UIT HET BUITENLAND. STA TEN- GENERAAL Het Kamerwerk hervat. H. KWEKKEBOOM, HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 14 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD. De Fransch - Britsche besprekingen te Londen. Een Engelsch voorstel tot een politieken wapenstilstand van 10 jaar? Onzekerheid over de plaats der te houden vier-mogendhedenconferentie. Nieuw pro test der Duitsche Sociaal-democraten tegen de regeering Von Papen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. ENGELAND Van welingelichte, niet-officieele, Fran sche zijde is, volgens V. D., Donderdagavond verklaard dat Herriot den Engelschen pre mier reeds in groote lijnen het Fransche ont wapeningsplan heeft medegedeeld. Het zou evenwel niet juist zijn reeds thans van een uitgewerkt plan te spreken. Herriot schijnt te trachten eventueele tegenvoorstellen van MacDonald in zijn plan te verwerken. Feite lijk zou Herriot beoogen een algemeen ont wapeningsplan, een consultatief plan. re gionale veiligheidsverdragen tot stand te brengen, terwijl hij er ook naar zou streven een internationale strijdmacht te vormen. De besprekingen van Herriot. met MacDo nald zouden er toe moeten bijdragen in deze richting een oplossing tot stand te brengen. Uit de tot nu toe door de Engelschen uit gesproken zienswijze, krijgt men den indruk dat MacDonald met succes heeft getracht de bespreking van plannen op den achtergrond te dringen, welke niet direct samenhangen met de taak de Ontwapeningsonderhande lingen te Genève weder op gang te brengen. Tijdens het onderhoud heeft, aldus wordt verklaard, MacDonald zich bereid ver klaard ook de kleinere mogendheden tot de besprekingen der groote mogendheden toe te laten. Betreffende den zetel der conferentie is men het nog niet eens geworden. Het is mo gelijk dat MacDonald niet zal persisteeren bij de aanwijzing van Londen als zetel der conferentie. In Londen liepen gisteren geruchten, dat MacDonald contact heeft gezocht met Ber lijn teneinde zich op de hoogte te stellen van het standpunt van de rijksregeering t. o. v. een reeks problemen, die nog besproken moe ten worden, de plaats van de conferentie etc. Een bevestiging of ontkenning van deze geruchten werd niet gegeven. Wel wordt met klem ontkend, dat MacDo nald een plan geheel gereed zou hebben. Volgens een Havas-telegram aan Het Volk heeft.MacDonald getracht Londen als plaats der vier-mogendheden-conferentie te doen kiezen. Herriot heeft dit echter van de hand gewezen, om dit probleem niet te onttrekken aan de Ontwapeningsconferentie en indirect aan den Volkenbond. Om MacDonald een concessie te doen heeft de Fransche mi nster-president de mogelijkheid niet uitge sloten van een bespreking tusschen de ver tegenwoordigers der voornaamste mogend heden, op voorwaarde, dat zij te Genève, dat wil zeggen in het kader van den Volkenbond plaats vindt en slechts een voorbereidend en officieus karakter zal dragen. Het schijnt, dat Herriot MacDonald voor zijn stand punt heeft gewonnen. De speciale verslaggever van Havas be richt verder, dat de Fransche regeering op het standpunt blijft staan dat een vermin dering der bewapening afhankelijk moet worden gesteld van nieuwe veiligheidswaar borgen welke zij denkt te bereiken door consultatieve pacten en regionale overeen komsten. Van Engelsche zijde is men tegen iedere nieuwe internationale vei-plichting en stelt men als oplossing voor: 1. een politieke wapenstilstand voor den tijd van tien jaar, waarbij Duitschland zich zou verplichten den tegenwoordigen teriito- rialen status quo te handhaven; 2. vrijheid voor Duitschland om alle cate gorieën van bewapening te bezitten, hoewel in beperkten omvang: 3. Een progressieve vermindering der bewa pening van de overige mogendheden. DUITSCHLAND. De ..Vorwaerts" publiceert een oproep van het bestuur van de Soc.-dem. partij'onder het opschrift „Aan het Duitsche Volk". Hierin woixlt o.a. gezegd: Rijkskanselier von Papen heeft met zijn Redevoering in München de democratische republiek den corlog verklaard. In plaats van een staatsmacht, die van het volk uit gaat wil von Papen het conservatieve begrip bij de genade gods stellen Hij eischt voor de landen de ..grondwets- autonomie". d wz. het recht monarchie en klassenkiesrecht weer in te voeren. Hij ver klaart-, dat zijn regeering den wil en de macht heeft de grondwet te veranderen. Hij zal echter voor zijn reactionmaire plannen noch een tweederden meerderheid in den rijksdag, noch een meerderheid van alle kies gerechtigden bij een referendum kunnen winnen, zonder dewelke een hervorming op grondwettige wijze niet mogelijk is. De hem ten dienste staande pers geeft ondubbelzin nig te kennen, dat dat- zal geschieden langs den weg van een staatsgreep, door middel van inbreuk op den grondwet. Wanneer he" regiem der jonkers de dictatuur van het groot- grondbezit ir den grondwet worden verankerd, dan wordt daarmede het drukken der loonen en het drukken der ondersteunin gen vereeuwigd. De sociaal-democratie stelt zich te weer tegen de plannen van de re geering der baronnen en bereidt zich tot den tegenaanval voor. Volksgenooten eischt met ons de onteige ning van het grootgrondbezit, de sociali seering der banken en der sleutelindustrieën de planmatige leiding van het economische leven tot het welzijn van het geheel door een socialistiseben staaiswïl. Hoe meer Nat. soc. in den rijksdag, hoe meer baronnen- in de regeering. Slechts over den bereidwillig- toegekeerden rug van Hitler is von Papen aan de machit gekomen. Genève. Hoofdcommissie der ontwape ningsconferentie op 21 November bijeen Het Bureau der Ontwapeningsconferentie is gisteren in een streng vertrouwelijke zit ting bijeengekomen. Na een korte bespreking werd besloten dat het Bureau der Ontwapeningsconferentie in plenum, waarin 18 staten, waaronder alle groote mogendheden vertegenwoordigd zijn, op 3 November a.s. zal worden bijeengeroe pen. Verder zal de hoofdcommissie van de Ont wapeningsconferentie. waarin alle 64 mo gendheden der conventie vertegenwoordigd zijn, op 21 November a.s. bijeenkomen. Duitschland, Huiszoekingen in tal van steden. Op last van den Officier van Justitie heeft de politieke politie Donderdagochtend in vele steden van het Rijk bij verrassing huis zoekingen verricht. Over het resultaat dezer huiszoekingen kan nog niets medegedeeld worden. Gezocht wordt naar illegaal drukwerk. Te Berlijn zoekt de justitie voornamelijk naar communistische geschriften. Von Gayl had peen contact met Hitier. In het verdere verloop van het proces van Pruisen tegen het Rijk voor het staatsge- rechtshof werd een verklaring van rijksmi nister van binnenlandsche zaken von Gayl benevens een telegram van den rijkskanse lier bekend gemaakt waarin o.a. medegedeeld werd. dat de rijkskanselier noch persoonlijk, noch door een door hem aangewezen tus- schenpersoon met Hitier onderhandelingen heeft gevoerd of overeenkomsten heeft aan gegaan. EaigelsuracL Onderhandelingen over de loonen in Lancashire begonnen Gisteren zijn te Manchester onder voor zitterschap van Legget-t van het departement van Arbeid de besprekingen aangevangen tot. bijlegging van het geschil in de katoen industrie van Lancashire met betrekking tot de loonen en de werktijden. Frankrijk. Proces tegen den oud-directeur der Aero Postale. Volgens een Reutertelegram. heeft de pro cureur van de Fransche republiek het be sluit onderteekend. waardoor een rechtsver volging op grond van overtreding van de wet op de zedelijke lichamen ingeleid wordt tegen den gewezen directeur van de „Aeropostale", Bouilloux-Lafont senior, zijn zoon en eenige personen, in verband met de beruchte ver- valsching van documenten. De procureur is hiertoe ovei"gegaan na depositie van een rapport waarin nauwkeurig de te laste legging tegen het bestuur van de maatschappij is omschreven. Hongarije. Eenmaal herstel van het koningschap! Minister-president Gömbös heeft, naar Reuter uit Boedapest meldt, in de Eerste Kamer een verklaring afgelegd omtrent de koningsquaestie in Hongarije. In zijn rede in het huis van afgevaardigden noemde hij gisteren dit vraagstuk niet ac tueel, thans zeide hij, dat „de glans van de heilige Stefanskroon in gelukkiger tijden weer volop zou stralen". Op dit oogeublik echter mag Hongarije met het oog op den moeilijken toestand van het land en het bedrijfsleven zich in geen avon tuur storten. Totdat betere tijden aanbreken moet de tegenwoordige regeling blijven bestaan en moet dus de rijksbestuurder als staatshoofd het hoogste gezag des lands vormen. Zuid'Amerika. Sandino c.s. voor Managua. Naar uit Mexico City wordt gemeld, heeft de NIcaraguaansche generaal Sandino met 2500 aanhangers de hoofdstad Managua om singeld. Hij zou voornemens zijn slag te leveren met de Amerikaansche bezettings troepen, teneinde deze uit Nicaragua te ver drijven. Moratorium voor één jaar in Bolivia. De regeering van Bolivia hechtte volgens een Reutertelegram haar goedkeuring aan een wetsontwerp, krachtens hetwelk een moratorium voor één jaar wordt ingesteld voor bank en particuliere schulden. Volgens te Santiafo uit La Paz ontvangen berichten zou de regeering hebben besloten, een mo ratorium voor één jaar af te kondigen voor alle staatsschulden* Japan. Geen voorstel tot een bond genootschap met Frankrijk. De perschef van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft nogmaals tegengesproken dat Japan Frankrijk zou heb ben voorgesteld een bondgenootschap aan te gaan. Bij deze gelegenheid deelde hij voorts mede dat de Japansche vertegenwoor digers in net buitenland opdracht hebben gekregen zich te wenden tot de regeeringen der Volkenbondsmogendheden en deze t© verzoeken bij de a.s. te Genève te houden besprekingen hun medewerking te willen verïeenen. De Japansche regeering wil te Genève extreme stappen zooveel mogelijk vermij den. DE STRIJD TEGEN DEN SMOKKEL HANDEL. TIENDUIZEND VERVOLGXGEN IN DRIE MAANDEN IN HET DISTRICT KEULEN KEULEN. 13 October (V.D.) In het af- geloopen kwartaal (1 Juli tot 30 September) hebben de 'beambten van 't ..Landesfinanz- zamt" te Keulen, beLast met de bestrijding van den smokkelhandel, volgens de thans verschenen statistiek vele successen beba-ald Het gelukte in dit kwartaal 10.000 strafver volgingen tegen smokkelaars in te stellen Wanneer men rekening houdt met het feit., dat deze strafvervolgingen voor een groot gedeelte tegen meer dan een persoon zijn gericht, dan beteekent. dit een dag- eemiddelde van 200 overvallen op smokke laars. Gedurende dit kwartaal werden als be langrijkste i-n beslag genomen: Onge veer drie millioen sigaretten, 56.000 pakjes sigarettenpapier, 9000 K.G. rooktabak, 26.000 KG* koffie. 24.000 K.G. meel, 30.000 K.G. koloniale waren, 65.000 K.G. suiker, 16.000 K.G. brood. Verder vielen den beambten in handen 560 rijwielen. 17 motorfietsen en 47 auto's, de voertuigen waarmede de smokkelwaren werden vervoerd. Opgemerkt moet nog worden dat het groot ste gedeelte in beslag genomen werd in de maand September toen verscherpte maat regelen tegen den smokkelhandel werden genomen. Deze statistiek toont, wel aan op welk enormen schaal de smokkelhandel langs de westelijke grens 'bloeit. RAKETEXPERUVIENT OP TEMPELHOF? BERLIJN. 13 October (V.D.) De gouver neur van Brandenburg heeft een verzoek schrift in behandeling van den beken:!en raketconstructeur Tilling om toestemming te verïeenen voor het afschieten van een raket op het terrein van de cenürale vlieg- haven van Berlijn. Ingenieur Tilling is voornemens Zondag op het vliegveld Tempelhof zijn nieuwste vleugelraketconsttmctie te probeeren. Bij deze constructie is doel te trachten de raket, indien mogelijk, onbeschadigd op de aarde te doen terugkomen door (het ontplooien van twee vleugels tijdens den val. Op deze wijze wordt een glijvlucht voor de raket tot stand gebracht. DE PSEUDO-DAUBMANN TS GEEN ONBEKENDE VOOR DE POLITIE. FREIBURG. 13 October (Wolff) Naar de „Freiburger Tagepost" meldt, zal de Ba- densc'ne regeering aan het rijksministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn een uit voerig rapport over de ontmaskering van den kleermaker Hummel, alias Daubmann, doen toekomen. Naar schijnt vast te staan, is in derdaad juist dat Hummel in Afrika in de gevangenis heeft gezeten Hij moet echter reeds in 1926 naar Duitschland zijn terug gekeerd Ook te Bazel blijkt Hünvmel geen onbe kende voor de politie te zijn. Reeds herhaal delijk is hij met haar in contact gekomen, daar hij zich meermalen aan inbraken schuldig maakte. Hij werd dientengevolge uitgewezen en mag pas in 1937 in Zwitserland terugkeeren. EXPEDITIE TEGEN DF. BANDIETEN OP DE PHILIPPIJNEN AARDBEVING TIJDENS HET GEVECHT NEW YORK, 13 October tV.D.) Naar uit Manila wordt gemeld, hebben 60 politie beambten onder leiding van een Amerikaan- schen politie-officier op het tot de Philippij- nen behoorende eiland Jolo in het oerwoud de schuilplaats ontdekt van de beruchte Morostam, welke zich daar met vrouwen en kinderen had verschanst, nadat bij achter volging 24 politiebeambten van verdekte plaatsen uit waren neergeschoten. Bij een gevecht met de Morostam. dat acht uren duurde, werden meer dan 10 inboorlin gen en een politiebeambte gedood. Tijdens het gevecht, heeft, een aardbeving plaats ge had. De politie zet thans haar pogingen voort de Morostam tot. gehoorzaamheid te dwingen en het eiland Jolo van bandieten te zuiveren. ZÏGEUNERTWIST MET GEVOLGEN. WARTENBURG. 13 Oct. (V.D.) Heden, op den vooravond van de veemarkt van War- tenburg is het tusschen eenige zigeuners tot een twist over familieaangelegenheden ge komen. In den loop van den twist wondde de zigeuner Ludwig Herzberg, een reeds ver scheidene malen met gevangenisstraf be straft. gewelddadig mensch. met een scheer mes vier andere zigeuners zwaar. Ten slotte vuurde Herzerg 6 maal naar de samenge stroomde menigte, waarbij een bloedverwant van een reeds zwaar gewond zigeuner een kogel in de dii kreeg. Na een wilde jacht slaazde de politie er ten slotte in den man gevangen te nemen en naar de gevangenis over te brengen. De vrouw van Herzberg had kort geleden in Berlijn een overval gepleegd op een naai ster. Zij wordt door de politie nog gezocht. TREIN OVERVAL IN MEXICO. MEXICO. 13 Oct. (V. D.) De sneltrein van Guadalajara in den staat Jalisco naar Mexico is door bandieten overvallen. Eenigen konden worden gevangen genomen. De militaire autoriteiten hebben medegedeeld, dat zij zullen, worden terechtgesteld. TWEEDE KAMER. De heerendiensten in Oost-Indië. Internationale solidariteit. De vroedvrouwenschool te Amsterdam. De regeering verdedigt de opheffing als een rijksbelang. Wanneer Am sterdam over de brug komt, is de regeering tot een schikking bereid. 13 October. De Kamer begon vandaag haar winter- campagne. Tot Kerstmis zit ze in continu-bedrijf, zoo als dan de persen der Landsdrukkerij ln continu-bedrijf voorloopige verslagen en antwoordmemories zullen produceeren. Zon der tal schier! En bewogen oogenblikken zeker zal de Kamer dezen winter beleven bij het beoordeelen van de bezuinigingswerk zaamheid der regeering. Zoo'n eigenlijk begin de derde Dinsdag in September immers heeft gewoonlijk ai- leen formeele beteekenis gaat altijd ge paard met het. „noodige" beter misschien: onnoodige gepraat, rumoer en stemmen - vermenging, Dat. maakt het. verstaan niet gemakkelijker, Maar de president is altijd zoo verstandig om als eerste agendapunten enkele onderwerpen te vermelden, welke niet oogenblikkelijk van buitengemeene beteeke nis zijn. Zoo begon de Kamer vandaag met een ru zietje tusschen de Regeering en de Reken kamer. De regeering had. onder goedkeuring van de Sta ten-Generaal, meegewerkt aan de stichting van een „Stichting", waardoor het beheer der Universiteitsklinieken te Utrecht vlotter zou verloopen. Nu beweerde de Re kenkamer. dat- deze stichting ten onrechte niet op een wet berustte, zooals de nieuwe Comptabiliteitswet eischt. Maar de Kamer was 't- met. de regeering volkomen eens. dat een begrootingswet. evengoed een wet. is als een speciale wet, waardoor aan de compta biliteitswet was voldaan. Wel stemde de Kamer met de Rekenkamer in. dat een betere regeling noodig is voor de contrble en dat voor die controle op de financieele gestie van diensttakken, welker beheer in privaat- rechterlijken vorm is gegoten, voorschriften wettelijk moeten worden vastgesteld. En nu bleek gisteren uit het antwoord van minister Terpstra. dat hij het daarmede eens is en met minister de Geer zal overlegeen over den inhoud der wettelijke voorschriften, welke dan ook voor de Utrechtsche universiteits klinieken zullen gelden. Zoo nu en dan neemt het Rijk ln beheer en onderhoud wegen van andere publieke colleges (gemeenten, waterschappen en pro vincies) over. De onderhandelingen daar over duren wel eens lang. een lengte, welke dan nog vermeerderd wordt door den elsch. dat elk in beheer en onderhoud overnemen, de sanctie der Staten-Genevaal behoeft. In verband met de wegenverbetering en de sti mulans tot spoed, welke de instelling van het wegenfonds heeft gebracht, is het zaak dergelijke overnemingsdaden niet te veel tijd te doen kosten. De regeering ging ten einde dat. te berei ken, wel heel radicaal te werk. Zij wilde door een wet eenvoudig door de Kroon het over nemen van we?en laten beslissen, wanneer tusschen het Rijk en de andere instantie overeenstemming zou bereikt ziin. Dat. de Kamer een beetje al te machtig, wijl zij meende, dat dit het Rijk op heel wat mil lioen en zou komen te staan. Het spoed be trachten zou wel eens tot financieele toe geeflijkheid kunnen leiden. De Kamer wilde in het aleemeen deze overnemingen niet- buiten zich zien omsaan. Toch erkende zij de beteekenis van spoed in het belang der weeenverbeterini. Vandaar de aanvaarding van een amendement-Bongaerts. dat. du'de- lük uitsprak, alleen dan buiten de Tweede Kamer te mogen omeaan, wanneer er ver band was met bet Rüksweeenplan. Het ontwerp werd aanvaard met 5522 stemmen. De Kamer heeft voorts al was hier dan ook ai een minderheid hare instemming be tuigd met het onderteekeïien van een verdra" van Genève betreffende den gedwongen arbeid in de Koloniën. Heel de Kamer ook de s.-d. en de v.-d., die in koloniaal opzicht immers wel eens een andere zienswijze ontwikkelen dan de overige politieke groenen heel de Kamer was 't er over eens. dat ons land in zijn koloniale politiek reeds verder is dan de minima van het verdrag. Op twee punten maakte onze onderteeke- ning daarvan echter een voorbehoud. Eerst dat de regeering niet overal aan den eisch kan voldoen, dat alleen het centraal gezag heerendiensten mag opleggen. De bestuursor ganisatie in ïndië maakt dat onmogelijk. In de tweede plaats, dat het in de huidige om standigheden moeilijk is grooter voortgang te maken met het beëindigen der heerendiensten voor particulieren. Dit hangt samen met- het feit van de ontoereikendheid op het oogenblik tot aankoop op flinke schaal van particuliere landerijen. Over dit tweede voorbehoud nu was 't. dat verschil van meening bestond. De heer Cramer overigens een voorstander van het verdrag geloofde, dat de regeering meer actie zou kunnen ontwikkelen tot terugkoop der parti culiere landerijen Daarentegen betoogde de heer Joekes, dat zulks thans in de huidige fi nancieele omstandigheden niet mogelijk zou blijken, waarom het veel beter was, een voor behoud te maken. Nu zal men vragen waar de 15 tegenstem mers vandaan kwamen bij zooveel eensgezind heid. 15 tegenstemmers volgden den heer Beu- mer. Zij werden gevonden, voornamelijk bij de a.-r„ de c.-h. en de comm. fracties, hoewel er ook a.-r., en c.-h. voorstanders waren. Deze tegenstemmers meenden, dat ons land hee'l geen behoefte heeft om mede te werken aan regelingen, welke voor ons geen nut heb ben. Deze tegenstemmers zouden we willen toe roepen: al was ons land het eenige. dat de vaan van internationale solidariteit hoog hield dan nog zouden we die vaan hebben hoog te houden En toen de Amsterdamsche vroedvrouwen school. Tot welker opheffing de regeering reeds be sloot alleen de derde klasse mag nog af werken. Over welker opheffing mevr. de Vries- Bruins interpelleerde. Mevrouw de Vries-Bruins betoogde dat het in het belang is van de medische en hygië nische verzorging van moeder en kind. wan neer er zooveel mogelijk vroedvrouwen zijn. Er is thans gebrek aan vroedvrouwen in verschillend^ gemeenten doet de vroedvrouw eer jaar 600 bevallingen, terwijl zij reeds haar handen vol zou hebben, wil zij haar taak goed doen. aan 150 bevallingen. Bovendien betoogt mevr. de Vries-Bruins. dat het noodig is. dat sterdam als bevolkingscentrum betreft de heer Goscling noemde de universitaire oplei- het aantal vroedvrouwen toeneemt, wijl op den duur de artsen, wegens drukke practijk, geen bevallingen meer waarnemen, waardoor alleen jonge, nog onervaren artsen, die werk zaamheid willen uitvoeren. Om dit alles is een behoorlijke vroedvrou wen-opleiding noodzakelijk. Naast Heerlen, is Rotterdam noodig. maar ook Amsterdam. Dc school aldaar heeft bovendien voor do zuige lingen- en kraamvrouwenverzorging in het algemeen voor Amsterdam groote beteekenis. Amsterdam zal zeker noodig zijn. wanneer de minister leiding gaat geven en die leiding achtte mevr de Vries-Bruins te bohooren tot de taak der regeering in dien zin. dat veel meer dan de verloskundige hulp en ook veel meer verloskundige' hulp in het algemeen door vrouwen worde geboden. De lnteroellantc stelde voorts vast., dat de spaaraamelijke bezuiniging van f 50 000 on de geheele school voorloopig geen beteekenis beeft wegens wachtgelden, onderhoud van ge bouwen enz. Minister Ruys de Beerenbrouck zette daar tegenover. dat op die manier alle bezuiniging achterwege zou moeten blijven: men moet re kenen met. de doorgaande besparing. Voorts merkte hU op. dat a! is f 50.000 on het totaal der staatsbegrooting niet veel. hij toch ook op de financieele klein tics heeft to letten. Wat later Mr. Goseling die ook sterk voor Am sterdam pleitte, wijzende op de groote goede nevenwerkingen van de Vroedvrouwenschool deed oomerken, dat er daar juist andere klein tjes zijn. wier belang instandhouding der school vraagt. Intusschen merkte de minister op. dat er thans in Amsterdam cn Rotterdam in d" drte leerklassen te zameii 48 leerlingen ziin. terwijl er plaats is voor 108. Het aantal aanvragen neem) «estadig af. Nu de toestand van 's lands financiën zeer zorgelijk is. is het niet goed aldus de minister de twee scholen te doen voortbestaan, want bezien in het licht, van het onderwijs-doel is één er van overbodi™. een „weelde". Amsterdam voldoet liet. minst aan de eischen, welke aan een modem schnolge bouw te stellen zijn. Vandaar de ooheffing. Wat nu de bijkomstige voordeelen voor Am- ding. de hult) aan minvermogende kraamvrou wen, consultatie-bureaux en kraamvcrzorgincs cursussen, de minister merkte op. dat dit alles staat buiten het onderwilsdoel. dat de regeering zich heeft aan te trekken en onder werp van zorg moet zijn. wanneer hier althans een overheidstaak is. van de gemeen'en cn niet voor het Rijk. Hij wees op Den Haag. al waar al de goede büzaken der vroedvrouwen scholen uit het particulier Initiatief zijn ont staan als zelfstandige verschijning. De interpellatie is nog niet beëindigd me vrouw de Vries-Bruins heeft een motie in voorbereiding, waarin de Kamer alleen moet uitspreken, dat liet wenscheüjk is. dat de school in stand blijft. Hter zit toch wel in ver werkt. dat ook de Kamer medewerking van Amsterdam aan de instandhouding niet. ver werpelijk acht. De minister althans is tot in standhouding bereid, wanneer Amsterdam flink, zelfs heel flink over de brug komt. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDF.KLING EN a GO Cts. nor resrel. WKÊÊÊHÊHÊMMKT 'I DANSLES. Teneinde op alle lessen een gelijk aantal Dames en Ilcercn te verkrijgen, hebben wij op enkele lessen nog plaats voor eenige DAMES. Op andere lessen kunnen nog eenige HEEREN ziel» aan sluiten. NIEUWE GRACHT 98. AGENDA. VRIJDAG 14 OCTOBER StadsschouwburgAbonnementsvoorstcl- ling. 1ste serie. „Masker en Mensch". 8 uur. Luxor Sound Theater: „De vrouw zonder Naam" en „De Wreker". 8,15 uur, Palace: „Hoera, 'n jongen!" Op het too- neel: The Brions, flegmatiek acrobaten. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Madchen zum Hei raten'.. Op het todneel: Brownings Ln hun komische scène: „Een flirt op dc fiets". 7 en 9.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Uitvoering Mannenkoor „Onderling Hulpbetoon" ten bate van de nagelaten betrekkingen der om gekomen visschers te Zandvoort. La Gaité, Raaks 13, Cabaret dancing 812 uur. Gebouw H. K. B.: Tentoonstelling van handwerken. 1012.30, 25.30 en 710 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. ZATERDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg. Wilsonsplein: ,31auer Vogel". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Cabaretavond Ont- spannines-Vereeniging „Ons Genoegen". Gemeentelijk Concertgebouw: Kindervoor stelling „Koning Marsepein". 2.30 uur. Gebouw Theosofia. Nassauplein 8: Lezing met lichtbeelden Nederlandsche Verecniging voor Natuurgeneeswijze, 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel". 3 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. La Gaité, Raaks 13, Cabaret dancing 8—12 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. APOTHEKEN AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Fa. Begemann cn Sneltjes, Jansstraat 27. TeL 10043.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5