Uit het Buitenland. De Ontwapeningsconferentie. Amerika. AGENDA. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG TWEEDE BLAD. 18 OCTOBER 1932 I Thans kan verwacht worden dat onder handelingen zullen aanvangen over een anderen conferentiezctel. In ieder geval moe ten de onderhandelingen niet als mislukt worden beschouwd. In politieke kringen acht men thans het tot stand komen der confe rentie meer dan ooit zeker. De moeil Liberale i - Het Roei Keert Mar benoemd bond. I HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Frankrijk. De moeilijkheden in het Belgische kabinet. Liberale ministers zullen vermoedelijk aftreden. - Het Roemeensche ministerie Vajda afgetreden. - Keert Manioe weer terug?- De Franschman Avenol benoemd tot secretaris-generaal van den Volken bond.Mussolini herdenkt de marsch naar Rome. BELGIë. In de gistermiddag gehouden zitting van het kabinet hebben de liberale ministers, aange drongen op parlementsontbinding. De minis ter-president weigerde evenwel het ontbin- dingsdecreet te onderteekenen. In deze hou ding werd hij door de Katholieke ministers gesteund. Waarschijnlijk zullen de lilberale ministers aftreden, waardoor het geheele kabinet zijn ontslag zou moeten aanvragen. Er zou dan een nieuwe regeering moeten worden gevormd, welke het parlement naar huis zendt en nieu we verkiezingen voorbereidt. De Belgische kabinetsraad heeft voorts be slist dat er geen aanleiding meer bestaat om nieuwe contingenteeringen in overweging te nemen. De vroeger in deze kwestie getroffen maat regelen zullen worden herzien. ROEMENIë. Manioe. Minister-president Vajda Voevod heeft den koning ontslag aangevraagd. De koning heeft dit aanvaard. Vajda heeft, koning Carol op de hoogte gesteld van den toestand, welke ont staan is door den strijd om het Russisch- Roemeensche non-agressiepact, zoomede door de verhouding van hem tot- Mihalache. Zooals bekend, is de laatste vóór Titulesco. Vajda heeft den koning medegedeeld dat het toetre den van Titulesco tot de huidige regeering niet mogelijk is. Hij kon Carol evenwel niet van zijn ziens wijze overtuigen, waarna hij zijn ontslag aan bood. Vajda werd voorloopig met de afwikkeling der staatszaken belast. De strijd welke gedurende vijf dagen te Si- naia is gevoerd tusschen Titulesco en Vajda is voorloopig geëindigd met de overwinning van Titulesco. Wie de nieuwe regeering zal moeten vor men, is nog niet bekend. In politieke kringen gelooft men dat Ma nioe zal worden belast met de vorming van een nieuwe regeering. waarin Titulesco minister van Buitenlandsche Zaken en Vajda minister van Binnenlandsche Zaken'zou worden. Ook alle andere ministers zouden dan in functie blijven. GENèVE Gistermorgen is de Septomiber-Assemblée van den Volkenbond gesloten, nadat de ver gadering de Volkenbond sbeg rooting voor het jaar 19321933 ihaid goedgekeurd. De be grooting sfluit met een bedrag van 33.4 mil- lioen goudifranic, waarvan 17 millioen be stemd zijn voor het Volkenbondssecretariaat, 8.8 mdllioen voor het Internationaal Arbeids bureau, 2.6 mil'Boen voor het Permanente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag. Voorts keurde de vergadering het door de vierde commissie uitgewerkte plan inzake de reorganisatie van de politieke leiding van 't Volkenbondssecretariaat goed, waardoor vol daan ds aan de wenschen van Duitsohland en Duitsdhland zich niet zal verzet ton tegen de benoeming van den Franschman Avenol tot secretaris-generaal. In zijn sluitingsrede zeide de president, de Grieksc'ne gezant Politis, dat de Volkenbond ondanks de economische en financieele crisis, die zwaar op alle volken drukt, op nieuw zijn levenskracht had bewezen, zoo dat men met vertrouwen de toekomst tege moet kan zien. De volken zullen zich steeds meer de noodzakelijkheid van internationale samenwerking en solidariteit bewust worden. De Volkenbondsraad benoemde tot op volger van den Engelsen en secretaris-gene raal van den Volkenbond Sir Eric Drummond die in Juni 1933 zijn functie neerlegt den huidigen waarneemenden secretaris-generaal, den Franschman Avenol, wiens benoeming nog moet worden bevestigd door de nog voor het einde van November bijeenkomen de buitengewone Assemlbiée van den Volken bond Mussolini heeft Zondag op de Piazza Vene- zia een lange rede gehouden tot een gewel dige menigte, welke op 25.000 personen wordt, geschat en onder wie zich bevonden de voor zitters van Kamer en Senaat, de secretaris van de fascistische partij, leden der regee ring en vertegenwoordigers uit het geheele land. Bij zijn verschijnen aldus meldt Stefani aan de Tel. werd Mussolini met een buiten gewone geestdrift ontvangen. Hij begon met eraan te herinneren, dat het juist tien jaar geleden is, dat in de San Marcostraat 46 te Milaan, op voorstel van hemzelf, tot den opstand werd besloten. Al len, die aan de historische bijeenkomst heb ben deelgenomen, aldus de Duce, zijn thans ook hier aanwezig, behalve één, Michele Bian- chi. Met algemeene stemmen werd op die vergadering besloten dat het bewind moest worden overgegeven aan een viermanschap en dat er colonnes moesten worden gevormd voor den marsch naar Rome, terwijl de bij zonderheden werden vastgesteld voor de mo bilisatie der zwart-hemden en de overneming van het bewind. Mussolini zeide voorts o.m.: Het is thans tijd u te zeggen, wat u mis schien zal verwonderen n.l. dat van alle op standen uit den modernen tijd de onze de bloedigste was. De verovering van de Bastille kostte het leven aan nauwelijks eenige tien tallen personen en in deze gevangenis be vond zich geen enkele politieke gevangene meer. De tienduizenden dooden, van den tijd direct daarna waren slachtoffers van het schrikbewind. Wat de revoluties uit den jongsten tijd be treft, de Russische heeft slechts aan eenige tientallen personen het leven gekost, de onze eischte gedurende drie jaar de opoffering van veel jong bloed en dat verklaart onze poli tieke en moreele intransigentie. Wij moeten onwrikbaar zijn, getrouw aan ons geloof, aan onze leerstellingen en onzen eed. Wij moeten geen enkele concessie doen, noch aan het verleden, noch aan de toekomst Allen, die meenen de crisis te kunnen oplos sen door wonderbaarlijke geneesmiddelen bevinden zich op den verkeerden weg. En waar men het staatskapitalisme heeft is de ellende verschrikkelijk. Mussolini zeide verder, dat men in de ko mende tien jaar plaats moet maken voor de jeugd, die het werk der ouderen moet voort zetten. De z.g. doode hoeken van het natio nale leven moeten fascistischer worden ge maakt, de gewone administratie mag niet te veel beslag leggen op de menschen. Diiitschlamd. Von Neurath ivil niet te Genève confereeren. De Engelsche zaakgelastigde. Newton, heeft Maandagmiddag den Rijksminister van Bui tenlandsche Zaken, Von Neurath, een be zoek gebracht en hem opnieuw Genève voor gesteld als zetel der a.s. Viermogendheden- conferentie. Bij de bespreking heeft Von Neurath met een uitvoerige motiveering ver klaard dat Genève voor Duitschland onaan nemelijk is. GENèVE, 14 October 1932. Voorzitter Henderson is hardnekkig de van het begin af door hem gevolgde gedragslijn getrouw gebleven, om steeds zelf precies op den aangekondigden tijd weder te Genève aanwezig te zijn, ook al is het zeer twijfel achtig, of het mogelijk zal zijn hier het vast gestelde arbeidsprogramma op dat tijdstip ten uitvoer te brengen. Door deze houding van Henderson zal het ook den kwaadwil ligste niet mogelijk zijn Henderson de schuld voor eventueele conferentiever tragingen te geven. Veertien dagen geleden had Henderson in een bijeenkomst van het Bureau medege deeld. dat het Bureau een nieuwe zitting in de week, die op 10 October haar aanvang zou nemen, zou houden Ofschoon iedereen hier inzag, dat in deze week nog geenerlei werk voor het Bureau te verrichten zou zijn, kwam Henderson toch stipt op tijd te Genève terug. Zondag 9 October was hij hier, zoodat hij desnoods reeds op 10 October weder de lei ding van het Bureau in handen zou kunnen nemen. Een paar dagen zijn echter voldoende ge weest, om ook Henderson te overtuigen, dat het zonder nut zou zijn het Bureau nog in deze maand weder te doen bijeenkomen. Veertien dagen geleden had het Bureau nog gemeend, dat het in deze maand de gelegen heid zou hebben eenige rapporten te behan delen van de nieuwbenoemde commissies en van de als rapportours aangewezen mede leden van het Bureau over de punten, die de Algemeene Commissie op 23 Juli het Bureau ter verdere bespreking had toevertrouwd. Het was thans echter reeds duidelijk, dat nog geen enkel rapport deze maand gereed zou komen. De nieuwe commissies zijn nog verre ervan hun taak voleindigd te hebben en de benoemde rapporteurs, die allen ook leden der Volkenbondsvergadering zijn, had den het met hun werk als gedelegeerden veel te druk, Henderson heeft daarom wel tot een verdaging van de Bureau-zitting moeten besluiten en thans bepaald, dat het Bureau op 3 November weder zal bijeen komen. Een voordeel van dit uitstel is. dat nu nog een kans bestaat, dat de Duitschers weder aan de Bureau-zitting zullen deelnemen, Een nieuwe entente met Spanje De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" vestigt de aandacht op den di- plomatieken achtergrond van de reis naar Spanje, die de Fransche minister-president, Herriot, tegen het einde van deze maand zal maken. Herriot's bedoeling is in de eerste plaats de vorming van een nieuwe en stevige entente tusschen Frankrijk en Spanje. Hier bij denkt hij natuurlijk niet slechts aan den gunstigen invloed van een dergelijk Fransch- Spaansch bondgenootschap op den toestand in Marokko, doch in het bijzonder ook aan Frankrijks positie te Genève en de Fransche veiligheid in de Middellandsche Zee. Het blad verwacht, dat men erop kan rekenen, dat Spanje binnenkort een der voornaamste steunpilaren van Herriot's ontwapenings plannen te Genève zal zijn. Engeland. MacDonald over de vier- mogendhedenconferentie. De grondslag van de Britsche politiek ïs niet herbewapening, maar ontwapening, al dus verklaarde Mac Donald vandaag aan het noenmaal dat de Nationale Labour Commis sie te Londen te zijner eere heeft aangebo den en waarbij nagenoeg alle leden van het kabinet mede aanzaten. Hij verklaarde dat de Britsche Nationale regeering den Volkenbond bijstaat en zijn statuut onderschrijft. Ik wensch een ontwa pening welke een werkelijke bijdrage vormt tot het probleem den vrede te bereiden. Dat is het probleem der gelijkgerechtigdheid. Duitschland weet zeer goed dat- Groot Brit- tannië zijn eischen ter Ontwapeningsconfe rentie als gelijke te worden behandeld niet bestrijdt. Het weet ook dat wij er naar stre ven van deze gelegenheid gebruik te maken om met Duitschland in hechter vriendschaps relatie te geraken. Duitschland nu verklaart zich bereid een Viennogendhedenconferen- tie bij te wonen, doch weigert daartoe naar Genève te gaan om redenen welke mij moeilijk vallen te kunnen ontdekken. Ik hoop in deze dat Duitschland's laatste woord nog niet is gesproken. De Britsche regeering zet haar bemoeiingen in deze aangelegenheid voort en hoopt binnen enkele dagen nadere mede- deelingen te dezer zake te kunnen doen. Oostenrijk, Demonstratie- en vergadering verbod te Weenen. De minister voor de veiligheid heeft in ver band met de bloedige gebeurtenissen van Zon dag jl. te Weenen en met het oog op de vroe gere botsingen de directie der bondspolitie te Weenen opdracht gegeven in Weenen alle de monstraties, optochten en vergaderingen in de open lucht, die uitgaan van de bij genoemde gebeurtenissen betrokken partijen, d.w.z. de sociaal-democraten, de communisten en de nationaal-socialisten. benevens demonstraties van vereenigingen. die tot deze partijen be- hooren. te verbieden. Gisteren ontstonden zoowel bij de universi teit als bij de Technische Hoogeschool bloedige onlusten toen sociaal-democratische studen ten weigerden om het insigne met de drie pij len af te leggen, zooals fascistische mede-stu denten verlangden. Er ontstond eeh vecht partij, waarbij zes of zeven studenten van de wanneer de besprekingen over de interna tionale reglementeering der burgerlijke luchtvaart, over de reglementeering der wa- penfabricatie, over het internationale toe zicht op de naleving der ontwapeningscon ventie en over de vermindering van het per soneel der landmacht aan de orde zullen ko men. Henderson had in September, na zijn besprekingen met Von Neurath en Herriot, de hoop gekoesterd, dat de door hem en Sir John Simon uitgewerkte beginselverklaring, wanneer deze door het Bureau zou zijn goed gekeurd, de Duitschers weder tot terugkeer naar Genève zou hebben bewogen. Zijn po gingen, om langs dezen weg de Franschen en Duitschers weder tot. elkander te brengen, zijn echter door MacDonald doorkruist, die nog steeds overtuigd is. dat er geen beter bemiddelaar in de wereld bestaat dan hij zelf en die in Henderson's bemiddelingspo gingen geen voldoend vertrouwen had. De Engelsche Minister-President heeft de zaak in eigen handen genomen en de Voorzitter der Ontwapeningsconferentie moet nu maar afwachten, of de pogingen van MacDonald met succes bekroond zullen worden. Hier te Genève ontbreekt het natuurlijk niet aan personen, die MacDonald's ingrijpen als nieuwe onvriendelijkheid tegen den Volken bond veroordeelen, doch er zijn gelukkig toch ook velen, wien het onverschillig is, of het Duitsch-Frarische accoord over de ge lijkgerechtigdheid te Genève of te Londen gesloten zal worden en voor wie het de hoofdzaak is, indien eindelijk de Duitsch- Fransche spanning op dit punt een bevredi gend slot zal verkrijgen. Henderson heeft dus besloten zijn ouden vriend, thans tegenstander en concurrent MacDonald nog drie weken tijd te geven, om de besprekingen met de Franschen en Duit schers tot een gelukkig einde te voeren. In- tusschen is hij vastbesloten, om, als de po gingen van Londen niet gelukken en de Duitschers blijven weigeren naar Genève terug te keeren. dan zijnerzijds rustig met- het werk der Ontwapeningsconferentie voort te gaan. Hij heeft daarom van de hier aan wezige leden van het Bureau reeds de mach tiging gevraagd en verkregen, om zelfs de Algemeene Commissie weder te doen bijeen komen. en wel in de week, aanvancendc op 21 November. Het nieuwe Fransche plan. waarin stukken van de in mijn vorigen brief universiteit en tien a twaalf studenten van de Technische Hoogeschool gewond worden. De rector Prof. Dr. Abel maande de studenten tot kalmte en verklaarde dat de Weensche Hooge Scholen gesloten zouden worden tot de regee ring de garantie kon geven dat incidenten, zooals gisteren te Semmering. waarbij ook stu denten door politieke tegenstanders waren aangevallen, niet meer konden voorkomen. Bovendien zou hij de regeering verzoeken, de verhoogde studiegelden te willen verlagen. Tot zoolang zou de universiteit gesloten blijven. Ultimatum van bankiers aan New-York. Uit Tsjangtsjoen wordt gemeld, dat de Mandsjoerijsche regeering heeft verordend, dat alle indertijd tegen den Russischen in voer genomen repressaille-maatregelen moe ten worden opgenomen. Bovendien is veror dend dat bij de benoeming van Sovjet beambten bij den Chineeschen Oosterspoor weg geen moeilijkheden in den weg gelegd mogen worden. KRIJGSGEVANGENEN UIT RUSLAND ONTVLUCHT. besproken ontwerpen van Benesj-Politis, Munch en Bourquin zijn opgenomen, zal dan misschien een heel wat betere grondslag van discussie vormen dan het reeds heel erg ver ouderde ontwerp-conventie uit het jaar 1929 van de voorbereidingscommissie-Loudon. Er zijn hier zeer velen, die hopen, dat de Ont wapeningsconferentie, zelfs als de Duitschers wegblijven, met versneld tempo een conven tie in den geest van de Fransche denkbeel den zal aannemen, waarbij inderdaad radi cale bewapeningsverminderingen zullen wor den overeengekomen. De staten, die deze conventie in beginsel goedkeuren, kunnen dan zich tot de Duit-sche regeering wenden met de verklaring: „Deze conventie bewijst, dat wij allen thans bereid zijn de ontwape ningsbeloften van Versailles na te komen; aan U is het thans te beslissen, of Gij door toetreding tot de conventie de wereld tot rust en vertrouwen wilt laten komen dan wel de verantwoordelijkheid voor een nieuwe oor logsvoorbereiding wilt op U nemen!" Intusschen zijn de nieuwe commissies voor de vermindering van het personeel der land macht en voor de reglementeering der wa- penfabricage druk aan den arbeid, om in deze twee kwesties, die weliswaar niet zoo belangrijk zijn als die der Duitsche gelijkheid van recht, doch toch stellig ook een niet on beduidend onderdeel van het ontwapenings- vraagstuk vormen, een overeenstemming tot stand te brengen. De Duitschers ontbreken echter ook in deze commissies, terwijl boven dien de Russen, die nog wèl aan de bespre kingen van het Bureau deelnemen, in deze commissie eveneens afwezig zijn. Het interessantste is, dat in beide com missies reeds gebleken is, dat bij de Fran sche delegatie thans een nieuwe en heel wat betere geest aanwezig is. Het personeel der landmacht is niet langer meer een heilig huisje, waaraan men niet raken mag. De Franschen hebben tbans, evenals alle andere delegaties, het hoofdbeginsel van Hoover's voorstellen omtrent de legerbeperking aan vaard, dat dat gedeelte van het tegenwoor dige leger, dat niet voor handhaving der binnenlandsche orde of voor onmiddellijke grensverdediging tegen een plotselingen aan val onontbeerlijk is, met ongeveer een derde verminderd zal worden. En in de commissie voor de wapenfabricage hebben wij het merkwaardige schouwspel, dat de bekende socialistische vakvereenigingsleider Jouhaux de chef der Fransche delegatie is en dat een onder hem staande Fransche generaal heel gedwee zich naar Jouhaux' algemeene ge dragslijn schikt, wanneer hij bij een tijdelijke afwezigheid van Jouhaux eens de Fransche woordvoerder is! Dit zijn veranderingen in de houding der Fransche delegatie, die de hoop op een uiteindelijk succes der Ontwa peningsconferentie, mits de Duitschers slechts eenigszins redelijk zullen zijn, toch wel mogen verlevendigen! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN a 60 Cts. per reed. WISSEL TE VROEG OMGEHAALD. OOK EEN SrOO'ïWPOOYGFXrK BIJ TNNSBRÜCK. TNNSBRüCK. 17 October. (V. D.) Toen he denmorgen een personentrein van den Mitten- wald-spoorweg uit Garnisch het West-station te Innsbruck zou binnenrijden, ontspoorde waarschijnlijk tengevolge van een verkeerden wisselstand een wagon. De wagon sloeg om en werd over eenigen afstand meegesleurd. Twee vrouwen kwamen onder het rijtuig terecht, en werden gedood. Een aantal personen liep ver wondingen op. HAARDEN op reer yoordeeligc cond. Bezoekt onze ihowroom J. J. CORNELISSEN KAMPERVEST 1 hoek KI. Hout.traat Heden: DINSDAG 18 OCTOBER Stadsschouwburg: Italiaanschc Opera. ,.Ri- goletto". 8 uur. Concertzaal: iï. O. V. Ledenconcert. Solis te Annie Woud. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: ,.De vrouw zonder Naam" en „De Wreker". 8.15 uur. Palace: „Hoera, 'n jongen!" Op het too- neel: The Brions, flegmatiek acrobaten. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Madchen zum Hei raten". Op het tooneel: Brownings in hun komische scène: „Een flirt op de fiets". 7 en 9.15 uur. Gebouw „Salem". Bakencssergracht. Zen dings- en Evangelisatiesamenkomst. 8 uur. Vertelmiddag voor kinderen. 4.30 uur. Raakskerk: Ds. A. M. Berkhoff over „Het beest uit de zee". 8 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel". 104 uur. La Gaité. Raaks 13, Cabaret dancing 8—12 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, bolialve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 19 OCTOBER Schouwburg Jansweg: „Mademoiselle" 8.15 uur. Gebouw ..Thoosofla". Nassauplein. Kunst aan het Volk. Lezing ter inleiding van den Dans- en Deciamatieavond, door Marie Louise van Veen. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Kindermatinóc Pop pentheater: De vrooiijke avonturen van Micky Mouse. 2 uur. „De Kroon": Stichting Coué. Voordracht van B. v. d. Meer. 8.15 uur. Lange Veerstraat 16:' Soefi-Beweging. Openbare voordracht over „Broederschap". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. La Gaité. Raaks 13, Cabaret dancing 812 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11. Tel. 10175. IfPai'k-Apotheek, Kleverparkwog 13. Tel. Henderson weder te Genève. De plannen voor de naaste toekomst. De arbeid der nieuwe commissies voor de reglementeering der wapenfabricatie en voor de leger beperking. (Van onzen correspondent). IN TIEN JAAR GEEN VLEESCH GEPROEFD. BOEDAPEST, 17 October (Reuter) Twee Hongaarsche krijgsgevangenen zijn dezer da gen uit het Russische gevangenkamp te Omsk teruggekeerd. Ongeveer een maand geleden zijn zij uit Omsk vertrokken en hebben den weg naar hun vaderland voor een groot deel te voet afgelegd. De beide krijgsgevangenen ver klaarden in de laatste tien jaar geen stukje vleesch te hebben geproefd. OPSTAND IN EEN GEVANGENIS MONTGOMERY (Alabama) 17 October 'Reuter). Bij een opstand in de plaatselij ke gevangenis alhier waaraan ongeveer de helft van de 950 gedetineerden' deelnamen, werd een gevangene gedood en 23 anderen gewond. KRO VTTCOTTF POIITTI WFGFNS MEDE- DEELINGEN AAN EEN JOURNALIST GEARRESTEERD. „MagvarorsEag" meldt uit Agram. dat de Kroatische politici dr. Wladimir Matsjek en dr. Anton Troerribitsj zijn gearresteerd. De arrestaties hebben plaats gehad wegens over treding van de wet lot- bescherming van don staat door hun uitlatingen tegenover den cor respondent van de „Manchester Gnardian". Volgens een bericht, uit Graz zonden te Aeram 100 politieke gevangenen in de politie- gevangenis zijn opgesloten. ONTPT OFFTNG VAN FFX MUNITIEWAGEN VEROORZAAKT 7FS noODKN EN TWAALF GEWONDEN. RTO DE JANEIRO. 17 Oct. Ton gevolge van een spoorwegongova! te Entrerios is een munitiewagen ontploft. Zes personen werden hierbij gedood cn twaalf gewond. (Reuter). INGEZONDEN MEDE DE ELIN GEN a 60 Cts. nor regel. De New Yorksche bankiers, die geld hebben voorgeschoten aan New York-Stad. hebben volgens Reuter deze laatste een ultimatum gesteld, waarbij zij verklaren geen geld meer te zullen geven, zoolang geen drastische be zuinigingsmaatregelen genomen zijn. Dit ultimatum heeft onmiddellijk resulta ten gehad. Heden heeft de ..comptroller" van de stad. Berry, optredende voor den burgemeester McKee. maatregelen genomen, die belangrijke bezuinigingen op het budget beteekenen, en een plan ingediend om S 67 a 110 mill, op de uitgaven te besparen. China. Versterking van het Japansche leger in Mandsjoerije. Japan is blijkens een Reutertelegram uit Moekden van plan zijn troepen in Mandsjoe- rije te versterken. Japan's buitengewoon ge zant in Mandsjoerije heeft- aan de Mandsjoe rijsche regeering een nota in dien geest over handigd. De nieuwe troepen zouden in het bijzonder de bewaking van den Chineeschen Oost-erspooi'weg op zich nemen. De Mand sjoerijsche regeering heeft op dit plan haar goedkeuring verleend. Mandsjoerije heft alle handels- represailles tegen Rusland op. Wagon in volle vaart uit de rails gesprongen ALLE INZITTENDE ARBEIDERS VERMOEDELIJK OMGEKOMEN. BOEDAPEST. 17 Oct, (Reuter). Naar de Pester Lloyd uit Boekarest verneemt is he denavond in het station van Temesvaer een trein ontspoord, tengevolge waarvan volgens tot dusver ontvangen betichten 18 personen werden gedood en 16 zoo zwaar gewond, dat de meesten waarschijnlijk den morgen niet meer zullen halen. Het ongeluk geschiedde, doordat een wissel- wachter. die sedert. 21 jaar op dit punt deze functie uitoefent, den wissel overhaalde voor dat de laatste wagen van een trein, waarin 34 spoorwegarbeiders zaten, was gepasseerd. De wagon sprong uit de rails, vloog in volle vaart tegen een ijzeren telegraafpaal en werd totaal vernield. Treft tic wisselwachtcr schuld? V. D. meldt nader: De wisselwachter ls gearresteerd. Het staat evenwel nog niet vast of hem Inderdaad de •whuld treft, aangezien de wissel automatisch is.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5