ASPIRIN Bedrijfsauto of slechts ten deele? Natte voeten i DE HAARLEMSCHE STRATEN EN HUN OORSPRONG. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 28 OCTOBER 1932 Een hoogst belangwekkende kwestie De doktersauto is onmisbaar. -Mr. N. R. H. van Essen, juridisch adviseur van de Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club schrijft ons het volgende: De Hooge Raad heeft in een zeer recent arrest een beslissing gegeven, die voor medi ci zeer belangrijk, en door een fiscalen bril beschouwd, zeer interessant is. Het betreft de personeele belasting wegens het houden van een auto en de toepassing der bepaling van artikel 31 bis par. 5a der wet op de personeele belasting, inhoudende dat de belasting wordt verminderd voor mo torrijtuigen die uitsluitend of nagenoeg uit sluitend voor het beroep of bedrijf van den belastingplichtige worden gebezigd, tot de helft. Voor het goed begrip van de in dit artikel te behandelen materie houde men bovendien nog in het oog dat de wet tevens bepaalt dat voor de toepassing der bovengenoemde be paling niet. als een gebruik voor het beroep of bedrijf van den belastingplichtige wordt beschouwd het rijden van zijn woning naar de vaste plaats zijner beroeps- of bedrijfs- bezlgheden. of omgekeerd. Een huisarts nu met een drukke practijk te Amsterdam gebruikte zijn auto behalve om zijn patiënten te bezoeken lederen morgen van 8 1 '2 uur tot 9 of 9 1/2 uur om te rijden van ziin woning naar een zlttin«lokaal ter wijl hij tevens meermalen van zijn auto ge bruik maakte om daarmede naar het Con certgebouw te rijden. De Inspecteur vond geen reden om het halve tarief van artikel 31bis par. 5a toe te passen: de medicus reclameerde, ontving een afwijzende beschikking en ging hiervan in beroep bij den Raad van Beroep voor de Directe belastingen te Amsterdam. Deze Raad overwoog in zijn uitspraak: dat de raad. in tegenstelling met belang hebbende, het rijden van belanghebbende's woonhuis direct naar het zittingslokaal, waar hij des moreens om 8 12 uur moet zijn. aan merkt als rijden van zijn woning naar een vaste plaats zijner beroepsbezigheden, aan welke concHisie niet afdoet, dat. die woning des namiddags, wanneer, zonals belangheb bende heeft medegedeeld, hij daar zijn soreekuur houdt, ook als vaste plaats van b"foensbezigheden kan eclden, noch dat be-. lau<?hebb'pnde\in dat zitUn^slokaal slechts een betrekkelijk klein- gedeelte van zijn dag taak vervult: dat belanghebbende ten aanzien van de ritten naar het Concertgebouw heeft aange voerd, dat het hiertoe van de automobiel ge maakte gebruik niet is een gebruik buiten beroep, aangezien een arts met een drukke praktijk gelijk hij stelt te hebben, zich buiten zijn vacantiën niet van huis kan begeven, zonder kans te loopen elk oogenblik te wor den opgeroepen om zoo spoedig mogelijk bij deft patiënt- te komen ,-en hij dus steeds -.voor de- tut oefening van zijn beroep, gijn-, automo.- -biCT bij Zich" moet hebben, ook wanneer -hij zich naar het Concertgebouw begeeft, .waar- hij nog komt, dat hij zijn dagelijksche be zoeken vaak zóó indeelt, dat een of meer patiënten in de pauze of na het concert wor den bezocht; dat de Raad ten aanzien van die ritten echter .van oordeel is, dat het karakter van het hier bedoelde gebruik niet wordt bepaald door de reden, waarom belanghebbende zijn automobiel gedurende of na het concert of tusschen de pauze bij de hand wil hebben, doch door de reden, waarom belanghebbende zich naar het Concertgebouw begeeft, welke laatstbedoelde reden, gelijk de Raad met den Inspecteur aanneemt, niet in verband staat met belanghebbende's beroep". Op twee gronden dus werd de medicus naar huis gestuurd, waarna hij als lid van de Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club bij déze Vereeniging kwam klagen over het on recht hem aangedaan. Het Bestuur der K.N. A.C., van meening dat deze kwestie van groot, principieel belang was, gaf den onder- geteekende in zijn kwaliteit van juridisch adviseur opdracht om ze in cassatie voor den medicus te behandelen en aan ons hoogste ■rechtscollege ter beslissing voor te leggen. In het desbetreffende cassatie-schriftuur werd als cassatiemiddel voorgesteld dat de bepaling van artikel 31 bis par 5a ten on rechte niet was toegepast,, ter toelichting van welk middel naar voren werd gebracht: A. dat de Raad van Beroep voornoemd onjuist heeft beslist dat het rijden van be langhebbende's woonhuis direct naar het zittingslokaal, waar hij des morgens om 8 1 2 uur moet zijn. behoort te worden aange merkt als rijden van zijn woning naar een vaste plaats zijner beroepsbezigheden, zoo dat dit. gebruik niet als gebruik voor beroep in den zin d^r wet kan worden beschouwd; B. dat de Raad van Beroep ten onrechte heeft, beslist dat een' medicus die zijn auto gebruikt om ermede naar het. Concertge bouw te rijden, nadat hij patiënten heeft, be zocht. die oatiënten gedurende de pauze van hef. concert of daarna bezoekt, en die zijn auto steeds noodlg heeft om. wanneer hij gedurende het concert naar een zijner pa tiënten wordt geroepen, deze zoo spoedig mogelijk te kunnen bereiken, een gebruik maakt van de auto dat niet als gebruik voor beroep in den zin der wet kan worden be schouwd. De IToogc Raad nu overwoog het volgende: Wal, betreft het sub A gestelde dat, naar de Raad van Beroep overwoog, belangheb bende in het zittingslokaal slechts een be trekkelijk klein gedeelte van zijn dagtaak vervult en dat lokaal ook niet als de cenige vaste plaats van belanghebbende's. beroeps bezigheden kan gelden, maar uit een en ander dan ook volgt, dat de Raad van Be roep, desniettemin dat lokaal aanmerkende als de vaste plaats waar belanghebbende zijn beroepsbezigheden uitoefent, een tegen de taalkundige beteekenis van het woord „vaste" in artikel 31 bis paragraaf 5 alinea 2 der wet op de Personeele belasting 1896 lndruischen- de uitlegging aan dat- woord heeft gegeven: dat immers die beteekenis wijst op een blij vende duurzame plaats, in tegenstelling met plaatsen die telkens kunnen veranderen, ter wijl hier slechts sprake is van een der vele plaatsen naar welke een arts uit hoofde van zijn beroep zich begeeft, en bij een dusdanig gebruik van zijn motorrijtuig aan een uiting van zekere weelde of welstand niet behoeft - te worden gedacht. En wat betreft het, sub B gestelde dat tegenover het veelvuldig gebruik, dal, een arts met- een drukke praktijk dagelijks van zijn motorrijtuig ten behoeve van zijn beroep maakt, aan het feit, dat hij datzelfde motor rijtuig eveneens gebruikt om daarmede zij het meermalen naar het Concertgebouw te rijden, niet voldoende gewicht kan wor den toegekend om ten aanzien van dat motorrijtuig aan te nemen, dat van een na genoeg uitsluitend voor het beroep van dien arts bezigen niet meer kan worden gespro ken. In beide opzichten is het arrest van groot belang. Het zou in de eerste plaats te dwaas worden wanneer men voor zijn beroepsbezig heden eiken morgen rijdende mét zijn auto naar een plaats waar men'een klein uur moet vertoeven, om deze reden al niet van de gun stige bepaling van artikel 31 bis par. 5a zou kunnen profiteeren. De gedachte om op dezen grond reeds den belanghebbende den strop om te doen is te fiscaal van aard en berust bovendien op een foutieve lezing van de wet. Immers er staat: „het rijden van öe woning naar „de" vaste plaats", terwijl de Raad van Beroep, behalve dat dit college het woord „vaste" verkeerd interpreteerde, bo vendien overwoog dat de medicus reed van zijn woning naar „een" vaste plaats waar hij zijn beroep uitoefende, hetgeen blijk .geeft dat de wet niet alleen verkeex-d begrepen doch zelfs verkeerd gelezen was. Belangrijker echter is de .Concertgebouw kwestie". De medicus met een drukke prak tijk is een man die veel af moet doen op een dag. Veel rust wordt hem niet gegund, en zelfs wanneer hij in Concertgebouw of schouwburg zit wordt hij vaak weggeroepen omdat „Juffrouw Jansen weer zoo naar is". Uit hoofde van zijn beroep heeft hij dan de auto beslist noodig om genoemde juffrouw uit de narigheid te helpen. De auto is voor hem onmisbaar, evenals zijn stetoscoop die hij eveneens bij zich heeft wanneer hij in Concertgebouw of schouwburg zit. Onder deze omstandigheden staat dan ook dit ge bruik in nauw verband met het beroep. De uitlegging die de Raad van Beroep gaf is niet In overeenstemming met het karakter der Personeele belasting als verteringsbelasting, terwijl ook in dit verband nauwelijks meer gesproken kan worden van een uiting van weelde of welstand, In het algemeen komt de fiscus oogenblikkelijk in-het geweer wanneer- het'betreft afwijzing van een beroep op een voor den belastingbetaler gunstige, bepaling. In het onderhavige geval was het standpunt van den inspecteur en den Raad van Beroep hoogst stroef en onbillijk. Ons hoogste Rechtscollege-heeft dit gelukkig ingezien en de Hollandsche medicus is naar ons dunkt de K.N.A C, dank verschuldigd dat zij stap pen heeft gedaan om deze onbillijkheid uit den weg te ruimen. STADSNIEUWS ARROND.-RECHTBANK. Diefstal van rijwielbelastingplaatjes. Een 33-jarige knecht uit Haarlem, stond terecht wegens diefstal 'van rijwielibelasting- plaatjes. Hij had in den nacht van 12 op 13 September van een viertal rijwielen, die in' garages, tuinen en vestibules stonden, de belastingp,laatjes in kokertjes aan den stuur stang bevestigd, weggehaald. De plaatjes had hij verkocht. Behalve aan deze feiten heeft verdachte zich nog aan oneer dergelijke handelingen schuldig gemaakt. De otficier mr. A. R. Andringa eischte 6 maanden gevangenisstraf imet aftrek van preventief. Mr. W. Briet schilderde de treurige omstan digheden van verdachte, die niet ongunstig bekend staat. Hij noemde den diefstal een uiting van radeloosheid. Uitspraak over 14 dagen. Verduistering. Terzake van verduistering had zich een 23-jarig koopman 1>e verantwoorden. Hij had een hoeveeiliheid goederen (oliëëh en vetten) van een firma wit Zaandam in consignatie, t:r waarde van ongeveer f 1300. Op 18 April heeft hij deze goederen verkocht voor f 225 en het geld met een vriend in 'het buiten land opgemaakt. Verdachte heeft een brief geschreven aan den directeur der f firma, vol verontschuldi gingen,, waarin -hij zei gehandeld: te hebben onder pressie van de feoorpers. Moohit de directeur de goed?ren terugkoopen dan zou hij later alles willen afbetalen. De directeur heeft dit (InRotterdam) gepoogd, doch de koopers kwamen niet óp afgesproken tijd en plaats en werkten zoodoende tegen. De officier eischte tegen dezen verdachte die een blanco-strafregister heeft een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maan den en een voorwaardelijke van 9 maanden met een proeftijd, van. 3 jaar met onder toe- zlohitstelllnig van de R.K. rrclasseering. Het Ingewonnen reclasseeringsrapport is on gunstig, maar rekening wordt er mee ge houden dat verdachte in handen is gevallen van eenlge koopers, Mr. H O. Dri'lsma was het met dit laatste eens. De jonge, onervaren verdachte is ver leid en overbluft, geworden door de koopers die mede terecht hadden moeten staan. Een verkeerde vriend heeft hm meegenomen naar Brussel teen hij niet meer wist wat te doen na zijn onbezonnen daad. Hij gaf zich zelf daarna aan. Dit geval achtte mr. Dtrlsma zeer geschikt voor' een géiieel voorwaardelijke veroordeeling. Er ontspon zich .nog een woordenstrijd tusschen he.t O.M. en den'verdediger over d,e waarden die toegekend moest worden aan de reclasseeiringsrapporten en over de al of niet juist? toepassing van het nieuwe artikel, dat een gecombineerde straf (voorwaardelijk en onvoorwaardelijk) toestaat. De uitspraak werd bepaald op'heden over 14 dagen. ARBEIDERS TOONEELVFREENIGING „VOORUITGANG" Op Woensdag 2 November opent bovenge noemde vereeniging haar seizoen met het tooneelstuk „De Violiers" van W. Schurmann. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts, per regel. dan Uitsluitend verkrijgbaar, in de óranje-band- buisjes wan 20 tabletten pu 11. .70 en oranjezakjes van 2 tabletten !L —.10. „HENDRIK IV" IN DEN STADSSCHOUWBURG. Zaterdagavond 29 October geeft de N.V. Het Hollandsch Tooneel, dir. Louis de Vries, in -den Stadsschouwburg'een voorstelling van „Hendrik IV" van Luigi Pirandello. Het stuk wordt gespeeld in- dezelfde bezetting als in Amsterdam o.a. Hendrik IV Louis de Vries, Markiezin Jacqueline Royaards-Sandberg. LEZING VAN MRS. BAILEY. Mrs. Bailey, Amerikaansch schrijfster over philosophische onderwerpen, komt Maandag a.s. in besloten kring ten huize van den heer E. van Waveren. Wagenweg alhier, een le zing houden (de eerste van een serie lezin gen in eenige steden van ons land). Mrs. Bailey behandelt onzen tijd en de tijdsomstandigheden! en doet daarbij, in tegenstelling met Einil Ludwig, een opti mist i s.c h e n klank hooren. „GEMEENSCHAPPELIJK M. T. S.-BELANG". De heer P. C, van Dijk 'e Haarlem, is benoemd tot voorzitter van d.-in Raad van Beheer van de stichting „Gemeentelijk M. T. S.-Belang", opgericht' door de gezamen lijke M .T.S- v ere e rügingien Een huishoudelijk, reglement zal door de Haarlemschè Vereeruging voórloópig worden opgesteld en ter goedkeuring, worden rond gezonden. Getracht zal' worden de deelneming aam dei sportwedstrijden vóór alle M. T, S.-vereeni- gingen mogelijk t? maken. Ook zal een ka lender worden Uitgègeven en wellicht een maandblad UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Zetjdag; 30. Maandag 31 October en Dins-> dag 1 November zal in den schouwburg Jans-j wee- Fri ts Schakels revue- --.-.K-aila.nd-— Afrika" in 24 tafereelen met schitterende' finales, en costumes, worden opgevoerd. Medewerkenden hlênn zijn: Frits Schakels, Lena Eman. Kitty vin Emden. Am. Schota nus, Tommy Bouwman, e.a. Verder treden hierin op het'beroemde danspaar vafi'het Casino te Parijs '„T^fRetichini's", terwijl een echte negertroep in eenige origineelel scènes medewerking yzal verleenen. De pers schrijft- o.a.: „Het succes was over- daverend en. laat ons er dadelijk er bij zeg gen. volkomen verdiend. F,r is niet gelachen, er is gegierd, gebruld, zoodat bij wijze van spreken, de wanden,,er van dreunden.... Deze revue toovert een warreling van werel den op het tooneel mét een verrassend snelle wisseling van scènes.-.Zoo zijn we in Holland en zoo in Amerika, Afrika. Indië, onder ne gers of andere wilden en steeds met passen den achtergrond en entourage. De regie is af. de aankleeding uitstekend, de costumee- ring vaak van een frappante schoonheid". GEM. CONCERTGEBOUW Zondag 30 October a.s. geeft de Vereen. Amsterdamsche Tooneelisten een opvoering van het beroemde tooneelst-uk „Blonde Greet", drama in 6.bedrijven. De hoofdrollen worden vervuld door August Kiehl, Willem Veldman, Gretha Lobelson en Willy Schu- rens.. WAALSCHE KERK De Hervorming zal" in de Waalsche Kerk door een reeks bijzondere diensten herdacht worden. Vrijdag 28 October:-lezing met lichtbeel den door Ds. Krafft. Zondagmorgen 30 October: Godsdienst oefening gewijd aan de Hervorming. Vrijdag 4 November: Liturgische Hervor- mingsdienst in 4 talen,' met médewerking van Ds. Krafft. van de Waalsche Kerk. te Haar lem: Rev. F. E. Keay, van de Anglikaansche Kerk te Amsterdam: Pfarrer. Kaetzke. van de Duitsche Kerk, .te Haarlem. Ds. Brus- saard. van de Ger'ef. Kerk te Bloemendaal en Ds. Waardenburg van de Ned. Herv. Ge meente te Haarlem. Waar zóó'n bord staat, kijk.daar dCibbel uit I Daar is een gevaarlijke- wegkruisingT en U weèf "hët\ Rechts qèèï- vóór. SCHACCHELSTRAAT. De Schagchelsti'aat, loopen de tusschen de Gedempte Oude Gracht en de Anegang is ook al een straat, die in den loop der eeuwen geducht ver anderd is. Er is niet veel meer te vinden, dat aan den ouden tijd herinnert. Op eenige plaatsen 'staan van die typische per- ceelen, die aan twee tijdperken doen den ken, namelijk de bo venverdiepingen aan den ouden en de win kelhuizen daaronder aan den nieuwen tijd. Van die perceelen (o.a. de nummers 13, 14, 39 en 41) is het onderste gedeelte, gesloopt om plaats .te maken voor een winkel,; die meer aan de moderne eischen' vóldoet. Het bovenste gedeelte is behouden gebleven, zoodat, al is de combi natie heel vreemd, toch nog wel te zien is, hoe dié 'straat in 1483 er ongeveer uitgezien moet hebben, want in een acte,, van 20 Ja nuari 1483. werd zij al genoemd.'Die acte be helsde een opdracht van Jacob Harmensz. aan gastftuismeesters van een huis en erf, in die straat gelegen. De oudste schrijfwijze is Schachestraet. Van daar het vermoeden, dat de naam in verband moet worden ge bracht met- het oud-Haarlemsch adellijk ge slacht Van Schagen. Volgens het stedelijk kohier van 1628 bestond er nog een Schagen- straat. In de z.g. doodenlijst van Maart 1762 wordt deze het „Schaagerstr aatje" genoemd. Veel stadgenooten zullen niet weten, dat in de Schagchelst-raat de kleinste woning van Haarlem staat. Dat is No. 37. De woning staat boven den ingang van een poort, maar wordt sinds vele jaren niet meer als woning ge bruikt. Het kamertje is nu door de aangren zende buren geannexeerd, die er een keuken tje van hebben gemaakt. Dit onooglijke poortje heette vroeger deH e m e 1- 'poort! Zij was een. stichting' Vah Mr. Wil lem v.an Groenhout,advocaat, die op 16 Mei 1638 voor Schepexien te Haarlem getrouwd is met juffrouw Elyzabeth Buggen, uit een oud en aanzienlijk Haarlemsch geslacht. Hij zelf was te Vianen geboren. Deze stichtingstaat in het kohier van de verponding over 1628 als de Hemelpoort vermeld, „als Fundati, de Vel- sermans twee woningen in t poortgen, die bij de' arme Vrunden ofte anderen pro Deo werden bewoont". Een gedeelte van die poort of liever van de gang, die er achter ligt, werd in de wandeling „de Hellepoort" ge- noemd, terwijl weder een ander gedeelte den naam draagt van het „Vagevuur". We vinden niet vermeld, om welke reden deze steeds leelijker namen aan die poort ge geven zijn, of het moest zijn, dat in die ge deelten, welke steeds nauwer en onooglijker werden en aan een doolhof doen denken, voortdurend kleiner woningen stonden. De poort en de krotjes, die er nog in staan, zijn thans het eigendom van de dansleeraren ge broeders Martin, die ze als pakhuisruimten gebruiken. Eén dezer heeren was zoo welwil lend, ons aan den binnenkant een kijkje te gunnen. Het is haast ongeloofelijk, maar toch waar, dat in. die stulpjes, waar het dagliclv haast niet kan doordringen, nog huisgezin- 1 nen gewoond hebben. Dat is nu sinds onge- veer twintig jaar gelukkig niet meer het ge- val. Maar nog steeds hangt aan de wrakke vensterkozijnen het bordje met het opschrift- „Onbewoonbaar- verklaarde woning"! NATUURGENEESWIJZE. Voor den Kring Haarlem van de Ned.: vVreëniging. voor Nat-uui^eneesüijze zal Art-s Tine Kaayk op Dinsdag 1 November a.s. in gebouw Theoeophia. Nassau plein een inlei ding houden. m-:t bespreking van de lezing van Ing. ten Bosch Arnhem. Deze avond is bedoeld een inleiding, te zijn voor een reeks praat- en cursus-avonden door én voor de leden te houdexx. PERSONALLY Woensdag 2 November herdenkt de heer L. Th. Pieterse. hier ter stede, procuratiehouder bij de Firma Blom Van der Aa te Amster dam, dat hij 25 jaar bij genoemde firma in dienst is., ERNSTIGE BOTSING VAN BUS EN AUTO. ZES GEWONDEN TE HARMELEN. HARMELEN. 27 Óct. Op den weg naar Harmelen, onder de. gemeente Veldhuizen, is hedenmorgen een botsing ontstaan tusschen een luxe auto en èfen reiswagen van dén dienst Deventer—Apeldoorn. De botsing was zóó hevie dat de luxe auto bijna geheel ver splinterd werd, terwijl de reiswagen gedeel telijk in den Leidschen Rijn wegzakte. Van de inzittenden der beide wagens werden zes personen gewond, van wie twee ernstig. Een van hen was onder de luxe auto terecht, ge komen. zoodat deze, om het slachtoffer te bevrijden, moest worden opgevijzeld. De kwetsuren van de niet ernstig gewonden zijn hoofdzakelijk door glasscherven veroorzaakt. Nadere bijzónderheden ontbreken nog. Omtrent, de botsing verneemt het pei-sbu- reau Vaz Dias nog. dat de auto's in de bocht van den weg. op de grens van de gemeen ten Harmelcn en Veldhuizen tegen elkaar zijn gebotst. Van den personenauto werd het linkewoorgedeelte in elkaar gedrukt; een in zittende dame brak een been en moest naar de Rijksklinieken te Utrecht worden ver voerd. Van den reiswagen werden eenige pas sagiers hoofdzakelijk door glasschexwen ge wond: ook zij zijn met particuliere auto's naar de Rijksklinieken overgebracht. De reis wagen kwam met de voorwielen in den Le'd- sclxe Rijn terecht: de auto werd gedeeltelijk in een sloot, ter zijde van den weg geslingerd. De burgemeester van beide genoemde ge meenten. twee doctoren uit Harmeien en .Vleuten-en een veldwachter verschenen spoe dig op de plaats van het ongeval. Ook de beide chauffeurs hadden eenige niet ern stige vleeschwonden opgeloopen. SCHEEPVAARTBERICHTEN (Zie ook elders in dit nummer). MAATSCHAPPIJ NEDERLAND Poelau Te-llo, thuisreis, 26 te Batavia. Tabian (uitreis) 26 te Batavia. Poelau Bras (uitreis) 26 te Antwerpen. Ta'wali (thuisreis) 26 te Genua Chr. Huvgens (pitrpis) 25 te Genua. Pcelau Roebia (thuisreis) 25 te Amsterdam Bengalen (Silver Java Pacific Lijn) 26 van Hoilo. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cts. per regel. H- Kade 1(59 C0. ms,erdarn 41Q7Q INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. WERKLOOSHEIDBESTRIJDING. Mijnheer de Redacteur, Als men door de stad loopt of 's Maandags op de Markt rondkijkt, is het een zielig ge zicht- daar zooveel mannen werkloos te zien rondslenteren. Daar ik zelf tot de categorie bouwvaknienschen behoor, zie ik- daar o.a. heel wat timmerlieden van tusschen de 50 en 60 jaar, eeri enkele iets jonger of iets .ouder, doch allen nog krachtig genoeg om te wer ken. Dit zijn dus vaklieden uit de oude school, die alles nog uit de hand kunnen ma ken en gaarne voor 30. zelfs voor iets min der, willen werken, liever dan steun trekken of ten laste van hun familie te zijn. Ik wil met dit uit de oude school natuurlijk niét de jongere vakmenschen kleineeren, maar hun opleiding en ervaring is anders, omdat de meeste dingen nu machinaal worden ge maakt. Daarbij komt dat de ouderen meeren- deels nog In het bezit zijn van de gereed schappen voor handwerk. Natuurlijk zijn de ze oudéren in soxxxmige opzichten, zooals klimmen, vloeren, tengelen, sjouwen enz. niet zoo vlug als vele jongeren, maar het moet ook niet worden wat wij noemen het tegen elkaar „opstomDen", maar redelijk flink werken. Zouden de patx-oons daar niet iets voor voelen, desnoods met eenigen steuxi van de overheid, om b.v. ramen, kozijnen, lijstwerk enz. uit de hand te laten maken? Het is toch beter dat het werk wat duurder wordt, dan de steeds terugkomende improductieve uitkee- ring, met de daaraaxx verbonden imnxoreele zijde. Om de concurrentie het hoofd te bieden, moet de steun zoo zijn, dat de kostende prijs van het- product niet hooger wordt daxx het machinale wex'k. EEN VAN DE VELEN DIE GRAAG WILLEN WERKEN DOCH GEEN WERK KUNNEN VINDEN WAPENSTILSTANDSDAG. In aansluiting met het voorgaande bericht deelen wij mede. dat er alsnog gelegenheid bestaat zich op te geven voor den Kinder- ootocht- met Vredeslichtjes en muziek op 11 Nov. a.s. Aanmelding Zaterdag 29 October tusschen 2 exx 4 uur, Kinderbondshuisje, Fx-ankenstraat 34. Vooral besturen van Jeugdorganisaties, zooals speeltuinverenigingen. enz., wekken wij hiertoe op. Alleen bij voldoende deelneming kan de op- ocht doorgaan. INT. VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10