FINANCIEELE KRONIEK. DE VEEDIEVEN LAAT UW COSTUUM J. LOTTCERINC HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 24 OCTOBER 1932 EERSTE LUSTRUM VAN DEN KUNSTKRING „HEEMSTEDE". Een herdenkingsavond. SYMPATHIEKE STEUN VAN HET GEMEENTEBESTUUR VAN HEEMSTEDE. Zaterdagavond vierde de Kunstkring ..Heemstede'' zijn vijfjarig bestaan met een kunstavond die gehouden werd in de boven zaal van „Boekenroode". De voorzitter der propaganda-commissie. Mr. A. J. Backer, heette de aanwezigen wel kom, en in het bijzonder den voorzitter dei vereeniging „Kunst aan het Volk", den heer Aug. M. J. Sevenhuysen. ..Uw aanwezigheid getuigt van de goede verstandhouding die er gelukkig tusschen onze beide vereenigingen bestaat", zei dè heer Backer, „en van de be langstelling die uw vereeniging voor de onze gevoelt. De Heemsteedsche Kunstkring is van groote waarde voor de culiureele belangen onzer gemeente, wat zeer duidelijk tot uiting komt in het feit dat vele brochures en gid sen over Heemstede gewag maken van onzen kring. Het maakt Heemstede mede een aan trekkelijke woonplaats en draagt, er toe bij dat velen er toe zullen overgaan zich in Heem stede te vestigen". Vervolgens was hét woord aan den heer Theo van Reijn. voorzitter der vereeniging. Spr. memoreerde dat de Heemsteedsche Kunstkring nog niet kan spreken van een grijs verleden, wat ïn zeker opzicht geiukkie genoemd mag worden, daar men anders niet meer in de gelegenheid zou zijn, als nu, den oprichters persoonlijk dank te zeggen voor hun moeite en doorzettingsvermogen, die zij betoond hebben. „Bijzondere erkentelijkheid zijn wij Drs. G. D. Rasch verschuldigd", aldus de heer van Reijn, „bij wien het plan tot op richting op 6 Juli 1927 is gerijpt. Het plan had inderdaad levensvatbaarheid, doch alleen met den steun van een goed bestuur kan men tot. resultaat komen. En dat men resultaten bereikt heeft, bewijst het opreden van kun- senaars van wereldvermaardheid voor de le den van den Heemsteedschen Kunstkring. Ook de tentoonstellingen aie de kring neeft gehouden waren altijd op hoog peil. In dit verband herinnerde spr. aan een inzendin? van Openbare Werken van Heemstede op een tentoonstellig van architectuur. „Wij moeten", en hier citeerde de heer van Reijn Leo Tolstoi, „ophouden de kunst als een vermaak te zien. Zij is een levensvoorwaarde, een der noodigste verkeersmiddelen voor om- bestaan, een orgaan van het menschenlcven". „Vooral wij kunstenaars", zoo zei de heer var. Reijn, „begrijpen wat dit woord zeggen wil, wanneer wij de ruwe werkelijkheid willen ontvluchten". Spreker wilde ook niet nalaten de ge meente Heemstede openlijk dank te zeggen voor haar bereid willigen steun, die niet alleen tot uiting kwam bij de genoemde inzending van Openbare Werken, maar ook door subsi dies zonder welke de kring niet kan bestaan. Het gemeentebestuur ziet wel degelijk in, dat het kostbaarste goed in de samenleving haai steun niet kan ontberen. Wat de toekomst zal brengen kon spr. uiter aard niet zeggen, maar zijn hoop is gevestigd op de jeugd, die later nieuw en jong bloed door het vereenigingsleven kan doen stroo men. Het Haarlemsche Strijktrio, bestaande uit de heeren Frans Vonk, Frederik Lcidner en Cor de Wilde speelde voorts het Strijktrio no 1 op. 51 van Haydn en Divertimento no. i van W. A. Mozart. Mevr. Jeanne de Grelff Quist, alt-zangeres, aan den vleugel begeleid door mej. Betsy Koopman, bracht eenige lie deren van Frans Schubert. Joh. Brahms. Richard Strauss en G. Mahler ten gehoore. Na de pauze droef mej. Clasina Wijgers ge dichten van Adama van Scheltema voor, o.a. „Het Geluk" en „Voorbij". Tot slot speelde het Haarl. Strijktrio, het strijktrio no. 2 op. 9 van Ludwig van Beethoven en mej. Betsy Koopman, Prélude van Debussv. La Maja et le Rossignol van Granados en Jeux d'eau van M. Ravel. Alle uitvoerenden kregen bloemen. Jammer was het dat het geraas van de treinen de stemming vaak verstoorde en dat natuurlijk steeds wanneer het 't hinderlijkst was. Vermeld moet nog worden een rede van den heer Aug. M. J. Sevenhuysen, die zijn leedwe zen betuigde de artistieke sfeer een oogenblik te moeten storen, doch hij voelde zich ge drongen een dankwoord to richten tot den heer Backer, die aan het begin van den avond hem persooniyk had welkom geheeten. „Niet alleen richt ik uit een persoonlijke behoefte net woord tot u", aldus de heer Sevenhuysen. „ik ben er van overtuigd namens het geheele bestuur van „Kunst aan het Volk" te spre ken, wanneer ik zeg dat het my oprecht ver heugt, als het uw vereeniging goed gaat. Het mag misschien den schijn hebben dat onze vereenigingen elkaar concurrentie aandoen, doch dat is geenszins waar. want wanneer het den Heemsteedschen 'Kunstkring goed gaat, zal het de vereeniging „Kunst aan het Volk" ook naar wensen gaan, daar beide ver eenigingen toch eenzelfde doel nastreven. Spr. wees op de samenwerking voor een gemecn- schappelijken zangavond. Beide vereenigingen hebben de moeilijke taak, den menschen duideiyk te maken, da', kunst niet als vermaak moet worden be schouwd maar uw weg gaat meer over ro zen dan de or.ze. daar wy niet- den steun van de gemeente Haarlem genieten, dien u van de gemeente Heemstede hebt. In dit opzicht is Heemstede verder gevorderd dan Haarlem. De heer Sevenhuysen besloot zijn rede met de hoop uit te spreken dat. Kunst- aan*-het Volk" en de Heemsteedsche Kunstkring nog lang zullen mogen samenwerken. Na afloop vereenigden de leden zich aan een souper. Het bestuur kan op dezen avond, welke in derdaad een waardige viering van het vijf jarig bestaan genoemd mag worden, met groote voldoening terugzien. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts. per regel. geregeld persen, 'smorgens afgehaald, 'savonds bezorgd. PRIJS ƒ1,— VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtstraat 5 a Telef. 10771 ONZICHTBAAR STOPPEN LANGS DE STRAAT. „Leo". Ik had juist voor mijn laatste dubbeltje een banaan gekocht, u vindt het misschien vreemd, maar dat is het schoonste wat je met een laatste dubbeltje kunt doen. als je je ten minste de luxe kunt permitteeren. Je geniet dan tot het laatste toe van je bezit, dat je heelemaal kunt overzien, dat je stuk voor stuk en hap voor hap ziet- slinkentot je ten slotte alleen de schil overhoudt, een sleriyke zonnige schil, en als ook die verdwenen ls, sta je niet al te onverwachts met leege han den. Dat is waarom ik voor mijn laatste dub beltje een banaan prefereer een gave. gou den banaan, als ik me tenminste de luxe kan permitteeren Ik kwam met mijn buit een verrukkelijk groot en blank exemplaar den winkel uit met een gevoel of de heele wereld zoo gaaf en goudgeel en sappig en zonder elr.de was, als die eene veroverde vrucht. Ik wou de straat oversteken en doorkruiste een ge sprek: Een echtpaar. Zy greep hem plotseling bij een arm en informeerde rechtuit: „Hoe ken je die vrouw?" Haar kleine paranluuMe tikte nijdig even op den errond. ze koerde zich een halven slee om en keek hem onverbiddelijk aan. Hij was onaangenaam verrast en te zenuw achtig om eenieszins aannemelijk noncha lant zijn schouders op te halen Hij trachtte even beleedigd haar vraag van de hand te wijzen, maar van een korie aa~'*ling maakte ze onmiddellijk gebruik om opnieuw en hard nekkig haar vraag te herhalen: ..Hoe ken je die vrouw?" Ze trok twee smalle lijntjes die de plaats van wijlen een wenkbrauw eerbie dig aangaven, geïrriteerd omhoog en ze wachtte, zooals alleen een vrouw, een zeer sneciale vrouw, kan wachten tot haar slacht offer kleur bekent. ..Ik ken haar heelemaal niet" zei hii plot seling met klem. maar waagde het n'et het daarbij te laten. Hij wou* oprechter lUken en ging schuehtertjes: „Ik heb haar maar een maal gezien, dat was op een feestje, ik weet niet waar, waarachtig ik ken haar heelemaal niet". „Zoo dus je wou beweren, dat ie haar n'et kende", zei ze luid op en sarcastisch, terwlil hij naast haar kleiner en kleiner word. En triompheerend voegde ze er aan toe: ..Fn ze komt zoo 't huis uit en zegt -Dag Ieo" tegen ie. dat doet ze zeker als ze je niet kent?" vroeg ze triompheerend en hooghartig, zon der ook maar een antwoord van hem af te wachten. Ze liepen verder, het was maar een halve minuut, haar schrille stem verstierf en zyn vermoeide gezicht werd kleiner en kleiner. Arme Leo. wat ik gehoord had. was nas een begin. Wat hij te hoor en zou krlieen. was een dagenlange herhaling van dezelfde vra gen en in ieder rustig of onrustig oogenblik zou haar verwijt slingeren: „Hoe ken je die vrouw?" Arme Leo, met het vermoeide gezicht en met niet het minste zweempje van iets held haftigs. al zwaai je ook nog zoo'n sieriykcn wandelstok. Arme. arme Leo! En dat alleen om een vriendeiyk „Dag Leo", dat een dartele mond heeft geroepen. Ik was tevreden en rijk. omdat ik niets an ders had. dan een geurige, gele banaan In mijn zak een banaan die in zonniger stre ken groeide, hoog in den top van een boom. V. S. De vraag van het publiek richt zich weer in sterker mate op obli gaties. Vrees voor slechte be drijfsresultaten in de V. S. Flauwe stemming voor het Pond Sterling. Aankoop van dollar obligaties. De Nederlandsche buitenlandsche handel. Be langrijke daling der belastingop brengsten in September. Staats- en gemeenteleenïngen gevraagd. De daling van het Pond als baissemotief voor Ber lijn en Parijs. Het eindresul taat der tabaksinschrijvingen. Het feit dat in de afgeloopen week op de obligatiemarkt de vraag weer is toegenomen en de aandeelenmarkt daarentegen aan be langstelling inboette, is een bewijs dat het vertrouwen in de aangekondigde welvaarts vernieuwing gedaald is» Nog altijd is een vaste lijn in de berichtgeving over den toe stand in handel en bd-rijf niet te ontdek ken. De berichten staan soms diametraal tegenover elkaar. Het geloof aan de wonder macht van kunstmatige' middelen a la Hoo ver en a la Von Papen wordt door de zwak kere goederenprijzen aan het wankelen ge bracht. Men houdt in de V. S. vol en de al- gemeene toestand in de meeste landen wijst daar ook op, dat het dieptepunt van de cri sis voorbij is. Maar in het tempo van het redres kan men zich- nog licht vergissen. Zoo trekt het de aandacht dat de autoproductie der Vereen. Staten de vorige week een nieuw laagterecord bereikte. Zeven fabrieken heb- bn hun bedrijf zelfs geheel stopgezet, Dat klinkt weer geheel anders dan wat korten tijd geleden over deze taak van industrie gemeld werd. Ook de vrees voor de bedrijfs resultaten van het derde kwartaal houdt het publiek van de aandeelenmarkt terug. De General Electric Co. verdiende in de eer ste negen maanden van 1932 0.34 per aan deel, tegen 1.07 in die periode van het vorig jaar. De uitkomsten der U. S. Steel Corporation ziet men met vree's en beving tegemoet en de renteverlaging, waartoe de New-Yorksche banken zijn overgegaan.- blijkt de kooplust van het publiek niet in het j minst aan te moedigen. Bij dit alles komen de financïeele mani pulaties der haute finance, die als steeds on- doorgrondeiy'k zijn. Was twee weken geleden de dollar flauw, in verband met uitlatingen van Hoover, deze week heeft het Pond Ster ling zware aanvallen te verduren gehad. De Pondenkoers is in guldens van 8.58 tot. 8.40 gedaald, hetgeen met verschillende factoren in vei'band wordt gebracht. In de eerste plaats met de gewone seizoenaankoopen, welke in dezen tijd plegen te geschieden en die ook het vorig jaar tot een daling van het Engelsche devies hébhen geleid. Voorts meent men dat Engelsche beleggers sinds korten tijd groote bedragen dollarbonds hebben gekocht, hetgeen zou worden bevestigd door de hoo- gere koersen, welke voor deze waarden zijn ontstaan. Men kan veilig zeggen dat niemand den koersloop van het Pond Sterling kan voorzien. In Londen meent men echter dat 'de flauwe stemming voor het Pond nog ge- ruimen tijd kan aanhouden en zoo is er in het internationaal geldverkeer nieuwe onze kerheid geschapen, waarmee men op de beurzen allesbehalve ingenomen is. Voorzoover de internationale verhoudingen op de beurzen van invloed zyn, was deze dit maal weer van onguns'tigen aard. Vooral de houding van Duitschland heeft ontstemming gewekt en belooft voor een vruchtbare sa menwerking met de andere doelen van Euro pa nog weinig goeds. Nog altijd blijft het ge schieden dat elk land voor zich maatregelen beraamt om zich tegen de crisisgevolgen te verweren, maatregelen, welker uitwerking ook al weer niet is te voorzien. Zoo be schouwd, is het verklaarbaar dat de belang- I stelling van het publiek zich weer van de aandeelenmarkt naar de obligatiemarkt richt. Ten onzent was er nog de meeste vraag naar Industrieele aandeelen, zulks in ver band met betere bedrijfsberichten over de Philips-fabrieken en de Kunstzyde-industrie. De uitvoercijfers over de maand September bevestigen deze berichten, wat de Philipsfa- brieken betreft, terwijl ook de exportcijfers van kunstzijde hooger zijn, maar de gemid delde verkoopsprijs opnieuw is gedaald. In ieder geval is het bevredigend dat de han delscijfers van Nederland over het derde kwartaal 1932 veel minder sterk zyn achter FEUILLETON. (TOM MIX SERIE.) door CHARLES ALDEN SELTZER. 36) Zy lachte het leek wel een zenuwlach. „O,, je bent slim genoeg, om geen gevaar te loopen, ondanks al je snoeverij on danks je reputatie van twee-revolver-schut ter!" Hij kromp ineen onder haar woorden, zijn gelaat verbleekte, zyn lippen werden opeen geklemd, zijn handen, gebald, om toch maar niet zyn zelfbeheèrsching te verliezen. Maar ondanks den strijd, die in dit. oogenblik in zyn binnenste woedde, wist hy toch kalm en rustig te spreken. Zy dacht, dat hy be wonderenswaardig acteerde en haar oogen gloeiden van drift over dit walgelijke, verachtelijke tooneelspel. „Ik geloof niet, dat- ik zoo'n gluiper ben als je denkt, juffrouw", zei hij terwijl hij haar kalm aankeek. „Maar ik stem toe. dat je misschien reden hebt, om dit te denken. Toen ik Ben gisteracvond verliet-, drukten wy elkander de hand, nadat wy ons verschil van meening hadden bijgelegd. Wel „juf frouw' vervolgde hij ernstig, „ik had hem juist verteld, dat jij en ik in hetzelfde ga reel wilden spannen. Zou je denken, dat- ix hem daarna neerschoot? Wel. wanneer ik hem neer wilde schieten, dan was er niets om mij te weerhouden, toen hy tegenover uitgegaan, dan in de vorige kwartalen en verhoudingsgewijs de invoer sterker is ge daald dan de uitvoer, zoodat het nadeelig saldo der handelsbalans over de eerste maan den van f 435 millioen tot f 345 millioen is gedaald. Ook naar de hoeveelheid maken de handelscijfers nog géén slechten indruk, ter- wij; de invoer met 4.6 millioen ton terugliep, bedroeg de achteruitgang van den export 2.6 millioen ton. Onze gulden bevindt zich tech nisch gesproken dan ook wel in een zeer ste vige positie, wat ook wel blijkt uit de goud dekking, welke meer dan 100 pet. bedraagt. Intusschen worden de moeilijkheden ook voor de Nederlandsche schatkist grooter. De staat der Rijksmiddelen over September geeft een teruggang van f 4 3/4 millioen te zien, waartoe nagenoeg alle middelen hebben bijgedragen. Vooral is van belang de lagere opbrengst der inkomstenbelasting en der di vidend- en tantième/belasting, welke nog scherper uitkomt-, wanneer men de cijfers over de eerste vier maanden van het belas tingjaar 1932'33 beschouwt Dan blijkt bijv. dat- de vermindering by de inkomstenbelas ting 21 pet. en by de vermogensbelasting 30 pet. bedraagt, waarby er dan op moet wor den gelet- dat de inkomstenbelasting over 1932/33 nog gebaseerd is op het volksinkomen van 1930 en 1931 en de vermogensbelasting op den stand der vermogens op 1 Mei 1932. Het mag verblijdend worden genoemd dat deze slechte cijfers geen schadelijken in vloed hebben gehad op de Hollandsche be- leggingsmarkt, die ook deze week weer een vast aanzien had. Zoowel voor staats- als gemeenteleeningen was er eenige vraag, waarvan zelfs de Rotterdamse!) e obligaties wisten te profiteeren. Opmerkelijk is dat de nieuwe 5 pets. Indische euldenleening ietwat in koers terugging, terwijl de Indische dollar- leeningen, wat de 6 pets. obligaties betreft den parikoers bereikten: de 5 1/2 pets. ver schillen daarvan nog slechts een fractie. Blijkbaar heeft de jongste mededeeling van den minister van Koloniën inzake de betaal baarstelling van de dollarcoupons in guldens voor het geval dat betaling in gouddollars bezwaar zou opleveren, het laatste vleugje van ongerustheid over deze obligaties wegge nomen. Op de locale afdeelingen stonden aandee len Koninklijke vooraan zoowel in de op gaande als in de dalende koersbeweging, we gens de nauwe relaties van dit fonds met de' beurzen van Parijs en Londen. De lagere Pondenkoers heeft aan genoemde beurzen een flauwe stemming veroorzaakt, omdat zij een verzwaring der Engelsche concurrentie op de wereldmarkt beteekent. Het spreekt vanzelf dat de hoogere rubberprijs te Lon den in verband met de daling van het Pond. voor de Hollandsche ondernemingen geen beteékenis heeft. De overige afdeelingen bleven vrij ongeanimeerd in verband met het uitblijven van hoogere prijzen voor de tropi sche producten. De eindresultaten der ta- baksinschryvingen (182.472 pakken a gem. 123 et. per 1/2 K.G tegen 211.137 pakken a gem. 109 ct. per 1/2 K.G.) zijn ook van dien aard geweest, dat voor nagenoeg alle tabaks maatschappijen dit jaar een belangrijk ver lies is te wachten. Alleen de Deli Batavia Maatschappij is er allicht zonder kleerscheu ren afgekomen en daar deze den kostprijs van haar product op enkele ondernemingen reeds op het peil van voor den oorlog heeft teruggebracht, staat zij thans ook wat de vooruit-zichten betreft onder de Sumatra- maaschappijen aan de spits. Geld op prolongatie 1 pet. LETTINGA. ONTAARDE MOEDER. KLEIN KINDJE DEN HONGERDOOD LATEN STERVEN. Te Groningen is in verzekerde bewaring gesteld een vrouw, die gescheiden van haar man leeft wegens het onder verdachte om standigheden overlijden van haar 3 maan den oud kindje. Het kindje was geheel uit gemergeld. Toen de politie, die door buren gewaar- schouwd was, kwam, was de vrouw sterk onder den invloed van sterken drank en was daardoor niet in staat een behoorlijke verklaring af te leggen. De andere twee kinderen tusschen anderhalf en vier jaar zyn voorloopig door de politie in betere om geving gebracht daar zy in geheel vervuilden toestand verkeerden. mij stond. Hy zou nooit hebben kunnen zeg gen, wat hem getroffen had. Ik zeg je "dat ik niet wist dat er op hem geschoten was dat Zij maakte een ongeduldig gebaar. ,„Ik ge loof niet, dat ik meer behoef te hooren", zei ze. „Ik hoorde de schoten hier op de veranda. Ik vermoed, dat jij op dat. oogenblik zoo ver weg waart, dat je het niet kon hooren?" Weer kromp hij ineen onder haar toornige woorden. Maar weer sprak hij ernstig: „Ik heb hooren schieten, nadat- ik een eind weg was. Maar ik dacht dat Ben het deed". „Waarop denk je dat hy zou schieten op cat uur?' 'vroeg zij. „Wel ik herinner mij niet. dat ik mij op dat oogenblik daar erg over verwonderde", ant woordde hij aarzelend. „Misschien dacht ik dat hy op een saliehoen schoot of op een prairie-hond of zoo iets. Ik heb dikwijls een dergelijk schot gelost wanneer ik zoo op mijn eentje was". Hij kwam een stap naar haar toe zijn heele lenige lichaam verried hoe ernstig hy gestemd was. „Wel, juffrouw, er schuilt hier ergens een groot misverstand. Wanneer ik Ben kon spreken weet ik zeker dat- ik zou kunnen verklaren Zij trok haar rokken naar zich toe en trad terug naar ce deur. Er valt- niets te verkla ren nu" zei ze koel. „Ben maakt het ta mely k goed en wanneer hy geheel hersteld is, zul je de kans krijgen voor een ver klaring wanneer je er niet te bang voor bent". „Bang?" lachte hij grimmig. „Ik vermoed, juffrouw dat 't er leely'k voor mij uitziet-.Dat is altijd het geval wanneer iemand er zyn voordeel mee wil doen. Ik geloof niet, dat het zal helpen om te probeeren my te recht vaardigen je zou er niet naar luisteren. Maar dit wil ik je wel zeggen: Wanneer alles uitkomt zul je zien dat ik niet- op je broeder geschoten heb". „Natuurlyk niet", hoonde het meisje. „Jy schoot niet op hem. Stafford huurde je niet. om dit te doen. Je kwam niet hier, onder BEZICHTIGING VAN PAVILJOEN WELGELEGEN. MET DE VEREENIGING „HAERLEM". Zaterdagmiddag om 2 uur heeft de ver eeniging „Haerlem" een bezoek gebracht aan Paviljoen Welgelegen. Dit paviljoen (waarin nu het Gouvernementsgebouw van de pro vincie Noord-Holland is gevestigd) werd in de jaren 1785—'88 door den architect Dubois van Dendermonde in opdracht van den Am- sterdamschen bankier Henry Hope, gebouwd. Deze nam in 1794, bij de nadering der Fran- schen, de wijk. en in 1308 werd het (met an dere perceeleni voor de somma van f 300.000 aan Koning Lodewijk Napoleon verkocht. Aan dezen tijd herinneren de historische vertrekken, waar, in de vroeger door den Ko ning bewoonde kamers, een gipsbeeld van hem staat, en van „Willemijntje'' een portret uit- latere jaren, en een prent aan haar na gedachtenis gewijd. Jhr. Mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, rijksarchivaris, die het- gezelschap door de historische vertrekken leidde, zeide dat men niet moest verwachten, dat alles wat men zag ook aanwezig was toen Lodewijk Napoleon hier was. Zijns inziens was dit, uit historisch oogpunt gezien, absoluut niet noodzakelijk. Wel zijn natuurlyk de voorwerpen die er la ter ingebracht zijn, zorgvuldig uitgekozen, zooals bij voorbeeld de pendule op den schoorsteen in de kamer van Willemijntje, welke zuiver Empire is. Het gezelschap toonde ook veel belang stelling voor de niet-hïsfcorische zalen, waar bij men vooral veel aandacht schonk aan de Statenzaal waar prachtige gobelins te bewon deren zijn. Alle gemeenten van de provincie Noord-Holland hebben, zooals bekend, aan de inrichting van het gebouw medegeholpen; wij noemen hier o.a. het goudleer in de an tichambre van den Commissaris der Konin gin, dat door Medemtlik is geschonken, de loopers in de Statenzaal door Boverwijk, de prachtige lichtkroon in de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten welke een geschenk is van de gemeente Bloemendaal, het glas in loodraam in de hall van de gemeente Haar lem, enz. Zooals men zich zal herinneren was het gebouw kort geleden nog Museum voor Kunst nijverheid en Koloniaal Museum, nadat het eerst op bevel van Koning Willem I in 1828 tot kunstgalerij voor werken van Nederland sche meesters was ingericht. VERKOOPKANTOOR VOOR KUNSTZIJDE TE AMSTERDAM MILAAN. 22 Octo. (VD.) De fabriek te La- lestro der S. A. Italo-Ollandes En ka te Mi laan, behoorende tot het A. K. U.-concern is in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, onder wie de consul-generaal der Nederlan den te Milaan, de heer E. B. De Visser, offi cieel geopend. Wij vernemen dat te Amster dam een verkoopkantoor „Celital", genoemd naar Viscox Transparant, dat onder den naam van „Celital" in den handel wordt ge bracht, zal worden opgericht en onder lei ding zal staan van den heer E. de Vries. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE GOEDKOOPE MARGARINE. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het antwoord van mej. K. D. op een ingezonden stuk, zou ik mej. K. D. gaarne het volgende willen ant woorden. Het ontbreekt u aan eenig begrip van de huishouding als u beweert dat een uitgave van 30 cent per week, den doorslag niet zal geven. In elk gezin, waarvan de kostwinner werk loos is, en ondersteuning ontvangt, betee kent een grootere uitgave meer en grooter zorg. Het pleit evenmin voor uw gaven als huis vrouw dat bij u de kachel van 'smorgens 6 tot 's avonds 11 uur brandt, want- dit is onnoo- dige kolen vers pi Hing, daar uzelf, noch een uwer jonge kinderen 's morgens om 6 uur verlangt bij de warme kachel te gaan zitten, evenmin als 's avonds 11 uur. want dan spreekt het stroomgebruik ook een woordje mee. De inzender van het ingezonden stuk in Haarlem's Dagblad van 19 October sloeg m.i. den spijker op den kop. met de bewering dat de grootere gezinnen veel vóór hebben, want het is mij bijv. altijd een onoplosbaar raadsel, waarom een gezin met kinderen meer koien krijgt dan een gezin zonder kinderen. De warmteproductie van de kachel is niet gere kend naar het aantal personen dat er om heen zit, maar naar de ruimte die verwarmd moet worden, begrijpt u. mej. K. D.? Met dank voor de plaatsing, A. A. SCHEEKE voorwendsel, dat je gebeten waart door een ratelslang, zoodat je de kans had om je in de gunst te brengen bij mijn broeder en hem dan neer te schieten. Je hebt niet den heelen zomer in de buurt van Bear Flat rondgezworven, onder voorwendsel het afge dwaalde vee van de Two Wiaimond op te zoe ken. Je hebt mij niet voor den gek trachten te houdenHaar stem beefde en haar lippen trilden verdacht. „Och kom", zei Ferguson, diep bewogen; „het spijt mij vreeselijk dat je de dingen uit dat oogpunt beschouwt. Maar ik dacht er niet aan om je voor den gek te houden. Al les wat ik tegen je gezegd heb, meende ik.Ik zou tegen geen enkel meisje zeggen, wat ik tegen jou zei. wanneer Zij was plotseling het huis ingeloopen en verscheen even plotseling weer met een ge weer, dat achter de deur stond. Zij stond on beweeglijk op de veranda haar oogen vlam den hem tegen door een vochtig waas. ..Maak nu. dat je weg komt!" beval zij heftig: „ik heb nu genoeg gehoord van je leugens! Maak dat je wegkomt uit dit huis! Wanneer ik je ooit weer hier in de buurt zie. zal ik niet op Ben wachten om je dood te schieten!" Ferguson aarzelde, een diep rood steeg op boven de das die hij om zijn hals had. Toen verhief hij zijn stem, die trilde van spijt. „Het geeft niets, om nog meer er over te zeggen, juffrouw" zei hij. „Je zou er toch niet. naar luisteren. Ik ga natuurlijk weg, omdat jij het wilt hebben. Je hoefde dat geweer niet te halen, wanneer je mij wilde wonden wat je gezegd hebt. was al vol doende". Hij boog voor haar. zonder zelfs naar het geweer te kyken. „Ik ga nu weg", besloot hij. „Maar ik kom terug. Dan zul je weien, of ik de gluiper ben waarvoor je mij uitgemaakt heb." Hij boog weer boven de maren van den pony er. joeg het dier om den hoek van het huis heen naar het pad, dat over de vlakte naar het Two Diamond ranchohuis leidde. HOOFDSTUK XXI. De belofte. Ferguson hoorde luid praten en lachen in de slaaploods. toen hij daar langs reed, een uur na zijn vertrek van de woning der Radfords in Bear Flat. De zon ging bijna onder en de jongens zaten aan hun avond eten. Ferguson lachte grimmig toen hij zijn pony naar het hek van de corral reed, af steeg, afzadelde en het dier in de corral deed. De aanwezigheid der jongens in de slaap loods bewees,dat het personeel thuisge komen was dat Leviatt ook thuis zou ko men wanneer hij er niet reeds was. Ferguson's bewegingen waren zeer beslist. Met een enkele beweging wierp hij het zadel over zijn schouder, liep er mee naar het schuurtje, hing het op den gewonen haak, bevestigde het hoofdstel aan don zadelknop, keerde zich om en bleef korten tijd staan luisteren naar het gepraat en gelach, dat door de openstaande deur en de ramen der slaaploods drong. Met een vluggen greep van zijn handen trok hij zijn beide revolvers uit de holsters, liet de cylinders draaien en onderzocht ze nauwkeurig. Toen bracht hij de revolvers weer op hun plaats, vastge haakt aan zijn patroongordel en stapte het schuurtje uit. Ondanks zijn belofte aan Mary Radford. dat hij terug zou komen en bewijzen, dat hy niet de man was. die haar broer had trachten te doodon. had hij niet do minste hoop om den schuldige te ontdek ken. Natuurlijk koesterde hij argwaan je gens Leviatt. maar hij wist. dat hij Mary Radford, onder deze omstandigheden, over tuigende bewijzen moest leveren. De aan slag op haar broer, gevolgd door de onthul ling. dat hij coor Stafford gehuurd was. om deze caad te plegen, moes; voor haar een voldoende bewijs van zijn schuld geweest zijn. Hij nam haar niet kwalijk dat zij verbit terd tegen hem was; zij had volkomen na tuurlijk gehandeld onder deze omstandighe den. Hij was zeer dicht bij den geluksgaard geweest juist dicht genoeg om de belofte van volkomen vreugde te ruiken, toen de poorten met kracht voor zijn neus werden dichgeslagen en hij bulten bleef staan kij- ke naar het doornige pad. waarlangs hij naar het oude leven moest terugkeeren. Hij wist dat Leviatt het werktuig geweest was. dat de poorten voor hem gesloten had; hij wist, dat hij het geweest was. die het woord had gesproken, dat den beschuldl- genden vinger op hem had gericht. „Stafford huurde je niet om dit. tc doen", had Mary Radford ironisch gezegd. Deze woorden klon ken hem nog in ce ooren. Wie had haar ver teld. dat Stafford hem gehuurd had. om Radford dood te schieten? Stafford beslist niet. Hij had zelfs niet gerept over de reden van zijn aanwezigheid op rie Two Diamond. En er was maar één andere man. die het wist. Die man was Leviatt. Teen hij naast de deur van het schuurtje stond, werd zijn woede jegens den opzichter steeds sterker, de lijnen om zijn mond namen steeds grim miger vorm aan. Een paar minuten later liep hij de slaap loods in. tusschen <ie mannen, die. klaar met hun maaltijd, daar bleven zitten, terwijl hun stemmen het vertrek vulden. Het gepraat hield op toen hij binnentrad en de mannen maakten vlug plaats voor hem, want er was lets in de uitdrukking van zijn oogen, in de strenge doorborende blikken, die hij om zich heen wierp, wat deze mannen, gewend aan gevaar als zij waren, verkondigde, dat de nieuwe knecht in geen vriendelijke ge- moedstemening verkeerde. Hij sprak een paar korte woorden togen diegenen, die hij het beste kende, waarby zy allen rechtop gingen zitten, wart deze woorden verrieden hun, dat hij Leviatt moest hebben. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7