Tegen ïepenziekte geen geneesmiddel. STADSNIEUWS PAST OP VOOR deze VERSCHIJNSELEN! ABSORBINE J* HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 OCTOBER 1932 Bestrijding moet met ieders medewerking geschieden Energieke maatregelen van regeermgswege. In een vorig artikel over de iepenziekte hebben wij gezien, dar., voorwaarde voer een doeltreffende bestrijding in een bepaalde streek is. dat alle eigenaren van iepen hier aan medewerken. Ruimt niet elkeen tijdig zijn doode en stervende exemplaren op en maakt hij daarbij de schors niet onschadelijk dan zal men in zoo'n streek de iepenspin.- kevers (de overbrengers van de ziekte) en dus ook de ziekte zelf. nimmer de baas wor den en dan is bijna alle moeite van anderen vergeefsch. Men krijgt dan den ontmoedigenden toe stand, dat overal verspreid nog doode of bijna doode iepen staan, dat bij boerderijen en elders groote of kleine partijen ongeschild iepenhout blijven liggen, die aile even zoovele besmettingshaarden zijn. Dit is dan ook aanleiding geweest tot he' in het leven roepen van het KB. van 13 April 1930. St'ol. nr. 141, laatstelijk gewijzigd bij K.B. van 28 Maart 1931. Stbl. nr. 136. Op grond hiervan kunnen de eigenaren van iepen en van gevelde, ongeschilde iepestam- men gedwongen worden hun stervende en doode iepen binnen een bepaalden termijn te vellen en de schors onschadelijk te maken. Het Staatsboschbeheer en de Plantenztek- 'tenkundige Dienst zijn belast met de opspo ring en de Minister van Economische Zaken en Arbeid wijst de te vellen iepen of het op de stapelplaatsen voorkomende ongeschil de iepen'hout aan. Dit opsporingswerk zal ook dit jaar in den tijd, dat de ziekte het best is waar te nemen, d.i. in den nazomer en den herfst weer ter hand worden genomen. Vooral die streken waar groote belangen op het spel staan, zullen zooveel mogelijk stelselmatig worden gezuiverd. De te vellen iepen, worden in den regel dooi de ambtenaren, zooveel doenlijk na overleg met de eigenaren, van een merkteeken voor zien. Na eenigen tijd ontvangt de eigenaar een aangeteekenden brief van den Minis ter met de mededeeling, dat de gemerkte iepen vóór een bepaalden datum moeiten zijn opgeruimd en de nader aangegeven maat regelen getroffen. De burgemeesters zijn be last met het toezicht op de naleving van de voorschriften en mocht iemand nalatig zijn dan volgt proces-verbaal en kunnen de voorgeschreven maatregelen op kosten van den nalatige van gemeentewege worden uit gevoerd. Alhoewel van Regeeringswege reeds veel is gedaan om de iepenziekte onder de knie te krijgen (in 1931 werden pl.m. 26.000 iepen voor velling aangewezen!) en reeds vele ge meenten, polderbesturen e'n particulieren hierbij groote hulpvaardigheid hebben be toond, zal een volledige, afdoende 'bestrijding over bet geheele land toch eerst" mogelijk zijn, wanneer alle bezitters van iepen hun volle medewerking verleenen. Laten zij be seffen, dat zij aan de gemeenschap verplicht zijn dat hun eigen belang medebrengt, de Regeering te steunen in haar pogingen om de ziekte te bestrijden. Deze steun behoeft slechts te bestaan ba het tijdig opruimen van zieke iepen en het dadelijk ontschorsen of ge durende ten minste 3 maanden onder waiter gedompeld houden van gevelde exemplaren. Vjoral in de gebieden waar de iepenziekte nog slechts weinig voorkomt, kan Jdig ingrijpen nog veel worden gered. Dubbele waakzaamheid is hier geboden. Het is nu de tijd die boomen die dezen winter geveld moeten worden te merken als de bladeren zijn gevallen, is het vaak moeilijk zieke boomen van gezonde te onderscheiden. De vraag dient te worden gesteld, of be strijding met scheikundige middelen cok mogelijk is. Immers voor bestrijd in: van zoo vele plantenziekten wordt van velerlei stoffen (koperverbindingen, zwavel) met goed ~:vo!g gebruik gemaakt en het z«'i "V zeer groote beteekenis zijn, als ook de iepenziekte door bespuiting, bestuiving of met op andere wijze -gewende scheikundige middelen bestreden kon worden. He: behoeft geen betoog, dat het v-an greote beteekenis zou zijn. als een dergelijk mitral met gerustheid aan hen. die hun iepen be houden willen, kon worden aanbevolen. De schimmel, die de iepenziekte veroor zaakt. groeit, echter in het hout en is dus nu van buitenaf door bestuiven of bespuiten te bereiken. Bij het behandelen van de boomen d:or middel van inspuitingen moet de boom beschadigd worden (ga'en baren), wat gevaarlijk is daar het aaneliding geeft t-ot rotting, terwijl gebleken is. dat men toch de schimmel niet bereikt en deze dus niet kan dooden. De zeer vele pogingen, die van verschil lende zijden aangewend zijn om iepenr.akte met scheikundige middelen te bestrijden, hebben dan ook tot nu toe geen enkel re sultaat opgeleverd. In de jaarverslagen van den Plantenziekten kundigen Dienst zijn uitvoerige m edel relin gen opgenomen over de genomen proeven, welke mededeelingen in de putolicalties van het Iepenziekte-Comité zijn overgenomen, zoodat daaraan op ruime schaal bekendheid is gegeven. Toch zijn deze feiten nog niet doorgedron gen tot allen, die daarbij belang hebben. Vandaar, dat hier nogmaals met klem wordt aangeraden nielt in te vaan, op welke as.V-bieding ook van een middel, dat bestrij dingsmiddel tegen de iepenziekte heet. te zijn, want in geen enkel geval heeft men met uitwendige of inwendige middelen behan delde boomen, die door de iepenziekite waren aangetast, kunnen behouden. Verscheidene gemeenten, die eenlje door de uitvindingen sterk aanbevolen midd-'en soms. op. vrij. groote schaal, hadden to eg"? ast, zijn daarmede opgehouden wegens he,, uit blijven van een gunstig resultaat. Allen an deren, zoomede wat en-schappen, polders en particulieren bezittei-s van iepen, zij aange raden, niets voor deze waardelooze middelen ■uit te geven. Daar het toepassen van scheikundige mid- d'/.en voor de boomen gevaar kan ople :.n, is het gewenschlt. dat men alvorens op aan biedingen van dergelijke middelen in te gaan. het advies van het Iepenziekte-Comité of van den Plantenziekenkundigen Dienst te Wageninigen iniwönt. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Cobelius, Madoera- straat 10, actetasch; G-raskamp, Rollandstraat 67, broche; Jappe, Assendelvei-straat 1, bad- schoentje; Slos. Kleine Houtstraat 55, kin dercape; Bottelier, Gouw Wetering 10, cein tuur; Valk, 2e Zuidpolderstraat 47, gyrnn. schoenen; Menning, Sparrenlaan 3 Bentveld, geld; Ververs, Brouwersstraat 55a, geit; De Vos, Brouwersstraat 10, jongensjas; v. Wun- nink, Schagchelstraat- 13, hond; Kennel Haer- lem, Regentesselaan 42, kat; v. Alphen, Nijl- straat 29. klompen; v. d. Pol, Oranjeboomstr. 26, lint; Oomen, Wald. Pyrmontst-r. 30 rood, medaillon; Burgers Javastraat 39. portemon- naie; Sikking, Pi-es. Steynstraat 61, idem; Consent. Scheepersstraat 17. rijwiel; Reemer. Bilderdijkstraat 10, regenjas; Lodewijks, Ruys daelstraat 28, riem; Caenen, Adr. Stoopplein 10, Overveen. damesring; Hakkenbroek, Bil derdijkstraat 29 rood. riem; Meegdes. Ged. Raamgracht 1 slinger van auto; Hardenberg. Lootsstraat 11, schriften; Woudenberg, v. Oos ten de Bruynstraat 175 rood, Lipssleutel; Dus- schoten, Mr. Cornelisstraat 4 rood. tasch; Goedhart Wald. Pyrmontstr. 54, vulpotlood. KERK EN VREDE. Het winterprogramma van „Kerk en Vrede" te Haarlem luidt als volgt: Donderdag 20 Oct.: Fedde Schurer. Vrijdag 18 Nov. Ds. P. D. Tjalsma Remonstr. pred. te Leiden. Dinsdag 14 Febr.: Ds. P. Stegenga Luth. pred. te Amsterdam. De onderwerpen worden nader bekend ge maakt. OPMERKINGEN VAN LEZERS. RADIOSTORING IN DE GENERAAL DE WETSTRAAT Eén onzer lezers uit de Generaal De Wet straat klaagt over de radiostoring in deze straat, die nu al zoo lang duurt. De vorige week Donderdagavond kwart voor zeven was het zelfs zóó erg. dat hij het toestel moest afzetten. Hij wekt zijn medebewoners radio liefhebbers op. om te trachten de veroorza kers van deze storingen op te sporen, ten einde van die plagerij verlost te worden. Het is aan klager bekend, dat iemand in de Ge neraal De Wetstraat met een electrisch ap paraat werkt. Die storing kan verholpen wor den, maar mocht die man de kosten daar van niet kunnen betalen, dan zou onze lezer in die straat een inzameling willen houden, om hem tegemoet te komen. Hij roept daar toe de hulp van zijn medebewoners in, opdat de storing voorbij is voordat het wintersei- zoen komt. NED. VEREEN VAN HUISVROUWEN. Voor de maand October heeft de afd. Haar lem der Ned. Vereen, van Huisvrouwen het volgende programma opgemaakt. Maandag 10 October: lezing van Herman Poort, uit Groningen, over ..Letterkundige schoonheid van den Bijbel" (Nieuw Testa ment). In de Tuinzaal van Brinkmann. Woensdag 19 October: excursie naar de telefoon-centrale in Haarlem. Vrijdag 21 October: Bijeenkomst inzake het Flatgebouw. In gebouw Zang en Vriend schap. Dinsdag 25 October: feestelijke viering van het 20-jarig bestaan der Ned. Vereen, van Huisvrouwen in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. Voorts zullen de leden in de gelegenheid worden gesteld tegen gereduceerden prijs de voorstelling bij te wonen van Elisabeth van Engeland", door de N.V. Vereen. Rett. Hofstad toon eel, dir. Cor van der Lugt Melsert. op Woensdag 9 November. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. In vervolg op de Driedaagsche Conferentie tot Verdieping van geestelijk leven, die van 2022 Sept. hier ter stede gehouden werd. heeft het comité besloten ook dezen winter wederom wekelijks opwekkingssamenkomsen te houden in de Broederkerk Parklaan 34. Ook thans hebben pi-edikanten en evangelis ten van verschillende gezindten hunne me dewerking toegezegd. Donderdag 6 October zal de bekende ziekenbezoeker, de heer I. Kuyper uit Bilthoven de bijeenkomst leiden. TOONEELVEREEXIGING „NIEUW LEVEN" De geheelonthouders tooneelvereeniging „Nieuw Leven" heeft voor het komende sei zoen een uitgebreid programma samenge steld. In den Jansschouwburg worden opge voerd: ..Onder één Dak" op 12 en 13 October. ..De Zeven sleutels van Baldpate" op 7 en 8 December, „Kopper en Co." op 25 en 26 Ja nuari. „De Ideale Vrouw" op 3 en 4 Mei. In de gemeentelijke Concertzaal worden gehouden op 12 November een balavond, op 25 Februari een bal-masqué en op 1 April een programma dat nog nader zal worden medege deeld. VROUWENGEVANGENISSEN IN AMERIKA. Op Donderdag 13 October a.s. zal mej. mr. dr. S. C. Lekkerkerker te Amsterdam in de Theosofia Stichting alhier voor de leden der afdeeling Haarlem en omstreken en intro- ducé(e)s) der „Ned. Vereendging voor Vrou- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. De voeten jeuken en branden, de huid tus- .schen de teenen barst of men ziet kleine, witte blaartjes en een droge, hoornachtige huid. Dit is een waarschuwing! Verwaarloost deze verschijnselen en ge loopt het risico later met pijn te loopen en een ernstig voeteuvel te krijgen. Gebruik onmiddellijk Absorbine Jr. Het bestrijdt de vergiftige kiemen die voeteuvels veroorzaken. Geneest de pijnlijke plekken voorkomt ver dere infectie. .Absorbine Jr. heeft bovendien al jarenlang pijnlijke spieren, kneuzingen, brand en snijwonden, verstuikingen en schaafwonden genezen. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beulingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. wenbelangen en gelijk staatsburgerschap" een lezing met lichtbeelden houden o.er het onderwerp: „Wat de vrouwen in Amerika van de vrouwengevangenissen maakten". FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 4 October 1932. 1. P. J. Regeer, Directeur American Hotel, wonende te Volendam. Curator Mr. H. Bogaardt, alhier. 2. J. Koopman, café- en hotelhouder, wonende te Aalsmeer. Curator Mr. P. Tideman, alhier. 3. Jan A. Kemp. rijwielhandelaar en tuin der. wonende te Vijfhuizen, Haarlemmer meer Curator Mr. W. de Rijke, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven werden de failissementen we gens gebrek aan actief van: 1. De Handelsvennootschap onder de firma Visser en Andringa, gevestigd te Haar lem en hare firmanten H. Visser, wonende te Haarlem, en J. Th. Andringa wonende te Haarlem. Curator Mr. Dr. W. P. Vis, alhier. 2. J. Luppens, wonende te IJmuklen-Oöst. Curator Mr. F. M. Hagemeyer alhier. 3. J. Nijman wonende te Beverwijk. Curator Mr. Dr. A. van der Flier te IJnaui- den-Oost. 4. De Vennootschap naar Engelsch récht Mooy-Brothers gevestigd te Haarlem. Curator Mr. J. I-I, J. Simons alhier. 5. G. J. van der Wijden, wonende te Haarlem. Curator Mr. B. E. van Tijn alhier. 6. N.V. Scheepsekploitatie Mij. „Amster dam" gevestigd te IJmuiden. Curator Mr. Dr. W. P. Vis alhier. 7. M. Lammers, wonende te Haarlem. Curator Mr. Dr. W. P. Vis. alhier. 8. H. H. M. Marmené, wonende te Haar lem. Curator Mr. Dr. W. P. Vis. alhier. 9. W. de Groot, wonende te Haarlem. Curator Mr. F. J. D. They se, alhier. Geëindigd zijn de failissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1. J. Horn, wonende te Haarlem. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. 2. G. Eveleens Kzn., vroeger wonende te Aalsmeer, thans te Rijk. Haarlemmermeer. Curator Mr. J. van der Vegt, alhier. 3. J. Bierman wonende te Oosthuizen Curator Mr. L. V. Hoog. alhier. WIE NIET HOOREN WIL, MOET VOELEN. DUITSCHLAND SPANT ZICH EEN EIGEN VALSTRIK. Het Comité voor Economisch Verweer, waarbij de voornaamste landbouworganisaties en de Ned. Zuivelbond zijn aangesloten, heeft met vertegenwoordigers der centrale in- dustrieele organisaties een conferentie ge houden. waarin een commissie van drie leden benoemd is, om een boycot van Duitsche goederen te overwegen. De vergadering was van gevoelen, da; middelen, welke tot dus verre ongebruikelijk waren, thans in ernstige overweging dienden te worden genomen. Het Handelsblad herinnert er nog aan. dat Italië reeds voor de onderhandelaars er :.sn kwamen represaille.? genomen heeft in den vorm van een devlezenverordening, die den uitvoer van Duitschiand naar Italië practised onmogelijk maakt. De delegatie, die in Den Haag geen succes had is daarom direct door gereisd naar Rome, hoewel men eerst naar Parijs zou gaan. Want de Tsjechische in dustrie staat klaar om de Duitsche te ver vangen. Voeg daarbij het bericht, da: de Britsche tentoonstelling in Kopenhagen een groot suc ces is geworden en er groote orders in Enge land geplaatst zijn. alsmede in enkele andere landen behalve natuurlijk DuLischland, dan is het duidelijk, hoe Freiherr von Braun hier Duitschiand zelf den strop omknoopt. CONTRACTWIJZIGING IN DE STEEN INDUSTRIE. Alle fabrikanten, aangesloten bij de col lectieve arbeidsovereenkomst in de steen industrie aan de groote rivieren, hebben naar de N. R. Ct. meldt, aan de arbeiders- orga nisaties medegedeeld, dat zij het bestaande contract niet wenschen te continueeren. Zij willen zocfwel in de loonen als in de an dere arbeidsvoorwaarden wijzigingen aange bracht zien. LANGS DE STRAAT. Lichamelijke Opvoeding T ableau. „Hcerejee!" sclyok de karrevoerder zich plotseling dood, toen hij uit de deur stappen de, plotseling het tableau zag, dat zich mid den in de overvolle Kalverstraat om zijn paard en kar, maar vooral om zijn paard ontwikkeld had. Het paard was meer een ge wone sleepersknol. met zware pooien en een goedigen, hangenden kop, en net- zag eruit, of het met tuig en kar en al geboren was en of het er het liefst van alles ook mee begra ven zou worden. Zoo was het heelemaal een trekbeest geworden, zoo zat het trekken nu nog, terwijl het rustig voor zich uit stond te staren, in de houding Het was een best paard en een braaf paard, "en ae oogen achter de oogkleppen keken wel vriendelijk, maar het was een paard zonder veel charme. Niette min was er nu een dame, een juffrouw, een vrouwmensch gekomen, dat in dat paard zijn nog onontdekte charme ontdekt had. en er gansch en al van onder den indruk was ge komen. Midden in de Kalverstraat stond ze compleet met het paard te vrijen, en dat was de reden, waarom de karrevoerder. die veel in zijn leven had meegemaakt, maar dat nog niet, zoo doodelijk onthutst „Heerejee!" zei. „Zoo lief" fleemde de dame tegen het paard, en lei haar blozende wang met een teeder gebaar tegen den paardekop. ..O, wat- lief!" En streelde den knol over den neus. ..Zoo verschrikkelijk Hef!" En lei een hand. die trilde van verteedering om dc- slordige manen van den paardenhals. „Ach. watte lieve paardje!" Nu moet tot de eer der dame gezegd wor den. dat ze er werkelijk aardig uit zag. Waar schijnlijk kwam ze net. tot haar kruin ge vuld met romantiek, uit één der vele Kalver- straatsche bioscopen en had daar ook een juffrouw gezien, die lief deed tegen een paard, en bij zichzelf overlegd, da; het een origineel idee was. en dat zij tegen zoo'n paardenkop ook lang geen slecht figuur zou slaan. Waarschijnlijk ook was het een kor date dame. met het noodige zelfvertrouwen om een dergelijk hachelijk idee uit te voeren, en datzelfde zelfvertrouwen was het- tien tegen één. dat de vertooning bovendien voor het grootste deel nog slagen deed. De heele mannelijke helft van de Kalverstraattrotters bleef staan, en keek om. terwijl de stom van de juffrouw helaas tegen het paard, en niet tegen hen teeder trillerde: „Zoo lief! Zoo lieve beessie!": en de één na den ander voelde rillers van teleurstelling langs zijn rug gaan omdat de poezele hand van het joffer- tje zich met dat oneindig teedere gebaar tekens weer herlei op een stommen paarden kop, en niet.De heele vrouwelijke helft van de Kalverstraat bewees eveneens door haar gedrag, dat de zoo inderhaast door de dame in elkaar gezette vertooning er nog niet zoo naast was, en stond, getweeën ve nijnig smoezelend voor winkels over „zoo'n aanstelster" het te betreuren, dat ze niet zelf op het idee waren gekomen. En het was alleen de onschuldige oorzaak van het- heele geval, dat door verregaande onverschilligheid en koelheid maakte, dat het geval niet voor honderd procent een suc ces voor de ondernemende dame werd. Het beest stond erbij, alsof er hem een vlieg op den neus kriebelde, die hem niet hinderlijk genoeg was om af te schudden, keek met starende, slaperige oogen voor zich uit en langs do juffrouw heen, en werd steeds stug ger, naarmate de juffrouw exuberanter werd Het. grinnikte misschien inwendig een beetje om de dame. en om de meneeren en de me vrouwen in de Kalverstraat, die zoo kostelijk reageerden op het malle gedoe, en boette er waarschijnlijk een volgend kleinigheidje van zijn vertrouwen' in het gezond verstand van de menschheid bij in. Maar met de kalmte, hooger staande wezens eigen, liet het de 1uf- frouw begaan, tot het er genoee van had. en nieste toen. gemeen en verraderlijk, maar doeltreffend, don geweldigsten paardennies. dien ik ooit- gehoord heb. zoodat. de juffrouw vrijwel weggeblazen werd. En toen zijn baas nog eens „Heerejee"! zei. en op den bok klom. wierp het hem een knip oog van verstandhouding toe over zijn lan gen paardenrug, zette zijn voorpooten schrap, en trok aan, de Kalverstraat. de juffrouw en de menschelijke dwaasheid ach ter zich latend. W. T. OOK DE WOLHANDEL VRAAGT VRIJHEID. VOOR EEN OPLEVING ZEER VATBAAR. Te Amsterdam wordt een internationale wolhandelsconferentie gehcuden. die door den heer Gottfried H. Crone. voorzitter van de Kamer van Koophandel geopend is. Ter conferentie is gebleken, dat bij een eventueele opleving de wolhande! daarvoor allereerst va; baar is. doch algemeen was men van oor deel, dat dan alle kunstmatige belemmeringen dienen te verdwijnen. Er is een commissie be noemd. die zal onderzoeken wat in den geest van Oslo of Ouchy in dit opzicht gedaan kan worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. e/ ii0?0 MARKTNIEUWS PURMEREND. 4 Oct- 1932. Kaasaanvoer 36 stapels kleine, f 23.50 a f 24 per 50 K.G. Boteraanvoer 1990 K.G.. prijs f 1.35 a f 1.55 per K.G. Vee. 850 runderen, waaronder zijn 475 vette en 75 stieren. 17 paarden f 60 a f 130 per stuk. 86 vette kalveren f 0.60 a f 0.68 per K.G. 220 nuchtere dito f 6 a f 19 per stuk. 233 vette varkens f 0.25 a f Ó.32 per K.G. 41 magere dito f 5 a f 13 per stuk. 240 biggen f 5 a f 8 per stuk. Kuikens f 0.65 a f 2 per stuk. 272 ganzen f 3.50 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 4.85 a f 5.35. Vette koeien prijshoudend f 0.66 a f 0.72 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend f 90 a f 140 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend f 140 a f 230 per stuk. Open zweminrichtingen Dc Haagsche de Haarlemsche de Anisterdamsche Zorg voor het water De nieuwste inrich ting niet op dc hoogte van haar tijd Dezer dagen was ik in de gelegenheid het nieuwe zwem- en lucht bad te Amsterdam te bezichtigen. In de laatste jaren zijn in ons land op tal van plaatsen nieuwe open zwem inrichtingen gesticht. Waar men gebruik kan maken van open wateren en plassen, waarvan bij onderzoek gebleken is. da', het water aan de chemische en bact uiolo sclie eischen voldoet, die aan zwemwater mogen en moeten worden gesteld, is zoo'n inrichting gewoonlijk hoogst eenvoudig geconstrueerd. Paalwerk, perrons en kleedcellen, alles van hout vervaardigd, bij den ingang een aar dig administratiegebouwtje. ziedaar een zwemschool, zooals wij ze bij tientallen aan treffen. Pas de laatste jaren zijn eenige toe gingen gedaan om inrichtingen te ontwer pen van meer duurzamen aard: immers houtbouw is schijnbaar goedkoop, maar in werkelijkheid heel duur voor werken die vol op van alle mogelijke weersinvloeden te lij den hebbcv.. Zü vereischen een onalgebrokiAi en zorgvuldig onderhoud en blijven boven dien hygiënisch altijd de mindere van die welke in beton en metselwerk zijn opgetrok ken. Van het laatste type zijn inrichtingen gebouwd eerst in den Haag. vervolgens in Haarlem en thans ook in Amsterdam. Het spreekt vanzelf, dat in zulke bouwwerken ook meer zorg besteed kan worden aan de afwerking en allerlei hygiënische probh men beter tot oplossing kunnen worden gebracht. In steden als de zoo .tuist genoemde heeft men geen bruikbaar buitenwater, zoodal de zwembassins gevuld moeten worden met Nortonwater, zooals in Den Haag en Haarlem of duinwater zooals in Amsterdam. De be langrijkste en moeilijkste zorg nu is die voor het in orde houden van het zwemwater. Juist omdat het water aan de buitenlucht is bloot gesteld. wordt de grootst mogelijke oplettend heid verelscht. Voor "t remmen van de ont wikkeling van bacteriën is natuurljk de bui tenlucht. en vooral het zonlicht een welkome hulp, maar overigens verkeert voor het rein "houden van het water dc open Inrichting in belangrijk slechter conditie dan de overdek te. Uit dc omgeving wordt door den wir.d zwevend vuil in de bassins gebracht, boven dien ontwikkelt zich in het aan zon en bui tenlucht blootgestelde water zeer gemakke lijk de bekende algengroei. Deze wordt ge vormd door zeer kleine plantjes, waarvan men aanvankelijk met het ongewapende oog niet anders waarneemt dan een lichte groenkleu- ring in het water. Op zichzelf gaat dit met geen enkel nadeel voor het zwemwater ge paard. al moge dan ook de helderheid eenigs- zins onder het verschijnsel gaan lijden. Er ger is evenwel, dat. naarmate het proces voortgaat, de algen samenpakken, zich vast zetten op wanden en trappen, waardoor deze laatste gevaarlijk glad kunnen worden, en bezinksel ontstaat, op den bodem, dat zelfs een ondiep bassin gevaarlijk maakt. Immers ongeoefenden kunnen zfbh in zoo'n ba-sin niet verplaatsen zonder op het slib uit te glijden en te vallen, zoodat op die wijze zelfs yerdrinkingsgevallen in ondiep water kunnen voorkomen. Uit een en ander blijkt al voldoende, dat de zorg voor het water In een open zweminrich ting niet alleen het voornaamste maar ook het moeilijkste is. Om te beginnen zal men het op de opper vlakte drijvend vuil. afkomstig uit de atmos feer en van dehuid der zwemmers op ge makkelijke wijze'moeten kunnen verwijde ren. Dit is alleen mogelijk, wanneer in alle bassins een rondloopende overstort, op wa terniveau aanwezig ls. Het oppervlakte-vuil vloeit door de beweging in het water vanzelf over den rand van don overstort weg. Nog een ander voordeel verkrijgt men door het aanbrengen van zoo'n overstort. Vele zwem mers hebben n.l. van tijd tot tijd behoefte om te spuwen: ls er zoo'n rondloopende goot, dan zwemmen zij iets dichter naar den kant en gebruiken den overstort om in te spuwen. Men zal nooit waarnemen dat een zwemmer uit het water komt, speciaal om gebruik te maken van de hier en daar ge plaatste spuwbakjes. Wanneer geen overstort aanwezig is. zal men dan ook kunnen con- statccren dat een ontstellend groot aantal zwemmers In het zwemwater spuwt. Er is dus alle reden om in de moderne open zweminrichting, evenals in de overdekte, een rondloopende overstort aan te brengen. De Haagsche inrichting heeft deze, de Haar lemsche en Amsterdamschc echter niet, het geen een zeer groote fout mag worden ge noemd. De nieuwste open Inrichting, die te Amsterdam, heeft nog meer fouten. De wa terbehandeling is wel uiterst primitief, of juister nog, mankeert geheel en al. Men laat wat water uit de bassins wegloopen en vervangt dit door versch water: daarmede is eigenlijk alles verteld. Op die wijze houdt men natuurlijk nooit behoorlijk zwemwater in de bassins. Na eenige weken zag het water dan ook dik groen en toen de algen neergeslagen waren, was de bodem natuur lijk spiegelglad. Met een z.g. slikzuiger neemt men dit euvel niet weg. Toevoeging van be paalde chemicaliën, die nóch wat smaak, nóch wat reuk betreft, voor de zwemmers hinderlijk zijn. is onvermijdelijk om de al gengroei te voorkomen, althans daaraan paal en perk te stellen. Deze chemische behande ling. gecombineerd met een rondpomp systeem, heeft in den Haag en Haarlem tot het gewenschte succes geleid, n.l. dat de in richtingen het geheele seizoen geopend blij ven en in den betrekkelijk korten Nedcrland- schen zomer niet voor schoonmaak gesloten behoeven te worden. Het rondpompen van het water heeft tengevolge dat het water uit de bassins met het daarin zwevende vuil re gelmatig en zonder ophouden wordt uitge zogen. naar en door filters wordt geleid en weer schoon in de bassins terugvloeit. Wan neer men ziet. wat in korten tijd in die filters achter blijft, dan begrijpt men pas go*d. dat bij gemis van zoo'n rondpompsysteem een sliblaag van beteekenis zich in de bas sins vormt, en verwondert men zich ook niet meer, dat die vorming zoo snel lot stand komt. De Amsterdamschc inrichting als al lernieuwste open zwemschool mist dus. be halve een overstort op waterniveau, een che mische behandeling van het water cn een rondpompsysteem. Dit is wel heel jammer, vooral omdat aan dit bad geen kosten gespaard zijn en men had mogen verwachten, dat van het vele geld. aan de instelling besteed, een niet on belangrijk deel zou zijn ten goede gekomen aan het allervoornaamste ln een zweminrich ting. de behandeling van het water. Den Haag en Haarlem zouden daarin gaarne met hun ervaring hebben bijgestaan. Vroeger was een zweminrichting een bak met water of een afgepaald gedeelte van het buitenwater, met kamertjes er om heen. De Amsterdamsche Is een luxe uitgave van dit type, maar helaas niet het type van de moderne en hygiënische zweminrichting. Dit was voor mij de groote teleurstelling bij mijn bezoek. H. L. WARNIER

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7