezind achter een krachtige en door nation alen wil bezielde leiding heeft gesteld. Het gaat niet om de beschouwing en wen- schen van personen, groepen en partijen, het gaat om het Vaderland, het gaat om Duitsch lands toekomst. Deze te dienen, voor haar offers te brengen, moet de wil zijn van iede- ren Duitschen man. van iedere Duitsche vrouw. Wie in deze erkenning aan mijn zijde staat en mij helpt, heeft mij de beste ver- jaarsvreugde bereid. In dezen zin: Voor waarts met God". Deze woorden zijn weergegeven door een gramofoonplaat en door alle Duitsche zen ders verspreid. De trots van Saint-Nazaire. In vier dagen naar New York. Onze Parijsche correspondent schrijft ons uit Saint Nazaire: Iedereen praat er van „hem", en van „hij" In het hotel, in de restaurants, in de cafés hoort men slechts spreken over .-hem". Men had ons van te voren gewaarschuwd, ten einde domme vragen te voorkomen en voor woedende antwoorden vol verontwaardiging te worden bespaard: „hij", dat is de nieuwe super-Ile de France, dat is het onderwerp van de gesprekken, „hij" is dag en nacht- in aller gedachten; 's morgens en 's avonds gaat de bewoner van Saint-Nazaire kijken hoe ,.hij" weer een stukje is gegroeid. Ah, meneer is journalistdan komt meneer zeker voor „hem", zoo lispelde de portier, zoodra we inschreven op het regis ter. „Jean, breng dadelijk de bagage van me neer bovenmeneer komt voor „hem".... (extra beleefde buigingen). De kamerknecht de schoenenpoetser, de etagekellner, de lift boy de grooms; in vijf minuten wisten ze dat we voor „hem" kwamen; vandaar extra vlugge en extra correcte bediening: iemand die speciaal naar Saint Nazaire komt voor „hem" heeft recht op buitengewone conside raties. En dat alles is volkomen begrijpelijk. Vraag maar eens aan een Rotterdammer, hoe hij heeft meegeleefd met de reparatie van de „Paris", hoe fier hij is op zijn prach tige dokken, en dan zult ge begrijpen dat de bewoner van Saint Nazaire trotsch er op is dat hier de grootste oceaanstoomer bij de erven Penhoët, in opdracht van de Com pagnie Générale Transatlantique wordt ge bouwd. Ziet u, dat ze hier alleen maar van „hem" praten, dat komt omdat hij nog geen naam heeft en 't voor een ieder nog een ge heim is hoe onze nieuwe oceaanreus zal heeten, zoo vertelde onze geleider ons, toen we op weg gingen naar de erven. In vak kringen duiden- we hem aan met. T 6. maar eerst op het laatste nippertje, één dag voor de romp te water wordt gelaten wordt de of ficieele naam vastgesteld; we zullen dus nog een paar dagen geduld moeten hebben. Wel licht dat de regeering in die laatste vergade ring ook een woordje meespreekt om een naam te kiezen, want ze heeft geweldige sub sidies verleend om dit schip te bouwen.... De ingenieur trok me bij een mouw en noop te me stil te staan; daar. voor ons, geweldig hoog opstekend de dreigend stalen romp van het zeekasteel. Op den bovenrand ar beidden een paar werklui: ze leken op kleine poppetjes. En daar zwenkte ineens weer een van de enorme armen van een kraan en een zware stalen bout zweefde door het luchtruim en liet zijn last neer in de holte tusschen de hooge wanden. Als machtige muziek klonken de honderden hamerslagen op stalen wanden. Het is bijna angstig om te zien zoo'n gevaarte dat over enkele dagen zal worden losgelaten om af te glijden in het water. Het was op 26 Januari 1931 dat we het schip op stapel zetten. En als u ziet waar we aan toe zijn, dan kunt u wel begrijpen dat we niet hebben stilgezeten. Maar er valt nog heel wat te doen Ja, zegt u dat welmaar toch komt het schip medio 1934 in de vaart. Toch is er al héél wat gedaan. De T 6, „hij", zooals we hier zeggen heeft een lengte van drie hon derd en dertien meter. Misschien zegt u dat nog niet zooveel, maar dat beteekent dat de voorsteven midden op de Place de la Concor de zou komen, wanneer we het konden neer leggen in de Rue Royale, met zijn achter steven tegen het hek van de Madeleine. Al leen zou die breede straat toch niet breed genoeg zijn. want de T 6 telt een breedte van zensendertig meters. Wat de hoogte betreft twee en vijftig meters. Door een stalen deur waren we „binnen getreden". Héél in de hoogte het daglicht en rondom ons, in een gedreun van hamersla gen, honderden werklieden, dravend en zwoe gend, als ratten opklimmend tegen steigers en ladders. Hoeveel ton? brulden we in het oor van den ingenieur, Zeventig duizend tonhetgeen dus beteekent een gewicht van zeventig millioen kilos. Hij zal worden gedreven door vier elec- trische motoren, elk van 40.000 P.K., in to taal dus 160.000 P.K. verdeeld over vier as sen. dus mot vier schroeven. We rekenen met volle belasting op een minimum snelheid van 23 knoop, zoodat, waar hij tusschen La Hève en New-York in dienst wordt gesteld, de reis zal worden volbracht in 107 uur of vier dagen en elf uren. We liepen maar steeds voorter scheen geen einde te komen aan onze wandeling tusschen de stalen wanden. Kijk, hier on geveer, zoo ging onze geleider verder, komen de neven-machines, ik bedoel de turbo-dy- namos voor de liften, voor de verlichting, de ventilatie, de keukens enz. Tien liften voor de passagiers en twee speciaal voor de in genieurs-mecaniciens, die in drie seconden de dertig meters moeten kunnen klimmen, tusschen hun hutten en de machines. De ventilatoren verwerken drie millioen kubieke meters lucht per uur. En voor hoeveel passagiers wordt het schip ingericht? Voor twee duizend vijfhonderd, van wie 800 eerste-klassers. Daarbij komt dan natuur lijk het personeel, in totaal 1400 man, zoodat het schip op het vervoer en onderhoud van vier duizend man op elke reis wordt inge richt. Dat wordt een heele water-verplaat sing Nou en ofMisschien heeft u het nog niet gezien, maar we hebben, toen we het op stapel zetten, de heele haven van Saint- Nazaire moeten „uitbreken" om het nu over enkele dagen te water te kunnen laten. In Le Havre begint men over enkele weken reusachtige werken om de entrée van de ha ven daar te verbroeden, want anders zouden we nooit binnen kunnen komen. Maar het is hier niet alleen zoo. want in New-York is geen van de pieren hoog en groot genoeg om „hem" te ontvangen, wanneer hij aan de monding van de Hudson komt en zoo begint men ook daar de noodige werken. En hoeveel kost dat schip? Dat is moeilijk te becijferen.... alleen kan ik u zeggen, dat er alleen al met salaris sen. wanneer men de speciale havenwerken welke voor het in dienst stellen noodig wa ren, in Saint Nazaire en in Le Havre in aan merking neemt, enkele honderden millioe- nen zijn gemoeid. Natuurlijk komt de Staat voor een groot deel in de geweldige kosten 1 tegemoetmaar. ik hoef u er wel niet op te wijzen van welk 'n geweldig belang, vooral ook moreel, het voor ons land is om in de concurrentie met andere landen zoo'n reus m de vaart te brengen. We verlieten het enorme, speciaal voor do T 6 gebouwde dok leen dok groot genoeg om zoo'n reus te bouwen bestond natuurlijk niet) en onze geleider troonde ons mee naar een van de bureaux om ons de teekeningen te la ten zien. We zullen ons thans nog niet wagen aan een beschrijving van de luxueuse inte rieurs, zooals die uitsluitend door Fransche kunstenaars zijn ontworpen. Twee jaren scheiden ons nog van het historische oogen- biik dat dit zeekasteel in de vaart komt, maar niet alleen in Saint Nazaire. doch in Parijs, in den faubourg, en in do spinnerijen in het Noorden, en in de fabrieken van Saint Etienne wordt nu al met koortsachtiger ijver gewerkt voor „Hem". Duizenden en dui zenden ontkomen nu reeds door „hem" aan werkloosheid en gebrek. Mot begrijpelijke fier heid kan men dan ook over enkele dagen oen paar meter blauw-wit-rood hijschen op den stalen romp. HENRY A. TH. LESTURGEON. NIEUWE BRUGGEN OVER DEN RIJN. BIJ MAXAU EN BIJ SPIERS. BERLIJN. 4 Oct. (V.D.) Onder voorzitter schap van den Rijksminister voor het Ver keerswezen werd heden een bespreking ge houden, waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers van Baden. Beieren, de Rijksspoorwegen en de betrokken Rijksbu- reaux, naar aanleiding van de plannen om twee nieuwe bruggen te bouwen over den Rijn bij Maxau en bij Spiers. Alle betrokken instanties gaven den wensch te kennen, dat de beide bruggen tot stand zouden komen en dat met den bouw zoowel bij Maxau als bij Spiers gelijktijdig zou worden begonnen. Getracht zal worden den bouw zoo noodig te financieren uit het werkverschaffingspro gram. SPOORWEGONGELUK IN POLEN. WARSCHAU. 4 October (Reuter). In den afgeloqpen nacht is tengevolge van een verkeerden wisselstand een personentrein op een stilsiaanden goederentrein geloopen. waardoor 24 personen licht werden gekwetst. DE SLACHTOFFERS AAN DEN C.RAN CHACO. ASUNCION. 4 October (Router). Sedert het uitbreken van de vijandelijkheden met Bolivia zijn aan de zijde van Paraguay, vol gens de officieele cijfers, 250 manschappen gedood en 830 gewond. MEXICO CONTRA DEN PAUS. MEXICO. 4 October (Reuter)De Kamer heefit een resolutie aangenomen, waarin ver zocht wordt aan den president Rodrigucs, aartsbisschop Ruiey Fiores. Pauselijk legaat uit het land te zetten, aangezien deze de jongste Pauselijke encycliek inzake den re ligieusen toestand in Mexico, heeft verde digd. Naar Reuter verneemt heeft president Ro driguez gelast, dat de pauselijke legaat, aarts bisschop Ruis y Fiores, uit het land moet worden gezet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. geregeld persen, 'smorgens afgehaald, 's avonds bezorgd. PRIJS f 1,«— VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtitraat 5 a Telef. 10771 ONZICHTBAAR STOPPEN AGENDA Heden: Concertzaal: Kunst aan het Volk. Concert door het Nederlandse!) Kamerorkest o. 1. v. Otto Glasstra van Loon. 8.15 uur. Remonstrantenhuis: Ver. v. Spiritisten Harmonia I en H. Lezing mevr. Alblas-Rutel 8.15 uur. La Gaité, Raaks 13, Cabaret dancing 812 uur. Luxor Sound Theater: „Tropenkolder" en uitgebreid voorprogramma. 8.15 uur. Cinema Palace: „De Gravin van Monte Christo". Op het tooneel: Lola en clay. Ta lent and Comedy. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ein Lied, eln Kuss, ein Madel" geprolongeerd. Op het toonccl: Andy en Caroil, Dancing Fools. 7 en 9.15 uur. Kr astzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlcmsche beel dende kunstenaars. 10—7.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Aerdenhout: Gcb. Rel. Kring: Cursus dr. van Senden over Cultuur en culturen. 8 uur. DONDERDAG 6 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Volksuniversiteit. Lezing D. van Staveren. La Gaité, Raaks 1—3, cabaret dancing 8—12 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlcmsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Lisse: Groote kortebaandraverij. Ker- messe d'été. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duvm en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378 Firma H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6 Tel. 10354.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5