Spoor's geraspte Zwitsersche Kaas HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 18 OCTOBER 1932 HET PROVINCIAAL WEGEN PLAN. HOE HET MET VERSCHILLENDE WERKEN STAAT. Aan het verslag van den aanleg door de Provincie Noord-Holland van wegen voor door gaand verkeer, ontleen en wij: Tracé Haarlem-Schiphol-Amstelveen- Diemen-Wcesp-'s Graveland. Omtrent het gedeelte van dit tracé, dat gelegen is ten Westen van de Ringvaart van den Haarlemmermeerpoider, is overleg ge pleegd met den Directeur van Gemeente werken van Haarlem, de Nederlands dhe Spoorwegen, den Minister van Defensie en den Minister van Waterstaat. De 'belangen en wenschen blijken op dit punt zeer ver uit een te loopen. zoodat een allen bevredigende oplossing nog niet is gevonden en het over leg- nog niet is beëindigd. De vergunning op grond van de Wet op de Verboden Kringen voor den aanleg van- het gedeelte beoosten de Ringvaart van den Haarlemmermeerpoider en het kruispunt Spie r ingerw e g-Sp a a r n woude rw eg is verleend, zoodat met de uitvoering van het werk kan worden aangevangen zoodra met de eigenaars overeenstemming us bereikt. De onderhandelingen met de militaire autoriteiten omtrent de beschikbaarstelling van terreinen van het fort Sdhiphol zijn na genoeg 'beëindigd. Ten einde tegemoet te komen aan het van die zijde geopperde be zwaar, n.l dat bij het aanvankelijke plan een belangrijk gedeelte van het voor de militaire luchtvaart gereserveerde gedeelte van het vliegterrein Schiphol voor wegaan leg Ls beslag genomen werd, is in plaats van de geprojecteerde loodrechte kruising van de Ringvaart door middel van een basculebrng. een plan opgemaakt voor een draaibrug welke de Ringvaart scheef kruist. Hierdoor is van het militaire vliegterrein minder grond noodig en wordt ook het voordeel ver kregen, da:t de brug in geopenden stand geen gevaar voor de vliegtuigen oplevert bovendien kunnen daarbij de toeritten naar de 'brug veel minder bochtig worden De pont/verbinding bij Schiphol met aan sluitende wegverhardingen is inmiddels tot stand gekomen; zij i's sedert 1 Januari jj. in gebruik. De voor den aanleg van het ge deelte van den weg tussohen den Amstelveen- scheweg en den Ams'tel benoodigde eigen dommen zijn thans vrijwel alle in handen van de Provincie; het bestek voor het ge noemde' wegvak is gereed. Met de éigenaren van de terreinen aan de oostzijde van den Amstel wordt onderhandeld. Tracé Haaiiem-Heemstede-Aaismeer- Uithoorn. Het grondwerk en de fundeering op he'. gedeeite van den Kruisweg busschen -den Spieringweg en den Kagertocht kwamen ge reed, terwijl daarop tevens de deklaag werd aangebracht. Ook de aarden baan en de fundeering met deklaag op het gedeelte tus- sc-hen den Spieringweg en de noord-weste lijke afbuiging van de Kruisvaart bij de Cruquius werden, evenals de tijdelijke brug over die vaart, voltooid, zoodat van, den ouden Kruisweg thans nog .slechts een".gedeelte .ter lengte van pl.m. 300 M. tot aan de brug over de Ringvaart behoeft te worden gevolgd. Mét de eigenaren van de voor den aanleg van den 'weg benoodigde op Heemsteedscb gebied gelegen gronden worden onderhan delingen gevoerd, terwijl de stukken voor de tweede tcrvïsielegging van de te onteigenen terreinen ten zuidoosten van de Cruquius alsmede in de kom van Hoofddorp bij het Ministerie van Waterstaat in behandeling z.ijn. Voor het aan het einde van den weg in het stationsemplacement te Aalsmeer te bouwen viaduct is door de Nederland scfne Spoorwegen in overleg met den Provincialen Waterstaat een plan opgemaakt. Tracé Haarlem-Westzaan-Purmerend. Het grondwerk en de funideering voor den weg langs Zijkanaal C zijn gereed. De dek laag op dat wegdek is na openbare aanbe steding opgedragen voor een bedrag van f 27.774; het Werk zal over eenige weken voltooid zijn. Omtrent de wijze, waarop de provinciale weg op den nieuwen Rijksweg langs het Noordzeekanaal z-al aansluiten, ie met het Rijk nog geen definitieve overeen stemming verkregen. Het grondwerk van den weg tussehen Bui tenhuizen en den Zaandammerweg is vol tooid; na openbare aanbesteding is het maken van de fundeering en de deklaag op dat wegvak opgedragen voor f 24.8S0; mei de uitvoering van dat werk is inmiddels aangevangen. Wat klaar is. Van het ruim 345 K.M. lange net van primaire wegen is thans 220 KIM. in. voor bereiding. ruim 42 K.M. in uivoering en ruim 83 K.M. vorrocnd. In het verslagjaar waren 33 bruggen in uitvoering. Voltooid zijn thans 61 bruggen. Voor aankooo van gronden is busschen 1 September 1931 en 1 September 1932 uit- gegeven f 470.969.95. Het totaal der aanneemsommen van de sedert 1 September 1931 opgedragen werken en leveringen bedraagt f 1.949.611. terwijl totaal wegens deze en vroeger opgedragen werken, leveringen en aankoopen, is uitge geven f 4.064.447.26. MUZIEKVER. „UTILE DULCI'. De hoeren H. v. Hoeven en W. van Beek, beiden lid van „Utile Dulci" behaalden op hot internationaal muziekconcours te Heus- den (N.-Br.) een tweede prijs met Der Lie- bestraum en Edelweiss vom Semmering, van Th. Hoch. EXAMEN GETUIGSCHRIFT. Leider Lïch. Oefening. Geslaagd de heeren A. v. d. Bosch. Amsterdam; J. M. P. Rich ters. Amsterdam. EXAMEN SPORTLEIDER. Overveen. 15 Oct, 1932. Geslaagd de heeren A. v. d. Bosch, Amsterdam; J. M. P. Richters, Amsterdam-C LEZING MARIE LOUISE VAN VEEN. POPPEN, MASKERS EN MARIONETTEN VAN GRIETJE KOTS. As. Woensdagavond zal Marie Louise van Veen een lezing houden ter voorbereiding van haar dansavond op Woensdag 26 Octo ber a.s. en daarbij ook de aandacht vragen voor het werk van Grietje Kots uit Blari- cum. met wier maskers Marie Louise danst. De heer I Landré zegt in het tijdschrift „Wendingen" het volgende; „Grietje Kots maakt poppen er is nu eenmaal geen ander woord voor uit lapjes vilt en zeemleer, zijde, wol. bandjes en ve ter tj es en de een of andere vulling. In zoo verre doet zij dus hetzelfde als de mode fabrikanten, die poppen vervaardigen. Maar het wezen van haar poppen is wel gansch anders. Daar is zelfs reeds het cardinale ver schil dat deze poppen inderdaad een wezen hebben. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat al het andere bijzaak, het wezen hoofdzaak is. En dit ware dan weer onjuist omdat de details zoo sterk medewerken om het ver schil vast te leggen. Het karakter, het wezen, van verbeeldingen als de Non en de Dauw drop worden voor een groot deel bepaald door vorm en val van het kleed". „Die drapeering blijft dood en zon der expressie wanneer er niet een kernvorm is. met al de onderdeelen daarvan, met de eigen expressie van houding, gelaat, armen en handen, beenen en voeten, welke te zamen de algemeene expressie, dus het com plete beeld componeeren." Ook afgescheiden van haar samenwerking met Marie Louise van Veen, is het werk van Grietje Kots zeer zeker de aandacht waard. CABARET-AVOND „ONS GENOEGEN." De ontspanningsvereeniging Ons Genoegen heeft het winterseizoen geopend met een cabaretavond, die geslaagd mag heeten. De tweede voorzitter, de heer Vreedendaal sprak in zijn openingswoord den voorzitter den heer Mart. van Delden toe, in de zaal aan wezig, die zeer langen tijd ziek is geweest. Hij betreurde het, dat de crisis ook haar stempel gedrukt heeft op Ons Genoegen, blijkende o.a. uit de niet overvolle zaal. Maar hij hoopte dat de komende campagne om nieuwe leden te werven, succes zal hebben. Toen was het woord aan de artisten. In lange rij trokken de nummers van het pro gramma, die alle op muzikaal gebied lagen, voorbij. Daar was de mondharmonica-ver een iging D. S. V., welker jeugdige leden met enthousiasme en succes eenige nummers gaven. Daar was het muziek-ensemble uit leden van Ons Genoegen samengesteld, dat verdienstelijk optrad. Vermelding verdient hierbij een jeugdig accordeon-speler, die nog een solo gaf. Daar was voorts de operette- vereeniging „Intima" onder leiding van den heer A. G. Prent Jr. Goed werden eenige liederen door het gemengd koor ten gehoore gebracht, goed gezongen en goed geleid. En dan waren er Klaare en Flora, de be kende humoristen. De groote en ae kleine hebben het publiek weer vermaakt en ge roerd met hun luimige en ook ernstige lied jes. Men heeft hun met genoegen gevolgd als Zwervers door de vrije natuur tusschen vo- gelgefluit, als Engelschen, Tirolers en India nen. Bij Engel Paap en zijn band berustte het muzikale tusschenspel, en dat was in uit stekende handen. Na de afwerking van het programma was er bal onder leiding van den heer W. Fort- gens. En tot vroeg in den morgen heeft men zich aan den dans gewijd. Deze eerste avond van Ons Genoegen is naar werkelijk genoegen verloopen. VEREENIGING „HAERLEM". De leden der Vereeniging „Haerlem" zullen Zaterdagmiddag 22 October a.s. een bezoek brengen aan het Paviljoen „Welgelegen", met de historische vertrekken. De bezichtiging zal onder leiding plaats vinden. Het bestuur wekt ook de leden op tot een bezoek aan de tentoonstelling, die tot 27 No vember a.s. gehouden wordt in het Museum Fodor, te Amsterdam en die kaarten, profie len en panorama's van Amsterdam bevat van het jaar 1529 af tot heden. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN 60 Cts. per regel. HET P. E. N. RESULTAAT OVER 1931. Uit de verlies en winstrekening over 1931 van het electriciteitsbedrijf der provincie Noord-Holland blijkt, dat. de rekening sluit met een saldo van f 692,,579.75. Bovendien f 200.000 aan de provincie gerestitueerd voor verliezen in slechte jaren geleden. Ook is f 575.657.70 afgeschreven op buiten bedrijf gestelde activa. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: v. Kapel Olycanstraat 5, broche: Hezeman, Piaaellasiraat 38, kerk boek; Bureau van politie. Smedestraat 9. bankbiljetten, hoed R.K. kerkboekje en muts; v. d. Vosse, K. Lakenstraat 26. nogabus; Breedveld. Indischestraat 32. broche; Bakker, Preangerstraat 14. jongensjas; Kennel Fauna Parklaan 119. 2 hondjes en 2 kat-ten; Witte- bol. Glasblazerstraat 6. handwagen; v. d. Veen, Spaarnhovenstraat 36. haarkam; v. d. Weide Donkere Spaarne 46. 4 krielkippen; Postkan toor. Tempeliersstraat., portemonnaie Merten, Borskistraat 9, idem: Ram. Olieslagerslaan 16. idem; Kreft, Pres. Steynstraat 72. parapluie; Havenwezen (ligt bij Gem. Reiniging) roei boot; Antonisse, v. Ooi-schot 3. rozenkrans; Nachtveiligheidsdienst, Raaks, rijwiel; Groe- newegen. Populierstraat 20 rood, rozenkrans; Geerling, Haarlemmerliedestraat 10, rijwiel- belastingplaatje; Stokman, Dubbelebuurt 1. idem; De Vries, Raamsteeg 18. starter van motorrijwiel; v. Loenen, Archipelstraat 57, huissleutel; Hellingman, v. Zeggelenstraat 34. taschjc: v. Meurs. Brouwersvaart 120. idem Braai. Koninginneweg 93. duif. MOZART-FESTSPIELE. Uitvoering van „Figaro's Hochzcit" te Haarlem Onder auspiciën der N.V. Internationale Concertdirectie Ernst Krauss zal de Münche- ner Opernbiihne op Donderdag 20 October in den Stadsschouwburg te Haarlem de opera .Figaro's Hochzeit" ter opvoering brengen. Aan deze uitvoering zullen o.a. medewerken: Tine Belke (Grafin), Hofopernsangerin iMria Jerabek (Susanne)Hovyd Krauss-Adema (Cherubin)Kammersanger Erik Wildhagen (Figaro); Kamersanger Julius Gless; Eduard Kremer; Hans Heinrich Kügel; Heinrich Schwalb; Friedrich Pflüger; Hermine Schnaudt; Hofopemsanger Fritz BIrrenkoven. De muzikale leiding is in handen van Hof- kapelmeester Prof. Hugo Röhr. Het orkest is samengesteld uit leden van het Eeiersche Staatsorkest. Het koor bestaat uit leden van het Beiersche Staatssingchor en de Münchener Opera. De regie berust bij Kammersanger Julius less. De costumes zijn venaardïgd in de ateliers der Beiersche Staatstheaters. PASTOR GÖTZE IN H.AARLEM. Men schrijft ons: Pastor Götze van het Russische Zendings genootschap in Warschau heeft Zondagavond van zijn ervaringen verteld in Gebouw „Salem" der Baptistengemeente alhier (Bakenessergracht 65). De kerkzaal van icüit gebouw was stampvol en er werd met gespannen aandacht naar dezen boeienden spreker geluisterd. Hij toonde aan met voorbeelden van zeer recenten datum, hoe in Rusland nog steeds de geloofsvervolging voortduurt en men plan nen ontworpen heeft om tegen het einde van 1937 klaar te zijn met het uitroeien van alles wat godsdienst is of daarmede in ver- bami staat. Spr. gelooft zélf, dat de zaak van den godsdienst in Rusland nog een groote toekomst, heeft en wekte op tot steun aan de slachtoffers van dezen strijd. De rede werd op uitnemende wijze ver taald door Ds. J. v. d. Schors, predikant der Baptisten-gemeente .alhier. Een zangkoortje verleende zijn medewer king. Eenige liederen werden op verdien stelijke wijze ten gehoore gebracht. Dinsdagavond a.s. treedt Pastor Götze nog maals in „Salem" op. BACH AN AAL TE KATTENDIJKE WAS ZOO ERG NIET. In aansluiting op het bericlv, over een zwelgpartij, die gehouden zou zijn door cle brandweer te Kattendijke (Zeeland), waar bij het blusschen van een brand oen groote voorraad brood met kaas verorberd zou zijn en brandewijn gedronken, meldt men aan de NR.C., dat hiervan 70 personen genoten hebben, zooöat het dus in liet geheel niet buitensporig was. De brandweer op Zuici- Boveland werkt nl. nog met handspuiten en hiervoor waren te Ka'-icnöijkc drie ploegen van 20 man noodig VERLEGGING SCHIPBRUG. Morgen wordt- de schipbrug over de Maas bij Hedel verlegd. De overtocht geschiedt dan (niet koste loos) per veerpont en roeiboot. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veraritwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. LUCHTVAARTBERICHTEN Ibis, heden 17 Oct. te Banidoeng. DE COÖPERATIE „VOORUIT GANG". Haarlem, 14 October 1932. Geachte redactie. Zoudt gij plaats in willen ruimen in uw blad voor het navolgende stuk? Bij voor baat mijn dank. Blijkens uw raadsverslag van Wocr.V- jl. heeft de heer Joosten (sd.a.p.) inzake verkoop van grond aan de Coöperatie de „Vooruitgang'' beweerd dat ..deze Coöperatie geen Socialistische Vereeniging is". Deze bewering nu is met de werkelijkheid in strijd! Er moge in de statuten van „de Vooruitgang" dan geen enkele bepaling vermeld staan van politiek, neutraal, enz. deze Coöperatie is bekend als de Socialistische Coöperatie. Evenzoo als „de Eendracht" bekend .is als „de Neutrale", „Eigen Hulp' als de „Midden stands"- en „Patrimonium" als de „Christe lijke" coöperatie. Trouwens het bestuur van „de Vooruitgang" is „socialistisch" getint. Mr. de Rijke was m.i. niet de plank mis toen hij sprak van „de Socialistische Ver eeniging". daarmede de Coöperatie „de Voor uitgang" bedoelende. Hoogachtend. Uw cw. A. BIEMOND. Haarlem, 15 October 1932 Geachte redactie. Van de door u geboden gelegenheid, om een aanteekening te plaatsen bij het stuk van deri heer Biemond. maak ik gaarne ge bruik. Mijn collega-raadslid de heer Mr. de Rijke kan tevreden zijn. Hij heeft gelijk. De heer Biemond zegt- het. In tusschen ontbreekt er wél het een en ander aan de bewijsvoering van den heer Biemond. Het karakter van een vereeniging blijkt-ui! haar statuten. Hoe staat 'het daarmede? De heer Biemond erkent, dat uit die sta tuten niets blijkt van hetgeen hij beweert Daarmede zou de zaak eigenlijk afgedaan moeten zijn. Ja, zegt de heer B.. maaT ..het terrein van „de Vooruitgang" is „socialistisch" getint" Welk terrein wordt hier bedoeld? Het werkterrein van „Vooruitgang" is in Haarlem en de omliggende gemeenten. Dat zal wel niet bedoeld zijn. Het zakenterrein bestaat uit het bakken van brood, koek en bamket. het leveren van kruidenierswaren, brandstoffen, dekens, ma nufacturen, aardappelen enz. Hierin zit toch zeker het „socialistische" niet. Bedoelt de heer B., dat de wijze waarop wij waren leveren, n.l. dat de winst op onze zaken gemaakt, niet in de zakken van parti culiere handelaren terecht komt. maar te: beschikking van de leden-verbruikers komt. „socialistisch" is, dan heeft hij voor een groot gedeelte gelijk. Toepassing van R.-K. Middenstandsvereeniging Het zilveren feest. De R.-K. Middenstandsvereeniging viert van 19 tot 24 October a.s. haar 25-jarig bestaan. Voor deze gelegenheid is als jubileum-uit gave een fraai uitgevoerd programma versche nen, verlucht met de reproductie van een foto van het geheele bestuurscoh-ge en voorzien van een inleidend woord, geriireven door den voorzitter der vereeniging, den heer P. J. M. van Tetering. Het volgend feestprogramma is opgemaakt. Woensdag 19 October opening voor de leden en him huisgenooten van het feest-triduum in de St. Jozefskerk in de Jansstraat. Leider van dit feest-triduum is: Pater R. Th. Hagemans van de Orde der Paters Dominicanen te Zwolle. Donderdag en Vrijdag: voortzetting van het triduum. Zaterdag: op de gewone uren biecht hooren door den Pater, den leider van het triduum. Zondag 23 October, 's morgens 8 uur: H. Mis met zang, tot intentie van de levende en de overleden leden der R.-K. Middenstandsver- De heer E. W. Walop, penningmeester van de R.K. Middenstands vereeniging, die na een operatie te Apel doorn rust neemt, doch weldra hersteld te Haarlem zal terug- keeren. eenigmg, op te dragen door den geestelijken adviseur der vereeniging, den zecreerw. heer J. B. M. Timp. I-Iierna gemeenschappelijk ontbijt in café restaurant Brinkmarm. Maandag 24 October, van 3 tot 5 uur: offi- cieele receptie in de Muziekzaal van Brink- mann. Van 56 uur: réunie in dezelfde zaal en in de bovenvoorzaal van Brinkmann. Daar na gemeenschappelijke maaltijd, waarna te 8.15 uur een feestavond in de groote Gem. Concertzaal, waar vertoond zal worden de K. J. M. V.-film ..Wapenschouw", met een inlei dend woord van den Bondsvoorzitter der K. J. M. V., den heer A. Lohman. Vervolgens zal het tooneelgezelschap van Vincent Berghegge. uit Den Haag. opvoeren: ..De zonderlinge Marskramer", een vroolijk spel uit de oude doos in drie bedrijven. Tot slot een gezellig samenzijn in de overige zalen van 't Concertgebouw, met jazz-muziek. Als jubileumssouvenir wordt bij dit pro gramma aangeboden, in brochurevorm, een be knopt overzicht van de geschiedenis der ver eeniging, geschreven door den heer Fr. A. M. Seuter. voorzitter der Perscommissie van dc R.-K. Middenstandsvereeniging. Over de oprichting, het eerste lustrum, de verschillende moeilijkheden die overwonnen moesten worden, de reorganisatie cn de nieuwe koers, die daarna werd ingeslagen, is in dit boekje voor belangstellenden veel wetens waardigs te lezen. coöperatie is meermalen praktisch social!-mé genoemd. Dat kan hij echter ook niet be doelen .want dan zou het stempel -„socialis- tisch" ook op iedere coöperatieve verbru.ks- r er eenigmg passen. Zou de heer B. bedoe len. ca-, wij speciaal de socialisten wiUen organtseeren in Vooruitgang", dan vergist de heer B. zich absoluut. Niets ls ons liever dan dat ieder die de waarde en beteekenis van coöperatie erkent en die wil toepassen, bij ons komt. Wij zijn cn willen zijn de coöperatie d:e- voor ieder toegankelijk is. Dat. anderen zich geroepen gevoelen om een speciaal cachet, als R.K.. Christelijk,.Midden stands of „Neutraal" aan te hangen, mag er toch niet toe leiden om ons ook maar een stempel te geven, anders dan wij het zelf willen Ten slotte blijft nog over: ..het bestuur van „de Vooruitgang" is in zijn geheel lid van de S-DAJ?.'. Dit is op zich zelf natuur lijk een dwaasheid. Bedoeld zal wel zijn. dat de loden van dal bestuur allen lid van de S.D.A.P. zijn. Ik heb geen bevoegdheid om mee te deelen of en van welke partij de leden van 't bestuur van Vooruitgang, lid zijn. Maar stel. dat. de bewering Juist zou zijn, de poli tieke gezindheid van bestuursleden van een vereeniging maakt toch het karakter van die vereeniging niet uil. Het is wel jammer voor den heer Biemond. maar in di: opzicht vindt hij zelfs den heer Mr. de Rijke niet naast zich. J. JOOSTEN. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Uit het bijschrift uwer redactie onder mijn in gezonden stuk in het. nummer van 15 dezer waarin ik er voor pleitte om te bewerken, dat alle officieele lichamen personeel van 55 en 60 jarigen leeftijd zouden ontslaan .om daar voor jongere arbeidskrachten aan te stellen, die nu werkloos rondioopen blijkt dat dit met- financieele offers gepaard zou moeten gaan. Ik meen evenwel, dat die financieele offers niet grooier zullen zijn dan de bedragen die nu uitgegeven worden aan werkloozenstcun en wat daarmde annex is. Daarbij in aanmerking nemende de groote waarde, alie jonge menschen weer aan 't werk. welke er door verkregen zou worden, terwijl werkloozenstcun niets dan onheil plant, kan men niet spreken van te groote offers Omdat de fondsen waaruit pensioen wordt be taald berekend zijn op pensionneerlng op 65-jarigen leeftijd, zouden deze fondsen ge holpen moeten worden De groot-ere offers zouden dus zijn het bedrag dat deze s:eun zou bedragen dan de werkloozensteun en der gelijke. Aangenomen, dat het groote offers zou eischen, zouden deze goed besteed zijn aan het welzijn der Maatschappij. Voor de toekomst komt men er door ver hooging; van. premies. Om hiervan een globale berekening to maken zijn de gegevens niet te- mijner be schikking. Mijn vaste meening is. dat het do moeite zou loonen dit uit tc zoeken. Het feit, is.... men wil er niet aan cn u weet. vide mijn vorig schrijven, wie Ik met men bedoel. Hoogachtend. HO. Het bestuurscollege van de R.K. Middenstandsvereeniging te Haarlem. GEEN WEILSCHE ZIEKTE IN STOOP'S BAD! De geweldige zwcmlust in de zomermaanden, zich thans samenvattend in een zeer druk be zoek aan de overdekte 'zweminrichtingen in ons land hoéft een geweldigen aanval te ver duren gehad van de ziekte van Weil. Dat dc vrees voor deze geheimzinnige kwaal nog ve len terughoudt van de heerlijke zwemsport in onze overdekte zweminrichtingen is bijna niet te gelóoven, maar moet worden verklaard door onbekendheid met wat in een behoorlijk wer kend bedrijf zooals bijv. in Stoop's Bad voor de beveiliging der zwemmers tegen allo mogelijke schadelijke invloeden wordt gédaan. Zwemwater in een behoorlijke Inrichting heeft met slootwater en met ratten de ziekte van Weil Ls immers een rattcnzlekte niets uit. te staan. Infectie door ratten is in overdekte zwem inrichtingen als Stoop's Bad geheel buitenge sloten. Het water wordt uit. de eigen artesi sche putten van meer dan 50 Meter diepte op gepompt. ontijzerd. geklaard, gefiltreerd, alles in geheel gesloten gebouwen. Daarna wordt het in een geheel cementen waterkelder op- revangen. en dan naar het zwembassin ge- oompt. Onderweg naar het bassin ontvangt het een dosis chloraniine r.iet om het te uiveren, want het is geheel zuiver doch om het. water bacteriëndoodende eigenschappen te verleenen. Immers een ieder brengt zijn vuil mede. Zelfs wanneer zwemmers zich vóór hun zwembad goed met zeep onder de douche was- schen en daarna afspoelen en dezé belde behandelingen laten nog wel eens te wom-chcn over zullen bijv. mot. speeksel altijd nog bacteriën in het zwemwater worden gebracht. Deze bacteriën nu worden bij St-oop door ln he* water aanwezige chloramine oogenblik- keliik gedood. Mei. dit geheel onschadelijk ontsmettings middel wordt elk gevaar geheel overwonnen. In den beginne kwam bij de doseering soms iets te veel in he* zwemwater, maar dit Ls nok al weer voorbij. Dus: mocht een lijder aan de ziekte van Weil komen zwemmen en het water bezoede- len. dan zouden toch de verwekkers der ziek te in een minimum van tijd door het chlora mine worden gedood. Als ik goed ben lngélicht is er tot on dit oogenblik in Haarlem slechts één geval ge constateerd bij iemand, die in een andere pro- ■•incie had gezwommen. Laat u dus door die vrees niet weerhouden yan een lekker frisch bad en een gezonde sport! En de zwempakken zegt u? Die worden alle met een baeteriendoodende vloeistof behan deld. De handdoeken? Weet. ge niet. dat Stoon's Bad in zijn gewelven een volledige wasch- en bleekinrlchtlng herbergt? En dat daar pomn- 'nstallaties staan om per dag honderd kubieke meter versch water aan het. bassin toe te voe gen. dat er een kleine zeshonderd bevat, en dat daarvoor evenveel water over den rand wegloopt, drijvende verontreinigingen mee sleurend? En dat de geheele bassin-inhoud e'ken dag een filter passeert om haren en slijm, huid- schil vertj es enz. tegen te houden? Neen hoor. eaa* gerust zwemmen in S'oop's Bad! Er is geen beter verzorgde inrichting Sn ons land te vinden. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. Haarlem, 15 October 1932.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7