Bridge wedstrijd. Het Belangrijkste. randspiriïus 50e Jaargang No. 15124 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 14 October 1932 HAARLEM S DAGBLAD lïirectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper Wcek ƒ0.23, per maand L10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, fcrsse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.72j^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0-35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim v 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 1 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. DE KOMST VAN DEN PRINS VAN WALES. .Voorbereiding voor een later f,zaken''-bezoek Naar onze Haagsche correspondent bij in formatie op liet Engelsche gezantschap ver neemt, is de Prins van Wales hier te lande gekomen zonder eenig bepaald doel, alleen om voor eigen genoegen enkele dagen in Holland door te brengen, nu hij toch op zijn terugreis uit Zweden ons land moest passeeren. De prins kern ons land uit eigen aanschouwing nog niet Er is dan ook door ihet gezantschap geen enkel plan in elkaar gezet voor 's prinsen bezoeken men was hier geheel afhankelijk van 's prinsen eigen wenschen. Dit reiskarakter streng incognito bovendien wordt onderstreept door het feit, dat aan het diner alleen eenige auto riteiten zijn genoodigd van .Buitenlandsche Zaken" en personen uit de hofkringen, die vele relaties in de Engelsclhe aristocratie hebben. Het gezelschap dat voor de soiree, na het diner, was genoodigd, was van zeer uiteenloopende samenstelling uit burger lijke en militaire kringen, de Haagsche .-uit gaande wereld", diplomaten, met sommige vertegenwoordigers uit de financieele-, han dels en industrieele wereld. Of hierin nu niet met volkomen behoud van ihet karakter van 's prinsen reis van thans n.l. een klein uitstapje op den terug weg van Zweden de eerste stap moet gezien worden van een later, langer en wèl voorbereid bezoek? Misschien heeft het be zoek van 't oogen'blik nog slechts een infor matief karakter. Naar ons toch van minder officieele zijde ter oore kwam, is hét besluit tot het bezoek aan ons land genomen na zijn kort oponthoud op Schiphol op de heen reis naar Zweden en zou het vermoeden niet ongewettigd zijn, dat men den Prins van Wales ervan heeft wéten te overtuigen, dat hij, na zijn bezoek aan Scandinavië ons land niet zoo zonder meer mocht voorbij gaan. Wellicht worden thans de preliminair en gelegd voor een latere „zakenreis" naar ons land. niet het onbelangrijkste, ook in economisch opzicht, onder wat men onder den verzamel naam „de Kleine naties" begrijpt. Hoewel naar buiten en ook naar 's prin sen wenschen. zijn uitstapje alleen het ka rakter mag hebben van een reis voor "s prin sen eigen genoegen. De Prins van Wales is Donderdagmiddag Veel later dan verwacht was in Den Haag aangekomen. Ten eerste was hij reeds te laat op Schiphol, doch daarna is hij nog gegaan naar de golfbanen van de Haagsche Golfclub aan den Waalsdorperweg, waar hij een par tijtje golf zou spelen met den militairen atta ché van de Engelsche legatie majoor Fraser. De prins voelde daarvoor echter niet het was reeds half vijf en heeft slechts ge oefend, om zich wat leniger te maken na de luchtreis. Heden zal hij spelen tegen den pre sident van de Haagsche Golfclub, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje. Eerst te half zes kwam de prins aan het paleis op het Noordeinde aan om met prins Hendrik de thee te gebruiken. Dit bezoek duurde ongeveer een uur. 's Avonds bezocht de prins de soirée in de Engelsche legatie, waar te half elf ook prins- Hendrik verscheen. De soiree werd verder o.a. bijgewoond door den minister van buiten- landsche zaken jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. De velen, die voor het legatiegebouw en voor het paleis op den prins gewacht hebben, zijn deerlijk teleurgesteld. Niet alleen heb ben zij veel langer moeten wachten dan gedacht was, doch ook hebben zij den prins nauwelijks gezien, daar hij steeds per auto voorbijschoot en dan zeer snel naar binnen ging. Ook de Engelsche dames, die met vlagge tjes in de hand bij het viaduct aan den Leid- scheweg hebben staan wachten, zagen haar moeite niet beloond, daar de auto van den prins hier in razende vaart is langs gere den, zoodat men zelfs den prins niet onder scheiden kon. Er was, vooral bij de golfbanen, zeer veel politie van allerlei aard op de been. zelfs twee Engelsche rechercheurs waren er, en niemand werd tot de golfbanen toegelaten dan de leden van de Haagsche Golfclub. Vandaag gaat de prins naar het Maurits- huis en het Huis ten Bosch. Indien hij al thans zijn programma niet weer plotseling wijzigt! OOK FRANKRIJK WIJZER GEWORDEN? GELEIDELIJKE OPHEFFING VAN CONTINGENTEERIN'GEN PARIJS. 14 October. (V. D.) De Fransche Vereeniging voor Industrie en Landbouw, die alle productietakken van Frankrijk omvat, pu bliceert een verklaring naar aanleiding van de komende Fransch-Duitsche economische onderhandelingen, die dezer - dagen te Parijs zullen beginnen. In deze verklaring deelt de Vereenigmg me de. dat het Fransche Ministerie voor Econo mische Zaken thans reeds bezig is de douane tarieven aan een herziening te onderwerpen om vervolgens geleidelijk over te gaan tot op heffing der con tingen teeringsmaatregelen. De Vereeniging voor Industrie en Landbouw heeft besloten, evenals in 1927 een studiecom missie in te stellen die een onderzoek zal doen naar de economische betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland. teneinde de regee ring bij de komende onderhandelingen van advies te kunnen dienen. ,DE WETENSCHAP DES GELOOFS". INAUGUREELS REDE VAN PROF. Dr. F. W. A. KORFF. Ter gelegenheid van de aanvaarding van het ambt van Hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit zoti Prof. Dr. F. W. A. Korff, tot dusver predikant te Heemstede, heden te Leiden een inaugureele rede uitspreken, waar aan het volgende is ontleend: Spreker gewaagde van den schroom, die hem vervulde nu hij midden in de crisis dezer dagen het ambt als kerkelijk Hoogleer aar aanvaardde. Ook de kerk is immers bij die crisis betrokken; voor zoover zij waarachtig Kerk is, draagt zij de crisis als een oordeel van God. Evenwel, spr. aanvaardde de hem gegeven opdracht en sprak daarmede uit, ■dat de zaak der Kerk naar zijn meening geenszins een verloren zaak is. Juist in de tegenwoordige situatie kan het ware karak ter der kerk als draagster van het Christelijk geloof des te duidelijker aan den dag treden. Alles wat de Kerk doet, staat in betrekking tot het geloof, en het is ook terwille van het geloof dat zij haar dienaar naar de Uni versiteit zendt, opejat hij nl. daar te midden van de' andere wetenschappen de weten schap des geloofs zal beoefenen. Het schijnt, dat door deze laatste qualifi- catie de theologie tegenover die andere we tenschappen in een hachelijke situatie ge raakt. Kan een „wetenschap des geloofs" wel met recht op den naam van wetenschap aanspraak maken? Op verschillende wijzen heeft men getracht dit conflict op te lossen, nu eens door de poging om in de theologie het „geloof" door weten te vervangen, clan weer door de theologie te maken tot een we tenschap over het geloof, over het reli gieus leven iri het algemeen, tot gods dienstwetenschap dus. Deze oplossingen, die beide aan het geloofskarakter der theologie afbreuk doen, zijn juist daarom ook beide af te wijzen. Veeleer moet in het licht wor den gesteld, dat dit geloofskarakter ook bij de andere wetenschappen nooit geheel ont breekt, aangezien het „zuiver" wetenschap pelijke, het louter theoretisch element er voortdurend wordt gekruist door een gansch ander, atheoretisch bestanddeel. Hiermede is uit het zooeven genoemde conflict de scherp ste prikkel weggenomen. Is derhalve ook bij de andere wetenschap pen sprake van „geloof" dit neemt niet weg. dat dit woord in de theologie in zeer speciale beteekenis wordt gebezigd. De theologie weet van een openbaring Gods, door welke het geloof in den eigenlijken zin van het woord eerst wordt gewekt. Geloof en openbaring staan dientengevolge in een zeer nauw, cor relatief verband: het geloof is niet de danken buiten zijn verhouding tot de openbaring, de openbaring wordt als zoodanig alleen gekend door het geloof. Evengoed als wetenschap des geloofs kan de theologie dan ook weten schap der openbaring heeten. Het gevaar voor de theologie is, dat zij op één dezer beide factoren, op het subjectieve, eenzijdig den nadruk legt. Is de theologie sinds Schleiermacher herhaaldelijk in de eerste fout vervallen, de dialectische theologie on zer dagen blijft niet vrij van de tweede eenzijdigheid. Waarom nu stelt de Kerk prijs op de be oefening van deze wetenschap des geloofs9 Welke taak heeft m.a.w. het wetenschap pelijk denken ten aanzien van het geloof? Dit wordt inzonderheid aangewezen met be trekking tot de dogmatiek, bij welk vak we immers in het centrum der theologie zijn. Naar haar arbeid vraagt in de eerste plaats het geloof zelf, dat noodzakelijkerwijze zoekt naar de meest geschikte verstandelijks for muleering van zijn inhoud. In de tweede plaats is de dogmatiek noodig met het oog op de prediking, voor welke zij de normen moet aangeven. Eindelijk is aan den arbeid der dogmatiek behoefte ter wille van de uit eenzetting met andere stroomingen en be schouwingen. Is dus de theologiè onmisbaar voor de Kerk, niet minder is omgekeerd de Kerk on misbaar voor de theologie. Zij is het subject der theologie, met name der dogmatiek. Niet in strijd hiermede is het critisch ka rakter der dogmatiek, dat haar al het vroe ger bereikte telkens van voren af aan in den smeltkroes doet werpen. Tenslotte wordt gewezen op het positief belang, cat de andere wetenschappen heb ben bij de theologie juist als wetenschap des geloofs. Zij handhaaft het goed recht van het geloof, dat ook de andere wetenschap pen immers niet konden missen, de bereik baarheid der waarheid en de eenheid der wetenschap. Het is de theologie, die de an dere wetenschappen leidt tot haar laatste bestemming: de verheerlijking van den Schepper. Met.de gebruikelijke toespraken wordt de rede besloten. Buitenlandsche visch naar Frankrijk en België. De groote strijd is weer gestreden. De krachten zijn op 5t sterkst beproefd, Het bridgeduel is weer verleden, De laatste kaart is afgetroefd. De onzen hebben overwonnen. Al bleef er spanning tot het slot, De onzen speelden meer bezonnen En gingen strijken met de pot. In 't hoekje waar de slagen vallen Daar zit bij bridge het winnend stel. Wie trekken thuis krijgt kweekt getallen Die zege brengen in dit spel: Ik speel ook bridge, maar zeer bescheiden En meer zoo'n beetje voor de grap, Mijn kennis is niet uit te breiden Tot zulk een hooge wetenschap En als ik bij mijn poover trachten Mij weer eens in de troef vergis, Dan troost ik mij met de gedachte Dat elke smid geen Goudsmit is. P. GASUS Duitschland toch verstandig geworden? Contingenteeringen zouden niet doorgaan Ministercrisis vermeden? Het Berliner Tageblatt meldde Donderdag avond, dat, gezien het weinig gunstige begin der onderhandelingen met Nederland, in den schoot van het rijkskabinet ernstig wordt over wogen, of het met het oog op de buitenland sche politiek en den ceconomischen toestand zin hee'ft thans reeds tot de contingenteering over te gaan. Verzekerd wordt zelfs, dat de verdere behandeling van deze aangelegenheid tot na de verkiezingen zal blijven rusten. Dit zal dan, meent het- blad, een „stille begrafe nis" van deze nieuwe soort handelspolitiek be-* teekenen. De Deutsche Allgemeine Zeitimg kondigt eveneens uitstel van de beslissing aan met de woorden, dat de verdere behandeling van het contingenteeringsprobleem bepaalde interne gedachtenwisselingen in den schoot van het rijkskabmet zal uitlokken, die echter thans, dus voor de verkiezingen, ongewenscht zijn. Het Tageblatt ziet in deze woorden de beves tiging. dat de politiek van von Braun. den rijksminister van landbouw, wel degelijk be dreigd is. Men wil natuurlijk thans een mi nistercrisis voorkomen, al ware het alleen met het oog op de houding van de landbouwkrin- gen bij ae verkiezingen. DE OPLEVING. Op de fabrieken der N.V. D. Jordaan Zonen te Haaksbergen, waar de werktijd op de af deeling bontweverij sinds geruimen tijd vier dagen per week bedroeg, wordt ingaande deze week weer de volle week gewerkt, lezen wij in het Handelsblad. NASLEEP VAN DE KREUGER- AFFAIRE. ARRESTATIE VAN TORSTEN KREUGER, STOCKHOLM, 13 October f Reuter) Torsten Kreuger is heden naar aanleiding van het onderzoek door de politie van de boekhou ding der tot het Kreugerconcern behoorende maatschappij Hcgbroforsens Industrie A. G. in hechtenis genomen. Ten laste van ons contingent. Minister bereidt maatregelen voor. De minister van Economische Zaken en Ar beid, mr. T. J. Verschuur, heeft op de vragen van het Tweede-Kamerlid W. Drop (s.-d.ï betreffende het- instellen van een onderzoek ter zake van het verzenden via Hoek van Hol land en IJmuiden in vrachtvervoer van ver- sche zeevisch uit Engeland naar Frankrijk en het brengen van die zendingen in rekening van het voor Nederland geldende vischuitvoer- con t in g ent geantwoord Nadat de invoer van de soorten versche zeevisch uit Engeland via Hoek van Holland gedurende korten tijd was gestaakt, hebben de handelaren dien invoer hervat terwijl ook an dere handelaren met dien invoer zijn begon nen. Deze visch is in hoofdzaak weder naar Frankrijk uitgevoerd, waar zij. als uit Neder land afkomstig, op rekening is gebracht van het aan Nederland toegekend contingent grove zeevisch. Na 19 September heeft die invoer zoo goed als geheel opgehouden. Het was niet mogelijk de noodige gegevens te verkrijgen om met volledige zekerheid vast te stellen of op 6 September van de op deze wijze uit Enaeland ingevoerde en weder naar Frankrijk uitgevoerde zeevisch 9000 K.G. ah Nederlandsche visch te Parijs aan de markt was gebracht. Volgens de van Fransche zijde verstrekte officieele geeevens was op 9 September naar Frankrijk 128.400 K.G. grove zeevisch meer uitgevoerd dan het contingent voor het loo- oende kwartaal bedroeg. Het was aan de IJmuïder Visehhandelver- eeniging bekend dat de hoeveelheid, waar mede dit contingent zou worden overschre den, in mindering zou worden gebracht voor het volgende. Aangezien het. niet bekend is welke hoeveelheden van elke vlschsoort In het bijzonder worden uitgevoerd kan niet worden vastgesteld of ongeveer een derde van de hoeveelheid uitgevoerde grove zeevisch uit En cel and was ingevoerd. Het verloop, c.at deze zaak In September heeft genomen heeft den minister tot de con clusie geleid dat maatregelen behoorden te worden genomen. Een regeling, die tot strekking heeft te voorkomen, dat uit het buitenland ingevoerde zeevisch. in het bijzonder z.g.n. ..hammen", of door buitenlandsche visschersvaartuigen rech; streeks uit zee aangevoerde zee'visch als Ne derlandsche zeevisch naar Frankrijk wordt uitgevoerd, verkeert in vergevorderden staat van voorbereiding. Op de vragen van den heer Drop over de door de Belgische regeering vastgestelde ver mindering van het contingent voor den invoer van versche zeevisch en het- verbod van invoer van kleine zeevisch in België heeft de minis ter geantwoord: Met ingang van 29 Augustus 1932 is in België het invoercontingent van rog en vleet verminderd van 75 pet tot 50 pet. van den invoer over 1931 en dat van tarbot verhoogd van 25 pet. tot 50 pet., terwijl de invoer van tong en van zeevisch, kleiner dan 40 c.M. tij delijk verboden is. Over deze' maatregelen is vooraf geen over leg tusschen de Belgische en de Nederlandsche regeeringen gepleegd. Na het bekend worden der maatregelen zijn op 8 September te Brussel besprekingen ge voerd. waaraan van Belgische zijde hebben deelgenomen hoofdambtenaren van de mi nisteries van buitenlandsche zaken en van verkeerswezen en van Nederlandsche zijde twee hoofdambtenaren van het departement van Economische Zaken en Arbeid en de con sul-generaal hoofd der handelsafdeeling van het gezantschap te Brussel, terwijl den daar aan volgenden dag nog nadere besprekingen zijn gevoerd tusschen den chef van de afdce- ling Zeevisscherij van het Belgische ministe rie van Verkeerswezen en den chef van de af- Bij de icerkloozenonlusten te Belfast maakte de -politie gébruik van gepantserde auto's met gaas om de agenten voor. het loerpen met stecnen te beschermen. De Fransch-Britsche besprekingen te Londen. Een voorstel tot een politieken wapenstil stand van 10 jaar? (2e blad, le pag.) De ontvangst van den Prins van Wales op Schiphol. (3e blad, lc pag.) De inaugurale rede van Prof Dr. F. Ur. A. Korff. (le blad. le pag.) De doodelijkc aanrijding op de boulevard te Scheveningen. De zaak voor de rechtbank. (4e blad. le pag.) Tweede Kamer: De kioestie der vroedvrouwen school tc Amsterdam. (2e blad, lc pag.) ARTIKELEN. ENZ. G. J. Groothoff: De icedstrijd tegen België. (3e blad. le pag.) Emmy J. B.: De vrouw in de twintigste eeuw. Jubilcerende huisvrouioen. (4e blad, le pag.) Ton Ruygrok; Langs dc Straat. De Raad gever. (2e blad. 2e pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN II Splrilujvofkoopkonr. „8«'8»n <>P Zoom-Daltt" deeling Visscherijen van het departement van den minister van Economische Zaken en Ar beid. De besprekingen, waarbij de belangen van de Nederlandsche visscherU krachtig werden bepleit waren in hoofdzaak van in forma to- i-ischen aard. De Belgische autoriteiten zegden o-en nader onderzoek naar verschillende quaes- ties toe. De minister is bereid den vollediger, inhoud van regelingen, welke nader mochten tot stand komen, mede te deelen. DE EX-KEIZER NAAR DUITSCH LAND TERUG? NU NIET. MAAR BIJ EEN OMWENTELING NIETS GEWAARBORGD. Over een in de Engelsche ochtendbladen vershcenen bericht, dat dc Duitsche cx-keizer voornemens zou zijn zich op 20 dezer naar Koburg te begeven, om aldaar deel t.c nemen aan een vorstelijk feest en, na afloop daar van, niet meer terug te keeren naar Holland doch zich blijvend in Duitschland te vesti gen. heeft Het Volk. daar een dergelijke ver dwijning van den gewezen keizer van Dultsch land moeilijkheden zou kunnen veroorzaken voor de Nederlandsche regeering. zich tot mr. J. B. Kan gewend. Op de meest nadrukkelijke wijze heeft nir. Kan deze mededeeling uit Engelsche bron te gengesproken. Er is, zei hij letterlijk, geen woord van waar en ik mag dit niet des tc meer klem verzekeren, daar ik nog pas en kele dagen geleden met den ex-keizer een onderhoud heb gehad. Maar, was de wedervraag, ook de Duitsche ex-kroonprins heeft destijds heimelijk Ne derland verlaten en is het niet mogelijk, dat de ex-keizer thans op zijn beurt de Neder landsche regeering voor een voldongen feit zal plaatsen door onverwacht te vertrekken en niet moer terug te komen? „Volkomen uitgesloten." antwoordde mr. Kan. Ik geloof niet, dat dc ex-keizer dit voorbeeld van zijn zoo n waar hij indertijd zelf erg boos ovèr is geweest, zal volgen. U vergete bovendien niet, dat wij het vertrek van den ex-kroonprins van te voren heb ben geweten, doch het moest door ons ge heim worden gehouden. Met den ex-keizer staan de zaken echter geheel anders. Zoolang de Duitsche partijen zijn terugkeer niet wenschen. acht ik het, nogmaals uitdrukkelijk gezegd, uitgesloten, dat de ex-keizer er stilletjes tusschen uit zal knijpen. I-Ict eenige echter, waan-oor de Ne derlandsche regeering geen waarborg kan geven is. gelijk eiders in dit nummer in het kort gemeld is. wat de ex-keizer zal doen, wanneer er in Duitschland een omwenteling komt, die in dat land geheel andere toestan den brengt. Het is maar de vraag, was nogmaals onze tegenwerping, wat men onder „omwenteling" moet verstaan. Mr. Kan's antwoord was, dat ook hij dit niet wist en dat alles afhing van de toestan den. zooals die zich in de toekomst in Duitsch land zouden ontwikkelen. In het algemeen kan ik u wel zeggen, zei mr. Kan. dat de Ne derlandsche regeering niet ontevreden zou zijn. wanneer de ex-keizer ons land verliet, omdat zijn verblijf in Nederland ..een lastig bezit" was. Echter, wanneer er in Duitschland een „omwenteling" kwam, een „totale om wenteling", dan zou de Nederlandsche regee ring. met deze nieuwe verhoudingen voor oogen, andermaal overwegen, wat haar te doen stond. DE ANNEXATIE SCHADELOOS STELLING. NOG GEEN BESLISSING. De kwestie van de uitspraak der Kroon over het bedrag der schadevergoeding van Haarlem aan Heemstede, nader', haar gc- sllssing, al is er toch no^ zooveel te bespre ken en te herzien, dat een voorspelling over «en dag waarop ae Kroon haar uitspraak publiek zal 'maken, nog niet gewaagd kan worden

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1