LEICA LUNCHROOM FRANKEN ELECTRISCHE KLOKKEN Gezellig Lunchen C. J. Schravendijk C. J. Schravendijk PHILIPS RADIO H. VAN NIEL Hzn. EEN PRAATJE OVER SNEEUW, HAGEL EN IJS. KORFBAL. Eng. en Amerik. Magazijnen Groote Houtstraat 51 IVAN BASTEN'S Woninginrichting n.v Plein 19 - Haarlem Groote 14-daagsche NAJAARS-UITVERKOOP van alle voorradige donzen en wollen dekens en onze keur- collectievan stalen en coupons tegen sterk verlaagde prijzen. Zêetonxe EimSage! STEEDS DE WARE TIJD. WINTERNUMMER DONDERDAG VIERDE BLAD. 27 OCTOBER 1932 Sneeuw, hagel en ijs behooren bij den win ter en een praatje er over is dus op zijn plaats in dit nummer, dat aan den winter is gewijd. Sneeuw is een vaste atmosferische neer slag in dikwijls fraaie kristalvormen. De kleur van versche sneeuw is glanzend wit of zwak blauwachtig. Daardoor kaatst zij veel licht terug, verlicht de donkere nachten en werkt bij dag verblindend en prikkelend op de oogen, waardoor vooral in de Poolstreken en op gletschers „sneeuwblindheid" kan wor den veroorzaakt. Omtrent het ontstaan der sneeuwkristallen is nog veei niet opgehelderd, maar vast staat toch wel, dat zij rechtstreeks uit den water damp der lucht ontstaan, dus zonder dat deze eerst in water wordt omgezet (het z.g. sublimatieproces) Herhaaldelijk is men er in geslaagd, sneeuw kristallen kunstmatig na te bootsen. Bij vriezend weer vormt de sneeuw een sneeuwlaag, die op een vlakken bodem zel den een hoogte van 30 c.M. bereikt. Hoe los ser de sneeuwlaag is, des te beter beschermt zij door de ingesloten lucht, die de warmte slecht geleidt, het in de aarde rustende zaad tegen bevriezen. Bij droog, helder vriezend weer wordt de sneeuwlaag aan de oppervlakte minder door verdamping. De sneeuw kaatst vele warmte stralen terug en smelt daarom door zonne stralen slechts langzaam. Op hellingen in de gebergten gaat de sneeuw dikwijls glijden en vormt dan la- jvinen. In alle klimaatgordels der aarde valt sneeuw; in de tropen echter slechts op de hoogste bergen. De sneeuw blijft van een zekere hoogte af naar boven het geheele jaar liggen zonder te smelten; dit gebied van „eeuwige sneeuw" eindigt naar beneden in de sneeuwgrens. In hooge bergstreken geeft de sneeuw aanleiding tot het ontstaan van gletschers Thans de hagel. Vroeger was men tevreden met de verkla ring, dat hagel niets anders was dan bevro ren regendruppels. Maar wetenschappelijke onderzoekingen hebben de onjuistheid van deze meening aangetoond. Menigeen zal met verbazing vernemen, Öat groote hagelsteenen niet eenvoudig be vroren hoeveelheden water zijn, die recht streeks uit de wolken zijn gevallen, maar dat zij, terwijl zij in grootte toenamen, als kleine deeltjes gevallen zijn uit kolossaal hooggelegen wolken, eenige honderden me ters gedaald zijn, weer tot een groote hoogte zijn gestegen, daarna weer gevallen zijn en dat dit op-en-neergaan verscheidene ma len is herhaald, vóór de steenen zwaar ge noeg waren, om zich een weg naar de aar de te banen. Dit is de theorie van Bentley, die veel aan nemelijks bevat. De middelste deeltjes, of kernen, der hagelsteenen, zegt hij, bestaan óf uit kleine, pyramidevormige óf uit ster vormige, korrelige sneeuw, afkomstig van de bovenste gedeelten van zeer hooge wolken, die in loodrechte richting uitgespreid zijn. De opstijgende luehtstroomen ontwikkelen zich 'tot wervelwinden, zoodat zij alle regendruppels en sneeuwkorrels met zich naar boven voe ren, als deze binnen hun bereik komen. Deze' worden alleen maar door de krachtige, op- waartsche luehtstroomen losgelaten bij, of in de buurt van het bovenste gedeelte van een zich uitspreidende wolk. De kleinere worden horizontaal weggeblazen en vallen als hagelsteenen van gewone grootte op den grond. De grootere, die ontstaan zijn door het smelten en weer bevriezen, vallen het eerst en het dichtst bij den middelsten dwarrel wind en terwijl zij dalen en gedeeltelijk smelten, ontmoeten zij slechts horizontale luehtstroomen en worden door deze weer in den opstijgenden wervelwind getrokken en zoo weer ver naar boven gevoerd, veranderd in ijs en weer bedekt met korrelige sneeuw. Dan vallen zij weer uit de bovenste deelen der stormwolken, evenals in het begin. Hagelsteenen kunnen vele fantastische vor men aannemen. De gewoonste vorm is een bel, hoewel men ook ovale en peervormige steenen aantreft. Uit zekere bronnen weet men, dat wel eens hagelsteenen vallen ter hoogte van een vuist en verscheidene Fransohe schrijvers, o.a. de beroemde astronoom Flammarion, maken melding van enorme hagelsteenen. IJs, één der drie vormen, waarin het water Voorkomt, ontstaat wanneer dit beneden nul graden Celsius wordt afgekoeld. Ook ijs be staat uit kristallen. Deze groepeeren zich bij de vorming van ijs zoodanig, dat de dichtheid van dit laatste kleiner is dan die van het water, waaruit het ontstaat. Vandaar dat het soortelijk gewicht van ijs geringer is dan dat van water en ijs dus op zijn smeltwater drijft. Stelt men het- soortelijk gewicht van water op 1, dan is dat van luchtvrij ijs 0.916. Bij het bevriezen zet zich het water dus nagenoeg een negende van zijn volume uit. De kracht die. wanneer dit bevriezen in gesloten vaten plaats heeft, daarbij ontwikkeld wordt, is zeer aanzienlijk. Huygens deed er in 1667 een vingerdik ijzeren kanon door springen. Ieder weet, welk een last het springen van water leidingbuizen in den winter kan veroorza ken. In de poolstreken treft men het geheele jaar ijs aan en dit poolijs is hier van grooten invloed op het klimaat: het doet in den win ter groote koude, barometrische maxima en poolwinden ontstaan en verbruikt bovendien in den zomer, om te smelten, zooveel warm te, dat het zeer ongunstig op de omgeving werkt. In het arctisch gebied beslaat het landijs dikwijls groote oppervlakten, bedekt bijvoor beeld geheel Groenland. Aan de randen van liet land dalen de somtijds reusachtige glet schers van dit landijs tot in zee af, waar zij afbreken en daardoor de ijsbergen doen ont staan. Het ijs vindt als koelmiddel een uitge breide toepassing. Natuurijs wordt hiervoor soms gebruikt maar vooral kunstijs. Een uit gebreide industrie van kunstijs heeft zich ontwikkeld, dat met behulp van ijsmachines uit volmaakt zuiver water kan worden ver kregen. Men onderscheidt twee soorten van kunstijs: troebel ijs, bereid uit gewoon water en kristalijs, waarvoor lucht- en kiemvrij ge- destilleeïd water als grondstof dient. Als er één sport is, waarop het gezegde: Onbekend maakt onbewind van toepassing kan zijn, dan is het zeker korfbal. Heeft het niet jaren geduurd voor het spel burgerrecht verkregen had? De oorzaak? Wei, korfbal is nu eenmaal geen „kijksport" bij uitnemend heid en zeker niet voor een leek. Ook in Haarlem en omstreken waar an dere sporten al langen tijd beoefend werden was het lang niet gemakkelijk het spel in ging te doen vinden, vooral niet onder de jongere generatie. Heel lang bleef het aantal beoefenaars stationnair. totdat het jongere element door verschillende oorzaken er zich toe aangetrokken gevoelde. Door de goede organisatie van den plaatselijken bond de Haarlemsche Korfbalbond heeft het spel zich geleidelijk in grooter kring uitgebreid in onze omgeving, zoodat nu een goede vijfhon derd dames en heeren (meisjes en jongens!) het spel beoefenen. De pessimistische bewering, die wij inder tijd eens hoorden, en waarin met stelligheid naar voren gebracht werd, dat het spel van mand en bal geen levensvatbaarheid had, is dus wel sterk overdreven gebleken. Want overal In den lande ook waar een „gemengd spel" niet aanstonds in goede aarde viel, verovert het zijn welverdiende plaats. En zeer terecht. De veelzijdigheid van het korf balspel is zeer groot. Voor den waarlijk serieuzen beoefenaar, zoowel voor den man- nelijken als vrouwelijke, gaat er van het spel een zeer groote bekoring uit, die hem of haar niet gemakkelijk meer loslaat, maar steeds meer en meer boeit. Want hoe meer men de finesses van korfbal leert kennen, hoe meer het den geheelen persoon opeischt. Die magnetische climax geeft juist aan lichaam en geest de groote voldoening, die men bij ontspanning zoekt. En korfbal eiseht, wil men een behoorlijke speler worden, heel wat van ons. Is het spel dan zoo moeilijk te leeren? Ach neen, de spelregels zijn niet zoo inge wikkeld. Die kan men zich vrij spoedig eigen maken. Iets anders is het met de tactiek van 't spel, het zich geheel overgeven aan 't. ge heel, zich individueel uitschakelen bij 't be oefenen. Uitblinkers maakt dit spel niet: het is juist het geheel êénzijn met de overige spe lers, dat alle moeilijkheden kan overwinnen. Alleen bereikt men niets! Samenspel is het abc van korfbal! Als bij andere sporten beginne men niet op te vergevorderden leeftijd. Niet dat jongelui van, laten we zeggen ongeveer twintig jaar, het niet aardig ver in tactiek en techniek van het spel kunnen brengen, integendeel, maar toch is de kans het spel behoorlijk te leeren grooter als men als adspirant begint! Brengt broer, zuster, vriend of kennis de aanstaande korfballer in kennis met het spel, dan oefent de mand, de bodemlooze mand, die daar boven aan een paal hangt, een on weerstaanbare aantrekkingskracht uit. Den bal boven door die mand laten verdwijnen, het moet toch fijn zijn. als men dat kan. En daar wordt dan op geoefend! En soms met direct succes, maar 's avonds voelt men de armen en rugspieren, want- het was een heel ongewone beweging dat werpen in de hoogte met. het hoofd in den nek. Maar heel wat stelselmatige oefening blijkt op den duur noodig om in den loop den bal in de mand te doen verdwijnen: „doelen" is nu eenmaal heel lastig! Goede leiding is zeker een vereischte: vooral bij jongere krachten, wi! door moeheid de lust aan den beginneling om door te blijven niet ont nomen worden. Want ons geheele physiek wordt opgevorderd. Niet alleen de onderste ledematen, maar in even groote mate-moe ten de armen, de rugspieren enz. hun dienst doen. Vlug starten, keeren en wenden, het springen en bukken naar de bal, het plotse ling kunnen stilstaan, als men den bal wil wegwerpen eischen een groote dosis behen digheid en beheersching van het geheele lichaam. Ook het „gemengd" zijn van korfbal oefenr. een grooten invloed uit op het heele wezen van het spel en zijn beoefenaars, die zich maar niet kunnen laten gaan. want- ontaar ding zou spoedig het gevolg zijn. Denk daarom niet-, dat er geen pit in 't spel zit. Als vliegensvlug de bal door welberekend samenspel over liever boven 't veld ge speeld wordt, als men een goede „vang" ziet. een juiste onderbreking door de tegenpartij constateert, dan is er van een futloos spelle tje geen sprake meer. Voor juist begrio van 't spel behoort, men in de allereerste plaats te weten, dat het veld in drie gelijke vakken is verdeeld over de breedte. In elk vak bevinden zich een acht tal spelers(sters)) van elke partij een vier tal: twee dames en twee heeren Voor elk dei- partijen is er een aanvals-, midden- en ver dedigingsvak. Indien een aanval tweemaal den bal door de mand heeft geworpen (ver ondersteld wordt, dat in den anderen aan val niet gedoeld is!) dan wordt verwisseld. Na weer twee „doelworpen" wordt nogmaals gewisseld, wat zich natuurlijk kan herhalen. Een speler (stermoet dus te zijner tijd als aanvaller, „middenvakker" en verdediger fungeeren, wat nu juist van den beoefenaar heel wat eischt. Want heel verschillend zijn de daarvoor noodige spelcapaciteiten. In den aanval is het zaak zijn tegenpartij, die verdedigt, kwijt te raken, haar te ver schalken met schijnbewegingen en samen spel met zijn mede-aanvallers om „ongehin derd". liefst met beide handen den bal dooi de mand te werpen. Wordt de aanvaller ver dediger, dan moet de bal onderschept wor den en mag de aanvaller niet „los" gelaten worden en doelen moet belet worden. Ook het spelen in 't middenvak levert zijn moei lijkheden op. Hier is vrij opstellen, goed plaatsen en vlug doorgeven van den bal de te leeren kunst. We zijn zooals men begrijpt, heel kort met onze uitlegging geweest, maar het blijkt toch voldoende, dat, om een allround korf-- baller te zijn, men duchtig en stelselmatig moet oefenen. Jong beginnen is dus noodig! En dat wordt momenteel wel ingezien, want bij vele ver- eenigingen is voor de jeugd om als adspirant te beginnen gelegenheid te over. En als nut tige bezigheid vindt korfbal onder 't jonge volkje in de diverse speeltuin vereenigingen een prachtig onontgonnen terrein, dat zeker nog voor uitbreiding vatbaar is en waar sport niet doel alleen, maar vooral middel is om flinke gezonde menscheh te vormen met een harmonisch ontwikkeld lichaam en geest. En daarvoor is korfbal, juist ook door zijn'ge mengd karakter, bij uitstek geschikt. Ook de gemoedelijke en sportieve geest, die bij korfbal steeds aanwezig kan zijn onder goede leiding maakt het spel des te aantrek kelijker. Prettig is het voor de ouders, die hun kin deren deze sport laten beoefenen, te weten, dat tegen mogelijke uitwassen met de meeste gestrengheid wordt opgetreden: verkeerde elementen worden zonder pardon uitgeban nen. Zonder Zelfbeheersching en Tucht geen gezond korfbalspel is ook de leus van een oprecht korfballer! Het zou ons te ver voeren de regels van 't- spel te bespreken. We volstaan daarom met het aanstippen van enkele bijzonderheden. Zij. die er meer van willen weten, lezen het boekje van den heer J. v. Driel: Techniek en Takt.iek voor den geringen prijs van twee dubbeltjes te verkrijgen aan het secretariaat van den Haarleriischen Korfbalbond. Enkele regels. 1. een speler mag den bal niet uit de han den van zijn tegenpartij slaan, nemen of loopen 2. een speler mag slechts door één tegen stander tegelijk (van dezelfde sexe) gehin derd worden; 3. met den bal mag niet geloopen worden; 4. een speler mag zijn tegenpartij niet belemmeren in 't loopen door wegduwen of vasthouden 5. een bal mag niet bemachtigd! warden als de grond wordt geraakt door een ander lichaamsdeel dan de voeten. STORM OP DE KUST. (Speciaal geteekend voor. Haarlem's Dagblad door Herman Heulf/. Thee drinken of gebak efen in een smaakvol milieu. TEGEN MATIGE PRIJZEN ASCHKETEL 98 cent. Prijzen alleen voor deze week. Klompencentrale Wed. P. Koomen Zn Gierstraat 39 Telefoon 10153 Oud adres voor beter Wild fOOR UW LOSSE POEDER Een keurig, goedsluitend doosje metdraaisysteem, uitgevoerd in mooie emailkleuren en moderne dessins f.1 .DU van niel GR. HOUTSTR 90 ENORME SORTEERING Schaak- en Damspelen Zak-schaaketui f125 Dominospelen en Borden Speelkaarten Bridgetafels vanaf f 4 90 Tafeltennis 0 85 9 50 Pantalonpers vanaf f 4.90 Pantalonlatten f 1 35 PER STEL Pr. Wollen Reisdekens VANAF I 4.75 Rubber Bedkruiken 1 40 Met bont gevoerde Voetzakken - Slaapsokken CACHELREKJE 65 cent Prijzen alleen voor deze weck. Klompencentrale NIEUW! met ingebouwden Afstandsmeter Vraagt inlichtingen bij: ZWARTSER'S MAGAZIJN VAN FOTO-ARTIKELEN Groote Houtstraat 3 A, bij de Gr. Markt Telefoon 11159 vanaf Zaterdag a s. 2 uur Op alle overige goederen zal gedurende dezen uitverkoop een reductie van 15 pCt. worden gegeven Verkoop uitsluitend a contant PHILIPS RADIO-TOESTELLEN, LUIDSPREKERS, RADIOLAMPEN. Nazien en repareeren van Radio-toestellen. Antenne-aanleg. De meest voorkomende PHILIPS Gloeilampen voorradig, vanaf V/l2000 kaarsen licht. Aanleg en onderhoud van electrische licnt- en krachtinstallaties. Electro-Techn. Bureau M. P. VERP00RTE Telefoon 13231. GR. HOUTSTRAAT 175. Laat Uw kachel heerlijk snorren, Zonder moeite, zonder last. Neem van HOENDERDOS Uw brandstof, Ze is prima. Dat staat vast. Betrouwbaar en voordeelig voor Uw kamer, keuken of kantoor. KWALITEIT GEGARANDEERD GR HOUTSTRAAT 86 Telefoon 10371 SPLClALE REPARA'I It INRICHTING

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 29