DUS ,„»n. BLUE BAND Winkeliersvereeniging Cen. Cronjéstraat. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 OCTOBER 1932 De winkeliersvereeniging ..Generaal Cron jéstraat" heeft het voornemen om in deze belangrijke winkelstraat in Haarlem-Noord opnieuw een etalageweek to organiseeren. Dat is te begrijpen, omdat- bij vorige gele genheden reeds overduidelijk gebleken is. welk een groot succes deze vereeniging er telkens mee gehad heeft. We herinneren ons avonden, dat het zóó vol in de Generaal Cronjéstraat was. dat men er slechts voet-je voor voetje passeeren kon. Het publiek ver drong zich voor de keurig versierde en ver lichte étalages, om maar alles van het ten toongestelde te kunnen zien. Maartoen was het mooi weer! Het is te hopen, dat het bestuur ook nu geen reden tot klagen zal hebben en dat het weer eenige vastheid zal vertoonen. Als er één straat is. die voor een étalage- week geschikt is te achten, dan is het stellig de Generaal Cronjéstraat met haar groote bevolking en vele zijstraten. Het aantal win kels in die straat is haast niet te tellen. Huis aan huis vindt- men er tegenwoordig een winkel. Wat de Groote Houtstraat voor Haar lem en de Kalverstraat voor Amsterdam is, dat beteekent de Generaal Cronjéstraat on getwijfeld voor Haarlem-Noord. Het zijn niet veel menschen, die op hun wandeling van het station naar de Kleverlaan den geheelen Schoterweg passeeren. De meesten gaan dooi de Generaal Cronjéstraat, omdat die, vooral in de avonduren, zooveel gezelliger is. Het heeft, trouwens onze aandacht getrok ken. dat er tegenwoordig haast geen artikel meer te noemen is. dat niet in die straat- te koop is. Men kan er terecht voor alle moge lijke dingen van huishoudelijken aard. maar ook voor artikelen, die nu juist niet eiken dag gekocht worden, bijvoorbeeld een piano, motorrijwiel, enz. De bewoners van HaarlemNoord behoeven dus niet ver te loopen om in het- bezit te kó men van dingen, die z-ij gaarne kocpen wil len ook al omdat- de winkeliers hun belangen begrijpen. En dat is in de eerste plaats con- curreeren met elders gevestigde winkeliers, want als de menschen dezelfde artikelen te gen een goedkooperen prijs en van dezelfde kwaliteit kunnen krijgen ooi: al is het ver schil nog zoo gering dan gaan ze liever wat verder, dan te veel te betalen. En nu gaat. het bestuur van de Generaal Cronjéstraat dus weer een étalageweek or ganiseeren van Vrijdag 28 October tot en met- Donderdag 3 November. Het zal voor vele winkeliers niet- gemakkelijk vallen om iets bijzonder fraais van hun etalages te maken. wantdie zien er op gewone dagen in den regel al smaakvol uit! Toch zullen ze hun best- wel weer doen, want vooral op het ge bied van étalageversiering zijn ze vinding rijk. De étalages van de winkeliers, die aan deze week deelnemen, zuilen te herkennen zijn aan een deelnemerskaart, die hun verstrekt wordt. In een circulaire, die het bestuur aan zijn leden heeft gericht, worden zij opgewekt om de étalages den geheelen avond te verlich ten. Dat is inderdaad een verstandig advies, want- vele étalages zijn met kunstlicht nog veel aantrekkelijker, dan overdag. Om aan de straat een feestelijk aanzien te geven, heeft het bestuur vlaggen in ver schillende kleuren doen vervaardigen, die de leden tegen een geringen prijs kunnen koo- pen. Dit is ook een uitstekend denkbeeld, want onze lezers hebben in de Gierstraat kunnen zien, welk een aardig aspect een vlag- gentooi in een lange en drukke winkelstraat geeft. De jury wordt door de leden zelf gevormd. De prijzen bestaan uit eere-prijs. 1ste-, 2e-. 3e-. 4e-, 5e- en zesde prijs, alsmede 6 eer volle vermeldingen. Tevens verbindt men nog een publieksprijs aan dezen wedstrijd. De uitreiking van de prijzen heeft plaats op Dinsdagavond 1 November, 9 uur, in restau rant „Bolwerk". Attractie voor het publiek In de étalages van de leden bevindt, zich een letter, welke bijeengebracht twee zinnen vormen. Deze twee zinnen of spreuken zijn van elkaar te onderscheiden door de kleur. Van de eene spreuk zijn de letters bruin, van de andere oranje gekleurd. Voor de goede oplossers zijn de volgende prijzen beschikbaar: f 25, f 15, f 10, ;f 5, en 4 prijzen a f 2.50 aan waardebonnen te be steden bij de leden. Bij meer goede oplossingen beschikt het lot. We werrschen het bestuur van de winke liersvereeniging „Generaal Cronjéstraat" ook met deze winkelweek weer veel succes t-oe. Voor den Politierechter. SNORDERS In Amsterdam als in alle groote steden is een wereldje, waarvan ieder het bestaan kent, maar waarover men niet spreekt; het wereldje, waar de middelen van bestaan de grens van het misdadige naderen en die grens overschrijden, waar geparasiteerd wordt op losbandigheid en zedeloosheid. Dat is ook het wereldje, waar het genus snorder zijn oorsprong vond en waar het gedijt. Het mag dan ook geen verwondering baren, als men in liet reclasseeringsrapport vermeld vond, dat de personen, die aan het zedelijk welzijn van delinquenten willen arbeiden, zich die moeite wilden sparen, zoolang de personen, die men aan hun zorg wilde toevertrouwen, het beroep van snorder bleven uitoefenen. Dit teekent voldoende den graad van ach ting. die de snorder bij het weldenkend deel der natie geniet. Het zevental, dat zich voor den politierech ter had te verantwoorden, scheen echter niet van zins, een bezigheid prijs te geven, die hun een niet te smaden inkomsten ver schafte en nu mogen zij onder dreiging van een naderend onheil beweren, dat zij oogen- blikkelijk het snorderschap eraan zullen ge ven, als hun een andere betrekking zou wor den aangeboden, voorzoover ik dat soort lie den ken. beschouw ik dat zeggen ais een beau geste, want dat leventje van eigen baas. zonder voorgeschreven werktijd en met revenu's, welke alleen de ingewijden kennen: dat leventje bovendien, waar de rem van zedelijkheid niet wordt aangezet, heeft te veel aanlokkelijks voor luiaards én niets- nutters. Wat het stel had uitgehaald geeft een kijk op hun mentaliteit. Zij hadden namelijk de ontdekking gedaan, dat de benzinepomp bij een garage aan het Bloemendaalsche strand in een gratis pompstation was om te zetten. Wie hunner dit het eerst ontdekt heeft, bieek niet: het is zelfs heel goed mogelijk, dat een. die heden niet op de beklaagden bank zat. de ontdekker is geweest, maar één ding is zeker, dat het in de snorderswereld spoedig bekend was. dat men zich des naoht-s met weinig moeite aan de garage van den heer Backhuis zonder betaling benzine kon verschaffen en waar de prijs niet onbelang rijk was gestegen, loonde het de moeite er voor van Amsterdam te komen om de tank te vullen. Het is echter begrijpelijk, dat het de aan dacht- van den heer Backhuis moest trekken, dat zijn teller zulke sprongen maakte, en toen hij ging opletten, constateerde hij, dat- er 's nachts frauduleus werd getapt. Hij wendde zich tot de politie en de agent Zwar- teveen, die getoond heeft een politieman te zijn met een goed opmerkingsvermogen en een goede portie durf, stelde zich in de ga rage op. waar hij zag, dat twee auto's de pomp naderden; dat er personen uitstapten, die het slot forceerden, om veiwolgens de pomp datgene te laten verrichten, wat een goede pomp behoort te doen en wat ze doet zonder aanzien des persoons. Het feit stond dus vast en al probeerden de benzinetappers hun aanwezigheid ter plaatse eenigszins te rechtvaardigen met de mededeeling dat- op eenige, niet nader aangeduide, meisjes was gewacht «n dat men in den maanlichten nacht op konijnen vangst was uitgetrokken men ziet wat schoone kanten het beroep heeft nóch de officier, nóch de rechter hield daar reke ning mee en behalve een. die bij gebrek aan bewijs door de mazen van het net heensiipte. en een tweede, die er nog. omdat hij een graadje fatsoenlijker was dan de rest. voor waardelijk uit haalde, kregen ze allemaal wat de officier vroeg: zes maanden gevan- ..geniss'.raf met aftrek der preventieve hech tenis; zelfs hot stijve been van een hunner, die „in 't gips had gelegen", was niet bij machte het oordeel te verzachten. Stucadoors. Mr. Drilsma was er weer als toeverlaat der eertijds stakende stucadoors; hij heeft in dertijd beloofd, dat hij geen algemeen be schouwing meer zou houden over stucadoors en staking, maar verwijzen zou naar zijn vroeger betoog, en hij heeft eerlijk woord ge houden, zoodat we nu alleen hoorden: mijn heer de politierechter, u weet wel En de politierechter glimlachte, knikte, be grijpend. We hadden dus alleen met twee feiten te maken: het eerste, dat een staker iets een balk geloof ik op een auto had geworpen, waardoor een lamp was gebroken en het tweede, dat een staker een agent van politie had toegevoegd: slampam per. praatjesmaker, dat je bent. Wat die lampenbrekerij betreft, betoogde de verdediger, dat ten laste gelegd had moe ten worden, dat de verdachte opzettelijk die lamp had vernield; het gooien was nog geen vernieling. Een vorigen keer hebben we ook al zoo iets gehad maar toen aanvaardde de rechter het niet, omdat het wel een won der genoemd had mogen worden als de steen. die toen geworpen was, niets verbdijzeld had. Nu was dit wel even anders; men kan nu niet spreken van zoo'n causaal verband tusschen het gooien en het stuk gaan van de lamp. zoodat- mr. Drilsma een succes boekte, want de verdachte werd van rechtsvervolging ont slagen. Dat gaf natuurlijk moed om te probeeren den man', die slampamper gezegd had er door te krijgen door eerst de vraag te po neeren of liet meer beleedigend was om te zeggen: „slampamper" dan b.v. „ik heb s aan je, welke fraaie uitdrukking door den Hoogen Raad geen beleediging werd geacht. Na deze hoogst interessante vraag kwam ter sprake of de dagvaarding wel goed was, dat wil zeggen of het woord opzettelijk niet wat moest verspringen om strafbaarheid te kunnen vaststellen. De verdediger morrelde INGEZONDEN MEDEDEEÏ.INCEN 60 Ct». per regel. Een verstandige huisvrouw heeft altijd Blue Band in huis! Zij weet uit ondervinding dat zij niets beters kan VERSCH GEKARND 30 ets. per 1/2 pondspakje met 25 °/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole aan de atikelen 166 en 167 van het Wetboek van strafrecht en zal zich wel niet verbeeld hebben dat de beleediger er evengoed zou afkomen als de balkengooier. Dat was dan ook zoo; hij kreeg f 25 boete of 15 dagen. OPMERKINGEN VAN LEZERS. Voor een veilig verkeer De heer A. C. -vindt het verkeerd, dat de politie, als zij een automobilist ontdekt, die onder den invloed van sterken drank ver keert, volstaat met het opmaken van proces verbaal. Wanneer men geen straffere maatregelen neemt zal het aantal verkeersongevallen niet afnemen. Dan kan men verkeersonderwijs op scholen en andere maatregelen ter bevordering van een veilig verkeer wel afschaffen. Men moet eenvoudig aan den automobilist elk alcoholgebruik voor en tijdens het rijden verbieden, op straffe van het afnemen van het rijbewijs voor het leven. Arbeid voor werkloozen In verband met een dezer dagen door ons opgenomen ingezonden stuk van W. D. S. over het drie dagen in de week te werk stel len van werkloozen schrijft J. K. ons nog: De conclusie, dat er door die menschen weinig of niets gepresteerd wordt, is niet- juist-. Integendeel, er wordt door hen bevre digend doorgewerkt. Er is aangekondigd, dat de te werk gestelden 1.50 a 2 in de week meer zouden ontvangen dan hun vroegeren steun. Dat is ook in vele gevallen zoo. Maar er zijn er ook die feitelijk nu minder ontvan gen dan vroeger, omdat zij toen ook steun in natura kregen. Bovendien wordt van de ar beiders die een werkbroek en schoenen noo- dig hadden die verstrekt werden door het Burgerlijk Armbestuur, 1 in de week afge houden om die te betalen. Ook krijgen de te werk gestelden geen brandstoffenbons. In dezen regentijd kunnen de menschen hun kleeren niet. droog krijgen wanneer zij 's avonds thuis komen. In doorsnee kan men dus zeggen, dat het inkomen van de te werkgestelden niet ver hoogd is. De menschen worden geestelijk en moreel beter van de te werkstelling, maar het zou toch billijk zijn als zij ook in ontvangsten wat vooruit gingen GEVAARLIJKE STRATEN VOOR FIETSERS. Een fietser schrijft ons: In Haarlem zijn verschillende straten die gevaarlijk zijn voor fietsers. In het bij zon- „In de Twaalf Provinciën": Limburgscli costuuin. der noem ik de Barteljorisstraat, de Koning straat en de Gierstraat. Deze straten zijn voor het drukke verkeer dat er is heel smal. Bovendien is het asphalt bij regenweer zoo glad. dat men haast een kunstrijder moet zijn om op de fiets te blijven zitten. Eiken dag ziet men in die straten fietsers slippen en dikwijls komen zij in de modder terecht. Ik zelf heb in de Koningstraat door he' slippen mijn duim ontwricht, mijn zoon heef daar ook al tweemaal een tuinjeling ge maakt. Daarbij komt nog. dat in die straten vaak auto's geparkeerd staan. Als er dan ook nog een auto achter een fietser komt om met een gang van 30 of 40 K.M. te passeeren. wordt hij tusschen de rails en het trottoir gedrongen, waar het bijna geen rijden is. Een goede maaregel zou het zijn om voor die smalle straten een maximum snelheid vast te stellen van 10 a 12 K.M. Ook moet- de tram in de straten langzaam rijden, wamt er gebeuren bij de fcrufctogen (Breestraat, enz.) nog ai eens ongelukken. DE HOEK HOUTBRUG—GASTHUISSINGEL. De heer L. schrijft ons: Toen ik dezer dagen per fiets van de Houtbrug naar den Gasthuissingel reed, werd ik staande gehouden door de motorbrigade, die mij bekeurde, omdat ik de bocht te veel naar links genomen had. Ik reed ongeveer 2 M. van het trottoir af. maar volgens de verordening had ik de bocht rechts van de metailen verkeersblokjcs moeten nemen. In noodiig evenwel i? cl er uit om een poosje op dit punt te gaan kijken. Hij zal dan moe ten constateeren. dat het op dit punt ge- wenscht is om de bocht aan den binnen kant te nemen daar men dan bij druk ver keer minder kans hooft oen ongeluk !o krij gen. Dat dit- juist is blijkt wel uit liet feit dat handerden ficters de binnen-bocht ne men. Een ag<enit dien ik den volgenden dag de situatie uiteen zeitle, deelde mijn meening. Het lijkt mij dus gewensclnt de metalen blikjes meer naar links te verleggen en de politóe een wenk -te geven niet zoo gauw tot proces-verbaal over te gaan. Op de tentoonstelling „In de Twaalf Provinciën" bij de firma Gerzon, ten bate van ccn crcche in Haarlem-Noord: de Groninger Kamer. BOND VAN INVALIDEN. Door het bestuur van den te Amsterdam gevestigden Bond van Invaliden is dezer da gen te Haarlem een- vergadering belegd van de ter plaatse wonende leden, ten einde te komen tot de oprichting van een afdeeling Haarlem. Na een inleidend woord van- den voorzitter, den heer B. E. La verman, van Amsterdam werd overgegaan tot de verkiezing van een voorloopig afdeelingsbestuur. De heer N. J. H. Blikkendaal. zal voorloopig het secreta riaat- waarnemen Het ledental van de nieuwe afdeeling be draagt 25. In verband met het groote \amal invaliden dat ook in Haarlem woont, met name geboorte-ongeval- of ziekte-invaliden, laat het zich aanzien, dat dit aantal spoe dig verveelvoudigd zal zijn. OVERPLAATSING. B. en W. stellen den Raad voor. met :ngaif.r van l November FJ32 aan den H. B. s. me: 5-j. cursus te benoemen tot leeruur in cc Fransche taai- en letterkunde: Dr. N. v m Wijngaarden, zulks onder toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als zoodanig aan cc H.B.S. lA) met 5-j. cursus. VOOR DE SLACHTOFFERS. Voor de overblij venden van he: op 1 Sopt, jj. bij Haarlem plaats gehad hebbende tra gische verkeerson geval met een Poohch- Jcoösche familie is bij de heeren Rabbijn de Vries en A. de Liemc Bzn en aan de Bureaux van drie Joodsche weekbladen een 1 1 drag van f 3601.93- ontvangen. TWEE HUIZEN AFGEBRAND TE ALP HEN Te Alphen zijn twee woonhuizen in den Ncsserpolder afgebrand De beide gezinnen konden zich ter nauwernood redden. NEDERLANDSCHE MIJNWERKERS NAAR RUSLAND? Naar de Maasbode verneemt, is dezer dagen een zestal Nedetinndsehe mijnwerkers, werkzaam op een der Heerlenschc mijnen, met de noorderzon vertrokken met achterlating zelfs van het loon, dat ze nog te goed hadden. Er zijn volgens liet blad zeer sterke aan wijzingen. dat deze arbeiders door geheime Sovjet-agenten, die naar gebleken is ook bij Nederlandsche mijnen hun werk verrichten, voor Russische mij «bouwkundige werken zijn aangeworven. EXPEDITIEAUTO TEGEN EEN BOOM, Een expeditieauto van de Drachtster Com pagnie, die een dienst onderhoudt van Am sterdam en de Zaanstreek naar het Noor den, reed Woensdagmorgen op den Meppeler weg bij Zwolle tegen een boom. waardoor het geheele voorstuk, de cabine incluis, werd vernield. Dc inzittende personen. Van dei- Veer en Petersma uit Suameer, moesten naar het Sofia-ziekenhuis worden overgebracht A. M. HENS t In het- Roomsch-Kat-holiek Ziekenhuis te 's-Gravenhage overleed, naar het Handels blad meldt, de heer A. M. Hens. oud-lid in den Raad van Ned.-Indië. een kenner bij uitnemendheid van Sumatra. GAAT DE DUITSCHE CONTINGENTEERING NIET DOOR? Naar aanleiding van een bericht, als zou het- voorloopige rapport der z.g. Tomaten- commissie de Duitsclie regeering tot de over tuiging hebben gebracht, dat de voorgenomen con t.fngenteeringsmaat regelen niet in hun vollen omvang zulen kunnen worden uitge voerd. verneemt hot- Wolffbureau van be voegde zijde, dat de aangekondigde maat regelen niet zullen worden doorgezet. IETS OVER BUIDELDIEREN. Wij vertellen niets nieuws, als wé zeggen dat de natuur bij verschillende dieren, die heden in het diepste der Au-tralisché oerwouden leven, halverwege In haar schep ping is blijven staan, zoodat die dieren zich in den loop der tijden- zowwe! \vu: hun vorm als wat hun levenswijze betreft, tot bijna paradoxale organismen ontwikkeld hebben Zoogdieren die eieren leggen, vLs- scben die op boo men klauteren zijn elders niet te vinden In heb proces der zoologische evolutie schijnt. Australië overgeslagen te zijn. Het is opmerkelijk dat bijna al!r dieren aldaar buidels bezitten, Dat is een gelukkige schikking in een streek, waar dikwijls water en voedsel ontbreken en waar het dus voor pasgeboren dieren zeer lastig zou zijn. de moeder op lange marschen op zoek naar nieuwe weideplaatsen te vergezellen. Onvermijdelijk denkt wen bier aan do al gemeen bekende kangeroe. wier jong als een vormlooze, nog embryonale ma- w go- boren wordt en zeer lang in den buldel zit. Hot komt or zelfs niet uit om te Ccn: als zijn moeder zich voorover buig', om zelf te eten, steekt het even zijn kop uit om een weinig aan gras te knabbelen. AU hot reeds ongeveer he: derde van den omvang der moeder bereikt heeft, en :o*. zelfstandig leven in staat is. vlucht hot. zoodra he: schrikt, nog in moeders buidel, om daar een schuil plaats tegen naderend gevaar te zoeken ING EZON DE N MEDEDEE LI N G EN a 60 Cts. per Mooie witte tanden ajjya ..rr-.iarn i ooto wnardoo- ring en volle levredon beid omtrent „Chlorodont- tandpasta" te betuigen. Ik gebruik „Chlorodont" al jaren lang on word om mijn mooie witto tamb n. dio ik ten slotte uitsluitend door dag.-.ijksch gebruik van Uw „Chlorodont -tandpasta" bol» verkregen, vaak benijd," C. Roichelt. Scli Verlangt nll> i-n de oolite Chlorodont-tandpastu. tube 3'. cont on L0 ccnl! SCHEEPVAARTBERICHTEN HALCYON LIJN. Flensburg Port Royal n. Ver. Kon Cont. 25 v. Colon. Stad Dordrecht 25 v. Huelva naar Rotter dam. HOLLAND—AMERIKA LIJN Maasdam Rotterdam n. New-Orleans 23 to Houston. Damsterdijk 26 v. Vancouver Lc Rotter dam. Binnendijk Rotterdam n. New-Orleans 26 te Antwerpen. Drechtdijk Vancouver n. Rotterdam 22 to San Francisco. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk 26 van Rotterdam n. Bremen. Nieuwkerk (uilr.) 25 te Lorenzi Marques. Meliskerk (ultr.) p. 25 Ouessanl. Gaasterkerk 25 v, Amsterdam tc Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN Arendskerk (thuisreis) p. 25 Gibraltar. ROTTERDAM—ZUD-AMERIKA LIJN. Alchiba (thuisreis) 24 v. Victoria (Braz.) ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (thuisreis) 26 (10 v.m. )v. Colombo. Garoet (thuisreis» 25 v Singapore. Palembang (thuisreis) 25 (10 n.m.) van Marseille. Kota Baroc 25 van Schiedam tc Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7