Uit het Buitenland. De dertiende Volkenbondsvergadering Engeland, VICTOR IA-WATER AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 12 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD. Contra - revolutionaire groep in Sovjet-Rusland Alle leden van dit blok, waaronder Zinowjew en Kamenew uit de partij gezet. Pruisen's proces tegen de Duitsche regeering. Het bestaan van afspraken tusschen Hitler en Von Papen ontkend. Frankrijk's nieuwe ontwapeningsplan. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. RUSLAND Te Moskou heerscht groote opgewonden heid naar aanleiding van de publicatie van een officieel rapport, waarin wordt medege deeld. dat zich in de Communistische Partij der Sovjet Unie een uit 19 personen be staande contra-revolutionaire groep heeft gevormd. Een aantal leden der partij heeft een Sov jet-blok gesticht, dat van de regeering en de partij de invoering eischt van privaat-kapi talistische methoden in de Sovjet Unie, zoo mede maatregelen welke het particulier ini tiatief mogelijk maken. Deze politieke groep heeft de verwijdering van de Sovjetleiders, met inbegrip van Sta lin geëischt. Ook heeft zij getracht met be hulp van vervalschte documenten te bewij zen dat de politiek der partij tot een poli tieke en economische instorting van het land moet leiden. Aan het hoofd van dit contra-revolutio naire Sovjet blok zouden hebben gestaan de bekende bolsjewistenleiders Zinowjew, Oegla- now en Kemenew. De werkzaamheid dezer groep, aldus wordt verklaard, verschilt in geen enkel opzicht van de politiek van Trotzki en beteekent verraad aan den Sovjetstaat en aan de Com munistische dictatuur. Het Centrale Executieve Comité der Com munistische Partij, dat het officieele rap port heeft gepubliceerd, heeft besloten alle leden van het Sovjet-blok en zijn organisa toren uit de partij te zetten. Reuter meldt nog eenige bijzonderheden die hebben geleid tot het royement van Zi- novjev c.s. uit de communistische partij. Zij zouden gebruik hebben gemaakt van geheime drukpersen, waarmede contra-revolution- naire litteratuur werd gedrukt, welke over het geheele land werd gedistribueerd. In politieke kringen te Moskou wordt de ontdekking van dit contra-revolutionnaire complot uitgelegd als een van de eerste triomfen van Stalin, sedert diens politiek on langs in de plenaire vergadering van het centraal comité van de communistische par tij op alle punten goedgekeurd werd, hoewel een nieuwgevormde oppositie in die verga dering trachtte tevergeefs evenwel ver scheidene onderdeelen van Stalins politiek aan critiek te onderwerpen. FRANKRIJK. De Geneefsche correspondent van de „Pe tit Parisien", die een overzicht geeft over de voornaamste grondslagen van Frankrijks nieuwe ontwapeningsplan, wijst er volgens een bericht in de Tel op, dat het voorstel in sommige opzichten aan de accoorden van Locarno herinnert, daar het eveneens een aantal accoordvoorstellingen bijeen groe peert, welke alle naar hetzelfde doel streven, t.w. de organisatie van den vrede. Het plan omvat- 1. Een algemeene ontwapeningsconventie. 2. Een algemeen consultatief pact. 3. Een regionaal veiligheids- en contróle- pact. 4. Een pact in zake de progressieve schep ping van een internationale strijdmacht. 5. Een protocol nopens de toepassing van het principe der gelijkgerechtigdheid. Punt 3 heeft uitsluitend betrekking op Europa; het houdt rekening met de voorstel len der voorbereidende ontwapeningscommis sie en met de aanbevelingen van pi-esident Hoover. De consultatieve overeenkomst legt allen onderteekenaars den plicht op, om in geval van een conflict de daarbij betrokken partijen een ultimatum van hoogstens 48 uur te stellen om de vijandelijkheden te staken. Indien aan dit ultimatum geen gevolg wordt gegeven zouden direct alle sanctie-maatrege len waarin de overeenkomst voorziet, in wer king treden. Wat ten slotte het instellen van een inter nationale strijdmacht aangaat, is het de be doeling bombardementsvliegtuigen ter be schikking van den Volkenbond te stellen en den staten die de overeenkomst onderteeke nen. het gebruik van deze vliegtuigen geheel te verbieden. Parallel hiermede loopt een strenge controle op de burgerlijke luchtvaart. De uitvoering in de practijk van het prin cipe der gelijkgerechtigdheid, denkt men zich aldus, dat in een diplomatiek document de volledige stand der bewapening van alle landen, Duitschlamd inbegrepen, zal worden vastgelegd. Op den grondslag van de dan verkregen cijfers, die in geen geval verhoogd of verminderd mogen worden, zou Duitsch- land dan gelijkheid van recht kunnen wor den toegekend. DUÏTSCHL4ND. Bij het voortgezette proces van de Duitsche landen tegen het Rijk heeft minasterialdirek- tor. Dr. Brecht medegedeeld, dat volgens de verklaring van Severing Rijksminister von Gayl bij deze gelegenheid gevraagd of de Rijksregeering het voornemen had een Rijks commissaris voor Pruisen te benoemen, Von Gayl heeft zulks tóen ontkend. Hierop heeft Severing met klem gewaarschuwd voor de instelling van een Rijkscommissariaat. Minisberialdirektor Dr. Gottheiner las een telegram voor van den Rijksminister van Binnenlandse he Zaken, hetwelk betrekking heeft op de zelfde aangelegenheid. Volgens dit telegram heeft Freiherr von Gayl midden Juni van dit jaar een onderhoud gehad met Severing over politieoneele kwesties. Daar bij heeft Severing het gesprek gebracht op de geruchten welke de ronde deden nopens de instelling van een Rijkscommissariaat voor Pruisen. In opdracht van de Rijksregeering legde ministerialdirector Dr. Gottheiner met uit drukkelijke toestemming van den Rijkskanse lier voor het Rijksgerechtshof te Leipzig bij de behandeling van de zaak tusschen Pruisen en het Rijk, d« volgende verklaring af: jrEr is geen overeenkomst getroffen tus schen den Rijkskanselier en Hitler over een actie tegen Pruisen, Onderhandelingen hier over tusschen hen hebben niet plaats gehad. Ook de opheffing van het, uniformverbod, de weder toelating van S. A.-lieden en het herstel van andere politieke vrijheden zijn niet het onderwerp geweest tusschen over eenkomsten van den Rijkskanselier en Hit- Ier doch behoorden Teeds van te voren tot het program der Rijksregeering. die uit eigen initiatief had besloten om redenen van rechtvaardigheid de uitzonderingsbepa lingen tegen de nationaal-socialisten op te heffen." Duitschlainicl. Rijksdagcommissie contra Rijksregeering. De Rijksdagcommissie voor Buitenlandsche Zaken, die evenals de commissie voor de handhaving van de rechten der volksverte genwoordiging volgens de grondwet ook na de Rijksdagontbinding intact blijft, heeft een door den nationaal-socialist dr. Frick. het Centrum-lid Dr. Bell en het lid van de Beier- sche Volkspartij Graaf Quadt afgelegde ver klaring aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt: De Rijksregeering heeft zich door haar nieuwe ongemotiveerde weigering om voor de commissie van Buitenlandsche Zaken te ver schijnen, opnieuw aan overtreding van de grondwet schuldig gemaakt. Het blijft den nieuwen Rijksdag voorbehouden, daaruit de grondwettelijke' consequenties te trekken. De weigering der Rijksregeering om tegenover de commissie verantwoording af te leggen, be teekent echter ook een ernstige benadeeling van de buitenlandsche politieke positie van het Rijk. aangezien de Rijksregeering daar door voor de geheele wereld bewijst, dat zij niet den moed heeft om te staan voor haar door negatieve resultaten gekenteekehde bui tenlandsche politiek te Lausanne en te Ge- nève en dat zij geen steun van het volk en van de volksvertegenwoordiging verwacht. Haar buitenlandsche politieke actie is dus ontbloot van de noodige beteekenis. Het wel zijn der natie eischt gebiedend een spoedig einde van dezen verderfelij ken en met de grondwet in strijd zijnden toestand. De verklaring werd aangenomen met de stemmen van alle partijen. Alleen de com munisten namen niet aan de stemming deel. Hongarije. Goemboes wenscht een gezond kapitalistische politiek te voeren. Von Görnbös. De nieuwe Hongaarsche ministerpresident Goemboes heeft heden in het parlement zijn eerste groote rede gehouden. De klassestrijd noemde hij verouderd. Hij was een voorstander van samenwerking en evenwicht tusschen kapitaal en arbeid, en hij zou alles in he* werk stellen om dit even wicht in te stellen. De leiding van de arbei dersklasse zou niet langer een monopolie der sociaal-democraten mogen zijn. Sprekende over de buitenlandsche politiek verklaarde Goemboes, de Pan-Europa-ge- dachte onuitvoerbaar te achten. Hij zou wer ken voor aaneensluiting der Oost-Europee- sche staten. Hongarije diende zich te voegen in de rij der Donaustaten. De vredesverdra gen waren zwaar en vernederend. In een periode van vredes- en ontwapen ingsocnfe- renties mochten er geen tweede rangs-mo- gendheden bestaan. Hongarije wenscht zich niet te bewapenen. Het wil echter zijn zelf standigheid kunnen beschermen. Het wil in vrede leven met zijn nabuurstaten. Goem boes sprak de hoop uit dat de politieke en commercieele betrekkingen met Duitschlamd en Oostenrijk steeds beter zouden worden. Goemboes verklaarde zich ook voor den geloofsvrede in het land. Ook de Jood is, wanneer hij zich voegt in de Hongaarsche volksgemeenschap, een broeder. Noodig is een algemeen geheim kiesrecht met veilig heidstelling. Naar een dictatuur streefde hij niet. Toen de sociaal-democraten hierop eenige hoonende interrupties riepen, zeide Goem boes, dat hij den heer en wilde vertellen, dat hij een gezonde kapitalistische politiek wilde voeren. De sociaal-democraten leefden slechts van de uitwassen en misbruiken van het ka pitalisme. Geneve. Commissierapporten aangenomen. In de ochtendzitting van Dinsdag van de Volkenbondsvergadering werd een aantai rap porten zonder discussie aangenomen, o.a. over wijzigingen in de strafbepalingen ten aanzien van den handel in vrouwen en kin derbescherming. Voorts werd goedgekeurd een wijziging in het reglement van orde, waardoor voortaan voorstellen ingediend kunnen wor den door ten hoogste vijftien leden. Voorts werd goedgekeurd het rapport van de zesde commissie betreffende de medewerking van de pers aan de organisatie van den vrede en de bescherming der minderheden. Aangezien de opvolger van Sir Eric Drum mond nog in deze zitting van de Assemblee gekozen moet worden, venvacht men dat de Assembiée wel niet voor Zaterdag as. zal worden gesloten. De vierde commissie, die de nieuwe samenstelling van het secretariaat- generaal moet voorbereiden, schijnt nog lang niet met haar werk gereed te zijn. DE SNELTREIN PARIJS-BAZEL ONTSPOORD. Het onderhoud Davis- MacDonald ging over de ont wapeningsvoorstellen van Hoover. Het onderhoud van MacDonald met den Amerikaan Norman Davis heeft- bijna uitslui tend betrekking gehad op maritieme ontwape- ningsaangelegehheden. Hoofdzaak aan Ame- rikaansche zijde was de Engelschen te bewe gen tot aanvaarding der ontwapeningsvoor stellen van Hoover, waarbij een vermindering der geheele scheepstonnage met ongeveer 1 3 onder behoud van de thans in gebruik zijnde groote linieschepen, terwijl van Engelsche zijde de theorie der kleinere linieschepen even wel met behoud of met- vermeerdering van het aantal schepen wordt verdedigd. Het verluidt dat bij het onderhoud geen werkelijke vorderingen zijn gemaakt ter over brugging van de bestaande tegenstellingen. Het blijkt thans dat- de bespreking over ma ritieme kwesties een belangrijke rol zal spelen bij het onderhoud dat MacDonald met Her- riot zal hebben. Norman Davis heeft Dinsdag ook een onder houd gehad met Sir Walter Lytton die Enge land zal vertegenwoordigen bij de praeümi- nairen voor de Economische wereldconferen tie. De taak die Norman Davis heeft te ver vullen omvat: overeenstemming te bereiken op het gebied der ontwapening ter zee: econo mische wereldconferentie en algemeene ont wapening. China. Ultimatum aan de Chineesche vrijscharen. De Japansche opperbevelhebber in Mand- sjoerije generaal Muto. heeft een ultimatum gericht tot de Chineesche vrijscharen, waar in hij hun onmiddellijke overgave eischt. Indien zij niet aan dit ultimatum voldoen, zal een expeditie tegen hen worden op to\iw gezet. Bij Tsitsikar worden Japansche en Mand- sjoerijsche troepen geconcentreerd, om een aanval tegen den Chineeschen generaal Li- Hai-Tsjing te beginnen, wiens troepen het geheele gebied tusschen Mandsjoerije en Hailer beheerschen. Japan. Japansche gasaanval bij Charbin? Naar uit Sjanghaikwan wordt gemeld, zouden de Japansche troepen Maandag voor de eerste maal een gasaanval hebben on dernomen tegen de Chineesche vrijscharen, die eenige malen hebben getracht de stad Charbin te bestormen, De vrijscharen. die met gasmaskers zijn uitgerust, zouden daar bij belangrijke stellingen hebben veroverd en thans een grooten aanval voorbereiden op Moekden. De vierde commissie veroorzaakt een langdurige zitting. Vrouwen in het hol van den leeuw! Dr. Coiijn's critiek vindt algemeen instemming. Rekende strijdvragen weer aan de orde: ai of gedeeltelijk verbod van opiumrooken en de minderhedenkwestie. GENèVE, 8 October 1932. De dertiende Volkenbondsvergadering zou slechts korten tijd duren, uiterlijk twee weken! Dit was de algemeene opvatting, die in Volkenbondskringen heerschte, toen de gedelegeerden van 53 regeeringen op 26 Sep tember bijeenkwamen. De- algemeene debatten zouden dit jaar heel kort zijn; van de zes traditioneele commissies zou de „derde" die zich met het ontwapenmgsvraagstuk pleegt bezig te houden, geheel achterwege blijven, daar de Ontwapeningsconferentie reeds ge noeg praatgelegenheid daarover biedt en zij alleen in staat is het praten in daden om te zetten; de economische crisis-debatten zouden aan de komende Economische Wereld conferentie van Londen worden overgelaten, en de strijd over Mandsjoerije zou eerst in de Buitegewone Volkenbondsvergadering van November December gevoerd worden. Wij zijn thans aan het einde van de tweede week en het is thans vrijwel zeker, dat nog bijna een gansche derde week aan de vooraf gaande zal moeten worden toegevoegd. Praat zucht over de brandende vraagstukken van het oogenblik, de ontwapeningskwestie, de economische crisis en het Japansch-Chinee- sche geschil, draagt echter niet de schuld ervan, dat eenige honderden personen hun verblijf in het dure Genève (waar. zooals dezer dagen in de budgetaire commissie met statistieken werd aangetoond, de kosten van levensonderhoud sinds 1920 slechts met 2 zijn gedaald!) nog met een week hebben moeten verlengen. De eenige schuld hiervan draagt deze vierde budgetaire commissie zelf. die in haar ijver, om op de Volkenbondsbegrooting bezuinigin gen aan te brengen, zulke eindelooze betoogen over het nut van bezuinigingen hield, dat de 13e Volkenbondsvergadering alleen daardoor den Volkenbonds en den deelnemenden re geeringen minstens honderdduizend gulden meer zal kosten dan noodig zou zijn geweest, als al die bezuinigaars ook op hun eigen woorden wat hadden willen bezuinigen. Nu het door het vele overbodige gepraat in de vierde commissie in geen geval meer mo gelijk werd de Volkenbondsvergadering nog in twee weken te beëindigen, hebben de andere commissies zich begrijpelijkerwijze de gelegenheid niet laten ontnemen, om kwes ties. die anders met de zweep van den presi dent erdoor zouden zijn gejaagd, ook op al hun gemak te behandelen. Wanneer men toch nog in de Volkenbon dsstad blijven moet, kan men dit even goed pratende als luierende doen, meende men blijkbaar! Zoo kregen wij dan nog onverwachts levendige debatten over de Haagsche Con ventie van 1930 betreffende het recht van nationaliteit, over het opiumrooken in de koloniën en over de bescherming der natio nale minderheden. En ofschoon de tweede commissie zich aan de afspra.ak hield, om niet in bijzonderheden de taak der Economi sche Wereldconferentie te bespreken, werden eenige optimistische uitlatingen van Engel- sch, Fransche en Italiaansche zijde over de betering, die in den economischen toe stand der wereld reeds zou zijn ingetreden, de aanleiding tot een nieuwe indrukwek kende rede van dr. Colijn. die de tegenwoor dige omstandigheden heel wat pessimisti scher beoordeelde en daaraan de ernstige vermaning verbond, te Londen eindelijk het gezond verstand weder te laten zegevieren, want anders zou de wereld een eeuw in beschaving achteruitgaan! Optimisten en pessimisten, alle waren het eens, dat Colijn wederom een meesterlijke rede gehouden had en dat zijn verwijt aan de regeeringen, die al het economisch Volkenbondswerk van 1927 af gesaboteerd hebben en te Genève den economischen Vrede bepleitten, om daarna thuis den economischen oorlog verder te voeren, volkomen verdiend was. De vele vrouwelijke belangstellenden in het verloop der Volkenbondsvergadering ver drongen zich deze week in een commissie, die in andere jaren van haar belangstelling geheel verstoken pleegde te zijn: de juridi sche commissie, waar minister Beelaerts van Blokland den voorzitterszetel inneemt, dien de groote Italiaansche volkenrechtsgeleerde Scialoja. daar zoovele jaren met cere en scherpzinnige geestigheid bekleed had. In deze commissie, waar men in den regel slechts in dorre rechtskwesties vergrijsde juristen pleegt aan te treffen, coryphaeen als de Zwitser Max Huber (oud-president van het Haagsche Internationale Gerechtshof) de Belg Henri Rolin en onze landgenoot Lim burg. waren dit jaar verschillende vrouwe lijke gedelegeerden doorgedrongen, om daar de wenschen der vrouwenorganisaties te be pleiten. Het was een ware heldendaad dier vrouwen, zonder bepaalde rechtskennis zich in het hol van den leeuw te wagen, en een debat over de Haagsche conferentie tot codi ficatie van het volkenrecht aan te durven! Doch de dames trachtten, zooals Rolin het aardig uitdrukte, met de „welsprekendheid harer bekoring" de manlijke „bekoring der welsprekendheid" te overtroeven. Wat haar dan ook vrij aardig gelukte en misschien zou haar triomf nog grooter geworden zijn, als minister Beelaerts niet zoo listig was ge weest. in die kleine ondercommissie, waar ten slotte feitelijk de beslissing vallen zou. wel de welsprekendste, maar niet de bekoorlijkste der dames gedelegeerden te benoemen. Onze minister had blijkbaar niet genoeg vertrouwen in de juridische standvastigheid der man nen, wanneer zij met de lieftalligste der vrouwen te spreken zouden hebben. Tenge volge van deze krijgslist van minister Bee laerts is ten slotte de stormloop der dames tegen de Haagsche conventie afgeslagen en moeten zij zich troosten met het vooruitzicht, dat later een herziening mogelijk zal worden, wanneer de openbare meening der verschil lende landen meer voor het denkbeeld van de gelijkheid van recht van nationaliteit voor de gehuwde mannen èn vrouwen gewonnen zal zijn! De vierde, de budgetaire commissie hield, zooals ik reeds vermeldde, eindelooze bezui- nigingsdebatten. Er werd gesproken over salariskorting der Volkenbondsambtenaren over inkrimping der Volkenbondswerkzaam heden en nog allerhande meer. Doch toen de vertegenwoordigers der kleinere staten nog een andere bezuiniging voorstelden, n.l. de afschaffing der drie posten van onder- secretaris-generaal, wedijverden de groote mogendheden, zelfs zij die het ergst op besparingen hadden aangedrongen, fn krachtig verzet tegen deze kostenbesparende hervorming. Want tot dusverre is het de ge woonte, dat iedere groote mogendheid in de hoogste directie van het Volkenbondssecreta riaat (secretaris-generaal, plaatsvervangend- secretaris-generaal en drie onder-secretaris sen-generaal) vertegenwoordigd is en nie mand wilde de kans loopen zijn zetel te ver liezen. Bezuinigen op geld wilden zij allen, bezuinigen op eigen invloed niemand! De vijfde commissie brengt ieder- jaar denzelfden strijd: de beschuldigingen van China. Italië en eenige Zuid-Amerikaansche Staten tegen de koloniale mogendheden, die in hun bezittingen in het Verre Oosten nog steeds het opiumrooken onder bepaalde om standigheden toestaan in plaats van het on voorwaardelijk te verbieden. Ieder jaar hoo- ren wij dezelfde aanklacht, dat Engeland, Frankrijk. Nederland en Portugal zich slechts door egoïstische overwegingen laten leiden en geen afstand willen doen van de finan- cieele winsten van het opium-monopolie. Ieder jaar hooren wij de verdediging, dat een totaal verbod van opiumrooken slechts leiden zou tot een uitbreiding van den smok kelhandel en dat de afschaffing van het monopolie slechts mogelijk zal zijn, nadat de verboden opium-aanbouw in China inder daad zal ophouden te bestaan. Ook de zesde, de politieke, commissie had dit jaar weder een debat, dat wij er reeds menigmaal gehoord hebben: over de taak van den Volkenbond ter bescherming dei- nationale minderheden. Ditmaal bestond er echter bijzondere belangstelling voor. omdat allen in gespannen aandacht afwachtten, hoe de gedragslijn der nieuwe Duitsche en der nieuwe Fransche regeering op dit punt zou zijn. Zouden de Duitschers ook hier een zooveel forscher geluid laten hooren? En zou de regeering-Herrfot nog steeds Polen en de Kleine Entente ondersteunen, die van geen enkele verbetering der Volkenbonds procedure willen weten? Het viel erg mede. De Duitsche gedelegeerde was even gematigd als vroeger Stresemann en Curtius en drong slechts op eenige be scheiden verbeteringen aan. waarvan de heer Loudon en de gedelegeerden van Denemar ken en Noorwegen, evenals Lord Cecil, het goede recht erkenden. En de Fransche woord voerder liet geen „Non possuftius" meer hooren en gaf eveneens toe, dat voor die ver beteringen veel te zeggen was. Zoodat wij op dit punt althans van een Fransch-Durt- sche toenadering mogen spreken! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. ZESTIEN GEWONDEN. De sneltrein ParijsBazel, die des mor gens te zeven uur van het Gare de l'Est te Parijs vertrekt, is gisteren tot nog toe on bekende oorzaak te Villepatour bij Gretz ontspoord. Het treinverkeer moest omgelegd worden. Bij de ontsporing werden 16 personen ge wond. De trein reed met een snelheid van 110 K.M. per uur toen de locomotief uit de rails liep. Als door een wonder ontspoorden slechts het post rij tuig, de bagagewagen en een wagon eerste en tweede klasse. COMMUNISTISCHE DREIGEMENTEN TEGEN AMERIKAANSCHE LEGATIE TE PARIJS. PARIJS, 11 Oct- (V. D.) Nu het Amerikaan- sche Hooggerechtshof het. doodvonnis, dat we. gens aanranding van twee Amerikaansche vrouwen was uitgesproken tegen zeven negers, voor herziening vatbaar heeft verklaard en de zaak dus op nieuw zal worden behandeld, heerscht in communistische kringen te Parijs groote opwinding, zoodat men rekening houdt met ernstige Excessen. Maandag verscheen in de Amerikaansche legatie een vertegenwoordiger van de commu nistische jeugd, die verklaarde, dat het ge bouw in de lucht zou vliegen, wanneer het doodvonnis zou worden voltrokken. Vijftien andere delegaties van de „Roode Hulp" en een reeks communistische vereenigingen hebben dergelijke bedreigingen uitgesproken. De Amerikaansche legatie verklaarde, dat in de zen alleen de regeering te Washington kon ingrijpen, Het legatiegebouw wordt zeer streng bewaakt. SAMUEL INSULL OP VRIJE VOETEN. ATHENE. 11 Oct. (V. D.) Samuel Insuü de gearresteerde Amerikaansche millionnair is heden door do Grieksche autoriteiten op vrije voeten gesteld. HU heeft zich teruggetrokken in het Petit Palace Hotel te dezer stede. Of schoon hij vrij is te gaan waar hij wil. büjft hij toch vóorloopig onder politietoezicht. In verband met bovenstaande heeft de Ame rikaansche legatie formeel verzocht hem in arrest, te houden tot. het verzoek om arresta tie uit Rome, waarheen dit uit ParUs verzon den is, zou zijn ontvangen. Daar echter de ratificaties van de uitleve ringsovereenkomst tusschen Griekenland en de Vereenigde Staten nog niet zijn uitgewis seld kon hieraan niet worden voldaan. GEEN MIJNWERKERS OMGEKOMEN IN JOHANNESBURG. Het Reutcrbericht betreffende een onge luk in een mijn te Johannesburg waarbij 57 mijnwerkers door gas verstikking om het leven zouden zijn gekomen, blijkt schrome lijk overdreven geweest te zijn. Naar Reuter thans meldt slaagde de red dingsbrigade er in. alle mUnwerkers buiten de gevaarllje zone te brengen. Geen ihunnor is om het leven gekomen, doch tien Euro- peesche en twintig inlandsche mijnwerkers moesten in het ziekenhuis (worden opge nomen. TOCH GEEN OPSTAND IN TTBET? Het bericht van een opstand in Tibet en een vlucht van den Dalai Lama, wordt volgens een Reutcrbericht uit Simla nu ook officieel tegengesproken. DRIE BELGISCHE SOLDATEN OVERREDEN EN GEDOOD BRUSSEL, 11 October. (V.D.> Bij een bot sing tusschen een auto en een rijwiel zijn te Doornick drie soldaten gedood. INGEZONDEN MEDKDEKLINGEN a 60 ets. per regel. NATUURLIJK BRONWATER. In kwalilcil en smaak onovertroffen. Heden: WOENSDAG 12 OCTOBER Stadsschouwburg: Chauve Souris van Ni- kita Balieff, 8 uur. Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. o. 1. v. Frits Schuurman. Volksuniversiteit: „Groote Bedrijven". Spr. Ir. M. Voorzanger. Handelsschool a. d. Raaks. Palace: „Holzapfel weiss Alles". Op het tooneel: Bren en Godlen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Peter Voss, de mil- lioenendlef". Op het tooneel: Vijf Rosetti's, Oostersch draad-act. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: .,'t Ls maar een Gigolo" en „Wie gaat mee naar de Zee?" 8.15 uur. Vroom en Dreesmann, K. Veerstraat; Ma rionetten theater. 4.30 en 5.30 uur. Gebouw H. K. B.: Tentoonstelling van handwerken. 25.30 en 7.10 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum. Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. La Gaité, Raaks 1—3, Cabaret dancing 8—12 uur. DONDERDAG 13 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling 3—-1 uur. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier: „Car rière". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw. Bovenzaal: Vrije Katholieke Kerk. Lezing J. H. Kengen, 8.i5 uur. Bloscoopvoorstellin gen. La Gaité, Raaks 1—3, Cabaret dancing 812 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Gebouw H. K. B.: Tentoonstelling van handwerken. 10—12.30 25.30 en 7—10 u. N.V. Drukkerij v.h. de Erven Loosjes, Bui tengewone Alg. Vergadering van Aandeel houders. 11 uur v.m. Café Brinkmann: Buitengewone alg. verg. van aandeelhouders N.V. „Ripperda", 8 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Fa. Bcgcmann en Sneltjes, Jansstraat 27. Tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5