DE VEEDIEVEN FEUILLETON. (TOM MIX SERIE.) door CHARLES ALDEN SELTZER. ,/Puist aangekomen-?" vroeg hij, „Juist aangekomen", herhaalde Leviatt op gerekten toon. „Heelemaal uitgehongerd. Moest eerst wat eten, voor ik hierheen kwam". Hóji kwam de kamer in en liet zich lui in een stoel vallen, die hij de schrijftafel stond, waarna hii zijn beenen gemakkelijk uitstrekte. Hij had in Siafford's optreden sporen van onderdrukte opwinding ontdekt en terwijl hij zich hield, of hij hier niets van merkte, gloeide er een boosaardige spot in zijn oogen. „Iemand zei, dat je me liet roepen", zei hij. „Is er iets aan de hand?" Stafford had zich zoo lang mogelijk inge houden. Nu barstte hij los. „Drommels, waarvoor denk je. dat ik je liet roepen?" vrceg hij, terwijl hij onder het heen en weer loopen door de kamer, stil stond en op den opzichter neerkeek. „Waar ben je geweest?" Wij vermisten twintig kal veren en een dozijn koeien bij de telling Leviatt keek op. zijn oogen vlamden plot seling op. „Hé!" riep hij uit. „Zij slaan lee- lijk hun slag den laatsten tijd. Wanneer wer den zij gemist?" Stafford stotterde van machtelooze woede. Eergisteravond", raasde hij. „En geen enkel spoor, waar zij heen gingen!" i, ïaoiue ivoti. ,,lj&-ereis worden aardig handig, is het niet?" zei hij lijzig. Staffords gelaat zwol op van woede. Hij sloeg heftig met zijn vuist op de schrijftafel. „Handig!" snauwde hij. „Ik geloof er niets van, dat zij handig zijn. 's Is alleen, dat ik geen goed personeel heb. Er is geen enkele man onder de heele troep, die een dief zou zien wanneer hij een koe de hoeven gebrand heeft en haar kalf voor hun oogen weg drijft!" Hij hield op om adem te scheppen voor hij voortging. „Waarvoor heb ik mijn personeel? Waarvoor heb ik een opzichter? Waarvoor heb ik Leviatt grinnikte sluw en Stafford aarzelde, met. opgeheven hand. „Heeft je nieuwe knecht dezer dagen nog iets gedaan?" vroeg Leviatt veelbeteekenend. ..Omdat hij in dat geval", vervolgde Leviatt, voor de eigenaar kon antwoorden, „iru de buurt had moeten zijn, toen de dieven aan het werk waren." Stafford richtte zich stijf op. Hij had ge negenheid opgevat voor den nieuwen knecht en hij merkte een venijnigen toon in Le viatt's stem. „Ik vermoed, dat hij wel weet, wat hij doet", antwoordde hij. Hij keerde terug naar zijn stoel bij de schrijftafel en ging zitten, met zijn gezicht naar Leviatt toegekeerd en sprak hem sarcastisch aan. „De nieuwe knecht is de een:ge van den heeien troep, die iets doet-"", zei hij. „Zeker", hoonde Leviatt, „hij wordt be taald om Mary Radford het hof te maken." .Misschien wel", antwoordde Stafford. „Ik weet niet. of ik hem kwalijk zou nemen, als hij dat deed. Maar hij doet zoo nu en dan ook nog wat anders". „Bijvoorbeeld, den man vinden, die je vee steelt", spotte Leviatt. Stafford leunde, met een zuur gezicht, achterover in zijn stoel. „Kijk eens hier, Leviatt" zei hij kalm. „Ik heb misschien wat streng tegen je gespro ken over dat vermiste vee. Maar ik vermoed, aat JU ook gedeeii-enjk schuld hebt. Wanneer je Ferguson een beetje had willen helpen, in plaats van je als een gek aan te stellen, omdat je dacht, dat hij een goed oogje heeft op Mary Radford, hadden wij al heel wat verder kunnen zijn met die veedieven. Nu heeft Fergu-son op eigen houtje moeten wer ken. Maar hij beweert, dat hij iets gedaan heeft. Hij heeft niet de gewoonte, om zijn eigen lof uit te zingen en ik geloof, dat wij kunnen rekelnen op wat hij zegt. Ik wil, dat je de jongens vanmiddag bij elkander houdt-, want wij zouden ze noocig kunnen hebben om Ferguson bij te springen. Hij heeft be loofd om vandaag thuis re komen en mij den man aan te wijzen, die mijn vee gesto len heeft." Levlatt's lippen vertrokken zich langzaam. Hij ging meer rechtop zitten en toen hij sprak, was alle spot uit zijn stem en zijn hou ding verdwenen. „Wat gaat hij doen?" vroeg hij koel. „Mij den man wijzen, die mijn vee gestolen heeft", herhaalde Stafford. Een kort oogenblik sprak noch bewoog een Ier beide mannen. Stafford's gelaat droeg den glimlach van den man. die juist een onverwacht en verbijsterend nieuwtje heeft meegedeeld en nu de uitwerking er van met heimelijk genoegen afwacht. Hij wist dat Leviatt bitter gestemd was tegen den nieuwen knecht en dat de tijding, dat deze laatste zou slagen in het werk. dat hij op zich genomen had, met, heel weinig ple zier door oen opzichter zou worden ontvan gen. Maar hoe scherp hij toekeek. Stafford moest erkennen, dat Leviatt dit niet zoo sterk gevoelde, of dar hij heel handig zijn gevoe lens wist. te beheerschen. Op het. gelaar var, den opzichter was niet het minste spoor te lezen, dat hij getroffen was door dit nieuws. Zijn gelaat was iets bleeker geworden en er was een harde glans in zijn oogen gekomen. Maar zijn stem was kaJm. ..Wemu", zei hij „aat. windt, je zeker erg op." „Hij zal mfj niet teleurstellen", antwoord de Stafford. Leviatt keek hem scherp aan en kruiste zijn armen over zijn borst. „Wanneer sprak je hem?" vroeg hij. „Gisteren". Leviatt-'s lippen bewogen even. .En wan neer zei je. dat dat vee gestolen werd?" vroeg hij. .Eergisteravond" antwoordde Stafford. Leviatt zweeg een korten tijd. Toen nam hij zijn armen van zijn borst en ging rechtop staan, zijn oogen boorden zich in die van Stafford. „Wanneer verwacht je Ferguson?" vroeg hij. .Hij zei niet precies, wanneer hij thuis zou komen" antwoordde Stafford. Maar ik denk, dat wij hem ieder oogenblik kunnen verwachten." Leviatt. liep naar de deur, Hij keek over zijn schouder en lachte boosaardig. „Ik ben je zeer verplicht dat je mij dit verteld hebt", zei hij. „Wij zullen hem afwachten". Iets meer dan een uur na zijn vertrek van den heuvel, reed Ferguson naar het hek van de Two Diamond; in een streep schaduw bij de smederij stonden er nog meer Schert sende woorden werden hem door enkele man nen toegeroepen, toen hij het zadel van Mustard's rug nam, want de kalmte en voortdurende bedachtzaamheid van den nieuwen knecht hadden hem de genegenheid van verscheidene mannen doer, winnen en hun schertsende begroetingen waren hier van het bewijs. Hij knikte hen even toe maar gaf geen antwoord. In plaats dat hij zajn zadel aan den gewonen haak in het schuurtje hing. wierp hij het over de eorralheimng en Bot daar hangen. Toen keerde tai &&X na nog een blik op de mannen geworpen te hebben, om en liep naar het kantoor. Stafford zat aan zijn schrijftafel en keek op toen hij binnenkwam. Hij opende zijn lippen om te spreker., maar sloot, ze weer, verbaasd over het uiterlijk van zijn knecht. Gedurende de maanden, dat Ferguson voor de Two Diamond had gewerkt, had Stafford hem nog nooit gezien zooals hij er nu uitzag. Nooit, hoe dikwijls de eigenaar hem ook ge zien had. was deze in staat geweest om iets van Ferguson's aandoeningen op zijn gelaat te lezen. Maar nu was er verandering geko men. De strakke, vast-gesloten lippen waren de onmiskenbare teekenen van een onwrik baar besluit. In de half dichtgeknepen, kalme oogen was een gloed, die Stafford deed verstijven als een ijskoude wind op een hee- ten zomerdag. In de heele figuur van den man was iets, wat den eigenaar het zwijgen oplegde. Hij kwam d« kamer binnen en bleef bij de deur staan, terwijl zijn strakke lippen zich heel even bewogen. „Al iets van Leviatt gehoord?" vroeg hij. „Wel ja," antwoordde Stafford aarzelend, ..hij was hier, heeft met mij gesproken. Is nog geen half uur geleden weggegaan. Ik vermoed, dat hij hier ergens in de buurt is". „Je hebt met hem gesproken, zeg je?" zei ce knecht langzaam. Hij lachte norseh, „Je hebt hem zeker verteld van die vermis- ste kalveren?" „Zeker heb ik dat!" antwoordde Stafford driftig. Hij lachte schor. .Ik vertelde hem nog meer", zei hij. „ik zei hem, dat je mij den man zoudt aanwijzen, die ze gestolen heeft." Ferguson's lippen vertrokken zich tot een grimmigen lach. ..Zoo. dat heb je hem ver teld?" zei hij. .Jk dacht wel. dat je dit doen zou, wanneer hij voor mij thuiskwam. Daar om kwam ik nu pas hier. Dat was iete. wat ik hem wilde laten weten. Er mag niet gezegd worden dat ik hem geen kans gaf'. (Wondt wemrigtfL EEN OPENLIJCHTCONCERT TEN BATE VAN DE „WINTER HILFE" TE BERLIJN. De muziekkorpsen van de rijksweer, Scliupo en brandwqpr le Berlijn geven op het oogenblik openluchtconcerten in de ZELDZAAM KOSTBARE JAPANSC.HE POPPEN ziin op het oogenblik tentoongesteld te Londen op Initiatief van de echtgcnoote van Duitsche hoofdstad ten bate va>: de .Winterliilfe". den gezant in Engeland. Het is de eerste maal, dat dergelijke poppen in Europa geëxposeerd worden. TE AMSTERDAM is Dinsdag in het huwelijk getreden de heer Evert van Eeden, zoon van wijlen Dr Frederik van Eeden, met Mej. Anny van Pinxteren. Het bruidspaar. BENNIE THEUNISSEN (x) te midden van haar zus jes die zij tijdens den hevigen brand in het huis van haar vader te Venlo. met waren heldenmoed van een wissen dood redde. MEJ. FIEP BACHIGALOUPI T0URN1AIRE, Tourniaire, is Dinsdag te Amsterdam in het directeur van de dochter van den bekenden acteur Oscar huwelijk getreden met den heer G. Heyn, firma Albert Heyn. BERLIJN ir. den tijd der vcrkiczings propaganda. De rcclamcbiljcttcn en manifesten hebben veel belang stelling. IN DE RIJNHAVEN TE ROTTERDAM is aangekomen het Noorsche s.s. „Lief", dat tijdens zijn tocht van Oslo naar Rot terdam door storm zware slagzij be komen heeft.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9