Uit het Buitenland. DE PARIJSCHE AUTOMOBIELSALON. HAARLEM'S DAGBLAD MAAND AC 17 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD. Weer een rede van den Duitschen Rijkskanselier Von Papen. Crediteuren zullen Duitsche waren als betalingsmiddelen moeten aanvaarden. Japan's antwoord op het Lytton-rapport. Einde van het Belgische Kabinet Renkin? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND. Meer dan 6000 personen waren Zondagmid dag aanwezig toen Rijkskanselier Von Papen op een congres van de Vereenigde Econo- nomische Organisaties voor Paderborn en omgeving het woord voerde. De Rijkskanselier zette allereerst het Economische plan der Rijksregeering en Ihet doel der Economische politiek uiteen. Ar beid en brood te verschaffen en vrij baan te maken voor het herstel van het bedrijfsleven is het voornaamste doel. De Rijkskanselier besprak vervolgens de kwestie der werkverschaffing, waarbij hij er den nadruk op legde dat de regeering be reid is plannen voor werkverschaffing te overwegen. De werkzaamheden zullen productief moe ten zijn en mogen valuta en c red iet niet op het spel zetten. Al zou het aantal opdrach ten voor openbare werken nog zoo worden uitgebreid, het zou niettemin nimmer werk kunnen verschaffen en een productie kun nen leveren als vereischt wordt voor de be strijding der werkloosheid. Sinds de maatregelen van economisch-poli- t ie ken aai'd zijn bekend gemaakt, is de koers van waardepapieren, welke ter beurze verhandeld worden, met ongeveer 2 1/4 mil liard Mark gestegen. Daarbij gaat het niet om speculatieve, doch om beleggingsaankoo- pen, waardoor de credietbasis van het Duit sche bedrijfsleven aanmerkelijk is verbreed. Door den beteren toestand van de bedrijven en de arbeidsmarkt heeft de Rijksminister van Financiën reeds thans kunnen besluiten de maandelijksehe bijdrage in de crisissteun- verleening aan de gemeenten in October te verhoogen van 50 tot 60 millioen Mark, ter wijl in November dit bedrag met nog 5 mil lioen zal worden verhoogd. Overgaande tot de z.g. verordening inzake loonsverlaging dd. 5 September verklaarde de Rijkskanselier dat de moeilijkheden die on den beginnen ontstaan zijn door het sa menwerken van ondernemers en werkne mers reeds grootendeels zijn overwonnen, zoo dat niet meer gevreesd behoeft te worden voor een in gevaar brengen van den econo- mischen vrede. De Rijkskanselier behandelde vervolgens handelspolitieke kwesties. Tegenover de critiek op de regeling van den invoer van zekere landbouwproducten, schilderde von Papen den ernstigen nood toestand van den landbouw, welke er toe leidt den invoer van zekere levensmiddelen aan een regeling te onderwerpen. Juist de contingenteering van den invoer treft de consumenten het minste en beschermt de nationale productie. Ten aanzien van den tegenstand van het buitenland tegen de contingenteerings- plamnen sprak de Rijkskanselier de verwach ting uit dat de huidige moeilijkheden spoe dig zullen zijn overwonnen en wel des te snel ler naar mate onze partners bij de onder handelingen zullen inzien, dat hier sprake is van noodmaatregelen tot redding van den Duitschen landbouw en dat onze maatregelen urgent zijn. Nadrukkelijk sprak de Rijkskan selier de geruchten tegen dat de contingen teer ingspolitiek mogelijk de valuta in gevaar zou kunnen brengen. De Rijkskanselier behandelde uitvoerig de kwestie der buiteniandsche schulden. Al is het, aldus Von Papen, ook gelukt in korten tijd meer dan vijf milliard R.M. op buiten iandsche leeningen terug te betalen, zoo is het niet mogelijk thans nog eens kaïpitaal naar het buitenland te laten gaan. Daarom moet verwacht worden dat boven het be staan van het Stillhalteverdrag het buiten land het bedrag der aan Duitschland ge leende gelden zal consolideeren. De Rijks kanselier wees er daarbij op dat Duitschland ter economische wereldconferentie het standpunt zal innemen dat de schuldenaar zijn verbintenissen slechts kan nakomen door een betaling in waren.. De crediteur- landen kunnen derhalve slechts dan rekenen op de betaling der Duitsche 'buiteniandsche schulden indien zij bereid' zijn Dudtsche waren als betalingsmiddelen te aanvaarden. Dat houdt als voorwaarde in dat het buitenland zijn grenzen opent voor onze producten. Resumeerend legde de Rijkskanselier er den nadruk op dat de samenwerking van alle goedwillende Duitsche mannen uit alle be roepen en alle klassen der maatschappij in den zin van een echte volksgemeenschap noodzakelijk is voor de opheffing der crisis. Tot slot gaf de Rijkskanselier een kort over zicht van den politieken toestand. Een krach tig staatsbestuur is noodig om de factoren Van onzekerheid zoo mogelijk terzijde te stellen en het volk het gevoel te geven dat het wordt geleid. Uit dien hoofde heeft de Rijksregeering. wat de buiteniandsche politiek betreft, den strijd moeten opnemen voor het recht en de vrijheid van Duitschland. Wij willen niet bewapening tot den stand van wapening van onze buren, doch ontwapening van ge heel Europa en de geheele wereld; gelijk reoht en gelijke veiligheid. Von Papen heeft Zondagmiddag te Dort mund een redevoering gehouden, welke onge veer den zelfden inhoud heeft als de rede voering welke hij desmorgens te Paderborn had uitgesproken. De Rijkskanselier wees er op dat te Dortmund 72 per 1000 hoofden der bevolking crisiswerkloos zijn. terwijl de ver houding in het Rijk gemiddeld 33 per 1000 bedraagt. BELGIë. De Brussel sche correspondent van de Tel. meldt aan zijn blad: Met het oog op den Maandag te houden ka binetsraad hebben de liberaie ministers Zater dagavond ten huize van een hunner een par ticuliere vergadering gehouden, om den poli- Jtieken toestand te onderzoeken. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen de liberale ministers he den Maandag den premier Renkin voorstellen de huidige Kamers, welker zittingsperiode ten einde loopt, niet meer over de financieele plannen te laten stemmen, zooals in de be doeling van den premier lag. De liberalen re deneeren, dat over een verzwaring der fiscale lasten de openbare meening zich eerst moet uitspreken. De liberale ministers geven er daarom de voorkeur aan dat de Kamer ont bonden wordt en dat nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Deze beslissing beteekent zoo goed als zeker het einde van het bestaan der regeering- Re nkin. De berichtgever zet voorts uiteen dat een aftreden van Van Cauwelaert als premier niet te vernachten is, vooral nu in de „Standaart" een verklaring van hem is verschenen, waarin hij zegt, zijn functie van burgemeester van Antwerpen onder de huidige omstandighedn niet wil verlaten JAPAN. Naar verluidt, is het Japansche antwoord op het Yyttonrapport thans gereed. Het zal wor den toegezonden aan de leden van den Volken bond en aan de regeeringen van de Vereenig de Staten en van de Sovjet-Unie. In dit antwoord wordt o.a. geconstateerd: 1 Het Lyttonrapport vertoont op verschil lende punen een anti-Japansche strekking. 2. Door het ingrijpen van de Japansche trcecen is het gelukt, orde en rust in Mands- joerije te herstellen. 3. In China bestaat geen geordende staat. Er heerscht veeleer anarchie. 4. De Chineesche regeering dra&gt de ver antwoordelijkheid voor de anti-Japansche be weging, in het bijzonder voor den handels boycot. 5. De Volkenbondscommissie hee'ft r'et de juiste oorzaak van het Japansch-Chineesch conflict geconstateerd. Wanneer men de aan leiding van het Japansche ingrijpen in Mands- ioerije had begrepen, dan had men de schuld niet op Japan ge'schoven. 6. De bommen, die in het begin van Decem ber 1931 op den Zuid-Mandsioerijschen spoor weg zijn geworpen, waren de eerste aanlei ding van het Japansche ingrijpen. 7. De afwijzende houding van de Volken bondscommissie inzake de erkenning van den Mandsjoerijschen staat is te verklaren uit een niet kennen van de politieke situatie. 8. De Japansche regeering wijst een onder internationale controle stelling van Mandsjoe- rije af. daar deze oplossing onder alle om standigheden onuitvoerbaar is. 9. De Volkenbondseommïssie heeft haar conclusies getrokken op grond van ongeveer 1500 brieven, die zij heeft ontvangen van anti- Jananschgezinde particulieren. Het volledige Japansche antwoord zal eind October te Genève en te Tokio worden gepu bliceerd. D-uifseTiInnrl. Francois Poncet zal waarschijnlijk Beaumar- chais, den ambassadeur te Rome, die op non activiteit wordt gesteld, vervangen. De ambassadeursplaats te Berlijn zal waar schijnlijk door den ambassadeur van Frank rijk te Madrid, Herbette, worden bezet, doch ook wordt de naam genoemd van Corbin. den Franschen gezant te Brussel. België. Liberaal-socialistische coalitie te Antwerpen? De algemeene verrassing was Zaterdag, al dus wordt aan de Tel. gemeld, dat de nieuw- gekozen liberale gemeenteraadsleden te Ant werpen een gemeenschappelijk schrijven aan de socialisten hebben gericht om hun voor te stellen samen het bestuur van Antwerpen waar te nemen. De liberalen willen een libe raal-socialistische coalitie in het leven roe pen, waarin de socialisten vier wethouders en den burgemeester zouden aanwijzen en de liberalen drie wethouderszetels zouden krij gen. Oud-minister Kam iel Huysmans wordt als burgemeester voorgesteld. Verder zou de subsidieering aan de bijzondere scholen, die hoofdzakelijk Roomsch-Katholieke scholen zijn, afgeschaft worden. De volledige afschaf fing zou in vier jaar voltrokken worden. In de katholiek-socialistische coalitie had den de socalisten vier wethouderszetels. In de socialistische partij te Antwerpen is een sterke fractie, die op aanvaarding van deze aanlokkelijk genoemde voorstellen zal aan sturen. Engeland, Overeenstemming met de spinners in Lancashire. Na een langdurige ochtendzitting van den vertegenwoordiger van het ministerie van Arbeid met de vertegenwoordigers der ka- teenspinners en fabrikanten, werd volgens Reuter officieel verklaard, dat beide par tijen er in beginsel in hebben toegestemd, dat in de spinnerijen weer de normale werk week van 48 uur wordt ingevoerd. Noe geen beslissing inzake het spoorwegconflict. De onderhandelingen over loonsverlaging busschen de directies der spoorwegmaat schappijen en de drie vakorganisaties van spoorwegpersoneel zijn naar men weet op het doode punt gekomen. Er wordt echter geen onmiddellijke crisis verwacht en het is niet zeker dat er een defintieve beslissing valt voor Kerstmis, aldus meldt Reuter uit Lenden. Den Haag en Lausanne genoemd met betrekking tot de irier-mogendhedenconferentie. Reuter meldt uit Londen, dat het overleg met de Duitsche regeering over de viermo- gendheden-conferentie naarstig wordt voort gezet. Den Haag en Lausanne zijn in-officieel genoemd als plaatsen waar de conferentie zou kunnen bijeenkomen. Men hoopt evenwel nog dat Duitschland de keuze van Genève alsnog zal aanvaarden. Britsch-Iersche onderhande lingen opnieuw mislukt. Volgens Reuter zijn de Engelsch-Iersche onderhandelingen te Londen mislukt. De toe stand blijft dus zooals deze tevoren was Genève. herhaalde telefonische gesprekken met Pa rijs. Rome. Londen en Berlijn overeenstem ming bereikt, waarbij is toegegeven aan de Duitsche eisch betreffende de verdeeling der belangrijke functies in het secretariaat. De Volkenbondsraad is bijeengeroepen voor een streng geheime zitting, waarin ce verkiezing van een nieuwe secretaris-gene raal zou worden besproken. De tegenwoordige plaatsvervangende secretaris-generaal, de Franschman Avenol, is de een:ge candidaat. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat de beslissing nu bij de Rijksregeering ligt. De secretaris-generaal zal voor tien jaar worden benoemd, de plaatsvervangende se cretarissen voor acht en de ondersecretaris sen voor zeven jaar. HOE PAUL KRUGER ZIJN LAND AAN CREDIETEN HIELP. HET MYSTERIE DER „VERBORGEN MILLIOENEN". PRETORLA, 15 Otcober (Reuter). Paul Kruger is. zooals bekend, in 1920 met. een Nederlandsen oorlogsschip uit Zuid-Afrika vertrokken. Dit vertrek was zoo overhaast, dat hij geen gelegenheid had zijn bezittin gen in veiligheid te brengen en daarom belastte hij den Boerer.commandant Mein- dert Noome met de behartiging zijner be langen. Hij droeg hem op ervoor te zorgen cat het goudbezit veilig over de grens van Transvaal naar Lorenzo Marques, de Por- tugeesche havenstad zou worden gebracht. Sedert dien deden voortdurend verhalen de ronde over de verborgen schatten van Paul Kruger. Noome, die een van Krugers intieme vrien den was, noteerde alles, wat verband hield met de overbrenging van dit bezit in twee notitieboekjes en toen na den Boerenoorlog schatgravers nasporingen wilden doen naar verborgen goud, wilde Noome hen weerhou den. doch zijn notities bleken verdwenen te zijn en hij kon hen niet overtuigen. Aan zijn familieleden heeft Noome echter steeds gezegd, dat de bezittingen van Kruger veilig naar Lorenzo Marques waren overgebracht en afgeleverd aan de firma Wilken Achermann aldaar. Steeds herhaalde Noome, dat de verhalen over verborgen millioenen verzonnen waren, doch de schatgravers lieten zich niet ont moedigen. Naar thans bekend wordt, is na Noome's dood door een van zijn zoons ineen rommelkamer een dagboekje gevonden met de a anteeken in gen over de verzending. Uit de keurig met ir.kt geschreven aantee- keningen blijkt, dat de schat van „Oom Paul" uit 62 kisten goudstaven bestond. Van Nelspruint zijn de kisten per trein naar de Delagoa Baai verzonden en hierover zegt een met rooden inkt onderstreepte notitie: 30 Augustus: Van Nelspruit vertrokken naar de Delagoa Baai. 31 Augustus: Het goud wordt afgeleverd aan Wilken Ackermann. 3 September: Ben weer bezig met het goud. Verdere notities toonen aan dat toen het goud aan Wilken Ackermann was over gedaan, de Boeren-republiek credieten kreeg voor het goud, alsmede groote hoeveelheden levensmiddelen, o.a. 44.000 zakken meel. Er werden schepen gecharterd en be langrijke sommen werden ter beschikking ge steld om de Boeren die in Europa een toe vlucht hadden gezocht te steunen. De legende van de begraven „Paul Krugers millioenen is nu voor goed de wereld uit. Treedt Francois Poncet af? „Paris Soir" meent uit absoluut betrouw bare bron te hebben vernomen, dat Francois Poncet, de Fransche ambassadeur te Berlijn, thans toch zijn post te Berlijn zal verlaten Avenol secretaris-generaal van den Volkenbond? In de geheime zitting van de Commissie van veertien voor de hervorming van het Volkenbondssecretariaat is Zaterdagmiddag na ongewoon moeilijke onderhandelingen en TWEE BRITSCHE MEISJES IN OOST- AFRIKA OMGEKOMEN. NAIROBI, 15 October. (Reuter) Een week geleden had miss Stevenson uit Glas gow in Oost-Afrika een uitstapje gemaakt met haar verloofde, Ross. en haar vriendin miss Kennedy, waarvan de twee meisjes niet terugkeerden, doch alleen de verloofde. Eenige dagen geleden werd het lijk van de vriendin gevonden en vandaag is niet ver van het ouderlijk huis ook het stoffelijk over schot van miss Stevenson opgespoord. Het meisje is blijkbaar doodgeschoten en het reeds in staat van ontbinding verkeerende lijk was met bladeren en gras bedekt. Wereldcrisis drijft naar bezuiniging. (Van onzen Parijschen correspondent) Het zou werkelijk grappig zijn om bij deze gelegenheid eens de technische verslagen van het vorig jaar op te snorren en die te repro- duceeren. Immers, bij de opening van den vo- rïgsn .Salon waren alle groote bonzen, alle kenners, het er over eens dat de Salon nu niet meer anders was dan een voortzetting van een oude gewoonte om eens per jaar te exposeeren, maar dat het eigenlijke nut- er van twijfelachtig was, waar de Automobiel thans volmaakt was. De technici die aldus oordeelden, hadden echter niet gerekend met zooiets als een wereldcrisis, die ook op dit ge bied dwingt naar bezuiniging te zoeken. De fabrikanten echter hebben begrepen dat ..pompen of verdrinken" het wachtwoord was geworden. Het is dit harde besef dat geleid heeft tot twee groote veranderingen, welke dadelijk bij een bezoek opvallen: aanzienlijke prijsverlaging en ten tweede: constructie van kleine en economische wagens. Enkele Amerikanen, met de hun eigen onderne mingsgeest eneigenwijsheid mogen nu wel trachten om de Europeesche markten te overvoeren met groote luxemodellen, maar de Europeanen daarentegen leggen zich meer en meer toe op het bouwen van kleine en economische wagens. Of ze het geheel goed schiks deden, dat is een andere kwestie, maar ook hier geldt het oude gezegdenood leert bidden, en op stuk van zaken, wanneer we ons als ideaal stellen dat iedereen ook in Europa zijn eigen wagentje moet hebben, wanneer we ons zoo de ontwikkeling van het automobilisme voorstellen, dan kunnen we niet anders dan onze tevredenheid betuigen over deze wending, welke in de „branche" is gekomen. Wanneer we nu even tot de groote, zwaar dere modellen terugkeeren, dan zien we hoe onhoudbaar de onderlinge strijd ook is ge worden. We praten nu nog niet eens van de groote luxe-modellen, zooals Rolls en Hispano of Packard, maar van de „t-usschenklasse" {zooals b.v. Hotchkiss, Delage, Mercedes) waarin zelfs een oer-oude bekende, zooals Voisin, van deelneming heeft afgezien. Ty pisch verschijnsel. Tweede categorie die na genoeg geheel verdween: de grand-sport- modellen. Derde groep die sneuvelde: het ge drochtelijk kleine en uiterst goedkoope wa gentjedat ten slotte in het verbruik toch zoo schrikbarend duur werd en dat als ..ar ticle d'occasion" alle waarde had. verloren. Vierde groep, ten slotte, het dwaas drie-wielig gepruts dat men in de gouden jaren (1925-26) zoo in overvloed vond op den Parijschen Salon. Salon-van-de-schoonmaak, zoo zouden we de expositie van thans in het Grand Palais kunnen noemen: de crisis heeft bepaald zui verend gewerkt. En toch hebben de zoo tal rijke 6 en 8 en 10 P.K.'s niets van hun ele gance verloren: integendeel, de fabrikanten legden zich toe op nog steeds meer soigneuse afwerking. Wanneer men zich alleen maar bepaalt tot een bezoek aan de stand van de drie grootste Fransche merken <of althans de meest verpreide) Renault, Citroen en Peugeot die elkaar het meest ter zijde komen, dan krijgt men wel een hoogen dunk van de Euro peesche fabricatie. Technisch nadert men de volmaking, gezien de geweldige prijzen, vooral in Frankrijk (90 cent per 5 Liter) van benzine is de constructie er toegespitst, en de Amerikanen hebben nooit kunnen wedijve ren met het Europeesche koetswerk (al moe ten we toegeven dat de nieuwe Ford een ju weeltje is). En ook als men eens verder gaat kijken, bij wat minder bezochte, maar 'niet minder interessante stands, zooals Cottin- Desgoutes, zooals Berliet, of La Tricorne, dan wordt men telkens weer getroffen door de fraaie lijnen, de mooie zachte tinten en het enorme comfort dat vooral de Fransche car- rossier ook aan een goedkooperen wagen heeft kunnen geven. In dat opzicht, zonder eenige twijfel, staat Frankrijk nog altijd aan de spits en niets wijst er op dat men deze eerste plaats zal hoeven afstaan. Zelfs niet aan Italië dat toch, en vooral met eenige buitengewoon mooie kleine Fiats (Waarvan de technische afwerking onverbeterlijk is) menig andere automobiel-bouwende natie verre voorbijstreeft. De hierboven genoemde chroniquers van vorige jaren hadden ook ongelijk, toen ze beweerden dat technische verbeteringen on mogelijk werden, omdat de auto haar vol maaktheid had bereikt. Het zijn dan mis schien geen groote sensationeele verbete ringen. maar juist zulke, welke in veelvul digheid tot de perfectie voeren. We hebben hier b.v. op het oog de radiatoren met cou lissen, welke bij groote koude de afschuwelij ke en omslachtige radiator-beschermers ver vangen. Eén enkele beweging van het dash- bord af en het gevaar voor bevriezen of al thans al te groote afkoeling is voorkomen. Een verbetering ook achten we die welke wc bij menige conduite-intérieure aantroffen het. portier opent juist aan den tegenoverge- stelden kant van dien van den bestuurder. Vooral bij kleinere wagens, waar het in- en uitstappen altijd eenigszins „wringend" moest geschieden, is dit heele open-draaien van een zijwand zeer doelmatig. Hot hoeft wel geen betoog, dat de groote principes van de laatste jaren thans op na genoeg alle kleinere wagens worden toegepast en we hoeven dus niet in details te treden, zoomin als we hier afzonderlijk de namen van alle exposanten hoeven op te noemen. Wat ons wel trof: dat zelfs Rosengarth, die zijn opkomst en vlucht had te danken aan zijn minieme-prijzen, ook nu is moeten over gaan tot het vervaardigen van wagens welke in de klasse van de Fransche nationale drie eenheid vallen. Waaruit ten duidelijkste blijk dat er ook in dat opzicht een limiet is waai men niet beneden kan gaan. En dit enkele voorbeeld resumeert eigenlijk het best onzen indruk van den Parijschen Salon: de toe komst is voor den kleinen, economischen wa gen; de auto van de toekomst is geen luxe maar een gebruiksartikel. Eenvoudige, zoo min mogelijk gecompliceerde motoren, ge perfectioneerde suspantie, eenvoud ook uiterlijk, lijn en kleur, doelmatigheid «ook in de accessoires, zooals koffers, anti-verblin dende verlichting) dat is de richting welke we meer en meer moeten volgen.dat is d1 goede weg welke de huidige Paifljsche Salon ons aanwees. De enkele héél groot-en, die in dat opzicht ook het Amerikaansche stan daard-systeem volgen zullen de eenige zijn die het onder den druk der omstandigheden kunnen volhouden. Jammer voor de anderen, maar het Automobilisme en duswij, als verbruikers, zijn er mede gediend. Die ge weldige versnippering van krachten en van energie (en nog is het angstwekkend, wan neer men daar in de enorme hall van het Grand Palais enkele honderden diverse mer ken ziet tentoongesteld) heeft nimmer tot iets goeds geleid. Het is dwaas om den koo per van een splinternieuw en wagen een maand later voor de pijnlijke verrassing te stellen een „oer-verouderd" model te bezit ten: het is dwaas ook (en we waren toeval lig twee maal getuige ervan) om een kooper v/eg te jagen met de verklaring dat hij eerst over twee maanden op de levering van een bestelling kan rekenen. In dat opzicht kan men in Europa nog heel wat van de methodes van een Ford leeren. Maar anders: een mooi:- interessante en vooral sympathieke tentoon stelling. welke haar invloed zal doen gelden op de volgende, in Londen, Brussel en Am sterdam. HENRY A. TH. LESTURGEON Een Van Gogh-Tenloonstelling in Manchester. (Van onzen Lonöensohen correspondent) In het Kunstmuseum te Manchester is vorige week een tentoonstelling van werken van Vincent van Gogh geopend. Veel van de doeken zijn afkomstig van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Het- geheel geeft een voortreffelijk beeld van de wat meteori- sche ontwikkeitog van Van Gogh's onge woon talent. De Manchester Gunrdin wijdt twee kolom men bespreking aan deze kunst-gebeurtenis in een stad. die zich in een opgewekt kunstleven verheugt en me: succes met Londen wed ijvert in belangwekkende overzichtelijke ten toonstellingen van bekende oude en nieuwe kunstenaars en perioden. Afgesoheiden van de uitvoerige bespreking is er ook nog een hoofdartikel aan het evenement gewijd. Daarin word', gezegd dat de bezoeker van de tentoonstelling haast niet zal kunnen *re- 'coven dat zulk levendig, vrooüjk en stra lend schilderwerk, zulk «ren distillatie op doek van den zonneschijn en Ar 'es geen tikje populaire erkenning kreeg toen de kunstenaar nog voor zijn bestaan streed en jaren later leed aan overdreven lof van enkelen en afkeer van de menigte. En ver der: Een aanschouwing van de wanden in Mosley Street (waar het. museum is) een krachtige herinnering aan het verlies dat de wereld leed toen zijn dood een einde maakte aan zijn veel te korte bijdrage tot de blij heid in kunst. In de beschouwing over de tentoonstelling welke de M. G. geeft, worden do invloeden nagegaan, welke Van Gogh hebben geleld die van de impressionisten Monet en Seurat, ..wier theorieën hij verwierp maar wier schildertrant hem aantrok" .die van Ja pansche gekleurde prenten. De schrijver maakt dan u.t dat Van Gogh tegen den tijd dat hij 't evenwicht van zijn latere jaren had bereik: als voornaamste toerusting bezat een Oostersch gebruik van kleur en vorm en een Westersch en zuiver persoonlijk gebruik van verf. .Andere groote schilders zijn geroerd geworden door de wereld waarin zij ver keerden: Rembrandt bijv. door rijpe mensch- 'neid, Terborgh door satijn. Blake. door god delijkheid. Maar Van Gogh's prikkel was ten slotte verf zelf.' Een stof die uit een tube kon worden geperst in kleine zich verwrin gende linten en nog wringend kon worden vastgelegd op het doek; een stof. die in zich zelf aanbiddellijk was, die men kon laten sutteren en verblinden en flikkeren als vlam men Voeg daarbij een magnifiek gevoel van kleur vooral in het gebruik van geel en oranje, de kleuren van den zonneschijn en de korenvelden van Provence en gij hebt Van Gogh's voornaamste bijdrage t-ot de moderne kunst". Aldus de schrijver in den M. G. Het blad reproduceert drie stalen van Van Gogh's werk; de Berceuse, Irissen en de Op haalbrug. STAKING VAN DUITSCHE BINNEN SCHIPPERS. BREMEN. 15 October (VD.) De bin nenschippers op den Wever zijn gisteren in staking gegaan, gevolg gevende aan de oproeping der communisten, die hiertoe het parool uitgaven, nadat door de werkgevers de loonelschen waren afgewezen. Vannacht werden door de communisten posten uitgezet, om te verhinderen. dat beoten met werkwilligen zouden vertrekken Door de politie werd de orde (hersteld. Ook uit 1-Iamelen. Minden en andere plaatsen aan boven- en middel-Wezer wordt gemeld dat de bemanning der scüiepen in staking is gegaan. MARTIN INSULL WORDT VERVOLGD. BARRIE (Ontario), 14 October (Reuter) Martin Insull zal voor de rechtbank ver schijnen. De zaak is uitgesteld tot 4 Novem ber: dan zal de behandeling van het ver zoek om uitlevering beginnen. In den tus- sc hen tijd. zal Martin Insull tegen het storten van een cautie van 50.000 dollar op vrije voeten blijven. AGENDA Heden: MAANDAG 17 OCTOBER Stadsschouwburg: Mij. tot Bevordering der Toonkunst. Ledenconcert. Solist: Nathan Milstein, viool. Schouwburg Jansweg: Centraal Tooncel: „Mademoiselle". 8.15 uur. Rem. Kerk. Lezing Henr. Roland Holst. 8.15 uur. „Polygraph". Buitcngew. vergad. van aan- dcelh. Ten kantore dor vennootschap.- 8 u. Luxor Sound Theater: „De vrouw zonder Naam" en ..De Wreker". 8.15 uur. Palace: „Hoera, 'n jongen!" Op het too- neel: The Brlons, flegmatiek acrobaten. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Madchen zum Hei raten". Op liet tooneel: Brownings in hun komische scène: „Een flirt op de fiets". 7 en 9.15 uur. La Gaité. Raaks 1—3, Cabaret dancing 8—12 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel". 104 uur. Tevler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DINSDAG 18 OCTOBER Stadsschouwburg: Italiaansclie Opera. ,RI- goletto". 8 uur. H. O. V. Ledenconcert. Soliste Annie Woud 8.15 uur. B ioscoopvoors tellin gen Gebouw „Salem", Bakenessergracht. Zen- dings- en Evangelisatiesamenkomst. 8 uux. Raakskerk: Ds. A. M. Berkho'ff over „Het beest uit de zee". 8 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel". 104 uur. La Gaité. Raaks l3, Cabaret dancing 812 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5