NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 BEVERWIJK SPOEDEISCHENDE RAADS VERGADERING. DEBAT OVER DE WERKVERSCHAFFING. Donderdagmiddag hield de gemeenteraad een spoedeischende raadsvergadering, welke was bijeengeroepen op verzoek van de leden mevr. T. Kemp-Haan, J. Eijking en J. Visser. Deze leden hadden B. en W. verzocht de volgende vragen te beantwoorden: 1. Is de gemeente door den Minister ver plicht het werk te laten uitvoeren door de Nedorlandsche Heidemaatschappij 2 Wordt het loon uitbetaald door de Ge meente of door de Ned. Heidemaatschappij? 3. Heeft de gemeente medezeggingschap over de loonen? 4. Wat is de oorzaak, dat, inplaats van 38 ct. per uur (welk loon door den Minister was vastgesteld en waarmede ook de Raad accoord ging! f 10.91 per week is uitbetaald? 5. Zijn B. en W, bereid den Minister tele grafisch te verzoeken, of hij bereid is de Hei demaatschappij opdracht te geven, dat in elk geval In doorsnee een loon van minstens 38 cent per uur gegarandeerd wordt? 6. Zijn B. en W. bereid pogingen aan te wenden, dat het tekort uitbetaalde loon nog zal worden bijbetaald? 7. Zijn B. en W.'bereid te bevorderen, dat aan degenen, die op rechtmatige wijze gewei gerd hebben het werk te aanvaarden of te hervatten, voor deze week hun gewonen steun zal worden uitbetaald? Afwezig was de heer C. Versteeg. De Raad besloot deze interpellatie toe te staan, waartegen, zooals de voorzitter mede deelde ook B. en W. geen bezwaar hebben. Het college beantwoordde de vragen als volgt: 1. Dc controle en de uitvoering berust bij de Ned. Heidemaatschappij. Zij bepaalt vol gens do instructies van de regeering, het ac- coordloon. 2. Het loon wordt uitbetaald door den op zichter van de Ned. Heidemaatschappij. De gemeente verstrekt de gelden. 3. Neen. 4. Dit is o.m. een gevolg van den eisch van den Minister, dat in accoordloon moet worden gewerkt. Opgemerkt wordt echter, dat volgens B. en W. verstrekte inlichtingen, door de ar beiders bij de werkverschaffing, die een loon ontvingen van f 10.91, slechts voor 40 pet. ar beid was geleverd. 5. Neen, aangezien te verwachten is, dat een dergelijk verzoek riet zal worden ingewilligd. 6. Neen, aangezien deze pogingen tot niets zullen leiden. 7. Neen, aangezien dit volgens de mi- nistrieele voorschriften niet mogelijk is. De debatten. De heer Visser vroeg waarom de raad een week later is bijeengeroepen, dan was ge vraagd. Spr. had het wenschelijker gevonden, wan neer B. en W. hun antwoorden voor de ver gadering hadden ingediend. De Voorzitter antwoordde, dat spr. de zen dag de meest geschikte achtte. De heer Visser achtte dit antwoord niet gemotiveerd. Wanneer de voorzitter eenig ge voel had voor de menschen, die het werk hebben neergelegd, dan zou het verzoek der drie raadsleden wel zijn ingewilligd. Ook is niet voldaan aan het verzoek, om de vergade ring des avonds te houden. Spr. had den in druk. dat de voorzitter tegen deze' drie leden revanche heeft willen nemen Tot de zaak zelf komend vroeg spr zich af of politie on mare chaussee bij de uitbetaling waren voor de be langen van de arbeiders. Dit was echter niet het geval, maar men vreesde blijkbaar terecht „den roskam" omdat, men bang was, dat de arbeiders, die „bestolen" zijn. zich ontstemd zouden toonen. De gemeenteraad heeft inder tijd de conclusie getrokken, dat een loon van 38 ets. per uur betaald zou worden. Daarom blijft snr het betreuren, dat zijn motie, om 59 ets per uur te vragen, in de raadsvergader ne. waarin het onderwerp aan de orde kwam werd verworpen. Spr. was van meening. dat de ar beiders on minderwaardige wiize zijn behan deld. Zij zijn voor do verplichting gesteld voor een accooixiloon te gaan werken, hoewel dit zelfs den Raad niet bekend was. Deze handelwijze moest spr. ten zeerste afkeuren. Het ergste is echter, dat zelfs aan twee ar beiders minder werd betaald.- dan zij in ac coordloon hadden verdiond. Dit. wernt aldus spr. toch wel een zonderling licht op de werk verschaffing. Men hoeft verzuimd om maatregelen te ne men, dat een loon van 38 ct. per uur ook wer- kofijk bproikt kon worden. Snr. drong er op aan. dat B. en W. zullen trachten een betere overeenkomst met de Ned. Heidemaatschappij en den Minister te verkrijgen. Vervolgens on derwierp de heer Visser de door B. en W. ge geven antwoorden aan een bespreking. Snr. verwachtte voorts, dat het gemeente bestuur allo pogingen zal aanwenden, dat het tekort uitbetaalde loon aan de arbeiders zal worden teruggegeven. Vervolgens wijdde spr. uit over do overproductie, welke heerscht in alle landen. r Tenslotte diende spr. een motie vn. waarin de Raad zijn afkeuring uitsprak over de te kort uitbetaalde loonen en er bij B. en W. op aandrong pogingen aan te wenden, dat een minimum loon van 38 ets. per uur betaald wordt. De heer E ij k i n g bracht hulde aan de menschen, die bij de werkverschaffing in sta king gingen, maar spr moest zijn afkeuring uitspreken over de handelwijze van den voor zitter, die de vergadering te laat uitschreef. Do ervaring, die do gemeente heeft opge daan met de Ncd. Heidemaatschappij is voor deze gemeente al heel slecht. Deze instelling heeft practisch geen ver stand van de bodemgesteldheid in Noord- Holland en haar had de uitvoering van de havenwerken zeker niet moeten worden on gedragen. Dat slechts 40 pet. arbeid werd ge leverd is dan ook te wijten aan de ongezonde wijze waarop de Heidemaatschappij dit werk tot uitvoering brengt. Het is voor de arbeiders absoluut onmogelijk geweest het loon van 38 e's. te bereiken. Op deze manier komt van d<* werk ..geen spaan terecht", zei spr. èn het Sportpark én de begraafplaats zijn de bewij zen, dat dc Heidemaatschappij voor dit werk niet deugt. Spr. stelde voor het aan de eerste ploeg tekort betaalde loon alsnog uit te kee- ren en dit aan den Minister te verzoeken. Vervolgens gal' spr. zijn Afkeuring te ken nen over de houding van den voorzitter, die den stakers geweigerd heeft steunbonnen te verkoopen. De Voorzitter zei den indruk te heb ben, dat de heer Eijking er op los praat, zon der er iets van te weten. Zoo is het niet. Mevr. Kemp-Haan achtte het volkomen begrijpelijk, dat de arbeiders het werk heb ben neergelegd. De ambtenaar belast met de uitvoering had de menschen in de gelegen heid moeten stellen, zich in te werken en in verband daarmede een trainingsloon moeten uitbetalen. Bovendien is hen den moed ontno men. Spr. was van meening, dat de Raad met B. en W aan het hoofd alle pogingen moeten aanwenden om den Minister te bewegen een trainingsloon te doen uitbetalen. Voorts was spreekster medegedeeld, dat de arbeiders nog meer hadden kunnen verdie nen, maar het blijkt wel, dat dit niet waar v/as. Spreekster vond het een schandaal, dat den arbeiders n;et eens het door hen verdien de loon was uitbetaald. De heer Bilderbeek wees er op. dat de Raadsleden de consequenties van hun daad. om voor de werkverschaffing te stemmen, had den moeten overzien. Zij hadden op de hoogte moeten zijn van het feit, dat de Hei demaatschappij het werk moest uitvoeren. Ook de heeren Visser en Eijking hebben voorgestemd en spr. noemde het schandelijk, dat de heeren Visser en Eijking. die de men schen in den put hebben heltsen trappen, nu soelen met het leed van de werkloozen. terwijl zij zeker weten, dat de Minister Teen stap van zijn eenmaal ingenomen standpunt zal af wijken. Dat weten ook de heeren Eijking en Visser. Nochtans hoopte spr. dat B en W. met de inmiddels gevormde contact-commissie met hun pogingen, om eenige verbetering voor de arbeiders te verkrijgen, succes zullen hebben. De heer De Groot sprak namens de R.-K. Raadsfractie de verwachting uit, dat B. en W. niets zullen nalaten, om tot een oplossing (e komen. Het had spr. getroffen, dat d-e lei ding van het werk gezegd zou hebben: „je hebt je best gedaan maar je krijgt niet meer!" Indien dit waar is, dan acht spr. dit zeer af te keuren. De heer E ij k i n g in tweede instantie het woord voerend, bleef van meening, dat de re geling van het werk niet deugt Ook meende spr., dat de wethouders, al heeft het college dan ook geweigerd steun bonnen te doen verkoopen, niet naar de po litie zouden zijn gegaan om proces-verbaal te laten maken. De Voorzitter: „Dat doet ook de bur gemeester niet!" De heer Visser was van oordeel, dat de heer Bilderbeek in dit geval een gek figuur sloeg, omdat hij meende uit dit geval poli tieke munt te moeten slaan. De heer Bilder beek laadde grootere consequenties op zich door tegen te stemmen omdat deze werkver schaffing tenslotte noodzakelijk was, wilde de steunverleening niet in het gedrang komen. Wethouder Steyn wees er op, dat trai ningsloon reeds betaald werd. Bovendien is het gemeentebestuur medegedeeld, door den hoofdopzichter van de Heidemaatschappij, dat het aangeboden accoordloon hooger was, dan voor geschoolde arbeiders is gesteld. Voorts merkte spr. op. dat reeds na den eersten dag. Jat in accoordloon werd gewerkt, werd opge merkt door de leiding, dat anders gewerkt zou moeten worden om het loon te kunnen halen. Psychologisch achtte de wethouder het niet verantwoord de menschen te pressen, vooral na een tijd van werkloosheid. De dingen, die B. en W. ter oore kwamen, werden direct ter bevoegder plaatse gebracht. B. en W. staan in hetzelfde standpunt als de Raad en deelen den wensch, dat deze catastrophe spoedig tot bet verleden zal behooren. opdat het werk kan worden hervat op een basis van overeen stemming. De zaak is er een van organisatie en niet "an politiek, te meer waar de menschen toch ■Mgehlijk gefaudeerd hebben. Het is niet ge rechtvaardigd een raadsvergadering aan te "ragen en bij de betrokkenen de verwachtin gen te wekken, als zou de Raad een verbete- -Irg kunnen bewerkstelligen. B en W hebben ook zeprobeerd de uit-slui- 'ir>g tot 10 Oct. ongedaan te maken, doch de Minister heeft beoaald. dat de uitsluiting voor 'wee weken absoluut gehandhaafd bliift. Overigens zal aan de tafel van B. en W. een gerechtvaardigde klacht een gewillig oor vin den. De heer De Groot betuigde ziin tevreden heid met de houding van B. en W. en hoopte, dat ook de betrokkenen zouden probeeren door onderling overleg tot een goed resultaat te komen. Dc heer Visser sprak vervolgens als zijn meening uit dat het werk beter kan worden stopgezet, wanneer men met de meening van den Raad geen rekening houdt De Raad kan de menschen niet voor een hongerloon aan het werk zetten. De motie var. den heer Visser werd vervol gens in stemming gébracht en met 2 tegen 9 stemmen verwornen. Voor stemden de heeren Visser en Eijking. De heer E ij k i n g stelde voor. de regeering te- verzoeken de Heidemaatschappij op te dra gen het tekort betaalde loon uit te betalen. Dit voorstel werd met 3 tegen 8 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Welagen, Eiiking en Visser. Hierna sluiting. OPGERICHTE ZANGVFRF.ENÏGING Woensdagavond vergaderde onder voorzit terschap van den heer W. Knape een 25-tal zangers en zangeressen om te komen tot op richting van een nieuwe R.K gemengde zangverceniging. In principe werd besloten tot oprichting der vereeniging over te gaan en tot dirigent aan te stellen den heer Leo terwijl op den eerstvolgenden repetitie-avond Pielage. Er werd nog geen bestuur gekozen, de naam van de vereeniging zal worden vastgesteld. LOUIS DAVIDS IN HET LI XOR-THEATER. Woensdagavond gaf Louis Davids met ziin gezelschaD in het Luxor Theater een cabaretvoorstelling. Voor een slechts ten deele gevulde zaal werd een keurig program ma uitgevoerd, waarbij in de eerste plaats Louis Davids met zijn liedjes, graoies en «raatjes een daverend succes oogstte Aan bet programma verleenden verder medewer king Bert-he Stuy, sopraanzangeres, Jane Lec, solodanseres van Scala in Berlijn, San Rethel, bijgenaamd „de Man met de 100 geluiden". Zij oogstten eveneens veel succes, evenals het muzikale Hollandsche trio Bep, Rit en Fried Walter. Het weinig talrijke publiek heeft zich uit bundig geamuseerd en aan het slot van den avond. Louis Davids en de zijnen met een hartelijk, ovatie gehuldigd. RAPPORT OVER DE WERK VERSCHAFFING WAT ZICH HEEFT VOORGEDAAN Zooals wij reeds berichten heeft het be stuur van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond een rapport samenge steld over den toestand in de werkverschaf fing. Aan het relaas van de gebeurtenissen, welke geleid hebben tot de staking der werk zaamheden, ontleenen wij het volgende Op Maandag 19 September werd den arbeiders tegen den aanvang van het werk medegedeeld dat zij in accoordloon moesten werken., waarbij zij bij flink werken in vier dagen f 10.92 zouden kunnen verdienen. Bij een uurloon van 38 ct., zooals door den Minister werd bepaald, zou dit f 12.92 moe ten bedragen. Om die reden werd het ac coordloon door de arbeiders niet aanvaard. Qp Vrijdag 23 September werden verder nog 31 arbeiders te werk gesteld. Deze werkten op 23 en 24 September tegen een uurloon van 38 ets. Zij ontvingen op 24 September de mede- deeling, dat zij vanaf 26 September even eens in accoordloon moesten werken. Een deel dezer arbeiders kreeg een nog slech tere grondsoort te verwerken en daar zij het vooruitzicht hadden dus nog minder te zul len verdienen dan hun voorgangers vroegen zij daarom den uitvoer het loon te herzien Deze deelde echter mede. dat het loon bleef, zooals was vastgesteld. De meeste arbeiders hebben daarop het werk verlaten Slechts een 10-tal werklieden ging aan der. arbeid. Zij hoopten, dat langs organisato- rischen weg nog iets voor hun gedaan zou kunnen worden. Zij hebben echter door molestatie ook den arbeid neergelegd. Het rapport verwijst vervolgens naar feiten, welke zich bij de uitbetaling op Zaterdag 1 October hebben voorgedaan. Een arbeider had volgens 't loonstaatje f 19.12 verdiend. Dit bewijsstuk werd door den uit voerder als juist erkend, maar desondanks werd hem onder de mededeeling, dat hij anders „te hoog" zou komen f 17.61 uitbe taald. Een tweede ontving f 17.76, hoewel hij f 22,21 had verdiend. (Deze beide gevallen kwamen ook in de Donderdagmiddag gehouden raadsvergade ring aan de orde. Wethouder Steyn heeft den Raad medegedeeld, dat het onbrekende bedrag door de gemeente is bijbetaald). Dit zijn, adus het rapport aangelegenhe den, welke een duister licht werpen op de werkverschaffing en den uitvoerder van het werk. Het bestuur van de afdeeling van den R.K. Volksbond is dan ook van meening, dat de arbeiders het werk niet zonder reden hebben gestaakt, al heeft zij de bij hun organisatie aangesloten werklie den geadviseerd den arbeid voort te zetten. Zij heeft dit gedaan, om de arbeiders te behoeden voor de zeer droevige gevolgen welke het neerleggen van het werk voor hen zou hebben. De afdeeling meent dan ook in het rapport den wensch te moeten uiten, dat een grondige verandering in den toestand van de werkverschaffing zal moe ten worden gebracht ten opzichten van het loon en van de technische uitvoering van het werk. Zooals gemeld, is dit rapport ter kennis gebracht, van het R K. Werkliedenverbond in Nederland met- de bedoeling het te doen behandelen in de Contact-Commissie voor' de werkverschaffing tusschen de werklieden organisaties en de regeering. Nader vernamen wij omtrent de staking, dat tegen een Maandag ,a.s. een ploeg ar beiders is aangewezen, om het werk te her vatten op de oude voorwaarden. Het comité, dat uit de stakers werd ge vormd. heeft de contactcommissie voor de werkverschaffing echter doen weten, dat de arbeiders bereid zijn het werk te hervatten indien een gegarandeerd uurloon van 38 ct-, wordt toegezegd; dat niet langer in accoord zal behoeven te worden gewerkt, dat bij hervatting der werkzaamheden loonuitbe taling geschiedt van terugwerkende kracht en dat geen politiebewaking op het werk en bij loonuitbetaling aanwezig zal zijn - IJMUIDEN OP ZOEK NAAR HAKE FLEETWOODSCHE TRAWLER NAAR NEW-FOUNDLAND De te Fleetwood thuisbehoorende stoom trawler „Margaret Rose" van de Boston Deep Sea Fishing and Ice Co. Ltd. die ongeveer een maand geleden naar de Amerikaansche vischgionden vertrok, bevindt zich nu ge durende eenigen tijd ter hoogte van de kust van Nieuw Schotland. Het vaartuig is uitgegaan om nieuwe hake gronden te zoeken en in weerwil van het, slechte weer kon op den tocht over den At- lantïschen Oceaan een vaart van 10 mijl per uur behouden worden. De „Margaret Rose" heeft een uit 18 man bestaande (versterkte) bemanning en is uit gerust met een lange golf toestel voor draad- looze telegrafie, waardoor het mogelijk was gedurede de geheele reis in contact te blijven met de reederij en regelmatig be richten omtrent de resultaten door de reederij ontvangen konden worden. De trawler bzegon te visschen 240 mijl ten Z. van Cape Race op Newfoundland, maar hake werd niet aangetroffen. Daar werd slechts een uur gevischt. In dien tijd ving men 40 kisten visch, ïn hoofdzaak kabel- jouw en platvisch. De schipper besloot toen 150 mijl verder Westwaarts te stoomexi in de richting van de Amerikaansche kust. Op weg daarheen werd regelmatig gevischt, om tc zien of ct hake te vinden was. De visscherij zal verder worden voortgezet, heeft een der directeuren van genoemde reederij aan een vertegenwoordiger van de The Fishing News verteld, maar als we geen hake vinden, beschouwen we de proef als mislukt. We zoeken naar hake zoo dicht mogelijk bij Fleetwood. Het einddoel van de reis van de „Margaret Rose" blijkt te zijn de Fundy-baai in Nieuw-Schotland waar men weet. dat zich hake ophoudt. Maar als de boot deze vischsoort dichter bij Fleetwood kan vinden is 't de reederij nog aangenamer. Gemeld dient nog te worden, dat de trawler.1 vertrokken is met 350 ton kolen, 90 ton ijs en 2 ton zout en dar- men er rekening mee houdt, dat de trawler ge durende z'n reis, die ongeveer een maand zal duren, 5000 zeemijlen af zal leggen. De „Margaret Rose" vischt in diepten van 150 tot 300 vadem, in tegenstelling met de Ame rikaansche visschers, die visschen op plaatsen niet dieper dan 100 vadem. Men brengt deze proefneming in verband met het feit, dat de aanvoeren van hake den laatsten tijd niet groot genoeg zijn om aan de vraag van den handel te kunnen vol doen. - DIEFSTAL VAN RIJWIELMERKEN. Zooals wij Woensdag reeds hebben gemeld, heeft een onwelkome gast een bezoek ge bracht aan de rijwielstalling van de H.B.S. en van de gelegenheid geprofiteerd om een aantal rijwielplaatjes mee te nemen. Het is gebleken, dat van een 15-tal rijwielen de plaatjes „verwijderd" zijn. De bergplaats wordt thans tijdens de schooluren afgesloten. Als het kalf Wij vernamen nog. dat ook de rijwielberg plaatsen van de Nijverheidsschool en de U.L.O.-school aan een inspectie zijn onder worpen. Ook een aantal leerlingen van deze scholen zal een aanval moeten doen op va- der's portemonnaie. DIEFSTAL VAN BELASTINGPLAATJES. Ook in school A is een aanval gedaan op de belasting plaatjes van de leerlingen. In deze school was men zoo brutaal, onder schooltijd plaatjes van in den gang staande rijwielen te ontvreemden. VELSEN ONZE BRANDWEER. VELSEN KRIJGT EEN ALARMEER- INRICHTING. Is het met het brandweermateriaal in Velsen (Noord) met de stationneering van een automobielbrandspuit al in orde, van het alarmsysteem kon dit tot nu toe niet gezegd worden. Door de primitiviteit van ditsy steem ging de verbetering, die het gevolg was van de vestiging van een automobiel- brandspuit in „Transkanalia" grootendeels verloren, daar het dikwijls veel te lang duur de voordat het brandweerpersoneel gewaar schuwd was. Ook hierin komt thans verbetering door het invoeren van een practisch weksysteem, waardoor het mogelijk zal zijn, dat het per soneel van de brandweer a la minute gewaar schuwd kan worden. Ditzelfde systeem heeft reeds lang in IJmuiden goed gewerkt. Voor Velsen is de inrichting als volgt. Er is een centraalpost bij den portier van de Papierfabriek. De oorspronkelijke bedoe ling was, deze centraalpost te vestigen in het politiebureau aan den Wijkerstraatweg, doch de comnv -aris van Politie kon niet garan deeren. dat aan dit bureau steeds een agent aanwezig is. De directie van de Papierfabriek hielp de brandweerautoriteiten uit him hier door ontstane verlegenheid, door het kantoor van den portier, waar steeds iemand aanwe zig is, voor dit doel beschikbaar te stellen. Wanneer nu ergens brand is uitgebroken dient daarvan kennis te worden gegeven op het dichtsbijzijnde meidadres, dat is aange geven op de straatlantaarns en waar telefoon aanwezig is. De ingezetenen, die hun telefoon hiervoor beschikbaar hebben gesteld, hebben bij hun toestel een kaart, waarop is aange geven het nummer van de Papierfabriek. De betrokken ingezetene belt dus den portier op, die op zijn beurt voor het verdere zorgt, het geen bestaat uit het waarschuwen der brandweerlieden. Dit geschiedt door middel van een bij het telefoontoestel geplaatsen inductor. Deze inductor behoeft slechts te worden rondge draaid en bij alle brandweerlieden gaat een schel af. Op het alarm begeven zij zich on middellijk naar de garage van de brandspuit. Nadat de portier van de Papierfabriek met behulp van den inductor het personeel van de brandweer gewaarschuwd heeft, belt hij den bij de garage wonenden brandweerman op, om hem mede te deelen. waar de brand is: verder waarschuwt hij den opperbrand- meester, de politie, het P.E.N. en den com mandant van de brandweer te IJmuiden. De wekker gaat rechtstreeks over een draad in den telefoonkabel naar de verschil lende woningen der brandweerlieden waar voor een overeenkomst is gemaakt met den Riikstelefoondienst. Men is thans bezig met de technische voor bereidingen. Vermoedelijk zal de inrichting reeds deze week gereedkomen. HET INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. HET WINTERPROGRAMMA. Wij ontvingen het winterprogramma van het Insituut voor Arbeidersontwikkeling, dat wederom tal van lezingen enz. aankondigt. Zondagmorgenbijeenkomsten vinden er plaats 9 October in Café Royal, spreker Mr. M. Mendcls over: Kijkjes in ons Strafrecht. 6 November. Filmochtend in Thalia ..Nie mandsland". 11 December in Café Royal, spreker de heer C. v. d. Lende, secretaris van het N.V.V. over „De beteekenis van de Ondernemings raden". 13 Januari in Café Royal, spreker Mr. J. in 't Veld over ..Het Socialisme in dezen tiid". 12 Februari in Café Royal, spreker de heer Warffemus van Delft over „Erfelijk heid". Gewone cursus-vergaderingen vinden er plaats Donderdag 20 October in Flora, Vrij dag 25 November in „Parkzicht", Dinsdag 20 December, Dinsdag 24 Januari, Dinsdag 14 Februari (Henriette Roland Holst over Rosa Luxemburg) en Dinsdag 21 Maart, alle even eens in „Parkzicht". Voor Velsen-Noord zijn cursusvergaderin gen belegd op Maandag 19 December, Dins dag 10 Januari en Maandag 20 Februari, alle in „de Prins". De heer H. P. Brits zal een ..praatcursus" leiden over het Communistisch Manifest, de heer W. Kastelein zal een cursus leiden over het Beginselprogram der S.D.A.P. aan de hand van „Het Beginselprogram der S.D. A.P." van Wiardi Beekman. GEM. ARBEIDSBEURS. VERSLAG OVER DE MAAND SEPT. 1933. Het aantal ingeschreven werkzoekenden, dat op einde Augustus 2405 bedroeg, daalde in den loop der verslagmaand op 2337. Uit het hieronder volgend vergelijkend overzicht blijkt, dat gedurende de laatste twee maan den het aantal ingeschrevenen geleidelijk fs verminderd. Mei Juni Juli Au a Sept Bouwvakarbeiders 550 526 582 566 562 Houtbewerkers 55 47 52 39 50 Metaalbewerkers 371 353 411 388 389 Visschers 371 370 377 357 253 Havenarbeiders 250 253 285 220 194 Kantoorbedienden 49 42 42 45 49 Losse arbeiders 701 672 686 597 613 Overige groepen 184 182 203 193 227 Totaal 2531 2445 2643 2405 2337 In het totaal over September zijn mede begrepen 93 niet-werkloozen en 61 jongens beneden de 18 jaar. Dat de de vermindering van het aantal in geschrevenen uitsluitend is te danken aan de opleving in het vïsscherijbedrijf. blijkt duidelijk uit dp cijfers der groepen Visschers en Havenarbeiders. Of genoemde oplevilig van eenigen invloed is op den toestand der nevenbedrijven Is tot hiertoe uit de werk loosheidscijfers nog niet op te maken. In den loop der maand vonden twee ar beidsconflicten. Een bij het lossen van bui- tenlandsche visschersschepen en een bij het Dok. Beide stakingen waren van korten duur. Het aantal nieuwe aanmeldingen van werk zoekenden bedroeg 773. Door bemiddeling der beurs kwamen 244 plaatsingentot stand w.o. 4 vrouwen. DE VOORGENOMEN OPHEFFING VAN HET GYMNASTIEKONDERWIJS. EEN PROTESTVERGADERING Uitgaande van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren cn Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland, zal op Maandag 17 October a.s. des avonds ten 8 1/2 uur een vergadering worden belegd in de benedenzaal van hotel Nummer Een, Oranjestraat te IJmuiden, waarop zullen worden uitgenoodigd alle hoofden der Lagere scholen. Oudercommissies, bijzondere school besturen, raadsleden, vertegenwoordigers van onderwijzersorganisaties, doktoren, vertegen woordigers van alle mogelijke gymnastiek- en spoi't-vereenigingen, teneinde de maatregelen te beramen die gevonden dienen te worden tegen het voornemen van Burgemeester en Wethouders om het gymnastiekonderwijs op de lagere scholen op te heffen. Belangstel lenden. welke geen uitnoodiging ontvansren en toch gaarne aan boven conoemd doel willen meewerken zijn zeer welkom. VAR A-FILM IN VELSEN-NOORD. De plaatselijke afdeeling van de VARA or ganiseerde Donderdagavond een filmavond in hotel De Prins waarvoor een niet al te groote belangstelling was. De voorzitter der afdeeling de heer Wesseiius sprak een kort openings woord. Hij wekt alle aanwezigen op. voor zoo ver zij geen lid der VARA waren, zich aan te sluiten. Tevens wekte hij een ieder op den tooneelavond met ..Allerzielen" die op 10 Nov. in de zaal van hotel De Prins gehouden zal worden bij te wonen. De vertoonde film „Stuwing" had aller aan dacht. SANTPOORT VERKEERSONGEVAL. Gistermiddag reed op dc Hoofdstraat een bus van de maatschappij „Stormvogels". Daarachter reed in dezelfde richting een vischauto. Laatstgenoemde vierwieler wilde passeeren, hoewel de weg daar ter plaatse niet al te breed is. Door één of andere om standigheid haalde de bestuurder van de vischauto te ver uit en reed met een flink vaartje tegen een ijzeren hek. dat de Hoofd straat scheidt van een langs deze straat lig gend weiland. Gelukkig vielen geen persoonlijke ongeluk ken voor, doch de vischauto werd leelijk be schadigd, evenzoo het hek De eigenaar van de vischauto was, naar wij vernamen, niet verzekerd De politie heeft de zaak in onderzoek. JUBILEUM P. VEENIS. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft de heer P. Veenis zijn 50-jarig jubileum als arbeider op het buiten „Vlugthoven" ge vierd. Des morgens werd de jubilaris gecom plimenteerd door de eigenaresse van „Vlugt hoven", mej. J. L. Enschedé, die hem als her innering aan dezen voor hem zoo gecionk- waardigen dag een gouden horloge-kei ting aanbood. Namens het personeel van „Vlugt hoven" werd hem een fraaie rooktafel ge schonken. Des avonds bracht het fanfare korps „Wilhelmina" hem een serenade, die door eenige honderden dorpsgenooten werd biierewoond. Tal van mondelinge en schrif telijke felicitaties toonden aan hoe zeer men met den jublilaris meeleefde. De heer Veen is. die 75 jaar is. gaa' binnen- kort zijn betrekking verlaten. Laten wc ho pen, dat na zoo'n werkzaam leven voor hem een rustige levenavond is weggelegd.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14