DE VEEDIEVEN FEUILLETON. (TOM MIX SERIE.) door CHARLES ALDEN SELTZER. 26» „Iets aan de hand?" vroeg hij. „Je zou het zoo kunnen noemen." ant woordde Ferguson. Hij ging naar binnen en nam plaats bij Stafford's schrijftafel. „Ik kom je vertollen, dat ik gisteren een paar veedieven aan het werk zag onder je kudde" zei hij. Stafford ging plotseling rechtop zitten, zijn dogen, glinsterden vragend. „Het was Ben Radford niet", vervolgde Ferguson, in antwoord op dien blik. „Je zoudt verbaasd staan, als ik het je vertelde. Maar ik vertel het je niet nog niet. Ik wil afwachten, of iemand anders het doet-. Maar dit wil ik je wel vertellen: Zij kregen Rope Jones te pakken." Staffords gelaat werd vuurrood van woede. „Zij kregen Rope te pakken, zeg je?" vroeg hij. „Wat, waar .Achter de heuvelrij. ongeveer vijftien mijl de kreek op", antwoordde Ferguson. ..Ik reed langs den rand van het plateau er, ik zag hoe" daar een man een ander neerschoot. Ik ging er zoo gauw mogelijk heen en vond .Rope. Er was niets meer aan te doen. Daar om begroef ik hem. waar ik hem vond en bracht zijn paard thuis. Er waren twee vee dieven daar. Maar één loste het schot. Van een weet ik den naam." Stafford vloekte. „Ik wil weten, wie het was!" vroeg hij. „Ik zal maken, dat hij ik zal Je hebt verschrikkelijke plannen", merkte Ferguson droog op. „Maar daar bereik je niets mee. Hij boog zich dichter naar Staf ford. „Ik geef nu mijn baantje er aan", zei hij. Stafford leunde achterover in zijn stoel, zoo verrast dat hij niets kon zeggen. Een oogenblik staarde hij den knecht, aan en toen kwam er een booze trek om zijn lippen. „Dus je geeft je baautje er aan" hoonde hij „doodsbenauwd omdat, je gezien hebt. hoe een man buiten dienst werd gesteld! Ik geloof dat Leviatt niet ver bezijden de waar heid was, toen hij zei „Ik zou maar niet te veel zeggen", viel Fer guson hem koel in de rede. ..Ik zeg niet. dat- ik bang ben. En het kan mij geen zier sche len wat Leviatt tegen je gezegd heeft. Maar ik geef het baantje op. waarvoor je mij ge huurd hebt. Ben Radford is niet de man. die je vee gestolen heeft. Het is iemand anders. Ik verzoek je mij te huren, om te ontdek ken, wie het is. Je moet mij vrij spel laten. Ik wil niet dat iemand mij vragen stelt. Ik wil niet dat iemand mij bevelen geeft. Maar wanneer je de mannen wilt ontdekken, die je vee stelen, dan bied ik mij aan voor dat kar- feitje. Krijg ik het?" Alles blijft, zooals het geweest is je werkt, voor de Two Diamond", antwoordde Stafford .Maar ik zou gTaag dien man in handen krijgen, die Rope neergeschoten heeft". Ferguson lachte grimmig. ..Die man zal tezijnertijd zijn verdiende loon krijgen", verklaarde hij en stond op. „Ik zal zelf met- hem afrekenen. Misschien zal ik hem niet- doodschieten. Ik geloof, dat het Rope pleizier zou doen. wanneer hij wist, dat de man, die hem neerschoot-, de kans kreeg, om er nog eens over na te denken, terwijl iemand den strik om zijn hals legde. Je zegt nergens een woord over." Hij keerde zich om en ging naar buiten. Vijf minuten later zag Stafford hem lang zaam naar de rivier rijden. Toen de dagen verliepen, begon men ge heimzinnig te fluisteren, telkens wanneer er menschen bijeenkwamen. Niemand wist, waar het gerucht vandaan kwam, maar er werd verteld, dat men Rope Jones niet meer terug zou zien. Zijn pony liep bij de an dere; zijn zadel en andere persoonlijke be zittingen werden prijzen waarom het- perso neel lotte. Er werd navraag gedaan naar den herder door vrienden, die lang nieuwsgie rig bleven, maar zonder resultaat. Na ver loop van tijd werd het woord-„veedief" ver bonden aan zijn naam en ..op heeterdaad betrapt" werd een uitdrukking, die op wel sprekende wijze getuigde, welken dood hij gevonden had. Later werd er gefluisterd, dat Leviatt en Tucson, Rope verrast hadden achter de heuvelrij en hem betrapten- op het. wegdrijven van een Two Diamond-kalf. Maar daar noch Leviatt, noch Tucson dit gerapporteerd hadden aan Stafford, bleef het enkel bij geruchten. Ferguson had tegen niemand iets meer van het ongeval gezegd. Dit zou Tucson ge waarschuwd hebben. En noch Ferguson, noch Miss Radford zouden onder eede kunnen verklaren dat de man schuldig was. Wan neer hij aan het personeel vertelde, wat hij gezien had. zou zijn ontdekking spoedig al gemeen bekend zijn en, bij gebrek aan bewijs, hem misschien in een be'.acheiijk licht stellen. Maar sedert dat schieten, leed het voor hem weinig twijfel, dat Leviatt op dien dag Tucson's metgezel was geweest. Rope's be schuldigende woorden gesproken onder wijl Miss Radford hem weer bij trachtte te brengen. „Je bent een duivel van een opichter", hadden hem overtuigd, dat Le viatt een der aanvallers was geweest. Hij had zich afgevraagd, wat het tweetal ge voeld zou hebben, toen zij terugkeerden naar de plek. waar de moord was gepleegd en hun slachtoffer begraven en zijn paard verdwenen vonden. Maar één ding wist hij zeker hun verbazing over de ontdekking, dat het lijk van hun slachtoffer begraven was. kon niet opwegen tegen de onrust, die zij zouden voelen, wanneer zij te weten kwamen, dat de pony in het geheim terug gebracht was naar de rancho en dal er onder het personeel minstens één man was. die op de hoogte was van hun misdadig ge heim. Ferguson vermoedde, dat dit de re den was, waarom zij het voorval niet aan Stafford hadden gerapporteerd. Hij kon nu niet anders doen dan afwach ten. De mannen, die Rope gedood hadden, waren sluw en gevaarlijk en hun eerstvol gende beweging kon tegen hem gericht zijn. Maar hij maakte zich niet ongerust. Eén ge dachte schonk hem groote voldoening. Het was niet langer zijn werk, om Ben Rad ford's schuld te bewijzen; niet langer hoef de hij zicli gedrukt te voelen onder het be wust zijn van schuld, dat hij, wanneer hij in gezelschap was van Mary Radford. in zeke ren zin eigenlijk een gehuurde spion was, die moest bewijzen, dat haar broer een vee dief was. Hij kon de jonge vrouw nu gerust onder de oogen komen, zonder het schuldig gevoel, dat hem altijd gekweld had. Onder zijn voldoening verschool zich een dieper gevoel. Na zijn kennismaking met Ropc Jones had hij een oprechte genegenheid voor dien man opgevat. Het verdriet, dat hij voelde over Rope's dood werd nog versterkt- door de woorden van dezen laatste, die hij sprak even voor het einde kwam en die een bede om wraak schenen in te houden; „Ferguson zei, om op mijn hoede te zijn. Hij zei, dat ik moest oppassen, dat- ze mij niet tusschen hen in kregen. Maar ik dacht niet dat het zoo zou kunnen gebeuren". Dit was alles geweest wat Rope over zijn vriend had gezegd, maar het bewees, dat hij in zijn laatste heldere oogenblikken aan hem had gedacht. Toen de dagen verstre ken werden deze woorden steeds sterker in Ferguson's herinnering gegrift, lederen dag waarop hij rondreed, om bewijzen tegen de moordenaars te zoeken, bracht hem een stap nader tot de wraak, die hij zou ne men. HOOFDSTUK XVI, Leviatt treed naar voren. Miss Radford zat op het platte rots blok op den heuvel, waar zij de eerste blad zijde van haar boek had geschreven. De namiddagzon wierp haar stralen schuin over de berger, in het Westen en zonk gesta dig meer naar de kloof, waaruit de rose sluier opsteeg, waarnaar zij meermalen had zitten kijken. Zij had juist een zin voltooid, waarin de schurk te voorschijn kwam, toen zij voelde, dat er iemand naast haar stond. Zij keerde zich snel en met verhoogde kleur om en zag Leviatt. Zijn plotselinge verschijning gaf haar een zekeren schok want zooals hij daar glim lachend naar haar stond Vt kijken, beant woordde hij volkomen aan de beschrijving, die zij juist neergeschreven had. Hij had best zoo van een der bladzijden van haar boek kunnen afstappen. Maar de schok ging voor bij en liet haar een weinig bleek, maar volkomen zichzelf meester, achter hoewel zij zich niet weinig ergerde. Zij interes seerde zich voor haar werk; z'u had er zich geheel in verdiept. Daarom kon zij Leviatfs onverwachte verschijning niet waardeeren, keerde zich van hem af en keek met voor gewende belangstelling naar den heuvel rand, die de vlakte omzoomde. (Wordt vervolgd# EXPORT VAN POOTAARDAPPELEN NAAR HET BUITENLA ND. Tc Halfweg is dc campagne begonnen van de Vcrccniging tot bevordering van dc teelt van zaai- en pootgocdcren „De IJpoldcrs". De campagne duurt ca. S weken. Per dag worden ongeveer 6 wagons van ieder 10 a 15 ton verzonden, bijna hoofdzakelijk naar Frankrijk. Het sortccren der aardappelen. HET GRIEKSCHE SCHIP „MICHALIOS XILAS", dat met graan te Amsterdam aange- komen is, heeft wegens dc groote drukte in dc haven, ligplaats moeten kiezen aan den steiger v. d. HollandAmerika Lijn. waar de lading gelost wordt. Sedert 1921 is het dc eerste maal, dat dit aan dc pier van den steiger geschiedt. DRIE KLEUTERS UIT DEN ELZAS gingen president Lebrun vooraf naar dc inwerkingstelling van dc groote sluw te kembs. WINSTON CHURCHILL, die gedurende ongeveer veertien dagen in een der Londcnschc ziekenhuizen verpleegd werd, is weder naar hui.s icrugockccrd. Het transport had veel belangstelling. DE BERGPOORT NAAR DEVENTER TERUG? - Tc Deventer heeft zich uit aannemers een commissie gevormd, die zich ten doel stelt dc oude mom-men tale Bcrgpoort die thans in den tuin van het Rijksmuseum te Amsterdam staat, naar Deventer terug tc krijgen. TE DEN HAAG had Dinsdag het huwelijk plaats van Jhr. H. de Panit: met freule H. C. dc Brauw, vroeger paranimf van H. K. H. Prinses Juliana tijdens haar studietijd te Leiden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9