PIJNLIJKE VOETEN STADSNIEUWS ABSORBINE J5 GENEEST Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 26 OCTOBER 1932 WERKLIEDENVERBOND „PATRIMONIUM". HERDENKING 50-JARIG BESTAAN Ter herdenking van het vijftigjarig be staan der afdeeling Haarlem van het Neder- landsch Werkliedenverbond had Dinsdag avond in het kerkgebouw der Broederge meente aan de Parklaan een samenkomst plaats, die slecht bezocht was. De voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer J. D. Wijkhuizen, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Hij sprak daarna namens het bestuur een hartelijk woord van welkom, speciaal tot de leden van het eere comité, voor zoover zij aanwezig waren. Hij betreurde de geringe opkomst, maar noemde het toch een verheugend verschijnsel, dat er nog menschen gevonden worden, die met het bestuur en leden wilden mee-jubileeren. Hij las daarna eenige berichten van verhinde ring voor, o.a. van den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk, die er zijn spijt over betuigde, dat hij niet aanwezig kon zijn, want hij had aan dezen avond reeds eerder een andere bestemming gegeven. De burgemeester uitte de beste wenschen voor den bloei van de afdeeling. Spreker stelde voor, aan den heer W. C. Bee remans, te Utrecht, den eenig overleven de van de oprichters van „Patrimonium", een telegram te zenden, waarin hem een heil- groet gebracht en Gods besten zegen op zijn hoogen leeftijd toegewenscht wordt. Dit voorstel werd goedgekeurd. De heer Wijkhuizen schetste daarna in het kort de geschiedenis der afdeeling. waarna hij den aanwezigen verzocht om twee cou-, pletten van het Wilhelmus te zingen. Mr. A. B r u c h, voorzitter van het eere comité. die hierna het woord verkreeg, merkte op. dat de wordingsgeschiedenis van Patrimonium zooveel mooie momenten heeft. Hij zei. dat er reden voor ontzaglijke dank baarheid was jegens de mannen, die vijftig jaar geleden het initiatief tot de oprichting van dit Werkliedenverbond namen en die toen veel strijd moesten leveren. Spreker schetste de moeilijkheden, die eep werkliedenorganisatie toen moest overwin nen. Het recht van vereenlging en organi satie wend zóó aan banden gelegd, dat het bestaan van een organisatie bijna onmo gelijk werd gemaakt. Die moest ook neutraal zijn. En neutraliteit ten aanzien van gods dienst, politiek en vereenigingsleven be staat niet. Het was de heer W. C. Beeremans, die al vele jaren te voren geprotesteerd heeft tegen het streven, om de neutraliteit in de organisatie ingang te doen vinden. Het duurde dan ook niet lang, of in artikel 1 dei- statuten werd uitgedrukt', dat dit Werklie denverbond een Christelijke organisatie was. Overal werd propaganda gevoerd en in vele plaatsen werd een afdeeling opgericht. Zoo werd op 19 October 1882 de afdeeling Haar lem gesticht. Van deze afdeeling is indirect veel invloed op de Christelijke vakbeweging uitgegaan. Zij heeft echter ook veel practisch werk verricht, zoodat de afdeeling Haarlem wei van zich heeft doen spreken. Mede aan het werk van deze afdeeling is het te dan ken geweest, dat vele goede dingen tot stand kwamen, o.a. op het gebied van de volkshuis vesting, de hygiëne, de Zondagsrust enz. In 1918 werden de Woningbouwvereeniging „Pa trimonium" en de „Christelijke Coöperatie van dien naam opgericht. Hiermee is vol gens spreker een prachtig stuk werk geleverd. „Patrimonium" heeft haar recht van be staan bewezen en zij heeft ook recht van voortbestaan. Die vereeniging is een punt van samenwerking van allen, die bij den arbeid betrokken zijn, zoowel werkgevers als werk nemers, die gezamenlijk trachten te komen tot opheffing van misstanden, tot betere toe standen. „Patrimonium" kan haar tweede halve eeuw inzetten met een studie-actie van Christelijk-sociale vraagstukken. Wanneer ..Patrimonium" wil streven naar kennis van de Christelijke vakbeweging, dan zal zij er ook liefde voor krijgen. 'Spreker bad haar voor haar werk Gods besten zegen toe. De heer J. Hollander uit Den Haag, lid van het Verbondsbestuur. sprak over het on derwerp: ..Gouden vruchten?" Hij zei, dat men op zulk een jubileumdag achter zich kijkt, om aan het verleden te denken; men ■kijkt om zich heen en denkt aan het heden; men kijkt voor zich uit en denkt aan de toe komst. Ook in deze donkere tijden is er re den om blijmoedig de toekomst tegemoet te treden. Aan God moet eer gebracht worden voor den rijken zegen, dien „Patrimonium" in deze halve eeuw heeft mogen ondervin-, den. De oprichting van „Patrimonium" is ge weest een daad des geloofs. die geheiligd is door het gebed. Die oprichting beteekende het aanbinden van den strijd tegen den geest der eeuwen, waarbij zij hulp van God ont vangen heeft, „Patrimonium" staat en valt dan ook niet met de menschen: zij is niet meer dezelfde vereeniging van vijftig jaar geleden, maar haar beginsel is hetzelfde ge bleven „Wilt. gij gouden vruchten plukken van uw gouden jubileum", aldus spreker, „dan moet. gij allen eerst zien naar den band met het verleden. De oprichting is Gods werk geweestHij heeft het werk van onze voor trekkers, onder wie vele mooie figuren wa ren, rijk gezegend". Spreker wekte de leden op om meer be langstelling te toonen, door zichzelf te ge- ven. In hun gezin moet men kunnen zien, dat het dat van een man van „Patrimo nium" is. Waar de vrouw haar mooie werk van opvoedster der Cnristelijke jeugd ver richt. De jonge man, die op het sportveld favoriet is. staat lang niet zoo hoog als de stillen in den lande, die begeeren even trouw en beslist, te zijn als hun vader. Christelijk sociaal zijn beteekent getrouw zim in het kleine en in het willen dienen. Ohristeliik- sociaal was en is nog steeds een belijdenis, een pi-inciuieele keuze en ook werken voor het Koninkrijk Gods. Christus alleen is Ko ning. ook op het terrein van den arbeid. Zoo moeten de leden van „Patrimonium" de din gen durven zien. Aan beide sprekers en aan het. kwartet, werd door den voorzitter een warm woord van dank gebracht. De bijeenkomst werd door het dubbelkwar- tet onder leid mg van den heer Hoorenbirk on v^rdi°-n-lelijke wijze met eenige liederen opgeluisterd. PERSONALIA. Voor het examen bewaarschoolonderwijze ros akte B is te Rotterdam geslaagd: mej. A. C. Th. Cleveringa, Santpoort. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. HET 20-JARIG BESTAAN. Dinsdagmiddag werd in de Tuinzaal van het- Gem. Concertgebouw het 20-jarig be staan der Ned. Vereeniging van Huisvrou wen door de afdeeling Haarlem dier ver eeniging op feestelijke wijze gevierd. De zaal was stampvol, toen het koor, ge vormd uit leden der afdeeling, op het po dium geschaard werd. Onder leiding van mevrouw Sybrandi Halberstadt, zong het koor eerst 't Bonds lied, waarna „Trouw" van Mozart-, op uit muntende wijze werd uitgevoerd. Daarna was het woord aan de presidente der Haarlemsche afdeeling, mevrouw Cohen Tervaert, voor het houden van een toe- De presidente vestigde er de aandacht, op, dat vier gewezen presidenten deze bijeen komst bewoonden, mevrouw De VeerBlok Wybrandi, mevr. De VoogtDe Vogel, mevr. BraunsSchagen en mevr. Bounders Vroesom de Haan. Spr. betreurde het, te moeten mededeelen, dat de radio-toespraak van de algemeene presidente der Vereeniging, mevrouw. Eerd- mans, niet kon doorgaan, omdat, de A.V.R.O. op het verzoek, deze rede uit te zenden, niet gunstig had 'beschikt. Hierna deelde spr. het een en ander mede betreffende het ontstaan der vereeniging. die op 23 October 1912 te 's-Gravenhage werd opgericht. In Haarlem's Dagblad schreef Emmy Beiin- famte, dat het gewenscht is. dat- de huis vrouwen vereenigd zijn, om beter in het be lang der huishouding te kunnen werken, zoodat dit het gezin ten goede kan komen. Als bewijs van dankbaarheid heeft de afd. Haarlem ter gelegenheid van dit- ju bileum een gift doen toekomen aan het- Bu reau voor Vrouwenarbeid en dezen middag werd tevens een verloting gehouden (waar voor door iemand die onbekend wenscht te blijven, zelfvervaardigde handwerken be schikbaar waren gesteld) ten bate van het Jacoba-fonds, zoodat ook in de kas van dit fonds een gift zou kunnen worden gestort. Mevrouw Cohen Tervaert prees voorts den ijver, toewijding en offervaardigheid van haar medebestuursleden, inzonderheid van de bedde secretaressen, de penningimees- teresse en de leidster van het bureau en ein digde met den wensch dat de leden, behalve materieele belangen, ook de ideëele belangen zouden nastreven. Dan zal de vereeniging aan innerlijke kracht winnen en over 25 jaar het zilveren jubileum met grooten luister kunnen worden gevierd. Vervolgens huldigde mevr. Dyserinck het bestuur voor zijn groote activiteit en bracht de presidente namens de afdeeling een bloe menhulde. Een gevarieerd programma werd voorts uitgevoerd. Het orkestje, geleid door mevr. Van Eden. speelde op zeer verdienstelijke wijze Grieg's Huldigingsmarsch, waarna mevr.' Roaie Medenbac'h, uit Den Haag ('die reeds eenige malen voor de Huisvrouwen op trad) het fijne sprookje van Andersen ..De Varkenshoeder" voordroeg, dat zij door eenige humoristische nummers van Falkland en B. van; Meurs liet volgen. Haar succes was groot en welverdiend, evenals bij de voor dracht „De fietstocht van bootsman Arie"„ dat zij na de pauze nog ten beste gaf. Nadat koor en orkestje zich nog in eenige korte nummers hadden laten hooren, sloot mevr. Cohen Tervaert met hartelijken dank aan de uitvoerenden den uitstekend ge slaagden middag. LEGER DES HEILS. In verband met het 45-jarig jubileum van den Leger des Heils-arbeid in Haarlem, zal op Donderdag 3 November een herdenkings dienst gehouden worden in de Groote Kerk. Deze dienst wordt geleid door Komman- dant Bouwe Vlas, leider van het Leger des Heils in Nederland. Verschillende predikan ten zullen het woord te voeren. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondüssements Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 25 October 1932; 1. A. Boutens, kruidenier, wonende te Zaandam, Schoolmeesterstraat 57; Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaan dam. 2. P. Klopper,, caféhouder, wonende te Oostknollendam, gemeente Wormer 83; Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. 3. N.V. Aannemersbedrijf „Ysebrand" ge- vsetigd te Haarlem. Riviervischmarkt 11; Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis alhier. 4. J. Zonneveld, timmerman, wonende te Beverwijk, Romerkerkweg; Curator Mr. H. J. M. Tonino. alhier. 5 .N.V. Bouw en Exploitatie Maatschappij v.h. F. J. Spee, gevestigd te Haarlem, Barba- rossastraat 41, Curator Mr. L. Ali Cohen alhier. 6.W. Faas, bollenkweeker, wonende te Nieuw Vennep: Curator Mr. W. Veniet, alhier. 7. A. Tates, vrachtrijder, wonende te Haar lemmermeer. Aalsmeerderdijk 187: Curatrice Mej. Mi-. D. M. 't Hooft, alhier. 8. G. Poldermans Jr.. timmerman, met selaar en aannemer, wonende te Aerdenhout, Vondelkade 46; Curator Mr. G. W. C. Pliester Sr., alhier. Rec.hter-commissaris in deze faillissemen ten Mi-. Th. F. Raedt. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1 1. P v d. Berg, wonende te IJmuiden; Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. 2. F. J. Wigchert. wonende te Haarlem: Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, al hier. 3. P. D. Margadant Jr.. wonende te Haar lem, Zijlweg 98 rd.: Curator Mr. C. Blankevoort, alhier. 4. M. G. Laurent wonende te Zandvoort; Curator Mr. H. Bogaardt alhier. Vernietigd is het faillissement op grond van verzet van: 1. J. Keneselaar thans wonende te Die- J men: Curatrice Mevr Mr. L. M. I. L. van Taa lingenDols alhier. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN it 6(1 Ct». per reKe1. Gevaarlijke, vergiftige tinea trichophyton-kiemen veroorzaken menig voeteuvel. Zij boren zich in de huid en vermenigvuldigen zich zoo snel. dat U weldra het slachtoffer van dit lastige voeteuvel zult zijn,tenzij U Zorgvuldig let op de eerste verschijnselen daarvan. U kunt ze reeds hebben en het niet weten! Let nu op die sympto men! De voeten branden en jeuken, de huid barst, schilfert af, wordt droog en hoornachtig. Gebruikt Absorbine Jr. het doodt de kiemen, die voeteuvels veroorzaken, neemt de pijn weg en bestrijdt de infectie. Absorbine Jr. heeft bovendien al jarenlang pijnlijke spieren, kneuzingen, brand en snijwonden, verstuikingen en schaafwon den genezen. Het geneest zeker en snel. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Absorbln* Jr. verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. „DRENTSCHE AVOND BIJ DE TWAALF PROVINCIëN". In een speechje waarmee mr. Harm Smeenge, lid van de Eerste Kamer, de bekende pro motor van Drentsche 'belangen Dinsdag avond den Drentschen avond geopend heeft op de tentoonstelling „De Twaalf Provin ciën" in een bovenzaal van „Gerzon" heeft hij over den bloei van het „landschap Dren te" gesproken. Drënte's belangen werden ge diend toen de leuze werd aangeheven „Maak het bekend, laat het zien", en de man, die achttien jaar geleden dezen groei krachtig bevorderde, was na wijlen mr. Linthorst Homan, commissaris der Koningin te Assen. Spr. s~hetst« hoe Hollandsche dames in de venen het werk der kinderverzorging op zich hebben genomen. En wat daar kon. kan hier ook. Spr. hoopt van harte, dat de „twaalf de provincie" tot stand moge komen en niet langer miskend zou rijn. En dat de tentoon stelling. die den naam draagt, waarin spr. een eerebeoon ziet aan hen. die het groote Zuiderzeewerk ondernamen en steunden, moge slagen ten bate van de kleuterverzor ging in het Noorden dezer stad. De avond is verder gevuld met voordracht- van den heeï J. Stortënbeek, die daarbij zich zelf met de guitaar begeleidde, en van den heer Rovers, die een brief voordroeg, ge schreven door een Drentenaar aan de Ko ningin. Beide heeren. .hadden veel succes, bij een auditorium, dat vrij groot was en dat zich verder heeft- bezig gehouden met een be zichtiging van de stands der andere provin ciën en die van Drente In het merkwaardige Drentsche huisje at men koek bij koffie met een klont, gelijk wij het mr. Smeenge zagen doen op oud-Drentsche wiize' met beide han den om het- kommetje geslazen. Zoo heeft elke provincie haar merkwaar digheden hier, in Friesland consumeert- men de ..boerenjongens" met behulp van een stop naald. in Zuid-Holland verkocht men West- lar.dsche druiven. Zeldzaam belangwekkend is wel de stand van de Zuiderzeewerken met moquettes van nieuwe huizen en afsluitdijk. De kaarten van het historisch genootschap „De kop van Noord-Holland." omvattende het koegras. de polders Zijpe. Anna Pau- iowna, Wieringerwaard en WierLngermeer en de eilanden, geven een duidelijk beeld van de vorming van Noord-Holland, dat in de middeleeuwen nog grootendeels uit water bestond, men weet het: de Beemster. de Schermer, de Purmer, de Wormer. het IJ en Haarlemmermeer. En wat de kop betreft, boven Schagen was er nog niets, dan de duinrand van Callantsoog. Dat wij den Wie- ringermeer wonnen is dais eigenlijk zoo'n nieuw verschijnsel niet. Men kan er echter een herinnering aan meenemen, omdat er versoh heileem te koop is. Een merkwaardig souvenir! Hoewel het minder aftrek vond. dan Drentsche koek. MIJ. VOOR NIJVERHEID TEGEN HET TARIEFONTWERP. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Ger.eraal, inzake tijdelijke heffing van opcenten op alle iruvoerrecla ten en op den accijns op bier, met het ver zoek de goedkeuring aan het ontwerp te onthouden. Adressante is van meening, dat- de voorge stelde verhooging van invoerrechten de nood zakelijke aanpassing aan de sterk verminder de inkomsten van ons volk zal tegenwerken en de economische kracht van het land zal ondergraven. Dat de gevolgen van het wetsontwerp den handel zullen benaaeelen is, aldus het adres, reeds gebleken door het voorstel om aan het wetsontwerp terugwerkende kracht te verlee- r.en tot 29 September. Zooals b v. onlangs is uiteengezet door de N.V. Bataafsche Import Maatschappij ten opzichte van het artikel benzine moet deze terugwerkende kracht in vele gevallen onbillijke gevolgen hebben en voor tal van artikelen groote nadoelen ten laste van importeurs brengen, die de ver hooging van het tarief niet op hun afnemers zullen kunnen verhalen. MARKTNIEUWS (BISSCHOPPELIJKE BENOEMING. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur van het Jongenspatronaat te Haarlem Oud-Schoten, St. Bavo), R. D. A van Houten. VRIJZ. DEM. BOND. De afdeeling Haarlem van den Vrijz.-dom. Bond vergadert Maandagavond a.s. in hotel Lion d'Or. Wegens vertrek van Dr'. C L. de Liefde naar Zut.fen. moet verkiezing van een bestuurslid in de ontstan? vacature plaats hebben. Tr behandeling zal worden genomen dn bëschrij vingsbrief voor de algemeene bondsvergade ring. die ot> 19 en 20 November zal worden gehouden in d? Gem. Concertzaal alhier. Er zal Maandagavond ook ee!egenhe:d zijn tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen over de Gemeentebegrootine 1933. IN DE TWAALF PROVINCIES. In de 12 nrovineies. ten bat" van d«» k'p- derbewaarplaats in Haarlem-Noorc. in c!n bovenhal van Gerzon'c modemanariin. wnrd' heden" Woen-dagavond door Ir. Van Gils een lezing gehouden over de Zuiderzeewerken. Vrijdag wordt een Friesche avond gehou den. PURMEREND. Kaasaanvoer 31 stapels kleine, f 27 a f 30 per 50 K.G. Boteraanvoer 1358 K.G.. prijs f 1.40 a f 1.55 per K.G. Vee. 465 runderen, waaronder zijn 320 vette en 25 stieren. 17 paarden f 60 a f 130 per stuk. 106 vette kalveren f 0.70 a f 0.90 per K.G. 202 nuchtere dito f 6 a f 19 per stuk. 403 vette varkens f 0.23 a f 0.27 per K.G. 27 magere dito f 4 a f 13 per stuk. 281 biggen f 4 a f 7 per stuk. 1421 schapen f 7 a f 18 per stuk. Kuikens f 0.55 a f 2 per stuk. 261 ganzen f 3 a f 3.25 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 6.50 a f 7.25. Vette koeien, prijshoudend f 0.63 a f 0.66 per Kilogram. Gelden koeien, prijshoudend f 80 a f 160 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend f 142 a f 220 per stuk. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medeicerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Mijn dochter Is dagdiensthode en verdient plus ko?t. Zij woont hij mij te Velsen in. Ik ben ook belastingplichtig. Hoeveel belasting moet zij betalen? ANTWOORD: Het Inkomen van 6.— p. w. plus kost wordt geschat op 650,waarvoor geen rljkslnk.hclnstlng verschuldigd Is. De aan slag i fond*! ed raagt RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan men een gebroken marmo ren plaat van 2 c.M. dikte maken? ANTWOORD: Met seccotine kunt Rij dit best lijmen. Als er door het vastdrukken wat secco tine naar bulten Is gekomen, moet dit meteen goed verwijderd worden, want als het opdroogt gaat dat zeer moeilijk. VRAAG: De beige bontkraag van mijn win termantel Is vet door aanraking met de huid. Hoe kan lk die schoonmaken? ANTWOORD: Maak r«".-zemelen in aarden dat gij de hand er nog juist even ln kunt h«u- den. Stort het dan op de bontkraag en wrijf di< er sterk nioo. Daarna alle zemelen cr goed uit schudden cn naschuicrea, VRAAG: Hoe kan men glacé handschoenen Wasschen met sunllghtzeep helpt niet. ANTWOORD: Glacé handschoenen mogen r.ooft met water gewasschen worden: zij winden dan hard. GIJ leg: xc op ccn diep bord met zoo veel benzine, dat zij ruim onderstaan. Zoo laat gij ze een kwartier staan en ziet dan na. of zo goed schoon zijn. Indien niet. wrijft RlJ de vulto plekjes met een watje met benzine schoon. Druk dan de benzine cr wat uit en leg ze tusschen sehoonc doeken: zij zijn dan heel spoedig droog. Deze behandeling moet bulten ln de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht In do nabijheid! VRAAG: Hoe kan men gesmolten rundervet het beste bewaren? Is het noodlg dit ln potten van bepaalde grootte té doen cn hoe lang is het houdbaar? ANTWOORD: Als het vet gesmolten Is. doet gij het. terwijl het nog goed warm Is ln de z-er schoongemaakte potten die van elke grootte mo gen zijn. Het moet warm geschieden om te voor komen dat er luchtbellen tusschen komen. Leg er. tegen het stof een schoon doekje of een dek sel op. Gij kunt het den geheelen winter bewaren. VRAAG: 1. Heeft u een recept voor een vruch tentaartje. liefst van bladerdeeg? 2. En van pitmoppen (Jodenbrood)? 9. Weet u een middel om wollen kindergoed, dat door wasschen geel en wat stijf Is geworden, weer wit en soepel te krijgen? ANTWOORD: 1. Maak een gewoon blader deeg (geen Fransch bladerdeeg) ter dikte van 1 c.M. Besmeer een springvorm goed met boter: snij van het deeg een rondo plak ter grootte van den vorm en leg die er in. Maak van het over blijvende deeg een rondje omhoog ln den spring vorm en bak het zoo ln tamelijk hcoten ov.-n gaar. Laat het bekoelen en vul bet met versche of gestoofje vruchten naar keuze. Ook kunt gij het, vöór het bnkken vullen met dunne RchiJfJ"--< appel en afwerken met streepen deog. waarvan gij ruiten vormt. Na het bakken kunt gij het al cf niet met glazuur bestrijken. 2. Roer 250 gram boter tot room en voeg er 200 gr. suiker. 230 gr. bloem en 1 el bij. Maak hiervan een homoeeen deeg. dat gij op een met meel bestrooide tafel uitrolt tot een dikte v.m een halven c.M. Steek er dan met een vormpje koekjes van. die gij op een met boter besmeerd bakblik leg:. Snij 60 gr. gepelde amandelen en strooi die er op. Bestrijk ze met wat el. met water geklopt en bak ze ln tamelijk warmen oven 10 a 15 minuten lichtbruin en gaar. 3. Daar la n'.et veel meer aan te doen. Wasschen met ammonfakzeep en maar even lauw water: goed naspoelen met schoon water, zoodat er geen zeep in achterblijft en In de schaduw dro gen. Als gij het zoo behandelt blijft het wollen kindergoed wit en soepel. VRAAG: Tloe mnakt men balkenbrij? ANTWOORD: Kook varkenskop, lever, nieren en andere Ingrediënten van de met éen weinig spek ln water, met n'out Kaam gaar H.ak of maal al het vleesch o dit weer ln de bouillon. Voeg cr peper, zou malen nagelen en, desgewenscht, wat anlj: naar smaak bij. Breng het aan de kook en er langzamerhand en steeds roerend droog lenieel bij. GIJ ziet dan wel als het dik g is en blijft roeren tot het gaar Ss. Laat h> koelen; snij het in plakken cn buk die in slaolie. hart, «lacht lang- n doe t. Re mand grut- t he et Of INGEZONDEN MEDEDEEI.INGEN a 60 Cts. jicr regel. Voor ieder een bril. voor weinig geld. Ook volgens recepten. Bij Opticien FEDERMANN, Gr. Houtstraat 37, bij de Ancgang, Telef. 11059. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj met geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ. De afdeeling Haarlem van de O.S.P. heeft zich tot B. cn W. gericht met het verzoek, alle ongeorganiseerde wcrkloozen. welke dus stempelen bij het Burgerlijk Armenbestuur, in de gelegenheid te stellen, op 8 November a.s. te kunnen deelnemen aan de aangekon digde demonstratie ln Den Haag. Zij heeft verzocht de wcrkloozen dien dag alleen te laten stempelen tusschen 8—9 uur des mor gens, zoodat ieder dan behoorlijk zal kunnen deelnemen Het Haarlemsche afdelingsbestuur heeft gemeend, dit verzoek te moeten Indienen, omdat in dc manifesten uitgegeven door N.V.V. en S.D.A.P., de geheele bevolking op geroepen wordt., deze demonstratie te doen slagen. Hier behooren dus ook de niet aan geslotenen bij deze lichamen bij. Het zal dan ook wel ln de bedoeling liggen van deze lichamen, dit verzoek te ondersteu nen, zoodat het werkelijk ieder wordt moge lijk gemaakt, aan de demonstratie deel te nemen. Wel deed het bericht In „Het Volk" van 19 dezer wonderlijk aan. dat ieder die niet bij deze lichamen behoorde, zou verwijderd wor den. desnoods met de politic. De tegenstrij digheid tusschen uitgegeven manifest en „Volkberlcht" dient dan ook spoedig recht gezet te worden, want wanneer het N.V.V. en S.D.A.P ernst ls met deze actie, en het niet te doen is om verkiezingspropaganda, dan moet ook iederéén ln dc gelegenheid ge steld worden, te kunnen deelnemen. Namens ons bestuur afd. Haarlem, H. A. OLDERSON Jr.. Secr. Wij gaven dit stukje ter inzage aan den voorzitter van de Federatie Haarlem der S.D.A.P., om hem in de gelegenheid te stellen erop te antwoorden. Hier volgt zijn antwoord: De inzender verwijst naar onze manifes ten en Het Volk van 19 dezer. De manifesten zijn voldoende bij de Haarlemsche bevolking bekend. Ik kan dus volstaan met uit Het Volk van 19 Oct. over te nemen: dat het vaststaat, dat de O.S.P. ln onze demonstratie zal zijn en dat, zij in leder geval op 8 November mee demonstree ren zal. Wij hebben daartegenover niets te stellen dan onze verzekering: de OSP.'-ers. die tevens lid zijn van vakbonden, zullen natuur lijk niet geweerd worden; maar als zij bijeen mochten klitten en ook maar het geringste spoor van actie tegen onze politiek moch ten doen blijken, gaan ze er onverbiddelijk uit. S.D.A.P.N.V.V. bctoogen en niet de OS.P. Hoogachtend. S. P. DOEK.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7