UIT HET BUITENLAND. STA TEN- GENERAAL. Verhooging van de invoerrechten? HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD. Braun en Dr. Brecht over de uitspraak van Leipzig. „Pruisen heeft zijn plicht tegenover het Rijk gedaan". Rijksregeering zal zoo spoedig mogelijk een anderen weg moeten inslaan. Onderhandelingen van Braun met den rijkskanselier? 0 HET BELANGRIJKSTE NIEUWS, DUITSCHLAND. Het Kabinet Braun had Woensdagavond de persvertegenwoordigers uitgenoodigd voor een bespreking over den door de uitspraak van het Staatsgerechtshof geschapen rechts toestand van Pruisen. Aan deze bespreking hebben ook verschillende leden van de pers- afdeeling der regeering-Braun deelgenomen, Ministerialdirektor, Dr. Brecht, die met Dr. Badt Pruisen's belangen had verdedigd voor het Staatsgerechtshof, verklaarde dat het vonnis geschikt is om Duitschland ook ver der als rechtsstaat te doen optreden. Terwijl de verordening van den Rijkspresident er bijv. nog van gesproken heeft dat de Rijks kanselier alle competenties heeft van het Pruisische staatsministerie en hij de bevoegd heden van het staatsministerie uitoefent, is hierin in het vonnis van Leipzig geen sprake meer. De verordening staat derhalve in den vorm, waarin zij is uitgevaardigd niet in overeen stemming met de Rijksgrondwet. Voor Prui sen is hoofdzaak de bevrijding van het ver wijt van plichtsschending. Het vonnis con stateert dat het land Pruisen zijn plicht te genover het Rijk niet heeft verzaakt. Minister Braun verklaarde dat het vonnis wel is waar aan beide zijden niet- volkomen bevredigt en dat de Rijksregeering haar eigen tevredenheid wat vroeg heeft uitgesproken. Het is volgens de meening der staatsregee- ring in het belang van het land, dat beide zijden zich thans plaatsen op den rechts grond van het vonnis en dat beide loyaal medewerken aan zijn ten uitvoerlegging. Door het afwijzen van het verwijt eener plichtsverzaking is de atmosfeer gereinigd en bestaat thans de mogelijkheid de door de verordening van 20 Juli geschapen onzeker heid en verwarring op te heffen en de ver houdingen te regelen. Hij, Braun, wil niet dieper op de kwestie ingaan of het doelmatig is geweest dat de Rijkspresident de verorde ning heeft uitgevaardigd zonder te voren ruggespraak te plegen met- den Pruisischen premier. Het oude staatsministerie is volgens het vonnis landsregeering en de omstandig heid dat het is afgetreden beperkt niet in het minst zijn bevoegdheden. Volgens de grondwet heeft ook een afgetreden kabinet den plicht zijn zaken zoolang te voeren tot ce'n ander ministerie in zijn plaats treedt. Deze plicht kan men het kabinet Braun niet ontnemen. Braun verklaarde dat het staats ministerie niets liever zou hebben dan dat de nieuwe Landdag eindelijk een premier zou kiezen, die een nieuw kabinet vormt. Zoolang dit niet het geval is, moet zijn kabinet de zaken verder afwikkelen. Na het vonnis is de macht eigenlijk in twee deelen verdeeld. Het oude staatsministerie is een landsregeering en heeft de souvereini- teitsrechten van het land, tegenover de par lementen, de openbare meening. andere lan den en het Rijk. Ambtsbevoegdheden heeft op grond van de verordening van den Rijks president de Rijkscommissaris. Thans zal het zeer moeilijk zijn deze begrenzing der com petenties in de practijk door te voeren. De Rijksregeering zal zich thans ernstig moeten afvragen of zij den toestand moet laten bestaan welke is geschapen door de verordening van 20 Juli en de daarna geno men maatregelen en zij zal zich voorts moe ten afvragen of het in de mate als tot nu toe noodzakelijk zal blijven ambtsbevoegdheden der Pruisische ministers over tenemen en deze te onttrekken aan voormalige ministers. Waarom ontneemt men bijv. den minister van handel zijn bevoegdheden met betrek king tot de porceleinindustrie? Tot een Rijkshervormng is volgensde meening van bet oude "staatsministerie, de weg welke de Rijksregeering maar haar ge welddadige execikieve heeft ingeslagen, niet geschikt en het is wel noodig dezen weg zoo sooedig mogelijk te verlaten en te trachten langs een anderen weg te veraken tot iets ten gunste van het Rijk en Pruisen. In antwoord op eenige vragen verklaarde P-aim. dat wel is waar een contact met den Fiibsoresident in het voornemen ligt. doch dat de betreffende stappen nog niet zijn ge nomen. Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt heeft de met de waarneming van de bevoegdheden van den Pruisischen pre mier belaste Rijkscommissaris voor het land Pruisen den 26 October 1932 aan alle Prui sische autoriteiten bet volgende decreet ge richt: „De plicht te gehoorzamen der Pruisische ambtenaren tegenover den door de noodver ordening van den Rijkspresident d.d. 20 Juli benoemden Rijkscommissaris en de door hem aangewezen vertegenwoordigers staat vast blijkens het vonnis van bet. staatsge rechtshof van 25 October 1932 Met betrekking tot de besprekingen tus- scben Ministerialist Brecht en staatssecre taris dr Meisner verneemt- de „Berliner Boer- senzeitiing". dat men „de mogelijkheid van een samenwerking" en de „omschrijving" van de in Leipzig aan Braun toegekende be stuursrechten en de onder de bevoegdheid van den rijkscommissaris vallende uitvoe rende rechten besproken heeft. Geruchten beweren zelfs, dat de door Braun gewenschte directe „onderhandelingm over een overeen stemming met den rijkscommissaris, resp. den rijkskanselier door dr. Meisner zijn in gezet. Het blad verneemt verder, dn* nog slechts een tot niets bindend coW.a-tzoeken betreft, waartoe het initiatief uitsluitend is uitgegaan van den kant van Braun en Seve ring Duitschland. Stahlhelm stelt prins Auwi aan den kaak. De persafdeeling van de Stahlhelm en den Prontsoldatenbond publiceert de volgende verklaring: Z. K. H. Prins August Wilhelm van Prui sen, die, die in elk opzicht gebruik maakt, van de financieele, materièele en maatschap pelijke voordeelen van zijn» positie, die hij uitsluitend te danken heeft aan den strijd der nationale krachten tegen de onteige ning der vorsten, acht het gepast in den laatsten tijd in openbare vergaderingen en ook in de vergadering der nationaal-socia- listen, die in het Sportpallast te Berlijn werd gehouden', de Stahlhelm en in het bijzonder haar bondsleiding ten scherpte te critisee- ren. De ijver van Renegaten is bekend. Gedu rende de vier jaren van den wereldoorlog en in de periode na den oorlog tot 1927 heeft de prins een merkwaardige terughoudend heid betracht. Duitschland werd in de jaren 1918 tot 1924 waarlijk niet door de nationaal- socialisten van het roode bolsjewisme gered. In 1927 kwam de prins bij de Stahlhelm en zweer bij elke passende gelegenheid den bondsleiders openlijk trouw. Niettemin verliet hij na ongeveer drie jaar de Stahl- helmbeweging, aangezien hij meende dat niet genoeg notitie van hem werd genomen, aan gezien zijn redevoeringen en foto's niet dik wijls genoeg in de Stahlhelmpers verschenen. Thans verwijt de prins de Stahlhelm openlijk immoraliteit. Wij raden hem aan zich in de eerste plaats te bemoeien met de moraal in de nationaal-socialistische arbeiderspartij, waar leden van naam volgens hun open lijke verklaring zijn uitgetreden wegens de im moreele toestanden die er heerschen." Incidenten bi j een rede van dr. Briining. Het Wolff-Bureau meldt: Naar aanleiding van een te Bamberg op touw gezette vergadering, waar oud-rijks- kanselier Briining het woord voerde, kwam het aldaar tot ernstige ongeregeldheden. Toen Briining arriveerde, werd hij door de menschenmenigte, die zich voor het gebouw, waar hij zou spreken, had verzameld, met de meest uitgezochte scheldwoorden ontvangen. Nadat de vergadering was aangevangen, begon de menigte op straat zoo'n lawaai te maken, dat men den spreker in de zaal niet kon verstaan, zoodat de politie de omgeving moest ontruimen. De politie werd met steenen bekogeld, drie agenten werden gewond. Toen dr. Brüning naar zijn hotel terug keerde, werd een steen naar zijn auto gewor pen, die een portierraam verbrijzelde. De betoogers waren voor het meerendeel jongelieden van verschillende richtingen, on der wie een buitengewoon groot aantal leden der N.S.D.A.P. Naar de politie mededeelt, was de betoo ging stelselmatig georganiseerd. De stadscommandant heeft voorloopig alle politieke vergaderingen te Bamberg verbo den. Engeland. Voortzettine der debatten over Otawa. Bij de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp inzake Ottawa antwoordde de minister voor de Dominions, Thomas aldus een V.D. telegram uit Londen, op een des betreffende vraag dat de staalindustrie en de kolennijverheid direct door het resultaat- van Ottawa in de gelegenheid zullen worden gesteld met. meer succes te concurreeren. Indien de Dominions in staat zouden zijn jaarlijks honderdduizenden werkloozen op te nemen, zou iets ge<laan worden om het werk loosheidsprobleem op te lossen Thomas ver klaarde voorts te betreuren dat. de Iersche Vrijstaat door zijn eigen actie zich de voor deelen van de overeenkomst van Ottawa ziet ontgaan, waarbij spreker hoopte dat deze actie slechts van tijdelijken aard zal zijn. In het Lagerhuis is Woemdag voorts ge vraagd of: 1. Het verdrag van Locarno do Engelsee^ regeering feitelijk of stilzwijgend verpüch' de grenzen van Polen en Tsjecho Slowakije t- beschermen tegen een aarral: 2. De Engelsche r ogee ring door de be.pa- ':ng?n van hst verdrag van Locarno den Volkenbond he' recht heeft vereven er over te bellissen wolken staat moet worden ge holpen. De minister vain Buiten! andsche Zaken be antwoordde het eerste deel der vraag ont kennend. Wat het tweede deel b-treft, ver klaarde hij dat de Volkentoondsraad geen be sluit kan nemen dat bindend -is voor Enge land zonder daarvoor de toeriemimmg te heb ben ent vangen van den Engelse hen vertegen woordiger. Tw**rhr*T.end wer^oozen te Londen aangekomen. Gisteren zijn. naar Reuter uit Londen meldt, tweeduizend werkloozen uit a'le dee len des lande. d;e een hongermarsch" naar Londen ondernemen in verschillende Lon- densche voorsteden aangekomen, waar rege lingen zijn getroffen om ze te huisvesten en te voeden. Zij zullen morgen in Hvde Park bijeenkomen om een betooging te houden. De commissaris van politic der City heeft gelast, ai1" verloven der politie on te schorten -mola^E de ..hongerdemonstranten" te Lon den vertoeven. De Londensche politie heeft in totaal 18.000 agenten gemobiliseerd en de hulppolitie order gegeven zich gereed te houden voor het geval dat. de voor Donderdag in Hydepartk vastge stelde groote hongerdemonstratie tot onlus ten aanleiding mocht geven. Oostenrijk De Weensche Universiteit weer gesloten. Gisteren hebben weer vechtpartijen plaats gehad tusschen nationalistische en sociaal democratische studenten Er werden dertien studenten gewond. De rector heeft de universiteit naar aan leiding daarvan opnieuw gesloten. V.D. meldt nader: De botsingen aan de Weensche universi teit hebben nog onverwachte gevolgen ge had. Er is nJ. gebleken dat onder de ge wonden ook eenige Amerikaansche studenten zijn. De Amerikaansche gezant te Weenen heeft daarop een bezoek gebracht aan den bondskanselier, dl? hem genoegdoening be loofd heeft. Tusschen den rector en den mi nister van onderwijs heeft een diepgaande bespreking plaats gevonden, waarin d? maat regelen besproken werden, die genomen moe ten worden om een ongestoord studeeren veilig te stellen. In een nieuwe bekendmaking verklaart de rector, dat hij den vertegemwoardigor van den ibuimen&ahrisdhen staat, welks onderdiap.xen de slachtoffers van rr.'ishamdelingen zijn ge worden, persoonlijk zijn spijt over het ge beurde uit naam van de universiteit zal uit spreken Ierland. Worden de annuïteiten in het land zelf besteed? De Iersohe premier De Valera heeft een nieuwe nota aan Engeland opgesteld inzake de land-annuïteiten. Waarschijnlijk aal deze nota heden naar Londen worden verzonden. Naar verluidt iheeft men thans goede reden aan te nemen, dat. d? regeering De Valera besloten heeft om binnen kort over te gaan tot het ommennen van de gelden bestemd voor de annuïteiten en deze t? gebruiken voor Iersche doeleinden. Het deposito heeft reeds een totaal van ruim 2000.000 p.st. bereikt. Het is nog niet bekend voor welke doeleinden dit geld besteed zal worden. Zoo lang er nog een mogelijkheid bestond- dat men met de Engelsche regeering tot overeenstemrruüng zou kunnen komen, lag het deposito veilig maar thans is dc regeering tot de overtuiging gekomen, dat. er niet de geringste kans bestaat op een aanvaarden van haar gezichtspunten, weshalve het zich heeft voorgenomen net geld in I;<rlama te besteden Amerika. TWEEDE KAMER. De heeren Colijn, Albarda en Oud in felle oppositie. Ook de heer Snoeck Henkemans er tegen. Maar staan de rechtsche leiders alleen? Kans op aanneming. Maar op het kantje. Drie ministers achter de tafel. Fiscaal of beschermend? De geest van Ouchy. L. de Visser spreekt „in de ruimte". Borah tegen de leiders der wereld" In een te Nompa (Idaho! gehouden rede aldus wordt aan het Alg. Handelsblad ge meld. oefend,e senator Borah scherpe critiek op de leiders'der wereld, die „over de geheele wereld somberheid verspreidenHij deed een beroep op „deze bekwame heeren, die zoo traag zijn om de werkelijke crisisproblemen aan te pakken". Montagu Norman. aldus Borah, heeft ge zegd niet. te kunnen voorspellen waarop de tegenwoordige economische moeilijkheden zou den uitloopen. „Dat is een betreurenswaardig gezegde voor zulk een hooge autoriteit", zeide Borah. Japan. Geen verkoop van den Ch'nee- schen Oosterspoorweg? Officieel wordt te Moskou medegedeeld, dat de Japansche berichten over een verkoop van den Chineeschen Oosterspoorweg aan Japan onjuist zijn. (V.D.) Spainie, Program van de internationale arbeidsconferentie. Reuter meldt uit Madrid: De raad van beheer van het internationaal arbeidsbureau die hier is bijeengekomen heeft besloten op de agenda der internatio- ale arbeidsconferentie in 1933 de volgende punten te plaatsen: le. verkorting van den werktijd; 2e. rapport der voorbereidende conferentie. Deze voorbereidende conferentie komt- 10 Januari a.s. te Genève bijeen. Den directeur van het I.AB. werd opge dragen met de niet-leden van dit. bureau in overleg te treden omtrent hun deelneming aan deze conferentie. DE ONTVOERINGEN ARGENTINIë. IN MINISTERSZOON AAN DE MAF!A-BENDE ONTSNAPT. LONDEN. 26 October. Reuter). De Daily Herald bericht, dat de zoon van den Argen- tijnschen minister van financiën Hueyo. die, zooals men weet eenige dagen eeleden te za- men met den zoon van don veekonine Ayavsa werd ontvoerd, is opgelicht door leden van de Mafia-bende, welke vroeger in Italië groo te macht had. doch daar thans is uitgeroeid. In Argentinië bestaan nog steeds eenige afdeelingen van deze bende. De jonge Hueyo is in tusschen aan de ban dieten ontsnapt, doch Avarsa wordt nog door hen gevangen gehouden. De Argentijnsche regeering heeft reeds een aantal verdachte personen gearresteerd en drie regimenten infanterie, pantserwagens en vliegtuigen zijn uitgezonden om de misda digers onschadelijk te maken en Ayarsa te bevrijden. 28 ARBEIDER* DOOR MTJNGAS AANGETAST. ROSENBERG 'Boven Pfalz». 26 October 'Wolffbureau). Bij het weder in bedrijf ne men van een wegens slapte stopgezette mijn. heeft een ernstig bedrijfsongeluk plaats ge- had. Uit een gasleiding, welke niet heelemaal dicht was. stroomde gas, waardoor 28 arbei ders min of meer ernstige gas-vergiftiging hebben opgeloopen. Gelukkig bestaat er voor de slachtoffers geen levensgevaar. 26 October. De verhooging van het tarief van invoer rechten met 30 pet. vond vandaag in de Ka mer een zeer ernstige aandacht. Van de Kamer zelf, maar ook van de zijde der re geering: achter de ministerstafel zaten de beide onderteekenaars der Memorie van Toe lichting. de Geer en Beelaerts van Blokland, maar ook de minister-president. Er zit dus wel duidelijk crisis in de lucht. Het. ontwerp der tariefsverhooging brengt spanning in de Kamer. Toch schijnt zoo als we reeds bij een afzonderlijk bericht heb ben medegedeeld de aanvaarding van het ontwerp verzekerd. Al hebben dan vandaag de heeren Colijn en Snoeck Henkemans in tamelijk krasse bewoordingen het ontwerp aangevallen, naast den heer Snoeck Hen kemans stond de heer Rutgers van Rozen burg, die de ministers bijvalt, en naast den heer Colijn gaf de heer v. d. Heuvel duide lijke teekenen het met zijn fractievoorzitter niet eens te zijn. Het zou wel eens kunnen Zijn en we hebben sterke aanwijzingen in die richting dat de leiders der a.-r. en c.-h. fracties maar heel weinig medestanders zullen hebben. En bovendien hoopt de re geering op een vriendelijke houding van de Staatk. Gereformeerde fractie. Met andere woorden: de beslissing wordt een beslissing op zijn kantje, want één lid behoeft- maar te ontbreken om in de stukken te zitten. In derdaad het is niet anders te verwachten, dan dat de heer de Geer zijn ontslag neemt, wanneer hij zijn wetsontwerp niet aangeno men zou zien. Minister de Geer heeft, heel wat erit-iek moeten hooren. Eigenlijk waren alleen de heeren Rutgers van Rozenburg en Van Voorst, 's ministers medestanders. Want., hoe wel de heer Kortenhorst de critiek van de heeren Oud. Colijn. Snoeck Henkemans en Albarda zeker niet in alle opzichten deelde, dat nam toch niet weg dat ook de heer Kor tenhorst. vele bezwaren had. vooral gewijn aan de technische fouten van de tariefsver hooging. gevolg van de technische fouten in het tarief. De heeren Colijn. Albarda. en Oud en ook de heer Snoeck Henkemans hadden zeer veel. hadden zelfs fundamenteel bezwaar tegen het ontwerp, wijl de tarieven thans zoo ver werden opgevoerd, dat- men van een fiscaal tarief heelemaal niet- meer spreken kan. maar het tarief duidelijk economisch gewor den is. De heer Albarda. die de heeren Colijn en Snoeck Henkemans er een klein beetie van verdacht, dat ze. ondanks vroegere uit spraken toch met- den heer de Geer zouden medegaan. de heer Albarda heeft- den heer Colijn nadrukkelijk hooren verklaren, dat nil woordelijk blijft, bij wat hij vroeger nceft gezegd: de verhooging van het tarief met 30 oocen'en gaat. boven de uiterste grens uit. waarbij men nog van een fiscaal tarief spre ken kan. Welnu Dr. Kortenhorst vond. dat dc mi nister van Financiën in zijn ontwerp en zijn toelichting veel te fiscaal was geweest en zijn voorstellen veel te weinig economisch had bekeken. Dr. Kortenhorst sprak van alle fouten welke in het tarief zich bevinden, van vele technische fouten, fouten, die door de opcenten natuurlijk sterker gaan werken. Nu heeft de minister van Financiën be loofd, dat. er een technische herziening van het tarief in het. vooruitzicht is. De heeren Kortenhorst. en Colijn hebben op zulk een herziening mot alle ernst aangedrongen. Ook. omdat- daar nieuwe baten uit zouden kunnen komen. Maar wanneer dan zulk een techni sche herziening op komst is. waarom dan nu met een verhooging van 30 opcenten? De minister zal antwoorden, wat. hij in de stuk ken telkens heeft gezegd, en wat de heer Rutgers van Rozenburg nadrukkelijk heeft na gesproken, dat. de verhooging niet meer dan één jaar duren zal. De heeren' Colijn. Oud en Albarda geloofden heelemaal niet-, dat een tariefsverhooging zoo gemakkelijk weer zou worden afgeschaft ook ministers van Financiën gaan wennen aan wat ze hebben En een bron van inkom sten verstoppen, daartoe gaat men niet zoo gemakkelijk over. Bovendien betoogde de heer Colijn. daarin bijgevallen door den heer Van Voorst, tot. Voorst, dat de economische toestand en dientengevolge de financieele toestand des Rijks het. volgend jaar weer opnieuw zullen achteruitgegaan zijn met het gevolg, dat de toekomstige minister van Fi nanciën de inkomsten uit he; verhoogde ta rief niet zal kunnen laten loopen. Waar nog bij komt. dat in Juli van het volgend jaar een andere regeering aan het woord komt. En wanneer dan zei de heer Albarda bijvoorbeeld Dr. Kortenhorst minister is. dan weet men wel. waar het heen gaat. De heer Van Voorst tot Voorst zag even als gisteren Dr. Bierema in het ont.werp een benadeeling van den landbouw. Toch wil hij den minister van financiën in zijn moei lijke taak steunen en het ontwerp helpen aannemen. Zij het met een bloedend hart, Dr. Kortenhorst waarschuwde de regeering er voor niet te hoog te belasten, want- dan last. men het productief vermogen van land en volk aan, dan slacht men de kip met de couden eieren. Hij vroeg geen verbetering. We hebben al gezegd, dat de heeren Oud. Colijn en Albarda groote bezwaren zagen in het overgaan door de dertig opcenten van een fiscaal naar een beschermend tarief. Stapt men aldus Mr, Oud op het hel lende vlak der bescherming, dan gaat men steeds verder van de wijs. De drie heeren. maar op dit punt vooral de heer Albarda, keerden zich ook tegen de verhooging van de prijzen, welke van het ontwerp het gevolg zal zijn De heer Albarda laakte het. dat in de laatste jaren telkens weer de indirecte belastingen zijn verhoogd, waardoor op de arme klasse telkens meer lasten worden gelegd, waardoor dus telkens sterker het beginsel van belasting naar draagkracht met voeten wordt getreden. De indirecte belastingen zoo berekende de heer Albarda zullen hier nog heviger druk ken dan in België. De heer Colijn geloofde, dat de minister veel te optimistisch is over de opbrengst van het ontwerp de prijs- verhooging zal de koopkracht'in ons land doen dalen. Algemeen en eenstemmig en gelijk In af keuring waren de heeren Oud. Colijn. Albar da en Snoeck Henkemans vanwege den strijd van het ontwerp met het tractaat van Ouchy. Terwijl dit verdrag door iedereen, door alle staten, beschouwd wordt als een klein lichtpuntje in een groote duisternis, als een navolgenswaardig voorbeeld, omdat het toch langzamerhand wel duidelijk gaat worden, dat men uit de wereldcrisis niet uitkomen kan. door alleen nationale maatregelen, ter wijl onze vertegenwoordigers steeds weer on treden. hoog houdende de fakkel van wat internationaal uitkomst brengen kan. komt zoo werd geklaagd de regeering met eon ontwerp, dat de tariefmuren verhoocen gaat Wordt op die manier de zedelijke kracht van Ouchy niet. ondermijnd? Is het niet vroeg de heer Oud alsof de regeering uitroept" „Iet wel op mijn woorden, maar zie niet op mijn daden". Door dit ontwerp, vervolgde hij, wordt, aan het verdrag van Ouchv do dood steek toegebracht. En de heer Colijn zeide het nog sterker. Slechts drie weken na de onder tekening van het. verdrag gingen do begroo- tmgsontwerpen naar den Raad van State slechts drie weken na de ondertekening had minister de Geer de dolk gewet, waar mede hij Ouchy wilde om hals brengen Zoowel de heer Oud als de heer Collin her innerden aan de figuur van Sir Walter Lav- ton. die de Engelsche regeering niet langer vertegenwoordigen wilde, wijl 'hij hare ra- riefspolitiek niet kan onderschrijven. Een bijzondere moeilijkheid wordt geleverd door art. 2 van het. ontwerp. Dit artikel scha kelt de verhooging van 39 oncentcn uit voor de landen, die zich aansluiten bij Ouchv. Denkt- men zoo vroegen de heeren Oud. Al barda en Colijn. dat andere landen "frnoo- gen zullen nemen met deze uitzondering op de meestbegunstiging' Inderdaad hier liezen groote bezwaren. Dr. Kortenhorst had hier een gemakkelijk geneesmiddel. Wanneer dat art. 2 voor ande ren een bezwaar is. dan kan het wel wegval len. Maar dan is ook elke herinnering aan eenige openbare goede gezindheid der re geering jegens Ouchy uit het ontwerp weg genomen! De heer Oud geloofde, dat wat de minister noodig had beter had gevonden kunnen worden door °en verhooging van do succe«--»e- belasting voor enkele jaren, door een ster kere progressie in de gemeentefondsh"l.asMng. De heer Colijn herinnerde nog eens aan een couponbelasting en op oen verhooging van de inkomsten uit de tabak De heer Rutgers van Rozenburg betoonde, dar men. nu alle landen tarieven opvoeren, het toch wel van andere landen wat won derlijk zou zijn. wanneer zij critiek hadden op een noodzakelijken maatregel van ons land. Een maatregel, die t.a.v. een verscher ping van den economischen toestand geen andere beteekenis zou hebben dan die van een druopel in een emmer. De slotrede hield de heer de Visser. On niet onduidelijke wijze ging hii te keer te~en ..de kapitalistische wanorde". HIJ diende drie mo ties in: a. voor een heffing in eens. b. voor maatregelen tegen cumulatie en c. voor een be'astine oo goederen in de doode hand. Deze moties komen niet in behande'lng. om de eenvoudige reden, dat er in heel dc Kam«r geen sterveling meer aanwez'g was om kwart voor 7 om de moties te ondersteu nen, De communist had gesproken voor stoe len en banken, want de president was er alleen maar om te zorgen, dat hij geen ge waagde dingen zei en Jhr. de Geer zat te overdenken, wat hij morgen al zoo zal ant woorden. INTIMUS. BIJ DE ONTVOERT\T, VAN UNDBKRGH'S RARA' BETROKKEN? SE VILLA. 26 Oct. (Reuter De politie heeft een Amerikaan gearresteerd. Jean Saul ge- heeten. die naar hij zegt heeft medegewerkt aan de ontvoering van den baby van Lind bergh. Hij verklaarde geheel op de hoogte van de zaak te zijn. maar slechts voor een Amerikaansche rechtbank nadere bekente nissen te zullen doen. AGENDA. DONDERDAG 27 OCTOBER Groote Kerk: Concert der C. O. V. Solist Marcel Dupré. 8.15 uur. Jeugdhuis Bloemendaai: Abonnementscon cert. Charles van Isterdaei, cello, Paul Fren- kel. piano. 8 uur. Paiace: „Das Lied elner Nacht". Op het tooneel: de humorist Tummers. 7 en 9.-15 u. Rembrandt Theater: „Love me to night". Op het tooneel Gibs en Doodles. Imitaties. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mijn vriend de millionair" en „De bende van de Transat lantic". 8.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Tentoonstelling van de Twaalf Provinciën en de Zuiderzeewerken, Bovenzaal Gerzon's Modemagazijnen'. 10.305 en 7.3010 uur. VRIJDAG 28 OCTOBER Stadsschouwburg: N.V. Amsterdamsche Tooneelver. „De comedie van het geluk". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Lezing dr. W. G. N. van der Sleen voor „Oost en West". 8 uur. Tentoonstelling van de Twaalf Provinciën en de Zuiderzeewerken. Bovenzaal Gerzon's Modemagazijnen, 10.305 en 7.30—10 uur. Friesche avond. 8 uur. Frans Halsmuseum. Muzikale voordrach ten. 8 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11--3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheck, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5