WEET U, Het Belangrijkste. ASFALT-WEGEN Fiscale penetratie. 50e Jaargang No. 15122 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 12 October 1932 HAARLEM S DAGBLAD IMrectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden f 325, franco per post f355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0:05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72J<4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I5 regc]s 1.75, elke regel meer f035. Reclames 0.60 per rcgeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim 5 250,-. Wijsvinger f 150—, Elke andere vingetf 150-, Arm-of Beenbreuk f 100-, Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75-, Vetlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 October. Reeeeren. „Gouverner c'est prévoir", zegt een Fransch spreekwoord. Regeeren is vooruitzien. Dat geldt voor iedereen, in de eerste plaats in de wijze waarop hij zichzelf regeert, in de tweede plaats in zijn beroepsbezigheden. U zult misschien zeggen dat de meeste men- schen in hun beroep niets te regeeren heb ben. Daar ben ik het niet mee eens. Iedere onderwijzer, iedere onderopzichter, iedere ploegbaas, iedere voorman in een fabriek, iedere afdeelingschef, iedere voorzitter van een vergadering regeert. Wij beginnen vroeg mee. De aanvoerder van het achtste elftal van de groote voetbalclub doet het al op zijn twaalfde jaar en als hij een slim jog is komt hij dan al tot de ontdekking dat regeeren vooruitzien is. Een andere vraag is, of 't hem lukt. Maar bij het achtste el ft. al is zijn falen nog niet zoo erg. Ontdekt hij de waax-heid van dat Fransche spreekwooi'd maar, dan is hij al een heel eind. Dan zal ervaring de rest wel doen. Wellicht groeit er nog een staatsman uit hem. Er moeten op dit moment vele ministers zijn, die hun eerste regeeringspogingen hebben gedaan als cap tain van een achtste elftal. Helaas over- heerscht de deprimeerende meening, dat slechts zeer weinigen hunner bijtijds de waarheid „gouverner c'est prévoir'' ontdekt schijnen te hebben. Het lijkt alsof de mees ten, toen zij twaalf warexx eix „spil" speelden, met den stand 10, binnen een kwartier of een half uur of zoo, hun elftal al in veilige haven gewaand hebben. En alsof de ettelijke teleurstellingen, die daarop gevolgd moeten zijn, hun niets hebben geleerd. Mijn Engelsche collega J. A. Spender, die aan de overzijde van de Noordzee een zeer bekend journalist is, tx-ekt te velde tegen de alom heex-schende depressie aangaande de bekwaamheid en het inzicht der x-egeerders. Hij xxoemt dat „de blijkbare hulpeloosheid van staatsmanschap zoowel op politiek als op économisch gebied", en hij vindt die opvat ting een gevaarlijken ondergx*ond van den huidigen toestand. Waarin ik volkomen met hem accoord ga. Het is in alle landen zoo, ook in het onze. Het vertrouwen in het over heidsbeleid is geducht geschokt. Verschijn selen als de slappe, sombere Troonrede, de naargeestige radio-rede van minister Rxxys en het jongste interview van het CoiTespon- dentiebxxreau met minister De Geer strekken niet tot verhooging van dit vertrouwen. De toon, die tegenwoordig uit Den Haag klinkt, heeft veel van: „Zie xxiaar dat jullie er zelf bovenop komt.het ziet er beroei-d genoeg xxitweten jullie er soms wat op?doe het maar eens beter als je kunit". Het ver trouwen van de Overheid zelf in de Overheid is allerminst indrukwekkend. Ik zou er wat voor geven als ik eens wat regeerings-uitla- tuigen kon plaatsen onder dat hoofdje „Dt Opleving", waaronder wij in de laatste maand, tot onze vreugde, hex-haaldelijk gun stige berichten van particuliere zijde hebben kunnen plaatsen. Ik mag daarbij zeggen, dat wij van ettelijke zijden gehoord hebben hoe zeer men dit incidenteele i-ubriekje waar deert, als een geneesmiddel tegen het eeuwige pessimisme dat Den Haag emaneert. De internationale depressie omtrent de bekwaamheid der regeeringen in het „gou verner c'est prévoir" is erger. Want daarvan hangt tenslotte alles af. De heele wereld weet dat met ontwapening en slechting van tol muren begonnen moet worden om de wel vaart te herstellen. Maar er gebeurt nog steeds niets. Nu gaat Herrïot naar MacDonald om het met hem eens te worden over een ontwape ningsplan. Worden zij het eens, dan komt er een Vijfmogendheden-coxifei-entie. Wordt die het eens, dan komt de Ontwapeningsconfe rentie zeker tot resultaten. En de dan vol gende Economische Wereldconferentie waar schijnlijk ook wel. Spender wijst er nu op dat de heeren Her- riot en MacDonald uit zullen moeten gaan van de redeneering: „Hoe zal de wereld er over tien of twintig jaar uitzien als wij ons laten voortdrijven op den stroom, zooals tot dusver?" Ik ben het met hem eens, al zou ik het anders uitdrukken. Namelijk zoo: „Wat moeten wij nu doen, om te bereiken dat de wereld binnen één jaar in een nieuw spoor is geleid, waardoor voorkomen wordt dat- zij binnen tien of twintig jaar ten onder gaat?" Verder citeer ik Spender met volmaakte instemming: „Wat er ook gebeuren moge, de stemming waarin alle staatsmanschap als hopeloos en oorlog als onvermijdelijk wordt beschouwd moet tot eiken prijs bestreden en uitgeroeid worden. Het was ditzelfde fatalisme dat den vredeswil verlamde vóór den gx-ooten oorlog. Maar er ïs een verschil. De voorooxlogsche staatslieden hadden tenminste het excuus dat zij niet wisten hoe de oorlog zou wor den. De tegenwoordige staatslieden hebben dat excuus niet. Zij weten dat de modex-ne oorlog het doodvonnis zoowel voor de over winnaars als voor de overwonnenen betee- kent. Met de herinnering eraan in hun geest schijnt het ongeloofelijk dat zij ervan zouden kunnen droonxen als van „een instrument der politiek" of als van het onvermijdelijke resultaat van hun eigen hulpeloosheid. Verleden week las ik in een conservatief tijdschrift een lang artikel vol beschimping van den Volkenbond en zijn ,.ij delen vredes- droorn". De schrijver verlustigde zich in den komenden oproep „Te wapen!" van de „levenskrachtige" naties. Of dit geschreven wex-d door een kind, te jong om te beseffen, of door een seniel oud wrak, te oud om zich iets te herinneren, weet ik niet. Maai" het klonk als het gebrul vaxx eexi Artis-leeuw te gen etenstijd". Aldus deze Engelsche journalist. U ziet dat ik niet de eenige ben die in dezen toon schrijft. Helaas behooren Spen der en ik tot de minderheid. Maar wij hebben een groot ding vóóx\ Er wordt naar ons geluisterd. En we zullen nog eens zien wat zegeviert: het gezonde vex-stand of de orxbekookte, on verantwoordelijke wartaal. R. P. Een arrondissement van Rijn tot Wadden? Ingrijpende wijzigingen in rechterlijke indeeling. Oostelijk Noord-Holland zou onder Amsterdam komen. De thans bij wetsontwerp (zie elders in dit nummer) voorgestelde wijziging in het rechtsgebied van het Hof te Amsterdam, be helst voor Noord-Holland de volgende ver anderingen. Opgeheven zouden worden de kantons Schagen, Medemblik, Zaandam, Pur- merend, Haarlemmermeer, Breukelen-Nijen- rode, Wijk-bij-Duurstede en Woenden en van het arrondissementAlkmaar, welke kantons en welk ax-rondissement wox-den verdeeld over de overblijvende ressorten. De overblijvende kantons worden gewijzigd als volgt; Het kanton Amsterdam wordt uitgebreid met het kanton Zaandam (nu bij Haailem), uitgezonderd de gemeenten Assendelft en Krommenie, en verder de gemeenten Bx-oek- in-Watex'land, Landsmeer, Monnikendam, Ilpendma, Katwoude eix Marken van het kanton Pui-merend (nu bij Haarlem). Het kanton Hilversum blijft ongewijzigd. Het kanton Alkmaar krijgt de gemeenten Assendelft en Krommenie van het kanton Zaandam, de gemeenten Heemskerk. Wijk aan Zee en duin en Beverwijk van het kanton Haarlem, de gemeenten Jisp en Wox-nxer van het kanton Purmerend, alsmede het kanton Schagen, met uitzondering van de gemeenten Callantsoog en Anna Pauwlowna. Het kanton Den Helder krijgt de gemeenten Callantsoog en Anna Paulowna van het kan toor Schagen, doch staat de gemeente Wie- ringen af het aan kanton Hoorn. Aan het kanton Hooi-n worden toegevoegd de gemeenten Wijde Woi-mer, Pui-merend, Edam, Middelie, Kwadijk, Besmster, Oost huize en Wai-der van het kanton Purmerend, (nu bij Haarlem), het geheele kanton Medemblik en de gemeente Wielingen van het kanton Helder. Het kanton Haarlemmermeer, uitgezonderd de gemeenten AJkemade en Leimuiden, ter wijl het de gemeenten Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk afstaan aan het kanton Alkmaar. Wat betreft de opheffing der rechtbank te Alkmaar, de kantons Helder en Alkmaar komen bij 't aiTondissement Haarlem, Hoorn bij het aiTondissement Amstei-dam. De opheffing van de Alkmaarsche recht bank, is, volgens den minister, zeker ge rechtvaardigd, gelet op den betrekkelijk ge- gexingen omvang van haar werkzaamheden. Bij het Kantongerecht te Haarlem zouden dus worden ondex-gebracht de gemeenten: Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort, Benne- broek, Heemstede, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Velsen, Haarlemmerliede, Aalsmeer, Lisse en Hillegom. Bij het Kontongerecht te Alkmaar: Alkmaar, Egmond-Binnen, Egmond aan -Zee, Bergen, Schoorl, Noord-Schax-woude, Zuid-Schax-- woude, Broek op Langendijk, Heer Hugo- waard, Oteiieek, Oudorp, Schex-mexixorn, Zuid- en Noord Schex-mer. Graft, De Rijp, Jisp, Wornxer, Krommenie, Assendelft, Be verwijk, Wijk aan Zee, Heemskerk. Akei-sloot. Uitgeest, Castricum, Limmen, Hello, St. Pan- cras, Koedijk, Wannenhuizen. Oud-Karspel, Harenkarspel. St. Maartens, Schagen. Wie- xingerwaard, Barsingerhom, Winkel, Nieuwe Nïedorp, Oude Niedorp en Zijpe. Bij Kantongerecht Den Helder: Den Hel der. Texel, Callantsoog en Anna Paulowna. Deze drie Kantongerechten zouden voortaan behooren bij de Arrondissements Rechtbank te Haarlem. De kantons Hoorn en j Hilversum bij Amsterdam. De gemeenten Alkemade en Leimuiden thans behoorende tot het kanton Haarlem mermeer en dus het arrondissement Haar lem, zouden overgaan naar het kanton Leiden, arrondissement 's Gravemhage De minister acht de opheffing der Alk- maarsohe rechtbank, zeker gerechtvaardigd, gelet op den betrekkelijk geringen omvang harer werkzaam heden. En ook de verdeeling der daartoe beboerende kantons over andere arrondissementen is niet zoo bezwaarlijk, dat- van de opheffing ware af te zien. Het denk beeld is geopperd om niet het arrondössemen Alkmaar, doch het arrondissement Haarlem op te heffen. De minister is niet- overtuigd dat de opheffing dezer veel belangrijker rechtbank de rechtbedeeiing ten goede zou komen. :e mi nder wanneer men aan dit denkbeeld verbindt do verplaatsing van het gerechtshof van Amsterdam naar Haarlem. Opheffing van rechtbanken en 48 kantongerechten. Wetsontwerp thans verschenen. Rechtbank fe Alkmaar wordt toch opgeheven. Vitale belangen niet aangetast. Thans is ingediend het wetsontwerp tot nieuwe vaststelling van rechtsgebieden en de zetels der x-ech tb anken en kantongerechten. De minister van justitie heeft opnieuw het gevoelen der commissie-Bosch gevx-aagd. Deze commissie adviseert tot de opheffing van ze ven x-echtbanken en 49 kantongex-echten. Dit advies is bij de onderhavige' ontwerpen ge volgd al zijn er enkele afwijkingen. Opgeheven worden 7 rechtbanken en 48 kantongex-echten. De voorstellen tasten de vitale belangen niet aan, brengen een goede rechtsbedeeling niet in gevaar. Zij laten de grondbeginselen van de rechterlijke organisatie in lxun geheel, Het meermalen geopperde denkbeeld om. met opheffing der gerechtshoven, den Hoogen Raad te maken tot eenig hof van beroep iin laatste instantie over de feiten en het recht oordeelende). vindt- men in de ontwerpen niet. De rechtspraak zal blijven toevertrouwd aan kantongerechten, rechtbanken, gerechtshoven en Hoogen Raad. In zooverre zijn deze voor stellen dus niet ingrijpend. Voor zoover de denkbeelden tot bezuiniging op ander terrein liggen, b.v. in vereenvoudi ging van de procedure, en voor venvezenlij king vatbaar zijn. moeten zij worden toege past buiten het thans voorgestelde, gelijk de regeering door de indiening van andere wets- ontwei-pen dan ook reeds stappen in deze richting deed. Die andere maatregelen zullen zelfs effectiever worden bij concentratie door inkrimping van het aantal colleges. Wie bezuinigen wil moet, zonder het kleine te verwaarloozén, een groote lijn volgen. De te volgen lijn is te dezen gevonden in de op heffing van verschillende gerechten. Wel is. wat de kantongex-echten betreft, de mogelijk heid van zittingdagen buiten de kantonnal' hoofdplaats geopend. Dit kan vooral ook van belang zijn voor de crisispachtzaken, welker behandeling krachtens een wet, die een tijde- INGEZONDEN" MEDEDEELINGEN dat wij deze maand nog Belgische Anthraciet voor ZOMERPRMZEN VERKOOPEN? Prima kwaliteit a f2.20 p, H.L. - Franco bergplaats DRUPSTEEN's KOLENHANDEL GEN. CRONJÉSTRAAT 78 TELEF, 12157 - Een nieuwe aanioinst voor de Noord- en Zuid-HoUandsche Redding-Mij. is wel de te Katwijk aan Zee gebouwde motorredding boot Barend van Spreekens", bestemd voor het boothuis der maatschappij bij de Noor derpier te IJmuiden. De boot heeft een lengte van 11 M.. een breedte van 2.90 M. en een diepte van 1.20 M. Zij wordt bemand met zes personen en zal in totaal vijjtig personen kunnen bergen. de lijk karakter heeft, is toevertrouwd aan kantongerechten. Voor de vraag, hoeveel rechtbanken en kan tongerechten moeten opgeheven worden is de toestand van 's Rijks schatkist mede van be lang. Niet dat eeh gerecht, waarvan een goede rechtsbedeeling de instandhouding eischt. met een beroep op den financieelen toestand zou zijn op te offeren doch de regeering, ofschoon wetende hoe weinig opheffing van gerechten in den smaak valt, hoezeer het sentiment bij velen zich daartegen keert, kan daartegenover niet te toegevend zijn. nu inderdaad bezuinigd moet worden overal waar dit mogelijk is. De minister is geenszins blind voor de be denkingen. welke kunnen worden geopperd. Een groot voordeel is volgens den minister, dat het corps rechterlijke ambtenax-en wordt ingekrompen, hetgeen aan het peil slechts ten goede kan komen, eene winst voor de rechts bedeeling en voor de leden van het corps. Is minder personeel noodig, dan kunnen hoogerc eischen worden gesteld. Ook de specialisatie, in later jaren opgekomen (politierechter, kin derrechter). komt beter tot haar recht bij een werkzaamheid van grooteren omvang. Gelijk uit de ontwerpen blijkt, wordt voor gesteld de opheffing van alle rechtbanken, be hoorende tot de tweede klasse. Dit is geen vooropgesteld uitgangspunt, doch het resul taat van overweging ten aanzien van elke rechtbank afzonderlijk of zij kan vrrvallen. Dit laatste geldt evenzeer ten aanzien van de kanton gerech ten Voorgesteld wordt op te heffen de arx-ondis- sements-recht,banken te Roermond. Zutphen. Tiel, Almelo, Dordrecht. Alkmaar en Winscho ten en de kantongerechten te Oss. Heusden. Veghel, Oirschot. Oosterhout. Zevenbergen Tholen, Gulpen. Weert.. Wageningen, Eist Doesburg. Groenlo. GeldermaV;en. Zaltbommel Druten. Vianen, Kampen. Harderwijk, Om men, Steenwijk. Goor. Alphen. .Schoonhoven Sommelsdijk, Oud-Beijerlar.d. Ridderkerk. SW Irecht, Goes. Oostburg. Hulst Schaven, Me demblik, Zaandam, Purmerend. Haarlemmer meer, Breukelen-Niienrode Wijk bij Duur stede, Woex-den, Dokkum. Bergum. Harlingen Bolswax-d, Lemmer. Zuidhorn, Appingedam Onderdendam en Hoogeveen. Becijferd wordt een bezuiniging op de per- soneele en materieele uitgaven van de kan tongerechten van pl.nx. f 365.000 per jaar en van de x-echtbanken van pl.m. f 440.000 per jaar. Hierbij is buiten beschouwing gelaten de mogelijk geworden vermindering van het aantal huizen van bewaring als gevolg van de opheffing van rechtbanken. Wel is reke ning gehouden met vermeerdering van getui- gengelden en met de omstandigheid, dat hie- en daar uitbreiding van personeel noodig zal zijn. Met wachtgelden is daarbij evenwel geer. rekening gehouden, zoodat de reëel te berei ken bezuiniging voorloopig lager is. Vex-wacht mag evenwel worden, daL, mede door het stel len van een leeftijdsgrens voor de rechterlijk" ambtenaren, de wachtgeldpost binnen enke'.e jaren aanzienlijk zal zijn verminderd. Sterk verzet in de Kamer? De Telegraaf vernam uit betrouwbare bron. dat het voorstel tot opheffing van zeven tweede-klasse rechtbanken bij de behande ling in de afdeelingen der Tweede Kamer op sterk verzet is gestuit bij de woordvoerders van alle fracties en dat er ernstige bezwaren zijn geuit tegen deze ingrijpende maatregelen. Er werd scherpe critiek geoefend op deze be- zuinigingspogingen, die. volgens verschillende leden, geenszins bezuiniging zouden beteeke- nen en tot groote moeilijkheden zouden lei den. Te oordeelen naar de stemming in de fracties zou het niet waarschijnlijk zijn, dat de Kamer met het voorstel tot opheffing de zer rechtbanken accoord zal gaan. Detailregelingen. In een afzonderlijk wetsontwerp zijn de noo- dige wijzigingen in bepalingen betreffende, bevoegdheden van notarissen, aan tal rechters en rechters-plaatsvei-vangers enz. geregeld. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. HET PLAN VAN HAARLEM'S DAGBLAD IN DE MIDDENSTANDSCENTRALE. De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten houdt Dinsdag 18 October, 's avonds te 8 1.2 uur in dc boven zaal van café Brinkmann Groote Markt een algemeene vergadering. Deze vergadering is belegd ter bespreking van het plan van Haar lem's Dagblad inzake de Werkloosheidsbe strijding. Eerst zal de vergadering kennis nemen van een uitvoerige inleiding van den ontwer per van het plan, den heer C. J. van Tilburg, redacteur van ons blad, waarna er gelegen heid is voor het stellen van vragen. Als tweede punt op de agenda staat „Leve ring van goederen in natura aan werkloozen en armen". Aan de Middenstandscentrale is namelijk gevraagd gegevens te verstrekken voor het rapport der Staatscommissie 'com missie Lambooy) Enkele autoriteiten zullen voor deze ver gadering uitgenoodigd worden. Tenslotte vermeldt de agenda voor deze vergadering van de Middenstandscentrale nog: Incasseeren van kleine vorderingen. Het behoud van de Arrondissementsrecht bank te Haarlem. GOUDDIEFSTAL AAN »S RIJKS MUNT. Volgens de Tel. is te Utrecht een arbeider aan 's Rijks Munt gearresteerd, die zes randjes goud gestolen had. Bij zijn pogin gen om het goud te verkoopen, is hij 'ge snapt. Na opgemaakt proces-verbaal is hij op vrije voeten gesteld. Contra-rcvaólutionairc groep in SoiKjct-Rus- land. Alle ledcji van dit blok, w.o. Zinowjew en Kamenen uit de partij gezet. (2e blad, le pag.) Pruisen's proces tegen de Rijksrcgeering. Het bestaan van a/spraken tussehen Hitler en Von Papen ontkend (2e blad. le pap.) De sneltrein ParijsBazel ontspoord. Zestien gewonden. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Regeeren (le blad. le pag.) Willij van der Tak: H. D. Vertelling. De ge barsten schoon. (2e blad, 3e pag.) Jhr. Mr. B. dc Jong van Beek en DonkDc dertiende Volkenbondsvergadering (2e blad, le pag.) Jhr. Dr. J. C. Molleims: Fruit en groenten naar Frankrijk. (2e blad, 2e pag.) IN GEZONDEN M ED EI) EELIN GEN Het „Onbekend maakt onbemind" Geldt ook voor Asfaltweg. Maar wie hem kent, die BLIJFT zijn vrind, Wil niet van asfalt wèg. Economische wegen De schrijver Emil Ludwig, vooral bekend door zijn boeken over Napoleon en Bismarck en door zijn interviews met. Stalin, den leider der Sovjet-republiek en met Mussolini, den dictator van Italië, zal in ons land als spreker optreden o.a. in Den Haag 21 October), Amsterdam (22 October) en Utrecht (24 October). (Een Nederlandscli belasting inspecteur zal, op verzoek van de regeering van Irak, daar te lande het belastingstelsel herzien.) In het kabinet van Irak, (Zoek het op de landkaart maar) Zaten de ministers onlangs Voorhoofd fronsend bij elkaar. En Financiën zei somber: Irak is niet crisisvrij. Handel. Binnenlandsche Zaken, Vielen hem al zuchtend bij. Er moet komen zei Justitie, Idem zooveel nieuw milliocn, Uit belasting en accijnzen. Maar hoe moeten wij dat doen? Toen sprak Buitenlandschc Zaken: Er bindt ons een vriendschapsband, Zooals wij dat altijd noemen. Aan het volk van Nederland. Daar kan men belasting heffen, Zooals niemand anders 't kan. Laat ons daar adviezen vragen, En we zijn weer boven Jan. Deze week vertrekt naar Irak Epn belastingconsulent, Uit het land, waar men de knepen Van dat kunstje zoo goed kent. In zijn koffers heeft hij schroeven. Persen en een dwangbevel. Deurwaarders en andre zaken, Gangbaar In het abel spel. Arme. zielige I-rakkers, Strakjes komt hij aan, de tolk Van de achting en de vriendschap Van het Nederlandsche volk. Binnenkort zult, gij ervaren, Hoe ze het in Holland doen. Zet u schrap, er komt een aanslag, Maak u vaardig als citroen. Duid het ons niet al te euvel, Feusch, wij meenen het wel goed, Ja. wij voelen medelijden Uit het diepst van ons gemoed. Straks weer binden ons meer banden; Uit ons zwaarbelaste hart Roepen wij: reik ons de handen, Broeders in belastingsmart! P. GASUS.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1