F&ZZrSS. De Vrouw in de XXe eeuw. STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 14 OCTOBER 1932 VIERDE BLAD. Jubileerende Huisvrouwen. In October viert de Nederlandsche Ver eeniging van Huisvrouwen haar 20-jarig be staan. Er zijn er, die deze Vereeniging, die in 1931 reeds 33000 leden telde en 75 afdee- lingen, verwijt, dat zij geen vakvereeniging is; anderen meenen dat de dames te veel Uit zijn op pretjes en excursies, dat het ver- eenigingsleven haar uithuizig maakt. Weer anderen hebben het bezwaar, dat de orga nisatie te materialistisch werkt dat zij zich uitsluitend wijdt aan het werk der vrouw in de huishouding, terwijl de gezinstaak toch ook de opvoeding omvat en de huisvrouw van de 20e eeuw. midden in het maatschap pelijk leven moet staan en zich moet hoeden voor gezins-egoisme. Zekere tegenstrijdigheid In de verwijten van de verschillende categorieën klagers be vestigt de waarheid van de bekende fabel, dat het niet mogelijk is het allen tegelijk naar den zin te maken, terwijl eveneens blijkt, dat de opeenvolgende besturen vast hielden aan één lijn, zonder zich door lok kende stemmen te laten voeren op zijwegen, welke de hoofdlijnen zouden doen verliezen De Vereeniging is inderdaad opgericht dooi de directrice van het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, met de bedoeling, dat zij zou werken als vakvereeniging, en zij heeft zich steeds meer in die richting ontwikkeld, zonder echter de volle consequenties van de Vakvereeniging te aanvaarden, zonder ooit in beginsel zich te stellen op het standpunt van de vakorganisatie, omdat nu eenmaal groote groepen vrouwen de taak van de Huisvrouw- en moeder niet kunnen gelijk stellen met die van den gewonen gesalari- eerden werker, die de waarde van zijn arbeid tot zekere graad vergoed krijgt in geld. Om dat zij meenen. dat haar liefde, haar toe wijding als echtgenoote en moeder het mooiste en beste zijn. dat zij geven, dagelijks weer en dat deze te hoog staan, om In cijfers te worden gewaardeerd, in uren te worden afgepast. Er zijn zeer zeker ook andere even welmeenende vrouwengroepen, die van oor deel zijn, dat juist om de gezinstaak te ver heffen, gebroken moet. worden met de eco nomische onafhankelijkheid van de gehuwde vrouw, dat de huisvrouw niet mag behooren tot de onbezoldigde werkers, die gelijkgesteld worden met dilettanten; daarom willen zij voor haar vakopleiding een salaris. We zullen hier niet verder ingaan op de quaestie van het al of niet verkieslijke ervan den arbeid dér huisvrouw als een vak te doen erkennen. Iemands mentaliteit is tenslotte toch beslissend voor zijn overtuiging, maar we gelooven, dat de Vereeniging goed heeft ge daan niet stil te staan bij dit vraagstuk, dat de huisvrouwen kan schelden, terwijl het juist zoo gewenscht is, dat zij vereenigd zijn, in steeds grooter getallen, om samen te werken voor alles wat de taak der huisvrouw kan verlichten, de uitvoering daarvan kan verbeteren en zoo het gezin kan ten goede komen. Daarom was het verstandig de ver eeniging -neutraal te houden, zoodat geen beginselen, welke van geen invloed konden zijn op de Wijze, waarop het vleesch moet gebraden, het huis wordt schoongehouden, de woning wordt ingericht, de saamhoorlg- heid zouden in den weg staan. En toch moet de huisvrouw als consumente wel be slissen over vraagstukken, welke de neutrali teit zullen bedreigen, zooals o.a. die van het coöperatief inkoopen en den vrijhandel; ter wijl zij ook als weerkgeefsters quaesties kan krijgen op te lossen, welke een sociaal democratisch voelende huisvrouw anders zal inzien dan een vrouw van andere richting. Het is zeker te danken aan den tact der op eenvolgende besturen, dat men tot heden niet op dergelijke klippen is gestrand, maar het leert haar, die vinden, dat de Vereeniging niet genoeg doet welke voetangels en klem men er zijn. We gelooven dan ook. dat de vereeniging altijd de meeste aanhangsters zal vinden onder de Middenstandsvrouwen, die zelf de leiding van haar huishouding hebben, of zonder eenige hulp huishouden en daarom zooveel mogelijk de hulpmiddelen toepassen, welke binnen haar bereik en middelen lig- gen.Dat uit die kringen nog niet alle vrouwen zijn aangesloten IS jammer, want niet enkel zijn er de pretjes, waarbij toch ook leerrijke excursies, demonstraties en voordrachten, maar er is het groote geheel, dat bij de overheid aandringt op maatregelen In het belang van het gezin, op het gebied van hygiène en onderwijs, op econorpisch terrein en dat van de wetgeving, voor zoover de huisvrouw of haar personeel erbij zijn be trokken. Er Is het groote geheel, dat met te meer gezag spreekt, naarmate het aantal leden grooter is. dat meer kan doen, naar mate de financiën ruimer zijn. Het is niet mogelijk hier zelf maar in groote lijnen mede te deelen, wat in den loop der jaren Is geschied. Een handig pro pagandaboekje door de secretaresse eenige jaren geleden samengesteld kan hierom trent de belangstellenden nader inlichten, maar we moeten van de belangiijkste werk zaamheden der laatste jaren in de eerste plaats noemen de instelling tot Voorlichting bij huiselijken arbeid, een instelling, we'lke nog moet groeien en nog lang niet het ver trouwen heeft van alle fabrikanten en huis vrouwen. maar welke het zijne kan bijdragen om de huisvrouw te helpen aan meer doel treffend materiaal, door keuring van tal van artikelen, welke de fabrikanten in den handel brengen. Dan is de ziekteverzekering voor huispersoneel, waarbij de leden zich door samenwerking goede voorwaarden ver zekeren bij een solide maatschappij. Voorts het procesvoeren op kosten der Vereeniging tegen dienstboden, die zich onttrekken aan haar verplichtingen, vertrouwend, dat zij toch aan het langste eind trekken. Tegenover de actie tegen ontrouwe dienst boden bestaat de aanmoediging van de toe gewijde hulp, die door medailles voor lang jarigen dienst leert, dat de werkgeefster de trouwe werkneemsters weten te waardeeren. De actie tot bezuiniging op de aanschaffing van schoolboeken wordt met eenig succes den laatsten tijd gevoerd. Door contact te zoeken met den Middenstand worden vele grieven van consumente en leverancier uit den weg geruimd. De Vereeniging werkte voor verbetering van woning en keuken, bevorderde uitgaven op het gebied der efficiency en heeft nog veel meer nuttig werk geëntameerd of voort gezet. Tot versterking van den band tusschen de leden is vooral zeer sympathiek het 10 jaar geleden opgerichte Jacobafonds, dat huisvrouwen wie het niet schikt naar buiten te gaan, als zij rust behoeven daartoe in staat stelt. Het fonds werkt op zeer delicate wijze en bewijst, dat de onderlinge hulp vaardigheid wordt begrepen. Dat in Indië raad werd gevraagd bij de bestaande Ver eeniging, toen men daar vereenigingen ging oprichten geeft hoop, dat men ook daar een maal practisch zal willen samenwerken. Waar toch de Indische Huisvrouw zooveel belangen in het moederland heeft. Al is de Vereeniging van Huisvrouwen dus nog niet in alle kringen gewaardeerd, zij heeft in de 20 jaren van haar bestaan veel bereikt. Mogen de eerst volgende vijf jaren dan in alle opzichten een tijdperk zijn van materieelen en moreelen vooruitgang. In dezen crisistijd is de Vereeniging meer dan ooit noodig. EMMY J. B. INGEZONDEN 3IEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ARROND.-RECHTBANK. AANRIJDING OP DE BOULEVARD TE ZANDVOORT VIERJARIG JONGETJE HET SLACHTOFFER. Op 1 Mei van dit jaar liepen 3 kinderen op de Boulevard Favauge te Zandvoord, toen een auto in snelle vaart kwam aanrijden en een hunner, een vier-jarig jongetje greep en overreed. Het kind kreeg hierbij breuken aan boven- en onderbeen en andere wonden en werd naar de Mariastichting in Haarlem overgebracht t. Zes weken later overleed ihet. De automobilist, een 22-jarig meMiande- laar uit Haarlem had zich voor de recht bank te verantwoorden wegen het veroor zaken van lichamelijk letsel door scfnuld. Als deskundige werd dir. J. P. L. Hulst uit Leiden gehoord, die verklaarden dat trombose de doodsoorzaak was geweest. Inspecteur W. E, J. Bcilée van de Zand- voortso'ne politie legde uitvoerige verklarin gen af. De weg was droog tijdens het onge luk. Remproeven, door ïiem een half uur na het ongeval genomen, wezen uit. dat de rem men behoorlijk functionneerden Hij heeft sporen van krachtig remmen gevonden. 15 M. lang vóór de plek waar het kind gevonden is en 18 M. achter die plaats. Had verdachte met de door hem zelf .opgegeven snelheid van 55., 60 K M. gereden, dan zou hij zelfs als hij alleen de voötrem gebruikt 'had, nog vóór het aanrijdingspunt hebben stilgestaan. De maximum snelheid ter plaatse is 20 K.M.. De inspecteur verklaarde nog, dat het punt daar (voor de Zeestraat) het gevaarlijkste punt- is van de boulevard, en dat z.i. de snelheid van verdachte veel te groot was. Een wagenmaker die met een chauffeur op de leuning van de trap, die naar het strand voert, gezeten had. verklaarde dat het rechterachterwiel over het kind ging. dat een eind achteruit- werd geslingerd. Er was op dat oogenbll'k geen verkeer op dat punt. afl stonden er eenige auito's geparkeerd. De chauffeur, waarmede vorige getuige daar gezeten had, achtte de snelheid veel te groot voor de veiligheid, misschien wel 60 of 70 KM. Signalen heeft hij nieit gehoord. Hij zei nog tegen den wagenmaker: „Kijk die auto eens onverantwoordelijk hard rijden!" Een getuige décharge heeft gezien da.t het jongetje door een klein meisje werd vast gehouden maar zich losrukte en over den weg dribbelde. Deze getuige vond 't verkeer dien dag druk Verdachte zegt warm te zijn geweest van het dansen in een dansgelegenheid en even omgereden te hebben. Anders rijdt hij nooit zoo hard. Hij heeft de 3 kinderen midden op den weg zien staan op 15 M. afstand; hij remde nog niet dadelijk, omdat hij dacht er nog langs te kunnen. Toen het jongetje zich losrukte remde hij krachtig. Hij heef: de transportkosten betaald van het kind, reisgeld voor de familie en twee weken ziekenhuiskosten. De Officier mr. A. R. Andringa zegt, da't de schuld bij verdachte ligt, die zeer roeke loos en onbesuisd heeft gereden op dat ge vaarlijke punt. Hij eischt wegens den ernst van 't feit geen geldboete maar een gevange nisstraf van 2 maanden met intrekking van rijbewijs voor 1 jaar. Mr. L. G. van Dam verklaart, dat verdachte zeer onder den indruk is van het feit. De dood lig: echter aan een samenloop van om standigheden. Bij zoodanige wonden is het overlijden uitzondering en dit mag dus niet meetellen voor de toemetïne der straf. De ouders zijn echter ook verantwoordelijk daar zij naar de bollenvelden gingen en hun 3 en 5-jarige kinderen zonder bescherming achterlieten. De gedragingen van het kind zijn de doorslaggevende factor geweest, die causaal geleid heeft tot de aanrijding. Hij vraagt vrijspraak en anders clememtie. Uitspraak over 14 dagen. De stucadoorsstaking. Een 26-jarig stakend stucadoor zou op 4 Mei een werkwillige bij de Kruistochtstraat van zijn rijwiel hebben getrokken, waarvoor hij zich te verantwoorden had voor de recht bank. Er werden vier getuigen gehoord, die geen van allen iets positiefs konden verklaren. De Officier zag daarom af van het ver'-oor 70-JARIGE ROTTERDAMMER STIJF VAN RHEÜMAT1EK Nu weer lenig als toen hij 40 was Men schrijft ons uit Rotterdam: „Ik had veel last van kramp en stijfheid in mijn beenen. Daar ik 70 jaar ben en ik eiken avond 2 uur moet loopen om kranten te bezox-gen, gaf mijn vrouw mij den raad om ook eens Kruschen Salts in te nemen. Ik ben daar zes weken geleden mede begonnen en ik heb nu geen pijn meer. Mijn beenen zijn nu weer net zoo lenig als toen ik 40 jaar was. Dus ben ik vast besloten om er mee door te gaan zoolang ik leef. Als U het noo dig acht, kunt U mijn schrijven bekend ma ken." P. J. p. te Rotterdam. 70 jaar. Dan functionneert alles zoo vlot niet meer; inwendige stoornissen brengen kwalen mee, en kunnen aanleiding zijn tot rheumatiek en hevige pijnen. Nu wordt Kruschen onmisbaar. Kruschen Salts tast direct de oorzaak van het kwaad aan; de scherpkantige urinezuurkristallen. die de ondraaglijke pijnen veroorzaken, worden op gelost en met de andere afvalproducten, vol komen verwijderd. Door de ideale combina tie van zes verschillende zouten is Kruschen tevens een zachte aansporing voor alle orga nen, dus zal het onmogelijk zijn dat derge lijke zuren zich weder kunnen ophoopen en zich in uw gewrichten nestelen. Dat is de reden waarom een trouw Kruschen-gebrui ker geen last van rheumatiek kan hebben. Kruschen Salts is uitsluitend vei'krijgbaar bij alle apothekers en dx-ogisten af 0.90 en f 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd. dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden fla cons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proefflacoxx gebruiken zonder de gewone fla con Kruschen te openen. En als~U na deze proef niet volkomen tevreden bent. kunt U de groote flacon terugbrengen bij den win kelier waar U haar kocht en hij zal U Uw f 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gra tis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van f 1.60 en dan nog slechts voor be perkten tijd. Gaat dus naar U apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitver kocht heeft. BOND VAN JONGE LIBERALEN. MEJ. MR. E. C. VAN DORP OVER DEN VRIJHANDEL. varn vijf getuigen a décharge en vroeg vrij spraak. De rechtbank sprak onmiddellijk deze vrij spraak uit. Aanrijding op de Cathaiïjnenbrug. Op de Catharijnenforug reed op 12 Febr. een handwagen geduwd door een 68-jarig man. Dicht achter 'hem volgde een auto, die den man aan zijn voet raakte, waardoor deze 13 weken lang niet heeft kunnen werken. Nog is de voet niet genezen. De chauffeur van de auto stond thans terecht. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat de auto niet geheel rechts reed. Van de over zijde naderde in snelle vaart een tractor mot aanhangwagen. Hiervoor week de ver dachte naar rechts uit en daarbij heeft (hij even den man aan den handwagen ge raakt. De officier achtte den bestuurder van den tractor de schuldige en vroeg vrijspraak. Onder den invloed. ..Het 'begrip onder den invloed is elastisch. Edelachtbare", zei de Beverwijken, die terecht stond wegens het voor de zooveelste nxaal besturen van een auto. onder den invloed. „Dit heb ik voor de rechtbank al meer be toogd. Ik ontken ten stelligste in dit geval, dat ik onder den invloed was. Slecihlts 4 of 5 borrels had ik gebruikt". De man, die, zooals de president opmerkte reeds herhaaldelijk is veroordeeld voor dergelijke feiten, en ook wegens openbare dronkenschap, was door de motorpolitie ge signaleerd toen hij in zijn auto in Heemstede over den weg slingerde en zelfs een trottoir opreed. Even te voren was de politie onge beid door een kastelein van een café om assistentie te vragen voor een lastigen klant: den Beverwijker. Deze was tenslotte uit zich zelf weggegaan om het in een ander café te probeeren, doch ook daar wilde men hem niets' schenken. Voor dit feit was hij door den kantoon rech ter tot 14 dagen hechtenis vei-oordeeld. Thans in hooger beroep terechtstaande, drong verdachte aan op een voorwaardelijke veroordeeling. evenals de kapelaan uit Drie huis, die verklaarden dat verdachte de laat ste maanden niet meer dronk. De officier vond dit boter aan den galg, daar verdachte o.a. reeds twee voorwaarde lijke veroordeelixxgen heeft gehad, die niets hielpen. Thans vraagt hij een hechtenisstraf van 1 maand met 2 jaar intrekken van rij bewijs. In deze zaken zal over 14 dagen uitspraak worden gedaan. PERSONALIA De heer G. L. Muller te Haarlem is te Am sterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid. Met ingang van 1 November is benoemd tot concierge aan het Paleis van Justitie :n de Jansstraat de heer J. Nijenhuis, thaxxs in deze functie werkzaam bij ce rechtbank te War schoten. VEREENIGING „DOOR VERMAAK TOT NUT*' De jaarïijksche uitreiking van prijzen uit het Korthals-fonds zal plaats vinden op Woensdag 19 October a.s. des namiddags te drie uur in School 5 aan de Parklaan. Zooals bekend is verzorgt de Vereeniging ieder jaar het bekende Artis-feest (waaraan 18 Juli j.l. 350 schoolkinderen met hun on derwijzers deelnamen) terwijl zij mede prij zen uitreikt uit de haar uit het Korthals- fonds ter beschikking gestelde gelden. LEZING VAN MEVR. ROLAND HOLST. Maandag 17 October spreekt mevrouw Ro land-Hólst in de Remonstrantsche Kerk over „de Broederschapsgedachte in de prak tijk des levens". INGEZONDEN MEDF.DEELINGEN a GO cts. per regel. fcoir A^terdamV-Tel-4107Q Voor de afd. Haarlem van den Bond van Jonge Liberalen hield nxej. Mr. E. C. van Dorp te Bloemendaal, Donderdagavond in een der bovenzalen van „De Kroon" een lezing over het onderwerp: „Vrijhandel". Deze zaak. zoo begon spr„ schijnt op het oogenblik er hopeloos voor te staan. Maar de Liberalen blijven er zeker van. dat vrij handel noodzakelijk is voor de volkswei- vaart en zij zullen daarvan blijven getuigen. De tegenwoordige crisis is een gevolg van het stopzetten van het internationale ruil verkeer. Spr. zou deze crisis hét groote suc ces van de protectionisten willen noemen. Het protectionisme is eenvoudig oen over blijfsel van leerstellingen uit de 18e eeuw. De internationale handel in Nederland is met 50 pet. achteruitgegaan wat waarde be treft. maar wat het volume van dien handel betreft staan we er nog vrij goed voor. Een gevolg van de crisis is de vermindering der productie. Spr. kwam ten sterkste op tegen de tarie- venverhoogingen en de contingenteeringen, die tegenwoordig aan de orde van den dag zijn. Vooral in Duitschland is men druk be zig, het toch al zoo arme Duitsche volk nog verder te verarmen. Komende tot den steun aan dexx landbouw verleend, zeide spr. dat dit gaat door protec tionistische maatregelen en een warnet van bepalingen waarover al veel geklaagd wordt. En de steunmaatregelen voor het platteland komen ten slotte ten bate van de grond eigenaren. Door de landbouwmaatregelen is men ge komen tot het me est-erbarmelijke dat spr. kent: de contingenteerlng. Als het waar was. dat het belachelijke doodt, was de contin- genteering reeds lang overleden. Er zijn ook lichtpunten. Daar is bij voor beeld eenige wijziging te constateeren in de binnenlandsche politiek. Meer en xxxecr komt de wensch op naar terugkeer van den vrij handel. En dan dexxke men aan de overeenkomst- met België en Luxemburg en de conferentie van Oslo. Tenslotte bracht spr. de economische we reldconferentie ter sprake, die maar steeds wordt uitgesteld. Wordt zij eindelijk gehou den. dan zal men daar dit is de alge- meene overtuiging moeten komen tot ver laging der tarieven. Moge dit zoo zijn! Want het vrijhandelsbeginsel is het eenige gezond- economische principe. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. VERZEKERING VAN KTNDEREN VAN WERKGEVERS. Het bestuur der Rijksverzekeringsbaixk ver zocht ons het navolgende op te nemen: Het bestuur der Rij ks verzeker in gsbankhet bestuur der Vereeniging van Raden van Ar beid: de directie van Centraal Beheer en d? Federatie van Bedrijfsvereenigingen hebben te zamen ovexiegd, welke gedragslijn gevolgd kan worden ten aanzien van de verzekering van kinderen van werkgevers. Op grond der laatste jurisprudentie van den Centralen Raad van Beroep meenen zij. dat zoowel voor de verplichte verzekering krach tens de Ongevallenwet 1921: de verplichte verzekering krachtens de Ziektewet'; de Inva liditeitswet als voor de verplichte verzekering krachtens de Land- en Tu in bou won gevallen- wet 1922 (voor laatstgenoemde wet voor zoo ver het betreft niet bij den werkgever inwo nende kinderen) moet worden aangenomen: a. Inwonende kinderen worden in den rege1 niet als in loondienst- van hun ouders aange merkt, dus niet als onder de verplichte ver zekering vallende beschouwd. Uitzondering hierop zal slechts kunnen wor den' aangenomen, indien duideliik blijkt en wordt aangetoond, dat er een bona-fide ar beidsovereenkomst tusschen ouders en kinde- i-en bestaat, krachtens welke de voorwaarden waaronder gewerkt wordt volkomen gelijk zijn aan die welke gelden ten aanzien van nor male arbeiders ter plaatse in hetzelfde of in een gelijksoortig beroep. Als onmisbaar bewijs van de klaarblijkelijke bedoeling om de kin deren verzekerd te -doen zijn zal, behalve de aanwezigheid der overige hiervoren vermeld® vereischten, voortaan worden verelscht, dat de kinderen op de voor de Ongevallenwet 1921 en (of) Ziektewet aangehouden loonlijsten zijn opgenomen, te beginnen met de loonlijsten over het 2e halfjaar 1932. b. Uitwonende kinderen. werkend onder voorwaarden, welke gelijk zijn aan die. welke gelden voor normale arbeiders ter plaatse in hetzelfde of in een gelijksoortig beroep, zul len. indien zij op de loonlijsten voorkomen, geacht worden hun arbeid in loondienst te verrichten en dus als onder de verplichte ver zekering vallend worden beschouwd. Het onder a en b vermelde zal gelden, zoo lang als de Centrale Raad van Beroep door zijn jurisprudentie handhaving dezer richtlij nen mogelijk maakt. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt da Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet teruggegeven. CREMATIE Ir. Dr. J. W. IJZERMAN. Onder zeer groote belangstelling vond Don derdagmiddag in het crematorium op Wes- terveld de crematie plaats van wijlen Ir. Dr. J. W. IJzerman. De plechtigheid werd door tal van vooraanstaande, voornamelijk uit Indi sche kringen en uit de „Koninklijke" bijge woond. Van de vertegenwoordigers van deze maatschappij noemen we in de eerste plaats Sir Henry Deterding. Verder waren van d? „Koninklijke" aanwezig de commissarissen de heeren Dr. J. Erl, J. B. Dunlop, en Mr. J. Luden, de directeuren de heeren A. J. B. Kessler en de Kok en de adj. directeur de heer N. van Wijk. Het Koloniaal Instituut was ver tegenwoordigd door de heeren Jhr. Mr. dr. A. Roëll oud-minister Westeiwela en F. K. J. He ringa, het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap door de heeren Dr. E. Heldring. Prof. J. C. van Eerde en J. H. Sybinga Mulder. Mr. N. J. van Aalst, was aanwezig als vertegenwoor diger van zijn vader Dr. C. J. K. van Aalst, directeur der Ned. Handel Mij. Verder merkten we o.a. nog op Mr. D. Fock. oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indic, oud-minis ter Dr. J. C. Koningsbergen, Prof. Kleiweg te Zwaan, oud-voorzitter van het Kon, Ned. Aardrijkskundig Genootschap, Prof. N. J. Krom. Leiden, namens het Kon. Instituut voor de Taal-. Land- en Volkenkunde in Ned.-In dië, Dr. W. Reindersma. rector van het Ned. Lyceum. Prof. Ir. Klopper, eerste rector-mag- nificus van de Technische Hooge'school te Bar.doeng. aan de oprichting waarvan de over ledene den eersten stoot heeft gegeven, en vele anderen. Op verzoek van den overledene werd bij de plechtigheid niet gesproken. Nadat de baar was neergelaten, dankte een zoon de aanwe zigen voor hunne belangstelling. PRODUCTIEVE* ARBEID VOOR WERKLOOZEN. Geachte Heer Redacteur. Het feit dat U een zóó gecompliceerd plan hebt uitgewerkt ter mogelijke oplossing van die verschrikkelijke werkloosheid, is op zich zelf natuurlijk zeer toe te juichen, doch on willekeurig vraag ik mij af, zou het niet ver standiger en beter zijn de ooi-zaak van deze ellende in het- licht tc stellen? In een internationale wanorde zooals wij die thans beleven, moet het toch ook U dui delijk zijn. dat we daarvan niet blijvend be vrijd zullen worden, zonder allereerst do wankelende fundamenten te vernieuwen, in casu helaas, niets zullen bereiken met Uw plan. omdat het te plaatselijk, te eng is? Wanneer we zien naar de hemelhooge tol muren. naar het. legio contingenteerings- wetten. gevolgd door dito van de tegen partij. dan voelen we dat onze gezichtsein der niet- kan ophouden bij de grens, doch dat we internationaal aan elkaar verbonden en verplicht zijn geraakt, m.a.w. c'at we niet langer met zelfstandige kracht, noch met zelfstandige middeltjes dc chaos kunnen ontwarren. Hoewel geenszins een profeet, ben ik ervan overtuigd, dat de tegenwoordige crisis er géén is zooals voorgaanden, doch veeleer zélf de evolutie tot een hooger plan of wel. de on macht van een op zijn grondvesten bevend en krakend kapitalistisch .stelsel". Een wereld overvloeiend van weelde en x-enteloos kapitaal annex arbeid aan de ééno zijde, en zulk een tergend kunstmatig ge kweekte werkloosheid annex armoede aan dc andere kant. of b.v. een Cavalerie-terrein ingericht tot speelplaats voor keurig gecos- tumeerde officieren, welke dagelijks hun kunst-stukjes op fonkelende rijks-motorfiet sen en dito auto's, ten aanschouwe van hon derden werkloozen doen zien. zulk een wereld moet wel ondergaan, om plaats tc maken voor een nieuwe orde, Uw oplevings- berichten ten spijt. Haarlem, 12 October 1932. DE ZWART. Bijschr i f t. Tallooze malen hebben wij reeds In dit blad betoogd, dat internationale samenwer king de eenige afdoende oplossing tot- herstel van welvaart is. Het door ons voorgestelde plan tot bestrij ding van de werkloosheid staat daarnaast als een overgangsmaatregel, een middel dat o.i. den onmiddellijken nood kan helpen lenigen. Ook daarop hebben wij herhaaldelijk ge wezen. De inzender vindt, het misschien nuttiger, te wachten op de geboorte van een of ander soort nieuwen heilstaat. Wij zijn het daarmee niet eens, en stellen daarom voor iets te doen dat op korten termijn de thans getrof fenen kan helpen. Red. HET BROKKENHUIS. Gedrongen door het feit, dat ons bestuur als het ware overstroomd wordt met verzoeken om hulp in den vorm van kleeding. dekkrng. beddeaoed en schoeisel, meenen we goed te doen dit nogmaals ond:r de aandacht te bren gen van de ingezetenen van Haarlem en om streken. Wij zijn dankbaar voor den ontvangen steun en medewerking van de laatste weken, doch niet geheel voldaan. Er is zoo enorm veel noodic. daar vele gezinnen er zeer treurig aan toe zijn. Het is droevig te moeten constatee ren dat kindex-en en volwassenen bij gebrek aan ledikanten en beddegoed op den grond moeten slaoen met weinig meer dan eenige oude kledingstukken tot dekking. Veelal is zelfs geen kachel aanwezig, gezwegen nog van brandstoffen. Dat velen dus een beroep doen on onze instelling is begrijpelijk. Wij waren gelukkig in staat velen der armsten te helpen, doch do voorraad is weer bedenkelijk vermin derd. De aanwezige kachels en die welke door aankoop zijn verkregen, zijn aan ouden van dagen en zieken uitgereikt, doch er wachten nog velen (vooral groote gezinnen met jonge kinderen) die gebrek aan oen kachel hebben. Wie helpt ons hier aan? Voorts is er groote behoefte aan jasjes en manteltjes voor school gaande kinderen leeftijd van 6—12 jaar. Be halve door ouders wordt ook dlkwiils door hoofden van scholen hiervoor onze hulp inge roepen. Heercncostuums winterjassen etc. kun nen thans zulke goede diensten bewllzen. doch deze worden den laatsten tijd sporadisch ont vangen. Kom. laat een leder zijn garderobe nog eens terdege nazien of or niet iets Ls op 'e ruimen. U steunt hiermede een goed doel. Ook giften zullen dankbaar worden aanvaard daar hiervoor nieuwe onderkleeding zal wor den aangekocht. Het gironummer van de ver eeniging is: 147245. De adressen voor het af halen der goederen kunnen schriftelijk opge geven worden aan het adres KI Heiligland 12 of telefonisch onder no. 15813. Voorts kunnen deze nog opgegeven worden te Haarlem bij mevr. G. v. d. Vangst-de Gilde. Bred"rode- straat 14. tel. 11702 en bij mevr. v. Kempé Valk-Robbers. Kempstraat 14 tel. 1*441 en te Bloemendaal bij mevr. Lioni-Jungblut, Rij per- weg 1, tel. 22115. Het bestuur van het Brokkenhuis: A v. MARPETJS-HARTSINCK. Presidente. P. J. MULDER. Secr.-pennlngmeester. „KERSTFEEST OP ZEE". Mogen wij wederom ieder, die een Kerstge schenk wil zenden voor de Kerst-kisten, welke in November en December aan de uitvarende zeeschepen onzer koopvaardij worden meege geven. vriendelijk vrapen. dit zoo mogelijk te doen vóór 1 Nov. a-s.? Tot en met 20 Dec. ech ter blijft alles r.og welkom, zooals; warme wollen dassen, sokken, wanten, bivakmutsen, tabak, sigaren en pijpen. Holl. leesboeken en kalenders, dam- en schaakspelen en puzzles, sofakussens, kooigordijntjes. pantoffels, zak doeken, versnaperingen, postpapier enz. enz. Namens het Amsterdamsche Comité: Mevr. F. J. JONGMAN-v. cl. STROOM. p.a. Waterschoutskantoor. Nieuwe Vaart 2, Amsterdam C. Namens het Rottordamscho Comité: Jonkvr. J. W. ORTT. Tehuis voor Zeelieden. Veerhaven 17, Rotterdam. Pakjes kunnen ook bezorgd worden bij: Dames HAKVOORT, Sehotersingel 137, Haarlem. Ds. G. VOSSERS, Asterkade 28. Heemstede*

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11