•Bezuiniging door rechterlijke organisatie. SPORT m SPEL I-B NIEUWE VINDING! "kantteekeningen. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG VIERDE BLAD. 7 OCTOBER 1932 De „alleensprekende rechter". Bij de N.V, Boekhandel v„h. Gébr. Be- li n fan te te 's Gravenhage is een brochure verschenen: .Bezuiniging niet op maar door rechterlijke organisatie", door Mr. H. Ju- dell, advocaat en procureur, kantonrech ter- p laats ve r vanger- Dit geschrift is gericht tegen het voor stel tot opheffing van 6 Arr. Rechtbanken en 50 Kantongerechten rapport-Welter In zijn inleiding zegt de schrijver, dat hij een in grove trekken geschetst schema zal geven van een rechterlijke organisatie, waairdoor niet alleen een hoogst belang rijke en rationeele bezuiniging kan worden verkregen, maar dat tevens de Neder- landsche rechtspraak zal verlossen van de haar aanklevende gebreken. Hij meent dat leen reorganisatie met als doel: bezuini ging, op beter, actueeler en wetenschap pelijker wijze kan worden tot stand ge bracht dan door het opheffen van een aantal Rechtbanken en Kantongerechten. Eerst komt de critiek op het rapport- Welter. De Commissie-Weiter stelt voor. door besparing op de Kantonnale Rechtspraak en door concentratie van Rechtbanken tot een bezuiniging van f 650.000 te ko men. Ter aanbeveling van dezen maatre gel dient o.m. het argument, dat voor hem, die een Rechtbank of Kantongerecht noo- dig heeft, toereikend openbare middelen van vervoer ten dienste staan. Dat het ge bruik van die openbare middelen van ver voer, alsmede het gebruik daarvan door advocaten, getuigen en deskundigen, uiteindelijk door de justitiabelen zal moeten worden betaald, is voor de Com- missie-Welter gteen overwegend ibezr.vaar. De Commissie verkiest zoo een bezuiniging ten bate van 's Lands schatkist, maar ten laste der justitabelen, door een uiterst primitieven maatregel, boven een bezuini- gings-systeeim dat, behalve besparing voor de Schatkist, voor den rec'n{.zoekenden staatsburger een gelijk resultaat als tot dusverre met zich brengt. Voorts is, in tegenstelling van hetgeen bij tal van andere voorgestelde maatre gelen geschiedde, bij hèt voorstel tot op heffing der 6 Rechtbanken en 50 Kanton gerechten iedere uitwerking van de con sequenties. verbonden aan die opheffing, achterwege gebleven. Hoe zal de nieuwe Indeelin-g zijn? Zal de samenstelling -der overige Rechtbanken en Kantongerechten geen wijziging (uitbreiding) moeten onder gaan? En het derde bezwaar van den schrijver is dat met volstrekte zekerheid voorspeld kan worden, dat de wetgever binnen af- zienbaren tijd niet meer zal komen tot weder-instelling van Rechtbanken of Kan tongerechten, die door hem nu eenmaal Zijn opgeheven, en maatregelenn, voor een bijzon-deren crisistijd genomen, behooren daarvan toch het stempel te dragen. Vervolgens zet Mr. Joidell zijn schema voor bezuiniging uiteen. Tot basi's is gedacht de „unieus judex", de alleensprekende rechter, als orgaan, belast met het kennisnemen van rechts vorderingen in eersren aanleg, civiel en crimineel: Het is in talrijke procedures volslagen overbodig, dat door een college van drie rechters gevonnist moet worden. Wil nu de alleensprekende rechter snel, eenvoudig en goedkoop recht spreken, dan moet aan de volgende voorwaarden vol daan worden: le. dat beide partijen voor de eerste maal in persoon voor den rechter moeten verschijnen; 2e een zoodanige uitbreiding van den tijd, beschikbaar voor de te houden recht zittingen, dat het den rechter mogelijk zal zijn, partijen dan in haar eisch en verdediging uitvoerig mondeling te hooren; 3e opheffing van de lijdelijkheid, des rechters; 4e verbetering van de omstandigheden, waaronder nog verschillende rechters ee rt wongen zijn, recht te spreken kleine zittingzalen, onvoldoende verlichting enz.) Gevallen waarin de verantwoordelijk heid voor één rechter te zwaar zou wor den, zouden moeten verwezen worden naar het Arrondrssements-gerecht-, dat zou bestaan uit de drie alleen alleensprekende rechters (die den naam zouden dragen van Kanton rechter of Dlstric.srechter) van het Kanccii- dissement. President zou zijn de rechter, zit tinghoudend in hoofdplaats van het Arron dissement. Van den alleensprekenden rechter zou appèl bij het Arrondissements-Gerecht mogelijk zijn. De alleensprekende rechter, van wiens vonnis in appèl wordt gegaan, moet can geen deel uitmaken van het Arr.-Gerecht, maar vervangen worden;in strafzaken door een plaatsvervangend rechter en in burger lijke zaken door den vierden rechter in het Arrondissement, tot wiens taak tevens zal behooren de vervulling van het ambt van permanent Rechter van Instructie. Hij zal tevens vice-president van het Arr.-Gerecht zijn. De Griffier der Kantongerechten worden in het systeem van Mr. Judell opgeheven. Haar werkzaamheden worden gecentrali- ceerd in één griffie zetelende in de hoofd plaat van het Arrondissement. Het ambt van griffier blijft bestaan, maar de 'bezetting van dit ambt dient te gcsc.i e- den door die onbetaalde krachten, welke tot dusver als volontair en plaatsvervangend- griffier optreden. De schrijver geeft tenslotte een voorbeeld van zijn plan, zooals het zou worden uitge voerd voor het Arrondissement. Alkmaar (het tusschen haakjes gplaatste cijfer geeft aan het aantal thans aanwezige rechters): A. 4 (9) rechters van wie zetelende 2 (6) te Alkmaar, n.l. 1, tevens president, van het A. G. en 1 als vice president permanent rechten van in structie en kinderrechter, tevens plaatsver vangend rechter in hooger beroep van burger lijke zaken. 1 te Hoorn 1. te Den Helder. (De Kantongerechten te Schagen en Medeblik vervallen. B. 1 (6) Griffie te Alkmaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cts. p«r r<?gel. KOOPT NU ROOKFAUTEUILS MET ..PATENT" VEERENDE LOSSE KUSSENS VOORKOMT PLAT WORDEN ZIT BETER In prijzen vanaf 13.50 compleet Vraagt U eens onze billijke abonnementsconditie S. ALLEEN VERKRIJGBAAR N.V. WONINGINRICHTING J. CHRISTIAANS Westergracht 79, Tel. 13292 en Julianapark 60, Tel. 13661 bij Soendaplein v zaa^&ï2Gr 7%&r /éc-^nT'/" HANDBAL. DUITSGH HANDBAL. De competitie van den Turnkring Noord- Holland's Zuiderkwartier, die dezen zomer verspeeld werd, is ten einde. Zooals bekend was Lijnden I kampioen. Door het winnen van de laatste drie wedstrijden wist Rapiditas met 8 gewonnen, 2 gelijk gesp. en 2 verloren wedstrijd beslag te leggen op de 2e plaats, voorwaar geen slecht resultaat, vooral wanneer men nagaat, dat onze stadgenooten steeds met een incompleet elftal speelden. Him doelgemiddelde was 5237. OEFENWEDSTRIJDEN RAPIDITAS. Zondag a.s. worden alle dames en heeren leden van Rapiditas 's morgens op het Ge meentelijk speelterrein aan de Kleverlaan verwacht tot het spelen van oefenwedstrij den, waarna een keuze zal worden gedaan voor de definitieve opstelling der elftalle^. HAND- EN GRENSBAL. Zondag 9 ctober a.s. zullen op het terrein van K. en V. te Sloten eenige belangrijke wedstrijden plaats hebben. Het +errein is ge legen aan den Nieuwen Meerdijk even voor bij de Sloterbrug en te bereiken met de auto bus van Leo Kors. Het programma is als volgt: Handbal: K. en V. IAalsmeer 1, 1 uur Grensbal: K. en V. 1Srmson XAmsterdam) 2 uur Handbal: Lijnden ISimson (Amsterdam) 3 uur VOETBAL IN ENGELAND. Eerste klasse: Notts County—Bury 2—2 VOETBAL. BELGIë—HOLLAND VOOR SPORT JOURNALISTEN Voor de samenstelling van een Neder - landsch elftal van sportjournalisten, dat op 16 October te Brussel tegen een team van Belgische confrères zal spelen, blijkt wel belangstelling te bestaan. Verschillende sportjournalisten gaven zich er reeds voor op. onder wie zich goede krach ten bevinden. Toch is het spelersmateriaal nog niet voldoende en liefhebbers in den lande, die nog over voldoende „lucht" be schikken om een wedstrijd behoorlijk i^n einde te brengen, worden derhalve uitgenoö- digd om zich alsnog aar. te melden bij den secretaris der Amsteraamsche Sportpers, A. J. G. s:trengholt, Heerengracht 390, Amster dam. VOETBAL. haarlem—stormvogels. Stormvogels komt als volgt uit; De Waard, K. Haak, Koster, D. Haak, Prins, v. d. Velde, v. d. Steen, Groeneveld, Schoorl, Ketting, De Waard. v.s.v.—feijenoord. V.S.V. verschijnt als volgt: Van der Wint, Van Zutfen, Van der Griendt, Kossen, N.N., Heyermans, Wolf Jr., Rosier, Wey Jr., Wolf Sr., Hillekamp. Het bestuur van V.S.V. verzoekt ons mede te deelen, dat voor den a.s. Zondag te spelen wedstrijd V.S.V.Feijenoord van half een tot één uur ongeveer 200 toegangsbewijzen tegen betaling van 20 cent per stuk voor werkloo- zen worden verkrijgbaar gesteld. Na één uur vindt geen uitreiking van deze kaarten meer plaats. Behoudens toestemming van B. en W. en van Jlir. Boreel van Hogelanden zal Zondag op het terrein gecollecteerd worden voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte Zandvoort-sche garnalenvisschers. d.h.c.—r.c.h. De Racing Club gaat met het volgende team a.s. Zondag naar Delft: Kos, Krom, Prevost-, Geutskens, Ruis, Muller, Hanse, Verkerk, Bloemink, Smit, Martin. r.c.h. n—w.f.c. n. De R.C.H.-reserves verschijnen in deze op stelling; Schuurman, Van Thiel, H. Spoor, Hessels, Joh. Berg, Prevost Jr., Blokker, Haukes, Ruygrok, G. v. d. Mey de Bie, K. Meyer. stormvogels ii—zeeburgla ii. Stormvogels n beschikt over de volgende combinatie: Wagenaar. Heilig, Van Gelder, l. Spruyt, A. Spruyt, Rijkeboer. Zwaan, v. Pel, Schipper, Struys, Kuyper. FIJEN. Naar we vernemen, zal aan den ex-Ajax- Haarlcm-speler Fijen met ingana van 12 October a.s. overschrijving naar Stormvogels verleend worden. ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE Tramvogels heeft niet veel pleizier aan haar reisje naar IJmuiden beleefd; de IJ.F.C.'ers speelden een prima partij voetbal en wonnen met 9—3. Er zullen niet veel clubs zijn, die tegen de kampioenen een drage lijk figuur slaan. Kcnnemerland behaalde ïn den lastigen uitwedstrijd tegen V.V.IJ. één punt door gelijk te spelen (33). Geheel volgens de verwach tingen wist Tweede Jeugd van V.E.W. te winnen. De cijfers (421 wijzen er evenwel op, dat V.E.W .heel wat sterker is dan het vorige seizoen toen zij met 120, resp. 4—0 van Tweede Jeugd verloor. In de tweede afdeeling hebben de sterkste ploegen van het vorige 'seizoen n.l. V.V.IJ 2 en IJF.C. 2. een nederlaag geleden V.V.IJ. 2 verloor met 3—2 van Kcnnemerland 2. IJ.F.C. zag zich door Telefo/üa met 21 overwon nen. In afdeeling C schijnen Kennemerland 4 en V.E.W. 2 niet tot de sterksten te behooren, beiden verloren met cijfers, die aan duide lijkheid niets te wenschen overlaten van Kennemerland 3, resp. IJ.F.C. 3. Voor morgen luidt het programma als volgt: Afdeeling A: KennemerlandUlysses. TramvogelsV.V.IJ. V.E.W.Tweede Jeugd. ij.F.c.—z.s.v. Afdeeling B: Ulysses3Ulysses 2. TelefoniaI.J.F.C. 2 V.V.IJ. 2Tramvogels 2. Atdeejipg C: Kennemerland 4—Kennemerland 3. Z.S.V. 2—V. V. IJ. 3. IJ.F.C. 3—V.VHA. KennemerlandUlysses wordt een sprn- nende wedstrijd; wij achten de thuisclub iets sterker. Tramvogels treft het morgen niet, dat zij wederom tegen een zeer' sterken tegenstander moet spelen, nl„ tegen V.V.IJ., dat bijna even goed speelt als IJ.F.C. Dat wordt de tweede nederlaag der geeltjes. V.E.W. krijgt reeds morgen gelegenheid revanche te nemen op Mooy c.s.. wij gelooven- echter, dat Tweede Jeugd het niet zoo ver zal laten komen. IJ. F. C. zal, thuis spelend, niet veel moeite hebben om Z.S.V. tte klop pen. B. V. V. „SPAARNESTAD". Zaterdagmiddag 3 uur speelt Spaarnestad een vrienschappelijken wedstrijd tegen Droste (kantoor) op het terrein van Droste aan den Ouden Weg. LETTEREN EN KUNST DE PAS ONTDEKTE VERMEER. In de pers ging kort geleden een berichtje rond, over een prachtig, aan den Delftschen meester toegeschreven schilderij, dat zic.h in Den Haag zou bevinden en binnenkort in het Mauritshuis ter bezichtiging zou worden ge steld. Dr. Abraham Bredius publiceert nu in de Burlington Magazine van 1 October een reproductie naar dat schilderijeen interieur waarin een jong meisje bij een spinet, geze ten is, waartegen een jonge man geleund staat. Aan den wand. achter die beiden, hangt een schilderij, waarop een Hollandsch land schap is afgebeeld. Dr. Bredius houdt het werk voor een meesterwerk van den groot en Delftenaar. Doch voor hij tot die conclusie komt geeft hij eenige aardige opmerkingen ten beste, die onze lezers allicht, evenzeer als zij het. mij deden, amuseeren zullen. Waarom ik ze hier, vertaald, laat volgen. ..Er is op het terrein der kunst in den laatsten tijd geen scherper speurderswerk verricht, dan dat, het ernaar streefde aan het kleine lijstje van authentieke Vermeers er eentje te kunnen toevoegen. Zooais een ieder weet zijn er slechts een kleine veertig echte Vermeer's bekend. Daardoor is het niet verwonderlijk dat de ..knoeiers" in den kor ten en onvoltooiden catalogus van zijn werk een prachtig jachtterrein voor hun activi teit vonden. Bedriegerijen zonder 'eind, door die luitjes, zijn mij den laatsten tijd onder de oogen gekomen, om, wat men tegen woordig noemt „geëxpertiseerd" te worden. Soms zijn het echte oude schilderijen, die met eindelooze behendigheid werden opge werkt met voorzichtige toetsen van het be roemde Vermeersche blauw of bet. no? popu lairder Vermeersche geel. Vaak. natuurlijk, zijn ze ontzettend afwijkend van alles wat Vermeer ook maar zou kunnen gemaakt heb ben, maar enkele zijn zóó knap gefabriekt door lieden die zoo ze geen meesters der schilderkunst dan toch meester-goochelaars zijn. dat zelfs ervaren kijkers er in loopen. Zelfs wijlen Dr. Bode reproduceerde in zijn Repertorium drie zulke Vermeer's: een bij - belsch onderwerpeen portret en een zeer raadselachtig-Vermeersch lachend meisje, dat op het bekende meisje in het Haagsch Museum geinspireerd was. Een soortgelijke „Kop ecner jonge vrouw", eveneens een moderne editie van het Haag- sche schilderij doch thans met gesloten mond. maar met denzelfden paarl, toets voor toets nagemaakt; met geheel overeenstem mende barsten in de oppervlakte en met oen indrukwekkend „certificaat" van een welbe kend expertwerd mij naar mijn verblijf in Monaco toegezonden. Een klaarblijkelijk Fransch portret naar een klaarblijkelijk Franschen jongen met een prachtig-weelderigën haardos, werd ..ont dekt" door wijlen Dr. Hofstede de Groot, en genoot alle voordeelen van een goed onder houden en zeer veelzijdige publiciteit, maar het schijnt nu op geheimzinnige wijze van de vlakte verdwenen. Dan was er nog oen achttiende-eeuwsch landschap, waarin vegen van het „Gezicht op Delft" geënt waren. In München tentoongesteld, was dit schilderij voorzien van een „certificaat" door Hofstede de Groot, met wien ik in de Hollandsche bla den daarover op scherpe wijze de degens kruiste. Het schilderij was toen in de Thij.s- sen-verzameling. Dat zelfs de felste geschil len hun nut hebben, werd in dit- geval be wezen door het feit dat tenslotte iedereen toegaf dat de schilderij ..verdacht" was. en dat de heer Thijssen het onder dankzegging retourneerde naar de plaats waar hij het gekocht had". Tot zoover citeeren wij Bredius. dien wij om zijn belangeloosheid en kunde hoogach ten. Het werpt een aardig licht op certifica ten en experts beiden. Als de Vermeer te zien komt, gaan wij kijken. J. H. DE BOIS. MUZIEK Die Entführung aus dem Serail. Eindelijk, eindelijk zullen we dan eens een opera van Mozart in onze stad hebben! De Italianen hebben er ons tot- dusver van gespeend, hoewel de meeste van Mozart-s opera's op Italiaansche teksten zijn gecompo neerd: ik behoef slechts de namen van „Ido- meneo", „Le Nozze'de Figaro". .Don Giovan ni". „Cosi fan Tutte" en ..La Clemenza di Tito" als de meest bekende te noemen Op Duitsche teksten geschreven zijn: de kleine opera .Bastien und Bastienne", verder „Die Entführung aus dem Serail", de éénacter ..Der Schauspieldirector" en „Die Zauberflöte". Het aantal van Mozart's opera's bedraagt 21. De eerste daarvan zijn reeds in zijn prille jeugd geschreven en dragen volgens Köchels Verzeichniss. dat Mozart's werken in chrono logische volgorde geeft de nummers 35 en 38. „Die Zauberflöte" en „La Clemenza di Tito" dateeren uit zijn laatste levensjaar (17901791) en zijn genummerd 620 en 621. De nummers der overige ligrren tusschen deze beeïn- en eindpunten verspreid. De beteekenis van Mozart als oper--compo nist is moeilijk te hoog aan te slaan. Hoe veel zijdig zijn genie ook was hoe groot het aan*al zijner meesterwerken op schier elk gebied der muzikale compositie wordt toch door de meeste bevoegde beoordeelaars aangenomen dat het culminatiepunt zijner werkzaamheid in eenige zijner vocaal-dramatische werken ligt Een onuitputtelijke bron van de mooiste melodieën, volmaakte zingbaarheid, een in strumentatie die bij alle soberheid alles t;o! zijn '•echt doet komen, een allerscherpstc muzi kale karakteristiek zijn daarin te vinden. Tk heb daarbij vooral het oog on Figaro". „Don Giovanni" en „Die Zauberflöte". „Die Entführung". het werk dat het Miin- cher.er Operagezelschap hier as. Zaterdag avond za! uitvoeren is vroeger geschreven da« de drie zooeven genoemde werken, r.l. in 178° Het resulteerde uit een poging van Mozart om als eomnonist vasten voet te krijgen aan het Weensche hof. dat zich uitsluitend voor dr door Salieri vertegenwoordigde Italiaansche kunst interesseerde. We hebben gedurende vele jaren een soortgelijk verschijnsel in ons land kunnen waarnemen, nl. toen het. eenige !n Nederland van allerbooste znde gesubsi dieerde operagezelschap de Fr arische Opera te Don Haag was. en de „Nederlandsdhe Opera's" achtereenvolgens alle op de flesc.h gingen. Mozart verkeerde toen in Weenen in vrij moeilijke omstandigheden Het gesar en de vernederingen van de zijde van den ijdelen en bekrompen aartsbïschop van Salzburg, in wiens dienst hij tot dusver geweest was. had eindelijk de eroote maat van zijn geduld doen overlooper,: hij had zijn ontslagaanvrage ingediend en nadat hij die tweemaal tever geefs aan den secretaris en handlanger van zijn werkgever had getracht te overhandigen, en bij de derde maal door dezen handlanger, een zekeren graaf d'Arco, onder een vloed van scheldwoorden de deur was uitgeschopt, niet lancer on inwilliging van zijn verzoek ge wacht- Hij had Salzburg verlaten en was naar Weenen vertrokken. Hier moest hij door oom- nosities en vooral door het geven van muziek lessen in zijn onderhoud voorzien. Zijn pogin gen om voor het keizerlijke hof te mogen schrijven, bleven lang vruchteloos: eindelijk slaagden ze dank zij de voorspraak van vor-t Cobentzel en gravin Von Thun. Mozart's keuze viel op een stuk van Bretzner. waaruit door stephani een tekst was gehaald: „Die Ent führung aus dem Sérail". Het gegeven is niet zeer belangrijk, doch de partituur die Moz.ar' daarbij schreef heeft hem des tiids in Duitsch land het meest beroemd gemaakt. De zang is in deze' opera nog niet behan deld met het souvereine meesterschap dat zijn latere werken kenmerkt Toch bevat ook „Die Fr'füb.rung vele s^hoone fe^eejt«n. De eerste ontvangst door het publiek, 12 Juli 1782. was niet bijzonder gunstig. De keizer zeide na afloop tot den componist: „Dat is te geleerd voor onze ooren. waarde Mozart.; ik vind dat er teveel noten in staan": waarop Mozart antwoordde: „Sire. er staan precies zooveel noten in s er in moeten zijn!" De keizer. Josef II. schijnt over dat antwoord niet verbolgen geweest te zijn en niet. zooals een latere Duitsche keizer onge- twijfeld gedaan zou hebben, zelf een pen ter hand te hebben genomen om „deskundige verbeteringen" aan te brengen. In elk geval: de partituur bleef zooals ze was en ze bracht den componist 50 ducaien op. wat. in verge lijking met de honoraria d e b.v. Verdi ont ving, "maar een zeer mager beetje is, maar Mozart toch voor 't oogenblik weer uit den nood hielp. Drie weken na de première trad Mozart in het huwelijk met Constance Weber. Het was een huwelijk uit liefde, financicele overwegingen hadden geen rol gespeeld. En in het jonge, maar onbemiddelde huis houden waren de 50 ducaten gauw weer op. Toen kwam voor Mozart weer een tijd van les geven, walsen en andere dansen voor bals en maskerades schrijven en meer dergelijke veVieffende bezigheden. Des te meer moeten we in hem bewonderen dat peen onspoed de vlam van zijn genie vermocht te dooven: het eene meesterwerk na het andere ontstond. Wellicht krijgen we van deze ook nog een te hooren. We hopen het van harte. K. DE JONG. HET TOONEEL Door Inspanning Uilspanning O, DIE PROFESSOR. Zooals de heer G. H. Polle vele jaren de ziel is geweest van Tonevo, zco zal hij het zeker ook zijn van D. I. U., nu hij de artistieke lei ding van deze oudste Haarlemsche dilettan ten - tooneel vereeniging op zich heeft geno men. Hij was het reeds gisteren als Otto von Griebenow m „O. die Professor welke rol hij vroeger reeds bij Tonevo heeft gespeeld, .al had men toen die Duitsche klucht, meen ik. een anderen naam gegeven. Toch scheen mij Polle nog niet zoo op dreef als anders wat waarschijnlijk ook komt door het geheel nieu we milieu, waarin hij thans staat. De spelers zullen natuurlijk aan elkaar moeten wennen en nog meer op elkander ingespeeld moeten raken. Nu haperde het hier en daar nog wel eens en werd het tempo wat anders bij Polle's regie meestal niet het geval is over het algemeen veel te langzaam genomen. Maar ik ben er wel zeker van. dat ook hierin verandering zal komen en de invloed van Polle zal doorwerken. Het is al eenige jaren geleden dat ik D. I. U. voor het laatst zag spelen. Ik herkende eenige oude geroutineerde krachten zooals de heeren Wouda en Baas en niet te vergeten mevrouw Hoeben—Baas. en dan is blijkbaar mevrouw Pollé met haar man naar D. I. U. overgegaan, een kracht, waarvan deze ver eeniging nog veel profijt kan trekken. Ook haar heb ik vroeger al eens meer gezien in de rol van Wanda Viünski. de schoolrljdster, dlc de bruiloft van Erich van Werden en Adel- held zoo leelijk in de war dreigt te jagen. Dat zij er in thuis is, bewees zij ook gisteren. Zij gaf met mevrouw HoebenBaas, die als Adelheid er allerliefst uitzag, het beste spel van de dames. Er was het noodige contrast tusschen de wufte Wanda en de zedige Adel heid. dat ook in het spel telkens uitkwam. Otto van Griebenow heette hij niet vroeger het „Offerlam"? is een kolfje naar Polle's hand. In zoo'n rol. waarin hij alle orgelukken te ondergaan heeft, voelt hij zich in zijn element. Hij wist er ook gisteren iets heel grappigs van te maken, al stonii zijn spel nu en dan ook wat apart, doordat hij nog niet altijd voldoende steun kreeg. Maar het publiek heeft zich kostelijk ver maakt om dezen professor ln de misère en aan hem was dan ook het grootste deel van het. lang niet geringe succes te danken. De heeren Wouda en Baas voelen zich op hun gemak op her tooneel en de kapper die een compliment verdient voor z{jn uit stekend werk gisteravond had hun prach tige koppen gemaakt. Zoo kregen deze ade- lijke ouwe snoepers uiterlijk cachet. EN? da mes verzuimden niet ons te laten zien. dat de vrouwelijke familieleden van Adelheid s'ijve poppen zijn. Het zou aan de opvoe ring niet geschaad hebben, wanneer zü dit wat minder sterk hadden ge: aan. Van de jonge krachten leek mij de heer Schoon een der besten. Hij speelde los en in een vlug tempo en had ir. zijn spel aar dige momenten, zooals in het tooneel. toen hij de natuurbeschrijving van het bosch gaf. Schmettwitz de heer Van Dam was een correct officier en Erich van Werden demonstreerde duidelijk dat hij heel den avond in een lang niet gemakkelijke posi tie verkeerde. Zooals altijd onder de leiding van Pollé, was er aan de aankleeding van het stuk veel zorg besteed. De heeren zaten allen uitstekend „in het- pak" en de toiletjes der dames mochten gezien worden. Ook var. het tooneel had Pollé vee1, werk gemaakt. Dat het ongeveer 80-jarige D I U. nog altijd bloeit, ook in dezen tijd van malaise bewees de zeer volle schouwburg aan den Jarsweg. En het lijkt mij wel zeker, dat Pollé op den duur met de krachten van deze tooneelvereeniging nog aardig wat be reiken zal. Daarvoor staat ons zijn onblusch- baar enthousiasme borg. Ook gisteren mocht de opvoering van O. die Professor oen der dankbaarste kluchten van het oude Duitsche repertoire een lachsucces beha len, wat voor het grootste deel aan het spel van Pollé te danken was. J. B. SCHUIL. ONDERSCHEIDINGEN VAN DE RIJKS ACADEMIE. Voor den wedstrijd in monumentale en versierende beeldhouwkunst, uitgeschreven door de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten te Amsterdam is de gouden medaille toegekend aan mejuffrouw H. P Klaassen, terwijl de heer G. J. v. d. Veen de zilveren medaille verkreeg. Wat den wedstrijd in mo numentale en versierende schilderkunst be treft, is de gouden medaille toegekend aan den heer D. K. Broos en de zilveren aan den heer J. Bouhuys. Allen zijn leerling van do Rijksacademie. Het onderwerp van eerstgenoemden wed strijd bestond uit het versieren van een mum-vlak boven den Ingang van een dooden- kapel, waarbij, wat de uitvoering betreft, ver schillende voorwaarden waren gesteld. Wat de monumentale en versierende schilder kunst- aangaat, was als onderwerp het bin nenste van een rouwkapel aangegeven met de figuren Barmhartigheid. Gerechtigheid en het Bock des Levens. De deelnemers kon den zich inspireeren op psalm 85. MINISTER DONNER GRIEVEND BESCHULDIGD. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag over het wetsontwerp tot strafbaarstelling van smalende godslastering zegt de minister er aanspraak op te maken, dat de door enkele leden geuite grievende be schuldiging. dat zijn ontwerp een politiek doel heeft, bewezen wordt. Deugdelijke gron den heeft hij in het voorloopige verslag ver geefs gezocht. Dat het ontwerp de vrijheid van godsdienst zou schaden, weerlegt öe minister.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13