Onze Reclame CHRISTIAANS GOEDERENHANDEL N.V. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 14 OCTOBER 19321 INGEZONDEN' MF.DEDF FEIN GEN a 60 cts. per regel. IJMUIDEN STAATSV1SSCHERSHAVEN- BEDRIJF. HET JAARVERSLAG. Wij ontvingen het Jaarverslag over 1931 van het Staatsvisschershavenbedrijf. De in richting van het verslag wijkt eenigszins af van die van de vorige jaarverslagen. Zoo zijn naast de hergroepeering van de verschillen de onderdeelen van het verslag de cijfers, welke betrekking hebben op de vorige jaren, beperkt tot de 10 jaren, voorafgaande aan het verslagjaar en zijn de overzichten van de exploitatie der verschillende onderdeelen van het bedrijf achterwege gelaten. Ook mis sen we de specificatie der schadevaringen. Het lijvige verslag bevat echter zulk een schat van gegevens en statistieken, dat men een en ander niet eens mist. Wij stellen ons voor, de eerstvolgende da gen geregeld het een en ander uit dit belang rijke verslag over te nemen. Hieronder volgen eenige der voornaamste statistische gegevens Scheepvaartbeweging. In het verslagjaar kwamen in totaal bin nen 15026 schepen met een totalen bruto- inhoud van 3.613.026 M3. tegen 14284 schepen met een totalen bruto-inhoud van 3.932.735 M3. in het vorig jaar. Het aantal schepen ging dus met 742 vooruit, doch de totale in houd ging met 319.709 M3. achteruit. De ver meerdering van het aantal binnengekomen schepen en de vermindering van den bruto- inhoud is voornamelijk toe te schrijven aan do vermeerdering van het aantal motor-kust visschersvaartuigen, dat in het afgeloopen jaar de haven heeft bezocht. Kolenvoorziening. Het aantal binnengekomen kolenschepen was in het afgeloopen jaar minder dan in 1930. n.l. 516 in 1931 tegen 594 in 1930. De hoeveelheid aangevoerde steenkolen daalde van 255.574.000 K.G. op 208.902.000 K.G. De directe oorzaak hiervan is zeker te zoeken in het groote aantal stoomtrawlers, dat als gevolg van de slechte resultaten der vissche- rij Is opgelegd. De vischomzet. Een belangrijke achteruitgang viel te con- stateeren in de opbrengst van de in de Rijks- visc-hhallen verkochte visch.immers in 1931 bedroee deze opbrengst f 11.504.089 tegen f 14.549.838 in 1930. De retributie, welke bleef vastgesteld op 2 pet. daalde van f 291.002.66 in 1930 op f 230.088.08 in het ver slagjaar. Verlies. Het verlies op de exploitatie bedroeg f 181.663.20 tegen f 84.237.21 1/2 in 1930. Dit" ongunstig resultaat is toe te schrijven aan de aanmerkelijk verminderde baten n.l. met f 110.686.16. ERNSTIG ONGELUK IN DE VISSCHERSHAVEN XWEE ARBEIDERS IN EEN ONGEVAL MET EEN STOOMKETEL BEWUSTELOOS GERAAKT. Donderdagmiddag hadden twee bank werkers eendge werkzaamheden te verrichten in den ketel van den stoomtrawler Aneta, welke voor de visscherij wordt klaargemaakt. Zij gingen in den ketel, die gedurende langen tijd niet geopend was geweest- zonder zich er van te overtuigen of de lucht, voldoende zuurstof bevatte, hetgeen in dei-gelijke ge vallen meestal wordt onderzocht door het neerlaten van een brandende kaars. De lucht in den keteil bleek zoodanig koolzuurhoudend te zijn. dat een van hen, de bankwerker v. d. Berg bewusteloos geraakte. De bank werker van Pel. die juist bijtijds bemerkte dat het in den ketel niet pluis was hield zijn kameraad met behulp van den ketelmaker Mantjc zoover mogelijk omfhor.g teneinde hem van den bodem van den ketel af te houden, waar het gevaar voor verstikking het grootst was. Door opening van het onder deksel heeft men daarop de lucht zooveel mogelijk ververscht, waarna men met be hulp van anderen den bewustelooze uit den ketel trok. Daar de ketel voorzien i3 van een dom moest de man door twee gaten worden getrokken, wat lang geen gemakkelijk karwei was. Inmiddels was dr. Rutten ter plaatse en met behulp van het zuurstofapparaat van het Roode Kruis begon men te trachten de levensgeesten oo te wekken. Gelukkig kwam de man spoedig tot- bewustzijn, alhoewel hij nog geheel versuft was. Hij is daarop met de ziekenauto van Van Gameren tc Velsen naar zijn woning overgebracht. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN T ALGEMEEN Donderdagavond vergaderde in Hotel Augusta het departement IJmuiden van het Nut van 't Algemeen. Precies half negen opende de voorzitter Ds. Milatz de vergadering. Wat het bezoek der vergadering betreft, dit had de voorzitter gaarne beter willen hebben. Nadat de secretaris de notulen dei- voorgaande algemeene vergadering had ge lezen, werd verslag uitgebracht over het af geloopen vereeniglngsjaar. Hierin werd herinnerd aan dc gehouden nutsavonden, waarin het bestuur getracht heeft om steeds naar vermogen het beste geven, maar van de zijde der leden is de op komst hierbij niet geweest, wat het- had kun nen zijn. Herinnerd werd aan de mooie avon den van 7 October '31 met Dr. v. d. Sleen. 17 Dec. met den Chineeschen avond van Gerard Pilgcr, 13 Februari met. dc opvoering van Lucifer door de R. H. B* S..ers en 5 April met de lezing over Brctagne. Uit het jaar verslag klonk een minder aangename toon. Het ledenaantal was teruggeloopen van 131 tot 105. Dit laatste is niet aanmoedigend voor het bestuur, en allerminst in het belang van het mooie doel, dat het Nut beoogt. De bibliotheek telde in het leesseizoen 112 leden, waaraan 2114 boeken werden uitge leend. De secretaris eindigde zijn verslag met den wensch, dat er spoedig wat meer ople ving in het departement mag komen, opdat het bestuur spoedig uit de gedrukte stem ming, waarin het thans verkeert, mag ge raken. Het verslag van den penningmeester was evenredig aan dat van den secretaris; ook dit was niet in hoogen toon gestemd. Dit nam echter niet weg. dat hij toch van een batig saldo, groot f 24.92 wist te spreken. Aan de beurt van aftreden was de voorzitter, Ds. Milatz. De voorzittershamer bleef echter in zijn handen, daar hij zich herbenoemd zag. Tot bestuurslid der Nutsspaarbank, vacature P. Bosman, werd deze eveneens herkozen. Mr. dr. A. v. d. Flier werd herkozen als lid van den Raad van toezicht. Wat betreft het programma voor den komenden winter, deel de het bestuur mede, dat het bezig is maat regelen te nemen. Reeds zijn drie Nutsavon den vastgelegd en wel op 25 October als eer avond een filmvertooning over Jeanne d'Arc, 15 December een lezing met film over Dene marken en begin Februari een Japansche avond door Gerard Pilger. De vierde avond is nog niet vastgesteld. Bij het programma voor dezen avond zal de kas een woordje meespreken. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met den wensch. dat een volgende vergadering door de leden beter bezocht zoude worden. Berichten aan Zeevarenden. DUITSCHLAND Noordzee. 239/2497. Lichtschip .BorkumrifF'. Wijziging M. S. en radiosein uitgevoerd. Vorige B. a. Z.: Nos. 235/2451—1932 vervalt; 209/2161—1932. Ligging: pl.m. 53 gr. 46\2 Nb en 6 gr. 4',3 El. Het radiosein en de mistseinen van het licht schip „Borkumriff" zijn thans gewijzigd als gepubliceerd in B. a. Z. No. 209/21611932. (Zie Gids Ned. kust, Bijl. I, 1930, No. 632; Eng. LI. n, 1932, No. 510; Eng. Adm. R. T. L. I, 1932, No. 2058). (N. f. S. No. 41/3487 Berlin 1932) 239/2498 Helgoland. Verlichting wordt gewijzigd. De verlichting van Helgoland wordt binnen kort als volgt gewijzigd: (a). Op pl.m. 54 gr. 11',1 Nb en 7 gr. 54'.9 El wordt het licht van North Beacon (op Düne) voorgoed gebluscht; het baken woi'dt afge broken. (b) Op pl.m. 54 gr. 11' Nb en 7 gr. 55' El wordt het witte vaste- en groeponderbroken licht van East Beacon (ot> Düne) gewijzigd in een groen-rood-wit vast licht. De groeponder- broken sector (195 gr. door W tot in 330 gr.) wordt voorgoed gebluscht evenals de witte vaste sector tl22 gr.144 gr.) voor North Channel. De witte vaste sector (359 gr. door N tot in 48 gr.) blijft bestaan terwijl de vol gende vaste sectoren toegevoegd worden: groen van 106 gr. tot in 125 gr. wit (geleide- sector voor North Channel) tot in 130 gr., rood tot in 144 gr. (c) Op 54 gr. 11' 8" Nb en 7 gr. 53' 24" El. beNW Kordberg. wordt op Helgoland een ?roen-rood-wit onderbroken licht ontstoken met een periode van 3.5 sec., zichtbaar 6. 7 en 9 zm., wit van 185 gr. tot in 191 gr., rood tot in 196 gr., wit tot in 202 gr. verduisterd tot in 243 gr., rood tot in 257 gr., groen door W tot in 276 gr.,5 rood tot in 284 gr.5, hoogte boven water 25 vt. Nader bericht volgt. (Zie Eng. Adm. krt. Nos. 126, 3767, 1875. 3347, 2842AEng. LI, II. 1932, Nos. 625,1. 627, 628: N. S. Pt. IV, 1921, blz. 365, 366, 367, 368. 369. 371). (N. f. S. No. 41/3486 Berlin 1932). GROOTE DIEPGANG. Het passagiersschip Chri^tlaan Huijgens passeerde het Noordzeekanaal uitgaand met een diepgang van 80 dM. DE AFRIKA-VAART. Volgens het vaar plan van de Holland- West-Afrlka Lijn zullen de met haar samen werkende Duit-sche lijnen verschillende an dere havens als tolt nu toe aanloopen. De schepen van den B-dienst zullen dan op de uitreis o.m. weer Amsterdam aandoen. DE DUÏTSCIÏE SCHEEPVAART. In de verschillende Duit-sche havens lagen op 1 dezer Oïgelegd bijna 350 schepen met 1.3 mill. br. reg. ton tegen bijna 400 schepen met 1.42 mill, ton op den eersten dag wan de voorafgaande maand. Tegenover elkander gesteld vertegenwoordigen deze cijfers resp. 34 pet. en 36.6 pet. van de Duitsohe handels vloot. zoodat er een kleine verbetering in de vorige maand Is te bespeuren. Niettemin was het aantal stilgelegde schepen op 1 October toch nog het dubbele van dat op denzelfden datum van het vorig jaar. DYNAMÏETLADING. Het stoomschip Waterland kwam heden binnen van Hamburg met- ongeveer 25.000 voor Zuid-Amerika bestemd, dynamiet. Deze wordt tijdelijk in Buitenhuizen in een lichter opgeslagen en bij het vertrek van Amsterdam weder Ingenomen. WAARDE VAN SCHEPEN. Te Londen werd het stoomschip Melmay in openbare veiling gebracht, waarvoor een bij zonder groote belangstelling heerschte. Na met 12000 te zijn ingezet liep de prijs ten slotte op tot 51.000, welke prijs in dit jaar nog op geen enkele veiling van schepen be haald werd. Heit wijst er wel op, dat- de reederijen meer vertrouwen in de toekomst hebben, anders waagde men set er niet op met een dergelijk duur schip in zee te gaan „WEEN WH, IS. IS EEN WEG". Met verwijzing naar het- verslag in ons blad van Donderdag over de filmvertooning i» het gebouw voor Christelijke Belanken- verzoek: men ons te melden, dat deze film avond Is belegd door dc plaatselijke afdee- ling tot bestrijding der tuberculose. ÏJZERVERSCHEPING. Met het stoomschip Agamemnon, dat via 1 Rotterdam naar de Middollandschc Zee ver trok, is een partij ijzer van -de Hoogovens Waf een genot Wat een gemak! Die kolen van Hoenderdos In een papieren zak! iiiliiiliï BEVERWIJK COMITé „GROOT BEVERWIJK". Donderdagavond hield het comité „Groot Beverwijk" dat een samenvoeging beoogd van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin in een der zalen van het raadhuis een ledenvergadering. De voorzitter, de heer P. J. J. Haazevoet deelde in zijn openingswoord mede, dat deze vergadering was bijeengeroepen naar aanlei ding van een wijziging in het program van actie, omdat inmiddels de situatie ten voor- deele van het beoogde doel is veranderd. Alvorens tot afhandeling over te gaan werd op voorstel van den afgevaardigde ''an de SD.A.P. besloten alsnog de alhier geves- tilgde R.K. Woningbouwvereeniging ,,St.- Agatha" en de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" uit te noodigen in het comit-é zitting te nemen, omdat deze een belangrijke rol in de voorbereidingen kunnen vervul len. Vervolgens stelde de voorzitter een voorstel aan de orde, om het programma van actie te wijzigen in dien zin, dat wordt afgezien van het vormen van subcommissies en een commissie van rapporteurs, die aanvanke lijk van verscheidene onderwerpen, het fusievraagstuk betreffende rapporten zouden samenstellen af te zien. Deze tamelijk om slachtige weg is overbodig gebleken, nu in de gemeente Wijk aan Zee en Duin een steeds groeiende belangstelling voor de samenvoe ging van beide gemeenten valt te consta- teeren en, middelen aanwezig bleken te zijn, die sneller tot het gewenschte doel zul len leiden. De vergadering hechtte na vruchtbare be sprekingen met algemeene stemmen haar goedkeuring aan de bestuursvoorstellen, om in de eerste plaats overleg te plegen met ie politieke organisaties in Wijk aan Zee en Duin en daarmede, zoo mogelijk ook met de door die partijen afgevaardigde raadsle den, het vraagstuk te bespreken. Voorts zal een petitionnement worden georganiseerd, dat ondersteund zal worden door een daaraan voorafgaande groote openbare vergadering, waarin het fusievraagstuk aan de orde zal worden gesteld. In verband met het feit, dat meerdere afgevaardigden in het comité be richt van verhindering hadden gezonden tengevolge van de vele vergaderingen, die op dezen avond samenvielen, werd besloten de bestuursverkiezing tot de volgende bijeen komst aan te houden. FEESTAVOND ZWEMVEREENIGING. De Heemskerksche Bad- en Zwejnver- eeniging, ode haar leden voor een belangrijk deel ook telt onder de inwoners van Bever wijk en Wijk aan Duin, heeft een feest- en propaganda-avond georganiseerd, welke op Dinsdag 15 November a.s. in het Kenuemer Theater aan de Zeestraat zal worden gehou den. R. K. SPOORWEGPERSONEEL. De plaatselijke afdeeling van de R.K. Ver een iging voor Spoor- en Tramwegpersoneel „St.-Raphael" hield in het K. S. A.-gebouw een algemeene vergadering, waarin bespre kingen werden gevoerd over het verleenen van steun aan de stakende arbeiders der ge meentelijke werkverschaffing. Na eendge dis cussies werd besloten: geen steun te verleenen omdat de staking onorganisatorisch werd geacht. Een levendige bespreking werd ge voerd over de door de Directie der Ned. Spoorwegen aangekondigde tweede loonsver laging. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat deze loonsverlaging voortvloeide uit de houding der regeering ten opzichte van de tegen de spoorwegen gevoerde oneer lijke concurrentie. De loonsverlaging werd door de leden op dezen grond als r.det te rechtvaardigen aan gemerkt en met algemeene stemmen besloot de afdeel ing <ieze tweede verlaging niet te accepteeren. De heer Jb. Veldhuis werd door de verga dering aangewezen als afgevaardigde naar de op 31 October a.s. te Utrecht te houden vergadering van den raad van afgevaar digden van het Mgr. Mutsaerts-oord". De benoeming van een vertegenwoordiger ter vergadering van den raad van afgevaardig den van „St.-Raphaël", te Alkmaar werd aangehouden tot de volgende bijeenkomst. VERGADERING VAN „DE HANZE". Donderdagavond hield de RH. Midden- standsvereeniging- „De Hanze" in het K.S.A.-gebouw een algemeene vergadering- onder voorzitterschap van den heer N. J. Out. Na opening en vaststelling der notulen deelde de voorzitter mede, dat de viering van het vierde lustrum niet op die uitgebrei de wijze zal geschieden, zooals sommige leden blijkbaar van meening waren. Het bestuur heeft zich voorgesteld dit jubileum van de afdeeling op een ander te bepalen datum te herdenken met een Trlduum, gevolgd door een gezamenlijk ontbijt van de leden en tot slot met het organiseeren van, een propa- gandavergadering in het K. S. A.-gebouw. Vervolgens wekte de voorzitter de leden op hun vrijwillige bijdrage te storten voor het zilveren Bondsjubileum. Nadat de agenda voor de a.s. Centrale Raadsvergadering was behandeld heeft de geestelijke adviseur, rector Th. Boonekamp. een beschofiwing gehouden over de hoo- gere idealen, welke" de organisatie, behalve de behartiging van de materieele belangen harer leden, heeft na te streven. Van bestuurszijde werd nog medegedeeld, dat het Hanzebestuur in samenwerking met den R.K. Volksbond een socialen cursus zal organiseeren. welke gedurende 26 weken op de Maandagen in de R.K. M.U.L.O.-school aan den Keesdelfsweg zal worden gehouden. Rector Boonekamp zal de sociologie docee- ren. terwijl het hoofd der M.UXi.O.-school de cursus in Nederlandsche taal leidt. De catum van aanvang van dezen cursus zal nader be kend worden gemaakt-. De heer C. Kuys werd benoemd tot afge vaardigde naar de centrale raadsvergade ring. Tenslotte werd nog geruimen tijd gedis cussieerd over de in deze gemeente geldende tarieven voor de afname van electrischen stroom, waarna de bijeenkomst op dc ge bruikelijke wijze door den voorzitter word gesloten. HET TOONEEL Nieuw Leven. Onder één Dak. De Geheel-Onthouders Tooneelvereeniging Nieuw Leven had voor haar eerste opvoering in dit seizoen Onder één Dak gekozen en was daardoor reeds van te voren verzekerd van succes. Want Fabricius' tooneelspel. dat ik in deze rubriek al eenige malen besproken heb, is een der dankbaarste stukken voor het dilettanten- tooneel, althans wanneer een vereeniging over de krachten beschikt om het behoorlijk te bezetten. En dat laatste was, voor wat de hoodrollen betreft, bij Nieuw Leven het geval. Er viel in de opvoering van Onder één Dak zeer veel te waardeeren, al waren er ook eeni ge zwakke momenten welke bij sterkere regie wellicht te verbeteren zouden zijn geweest. Om bij het goede te beginnen: er werd bijna voortdurend in het juiste tempo gespeeld, zoo dat de verschillende tooneelen niet gerekt wer den. Van de aankleeding was veel werk ge maakt. zóó zelfs, dat mede met hulp van den heer Kaart voor d'it stuk twee nieuwe hoerenkamers waren vervaardigd. En de hoofd rollen waren zoodanig bezet, dat de voor naamste speelscènes behoorlijk tot hun reclnt kwamen. Wij mogen hier wel allereerst Dora, Walter en Jan noemen. Zij drieën hebben voorname lijk het stuk gedragen en aan hen is dan ook in de eerste plaats het succes te danken. Me vrouw Kerkhoff bewees weer eens, welk een met genoeg te waardeeren kracht zij voor Nieuw Leven is. Al lag de rol van Dora haar niet zoo goed als die van Dolly in De Rechte Lijn en al bleef haar spel ook beneden haar Nora-creatie. zij loonde toch weer in vele mo menten haar voor een dilettante wel onge woon sterk dramatisch talent. Vooral in de tooneelen, welke impulsief spel verlangden. In haar stille snel wist zij niet altijd de sfeer te brengen, welke aan' de figuur van deze door een deel der familie verstooten vrouw relief moest geven, maar in de oogenblikken, dat zij in volle actie kon zijn, was zij door- eaans in haar volle kracht. Dan was er warm te en gloed in haar spel. En in het slottooneel wist zij het juiste, gevoelige accent te treffen, zooals ook wel duidelijk bleek uiit de hoorbare reactie van het publiek, dat plots door een ac- cute verkoudheid leek aangetast te zijn. Dora constrast-eerde o-ok voldoende als de vrouw uit de stad tegen de dorpsbewoners om haar heen en dat is een der hoofd elementen van 't stuk. Chris Vosshard heb ik bewonderd om de wijze, waarop hij Wolter na slechts één week van voorbereiding heeft gespeeld. Dat was kranig werk. Hij was vol komen de sterke kantige, hoekige boer, de man van weinig woorden maar van daden, die zijn gevoelens niet dan hoog noodig aan de buitenwereld toont. Vosshard is in de ja ren, dat ik hem nu zie spelen wel heel veel vooruitgegaan en hij mag zich met recht tot de beste tooneeldilettanten van ~Taarlem rekenen. De rol van Jan den smid, was eten en drinken voor den heer Hage. Ik kan mij begrijpen dat Hage deze hem zoo good lig gende dankbare rol met veel plezier heeft ge speeld en het was duidelijk te zien, dat hij er heel weinig moeite mee had. De heer Kuin had de rol van den vader op zich genomen. Hij heeft ervan gemaakt, wat hij er met zijn krachten van maken kon, maar het is niet te ontkennen, dat deze star re, koppige boer toch nog een eenigszins an dere uitbeelding verlangt, dan wij gisteren zagen. De heer Kuin gaf voornamelijk den ouden afgeleefden man het trillen van de rechterhand werd oa. veel te sterk over dreven en leidde daardoor af maar hij was niet de boer, die als steen zoo hard is. Hij deed meer aan een balsturig mannetje uit een hofje dan aan een boer van oud-testa- mentische allure denken. Het best was de heer Kuin m de slotscène met Dora, die hem het meest lag en die hij ook zeer gevoelig speelde. Hij had daar dan ook een zeer groot- aandeel in het niet gering succes. Jacob, de onderwijzer de heer Nibtoe- lirok zag er uit, alsof hij zoo als model had gediend voor een steile dorpsfigmir van Braakensiek; uiterlijk heeft hij dezen schijn heiligen onderwijzer dan ook wel benaderd, maar zijn spel bleef wat te kleurloos voor een zoo belangrijke rol Het bleef bij aan duiden. doch het werd geen uitbeelden. Maar in het geheel nam hij toch wel de hem toe komende plaats in het stuk i«n. Dat deed ook Lena mevrouw Talens aan wier feeksachtige scherpheid wel niemand in de zaal getwijfeld zal hebben. Te zwak bezet waren de rollen van Antje, Liesbetih en den notaris. Antje zocht het effect te veel in (huilen, terwijl zij meer een door het leven verzuurde, dorre vrouw moest zijn. Liesbetih was niet jorug genoeg en be schikte ook niet over voldoende gpeelkraobt. Zij bleef soms minuten lang in een zelfde haar blijkbaar door de regie aangegeven houding staan, wat aan haar spel iets doodsoh gaf. En de notaris had te weinig van een dorpsnotabele, om aan zijn overwicht op de omgeving te kunnen geflooven. Door de te zwakke bezetting van enkele rollen liet het samenspel in de tweede acte bij de familie-vergadering nog al te wen- schen over. Er zat te weinig sfeer in, het lééfde niet, al waren er dan ook enkele mo menten zooals de algemeene schrik bij den aanval van Walter op Jakcb die weer verrasten door natuurlijkheid van spel. Een sterkere regie zou uit het. tweede bedrijf ook met deze krachten zeker meer hebben kunnen halen. Dat ondanks deze zwakkere fragmeniten Onder één Dak op het publiek fcodh een diepen indruk maakte, was zooals ik reeds sohreef voornamelijk aan het spel der drie hoofdpersonen Dora, Walter en Jan te danken. En aan het stuk. dat de elementen van succes in zich heeft. Dat dit succes niet gering was. bewees het zeer warme applaus na elk bedrijf en vooral de groote aandacht waarmee het spel gevolgd werd J. B. SCHUIL. Gegeven zal worden Goethe's „Egmont" met- de muziek van Beethoven. Saalborn zal de titelrol van het werk vervullen. Er wordt voor dezen avond een comité gevormd waar van wethouder Boekman "net eere-voorzïtter- schap heeft aanvaard. SCHOUWBURG JANSWEG. MADEMOISELLE Maandag 17 en Woensdag 19 October komt Het Centraal Tooneel in den Schouwburg aan den Jansweg met Mademoiselle van Jacques Deval. Wie een in alle rollen voortref felijk bezette opvoering van een der beste stukken van het moderne Fransche reper toire wil zien, die mag deze voorstelling niet verzuimen. Ik heb in dit seizoen nog niet zoo van tooneel genoten als bij Mademoiselle, waarin de titelrol door Tilly Lus zoo ont roerend mooi wordt gespeeld. J. B. SCHUIL LOUIS SAALBORN JUBILEERT, Naar de Tel. verneemt is de datum van Louis Saalborn's vijf en twintigjarig tooneel jubileum thans definitief vastgesteld op Za terdag 10 December. PROPAGANDA-AVOND VOOR DE SMALFILM WAT AMATEURS KUNNEN BEREIKEN. De smalfilmavond, uitgaande van de Ken- nemer Fotokring en de Ned. Smalfilmliga, Donderdagavond gehouden in de sociëteit „Vereeniging", is zeer druk bezocht geweest: het zaaltje bleek te klein te zijn. De leider van den avond, de heer J. C. Uhlenbroek zeide, dat de Kennemer Foto kring gepoogd had een kinosectie te vormen, doch dat tenslotte de voorkeur werd gege ven aan een aparte vereeniging naast den Fotokring. Deze avond is dan ook een avond ter kennismaking om later te komen tot op richting van een afdeeling Haarlem van de Smalfilmliga. De heer Dick Boer, tweede secretaris van het hoofdbestuur der Ned. Smalfilmliga, schetste het werk der liga, die voor de jonge kino amateurs arbeidt, die het railverkeer van films bevordert waardoor men ook ken nis kan nemen van andere films, die avonden organiseert, waar de techniek besproken wordt en die de aesthetische zijde belicht-. Nederland heeft een zeer goeden naam op smalfilmgebied. De nog slechts één jaar oude liga behaalde op het internationale con cours in Brussel den eersten en den tweeden prijs, waardoor zij dit jaar (in December) te Amsterdam het concours moet organiseeren. Hierna begon men met het vertoonen van eenige 16 m.M. films. Er waren allereerst een kinderfilm, het A. B. C. van ir. A. Mohr te Eiidhoven. „De nieuwe Weg" van Dick Boer te Bloemendaal en „Op de grens van land en water" van A. Carré. Bijzonder aardige filmp jes zijn dat met soms uitstekende opnemin gen. Wij herinneren bijv. aan de brandings aan de close-up van de bij op de bloemen, aan de teer-sproeiïng. De wijze, waarop Carré den wind in beeld bracht geïnspireerd door de Russen was voortreffelijk. Een pracht- tigen indruk maakten de schaduwen met fladderende haren, het stuivende zan-d en de vlaggen. Jammer was het, dat sommige ge deelten te gerekt en uitgesponnen waren. Zoo was het gedeelte van de honmgzöekeode bijen, hoe goed ook op zich zelf, te lang, waardoor het A.B.C.-filmpje onevenwichtig werd. Zoo zagen we in De Nieuwe Weg te vaak de walsen, in Op de grens van land en water wat veel zee. De heer L. Blok van Lisse hield een korte causerie over de technische zijde. Hij besprak de om keer film, de film waarvan maar één copie bestaat, daar het bij de opneming ge bruikte materiaal tot een positief wordt om gewerkt. Daarom gaat men langzamerhand, meer over tot het nagatief-procédé waarvan vele copieën gemaakt kunnen worden. Ook zal het geluidssysteem bij de smalfilm wor den geïntrodiucee.rd, doch dan heeft men samenwerking r.oodig. Eén mensch kan tenslotte niet de fotografische en muzikale techniek beide be'neerschen. Vandaar, dat dan in clubverband gewerkt moet worden. De heer H. C. Verkruysen vertoonde daarop een reis filmpje over Venetië, bestaande uit een aantal fragmenten uit een film van 6 deelen. Hij merkte hierbij op dat voor fil men op reis vereischt zijn groote moeiten en opofferingen, toewijding en kennis van za ken. Er zijn voorts twee soorten reisfilm, de kunstfilm, waarbij het aesthetische het doel is, en de documentaire, die als doel het on derwerp heeft, maar waarbij het aestheti sche gebruikt kan worden om dat onderwerp zoo mooi mogelijk te doen zijn. Voigens spr. is de documentaire film. die voor zich zelf moet spreken de aangewezen film voor reizen. Men moet immer het toestel bij zich hebben niet zoozeer voor de opnemingen die voorbereid zijn, doch voor de momenten die nooit weerkeeren. Spr. bedoelt dit filmpje uitsluitend als toelichting bij lezingen, voor onderwijs in den ruimsten zin van het woord. Een goeden indruk kreeg men over het wondermooie Venetië door de hierop ver toonde film. De heer J. C. Mol sprak over de cultureele waarde van de smalfilm. Voor het onderwijs wordt de normaalfilm nog weinig gebruikt, daar ze duur is en er zoo weinig onderwijs materiaal aanwezig is. De smalfilm komt aan deze bezwaren tegemoet.Een prachtige taak ligt er voor den smalfilm-amateur om meer onderwijsfilms te maken, die slechts 2/5 van de kosten eener normale film beloopen. Hij vertoonde een koekoeksfilm van Bur- det, waarin duidelijk werd gedemonstreerd, hoe de koekoek zich heer en meester voelt in een nest waarin hij niet thuis hoort. Deze avond heeft bewezen dat er met de smalfilm veel te bereiken. Maar samen werking is noodig en daarom zullen de smal film-amateurs zich aaneen moeten sluiten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. por repel. ROOKFAUTEUILS zijn nog steeds ons succes. Heeft U daarvan ook reeds geprofiteerd? Zwaar eiken Rookfauteuils met zwaar ge vulde handweefkussens naar keuze f 10.25. ZOMERKADE 53. Haarlem; ZAANENSTRAAT1, Haarlem-Noord; KENN-MERLAAN 70, IJmuiden. Altijd beter. .Altijd goedkoopcr P.S. Ook leverbaar met kussens met orig. Paru patent veeren. Vraagt onze rekg. courant voorwaarden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16