UIT HET BUITENLAND. Een Meisjesgezicht STA TEN- GENERAAL. De Bedrijfsradenwet aangenomen. VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 26 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD. Russisch-Japansche onderhandelingen voor een non-agress iep act. De uitspraak van proces van Pruisen tegen de Duitsche Rijksregeering. De staten Beieren en Baden tevreden. Ministers van de oude Pruisische regeering heden bijeen. Eenige persstemmen. Uit Tokio: Japan wil de Russische aandeelen in den Chineeschen Oosterspoorweg koopen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND. Naai* wij gisteren in een groot deel van onze oplaag meldden heeft -de president van het Rijksgerechtshof Dr. Bumke uitspraak gedaan im het geschil tusschen Pruisen en het Rijk. De uitspraak van het Rijksge- rech'ishof luidt als volgt: Do verordening van den Rijkspresident van 20 Juli 1932 tot herstel van de openbare vei ligheid en orde in het gebied van het land 1 Pruisen is vereenigbaar met de Rijksgrond wet voor zoover zij den Rijkskanselier tot Rijkscommissaris van het land Pruisen be noemt, en hem machtigt Pruisische minis ters tijdelijk uit hun ambtsbezigheden te ontzetten en deze bevoegdheden zelf op zich te nemen of over te dragen aan andere per sonen, als commissarissen van het Rijk. Deze machtiging gaat echter niet zoover dat het Pruisische staatsiminasterie zijn leden de vertegenwoordiging van het land Pruisen, in den Rijksraad of tegenover den Landdag den Staatsraad of andere landen ontnomen mag worden. Voor zoover de bezwaren hierop geen betrek king hebben worden zij afgewezen. Te officieeier plaatse in Beieren is men, naar verluidt, bevredigd door het vonnis van het staatsgerechtshof. omdat de beslissing op alle essentieele punten materieel geval len is ten gunste van 'de Beiersche opvatting. Formeel heeft het staatsgerechtshof wel is waar de Beiersche opvatting ten deele ver worpen. Materieel is de uitspraak evenwel duidelijk en ondubbelzinnig, er is nl. vastge steld dat de zelfstandigheid van een land niet kan worden aangetast door een Nood verordening. Beieren heeft niet bestreden dat het moge lijk is een Rijkscommissariaat in te stellen, dat voorts dezen Rijkscommissaris bepaalde bevoegdheden kunnen worden gegeven en dat tenslotte door dezen Rijkscommissaris die ambtsbevoegdheden aan andere personen kunnen worden opgedragen. Daarentegen heeft Beieren drie dingen bestreden: 1. De mogelijkheid de ministers van een lard af te zetten; 2. De mogelijkheid dat de Rijkscommissaris Jn de plaats treedt van de landregeering en 3. Dat de Rijkscommissaris het recht heeft het land in den Rijksraad te vertegenwoor digen tegenover het Rijk en andere lan den. Op deze drie punten is ook de beslis sing materieel ten gunste van de Beiersche opvatting gevallen. Uit Karlsruhe wordt gemeld: De uitspraak van het staatsgerechtshof in zake het geschil Pruisen-Rijk heeft in de kringen der Badensche regeer in g groote te vredenheid gewekt. De beslissing van het staatsgerechtshof heeft betrekking op een speciaal geval en spreekt niet nadrukkelijk uit dat de ontoelaatbaar verklaarde maatre gelen nimmer en onder geen omstandighe den hadden mogen worden genomen. Het oude Pruisische staatsminister ie komt heden in de werkkamer van den minister voor Crisisaangeleger/neden Hirtsiefer in een zitting bijeen waarin onder voorzitterschap van premier Braun de houding zal worden bepaald nopens het vonnis van het Staats gerechtshof. De Berlijnsche bladen behandelen uitvoe rig de uitspraak van het Rijksgerechtshof te Leipzig. „D.A.Z." schrijft dat men in politieke krin gen volkomen onder den indruk is van de tweeslachtigheid van den thans geschapen toestand. Indien thans de oude Pruisische ministers weer hun plaatsen in den Rijks raad gaan bezetten, ontstaat het gevaar dat de politiek der Rijksregeering op een zeer kwetsbare plaats onder zwaren druk komt te staan. Resumeerend is te constateeren dat het vermis van Leipzig een buitengewone verwarring en onrust heeft teweeggebracht. ..Vorwaerts" schrijft: De beslissing van het Staatsgerechtshof is een politieke, geen juri dische. In haar ligt de negatie van het be langrijkste verwijt dat is ingebracht tegen het kabinet. Braun. Als schadeloosstelling voor deze tuchtiging kent de beslissing het Rijkskabinet evenwel het recht toe, tijdelijk een Rijkscommissariaat in te stellen „Deutsche Zeitung": Dat de politieke toe stand welke door dit vonnis wordt gescha pen, onhoudbaar is, kan geen oogenblik wor den betwijfeld. De regeering von Paoen heeft veel verzuimd. Thans of nooit zal zij moeten toonen of zij geschikt is de gedachte van de zoo dikwijls geciteerde ..autoritaire staats leiding" in daden om te zetten of niet. Het gaat niet om het gerechtshof, maar om den nieuwen noodtoestand, welke door het vonnis wordt geschapen: Twee regeeringen in Prui sen, van welke de eene tegen de Rijksregee ring is. „Angriff" schrijft: Met dit vonnis heeft het staatsgerechtshof het standpunt ingeno men dat onze partiigenoot, Kerrl reeds eenige weken geleden heeft gepreciseerd. Het vonnis is een zeer duidelijke nederlaag van het sy- steem Panen-Bracht, welk een nog niet in alle bizonderheden te overziene politieke uit werking zal hebben. Een der eerste gevolgen er van zal zijn dat de redering von Papen in den Rijksraad en den Pruisischen staats raad hopeloos in de minderheid geraakt. De plannen'van den heer von Papen inzake de Rijkshervorming, welke hij via den Rijksraad hoopte te kunnen doorzetten, zullen thans wel begraven zijn. JAPAN De Japansche ambassadeur te Moskou en de Sovjet Russische ambassadeur te Tokio zijn in opdracht hunner regeeringen over eengekomen voorbesprekingen te openen ten einde te kunnen komen tot een Russisch- Japansche non-agressiepact. Het ligt allereerst in het voornemen een vóórverdrag te sluiten op economisch e han delspolitiek gebied. Volgens de wenschien der Japansche regeering moeten de eigenlijke onderhandelingen midden December een aanvang nemen. Het vóórverdrag zal de ga rantie inhouden voor Russische olie- en visscherij- en bosohrechten. De Japanners zijn van plan Moskou voer de Sovjet-Rus sische aandeelen in den Chineeschen Ooster- spoorweg een aanbieding te doen. Het beoog de verdrag zal bovendien de Russisch- Mandsjoerijsche grens nou keurig vaststel len. Voorts zal het verdrag een bepaling be vatten betreffende de levering van Japansche machines en andere waren aan Rusland ten einde ..Rusland te steunen bij de ten uit voerlegging van het Vijfjarenplan". De Japansche vertegenwoordiger Ibjj den Volkenbond, Matsoeka, die thans op weg is naar Genève, zal eenige dagen te Moskou verblijven, ten einde met den Volifcocorrirnis- saris voor BuitenJandsche Zaken, Li twin ow. en Karachan te onderhandelen over de bij zonderheden van het te sluiten verdrag. Voorwaarde voor het aanvaarden van een dergelijk verdrag zal natuurlijk zijn dat Mandsjoerije door Sovjet Rusland wordt er kend. Engeland. Lansbury leider der Labour Party. In een door de Labour-fractie gehouden zitting, aldus meldt Reuter uit Londen, werd George Lansbury in de plaats van Hen derson tot leider der Labour Party benoemd. Zooals men weet, heeft Henderson verleden week zijn desbetreffende functie vrijwillig neergelegd. Sir Walter T.aytnn treedt uit de voorbereidende commissie voor de Wereldconferentie. Sir Walter Layton, de bekende Engelsche econoom en uitgever van de „Economist" is uit de voorbereidende commissie voor de Economische Wereld con ferentie uitgetreden. In een brief, waarin Sir Walter Layton den min is ter-president MacDonald zijn uittreden uit de voorbereidende commissie voor de eco nomische wereldconferentie mededeelt, schrijft hij o.a.: het volgende. Toen hij zich drie maanden geleden bereid verklaarde deel uit te maken van de commissie, heeft hij dit. gedaan met de vooronderstelling, dat de mogelijkheid van een succes van de econo mische wereldconferentie niet door de poli tiek der Engelsche regeering ongunstig be ïnvloed zou worden. In een onderhoud met- den minister van financiën, Neville Cham berlain, is echter gebleken, dat tusschen de regeering en hem ee"n te groot verschil van meening bestaat. H?t vraagstuk of. wanneer en op welke hoozte Enceland probeeren zou het pond te stabiliseeren is in hoofdzaak afhankelijk van de vraag of Engeland een verstandige tarievenpositie kon verzekeren, dan wel of Engeland voortgaan wilde met een politiek, die den internationalen handel stoort, of beoerkt. Layton gelooft niet. dat een oplossing kan worden bereikt met de middelen, die de En gelsche regeering toepast. Wanneer de we reld niet besluit tot een radicale verande ring van de handelspolitiek waarbij En- gelands standpunt een bijna beslissende fac tor kon zijn ziet hij geen mogelijkheid een v/erkeiük bevredigend resultaat van de eco nomische wereldcor4"-bereiken. Duitscbl^md. <-nr>f/rr-f N OX? P en Centrum? De D-A.Z. schrijft te hebben vernomen, dat tusschen het. centrum en de nationaal- socialisten opnieuw onderhandelingen han gende zijn. Zij worden voorloopig streng in het geheim gevoerd. Beide groepen schijnen vastbesloten nog voor de verkiezingen tot een overeenkomst te komen, die dan onmiddellijk na den zesden November in werking zal kunnen treden Italië. Amnesti*3 aan Mussolini's politieke vijanden? Onder het geloei van sirenen is Mussolini Dinsdag per auto in het feestelijk versierde Milaan aangekomen. In een toespraak, welke hij op het Dom plein hield, heeft Mussolini er aan herinnerd dat. van Milaan uit in het jaar 1915 de bewe ging om te intervenieeren is uitgegaan en daarmede de geest van een nieuw0 leven is ingetreden. Terwijl in alle landen en zelfs in landen van oude cultuur onzekerheid en onrust voor de toekomst bestaat, is Italië niet bezorgd voor zijn toekomst. Het geheele Ita- liaansche volk wordt omgezet in een onover winlijk leger (minutenlange toejuichingen 1. Niet in conferenties ligt. het heil. .Minder conferenties en meer kracht besluiten te ne men. minder congressen en meer actie", riep Mussolini uit. Over een ee"uw. aldus vervolgde Mussolini, zal geheel Europa fascistisch of door het fas cisme bezield zijn. Moskou en New-York zul IXGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. verliest nimmer zijn frissche teint cn soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat „Zij"-Crème gebruikt. In prijzen van 203015 en 75 cent. len dan naar Rome zien als den wegwijzer. Mussolini heeft geen verlangen naar rust en vrede, doch naar nieuwe gevechten. Hij weet. dat het geheele Italiaansohe Volk hem daar bij zal volgen (minutenlang applaus). Ver volgens kondigde Mussolini nog aan. dat het niet buitengesloten is. dat Italië als teeken van zijn grootsche gevoelens tegen het einde der feestelijkheden ter herdenking van den tienden verjaardag van het fascisme mis schien amnestie zal verleehen aan de vijan den van het fascisme. Volgens het B.T.A. zeide Mussolini nog. dat het fascisme dertig jaar noodig heeft voor de vervulling van zijn taak. Bol die. Verkiezingen op 27 November en 4 December. De Dinsdag onder voorzitterschap van koning Albert bijeengekomen ministerraad heeft tot ontbinding der Kamer besloten en den datum der parlementaire verkiezingen op 27 November en die voor de provinciale raden od 4 December vastgesteld (Reuter'. Wij vernemen voorts dat de Kamer op z'n vroegst op 20 December zal bijeengeroe pen worden. Op denzelfden dag zal waar schijnlijk de Senaat bijeenkomen om de ge coöpteerde senatoren aan te wijzen. China, Naar herstel van het keizer schap? Henry Poe-Nji. Het feit dat op het' 'oogenblik te Tokio be sprekingen gehouden worden tusschen Ja pansche politieke vertegenwoordigers in China en een aantal Chineesche diploma ten, die tegenstanders zijn van de regeering te Nanking heeft aanleiding gegeven tot het gerucht, dat gestreefd wordt naar een sa menvoeging der Noordelijke Chineesche pro vincies met Mandsjoerije. Zelfs wordt beweerd dat men het huidige staatshoofd van Mandsjoekwo, Poe-Nji weer op den Chineeschen keizerstroon wil plaat sen. Hierover verluidt, volgens Reuter verder, dat van Japansche zijde reeds onderhandelin gen geopend zijn over het herstel der mo narchie in China. De Japansche gezant te Peking zou een vergadering hebben gelegd, waaraan verte genwoordigers der regeering van Mantsjoe- kwo, Japansche politieke leiders en eenige voormalige Chineesche generaals zouden heb ben deelgenomen. Van groot belang is hierbij de houding van maarschalk Tsjang Sjoe-liang. den tot- kort geleden zoo invloedrijken Man tsj oer ij schen dictator. Japara. Vermindering van de bewape ning ter zee. Van officieele zijde wordt vernomen, dat de regeering haar goedkeuring heeft ge hecht. aan een nieuwe reeks voorstellen tot vermindering van de bewapening ter zee. De aard der voorstellen wordt volgens Reu ter niet onthuld maar men meent te weten dat de voorstellen van Hoover en Van Groott Brittannië er noch in worden verworpen, noch aanvaard. Naar men gelooft zullen de voorstellen tegelijkertijd worden ingediend met de Brit- sche en Amerikaansche voorstellen als een geheel afzonderlijk plan in de eerste plaats beoogend een vermindering der aanvalsbewa- pening. Ministerraad bevestigt de ver werping der Hoover- voorstellen. De Japansche ministerraad heeft Dinsdag het besluit der ministers van buitenlandsche zaken en marine inzake de verwerping van het ontwapeningsvoorstel van Hoover beves tigd De Japansche delegatie te Genève zal instructie ontvangen het beginsel der bener- king van de aanvalswapenen te verdedigen en geen concessies te doen. Amerika. Commum-t'scbe onmarsch naar V/ashington. De Amerikaansche geheime politie is ln het bezit gekomen van materiaal waaruit blijkt, dat tegen 4 December een geweldige communistische „hongermarsch" uit alle sta ten naar Washington wordt georganiseerd. Er worden reeds bijzondere maatregelen ee- troffen ter bescherming van het Witte Hu;s. het Departement van financiën e.a. regee- ringsgebouwen. van de ambtenaren en andere personen in staatsdienst. TWEEDE KAMER. Met groote meerderheid. Wijzigingen in de rechtspraak. De maximumleeftijd op 70 jaren bepaald. Conclusie in burgerlijke zaken vervalt. Meer politierechters. De tijde lijke verhooging van ons tarief van invoerrechten. De heer Kersten er ook tegen. 25 October. De laatste ronde, welke vandaag nog aan het ontwerp op de bedrijfsraden gewijd werd, nam niet veel tijd meer in beslag. De sociaal-democratische fractie verdedig de nog bij monde van den heer Kupers een amendement, dat aan de bedrijfsraden in principe het. enquête-recht wilde toekennen, zij 't dan uit te voeren door een commissie, waarin geen leden van een bcdrijfsraad mochten zitten. Het amendement werd noch bij het verdedigen, noch bij het beantwoor den der weinige oppositie bepaald met vuur in bescherming genomen. Het. lot van het amendement stond dan ook van te voren vast: de regeering noch het Parlement wilde het recht van enquête voor do bedrijfsraden De heer Kortenhorst. voerde daartegen aan. dat men toch moeilijk aan eerst op papier staande colleges reeds een recht, kan toe kennen, hetwelk aan hoogere organen, als b.v. de gemeenteraden en de waterschappen nog niet. was toegekend. De heer Amelink betoogde, dat men eerst eens moest beginnen met het enquête-recht als geheel te bezien, voor men het- fragmentarisch, aan de be drijfsraden mocht- geven. En de minister vreesde voor een goede uitvoering van het ontwerp, wijl de werkgevers wel heel erg zou den schrikken, wanneer hem ock nog oen enquête boven het hoofd zou hangen. Het- amendement werd met 5623 stem men verworpen. De eindstemming over het ontwerp was er toen spoedig. De heer Kortenhorst legde voor de stem ming de verklaring af. dat hij tegen was. omdat, het ontwerp uitging van ingestelde organen, terwijl goede principes vragen om erkende organen. De heer Peereboom de Herv. Ger. afgevaar digde) achtte het ontwerp te hebben een zuiver Kuvperiaanschen inslag en voorts strijdig met Gods Woord. Het ontwerp werd aangenomen met 6719 stemmen. Tegen waren de geheele liberale fractie, twee' communisten, drie leden van de Kersten-groep, en voorts de he eren Peere boom. Braat, Dr. Kortenhorst, Ds. Langman en Witkamp. De drie ontwerpen welke op de rechterlijke macht betrekking hebben en bezuinigend bedoelden ie wenken, werden alle zJh.ot-. aan genomen. ILerbij we onderstreepen dat was nog n,ieit de opheffing van rechtbanken en kaart-ongereoh ten. waarover het voonloopig verslag nog moet verschijnen. Over twee van dit drietal ontwikkelde zich zich geen discussie. Het. eerste strekte er toe oan bij alle recht banken enkelvoudige Kamers in te stellen en het vervijzen van zaken naa.r die Kamer ge makkelijk te maken. Het oordeel of een zaak voor die verwijzing geschikt is. verblijft bij de rechtbank. Men weet, dat als regel bij de rechtbanken door drie rechters wordt recht gesproken. Een tiental jaren geleden deden politierechters en kinderrechters hum intrede. En voorts was het mogelijk, burgerlijke- en handelszaken naar een rechter te verwijzen. Maar in de ipractijk werd daarvan alleen 'e Amsterdam en Rotterdam gebruikgemaakt. Thans wordt dus de mogelijkheid van den „alleen rechtsprekenden rechter" uitgebreid. Het andere ontwerp doet de verplichte conclusie van 'het Openbaar Ministerie bij burgerlijke zaken vervallen. He', nut. van deze conclusies is sedert lang betwist. Er ging geen enkele stem op tot. behoud, vcoral niet nu de zeer groote waarde bezittende conclusies bij den Hoogen Raad bleven bestaan.. We onderstreepten burgerlijke zaken, waant voor strafzaken blijft de conclusie van het open baar Ministerie bestaan. Daar heeft zij uiter aard groote waarde. Ook blijft de conclusie dank zij een amendement van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht ge handhaafd voor disciplinaire zaken. De leeftijdsgrens voor rechterlijke amtena- ren zou ook zonder meer aanvaard zijn. wanneer de heer Tilanus niet „op de proppen gekomen" ware. Tot dusver kan een rechter of een raads heer alleen op eigen verzoek of wegens wan gedrag op geestelijke ongeschiktheid worden ontslagen. Voortaan zal ook aan een rechter of een raadsheer ontslag worden verleend, wanneer h'ij 70 jaren is. Er staat wel in de Grondwet, dat een rechter „voor het leven" wordt benoemd, maar dit slaat naar alge- meene overtuiging (bovendien werd 't ón 1922 vastgelegd) op de onafhankelijkheid der rech ters cn belet niet. ontslag te verleenen bij het bereiken van een door de wet bepaalden leeftijd. De heer Tilanus nu stelde voor. de recht sprekenden ambtenaren op 65-jarigen leef tijd ontslag te geven. Hij had daarvoor twee argumenten: in de eerste plaats wilde hij de kansen voor het doorstroamen van de jonge re rechters naar de hoogere plaatsen, doen versnellen en in de tweede plaats zag 'hij daarin een voordeel voor de plaatsimgsmoge- lijkheid voor werklooze initel.lec'.ueelen. De heer Tilanus voelde zelf wel. dat die goede werking van het ontwerp belangrijk zou worden ingeperkt, wanneer de opheffing van een aantal rechtbanken en kantonge rechten doorgaat. De heer Tilanus voelde ook wel wat voor differentiatie. Voer hoogere rangen een hooger leeftijdsgrens dus. Maai* des ministers bestrijding werkte uit. dat de amendementen-Tilanus werden verworpen met 6222 stemimen. Tegen de differentiatie zag mimi-ter Donner grondwettelijke bezwaren zich verheffen. Van de* 65-jarigeT leeftijdsgrens voor den Hoogen Raad vreesde de bewindsman da*, hij dan nooit bijv. hoogleeraren ln den Hoogen Raad zou benoemd kunnen krijgen. Dn tegen den 65-jarigen leeftijd voor de andere rechtspre kende ambtenaren opperde de minister, ca: de overheid de gewone ambtenaren niet be hoeft te ontslaan, wanneer ze 65 jaar zijn. terwijl er voor den rechter één uniforme leeftijdsgrens moet zijn, De heer Duys brack: nog in het geding, dat hij als advocaat bij ervaring heeft, dat de oudere rechters, >dïe met de meeste levenservaring, het begrij- pendst staan tegenover mensohelljke zonden en afdwalingen van het rechte pad des rechts. Gelijk gezegd de amendementen-Tilanus vielen En het wetsontwerp werd z.h-sl aangeno men. I Ten slotte: er werd nog een begin ge maakt met het ontwerp van Minister de Geer tot opvoering voor één jaar van de invoerrechten met 30 opcenten. In de stukken had minister de Geer zelf reeds meegedeeld, dat er heel wat zou zijn aan te merken tegen zijn ontwerp. Welnu dat vele heeft Dr. Bierema. voor de liberale fractie sprekende, wel doen hooreti. Hij wees op drie cardinale punten, op het feit. dat met een nieuwe verhooging ons tarief onmogelijk meer fiscaal te noemen is. maar protectio nistisch wordt, op het feit, dat- de nieuwe ver hooging het herstel van de verloren produc tie onmogelijk maakt, op de weinige over eenkomst naar den geest met Ouchy en ten slotte op het gebrek aan waarborg, dat de dertig opcenten inderdaad tijdelijk zijn zul len. Wanneer immers het opeen tcn-j aar voorbij is. "hebben er verkiezingen plaats ge grepen en wie zegt. dat de nieuwe ministers naar het oude tarief willen terugkeeren? De heer Fleskens en zijn hee'.e R.K. fractie zijn nooit zoo erg tegen hooge ta rieven geweest. Hij gaat gaarne met de mi nister mede. ook omdat wat er in de stukken genoemd is als de tariefsverhooging kunnen de opvangen, door den heer Fleskens verwor pen wordt Belasting op de goederen in de doode hand verwerpt hij. ook verhooging der sucessiebelasting. ook die van de tabaks belasting en al evenzeer een couponbelasting, welke met het. draagkrachtbeginsel spot. Wel voelt hij wat voor een radiobelasting, maar dan moet de opbrengst niet geïnd worden door middel der omroepvereenigingen. Ds. Kersten zal nog afwachten, wat de mi nister zal zeggen. Maar voorshands is hij tegen de tariefsverhooging, die alweer hoo gere kosten gaat leggen op de eerste levens behoeften. De discussie zal nog voortduren. INTIMUS. GROENTE-INVOERVERBOD IN FRANKRIJK OPGEHEVEN PARIJS. 250ctober (Reuter) In de Staats courant wordt een decreet gepubliceerd, vol gens welk de in- en doorvoer van Nederland- sche groente in Frankrijk van 15 October 1932 tot 15 Maart 1933 wordt toegestaan. STEUN VOOR MEVR. MATTEOTTI VERZOCHT. De secretaresse van het Women's Inter national Matteottï Committee. Miss E. Syl via Pankluirst heeft een brief aan den En- gelschen gezant, te Rome gezonden. De in houd van dezen brief is medegedeeld aan den Eersten Minister en aan den minister van Buitenlandsche Zaken. Zij luidt o.m.: Ik richt mij tot- u. naar aanleiding van een dringende zaak; een van internationaal belang, namelijk de beleedigende vervolging van mevrouw Matteotti, die beroofd is van de eerste vereischte persoonlijke vrijheid, die het recht is van alle burgers.' Gedurende de acht jaren die zijn voorbijgegaan sedert den moord op haar echtgenoot is dit open-- lijk voortgezet. Ik dring er op aan. dat uwe Excellentie dringende voorstellen doet aan de Italiaan- sche regeering, deze beruchte vervolging te doen ophouden. Uw tusschenkomsl is daarom zoowel een recht als een plicht. Ik draag u op zonder uitstel te handelen in het belang van de menschelijkheid en van onze nationale eer." IN GEZOND EN M EDED E ELING EN a 60 Cts. per reecl. OatO'léMN^TÉ'* NATUURLIJK BRONWATER. Bij lunch en diner, op reis. en thuis. AGENDA. Heden: Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Schouwburg Jansweg: Kunst aan het Volk. Dans- en declamatieavond Marie Louise van Veen met maskers van Grietje Kots. 8.15 u. Doopsgezinde Kerk,Groote Houtstraat. Or gelconcert Jacob Bijster. 8.15 uur. Volksuniversiteit: Cursus dr. Fritz Rünkel, Berlijn. „Opvoedkundige problemen." Gebouw Haarl. Hypotheek Bank, Ged. Oude Gracht 65. Alg. verg. ver. „Weten en Werken". 8.30 uur. Palace: „Das Lied einer Nacht". Op het tooneel: de humorist Tummcrs. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Love me to night". Op het tooneel Gibs en Doodles. Imitaties. Luxor Sound Theater: „Mijn vriend de millionair" cn „De bende van de Transat lantic. 2.30 en 8.15 uur. 2.30, 7 cn 9.15 uur, Gcm. Concertgebouw. Revue: „Hoender- loo in klank en beeld". 8 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Tentoonstelling van de Twaalf Provinciën en de Zulderzeew- rn Bovenzaal Gcrzon's Modemagazijnen. 10.305 cn 7.30—10 uur. Kindermatinee met film 2 uur n.m. Ir. van Gils over de Zuiderzeewerken. 8 u. Toyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DONDERDAG 27 OCTOBER Groote Kerk: Concert der C. O. V. Solist Marcel Dupré. 8.15 uur. Jeugdhuis Bloemendaal: Abonnementscon cert. Charles van Isterdael, cello, Paul Fren- kel. piano. 8 uur. B:oscoupvoo*s'e"1 n °en Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107,30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve *s Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5